Results 1 to 5 of 5

Thread: Welcome screen...

  1. #1
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    58
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Welcome screen...

    Ne znam postavljam li post na pravom mjestu ali eto da pokusam i odmah se izvinjavam na neupcenosti, dakle... Na Welcome screenu (prilikom startovanja windowsa) ispod user name mi stalno pise 2 unread mail messages (sa tog i tog acounta) iako mi je taj mail acount prazan (svi mejlovi procitani kao i messenger) ... Kako da uklonim to obavjestenje ili eventualno nadjem neprocitane mejlove kojih sumnjam da uopste ima... Ako je neko shvatio sto napisah bio bih mu zahvalan na pojasnjenju. Pozdrav!

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Backupuj registry prije nego editujesh!

    When the program tries to update the registry key as new mail arrives, it will not have sufficient permission to do so and the Welcome screen will not be updated. To do this:
    1. Start Registry Editor (Regedit). ( start > run > (kucaj) regedit (i stisni enter)

    2. Navigate to the following folder in the registry:
    HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\UnreadMail

    3. Right-click the UnreadMail folder, and then click Permissions.

    4. Click the System account, and then click to select the Deny check box for Full Control.

    5. Click OK.

    6. Quit Registry Editor.
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,943
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    254
    Thanked in
    137 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tankman View Post
    Ne znam postavljam li post na pravom mjestu ali eto da pokusam i odmah se izvinjavam na neupcenosti, dakle... Na Welcome screenu (prilikom startovanja windowsa) ispod user name mi stalno pise 2 unread mail messages (sa tog i tog acounta) iako mi je taj mail acount prazan (svi mejlovi procitani kao i messenger) ... Kako da uklonim to obavjestenje ili eventualno nadjem neprocitane mejlove kojih sumnjam da uopste ima... Ako je neko shvatio sto napisah bio bih mu zahvalan na pojasnjenju. Pozdrav!
    Imash li account na hotmailu?Ako imash,provjeri da se mozhda ne radi o tome.Pozdrav

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    tacno jer se sinhronizuje .net pass na racunaru hehehehe vidish nije mi to padalo na um ranije, mada nemam hotmail, lal nebitno odlicna ideja
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    58
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zavrsih ja sa mojim mejlovima, hvala svima a posebno Balsi. Noc prije nego sto postavih post, u GPEDIT sam postavio "CLASIC SCREEN" umjesto tadasnjeg welcome screen-a (mada sam i to pokusao ranije pa nije uspjelo) i kad upalih comp da odradim varijantu na koju me uputi Balsa od mejlova ni traga ni glasa... Hvala jos jednom i veliki pozdrav!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Screen shot
    By hercules in forum Software
    Replies: 9
    Last Post: 24-12-04, 22:32

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •