Results 1 to 7 of 7

Thread: Nikola Malovic - Lutajuci Bokelj

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    165
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Nikola Malovic - Lutajuci Bokelj

    Upravo ga procitah iz komada i ostadoh pod tolikim utiskom da sam dobio poriv za tusiranjem
    Napokon jedno djelo knjizevne tezine i vrijednosti sa bokeljskog podrucija. Samo je jedan Bokelj mogao ovako opisati predijele, pejzaz, ljude i mentalitet, a u isto vrijeme ovo djelo na pravi nacin moze dozivjeti samo neko ko je rodjen i odrastao u Kotoru i Boki. Mozda me je bas zbog toga toliko dirnuo pa mi manjka objektivnost.
    Nakon prvih par "eksplicitnih" stranica pomislio sam da sam bacio pare na jos jedan postmodernisticki pseudo roman ali onda prica hvata zaokret i krece da se razvija na meni do sada nevidjen nacin.. Nikola se citavo vrijeme poigrava sa davno proslim vremenom i sadasnjosti mjenjajuci cak i stil pisanja i sklop recenica.. Od arhaicnog do danasnjeg govora mladih, koketirajuci cak i sa postapalicama na engleskom jeziku.. Ima tu neceg Borhesovog, pa i Nicheovog...

    Ovo je definitivno preporuka za ove sparne ljetnje dane!

    Jel` citao neko? Zanimaju me i vasa misljenja..



    O autoru:

    Nikola Malović rođen je 1970. u Kotoru.
    Diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu.
    Objavio je knjigu kratkih priča „Poslednja decenija”, novele u dramskoj formi „Kapetan Vizin - 360 stepeni oko Boke” , Peraški goblen” , i oko 2000 tekstova.
    Nagradu iz Fonda „Borislav Pekić” dobio je 2003. za roman u nastajanju „Lutajući Bokelj”.

    Živi u Herceg Novom.

    O knjizi:

    Visokim planinskim vencem s jedne, i morem s druge strane, omeđena je Boka Kotorska, samostalna i suverena (!) država. Puna je turista, iznenadnih situacija, neobičnih dešavanja, misterioznih nestanaka. I fešti.

    Pratimo pustolovine junaka Nika u 24 poglavlja, kroz težnju savremenog Odiseja da se vrati ženi. Vidimo sve letnje mediteranske boje plavog i osećamo slan ukus mora.

    Imamo pred sobom rafiniran roman čije se svako poglavlje bori za čitaočevu pažnju. Uvek se nešto događa. Od nekoliko prilika za započinjanje „rata svih protiv svih“, jedna je i iskorištena. Kako se u tome snalazi Niko, koji kako teče radnja romana, od čistog paganina postaje hrišćanin?

    Sigurno je jedino da je srpska književnost „Lutajućim Bokeljom“ dobila mediteranski roman kakav je odavno čekala, roman koji je vraća beskrajnom plavetnilu i soli na način koliko zavodljiv i prijemčiv, toliko slojevit.

    Odlomak iz knjige: http://www.laguna.co.yu/odlomak.php?id=661
    You tell me we can start the rain...
    You tell me that we all can change...
    You tell me we can find something to wash the tears away...

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    he he he

    Počeo sam da čitam odlomak.
    Počinje ovako.

    Još uvijek mislim na srpskom.

    Jasno je zašto je gospodin dobio nagradu već za nactr romana.
    Dobio je za SRBOVANJE.
    I dan danas u III mileniumu, mnogo ljudi dobro živi od - srbovanja.
    Takođe, velikosrpska politika koja dolazi iz Beograda, nije se promijenila baš ništa u zadnjih 150 goidina.
    Da gospodin nije srbovao, u Beogradu bi za svoj roman mogao da očekuje psovke i bljuvanja. I ništa više.
    Njegoš se izučava u Srbiji iz samo jednog razloga. Zato što je srbovao, zato što je slatko lagao o srpskoj veličini.
    Matija Bećković je najveći živi srpski pjesnik, jer najviše srbuje!
    I tako, što više srbuješ, veći si književnik!
    Last edited by Ćipur; 06-08-07 at 03:53.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    165
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    O pobogu, Ćipure, zar je moguce da ti bas sve mozes zaokrenuti na nacionalizam i politiku! Ti izgleda imas problem manije velikosrpskog gonjenja
    Molim te, u buduce, barem procitaj knjigu prije nego sto nas udostojis svog misljenja. Da si to uradio shvatio bi da je u knjizi mnogo toga dvosmisleno, pa i taj srpski jezik.. Zapao bi ti za oko i dio u kome prica o odcijepljivanju Boke i stvaranju zasebne drzave, a nakon toga njeno ponovno cijepanje na enklave (kotorsku, novsku, risansku, tivatsku...) Sve to ima prelazno znacenje, sa dozom humora..

    Sto se tice nagrade "Borislav Pekic", to je jedna relativno nova knjizevna izmisljotina koja se u minulim godinama dodijeljivala raznim djelima diskutabilne knjizevne vrijednosti i ne bi joj pridavao poseban znacaj.
    Odje u Beogradu knjiga nije dozivjela neki znacajan odjek i za nju sam saznao prije par dana dok sam bio kuci, u Kotoru.

    Za kraj bi te zamolio da ne postavljas barikade na moj topic i ne penjes se na njih, vec da se vratis na svoje i nastavis da dokazujes ko je nekad bio velikosrbin, a ko crnogorac, a da nas, ljubitelje pisane rijeci, ostavis da na miru caskamo o knjizi..
    thanks!
    You tell me we can start the rain...
    You tell me that we all can change...
    You tell me we can find something to wash the tears away...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    A da vas 2oje malo iscoolirate?!

    Ako imate da kazete sto o djelu mimo politike, izvolite, ako nemate - nemojte ni o politici...



    Nijesam citala djelo, ovo sto vidim mi i nije previse privlacno... Generalno, imam i predrasude prema knjigama koje objavi Laguna.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  5. #5
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Citao sam ´Peraski goblen´ od Malovica.Inace, o samom goblenu Gosple i o Jacinti koja ga je izvezla govori se samo na 2 posljednje strane u drami.
    Razocaran sam totalno.

    No, gledao sam predstavu ´Trojica´ po tekstu pomenutog, i zaista mi se svidjelo.

    Pozdrav

    P.S. Dvoumim se da li da pocinjem sa ´Lutajucim Bokeljem.´Ako su to pricice, koje je Malovic do skora pripovjedao na Radio Skali -nemam namjeru.,a ni toliko vremena.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hm, kada je vec pomenut srpski jezik,...zna se Malovicevo politicko i nacionalno opredjeljenje,koje meni ne smeta.Ali, ako naglaba o idejama velikosrpstva u romanu, to je razlog vise da ga ne otvorim?!

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Nagrada se dodjeljuje 2 godine i već je prestižna! ha ha ha ha

    AUTOR ROMANA “LUTAJUĆI BOKELj” DOBIO PRESTIŽNU KNjIŽEVNU NAGRADU


    “Laza Kostić” za Nikolu Malovića



    Pisac Nikola Malović, autor domaćeg bestseler romana “Lutajući Bokelj” dobitnik je nagrade „Laza Kostić”, jednog od najprestižnijih književnih priznanja. Odluku žirija saopštio je njegov predsjednik Nenad Šaponja. On je rekao da roman „Lutajući Bokelj” spada u rijetke knjige pisane u našem vremenu, koje brodeći između autentičnog postojanja i njegovog privida, uspijevaju da čitaocu modernim jezikom daju nešto od tradicionalne književne vrijednosti.
    Laureat nagrade “Laza Kostić”, Novljanin Nikola Malović, za “Dan” je rekao da je presrećan i prezadovoljan priznanjem koji je dobio. Takođe, istakao je da činjenica da se nagrada zove imenom Laze Kostića smatra posebnom čašću i podstrekom za dalji rad.
    Godišnja nagrada „Laza Kostić” dodijeljuje se za najbolje djelo u svim žanrovima kojima se Laza Kostić bavio, Nikola Malović je drugi dobitnik priznanja koje nosi ime klasika srpske književnosti. Nagrada će Maloviću biti uručena sjutra na Salonu knjiga u Novom Sadu, u okviru književne manifestacije “Dani Laze Kostića”. Salon knjiga u Novom Sadu počinje danas i traje do 18. marta, a jedan od gostiju manifestacije biće i engleski pisac, kolumnista i bivši rok novinar Toni Parsons.

    Devet konkurenata

    Kandidati za nagradu “Laza Kostić” pored Malovića i njegovog “Lutajućeg Bokelja” bili su romani “Poljubac” Gordane Ćirjanić, “San o ljubavi i smrti” Filipa Davida, “Dželat u raju” Miloša Latinovića i “Šnit” Igora Marojevića. U trci su bile i zbirka poezije Ivana Negrišorca “Potajnik”, knjiga proze Miroslava Josića-Višnjića “Pisma srpskim piscima” i esejistička djela “Još o pesnicima i poeziji” Bore Radovića i “Politika književnosti” Radomana Kordića.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. mr Branko Krivokapic: Cuce o sebi i drugima
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 9
    Last Post: 26-03-11, 07:20
  2. CRNOGORCI U RUSKO-JAPANSKOM RATU
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 17
    Last Post: 04-12-09, 19:47
  3. Replies: 1
    Last Post: 19-10-05, 18:28
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •