Page 14 of 17 FirstFirst ... 41011121314151617 LastLast
Results 326 to 350 of 418

Thread: [LINKOVI] Sveto Pismo, Kur'an, teoloske rasprave

  1. #326
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Tako je, Hristos nije ukinuo zakone nego ih potvrdio i donio savršenije. U Subitnji dan Hristos je počivao u grobu.
    Ti to kao Bog u BIG-inoj režiji ? Znaš šta si htio da napišeš ali ispadne skroz drugačije
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #327
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne znam šta tebi ispada znam kako jes. U Subotu ništa nije rađeno, Vaskrsenje se zbilo u Osmi dan, Eshaton, ne od ovog svijeta. E sad što treba da si malo širi u glavu da bi to razumio nije moj problem.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  3. #328
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Ne znam šta tebi ispada znam kako jes. U Subotu ništa nije rađeno, Vaskrsenje se zbilo u Osmi dan, Eshaton, ne od ovog svijeta. E sad što treba da si malo širi u glavu da bi to razumio nije moj problem.
    Pae, kada nema istorijskih potvrda ili recimo Biblija i istorija govore suprotno hajde da izmišljamo i hajde da to zovemo duhovno i nedodirljivo onima koji ne vjeruju.


    Da potvrdimo samo još jednom... Rani tj. Izvorni hriscani slavili su subotu skoro 4 vijeka kao sveti dan ili dan za odmor sve dok Rimski car nije uveo suprotno a onda potvrdilo tada crkveno rukovodstvo.

    Znači ništa tu duhovno nema.




    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Bog je stvorio covjeka da sam razmislja, covjek je povezan sa Bogom preko Svetog duha, tokom zivota covjek bira da li ce uvijek biti uz Boga, ili ce biti protiv njega tako sto nece vjerovati u njega i radice stvari koje su kontra njegovih zapovijesti. Pa logicno da je satro Egipcane koji su imali vladara koji im je govorio da je mocan kao Bog, i oni su mu svi vjerovali, uz to pokusali da jevreje izbrisu sa lica zemlje.
    Aha OK.

    Znači bog je stvorio ljude, i onda su ljudi zaboravili ko ih je stvorio ... I onda je prošlo par hiljada godina dok nijesu skontali da je to jedini pravi Bog.

    A do tada su rasle civilizacije kao što su Sumeri, Egipćani itd koji tog Boga nijesu poznavali. I ništa im nije falilo, već su razvijali kulturu, nauku, umjetnost, tehnologiju... I pazi ovo sad... Sve bez tog izvornog Boga nego uz pomoć nekih drugih Bogova.

    Isto tako evo Kinezi recimo, hindusi, prije njih Maje, Inke, Asteci... Svi zivjese u neznanju tog Boga i prosperirase. Pa im nista falilo nije.


    Sta znam

    Seems legit



    Sent from my Lenovo P70-A using Cafe Del Montenegro mobile app
    Last edited by Gandalf_White; 03-01-17 at 17:23.
    One Ring to Rule them all...

  4. #329
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja ne znam $edite li vi na uši kada vam se nešto priča. Subota jes dan od odmora, Neđelja je dan kada se služi i drži Liturgija, šta je nejasno.

    Što se tiče Rimskog Cara dajte ljudima navode da se zna o čemu pričate a ne ovako napamet.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  5. #330
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Dvostuki incest. Zaboravljaš da je od potopa spašena samo jedna porodica
    Tu sam bio liberalan jer su Noevi sinovi doveli svoje ribe na brod nijesu sestre klepali. Pa umjesto prvog koljena klepali se drugo koljeno što nije tako loshe
    Zamisli koliko su i hriscani i jevreji naopaki kad danas ne dozvoljavaju incest i smatraju to nemoralnim.

    Potpuno odstupanje od svetih knjiga. Mislim ako je nekome frka sta fali da malo djidji midji sa sestrom ili majkom. To Biblija ne osuđuje i nije Bozija zapovjest

    Kroz istoriju je hriscanska crkva dozvoljavala vjenčanje srodnika, mislim da je to još aktuelno u određenim latinoameričkim zemljama.

    Sent from my Lenovo P70-A using Cafe Del Montenegro mobile app
    Last edited by Gandalf_White; 03-01-17 at 17:26.
    One Ring to Rule them all...

  6. #331
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Biblija ne preporučuje. To je knjiga ne može ti zabranit da ti radiš šta god voliš. Tako da ti slobodno.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  7. #332
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Biblija ne preporučuje. To je knjiga ne može ti zabranit da ti radiš šta god voliš. Tako da ti slobodno.
    Kako ne preporucuje kad daje primjer ?

    I kako ne brani kad se nedje vodila rasprava baš na ovom PDF kako je Biblija donijela zapovjesti i kako se moderni moral temelji upravo na toj knjizi

    Sent from my Lenovo P70-A using Cafe Del Montenegro mobile app
    One Ring to Rule them all...

  8. #333
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo ja ne znam stvarno više. Ja mogu da pokušam da razgovaram o onome što znam. O onome što je nekad bilo na forumu ili se pričalo a ja nemam pojma ne mogu dati zrdavorazumski sud. Ako je cilj da razgovaramo o nekim stvarima ko je u volju dajte. Ali ovakve paušalne i diskreditujuće izjave ... eto ne znam. Kako god vi mislite.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  9. #334
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Što se tiče Rimskog Cara dajte ljudima navode da se zna o čemu pričate a ne ovako napamet.
    Predpstavka je da bukvalno svako zna da je Konstantin uveo Nedjelju kao sveti dan.Ali eto... ti to ne znaš ili pokušavaš da bezuspješno spinuješ
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #335
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pretpostavka je da čitate napisano a ne samo da se držite svojega Rakune. U Neđelju se drži liturgija. Neđelja je dan Vaskrsenja. Osmi dan. Carstvo budućeg vijeka. Dan izvan svih dana. Carstvo ne od ovoga svijeta.
    Ponovih još ovaj put i neću više. Pa ko je ukačio ukačio je.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  11. #336
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Pae, kada nema istorijskih potvrda ili recimo Biblija i istorija govore suprotno hajde da izmišljamo i hajde da to zovemo duhovno i nedodirljivo onima koji ne vjeruju.


    Da potvrdimo samo još jednom... Rani tj. Izvorni hriscani slavili su subotu skoro 4 vijeka kao sveti dan ili dan za odmor sve dok Rimski car nije uveo suprotno a onda potvrdilo tada crkveno rukovodstvo.

    Znači ništa tu duhovno nema.






    Aha OK.

    Znači bog je stvorio ljude, i onda su ljudi zaboravili ko ih je stvorio ... I onda je prošlo par hiljada godina dok nijesu skontali da je to jedini pravi Bog.

    A do tada su rasle civilizacije kao što su Sumeri, Egipćani itd koji tog Boga nijesu poznavali. I ništa im nije falilo, već su razvijali kulturu, nauku, umjetnost, tehnologiju... I pazi ovo sad... Sve bez tog izvornog Boga nego uz pomoć nekih drugih Bogova.

    Isto tako evo Kinezi recimo, hindusi, prije njih Maje, Inke, Asteci... Svi zivjese u neznanju tog Boga i prosperirase. Pa im nista falilo nije.


    Sta znam

    Seems legit



    Sent from my Lenovo P70-A using Cafe Del Montenegro mobile app

    Prosperirase a nestali sa lica zemlje?

  12. #337
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bann View Post
    Hriscani su do sabora u Nikeji isto praznovali subotu. Dokaz je stari zahvjet i djelovi Novog. Bog je prvo stvorio sunce (sunday - nedelja, ujedno prvi dan). Poslednji dan njegovog stvaranja svijeta je petak i od petka vece(kada zadje sunce) do subote vece (opet dok ne zadje sunce) se praznuje. Od hriscanskih sekti, to danas praktikuju Adventisti, kod nas poznati kao subotari. Dakle, sve do IV vijeka, slavila se subota tj sabat.

    4.dan je stvorio Sunce i Mjesec.

    Mada Sunday tehnički potiče iz Vavilona, kao i dojam oko sedmice.

    Da, u Nikeji je uvedena praksa da neđelja bude 'neradna' ujedno i početak sedmice. Tu je ta hebrejska tradicija da se ona naziva 'jom rišom' - dan prvi i tako redom do 'jom šabata' dana odmora. Hrišćanstvo se direktno oslonilo na jevrejsku tradiciju i sve do Nikeje se jom šiši smatrao kao dan za izlazak i pjančenje, a jom šabat neradnim danom.

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Ne znam šta tebi ispada znam kako jes. U Subotu ništa nije rađeno, Vaskrsenje se zbilo u Osmi dan, Eshaton, ne od ovog svijeta. E sad što treba da si malo širi u glavu da bi to razumio nije moj problem.
    Osmi dan . bi trebao biti nešto drugo, bar u svom značenju.



    U Nikeji se promjenila sama konceptura religije, Jevreji praznikuju i slave buduće događaje, a i samo Hrišćanstvo u temelju nosi svoju ideju u događajima koji tek traba da uslijede.

    Tako da u Subotu je u-rađeno sve , za jednog vjernika. Strijepljenje, molitva ,plač i ono najdramatičnije...očekivanje. Valjda to očekivanje jeste fundament samog Hrišćanstva.

    Možda je upravo Nikeja krivac da je vjera izgubila smisleni karakter.

    Sve će to da Risto blagoslovi, samo opušteno.
    Last edited by gaul; 03-01-17 at 18:58.

  13. #338
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Prosperirase a nestali sa lica zemlje?
    Jeste
    Kinezi i Hindusi su nestali sa lica zemlje. Ovo šaka jada od 4 milijarde što ih je ostalo je beznačajno ako ne računamo po glavi stanovnika već po kilogramu žive vage
    Last edited by Rakun; 03-01-17 at 19:06.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  14. #339
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BIGa View Post
    Prosperirase a nestali sa lica zemlje?

    isto kao i sveto rimsko carstvo, austrougarska, Britanska imperija, Jugoslavija...

    Sve ima svoj kraj ili tranziciju na neki drugi nivo. Religija nema ama bas nikakve veze sa tim...
    One Ring to Rule them all...

  15. #340
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Osmi dan . bi trebao biti nešto drugo, bar u svom značenju.
    U Nikeji se promjenila sama konceptura religije, Jevreji praznikuju i slave buduće događaje, a i samo Hrišćanstvo u temelju nosi svoju ideju u događajima koji tek traba da uslijede.
    Tako da u Subotu je u-rađeno sve , za jednog vjernika. Strijepljenje, molitva ,plač i ono najdramatičnije...očekivanje. Valjda to očekivanje jeste fundament samog Hrišćanstva.

    Možda je upravo Nikeja krivac da je vjera izgubila smisleni karakter.

    Sve će to da Risto blagoslovi, samo opušteno.
    Precizno, i korektno, bi bilo tumačenje, ono što jeste a tek treba da se desi. To je paradoks ovog života kojem jedino religija/duhovnost/hrišćanstvo daje smisao, izabrati prema afinitetima. Kao što rođenjem nosiš klicu svoje smrti.
    Isto kao što se sada slavi Božić, Bog koji je sišao među ljude i uzeo ljudsku prirodu, a ostao u naručju Oca.
    Let that sink.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  16. #341
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Let that sink ? Pušti taj lavabo, ženo.

    Ako ti samo religija daje smisao u životu, nešto nije u redu, pretpostavljam.

  17. #342
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pa zavisi, svak daje smisao svojem životu. Neko traži veći neko manji smisao. Kako ko voli.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  18. #343
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bozowsky View Post
    Neznanje je mnogo zanimljivije od znanja. Svako priča što mu milo
    Eto, tu se slažemo
    Nedjelja u hrišćanstvu nikakan značaj nije imala dok je Konstantin nije unaprijedio
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #344
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Rakune možeš li okačit onaj video kako Isus nije razapet nego se sakrio i živi neđe sa Marijom Magdalenom i imaju đecu. Muka mi tražit sad. Baš zanimljiva priča.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  20. #345
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Odmah pošto ti napišeš po pismo svakom istoričaru i kažeš mu da je pojmaš
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #346
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Naučno je utvrđeno da ljudi lakše povjeruju kad je nešto naučno utvrđeno.

    Konstantin je ozakonio Hrišćanstvo, prekinuo progon Hrišćana ali to ne znači da od njegovog vremena postoje Hrišćani. Za ostalo vidjeti postove iznad.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  22. #347
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ubjedjujemo li mi jos ovo hriscane da vjeruju u bajke ? A oni nas kako su bajke u stvari realne stvari i istorijske ?


    Odjavljujem se opet sa PDF-a... Kolicina gluposti i zatucanosti = very high
    One Ring to Rule them all...

  23. #348
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Naučno je utvrđeno da ljudi lakše povjeruju kad je nešto naučno utvrđeno.

    Konstantin je ozakonio Hrišćanstvo, prekinuo progon Hrišćana ali to ne znači da od njegovog vremena postoje Hrišćani. Za ostalo vidjeti postove iznad.
    Ne spinuj. Samo je iznešena činjenica da je Konstantin postavio nedjelju kao "sveti dan"
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  24. #349
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Imamo li kakvih istorijskih cinjenica ili opet rekla kazala i ukazao ti se gospod da ti kaze

    Ovaj gospodin dolje, koji je bio crkvenjak i istoricar hriscanstva izjavio je kratko :

    "Sabat je u hriscanstvu pomjeren u nedelju"


    https://hr.wikipedia.org/wiki/Euzebije_Cezarejski



    Kako su vecina hriscana do 4 vijeka bili robovi, a robovi su bili pagani, najlakse je bilo da tu tranziciju konvertovanja nekako ispeglaju i olaksaju. Pa su tako uzeli pagansku nedjelju i proglasili je svetim danom za odmor...

    Kratko i jasno, utemeljeno na istorijskim cinjenicama. Nista nema sveto, nista realno, nista misteriozno... Nedjelja je postala dan za odmor iz politickih i prakticnih razloga


    Dalje,


    Konstatnin je primio hriscanstvo dosta kasno. Ali nije to ucinio zato sto je vjerovao vec iz potpuno politickih razloga.
    Naime on je poslije prihvatannja hriscanstva u principu bio jedan od vodja hriscana, njegov je zadatak bio da zastiti hriscane, ubije jeretike, postavlja biskupe itd itd. To mu je dalo jos vecu vlast nego sto je imao ranije, a donosenjem Milanskog edikta sprijecio je pobune hriscana koje su se dogadjale u svakom kutku carstva.
    Isto je smirio robove, koji su u hriscanstvu nasli pravu religiju jer im je obecavala zivot poslije smrti. U principu sad zivite kao psi, gladujete i smrzavate se... Samo vjerujte u Boga i kada umrete imacete da jedete, bice vam toplo i uzivacete...
    Znaci klasika
    Last edited by Gandalf_White; 04-01-17 at 15:14.
    One Ring to Rule them all...

  25. #350
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nije vam mrsko da koristite subotarska i adventistička naklapanja samo da bi poduprli neko svoje mišljenje, iako vam se svo vrijeme govori o čemu se radi.

    Jev po Luki, 10, 14-17

    14. А старјешина синагоге, негодујући што је Исус исцијели у суботу, одговоривши рече народу: Шест је дана у које треба радити; у ове, дакле, долазите те се лијечите, а не у дан суботни.
    15. А Господ му одговори и рече: Лицемјере, сваки од вас не одрјешује ли у суботу својега вола или магарца од јасала и води да напоји?
    16. А ову, кћер Авраамову, коју свеза сатана ево осамнаест година, не требаше ли одријешити од ове свезе у дан суботни?
    17. И док он ово говораше стиђаху се сви који му се противљаху; а сав народ радоваше се за сва славна дјела што их он чињаше.

    Dakle, ne miješajte Konstantina u svoje marifetluke, jer je dolaskom Hristosa Stari Zavjet postao Stari, i Neđelja postala dan Vaskrsenja.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

Page 14 of 17 FirstFirst ... 41011121314151617 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. sveto pismo da ili ne
    By mastersafeguard in forum CdM Arhiva
    Replies: 9
    Last Post: 24-06-14, 19:17
  2. svetO
    By SNAKE in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 16
    Last Post: 03-11-09, 12:21
  3. rasprave sa drustvom
    By E_K_V in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 50
    Last Post: 21-04-04, 17:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •