"Ne postoje Crnogorci islamske vjeroispovjesti, mi znamo da su to u stvari Bošnjaci. To je pokazatelj da postoji trend asimilacije i mi bi voljeli da se taj trend zaustavi."

Koliko je ovo glupo i neutemeljeno cini mi se ne moram da objasnjavam. Da ne bude da izvlacim iz konteksta, u tekstu se kaze:

Purišić je “Vijestima” rekao da je od 1991. do 2003., kada je rađen posljednji popis stanovništva, nestalo 13.100 Bošnjaka koji su se 2003. izjasnili kao Crnogorci islamske vjeroispovjesti.

Ali kako se ko kad i zbog cega izjasnjavao, nemoguce je otkriti. Cim se otvorila mogucnost izjasnjavanja kao Bosnjak, svi bosanski Muslimani su to i uradili. Odje se jos pravi razlika, i ja mislim da to nije slucajno.

Uostalom, da li postoje Crnogorci katolici? Zasto pripadnik crnogorskog naroda mora biti pravoslavac?

Koliko sam upoznat, Bosnjak je termin za musilimana iz Bosne, ili bosanskog porijekla.

Ako je neko sad potomak islamiziranog Crnogorca on je ili Musliman ili Bosnjak po nacionalnosti jel?

Inace, sva ova desavanja su me navela da ne vjerujem u modernu podjelu juznoslovenskog naroda. Jer, Srbi, vecinom, nece nikad priznat da moze postojati Srbin musliman, ili Srbin islamske vjeroispovijesti, mislim da je biti Hrvat pravoslavac nezamislivo, evo sad ne moze neko bit Crnogorac neke druge osim hriscanske pravoslavne vjeroispovijesti...

o ovome postoji neka vrsta rasprave u topic-u Bosnjake u ustav, ali mislim da zasluzuje poseban topic i da treba pozvati sve da ucestvuju u njemu.