Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 26 to 50 of 131

Thread: Crnogorski specijaliteti

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ........................!

    PASTRMKA U VINU

    Potrebno je: 1 pastrmka, 2 dcl vina, malo brašna , ulje, list lovora, limunov sok , so.

    Nacin pripremanja: Svježu pastrmku rasporiti, ocistiti, oprati i posoliti. Staviti je u sud i preliti vinom da ogrezne. Odvojeno izmješati malo brašna sa uljem dodati list lorbera i ovu masu izruciti u sud u kome ce se riba peci.. Zatim staviti ribu, preliti uljem i ipeci u pecnici.
    Prije služenja ribu preliti limunovim sokom.


    CICVARA

    U 1/2 l kisele pavlake dobro umiješati 2 velike kašike bijelog kukuruznog brašna. Brašno dobro mješati da nema grudvica. Sad to staviti na šporet i mješati na vatri dok ne postane masa i dok se maslo ne odvoji na površinu. Ako je cicvara dobra, treba da je sasvim masna, a ako je masti suviše može se ocjediti i topla služiti
    Caesar`s wife must be above suspicion

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    umijesh li ti da napravish cicvaru?

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pastrmka ( oko 200-250 g), sok od limuna 2-3 kasike zacinskog ulja, malo brasna, so, isjeckan persun.
    Ribu ocistiti, dobro isprati tekucom vodom, osusiti, pokropiti sokom od limuna i ostaviti da stoji 15 minuta. Poslije osoliti, namazati uljem sa svake strane, takodje i rostilj dobro zamastiti da ne prijenja. Riba se moze malo potruniti brasnom, i staviti na rostilj sa dobrim zarom. Peci 5-6 minuta i onda ribu okrenuti na drugu stranu da se pece isto toliko. Riba se vise ne prevrce nego skida sa rostilja pospe persunom, a posto riba pliva tru puta (ili da ne misli da je krme pojelo) sve to kasnije treba zaliti vinom, naravno crmnickim.

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Evo Kacamak
    http://www.montenegro.org.au/kacamak.html
    a za desert

    Pecene sljive

    Kilo do 1,5 sljiva ocistiti od spica, pa u svaku staviti jezgro oraha. Porejati u tepsiju i preliti secerom (300 gr) i peci 10-15 minuta na visokoj temperaturi
    Ovo je definitivno,najbolji topic foruma Gastronimija,te se nadam da ce zasjajiti naboljim sjajem i zamirisati onako,da nam voda podje na usta...

    Thomas_O_Malley,nemoj mi se u NY pojavljivat bez kopije tvog chudesnog kuvara.Pozdrav!
    "... Ne traži istinu ako ne znaš šta bi s njom..."

  5. #30
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ..................!

    Quote Originally Posted by ines
    Thomas_O_Malley,nemoj mi se u NY pojavljivat bez kopije tvog chudesnog kuvara.Pozdrav!
    Peremo li , poslije , sudje zajedno?
    Caesar`s wife must be above suspicion

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: ..................!

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Quote Originally Posted by ines
    Thomas_O_Malley,nemoj mi se u NY pojavljivat bez kopije tvog chudesnog kuvara.Pozdrav!
    Peremo li , poslije , sudje zajedno?
    aaa,vidim da volish da peresh sudje... Taj uzitak cu ti sa zadovoljstvom priushtiti,a ja cu gledati da ti se moja dva bebacha (dok budesh valjano obavljo poso)ne motaju oko nogu :wink:
    "... Ne traži istinu ako ne znaš šta bi s njom..."

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da vidimo ko ima najbolji recept za priganice.
    Quote Originally Posted by Chegevara
    Inace priganice su tzv "ushtipci na dijeti". Uglavnom nekvasano tijesto, znaci brasno, voda, so, jaja, mlijeko i prasak za pecivo. Masa gusta, gusca nego za palacinke. I prave se priganice na pouljenoj tavi, recimo 5cm precnika i 1/2 cm debljine. Najbolje se jedu dok su vruce, i naravno da se ima skorupa tj starog kajmaka iz mjeshine.uhhhhhhhhh
    iza toga, najbolje su opet vruce ali sa domacom marmeladom od
    PRIGANICE 2.

    Razmutiti kasiku kvasca (ili germe sve jedno ) u 1/4 case zasladjene vode i dodajte je u 1.5 solju brasna, posolite, dodajte 2 kasike ulja i 1/2 solje vode. Tijesto treba da bude RJEDJE nego za ljeb i treba ga ulupati varjacom pa ostaviti da se odmari u toplom sat vremena. Poslije samo kasikom vaditi parcad i peci na vrelom ulju. Jesti toplo sa skorupom ili mladim sirom.

  8. #33
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Da vidimo ko ima najbolji recept za priganice.
    Quote Originally Posted by Chegevara
    Inace priganice su tzv "ushtipci na dijeti". Uglavnom nekvasano tijesto, znaci brasno, voda, so, jaja, mlijeko i prasak za pecivo. Masa gusta, gusca nego za palacinke. I prave se priganice na pouljenoj tavi, recimo 5cm precnika i 1/2 cm debljine. Najbolje se jedu dok su vruce, i naravno da se ima skorupa tj starog kajmaka iz mjeshine.uhhhhhhhhh
    iza toga, najbolje su opet vruce ali sa domacom marmeladom od
    PRIGANICE 2.

    Razmutiti kasiku kvasca (ili germe sve jedno ) u 1/4 case zasladjene vode i dodajte je u 1.5 solju brasna, posolite, dodajte 2 kasike ulja i 1/2 solje vode. Tijesto treba da bude RJEDJE nego za ljeb i treba ga ulupati varjacom pa ostaviti da se odmari u toplom sat vremena. Poslije samo kasikom vaditi parcad i peci na vrelom ulju. Jesti toplo sa skorupom ili mladim sirom.
    E,ovo podvucheno mi refleksivno tjera ruku na stomak,tipa"ajmeeee,pa na kraju,s pekmezom od sljivaaaa"....
    btw,moja je sveki(dragoga mi majka),malo usporena po prirodi,al super prige pravi.Mislim,da tijestu od hljeba samo doda malo ulja,potom ga oklagijom(onom kojom inache prijetim) izvalja(ajd dobro,razvalja),reze na sve bez geometrijske figure(originalnost je u pitanju,jel),i baca na vrelo ulje.
    Mrak su,oni su se cudom cudili da ja to napuhano tijesto,ladno rezem po rubu i premazujem tankim slojem pekmeza od shljiva,a nakon izvjesnog vremena su metodu i ukus prihvatili ko da su rasli s isttim.
    ako,samo nek je po mom(ocu rec`-njami :wink: )
    E,a skorup i mladi sir su im Shpanska sela... (no,samo polako :wink: )
    "... Ne traži istinu ako ne znaš šta bi s njom..."

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .........................!

    Konacno ovo sredih.... kad dodjem doma smanjicu sliku, ili neka to ucine moderatorke ako je prevelika jer na ovom mojem tandarilu od kompjutera na poslu nemam ni jedan jedini program gdje bih to mogao uradit.

    Bogami, ovom topicu ova slika je nedostajala!)))))

    Caesar`s wife must be above suspicion

  10. #35
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    BeTTwEn The Wa||eS
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I kako da ne ogladnis?
    Meni bale cure :oops:
    Ko nekom psu 8) 8)
    Obozavam lepo natrpanu klopu....na tanjir :oops: :oops: :oops:
    ...I`m A LiTl|E RuNaWay...DaDdy'S GiR|...
    I`m Miss Milkie**>And I am prude on it... :ass: :finger:

  11. #36
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Ulica Dositejeva
    Posts
    307
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zao mi je shto niko nije pomenuo CICVARU .. Ne postoji na ovom svetu (ne preterujem) nishta ukusnije od nje.. Ako je neko raspolozen za recept...
    It' doesn't matter how powerful you are. You need soul... and one with a good act.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pitanje da li je neko raspolozen je izlisno. Raspolozenje cak i na degustaciju se podrazumijeva. Specijalni ziri na kraju godine proglasava najbolji recept i najboljeg majstora.

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ............................!

    Quote Originally Posted by Tammy
    Zao mi je shto niko nije pomenuo CICVARU .. Ne postoji na ovom svetu (ne preterujem) nishta ukusnije od nje.. Ako je neko raspolozen za recept...
    Pregledaj opet postove....u nekom od svojih prethodnih postova na ovom topic-u sam ostavio nacin pripreme cicvare... :wink:
    Caesar`s wife must be above suspicion

  14. #39
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Ulica Dositejeva
    Posts
    307
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: ............................!

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley
    Quote Originally Posted by Tammy
    Zao mi je shto niko nije pomenuo CICVARU .. Ne postoji na ovom svetu (ne preterujem) nishta ukusnije od nje.. Ako je neko raspolozen za recept...
    Pregledaj opet postove....u nekom od svojih prethodnih postova na ovom topic-u sam ostavio nacin pripreme cicvare... :wink:
    Sorry,na brzinu sam chitala postove,mada,nemoj ti meni nishta "nachin pripreme" nego mi to u pljat stavi,pa da vidim je li dobar tvoj nachin. :wink:
    Inache, u mojoj porodici samo baka pravi cicvaru da valja (mislim pokushava i moja mama i ujna ali nije to-to). E sada kako ona to pravi,nece da kaze,motam se ja po kuhinji molim,gledam,belezim ali dzaba,neshto mi uvek promakne ... :wink:

    I josh neshto,pravi li se po restoranima "krompir ispod sacha"? Ovde ni ne pokushavam da pitam,gledali bi me k'o shashavu.. :shock:
    It' doesn't matter how powerful you are. You need soul... and one with a good act.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ultra world
    Posts
    810
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U jednim dnevnim novinama izasla je brosura crnogorskih specijaliteta . Izmedju ostalog pise i o jednom jelu sa primorja . Naime , radi se o mnostvu barenog povrca ( i to neka zestoka kompilacija ) i jos neki zacini , pojma nemam . Uglavnom , jednom je u grad dosao jedan imam ( osmanska titula ) i probao taj specijalitat ... Kolko je to jelo dobro on se ( jadnik ) onesvjestio ...
    Od tada se to jelo zove IMAM BELAJLI , sto u slobodnom prevodu znaci imam se onesvjestio ...

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Posto odavno niko ne stavlja nase evo jedan koji spada u najstarija jela u Kucima i nekim drugim krajevima Crne Gore. Kuvani sir se sprema tako sto se na ognjistu, bilo na verigama ili na sadzaku stavi kota' i u njega dobra grudva mladog punomasnog sira i malu soljicu od crne kafe vode. Najbolje je da je sir star dva tri dana. Kada se sir istopi lagano se dodaje toliko kukuruznog brasna da upije svu masnocu i vodu. Potrebno je drvenom varjacom stalno mijesati da ne bi zagorelo. Tijesto pocne da pusta masnocu i nakon po ure kuvanja masa ce sva plivati u masnoci i jelo je tada gotovo.
    Sluzi se dok je toplo. Ovo jelo je mnogo kaloricno i sprema se dosta cesto za one koji dolaze na mobe a takodje i za stidne goste.

  17. #42
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    SLO-3320
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .....hmmmmm specialiteti CG !

    Ako pocnem sa rastanom (koji je bio tek na tren spomenut) jer ga ne volim sem mesa u njemu kuvanoga, priganice a koje se ne prave kako sam vidio ovde gore recept sa germom (to je vec modernizirana varianta, dje je raja imala još i za germu kada je jedva do brasna dosla...?), zetski kolaci to je meni "Top 1", pršute ovakve i onakve, niko ne spomene sušenega krapa i ukljeve......pa ljudi vi uopste ne znate sta sve ima siromasna crnogorska trpeza steta, bas steta......takvo bogastvo a vi senvice spremate pih! :???:
    A sada ozbiljno......Baljoske na zetski nacin. Jeftino, dobro i celo familiju da nasiti. Veliki lonac od 15-20 litara napuniš sa redom svega u basti pokupljenoga povrča, pa red baljuski s jezera i tako do vrha. Zacini se sa soli i jos po ukusu domačice biber, lovorov list itd...! Staviš na laganu vatru i kuvas do "besvjesti" 3-4 sati ili jos malo duze. Finale je prste da polizes.
    Dakle trebaju ti samo velika posuda, baljoske, lagana vatra (najbolje na izvan) i glisercic sa puskom i municija......dobar tek! :yipiiii: Pozdrav Rackoni

  18. #43
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1,657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam da li je ko pomenu ali ako nije evo ja cu NJEGUSKI STEK. Mmmmm to je vantasticno ali izuzetno kaloricno, i vidim pomenuli ste cicvaru, pa i kacamak ne smijemo zaboraviti a meni je najmili rastanj. Obozavam to i vrh je imati restoran svoj u kojem se sve to sprema !!!


  19. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,146
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kacamak je zakon :joint:

  20. #45
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default piletina na....neki nacin

    evo da zablista i "jedna domacica" da prestanu prozivke ovuda

    ovaj recept je inace "crnogorsko-kineski" (tako sam smislila) nacin da spremite jedno loodilo od jela i mozete ga ostavit u frizideru pa i $utra udarit po njemu

    potrebni sastojci:
    oko 400gr pilecih grudi
    2-3 struka poriluka ili mladog luka
    2 sargarepe
    jednu feticu bijelog kupusa tanko narezanu
    malo graska i pola kesice zamrznutog kukuruza
    shaku badema
    soja sos
    curry
    maslinovo ulje
    riza

    priprema:
    obariti rizu u slanoj vodi sa malo ulja
    izrezati pilece grudi na sitna rezanca, posoliti i proprziti na maslinovom ulju (po mogucnosti, a moze i na obicnom) 5-10 min., dodati na kraju curry-ja po zelji
    izvaditi piletinu na tanjir i u masnoci od przenja dodati svo navedeno povrce izrezano po zelji (ako je malo krupnije jos je bolja varijanta) i soja sos (malo, kasiku-dvije)
    dinstati u poklopljenom sudu na blagoj vatri svega desetak minuta da ostane fino, krskavo, dodati u sve to piletinu i skuvanu rizu, promijesati i jos par minuta krckati na vatri

    kad je sve gotovo ne preostaje nista drugo nego da ispoljite sve svoje prozdrljive darove i gustate u ovom fenomenalnom jelu

    u zdravlje....a imam i jednostavnijih recepata ako koga interesuje mada je i ovo gotovo za najvise pola sata, probajte, za ovo vam ne treba "tim posvecenih ljudi", osim u slucaju da nekoga ne zelite uclaniti u isti

  21. #46
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crnogorac_Dukljanin
    Vala vjerovali vi mene ili ne ja za 3-4 dana oskubem sam jednu cip cijelu prsutu ;-)
    A shto chinish sa onom koshchurinom?

    Je li je iskoristish da od nje napravish jedan dobar pasulj ili mozhda dobar kupus ki$eli sa krtolom?

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sim,ne chatuj mi po forumu,narocito ne po topicima koji su 'stickovani'.
    Pozdrav!
    ines
    "... Ne traži istinu ako ne znaš šta bi s njom..."

  23. #48
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Red face

    Vazhi!

    Evo, za oprost, recept za "masanicu":

    U tiganj se metne kashika svinjske masti i kad se mast dobro ugrije, ubache se komadicci od "frumetinovoga" 'ljeba (obichno jucheranjega ili starijega, koji je malo prosushio), dvoje dobrih grsti. To se malo proprzhi, dok upije onu mast, posoli, i jelo je gotovo.

    Najbolje ide sa jajetom przhenim "na oko" i sa ki$elim mlijekom.

  24. #49
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Evo Kacamak
    Pecene sljive

    Kilo do 1,5 sljiva ocistiti od spica, pa u svaku staviti jezgro oraha. Porejati u tepsiju i preliti secerom (300 gr) i peci 10-15 minuta na visokoj temperaturi
    Ovo nikad nijesam probala! A ako probam.. necu se zaustavljat'

    Ima li jos neko neki fini domaci dezert? Prosvijetlite neznalicu

    ps Tek sad detaljno iscitah ovaj topic :hammer:
    Last edited by independent girl; 15-08-05 at 22:49.
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  25. #50
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cybotrone
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prije neki mjesec izasla je brosura o turistickoj ponudi Crne Gore u kojoj su bili i specijaliteti crnogorske kuhinje...
    Izdvoio bi "saksiju"- razne vrste mesa i povrca (sloj po sloj) koji se peku u zemljanoj posudi oblozenoj iznutricom (nisam siguran cijom)... Delicious

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •