Page 13 of 29 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast
Results 301 to 325 of 718

Thread: Bolesti pasa.

  1. #301
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,152
    Thanks Thanks Given 
    721
    Thanks Thanks Received 
    479
    Thanked in
    246 Posts

    Default

    Pa ja jesam malo zabrinut(ali malo),jer kad je pogledam i kad vidim koliko se popravila u odnosu na kakva je bila kad sam je doveo,kako izgleda i kolko je razaigrana, dobijem utisak da je zdrava.

  2. #302
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Ma bio je bolestan nekolika dana i nije ništa jeo.Kako je prebolio tako ga je uhvatio nezajažljiv apetit i sve jede a ja mu ne smijem davat toliko jer nema granica.Za tren dođe mu stomak kao lopta.Biće ok za koji dan,samo moraću da poradim na tome da ne jede što stigne.
    Ma to je normalno, stenac je pa oce da grize i proba sve.
    A man,as a general rule,owes very little to what he is born with.A man is what he makes of himself

  3. #303
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Budva
    Posts
    136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Poklanjam musko stene mjesanca (majka dodz , otac labrador). Ne mogu da ga drzim u stanu jer zivim privatno, a gazda je neumoljiv po tom pitanju. Mali je kao bombonica. Poklanjam iskljucivo ozbiljnoj osobi koja bi ga drzala u stanu i obezbijedila mu ,,udoban zivot" - kako sa ishranom, tako i sa higijenom. Pisite na e-mail : [email protected] sa naznakom REX ili ovdje na forumu PM. POZ

  4. #304
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Primijetio sam to već par nedelja kod mog džukca. Pojavila se po glavi mjesta bez dlake.Prvo sam mislio da je od mačaka al sad mi se čini da se to širi pomalo.Najveće je kao nokat malog prsta(mog malog prsta a ne znam koliko su vaši ).Dakle ima nekih 5-6 mjesta na glavi,uglavnom čelo, gdje mu je dlaka opala.Uopšte na tim mjestima je nema.Nisam primijetio da mu to smeta tj da se češe pa sam izbačio šugarac kao opciju a i mislim da se javlja u toplije vrijeme. Pretpostavljam da je nešto gljivično.E sad, oko jednog oka kao da je ljubičasta boja ivicom kapka pa mi se čini i da je to zahvatilo.Sem glave niđe drugo po tijelu se ne javlja nego mu je dlaka gusta. Poveo bih ga do veterinara al znam da će i on da nagađa kao i mi ođe pa da mi ne bi neko mogao savjetovat neku mast,kremu ili sl kojom bih mogao da tretiram to?

  5. #305
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    894
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moj dodž je imao isti problem. mazala sam mu ta mjesta antidermakotikom, po preporuci veta(dvaput dnevno) i prošlo je u kratkom roku tj. dlaka se tu obnovila za vrlo kratko vrijeme. cijene se ne sjećam, ali mislim da nije skup. samo kad namažeš antidermakotik, pazi da ga pas ne 'pojede' tj. poliže mada ako mu se to javilo samo na glavu onda nema problema. to bi bilo što se tiče tih 'pečata' po koži, a za ljubičastu 'pojavu' na ivici kapka mi ne pada ništa na pamet.
    Last edited by DingDong; 11-12-10 at 14:08.
    there is no dark side of the moon. as a matter of fact it's all dark.

  6. #306
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    ja malo pročitah po nekih foruma i ovo mi liči na demodex koji se javlja kod mlađih životinja koje nemaju oformljen imunitet.
    ima li u pg ko da radi test na demodex i koliko košta?
    Last edited by Dutch; 11-12-10 at 15:08.

  7. #307
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    ja malo pročitah po nekih foruma i ovo mi liči na demodex koji se javlja kod mlađih životinja koje nemaju oformljen imunitet.
    ima li u pg ko da radi test na demodex i koliko košta?
    Ne znam koliko košta,ali mislim da rade i u Monvetu i u Animavetu. I koliko mi se čini odmah može da se utvrdi da li se radi o demodexu. Uzme se kao bris sa tog mjesta i pogleda pod mikroskopom. Tako da mislim da nije procedura koja se čeka. E sad,analiza na gljivice i bakterije je nešto drugo i tu se već čeka labaratorijski nalaz.

  8. #308
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Ako nije demodex onda je nešto gljivično.Činimi se da tu nema puno dileme a i na telefonu mi u Montvetu tako rekoše.Sačekaću ponedeljak pa dako ga odvedem.

  9. #309
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Riješeno kremom kuterid.Inače antibakterijsko i antigljivično dejstvo ima a kupljena u apoteci za cira 2e

  10. #310
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Lešomanija kako je još zovu.Dosta je rijetka al teška.U inostranstvo je liječe al je skupo.Barem par hiljada eura košta liječenje.Čuvajte se,sve dezinfikujte jer je prelazna na ljude.Nije teška kao za životinje al je svejedno gadna .
    Jel sigurno utvrđeno da je ta bolest?Meni prije par mjeseci rekoše da moj ima mačiju kugu i da je naj ga uspavat pa se ispostavilo da griješe.

  11. #311
    Join Date
    May 2005
    Location
    podgorica
    Posts
    3,318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jes, jutros sam ga uspavao, katastrofa je bio, sve sam moguce ucinio ali mali je procenat onih koji se izvucu, sve sam se nadao bice bolje od inekcija ali se ova zadnja 2 dana izmucio, bas ga je razjedalo.

  12. #312
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    A to mora na vrijeme da se počne liječit i po cijeli dan praktično da je na infuzije,antibiotike,komplekse vitamina itd.Ođe za to nema uslova.Čitao sam da je jedan svog pita vodio u Holandiju na liječenje(tip je iz srbije) i da ga je koštalo samo liječenje nekih 8000eura.Trajalo je par mjeseci čak.

  13. #313
    Join Date
    May 2005
    Location
    podgorica
    Posts
    3,318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Meni su rekli prvo da mu dajem Auropurinol to je kao zamjena za te inekcije, to sam mu davao jedno 8-9 mjeseci svaki dan odmah kad sam vidio prve simptome, opadanje dlake, oko ociju, na repu, i dobro je bio i sad kad je poceo da odbija hranu, dobio proliv, poceo da povraca, onda sam krenuo sa inekcijama (na jedvite jade sam ih nabavio). Ocito sam bio zakasnio, ali sve se brzo izdesavalo, kad sam krenuo sa inekcijama vidio se boljitak i onda u 2 dana, nagli pad.

  14. #314
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Pa jesi li radio analizu krvi na bolest?KOliko koštaju takve analize kod nas i đe si radio?

  15. #315
    Join Date
    May 2005
    Location
    podgorica
    Posts
    3,318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jesam, radio sam analizu, ovamo u veterinarskoj ambulanti na Zabjelu. Predpostavljao sam da je to jer sam citao dosta na netu o ovoj bolesti, i nakon analize ustanovljeno je da se radi o Lesomaniji. N e mogu se sjetit koliko je kostalo.

  16. #316
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Baš bezveze.Kad se pas razboli pa umre na brzaka i nekako a kad se pati toliko vremena i ti sa njim onda je baš jadno.
    Ništa stari,nađi novog da te razveseli,drugo ti nemam što reć.

  17. #317
    Join Date
    May 2005
    Location
    podgorica
    Posts
    3,318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A ne mogu vise. Prvi mi je umro iznenada, i onda sam odmah drugog uzeo, jer mi je mnogo hvalio, i sad posle ovog ne mogu vise da prolazim kroz ovo. Bas me sjebalo, i ova 2 zadnja dana su mi bila preteska, zao mi ga je, ne izlazi mi iz glave njegov zadnji trzaj.

  18. #318
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,527
    Thanks Thanks Given 
    5,404
    Thanks Thanks Received 
    3,884
    Thanked in
    1,535 Posts

    Default

    dakle jutros sam primijetio veliki broj pjega na psu, to naravno nije imao prije zna li ko o cemu se radi?

  19. #319
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    pođi na balkankinology pa traži po kožnim bolestima ima li nešto slično.možda je i nekakva alergijska reakcija,ko zna.

  20. #320
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,527
    Thanks Thanks Given 
    5,404
    Thanks Thanks Received 
    3,884
    Thanked in
    1,535 Posts

    Default

    gledam i sve sto nadjoh je da je kao to moguce da se desi zimi ali nesto mi nije to bas nesto sto bih uzeo pod 100%

  21. #321
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    A svašta može bit.Sad se sjetih da sam to čita i ja neđe.Možda od hladnoće isl.Ko zna.Ako se ne češe i ne smeta mu onda je to u pitanju vjerovatno.

  22. #322
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,527
    Thanks Thanks Given 
    5,404
    Thanks Thanks Received 
    3,884
    Thanked in
    1,535 Posts

    Default

    ne cese se ali moracu to sjutra detaljnije provjerit.

    hvala dutch

  23. #323
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    pa i nisam nešto pomoga .prati to pa ako budeš primijetio da se nešto loše ponaša ili osjeća kod veterinara.

  24. #324
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne znam je li bilo nesto o ovome,ali sad naidjoh na clanak na internetu, a kako dolaze topli dani, definitivno je nesto na sta bi trebalo obratit' paznju, iako nije toliko rasprostranjeno kod nas.


    SRČANI CRV KOD PASA I MAČAKA - DIROFILARIOZA


    ŠTA JE SRČANI CRV?
    Srčani crv (heartworm disease) ili dirofilarioza je parazitsko, ozbiljno i potencijalno smrtonosno, oboljenje pasa,mačaka i ostalih sisara:vukovi,lisice ,lasice i dr.Uzročnik je valjkasti crv-nematoda koja se zove Dirofilaria immitis, čiji odrasli oblici žive u arterijama pluca i desnom srcu psa.
    KAKAV JE ŽIVOTNI CIKLUS DIROFILARIJE?
    Odrasli paraziti žive u desnoj pretkomori i komori, i plućnim arterijama psa.Odrastao mužjak je veličine 12-18 cm, a ženka 25-35 cm. Kad stigne u srce, ženka položi jaja iz kojih se izlegu larvice mikrofilarije. One krvotokom putuju po celom telu, a ako se kuja tada pari, mogu kroz matericu ući i u plodove. Kada komarac ujede zaraženog psa, on sa krvlju usisa i larvice-mikrofilarije, koje u komarcu nastavljaju svoj razvoj do infektivne larve u periodu od 10-14 dana.Samo infektivna larva je sposobna da inficira novog domaćina. Kada takav komarac ujede drugog psa, ubrizga mu infektivne larve kroz ujednu ranu, koje zatim putuju kroz potkožno tkivo do krvnih sudova i zatim krvotokom do srca, gde porastu do odraslih parazita koji se razmnozava, čime se ciklus zatvara.Ovaj period odgovara patentnom periodu parazita. Vreme koje protekne od momenta ujeda komarca do razvoja odraslog crva je nesto vise od 6 meseci.
    GDE SE OVA BOLEST POJAVLJUJE?
    Svuda gde ima komaraca.U prošlosti je bolest bila ograničena na krajeve sa toplom klimom, ali se u poslednje vreme javlja i u umerenom, pa čak i u hladnom klimatskom području. Kod nas je ustanovljeno više slučajeva. Činjenica da i ljudi i psi sve češće putuju, doprinosi njenom širenju.
    DA LI SE MOŽE PRENETI NA ČOVEKA?
    Može, iako se kod ljudi ne može razviti odrastao oblik parazita i ne može se zadržati u srcu. Parazit migrira kroz krvne sudove, gde izaziva zapaljenje, a moguće je i začepljenje dok ga naš imunološki sistem ne zaustavi.
    KAKO SE OBOLJENJE MANIFESTUJE?
    Stepen u kom će se bolest razviti zavisi od broja naseljenih parazita, uzrasta i fizičke aktivnosti psa. Bolest se ispoljava najranije sa 6 meseci starosti (ako je pas zaražen još u materici), kada se odrasli crv naseljava u srcu. Oboljenje može proticati potpuno asimptomatski, ali i sa teškom kliničkom slikom, pa čak i sa smrtnim ishodom.
    Kod psa prisustvo parazita u srcu i velikim krvnim sudovima dovodi do cirkulatornih smetnji, čija je posledica prvo zadebljanje zida srca, zatim proširenje komore i napokon srčana slabost. Životinja se u početku zamara i pri uobičajenim fizičkim aktivnostima, neraspoložena je, slabije jede i gubi na težini, potom počinje da kašlje zato što se tečnost nakuplja u plućima. Kada ovi simptomi postanu evidentni, bolest je već u poodmaklom stadijumu. Kada srce potpuno oslabi, moguće je nakupljanje tečnosti i u trbušnoj duplji (ascit) i razvijanje svih ostalih simptoma karakterističnih za slabost desnog srca.
    Kod mačaka infektivna larva preživljava ali se samo nekoliko razvije u odraslu jedinku.Obicno su promene na srcu minimalne jer mačke prvenstveno reaguju na prisustvo crva u plućima. Odrasli paraziti dospevaju u plućnu arteriju, gde mogu zapušiti neki od njenih ogranaka, što dovodi do plućne embolije, sa mogućim smrtnim završetkom.
    Rani znaci oboljenja su neupečatljivi, tako da se vlasnik obično obraća veterinaru tek kada bolest bitno uznapreduje.

    KAKO SE UTVRĐUJE PRISUSTVO PARAZITA?
    Rana dijagnostika oboljenja podrazumeva pregled periferne krvi, što je nesigurna metoda (zato što uzorak nije dovoljno veliki) i antigeni test. Kada parazit uđe u organizam,on aktivira imunološki mehanizam psa, što posle izvesnog vremena rezultira stvaranjem specifičnih antitela, čije prisustvo je moguće utvrditi.
    Kasnije, kada se odrasli parazit razvije u srcu, javljaju se vidljive rendgenološke promene, i krvni i biohemijski parametri se nespecifično menjaju, ali sigurna dijagnoza se postavlja antigenim testom.
    DA LI SE DIROFILARIOZA MOŽE LEČITI?
    Može, ali prognoza u mnogome zavisi od trenutka u kom se reaguje. Dok su u krvotoku psa nezreli oblici parazita, lečenje je lako, jer ih antiparazitici ivermektin i levamisol vrlo efikasno uništavaju. Oni se prodaju u obliku tableta i za vlasnika su jednostavni za upotrebu.
    Kada se razviju odrasli paraziti u srcu, situacija je mnogo komplikovanija. Samo jedan antiparazitik deluje na odrasle oblike, on se daje psu isključivo intravenski i pod strogim nadzorom veterinara. Pitanje je kakva će biti sudbina uginulih parazita, čija veličina nije zanemarljiva, pa je i tada moguće zapušenje krvnih sudova i plućna embolija.U stranoj literaturi je predloženo i hirurško rešenje, ali u našim uslovima operacija na otvorenom srcu kod psa nažalost ipak spada u domen naučne fantastike.
    Pošto se eliminišu odrasli oblici, u sledećem tretmanu se deluje na larve u migraciji. Nakon toga se u više navrata pas ponovo testira, da bi se proverilo da li su svi paraziti uništeni.

    KAKO ZAŠTITITI PSA?
    Iz svega rečenog o dirofilariozi se vidi da je preventiva najjednostavnije i zdravstveno, finansijski i praktično najbolje rešenje. Mi koji živimo i gajimo pse u Srbiji imamo i sreću i nesreću da je ovo kod nas relativno nova bolest. Sreća je što bolest još uvek nije toliko rasprostranjena kao u drugim zemljama, a nesreća je što nemamo dovoljno neposrednog iskustva sa njom, već se moramo osloniti na iskustva iz zemalja koja se sa dirofilariozom bore već duže vremena (npr. Italija,SAD). Tamo je praksa da se psi pri svakoj poseti veterinaru testiraju na Dirofilariju (u svakoj stranoj knjižici za pse postoji tabela u koju se rezultati testova upisuju), kao i da preventivno jednom mesečno terapiraju psa antiparazitikom, koji bi ga štitio i ako se dogodi da ga ujede zaraženi komarac. Takođe upotreba repelanata (sredstava koja odbijaju insekte) je preporučljiva, a za radne i lovačke pse, koji mnogo borave na otvorenom i obavezna.
    Obzirom da bolest kod nas nije toliko uzela maha, strateški je preventiva još važnija, jer tako još uvek možemo sprečiti dalje širenje, zato što na taj način štitimo i svoje i zdravlje načih ljubimaca.

    SPROVOĐENJE PREVENTIVE
    Sistem preventive Dirofilarioze kod pasa se sprovodi u sezoni komaraca OD MARTA DO OKTOBRA , što je sasvim dovoljno da zaštiti psa. CARDOTEK(ivermectin), eliminiše larvene forme D.immitis lokalizovane u krvi i tkivima psa, i štiti ga mesec dana, zato što sprečava dalji razvoj parazita, i ako se dogodi da ga ujede zaražen komarac. Njegova upotreba je sigurna i kod skotnih kuja i mužjaka u reprodukciji,a kod štenadi se moze sprovoditi počev od 6 nedelje starosti.

    Kada odlučite da ozbiljno pristupite ovom problemu, obavezno konsultujte svog veterinara, koji će prvo testirati psa na prisustvo parazita u krvi i onda propisati režim preventivnih mera.

  25. #325
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3,613
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zna li ko sto moze bit, evo dva dana pas mi je totalno nesto neraspolozen, vecinu vremena spava - jede nesto manje nego prije. Napolje kad ga izvede veseo je koliko toliko, ali opet me brine sto je nesto neraspolozen.

Page 13 of 29 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorijat pasa
    By Oky in forum Kućni ljubimci
    Replies: 59
    Last Post: 22-06-07, 15:32
  2. Okupljanje pasa
    By Siljeeee in forum Kućni ljubimci
    Replies: 3
    Last Post: 31-05-06, 12:40
  3. ZIVOT SVETOG VASILIJA OSTROSKOG CUDOTVORCA-SLAVA MU I MILOS
    By srpskagoracrnagora in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 28-02-05, 16:44
  4. Kad smo vec kod zajebanih bolesti...
    By Hombre in forum Sve i svašta
    Replies: 38
    Last Post: 05-12-04, 15:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •