Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 76

Thread: Narodi i vjere, da li je mjesavina dozvoljena?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Narodi i vjere, da li je mjesavina dozvoljena?

    "Ne postoje Crnogorci islamske vjeroispovjesti, mi znamo da su to u stvari Bošnjaci. To je pokazatelj da postoji trend asimilacije i mi bi voljeli da se taj trend zaustavi."

    Koliko je ovo glupo i neutemeljeno cini mi se ne moram da objasnjavam. Da ne bude da izvlacim iz konteksta, u tekstu se kaze:

    Purišić je “Vijestima” rekao da je od 1991. do 2003., kada je rađen posljednji popis stanovništva, nestalo 13.100 Bošnjaka koji su se 2003. izjasnili kao Crnogorci islamske vjeroispovjesti.

    Ali kako se ko kad i zbog cega izjasnjavao, nemoguce je otkriti. Cim se otvorila mogucnost izjasnjavanja kao Bosnjak, svi bosanski Muslimani su to i uradili. Odje se jos pravi razlika, i ja mislim da to nije slucajno.

    Uostalom, da li postoje Crnogorci katolici? Zasto pripadnik crnogorskog naroda mora biti pravoslavac?

    Koliko sam upoznat, Bosnjak je termin za musilimana iz Bosne, ili bosanskog porijekla.

    Ako je neko sad potomak islamiziranog Crnogorca on je ili Musliman ili Bosnjak po nacionalnosti jel?

    Inace, sva ova desavanja su me navela da ne vjerujem u modernu podjelu juznoslovenskog naroda. Jer, Srbi, vecinom, nece nikad priznat da moze postojati Srbin musliman, ili Srbin islamske vjeroispovijesti, mislim da je biti Hrvat pravoslavac nezamislivo, evo sad ne moze neko bit Crnogorac neke druge osim hriscanske pravoslavne vjeroispovijesti...

    o ovome postoji neka vrsta rasprave u topic-u Bosnjake u ustav, ali mislim da zasluzuje poseban topic i da treba pozvati sve da ucestvuju u njemu.
    neka bude borba neprestana...

  2. #2
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislim da je previse politike vjeronauke i svih tih drkalica na ovom forumu!!!!

    jel toliko bitno jesi crnogorac bošnjak musliman ili nešto drugo?????

    jesi pravoslavac budista il katolik...

  3. #3
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica, Old Airport
    Posts
    4,247
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I agree...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam za jednu ateisticku revoluciju,koliko bi svijet bio ljepsi ...

  5. #5
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Kolko ja znam, to je jedna vrlo specificna pojava na Balkanu da se ljudi nacionalno orjentisu prema (dominantnoj) vjeri medju narodom. Razlog za to po meni je jednostavan, nikada nijesu postojale dovoljno snazne i slobodne drzave koje bi "stabilizovale" pravi osjecaj pripadnosti nekom narodu. A crkva je bila ta koja je mogla djelovati u uslovima u kojima drzava nije (u periodu okupacija i slicno), i objedinjavati narod u trenutcima kada to drzava nije mogla (htjela),

    U svakom slucaju, nikako se ne moze drugim ljudima nametati/govoriti sta su. To tesko da je ikada postiglo zeljeni efekat, a neki koji su bili previse agresivni po pitanju nametanja nacionalnosti znamo dobro kako su prosli.

    E sad, potpuno je druga stvar da neki pripadnici nekog naroda sjednu pa "definisu" taj narod izjavom tipa "svi koji zive na tom i tom prostoru i pripadaju toj i toj vjeroispovijesti zovu se tako i tako i pripadaju tom i tom narodu". To vec ulazi u ono sto se ne smije raditi, neka se ti ljudi sami izjasne. Tako da izjava da ne postoje Crnogorci islamske vjeroispovijesti ne stoji, jer je kao prvo ocigledno netacna, a kao drugo narusava individualna prava tih ljudi da se izjasne.
    Last edited by MadGod; 01-04-07 at 21:45.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,523
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    sve te priče pričaju ljudi koji su opsjednuti na neki način time.
    Svi ljudi mogu da se izjašnjavaju da su npr budisti,bez obzira što npr. žive unazad 300 godina u crnoj gori,ako u to vjeruje ta osoba.

    Sve je to napuhavanje!

  7. #7
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Što veli MadGod samo kod nas na Balkanu pripadnost vjerskoj organizaciji označava istovremeno i pripadnost naciji. Nije ni čudo kad su sve nacije nastale nedavno (nema ni stotinjak godina). Vjerskim organizacijama pod prijetnjom zabrane rada, zabraniti miješanje u politiku. Pametni svijet je to učinio još prije četiri vijeka. To je još jedan dikaz naše nepameti:mad:

  8. #8
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    svasta nam se radi, svasta smo radili..

  9. #9
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    svasta nam se radi, svasta smo radili..
    Na žalost u pravu si

  10. #10
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Što veli MadGod samo kod nas na Balkanu pripadnost vjerskoj organizaciji označava istovremeno i pripadnost naciji. Nije ni čudo kad su sve nacije nastale nedavno (nema ni stotinjak godina). Vjerskim organizacijama pod prijetnjom zabrane rada, zabraniti miješanje u politiku. Pametni svijet je to učinio još prije četiri vijeka. To je još jedan dikaz naše nepameti:mad:
    Eh, Formice "pustili bi mi njih ali neće oni nas". To je vrzino kolo politike i crkve koje traje već stotinama godina na ovim prostorima. U tom kolu svako gleda da iskoristi onog drugog, političari crkvu, popovi politiku, a "narod" se zamlaćuje glupostima. Fino bi bilo kad bi jednog dana odlučili da nas konačno ostave na miru, i jedni i drugi, i da se bave svojim pravim poslovima. Međutim oni su namirisali plodno tlo. Dokle god oni gledaju "narod" kao svoje podanike, stado itd. i dokle god sami ljudi sebe tako doživljavaju, prvo kao deo "naroda" a posle sve drugo, to će se nastaviti.

    Inače sama reč narod meni ima neki ogavan zvuk, nešto kao nakot. Kad god čujem tu reč automatski pomislim da neko hoće nešto da me zajebe. Stekao sam uslovni refleks.

  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by E-1 View Post
    ja sam za jednu ateisticku revoluciju,koliko bi svijet bio ljepsi ...
    Eee i ja sam.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja sam za istinu.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Koliko se samo krvi prolilo sirom planete zbog religija....
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Koliko se samo krvi prolilo sirom planete zbog religija....
    Zbog ovakvih stavova sam za Istinu. Jer smatram da su svi ratovi vodjeni zbog fasistickih i imperijalistickih ideja a ne religioznih ideja.

    danas ljudi biraju religisku formu pored tradicionalnih i zbog politickih ubjedjenja. To ne pokazuje vjersku vec interesnu orijentisanost ljudi.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Zbog ovakvih stavova sam za Istinu. Jer smatram da su svi ratovi vodjeni zbog fasistickih i imperijalistickih ideja a ne religioznih ideja.
    Zasto se ni dan danas ne mogu ocima vidjet Pravoslavac i Musliman u BiH, a u sustini su od istog naroda?
    Teoretski sve su religije za mir i dobro, ali sto je zalud kad se u praksi dobrim dijelom koriste za sirenje mrznje i netrpeljivosti.
    Last edited by shrek; 02-04-07 at 08:41.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Zasto se ni dan danas ne mogu ocima vidjet Pravoslavac i Musliman u BiH, a u sustini su od istog naroda?
    Zbog fasistickih i politickih ubjedjenja, jer oni u vjeri nemaju osnove za to.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Zbog fasistickih i politickih ubjedjenja, jer oni u vjeri nemaju osnove za to.
    Bogami su im oni nasli dobre osnove, jer crkve uveliko podrzavaju i slave najvece ratne zlocince i koljace modernog doba.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Bogami su im oni nasli dobre osnove, jer crkve uveliko podrzavaju i slave najvece ratne zlocince i koljace modernog doba.
    Srek nemoj da brkash ustanove i nauku.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Srek nemoj da brkash ustanove i nauku.
    Sta ti vrijedi dobra nauka ako te pogresno uce u ustanovama?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    to ti je srek isto kao sa drustvom. izaberesh li lose drustvo znash sta ce ti biti. Al nemosh ni tad reci da je svako drustvo lose, kad si ga sam izabrao.

    Tako ljudi biraju sta zele.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andrija81210 View Post
    "Ne postoje Crnogorci islamske vjeroispovjesti, mi znamo da su to u stvari Bošnjaci. To je pokazatelj da postoji trend asimilacije i mi bi voljeli da se taj trend zaustavi."

    Koliko je ovo glupo i neutemeljeno cini mi se ne moram da objasnjavam. Da ne bude da izvlacim iz konteksta, u tekstu se kaze:

    Purišić je “Vijestima” rekao da je od 1991. do 2003., kada je rađen posljednji popis stanovništva, nestalo 13.100 Bošnjaka koji su se 2003. izjasnili kao Crnogorci islamske vjeroispovjesti.

    Ali kako se ko kad i zbog cega izjasnjavao, nemoguce je otkriti. Cim se otvorila mogucnost izjasnjavanja kao Bosnjak, svi bosanski Muslimani su to i uradili. Odje se jos pravi razlika, i ja mislim da to nije slucajno.

    Uostalom, da li postoje Crnogorci katolici? Zasto pripadnik crnogorskog naroda mora biti pravoslavac?

    Koliko sam upoznat, Bosnjak je termin za musilimana iz Bosne, ili bosanskog porijekla.

    Ako je neko sad potomak islamiziranog Crnogorca on je ili Musliman ili Bosnjak po nacionalnosti jel?

    Inace, sva ova desavanja su me navela da ne vjerujem u modernu podjelu juznoslovenskog naroda. Jer, Srbi, vecinom, nece nikad priznat da moze postojati Srbin musliman, ili Srbin islamske vjeroispovijesti, mislim da je biti Hrvat pravoslavac nezamislivo, evo sad ne moze neko bit Crnogorac neke druge osim hriscanske pravoslavne vjeroispovijesti...

    o ovome postoji neka vrsta rasprave u topic-u Bosnjake u ustav, ali mislim da zasluzuje poseban topic i da treba pozvati sve da ucestvuju u njemu.
    I ja sam o ovome razmisljala sto puta. Bas iz razloga sto se na Tvu moglo cuti raznih varijacija na jednu istu temu. A sto i iz moga komsilika, u kome postoje samo albanci, turci i srbi (wtf)...Po meni postoje Crnogorac Musliman, Crnogorac Katolik i Crnogorac Pravoslavne vjeroispovijesti, i kao takvi, svi su mi isti.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  22. #22
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    KOTOR
    Posts
    3,859
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by E-1 View Post
    ja sam za jednu ateisticku revoluciju,koliko bi svijet bio ljepsi ...
    Brate

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Zbog fasistickih i politickih ubjedjenja, jer oni u vjeri nemaju osnove za to.
    DOK IMA LJUDJI BICE I FASISTICKIJEH IDEJA TAKO DA IZKORIJENIT RELIGIJU I TE GLUPOSTI !
    ATEIZAM JE ISTINA !!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Bogami su im oni nasli dobre osnove, jer crkve uveliko podrzavaju i slave najvece ratne zlocince i koljace modernog doba.
    Srek nijesu samo crkve no i dzamije jednako ,zato ateizam je car !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  25. #25
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Zbog ovakvih stavova sam za Istinu. Jer smatram da su svi ratovi vodjeni zbog fasistickih i imperijalistickih ideja a ne religioznih ideja.
    Tu vec nisi u pravu. Veliki broj ratova jeste vodjen iz iskljucivo religioznih ubjedjenja.

    Pazi, kad pitas ti nekog religioznog fanatika za sta se bori, on ti nece odgovoriti "za tog i tog vodju i njegove fasisticke i imperijalisticke ideje" nego ce ti reci "za Boga i spasenje moje duse" ili nesto u slicnom fazonu. Pa niko nije lud da razosi sam sebe u vazduh zbog interesa par ljudi, ako prethodno nije bio nadopingovan pogresnim religioznim stavovima.

    Potpuno je deseta stvar sto su pokretaci tih ratova imali svoje imperijalisticke ambicije - jer da nisu koristili religiju kao sredstvo manipulacije, tesko da bi pokrenuli narod da se bori za njih.

    Mozes to posmatrati ovako. Bez obzira koja je njena prvobitna namjena, cinjenica stoji da je religija orudje za pokretanje ratova, i neke jos gore stvari poput stvaranja pogresnih ubjedjenja u svijesti ljudi, odnosno vjernika. E sad, mozes ti reci da svaki covjek moze da bira i da odluci sta je ispravno a sta nije, pa i po pitanju religioznih ubjedjenja. Ali dobro znamo da globalno gledano, ljudska populacija nije sposobna da se odupre uticajima odredjenih centara moci.

    Ppitanje je sad, da li necemu sto moze sluziti kao orudje cija zloupotreba moze dovesti do fatalnih posljedica, treba pruziti neogranicenu slobodu djelovanja na svijest ljudi? Uzevsi tu u obzir da ogroman broj ljudi nije individualno sposoban da se odupre eventualnoj zloupotrebi njegove religije.
    Last edited by MadGod; 03-04-07 at 02:41.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •