Results 1 to 12 of 12

Thread: Mudrost ili progres

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Mudrost ili progres

    Od kako je svijeta i vijeka, pojedini ljudi su smatrani mudrima, a oni drugi shvatani olako.

    Razvojem civilizacije, tehnoloskim napretkom i povecanjem globalnog fonda znanja primjecuje se i jedna negativna pojava - povecava se broj onih koji se shvataju olako.

    Da li je to posledica prevelike kolicine informacija koje cirkulisu oko nas? Da li je "mudri" dio ljudskog mozga prezasicen uticajima iz okoline i nema vremena da obradi sve ono sto se oko nas desava, pa zbog ne donosi mudre zakljucke?

    Nekome ce mozda biti smijesno, neko ce se sloziti, ali znajuci neke panjate iz moje okoline, koji su cio zivot bili nepismeni i nijesu znali ni da se Zemlja vrti oko Sunca, a kamoli sto drugo, a sa druge strane uvijek bili spremni da daju istinski mudar savjet ili da iznesu mudru procjenu, po malo se hvatam za glavu...
    - Ladan ko taština duša -

  2. #2
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Wink

    Ne bi se složio sa tobom da je mudrih sve manje !

    A na kraju šta je mudrost ? Pronjicljivost, inteligencija, analitika ?

    Šta ? Mudrost dolazi iz iskustva. Odnosno stečene lekcije i pouke iz života dovode do toga da neko ima bolji i kvalitetniji pogled na stvari oko sebe.

    Stoga npr. kažu da mudros dolazi sa godinama i sa iskustvom.

    Ali šta npr. sa onim mladim koji nisu imali " vremena " da dobiju tu iskustvenu " mudrost " a ipak mudro zbore.

    To je već sfera analitike i basic inteligence ! Koliko je ko sposoban povezati niti logike. Koliko se ko vješto služi logičkim metodama.

    Međutim danas ljudi imaju miskoncepiciju pojma " mudrost ". I on kao takav izgubio je onaj sjaj koji je imao u antici. Filozofi su bili prvi obožavatelji mudrosti.

    Mogu reći ( iako će se ovo mnogima zvučati kao konspiratorski neutemeljeni, ateistički govor ) da je religija imala dosta uticaja ka srozavanju mudrosti kao osobine, ali i kao pojma.

    Ovdje mislim na monoteizam. Kao da religija nipodaštava svaki čovjekov sezaj za mudrošću konstantno ga komparirajući sa " real deal " odnosno onom ulitimativnom božanskom mudroću.

    Ipak Bog je mudrost, bog je UM, bog je pamet, i ako čovjek čak i dosegne određeni stadij mudrosti to se objašnjava inspiracijom Boga - BOŽANSKIM NADAHNUĆEM.

    Malo skrenuh sa teme... široka tema.

    Takođe postoji faktor socijalne prirode. Odnosno šta predstavlja mudrost u određenom historijskom dobu. Ako se sjetimo da je prije par hiljada godina za antičke grke mudrost predstavljalo Delfsko proročanstvo i takve slične škrabotine, a donedavno veliki mudrac je bio Jean Paul Sartre, vidimo ogroman jaz.

    Šta želim da kažem. Mudar je onaj kojeg društvo prihvati i proglasi takvim. Svi ostali koje društvo nije " primjetili " ostaće zapamčeni kao oni što se shvataju OLAKO.

    Sve zavisi od socijalnog konsenzusa.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Edgar View Post
    Ne bi se složio sa tobom da je mudrih sve manje !

    A na kraju šta je mudrost ? Pronjicljivost, inteligencija, analitika ?

    Šta ? Mudrost dolazi iz iskustva. Odnosno stečene lekcije i pouke iz života dovode do toga da neko ima bolji i kvalitetniji pogled na stvari oko sebe.

    Stoga npr. kažu da mudros dolazi sa godinama i sa iskustvom.

    Ali šta npr. sa onim mladim koji nisu imali " vremena " da dobiju tu iskustvenu " mudrost " a ipak mudro zbore.
    Zbore mudro, jer su načitani i pametni. To još ne znači da i sami mogu smislit nešto mudro, samo dobro pamte mudre priče, savjete, nečije reakcije itd.

    Ovdje mislim na monoteizam. Kao da religija nipodaštava svaki čovjekov sezaj za mudrošću konstantno ga komparirajući sa " real deal " odnosno onom ulitimativnom božanskom mudroću.

    Ipak Bog je mudrost, bog je UM, bog je pamet, i ako čovjek čak i dosegne određeni stadij mudrosti to se objašnjava inspiracijom Boga - BOŽANSKIM NADAHNUĆEM.
    Ono tipa, ne možete vi mili ljudi reć ni riječ blizu one mudrosti iz svetih knjiga, jel? Hihi, sad će me razapet.

    Šta želim da kažem. Mudar je onaj kojeg društvo prihvati i proglasi takvim. Svi ostali koje društvo nije " primjetili " ostaće zapamčeni kao oni što se shvataju OLAKO.

    Sve zavisi od socijalnog konsenzusa.
    Auh... Nema, to nikakve veze sa prihvatanjem ili neprihvatanjem, nego kako će se čovjek kao jedinka snaći u društvu. Nije stvar u ničijem priznanju.
    Never Complain, Never Explain

  4. #4
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zbore mudro, jer su načitani i pametni. To još ne znači da i sami mogu smislit nešto mudro, samo dobro pamte mudre priče, savjete, nečije reakcije itd.
    Ovo naravno nije tačno.
    Da je tako nikada u historiji ne bi bilo zabilježen genij u ranoj mladosti. A takvih je na pretek.
    Ja sam dao kritierijume na osnovu koji nekom možemo dati epitet " mudar ".

    Auh... Nema, to nikakve veze sa prihvatanjem ili neprihvatanjem, nego kako će se čovjek kao jedinka snaći u društvu. Nije stvar u ničijem priznanju.
    Naravno da ima veze. Konsenzus odnosno društvena svijet određuje šta je umjetnost a šta ne.

    Šta je genijalno a šta smiješno.

    Zašto su mnogi kompozitori, slikari, pisci, znastvenici dobili slavu i priznanje posthumno.

    Ipak premisa da ćeš sa talentom i pameću postiči nešto je tačna u jako malom broju slučajeva, kao i teorija o socijalnoj adaptaciji.

    Ako si društveno pogodan i društveno koristan ( za određeno doba ) onda si i dobar slikar, i vrsan pjesnik, i genijalan naučnik i MUDAR filozof.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Edgar View Post
    Ovo naravno nije tačno.
    Da je tako nikada u historiji ne bi bilo zabilježen genij u ranoj mladosti. A takvih je na pretek.
    Ja sam dao kritierijume na osnovu koji nekom možemo dati epitet " mudar ".
    Onda nam se kriterijumi biće ne poklapaju. Jer po meni genije još ne znači da je neko mudar.

    Ipak premisa da ćeš sa talentom i pameću postiči nešto je tačna u jako malom broju slučajeva, kao i teorija o socijalnoj adaptaciji.

    Ako si društveno pogodan i društveno koristan ( za određeno doba ) onda si i dobar slikar, i vrsan pjesnik, i genijalan naučnik i MUDAR filozof.
    Ja opet kažem da talenat ili obrazovanje nisu isto što i mudrost i pamet.
    Never Complain, Never Explain

  6. #6
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Onda nam se kriterijumi biće ne poklapaju. Jer po meni genije još ne znači da je neko mudar.



    Nisam to rekao, al OK

    Ja opet kažem da talenat ili obrazovanje nisu isto što i mudrost i pamet


    Pa da slažem se. Samo želim da kosnstatujem da od društva zavisi hoće li se ta pamet glorifikovati ili nipodaštavati i hoće li joj se priložiti pojam " MUDROST "

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Huh, nekako mi je pitanje ili konstatcija malo nategnuto. Ne mislim da su mudri ljudi i oni koji su "shvaceni olako" opozicije.

    Kao sto Edgar rece, postoje cak profesije "mudraca", u pvom redu filozofi i recimo crkveni kler koji po opsiu treba da proizvode mudrace a to opet ne mora biti slucaj. Recimo, na skoro svim Filozofksim fakultetima se uci istorija filozfije, te svrseni studenti ne postaju zapravo filozofi, vec istoricari filozofije, a razlika izmedju njih i nekog fizickog radnika je cesto jedino u obrazovanju.
    Ipak, to o cemu pricate kao o mudrosti, ja bih prije oznacila kao pronicljivost a mudrost sem iskustva i otvorenog uma ipak treba da krasi uslovljava i odredjeno obrazovanje
    Kako Vaša bolest ?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ko ce bolje reci o mudrosti od Solomona

    1. Ne viče li mudrost? i razum ne pušta li glas svoj?
    2. Navrh visina, na putu, na rasputicama stoji,
    3. Kod vrata, na ulasku u grad, gdje se otvoraju vrata, viče:
    4. Vas vičem, o ljudi, i glas svoj obraćam k sinovima ljudskim.
    5. Naučite se ludi mudrosti, i bezumni orazumite se.
    6. Slušajte, jer ću govoriti velike stvari, i usne moje otvorajući se kazivaće što je pravo.
    7. Jer usta moja govore istinu, i mrska je usnama mojim bezbožnost.
    8. Prave su sve riječi usta mojih, ništa nema u njima krivo ni izopačeno.
    9. Sve su obične razumnomu i prave su onima koji nalaze znanje.
    10. Primite nastavu moju a ne srebro, i znanje radije nego najbolje zlato.
    11. Jer je bolja mudrost od dragoga kamenja, i što je god najmilijih stvari ne mogu se izjednačiti s njom.
    12. Ja mudrost boravim s razboritošću, i razumno znanje nalazim.
    13. Strah je Gospodnji mržnja na zlo; ja mrzim na ponositost i na oholost i na zli put i na usta opaka.
    14. Moj je savjet i što god jest; ja sam razum i moja je sila.
    15. Mnom carevi caruju, i vladaoci postavljaju pravdu.
    16. Mnom vladaju knezovi i poglavari i sve sudije zemaljske.
    17. Ja ljubim one koji mene ljube, i koji me dobro traže nalaze me.
    18. U mene je bogatstvo i slava, postojano dobro i pravda.
    19. Plod je moj bolji od zlata i od najboljega zlata, i dobitak je moj bolji i od najboljega srebra.
    20. Putem pravednijem hodim, posred staza pravice,
    21. Da onima koji me ljube dam ono što jest, i riznice njihove da napunim.
    22. Gospod me je imao u početku puta svojega, prije djela svojih, prije svakoga vremena.
    23. Prije vijekova postavljena sam, prije početka, prije postanja zemlje.
    24. Kad jošte ne bijaše bezdana, rodila sam se, kad još ne bijaše izvora obilatijeh vodom.
    25. Prije nego se gore osnovaše, prije humova ja sam se rodila;
    26. Još ne bješe načinio zemlje ni polja ni početka prahu vasiljenskom;
    27. Kad je uređivao nebesa, ondje bijah; kad je razmjeravao krug nad bezdanom.
    28. Kad je utvrđivao oblake gore i krijepio izvore bezdanu;
    29. Kad je postavljao moru među i vodama da ne prestupaju zapovijesti njegove, kad je postavljao temelje zemlji;
    30. Tada bijah kod njega hranjenica, bijah mu milina svaki dan, i veseljah se pred njim svagda;
    31. Veseljah se na vasiljenoj njegovoj, i milina mi je sa sinovima ljudskim.
    32. Tako dakle, sinovi, poslušajte me, jer blago onima koji se drže putova mojih.
    33. Slušajte nastavu, i budite mudri, i nemojte je odbaciti.
    34. Blago čovjeku koji me sluša stražeći na vratima mojim svaki dan i čuvajući pragove vrata mojih.
    35. Jer ko mene nalazi, nalazi život i dobija ljubav od Gospoda.
    36. A ko o mene griješi, čini krivo duši svojoj; svi koji mrze na me, ljube smrt.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    1I ja sam smrtnik, kao i svi ostali, i potomak prvog bića od zemlje načinjena i oblikovan kao tijelo u utrobi majčinoj, 2 u deset mjeseci, stisnut u krvi, iz sjemena muževljeva i slasti družice u spavanju. 3 I ja sam, došavši na svijet, udahnuo zajednički zrak i pao na zemlju koja nas sve nosi, i plač mi je bio prvi glas kao i svima ostalima. 4 U pelenama bijah odgajan i u brigama, 5 jer nijedan kralj nije drukčije postao niti na svijet došao. 6 Jer za sve postoji jedan ulazak u život, a tako i jedan izlazak. Salomonovo štovanje mudrosti 7 Zato se pomolih i razbor dobih; zavapih i primih duh mudrosti. 8 Zavoljeh je više nego žezla i prijestolja i ništa ne cijenih bogatstvo u usporedbi s njom. 9 Nisam je htio uspoređivati ni sa draguljima, jer je sve zlato pred njom kao malo pijeska, a srebro je prema njoj kao blato. 10 Ljubio sam je više od zdravlja i ljepote i zavolio više od svjetlosti, jer njezin sjaj bez prestanka svijetli. 11 A s njome su mi došla sva dobra i od ruku njezinih blago nebrojeno. 12 I svemu sam se tome radovao, jer mudrost sve donosi; još nisam znao da je ona roditeljka svega toga. 13 I ono što naučih bez primisli, to bez zavisti predajem, bogatstva njezina ne skrivam. 14 Ona je neiscrpljiva riznica ljudima, i koji se njome služe postaju prijatelji Božji, preporučeni darovima njezina nauka. Priziv za božanskim nadahnućem 15 Zato neka mi dade Bog govoriti kako me svjetova i misliti misli dostojne darova njegovih, jer on je vođa mudrosti i upravlja mudracima. 16 U njegovoj smo ruci mi i riječi naše, sa svim našim razborom i umijećem. 17 On mi je podario istinsku znanost o svemu što jest, naučio me sustavu svijeta i svojstvima prapočela; 18 početku, svršetku i sredini vremena, izmjeni suncovrata i slijedu godišnjih doba, 19 tijeku godina i položaju zvijezda; 20 naravi životinja i nagonima divljih zvijeri, moći duhova i mislima ljudskim, različnosti biljaka i ljekovitosti korijenja. 21 I spoznadoh sve što god je tajno i javno, jer me poučavaše mudrost, umjetnica u svemu. Pohvala mudrosti 22 Jer u nje je duh razborit, svet, jedinstven, mnogostran, tanan, okretan, pronicav, neoskvrnjen, jasan, nepristran, dobrohotan, oštar, 23 nezaprečiv, dobrotvoran, čovjekoljubiv, postojan, pouzdan, bezbrižan, svemoćan, svenadzoran, što prodire kroza sve duše, mudre, čiste i najtanje. 24 Jer je mudrost gibljivija od svakog gibanja, ona proniče i prožima sve svojom čistoćom. 25 Jer je ona dah sile Božje i čist odvir slave Svemogućeg; zato je ništa nećisto ne može oskvrnuti. 26 Ona je odsjev vječne svjetlosti i zrcalo čisto djela Božjeg, i slika dobrote njegove. 27 Jedna je, a može sve, i, ostajući u sebi, sve obnavlja. Ona prelazi od naraštaja do naraštaja u duše svete i čini od njih Božje prijatelje i proroke. 28 Jer Bog ne ljubi nikoga osim onoga tko se druži s mudrošću. 29 Ona je od sunca sjajnija i nad sve zviježđe uzvišena; uspoređena sa svjetlošću, ona je nadmašuje: 30 svjetlost ustupa mjesto noći, dok zloća nema moći protiv mudrosti.

    1Njena se snaga prostire s jednoga kraja svijeta na drugi i blagotvorno upravlja svemirom. U mudrosti su sva dobra 2 Nju zavoljeh i za njom čeznuh od svoje mladosti; i nastojah da mi bude zaručnica i zaljubih se u ljepotu njezinu. 3 Njezina životna prisnost s Bogom podaruje sjaj njezinu plemenitom podrijetlu jer je ljubi gospodar svemira. 4 Ona je povjerenica znanja Božjeg, izbiračica djela njegovih. 5 Ako je bogatstvo blago poželjno u ovom životu, što je onda bogatije od mudrosti koja sve stvara? 6 Ako opet razum stvara, tko je na svijetu od nje veći umjetnik? 7 Ako li pak tko ljubi pravednost, pa, kreposti su plodovi njezinih napora: ona poučava umjerenosti i razboritosti, pravednosti i hrabrosti, od kojih u životu nema ništa korisnije ljudima. 8 Ako li tko čezne za većim znanjem, ona poznaje prošlost i proriče budućnost, vična je izrekama i umije odgonetati zagonetke. Ona znade unaprijed znake i čudesa i slijed razdoblja i vremena. Mudrost neophodna vladarima 9 Zato odlučih dovesti je kao družicu životnu, znajući da će mi biti savjetnica u sreći i tješiteljica u brigama i tuzi. 10 Po njoj ću steći slavu u mnoštvu narodnom, još kao mladić čast pred starcima. 11 Na sudu će se vidjeti kako sam oštrouman i divit će mi se velikaši kad stanem pred njih. 12 Čekat će me kad budem šutio i slušat će me kad prozborim; ako se odulji govor moj, držat će ruku na svojim ustima. 13 Po njoj ću zadobiti besmrtnost i ostavit ću vječni spomen rodu budućem. 14 Vladat ću pucima i narodi će mi biti podložni. 15 Pobojat će se strašni silnici kad čuju za me, s narodom ću svojim biti dobrostiv i hrabar u ratu. 16 Kada se vratim kući, tad ću počinuti kraj nje, jer u drugovanju s njome nema gorčine i nema bola u zajedništvu s njom, već samo užitak i radost. Salomon se pripravlja za mudrost 17 Kad sam tako sve u sebi razmislio i srcem svojim razabrao da je besmrtnost u srodstvu s mudrošću 18 i da je u ljubavi njezinoj radost čista i u djelima ruku njezinih blago neiscrpno, i razboritost u izmjeni misli s njome i slava u zajedništvu riječi njezinih, stao sam tad okolo hoditi i nastojati kako bih je zadobio.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by edgar
    Ne bi se složio sa tobom da je mudrih sve manje !
    Znaci, ti mislis da ih je procentualno sve vise? Mozes li to cime da podkrijepis? Moje je misljenje da krelci rastu kao pecurke poslije kise, a to nije tesko vidjeti, samo ako malko pogledas ljude koji prolaze pored tebe, koji su im motivi, kriterijumi, potrebe, stavovi, ...
    Quote Originally Posted by edgar
    Mudar je onaj kojeg društvo prihvati i proglasi takvim. Svi ostali koje društvo nije " primjetili " ostaće zapamčeni kao oni što se shvataju OLAKO.
    Da li si ti drustvo? Ja govorim u svoje ime, ne u ime drustva. Onaj kojeg primjetim da je po mome misljenju mudar je po mome misljenju mudar, tu mi ne treba drustvo da mi otvori oci.
    Slazem se da je mudrost u najvecoj mjeri posledica iskustva, a da je onaj ostatk povezan sa inteligencijom - analitikom, kako je ti vjerovatno nazivas.
    Slazem se i sa Nikolinom da genije nije isto sto i mudrac. Genijalnost je hodanje po ostrici. Ako imas srece da prevagnes na jednu stranu, onda si pobjednik, ako kliznes na drugu, onda si ludak. Mnogi su bili takvi. Uvrnuti genijalci, ali ne i mudraci.
    Quote Originally Posted by milicaaa
    Huh, nekako mi je pitanje ili konstatcija malo nategnuto. Ne mislim da su mudri ljudi i oni koji su "shvaceni olako" opozicije.
    Kao sto Edgar rece, postoje cak profesije "mudraca", u pvom redu filozofi i recimo crkveni kler koji po opsiu treba da proizvode mudrace a to opet ne mora biti slucaj. Recimo, na skoro svim Filozofksim fakultetima se uci istorija filozfije, te svrseni studenti ne postaju zapravo filozofi, vec istoricari filozofije, a razlika izmedju njih i nekog fizickog radnika je cesto jedino u obrazovanju.
    Ipak, to o cemu pricate kao o mudrosti, ja bih prije oznacila kao pronicljivost a mudrost sem iskustva i otvorenog uma ipak treba da krasi uslovljava i odredjeno obrazovanje
    Sa ovim se uopste ne slazem.
    Da li si razumjela sta sam mislio pod "shvaceni olako"? AKo da, onda mi pojasni, please, kako mozes dovesti u istu ravan mudraca i sarlatana?

    Profesija MUDRAC mi je djeluje kao termin iz Mikijevog Zabavnika - usukani bradonja na vrhu planine koji ti kaze - kako god da stanes dupe ti je pozadi.

    Zasto crkveni kler treba da proizvodi mudrace po "opisu"? Opisu posla, valjda?
    Da li je Lao Ce bio obrazovan? U kom smislu?
    - Ladan ko taština duša -

  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znaci, ti mislis da ih je procentualno sve vise? Mozes li to cime da podkrijepis? Moje je misljenje da krelci rastu kao pecurke poslije kise, a to nije tesko vidjeti, samo ako malko pogledas ljude koji prolaze pored tebe, koji su im motivi, kriterijumi, potrebe, stavovi, ...
    To je pogrešno izvođenje konkluzije iz mojih riječi. Ne mislim ni da broj mudrih RASTE. Broj mudrih je fikcija, ne mogu tvrditi ni da im broj opada niti raste.

    Ono što želih da kažem. Ima mudrih još...

    Da li si ti drustvo? Ja govorim u svoje ime, ne u ime drustva. Onaj kojeg primjetim da je po mome misljenju mudar je po mome misljenju mudar, tu mi ne treba drustvo da mi otvori oci.
    Slazem se da je mudrost u najvecoj mjeri posledica iskustva, a da je onaj ostatk povezan sa inteligencijom - analitikom, kako je ti vjerovatno nazivas.
    Slazem se i sa Nikolinom da genije nije isto sto i mudrac. Genijalnost je hodanje po ostrici. Ako imas srece da prevagnes na jednu stranu, onda si pobjednik, ako kliznes na drugu, onda si ludak. Mnogi su bili takvi. Uvrnuti genijalci, ali ne i mudraci.
    Ono što naša čula regisrtuju ( tvoja i moja ) je društveno jalovo.
    Bar što se mene tiče.

    Za mene može biti mudrac i Danny de Vito, međutim društveni konzenzus ga ne gleda tako.

    Naše individalno poimanje neke ličnosti je u većim sferama uglavnom ne važno.

    Naravno da ti možeš imati svog nekog vlastitog mudraca, kao i " filozofa ", itd. Međutim šta ako oni ne nose " socijalno odobravanje ".

    To želim da kažem.

    Socijalni sustav, takav kakav jeste, po svojim čudnim kriterijama i često ne objašnjivim oscilacijama čini presedane. On tvori hajmo reći INSTITUCIJE MUDROSTI.

    On određuje ličnosti kojim će dati epitet " MUDRI ".

    Naravno tvoje ili moje slaganje/ne slaganje sa tim konsenzusnim kriterijima pri IZBORU mudraca je sada potpuno ne relevantno.

    Ipak hoće li " TVOJ " mudrac ući u historiju ili ONAJ kojeg podržava socijalna svijest, struktura etc.

    Sa ostalim se slažem.

  12. #12
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Po meni je mudar onaj koji je svjestan da su ljudi na ovome svijetu na gubitku, samo ne oni koji dobra djela cine koji jedni drugima istinu preporucuju i koji jedni drugima preporucuju strpljenje.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Opera 8.00 Final - progres bar pitanje
    By Ben Dover in forum Software
    Replies: 56
    Last Post: 09-05-05, 01:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •