Hm... prvi put na ovome forumu i to zbog pomenute Lajshmanije.

Posto smo kuci primjetili negdje prije mjesec dana da nam pas nije bas kao i prije dovedosmo veterinara i nakon testa na samu bolest (30 eura) i krvne slike (15 eura) smo ustanovili da je Lajshmanija. Nazalost.
Krvna slika daje stanje organizma i koliko su jetra i bubrezi osteceni s obzirom da su strasno bitni za sam proces lijecenja.


Koliko sam saznala za ova 4 dana, a vise nego sto sam mislila da cu ikad, u CG ova bolest nije ni malo rijetka. I nazalost, silom prilika sam stupila u kontakt sa brojnim veterinarima i ljudima ciji su psi imali ovu bolest.
Ima primjera da je pas umro tokom same terapije, ali i da su dan danas zivi i zdravi, i da im se bolest nikad nije vratila.
Koliko sam saznala, kod nas je bolest na granici sa epidemijom samo sto niko nece da govori o njoj, a kamoli da proglasi epidemijom.

Ne znam jesam li pravilno postupila, a rasprava u kuci i dalje traje, ali smo se mi odlucili za lijecenje koje je jako dugo i ne bas ni jeftino. Najgore je sto samo izlijecenje nije izlijecenje vec zalijecenje i sto jako dugo traje.
Ono sto je moju majku najvise mucilo, a i dalje muci, je opasnost po ljude ...

Pored pomenutog alopurinola koji se daje kao i ostali ljekovi shodno kilazi psa, a 6 mjeseci, moj pas ce da prima 1.3 dozu injekcije Glucantima mjesec dana, plus c i e vitamin, te selen...
A kako je pas veoma razmazen, ugurat mu 10 tableta je nemoguca misija... Ostaje jos da vidim kako ce da reaguje na injekcije koje mi stizu veceras.

Ono sto me zanima jeste:
- postoje li neke efikasne kapi posto mi pas ima uzasno jake krmelje?
- i koju ogrlicu preporucujete, posto sam i za to dobila oprecne komentare? njemu sad treba ogrlica koja stiti od komaraca, i usput ostalih ''gnjida''...


Eto toliko ...