Results 1 to 3 of 3

Thread: Život drugačiji od živog.

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Red face Život drugačiji od živog.

    http://www.space.com/scienceastronom...asma_life.html

    Istraživanja plazme pod niskim pritiskom su pokazale da fine čestice prašine unutar te plazme mogu se organizirati u stabilne strukture nalik kristalima.

    Dodarne simulacije su pokazale ne samo to već i da se te strukture organiziraju u posebne oblike te da zbog svog naelektrisanja imaju ponašanje slično živim organizmima.

    Naime organiziraju se, razmnožavaju pa čak i evoluiraju u nove strukture koje mogu bolje podnijeti (stabilnije su) okolni uzavreli prostor.

    Ovakva područja se mogu naći u medjuzvijezdanom usijanom plinu i nije isključeno da su ove forme pravilo u medjuzvijezdanom polju.

    Medjutim naučnici su oprezni ih nazvati živima.

    Iako se dijele na iste kopije (razmnožavaju) te evoluiraju prilagodjavajući se okolini ipak postoji pitanje dali su žive.

    Mi danas nemamo validnu definiciju života tako da ne možemo dati definitivan sud o ovom fenomenu.

    Naučnici tvrde da ove forme ne pokazuju sve karakteristike života naime ne pokazuju metabolizam.

    Ali s druge strane pokazuju moć razmnožavanja.

    Jedan od njih je primjetio i to da recimo vatra pokazuje metabolizam (sagorijevanje) ali je se ne smatra živom dok recimo Mula (životinja nastala parenjem magarca i kobile) iako je živa ne može se razmnožavati.

    u stvari ovdije se radi o pitanju što smatramo živim bićem.

    Ove forme su do sada najbliže definiciji života iako postoje na mijestima koje su sve samo ne pogodne za život kakav postoji na zemlji (vrela razredjena plazma medjuzvijezdanog gasa).

    Kako budemo dalje istraživali tajne svemira sve ćemo više susretati nove forme koje će staviti na test naša uvriježena mišljenja i egoistične dogme.

    Možda ipak ne treba tražiti život po drugim planetarnim sistemima, možda je upravo tu u plazmi Sunčanih vijetrova i bojama polarnih aurora.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo update ovog topika sa nekim dodatnim tumačenjima posmatranog.

    Radi se o razmišljanju da je analogan proces bio odgovoran za spontanu pojavu života na zemlji.

    Ne u plazmi već u vodi sa elektrolitom (slanoj vodi) koja svojim osobinama može oponašati plazmu na ekvivalentnom nivou.

    http://www.universetoday.com/2007/08...ursor-to-life/

  3. #3
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    laboratory
    Posts
    148
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    super topic!

    Cini mi se da sam i ja negde procitala da je u samom pocetku evolucije kao neki upaljac bila neophodna upravo plazma ili sredina koja ima uslove plazme. Da li zbog energije ili tih drugih specificnosti koje si opisao ne znam.

    S obzirom da je plazma jako jako jonizovani gas to se jos slaze i sa slicnom konstatacijom da je u tim uslovima pocetka evolucije bilo neophodno neko zracenje koje jako jonizuje sredinu, kosmicko, radioaktivno, u svakom slucaju iz svemira...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ŽIVOT DUKLJANSKE KRALJEVINE
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-11, 12:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •