Page 11 of 17 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 251 to 275 of 421

Thread: DUHOVNA APOTEKA sa ambulantom

  1. #251
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Dobro Milovane, koliko razumjeh on se - nikako - nije vratio, vec radije ostao da nedje "visi" u svojoj UNI-FORMI ali ne u pratnji velegradskih - baletanki i slicne garderobe?

    Eto volio bih znati, posto si ti Borbu Partizansku prenio na Zapad, po cemu si mu ostao dosljedan...

    - M -

  2. #252
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    Dobro Milovane, koliko razumjeh on se - nikako - nije vratio, vec radije ostao da nedje "visi" u svojoj UNI-FORMI ali ne u pratnji velegradskih - baletanki i slicne garderobe?

    Eto volio bih znati, posto si ti Borbu Partizansku prenio na Zapad, po cemu si mu ostao dosljedan...

    - M -
    Vrati se VULE, kad je dokaza da je uchesnik OSLOBODILACHKOG RATA, poslije desetak mjeseci, jer je BIROKRATIJA I TADA BILA SPORA, pa je pored sestre starije i mene, napravio josh jednu sestru mladju i dva brata, sadio borove po GORICI I PODGORICI, chva i ozelenio PARK kod Hotela Crna Gora u GRADSKO ZELENILO, trgova u AUTOZETU I MASHINO PROMET i dijelio BORACHKE PENZIJE I STANOVE BORCIMA, imao je 1500 DM borachke peMzije, a brat Dip.El.Ing u KAP jedva 1000 DM, kad sam spomenuo Dhjilasa, zamalo me prijavi u MUP, kao IZDAJNIKA I FASHISTU, kojega je on SVOJEQ:RCHNO istresa iz PARTIZANSKOG "JAJCA".
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  3. #253
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    auh, Milovane, fala ti i oprosti jer nije bas trebalo potezati ovu pricu... No ako odrastanje uzmemo kao odlucujuci proces nastanka, onda ova tvoja licna prica zasluzuje atest vrijednog duhovnog - preparata...!

    - M -

  4. #254
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    ISTINA je najbolji lijek za ozdravljenje,
    mozda je ovo "LICHNA PRICHA" bez uljepshavanja zaprla PACIJENTIMA u grlo, ali oce se dosta chiste vode da spere sve tragove koji nam ZAPRIJESHE U GRLO u toku konzumacije "OSLOBODJENJA", poslije OKUPACIJE, okupacija od OSLOBODILACA I BORACA ZA SLOBODU, laka im CRNA ZEMLJA I SPOMENICI NA GORICU, dosta me kostrike okrvavilo djechije ruke, dok sam cheka sa vjenchevima i shkolskim drugovima da ih polozimo na spomenik PALOME BORCU na VRH GORICE, dok su moji uchitelji dijelili OSMJEHE partiskim FUNKCIONERIMA I SKUPLJALI POENE ZA NAPREDAK DO CENTRALNOG KOMITETA.

    Ja se RAZBOLIM od te MEDICINE i DUSHEVNO I FIZICHKI.
    Last edited by milovan; 03-12-08 at 16:21.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  5. #255
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Revolucija I Njena UnuČad

    Kad god se sjetim one otrcane fraze da:
    “Revolucija jede svoju djecu…”
    ... nekako vazda pomislim što, u stvari, biva s njenim unucima i ostalijem potomstvom… Ovoj današnjoj omladini slične dileme mogu biti čudne ali ne i onome ko je odrastao u poslijeratnim vremenima “Obnove i Izgradnje”, kad se narodna vlast uspostavljala na način koji nije dozvoljavao nikakve sumnje u novi poredak..

    No i medju onima koji se mogu sjetiti tih prelomnih vremena, malo je njih koji se sjećaju onog potmulog nastavka revolucije “drugim sredstvima” kad su mladi pobjednici, nakon borbi i neprijateljskih ofanziva, pobjedonosno sišli u gradove, i konačno se - ustoličili.

    Kako vrijeme prolazi, sve češće se prisjećam ovoga, kako bih neke “znake u vremenu”, mogao medjusobno usporediti, na osnovu njih mogao naslutiti bližu budućnost i izbjegao da napravim kakvu od uobičajenih pizdarija…

    Pri tome, veoma često mi se nametnu, ne samo sjećanja za koja sam mislio da su nepovratno potonula u zaborav, već mi ona nametnu i neke sasvim nove aspekte, bilo da se radi o onom ili vremenu sadašnjem u kome se odvija neka nova (duhovna) “Obnova i Izgradnja”, time me podsjećajući da i onu negdašnju osmotrim i sa, ovim uspomenama, nametnutog (duhovnog) stanovišta.

    Stvarno, kad se sjetim nekadašnje “Obnove…”, tek tada mi se nametnu njeni duhovni aspekti i razlozi koji su, onda, izmicali mom djetinjem shvatanju no zato ostali u neizbrisivoj uspomeni. Uz pomoć “naknadne pameti” mnogo što od onog tada doživljenog dobije novo značenje, te zapanjeno shvatim koliko se toga promijenilo da bi ostalo – isto!

    Cetinje je, poslije Drugog Svjetskog Rata i pobjede Revolucije, u potpunosti bilo jedan uzavreli grad u kome su se dogadjale, ne samo društveno-političke, već i dalekosežne mentalno-duhovne promjene… Na nezaustavljivom talasu Svjecke Revolucije u poratno Cetinje su, sa svih strana, stigli pobjednici puni sebe ali i njenih, na svoj način shvaćenih ideja…

    Pošto se, uglavnom, radilo o mladim ljudima takozvane radničke klase i “zdravog seljačkog elementa”, uspostava nove – narodne – vlasti vršena je na surovo revolucionaran način, jer pobjednici nijesu uzmicali ni od izmjena, ne samo pisanih, već umnogome i nepisanih zakona i ustaljenih običaja. To su ponekad činili tako neopozivo i bezobzirno da se narod morao braniti sprdanjem e će uvesti izmjene i u “Arhimedov zakon”, kako bi, u neprestanim potjerama za vječito budnim neprijateljem radnog naroda, mogli i pješke opičit´ preko kakve rijeke ili jezera...

    Medjutim, ovu nesmiljenu ustanovu nove vlasti, slijedila je ustanova svega onog što čini svakodnevni život, pri čemu su revolucijom stečenu svemoć, pobjednici koristili na jednako bezobziran način. Iako sam bio dijete, nije mi promaklo da su se, posebno pri izboru budućih nevjesta, itekako držali ustaljenih običaja i vrednovanja, hitajući da se ožene “od dobre kuće” makar ona, moralno-politički, bila skoro neprihvatljiva … Povremeno se moglo čuti dje narod priča a što sam i sam – neposredno – doživio, da su njihove prosidbe veoma često bile neodoljivo nalik na uobičajena – hapšenja – jer su se one, nerijetko, dešavale pod okriljem noći a prosci u njih hodili pod punom ratnom spremom (zbog, čoče, zadrtog narodnog neprijatelja) ali ne prije no što bi, neki od seoski đilkoša, odnosno ideološko-doušničkog aktiviste, “pogođenoj” porodici dostavio upustvo po kome će prosidba ionako biti uspješno obavljena – milom ili….

    Tada se ovoj, ionako bjesomučnoj (duhovnoj) “Obnovi i Izgradnji”, neočekivano pridružila i istorijska “Rezolucija Informbiroa” a mladi pobjednici istu iskoristili u svojim nesmiljenim obračunima oko gradskih ljepotica, tako da je mnogi nesuđeni mladoženja, umjesto u bračnoj postelji, osvanuo na ušljivoj slami nekog od kazamata logora Goli Otok, dok bi pravi pobjednik ovog sramnog segmenta “Svjecke Revolucije” ostao da svoju pobjedu slavi na način koji je obećavao veoma prijatnu budućnost…

    Medju ovim revolucionarnim promjenama, u mom soc-odrastanju medju smrknutom brkatom muškom i ćutljivom, korotno zabrađenom rodbinom, posebno me je začudila brzina kojom su uspješno udate odive, uz upotrebu revolucionarno nove kozmetike i mode, mijenjale svoj izgled…!? No sve bi to ostalo u okviru uobičajenih promjena, da se pritom nije radilo i o potomstvu koje je uskoro uslijedilo, ali na jedan jednako nov i neubičajen način, jer su ove mlade žene ujedno bile i prve, koje nad sobom nijesu imale atoritete majke i sverkrve i bile u potpunosti prepuštene svojoj nezrelosti, neznanju i roditeljskom nagonu, udruženim sa, do tada, neslućenim materijalnim mogućnostima (konforni stanovi,solidne plate i brojne privilegije), koje su im pripale ideološki uspješnim udajama...

    Budući da su, mnoge od njih, ovim svojevrsnim “hapšenjem” bile prinuđene na ovako “uspješan” brak, uzimale su sebi za pravo, da svome potomstvu obezbijede sve ono o čemu su i same sanjale ali za što nijesu imale mogućnosti, te su preko svojih (sve)moćnih muževa uspijevale da ih obezbijede svojoj djeci dok su se u pogledu odgoja i vaspitanja, prepuštale (stručnim) savjetima čiji dometi nijesu prelazili okvire članaka iz časopisa poput “Naše žene” i sličnih…

    Dobro se sjećam tog umivenog i liepo obučenog potomstva dje, u svojoj čistoj i lijepoj odjeći i lakovanim cipelicama, nesigurno nabada “po kamenju crnogorskom” sa zavišću i ljubomorom prateći kako mi ostali, razgaćeni, bosonogi i glibavi zadihano i znojno, po prašini ćeramo raskubenu krpenjaču… No nije u pitanju bila samo odjeća i obuća, kojom su ih zabrinuti roditelji sapinjali u njihovom odrastanju, već je ista rabota bila i u pogledu obrazovanja, vojske i ostalih društvenih promocija, tako da je uskoro, zarad toga, sa novih generacija bio skinut i teret – mature – odnosno ispita zrelosti, koji, većinom, ni njihovi neobrazovani roditelji nijesu uspjeli položiti, pa makar to bilo i u bivšem – nenarodnom režimu…

    No, tek sa odrastanjem ovog revolucionarnog potomstva, očevidna je postala sva tragika uslovljena htijenjem i materijalnim mogućnostima, koje nije pratio zreli i na osvjedočeni vrijednostima ustanovljeni odgoj, jer je malo koji od ovih potomaka uspio da se u potpunosti obrazuje i osamostali, ne samo zbog svoje nezrelosti već i zato što su u tome ometali i sopstveni roditelji i dalje ih držeći pod strogom kontrolom…

    Nakon pomenute “Obnove i Izgradnje” ponovo je buknuo Rat Bratstva i Jedinstva a pošto o ovom nježnom potomstvu Svjecke Revolucije, nijesu brinuli samo brižni roditelji već i svemoćna i sveprisutna - SLUŽBA – dosta njih je, u istoj, zauzelo neko od ključnih mjesta, koje im je, itekako pružale neslućene mogućnosti da, van domašaja javnosti, ostvare svoje zelje i stremljenja, ponekad na samom rubu ili van uobičajene racionalnosti.

    Zbog toga mene ne upšte ništa ne može začuditi kad su u pitanje odluke današnje, crnogorske, demokratski izabrane vlasti, jer se, pri tome, radi o odlukama koje donose – UNUCI – nekadašnje Svjecke Revolucije kojima je - SLUŽBA – dinastički predala vlast njihovih predaka, tako da mogu slobodno postupati prema svom nahođenju i prema svojima (makar i švercom i kontrabandom) stečenim materijalnim mogućnostima. To mene, u stvari, uveliko oslobađa svake dileme o legitimnosti njihove vlasti, koju smatram potpuno u skladu sa (za)datim uslovima istorijskih nužnosti
    Last edited by metuzalem; 25-03-09 at 10:24. Reason: ortografija

  6. #256
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .........................!

    SJAJNO!

    Met, uzivao sam. Uzivao!

    Jedan (mozda nekim nevazan) detalj posebno isticem: Moram priznati da sam sa posebnim zadoboljstvom zamisljao igru krpenjacom i prasinu koja bi se digla na Starom Igralistu naspram Vladicine baste, koje znam iz prica moga djeda.

    Valjda sam pod pritiskom sjecanja na bezbrizno djetinjstvo i uspomena koje proizvede mastanje o vracanju gradjanskog duha nasem zajednickom zavicaju totalno odlutao u onaj LIJEPI svijet....

    Zivio mi!
    Caesar`s wife must be above suspicion

  7. #257
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Porasla su perja i krila piladima komunistichke vlasti,
    umjesto na jedan shalter,
    ponizni , cutljivi i strpljivi gradhjani,
    poljube devet shaltera,
    uplate ponizno na poshtu chetiri uplatnice, dvije za MUP na razlichito konto,
    jebali vas PILICI KOMUNISTA,
    tako poslushne , cutljive i jadne,
    nikad VAM pamet iz guzice do glave, nece stic.
    Posjedovni list i izvod iz matichne knjige rodhjenih u nashu drzavu vaze shest mjeseci,
    pa ponovo PILICIMA ljubite shaltere,
    i nosite roze uplatnice, kad se ti mocnici ne STIDE,
    neka se uplatnice crvene umjesto njih.
    SIDA I KOMUNIZA,
    ZIVE I UMIRU sa pacijenima.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  8. #258
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Milovane, vidi se da si vratio sa odmora iz Montenegra vrlo raspoložen, zadovoljan i spokojan.
    Koje su tvoje glavne impresije?

  9. #259
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kratko i jasno,
    da ponizavanje gradhjana od SULUDOG POSKOMUNISTICHKOG REZIMA ne prestaje,
    ako nestane struja,
    vlasnici prodavnica koji imaju fiskalne kase,
    prelaze na ispunavanje "BONOVA" koje prodaje REZIM po 5 eura,
    da ne opisujem nemogucu misiju, dobijanje posjedovnog lista ili ucrtavanje kuce na placu, nikad se taj narod nece osloboditi birokratskih "jahacha apokalipse".
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  10. #260
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,266
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Ovaj narod voli da se jase, nista cudno
    She is only here to annoy herself!

  11. #261
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Duhovna ekologija

    odnosno...

    Moralno-politički zasadi i plantaže

    Mi, koji smo imali (ne)sreću da odrastamo za vrijeme (duhovne) poslijeratne “Obnove i Izgradje”, dobro se možemo sjetiti blagodeti one, kolektivnom bijedom zaštićene (danas bi rekli – ekološki čiste) okoline kojoj smo zbog toga bili prepušteni u beskrajnom povjerenju rodbine i roditelja… i to posebno u duhovnom pogledu, te smo odrastali kao u nekom plemenskom obdaništu, dje jedva da su nam nešto branili, no zato česta poganstva kažnjavali na mah i bez zadrške…

    Tada još nije bilo futbala u današnjem smislu no se igralo – lopte – obično raskubene krpenjače, smotane od raznoraznih krpa sabijenih u, po mogućnosti, neku od predratnih iznošenih svilenih čarapa… Posebno će neki biti sjetni kad ih potsjetim na ondašnja naša nepisana - “pravila igre…” - kao što to bjehu, naprimjer:

    - Dva-dva (2:2) – poluvrijeme!
    - Pet-pet (5:5) – kraj igre…
    - Tri korne(ra) – penal…,

    Iz navedenog se potpuno jasno da vidjeti, da se radilo o jednoj igri, a ne (nesmiljenom) takmičenju u kome se veoma često ne biraju sredstva, kako bi se došlo do neke pobjede, kao da sama igra nije jedina i najveća – pobjeda – koja se može postići…. Bilo je tu i nekih drugih pravila, kao što je ono; da najmanjem suigraču sljeduje mjestro centarfora i dobro se sjećam Jova Releze koga vjerovatno i danas zovu Jovo Mali, posebno otkad je nerazdvojan drug i prijatalj sa Jovom – Dugačkim (Kapičićem)…

    Za razliku od moderne, gumene lopte, krpenjača je bila jedna posebno "pitoma" igračka, domaće rase, koju si mogao da opičiš iz sve snage, na što bi ona samo poskočila par puta i lagano otkotrljala na “pristojno” otstojanje, dje bi poput umilnog kučeta čekala da je stigneš i ponovo opičiš, tako da nije bilo velike jurnjave, već sve svodilo na, uglavnom, sitni dribling…

    A onda je, poput neke bombe, u našu igru ulećela prva žestoko nadrkana gumena lopta koju je od svoje rodbine iz Amerike dobio Ljubo Radulović, zvani Bubo i odmah je stavio u “promet”, čime je potvrdio mjesto centarfora koje mu je ionako pripadalo, jedino što je ovoga puta u igru unio jedno novo pravilo; kad bi bio nezadovoljan igrom, ljutito bi zgrabio – svoju – razmaženu loptu i s njom pod rukom zaputio kući dok smo ga mi moljakali da ostane i obećavali da ćemo biti pažljivi i ne znajući u čemu… Ukoliko ne bi popustio, neko bi njegovu odluku potvrdio nogom u prkno, što se nije često dogadjalo jer je Ljubo bio jedno fino i pitomo dijete…

    Ova bezobzirno divlja i neuračunljiva lopta, nije samo uspostavila nova pravila već i način igre jer, koliko god da je bio divan osjećaj, onako je, gipku, iz voleja opičiti bosom nogom, morao si za njom trčati dok ti “duh ne ispane”, kako bi ponovo došao u priliku za sledeći udarac, pa se ponekad činilo da se ona naprosto “zajebava” s nama, divlje skakčući po nekoj od “odrtih” cetinjskih livada…

    No sve to nije dugo trajalo a bio sam i svjedok kad je i ovu nakurčenu i naduvenu loptu stigla huda sudbina na jednom od trotoara kod bolnice “Danilo I” gdje joj je jedna od raspalih i ulubljenih gurli zadala udarac od koga se, na našu sreću, više nikad nije oporavila i nakon toga iznenada postala "pitoma" skoro poput nekadašnje krpenjače, jer onako izdušena nije više mogla da skače i strca onako uspaljeno kao ranije a ni Bubo je više nije grabio već i sam izgledao nekako – izdušeno – time nanovo postajući centarfor po starim (nepisanim) pravilima.

    Uskoro je sve bilo drugačije zato što se iznenada mnoštvo aktivista i ostalih SKOJ-evaca rastrčalo po gradu kako bi se organizovali raznorazni sletovi i smotre na kojima je bjesomučno uvježbavana koreografija zajedničkih gimnastičkih vježbi i ućerivan ritam strojevog koraka, u stvari u toku bila uspostava duhovne infrastrukture jednoumlja koje je uskoro uslijedilo pa i nas poludivlje primoralo da udjemo u stroj i ufatimo korak…

    Dobro se sjećam tih sletova i smotri, jer mi i sada, iz već požutjelog sjećanja izgledaju nalik na uredjene leje neke bašte ili prostrane plantaže sa uredno zasadjenim rastinjem. Posebno se sjećam jednog veoma neugodnog osjećaja kad bi nam neko u stroju pokvario ritam, kojom prilikom nas je spopadao takav bijes da smo bili spremni nasrnuti na njega, ma koliko nam bio drag i mio…

    - M -

  12. #262
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Narode...

    Iako sam ovu moju butigu (neoprostivo) zapustio, vidim da je broj ulazaka u nju toliki da sam se nad time morao dobro zamisliti, posto se radi o znaku ciji nemusti izraz obavezuje vise no bilo kakva druga opomena...

    No prije nego pokupim paucinu koja je u medjuvremenu premrezila (duhovne) coskove njene, zelio bih izraziti nadu da je, nakon skoro deset godina na ovom duhovnom drkalistu, i konacno stasalo postmoderno pokoljenje koje je u stanju smijeniti pismene i elektronske analfabete sto silom prilika upravljaju duhovima svog podanistva...

    No ako jos nije, nadam se e ce brzo kako bi tu sudbindku smjenu dozivio iz prve (hm!) - ruke....

    - M -

  13. #263
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default U potrazi za zagubljenim vremenima…

    Neko vrijeme, bojao sam se da ne dosadim mojim prilozima iz istorijskih vremena “Obnove i Izgradje” ali sam u medjuvremenu shvatio da bih na to čak morao biti i obavezan, jer se radi o iskustvima i svjedočanstvima “iz prve ruke”, kao i pogledima iz ugla jednog dječaka koji odrasta u jednom gradu kao što je to prijestonica – Cetinje – i to baš u vrijeme nakon velikog ratnog poloma.

    Cetinje je tada bilo glavni grad republike i život se u njemu odvijao na jedan visoko dinamičan način. Iako su vladali glad i nemaština, zanimljivih događaja je bilo napretek. Pozorište „Zetski Dom“ je bilo u punom pogonu jer su u njemu stalno gostovala pozorišta iz cijele Nove Jugoslavije. Održavale su se izložbe, bilo je koncerata, dok se omladina sastajala po kružocima, sekcijama i igrankama. U gradu je bio i bioskop u „Vladinom Domu“ za odrasle, dok je za pionire bio u istočnom krilu Osnovne škole sa nazivom „Njegoš„ ispod koga se s mukom mogao odgonetnuti stari odvaljeni naziv da je to „Osnovna škola prestolonasljednika Petra (Karađorđevića)“.

    U ovoj školi je postojala i veoma dinamična dramska sekcija koju je vodio jedan veoma pitom potomak “bijelih” Rusa, pobjeglih nakon Oktobarske Revolucije nakon čega su se obreli i stanili na Cetinju, gdje ih je zatekao Rat i Revolucija Naroda Jugoslavije. Bio je to jedan plav, debeljuškast, mlad čovjek po imenu; Vasilije Šćućkin, jedno veoma pitomo čeljade, tako da smo ga prihvatali kao da nam je kakvi rod, dok se on prema nama odnosio veoma prisno i pokroviteljski, tako da nam nije bilo bitno da li on našu dramsku sekciju vodi po svojoj volji ili po (partijskom) zadatku…

    Veoma rado i s voljom sam učestvovau radu ove sekcije, tako da sam mnogo vremena provodio posmatrajući gužvu koju su stvarala djeca zauzeta raznoraznim ulogama, među kojima je mene pripala uloga, ništa manje no – međeda, koga sam glumio sa lakoćom i to bez ikakve maske ili preobuke koja je i konačno stigla tek pred samu predstavu, na kojoj iz moralno-političkih razloga nijesam učestvovao, jer kad sam se doma pohvalio svojom ulogom i učešćem na ovoj znamenitoj pretstavi, samo su siknuli na mene uz značajnu i neopozivu primjedbu…

    - E `oćeš, zanago i to baš – međeda… Miči
    tamo…! Hm, što mu neće na´m panut´...!?


    Tako sam, umjesto na binu morao u selo da bi se nešto razumno moglo dospjeti i uzrabotat u ta gladna i glibava vremena i moja glumačka karijera završila prije no je i počela… Eh, da je samo ona, no me i sada, kao matufa svjetskoga ranga, nečije uzgredno pitanje: “Pišeš li što…!” jednako zateče kao i kad bi me neko (s pravom) upitao: "Drkaš li…?”

    Bila je to velika privilegija odrastati u gradu u kome se živjelo na neki novi način i sve bilo podređeno takozvanoj “Obnovi i Izgradnji”, čiji scenario nikog nije ostavljao na miru… Ja sam se trudio da ništa ne propustim pa sam ponekad znao zalutati i na neko “matinee”, gdje sam razočarano sjedio gledajući omladinu kako pleše, pri tome nikako ne gubećinadu da će na programu biti nešto i za mene… I bilo je, jer su mi neke od cura oduševljeno prilazile da me strasno zagrle i poljube, vrerovatno kako bi se pokazale pred momcima, te sam i ne sluteći našao u ulozi neobičnog manekena ili tumača – svejedno…

    Kad bi bila kakva pretstava na ljetnjoj pozornici, zaboravljao bih i doma da se javim, no bih noć čekao u vrhu nekog od borova, grleci njegove bodljikave i ljepljive grane, dok bi se moja majka po komšiluku raspitivala ima li kakvi program i smirila se ako joj potvrde.

    Nakon par godina, Podgorica bi preimenovana u Titograd, nakon čega nestade, ne samo dotadašnji čar, nego i sav onaj mladi svijet koji je ovaj grad činio tako uzbudljivim. Otišao je i naš omiljeni Vasilije te smo ostali poput siročadi i dugo je trebalo dok smo se nijesmo navikli da se više ništa ne događa mimo klikera i krpenjače, dok jednom nijesmo, može biti iz nostalgije i dosade, kroz jedan od prozora provalili u salu za priredbe i prikazivanje filmova, gdje smo, umjesto bavljenja nečim umjetničkim pokušali razvaliti klavir i neke preostale rekvizite, te mi je u sjećanju ostala nezaboravna uspomena đe Ruta Pajević, u baletskoj suknjici od krep papira brani na jednom od golova.

    Poslije je u Cetinje došla elektronska industrija da bi je smijenila fabrika za proizvodnju rashladnih aparata “Obod” u kojoj je “zdrav seljački elemenat Ujedinjenih Nahija”, između dva bolovanja proizvodio frižidere samoubistveno visokog kvaliteta… No namjera vlasti nije bila u prozvodnji već u stvaranju i odgajanju Radničke Klase, koja se, u političkom smislu, uskoro pokazala veoma talentovanom jer je samoupravljanje prihvatila na veoma kreativan način time što ga je shvatila u skladu sa narodnim običajem – kradi i pušti da kradu!

    U zadnji mutnim vremenima, Cetinje se pokazalo na visini svoje značajne prošlosti, time što je ustalo protiv nazadnih sila, ka vazda u svojoj krvavoj istoriji… Umjesto nekadašnjih sekcija “Obnove i Izgradnje” u drevnim poslanstvima ustanovljene su akademije za muziku, glumu i likovnu umjetnost, što ga nije mnogo oživjelo jer više nema postrevolucionarnog žara i niko nije spreman da glumi – međeda, jer današnji studenti glume postupaju klasično, na način sličan onom; “Aut Cesar aut nihil…” (ili Cezar ili ništa!) što bi se moglo prevesti kao:

    “Ili Hamlet ili ništa”

    Te tako, umjesto da u nekoj od brojnih cetinjskih kafana prikažu neki prigodan komad, oni uz piće ili drogu gluvare na jedan bolno sterilan način, čekajući da se popnu na one daske – “koje život znače…”

    - M -

  14. #264
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Duhovna opsada

    -
    -
    Bio je to jedan sunčan i topao dan, početkom oktobra prošle 2008. godine, baš pogodan za posjete i obilaske, te se, od Podgorice ka Cetinju zaputih starim putem preko Rijeke Crnojevića, sa namjerom da ovu plemensku “nekropolu” posjetim i vidim da li se, u međuvremenu, bilo šta promijenilo.., pa makar i na gore.

    Usput se prisjetih da odavno nijesam svraćao na Riječki Grad, poznat i pod starinskim nazivom – Obod - đe imam rodbinu i prijatelje, te zato svoj auto ostavih na opustjelom parkingu razvaljenog soc-giganta Industrije ribe i šetnjom zaputih preko mosta Kralja Nikole. Prije nego i stupih na most, pažnju mi privuče spomenik palim u NOB-u, poznat pod (posprdnim) opštenarodnim nazivom – “proteza” – zato što sa svojih dvadesetak ploča od (nekad) bijelog kamena, neodoljivo potsjeća na zubnu protezu. Na svakom “zubu” ove nesretne “proteze”, naziralo se, ispranim slovima ispisano, otprilike, po dvadesetak imena, te se, pun sjete, duboko zamislih o veličini žrtve koju je podnio narod ovoga kraja, jer se, uglavnom, radilo o mladim ljudima… No ova istorijska tragika ne bi bila potpuna ako se ne pomenu i bezimene žrtve na drugoj, protivničkoj strani, niti manje brojne niti starije od ovih pobjedničkih.

    U tom trenutku postadoh svjestan tragične simbolike, na koju me navede ovaj zapušteni spomenik, postavljen na ulazu varošice, nekad davno pune života no sad u ruševinama i ostavljene da se rastače na rubu modernih zbivanja… Svoju šetnju nastavih prisjećajući se nekadašnjih silazaka na pazar pun, ne samo proizvoda već i uzbudljivih susreta, te mi pade na um da je, u to doba ovaj plemenski centar, moj stric vazda pominjao kao – Ivanov Pazar.

    Penjući se uz strmoglavi put, na svakoj okuci sam zastajao, kako bih poneki pogled bacio na gomilu ruševina i obnovljeni most knjaza Danila, ali i na onu raskošnu ljepotu u koju je, tako skladno, udjenuta ova tužna “nekropola” nahije zagubljene na rubu savremenih tokova… Na zadnjoj krivini strme i uske ceste, dočeka me povelika gomila crvene zemlje iza koje se nazirala prostrana kapija od tesanog kamena, nad kojom se ponosno propinjalo impozantno zdanje, očevidno u vlasništvu Srpske Pravoslavne Crkve.

    Uskoro se nađoh na prostranoj zaravni, sa zapadne strane ograničenoj ruševinama i ponekom obnovljenom kućom, dok se na istočnoj strani vidjelo groblje sa obnovljenom sabornom crkvom iza koje se nalaze i ostaci poznate štamparije crnogorskog vladara i osnivača Cetinja - Đurđa Crnojevića. Ova crkva mi je bila dobro poznata zato što me je na posjete obavezivao starodrevni običaj o neopozivom odlasku na veoma česte sahrane i parastose.

    Iako je sve izgledalo kao nekad, ipak me obuze neki neobičan osjećaj te malo pažljivije zagledah pročelje crkve, pitajući se što tome može biti uzrok… Skoro u istom trenutku, u sjećanje mi iskrsnu kamena ploča iznad ulaznih vrata, na kojoj je bilo napisano ko je, kada i sa koliko novca platio njenu (nekadašnju) obnovu… Umjesto tog uobičajenog svjedočanstva, sa istog mjesta me je strogo posmatrao Sveti Sava u mozaiku i pozlati, no zato veoma traljavo zamalterisan malterom napadno bijele boje…

    Ovaj osjećaj je, na jednako neugodan način, dopunjavao sulundar koji je virio iz jednog prozorčića sa sjeverne strane, navodeći me na pomisao da se radi o svojevrsnom – bunkeru – što su crnogorske crkve i bile, posebno u vremenima borbe za goli opstanak… Kako to obično biva, svi ovi neočekivani utisci se nenadno složiše u dosta pregledan mozaik, koji je ukazivao da je ova neobična “nekropola” nastala nakon tragičnog poloma u Drugom Svjetskom Ratu, konačno i zanavijek potpala, ne samo pod duhovnu već kako izgleda i materijalnu opsadu crkve koja sebe naziva – Srpskom – pa tek onda pravoslavnom… To mene, možda i ne bi smetalo, jer je dobro da se bar neko pobrine o tim napuštenim objektima, ali me zato teško pogađa očevidno prisvajanje uz pomoć ovako napadnih falsifikata…

    No nije samo tako sa pomenutimzdanjima, koje i nijesu u vlasništvu bilo koje crkve već imovina plemena i bratstava koji su ih gradili i obnavljali, dok ih je bilo i dok ih vihori ratova i revolucija nijesu razvijali svijetom u potrazi za “boljim” životom..., već se isto događa sa njinim duhovnim nasljeđem. Dosta često sam imao priliku da mi neko, sa neskrivenim ponosom, pokaže veoma luksuzno uvezan rodoslov, uz napomenu da pročitam uvodnik sa navodima o nastanku plemena, kome ovo bratstvo pripada. Bio sam veoma neprijatno iznenađen tekstom, prisjećajući se da sam skoro isti čitao u uvodnicima drugih plemena i bratstava a glasio je otprilike ovako:


    “Postojbina iz koje potiče osnivač se nalazila na prostorima Bosne i Hercegovine a selo potonulo u nezaborav zvalo Crna Gora… Predak i osnivač plemena jeste, ništa manje no Orlović Pavle, za koga se pouzdano zna da je slavno poginuo na Kosovu Polju 1389. godine, time svom potomstvu ostavljajući u amanet nepokolebljivu pripadnost narodu zajeničke vjere…”

    Pošto moja reakcija nije bila na visini očekivanja, bili su uglavnom zbunjeni, ako ne i ljutiti ili razočarani zbog izostanka divljenja i uobičajenog priznanja… Tek kad sam ih uputio da pročitaju rodoslove ostalih bratstava, neki od njih mi pomenuše da se ni u njihovu bratstvu ne mogu složiti oko toga, posebno oni mlađi i školovani dio… Pa da, mislio sam, nepismenima se, ionako, što bilo može uvaliti, što popovi sa jedva podnošljivom lakoćom i čine, ali ne i onima u posjedu nove ( više) pismenosti – interneta…

    - M -

  15. #265
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dragi Met,

    Procitah (ka` i vazda) u jednom dahu ovo tvoje pismo i sjetih se da sam prilikom svojeg zadnjeg dolaska u Crnu Goru uspio da odem i do ove nase (a ne moze se drugacije nazvat) do nekropole. Kako bijah dobro raspolozen na pamet mi je palo dvadesetak - cini mi se - korisnin ideja za mjesto i taman kad me trebao ponijet entuzijazam, pre$ece me ono jedno jedino pitanje koje se moze danas postavit kad je nas kraj u pitanju: "A s kim, jadan?"

    No mi ne dade dja`o mira, pa u jednom sirem drustvu pomenuh neke od tih svojih ideja i poteze se prica siroka i argumentovana, koja me je - moram ti priznat - odma` podsjetila na jedan od zakljucaka koji sam nekad znao prepoznat kad se ironicno obracas likovima u tvojim tekstovima na Sex i Erotika dijelu foruma: Pusto drkanje.......
    Last edited by Thomas_O_Malley; 26-01-09 at 20:55.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  16. #266
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Duhovne bitke i obracuni...

    NEOPROSTIVA GREHOTA ZABORAVA

    (Povodom 90 godina od Mojkovačke Bitke)


    Na završetku tek uvedene osmogodišnje škole, imao sam sumnjivu čast da budem prvi ako ne i jedini đak, koji je, na polumaturi pao na ispitu i to baš iz – istorije ! Iako sam zbog toga izgubio godinu, ipak sam bio na izvjesnom dobitku, jer sam se barem spasio „neopravdanog“ kašnjenja ili nedolaska na Kosovo, čime se, u vremenu „Obnove i Izgradnje“ jedino i bavio ovaj „naučni“ predmet. Duboke razloge ovog mog neuspjeha, naslutio sam par godina kasnije kad mi je umro jedan od mojih daljih stričeva na čijem posmrtnom plakatu, ispod imena, crnim slovima bijaše dodato:

    Učesnik Mojkovačke bitke.

    Tada sam i prvi put svjesno saznao o ovoj bici o kojoj ne samo da nijesmo ništa učili nego, ni pored sve pretrage, ništa suvislo nijesam mogao naći ni u stručnoj ni u ostaloj literaturi, osim jedne neugledne knjižice koju je o svom trošku izdao nekakav vodnik (učesnik?) ali pisane sa takvim stručnim pretenzijama da sam (tada) teško što razumio.

    Tek dugo kasnije, kad sam uveliko skitinjao „Trulim Zapadom“ i tek pošto sam se pretplatio dnevmi list - „Pobjedu“ – o ovoj bici sam, tada, u feljtonima ovog lista, došao do podataka koji su me potresli do te mjere da sam na cjelokupnu istoriju počeo gledati, ne drugim očima već onim unutrašnjim „vidom“ kojim se ne vidi nego – doslućuje.

    Jer kako inače shvatiti potresnu činjenicu da su, u ovoj tragično odsudnoj crnogorskoj bici, baš oni koji su spasili čast svoga naroda, bili onako uzgred pominjani kao – regrutni odredi – i to sa tako nepodnošljivom lakoćom kao da se radi o kašetama municije a ne o tek stasalim dječacima sa tek napunjenih (a možebiti ni toliko) osamnaest godina. Na jednako nepodnošljiv način, ove odrede pominje i Milovan Đilas u svojoj pripovjeci „Bitka“ koju je pisao na robiji u Sremskoj Mitrovici a koja je tek 1989 objavljena u knjizi pod naslovom „Crna Gora“.

    Ima neke tragične zakonitosti kad čovjek u izgnanstvu do istoriskih činjenica o svojoj zemlji, dolazi čitanjem novinskih feljtona. Izgleda da baš neobaveznost slične lektire čini da, navedene činjenice, prima na veoma neposredan i ličan način. A i kako je moglo biti drugačije,kad su, tada, moji sinovi baš stasavali u istinske modele njihovih nesretnih vršnjaka, jedino što su, umjesto odlaska u ljuti boj, obuvali patike i prtili sportsku torbu da bi, bezbrižno, otišli na trening nekog od uobičajenih sportova.

    Tek tada mi je postala jasna potresna tragika jedne unaprijed izgubljene bitke, koju je ova do bezimena prećutana mladost dobila i tim visokim činom svome narodu, u neprolazni amanet ostavila podvig nedostižnog moralnog omjera. Ovom nepobitno istorijskom činjenicom sam bio tako strahovito zatečen, da mi se pred onim pomenuti „unutrašnji“ pogled, umjesto opisanog događanja, nametnula neodoljiva scena u kojoj vidim jednog od mojih nedoraslih potomaka kako, pogođen, pada u djevičansku bjelinu snijega, dok mu preko dječački začuđenog, u duboko zimsko nebo, uperenog pogleda, ledeni božićni vjetar navlači samrtničku koprenu i neumitno gasi zadnji odbljesak života...

    Užasnut, naglo sam se ostavio čitanja, kako bih izbjegao da se suočim sa sličnom „pogibijom“ još kojeg od njih, te sam sa „bojišta“ kukavički pobjegao u neke druge misli, koje me neće tako žastoko istorijski obavezivati, ovim svojim postupkom kukavički pravdajući opštenarodni – muk.

    Kako je, onda, bitka, u kojoj je na krajnje neljudski način žrtvovana mladost jednog naroda, mogla biti ovako nesojski ostavljena na rubu istorijskog sjećanja, da bi njeno mjesto mogli zauzeti kaplari i mnogi drugi pod bezimenom brojem, kao što bijahu i onih sedam sekretara SKOJ-a, o kojima su nam do besvijesti drvili kojekakvi nadrkani komesari i ostali nadzornici uma i sjećanja. Pa da, lako je zaboraviti ove bezimene kolone mladih i njihov otmeno plemeniti odlazak u vječnost, pritom iza sebe ne ostavljajući čak ni neutješno potomstvo koje bi, bilo svojim sjećanjem, bilo zaboravom, moglo baciti bilo kakvu sjenku na njihov nedostižan podvig.

    Prošlo je devedeset godina od ove bitke, kojom bi se, bez obzira na ishod, mogli ponositi mnogo veći narodi od crnogorskog, pa je utoliko veća tuga za gubitkom koga ni veći narodi, a kamo li crnogorski, ikad mogu nadoknaditi. Ništa rječitije ne može potvrditi visinu ovoga neprolaznog gubitka no što je sramotni muk u CG-medijima, što mu na neki tragičan način i odgovara, zato što više ne postoje tako „bojeve“ riječi, kojima bi im se, za njihov jedinstven podvig, na pravi način moglo izraziti dostojno priznanje.

    Ne mogu da se osvijestim od uporne dileme, da je jedan narod, na tako temeljit način mogao zaboraviti žrtvu toliko veliku, da se od nje jedva mogao oporaviti i ujedno, sa jedva podnošljivom lakoćom, prepustiti bezdano dubokom zaboravu!? Zato, nakon mog „duhovnog“ učešća u ovoj odsudnoj bici, uzimam sebi pravo, misliti i izjaviti da, narod sposoban tako tragično zaboraviti jednu ovako visoku i tragičnu žrtvu, ne zaslužuje ni bilo kakvu a kamo li - nezavisnu državu!

  17. #267
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ne mogu da se osvijestim od uporne dileme, da je jedan narod, na tako temeljit način mogao zaboraviti žrtvu toliko veliku, da se od nje jedva mogao oporaviti i ujedno, sa jedva podnošljivom lakoćom, prepustiti bezdano dubokom zaboravu!? Zato, nakon mog „duhovnog“ učešća u ovoj odsudnoj bici, uzimam sebi pravo, misliti i izjaviti da, narod sposoban tako tragično zaboraviti jednu ovako visoku i tragičnu žrtvu, ne zaslužuje ni bilo kakvu a kamo li - nezavisnu državu!

    ZIVA ISTINA koja potiche iz koshtane srzi,
    reumatichnog naroda, sa amnezijom o svemu vrijednom CRNOGORSKOM.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  18. #268
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dozvolite mi da se sa vama dvojicom ne slozim i to bas iz razloga zbog kojeg mislite da ovaj narod ne zasluzuje nezavisnu drzavu.
    Zasluzuje je kao i svi sa manjom i losijom istorijom od nase, kao i oni sa boljom i jacom istorijom od nase, kao i oni koji nemaju, a imace istoriju... kao svi oni koji ce svoju drzavu sacuvati i od uljeza i od skakavaca i od komaraca i svakojake napasti koja padne na um. Drzava ti dodje nesto kao vazduh koji imamo bez neke narocite zasluge nase.
    Svaka bitka i pogibija bez obzira na ishod, velike pobjede... ujedno je bila i veliki poraz jer je drzava ostajala bez onih najvitalnijih, najjacih i ponajboljih. Crnogorsko zito je vazda rano savijalo klasove za zetvu, a vazda je bio najjeftiniji zivot. Valjda i zbog toga medju najredjim imenima su Zivan ili Zivko, ali da smo imali vise rezisera ka Zivko Nikolic ili da imamo vise istoricara ka' Zivko Andijasevic, bilo bi manje tabua, manje onoga mitskoga i vise onoga zivotnog.
    Manje pohoda i onoga da drugi gine do potonjega Crnogorca.... pa i manje mogucnosti za zaborav. Previse nas je kostalo to nezaboravljanje i ono kad nas toboze dobronamjerno podsjete na pogibije pa da ih ponovimo.
    U potpunosti podrzavam i odobravam poteze ovih koji bi sad djedovu sablju zamijenili za polovnu nokiju jer ce i za tu dobrobit ili modu nove nokije sacuvati ono sto je za njih vrijedno pa i drzavu. Bolje je sacuvati pa i zbog nokije nego je sa pogibijom i jos izgubiti.
    Od svega je najvaznije ono sto ostane kad se podvuce. Boljelo, ne boljelo, bilo lijepo ili ruzno, prijatno ili neprijatno ostaje rezultat. To se jedino racuna i broji pa je uvijek bio na dobiti onaj koji je na vrijeme izracunao dobitak.
    Jednostavno, doslo je vrijeme racundzija, pragmaticara, modernih koji brzo zive, a kad se u brzini previse okrece nazad naleti na nekakvu banderu.
    Vazda ce biti dosta onih koji ce pamtiti i uzaludne bitke i pogibije, ono potrebno, manje potrebno, nepotrebno...., ali red je da se to vitestvo zamijeni vitezovima novog vremena i neka nam ta nezavisna zivi. Kako bi se Nikac od Rovina sad tesko snasao sa nokijom jos teze se mi snalazimo sa njegovim vremenom, skratimo ta sjecanja na djedove i izvrsimo njihove zavjete pa makar bili i onakvi ka' unuke Peka Dapcevića .

  19. #269
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Dobri moj Hari...

    Ovu tvoju opomenu prihvatam u potpunosti iako se radi o jednom postu iz predreferendumske kampanje kad je mnogosto bilo veoma neizvjesno. Tada, dok se odlucujuca "bitka" za nezavisnu rasplamsavala, nije bilo zgorega umetnuti i poneku (pozitivnu) provokaciju, kako bi neodlucne motivisala da se, makar i iz inata, odluce za svoju drzavu... Kako se, danas, iz prilozenog moze vidjeti, rezultat je bio vise nego tijesan... A mogla je biti i druga, da za nasu drzavu nijesu bili isti oni koji su tako nesojski bili protiv nje, nakon Prvog Svjeckog... u kome je bitka crnogorske mladosti, uprkos pobjedi, bila unaprijed izgubljena.

    - M -

  20. #270
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Poštovani Metuzaleme, sjecanje je vazno onda kad je najvaznije i sa njim se treba ponasati po onoj trecoj zapovijesti, da ono najvaznije ne izlizemo, zato je i vrijeme i trenutak bio bas podesan za to tvoje podsjećanje.
    Za ono malo manje vazno svakodnevno smo u toj silnoj dilemi da li je bolje zaboraviti ili pamtiti, bolje mirno spavati nego se prezati kad nesto šušne, a cesto se i ne zna sta je bolje. Da li zbog toga sto ostali zaboravljaju ili se trude da zaborave, sve se polako zatire pa kao u onoj anegdoti kad je nas otisao u Ameriku i rodbina da mu ne bi bilo dosadno posalje mu gusle.
    On im se fino zahvali uz obavezno "ali". Dobro je da gusle poslaste, ali bolje bi bilo
    prsutu jer ovamo ti je jednako ili gudio ili prdio, niko pare prebijene za to ne pridaje.
    To "ali" kod nas je toliko uzelo maha kad bi se nesto pitao tu rijec bi zakonom zabranio, jer od "ali" vise se ne moze zivjeti pa i kad cujes da je lijepo vrijeme, samo cekas da jos bude ali je mecava.
    Citam ovih dana nase novine i opet se sjetih tih "ali" i neizbjeznog Slavka Perovića koji je vazda dobro pricao ali bilo ali....
    Zivo me interesuje da li se sad neki sjecaju vremena kad su ga napadali i kusi i repati i bilo po onom poznatom scenariju ".... Kad su odvodili Židove, mislio sam - nijesam Žid, ne tiče me se, pa sam ćutao. Kad su odvodili bolesne i invalide, mislio sam - nit sam bolestan nit sam invalid, ne tiče me se - pa sam ćutao. Sad, kad dolaze po mene, više nema nikog da ustane u moju odbranu ili mozda ima ali ćute..."
    Kad se uzme da je ćutanje lose kakvo li je tek bilo pricanje "nema dileme oko toga da je LSCG najveca i najneprijatnija prevara u skorijoj istoriji Crne Gore" i dje li trebalo stavljati ono poslovicno ali, ako ne u nastavku... ali mi nije nikad za' onih koji s djaolom tikve sadi.
    E da. Ja sam vec zaboravio ko je to rekao, ali neka se on sjeća jer djavo vazda dolazi po svoje samo je cas dolazak neizvjestan

  21. #271
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    ...Ne mogu da se osvijestim od uporne dileme, da je jedan narod, na tako temeljit način mogao zaboraviti žrtvu toliko veliku, da se od nje jedva mogao oporaviti i ujedno, sa jedva podnošljivom lakoćom, prepustiti bezdano dubokom zaboravu!? Zato, nakon mog „duhovnog“ učešća u ovoj odsudnoj bici, uzimam sebi pravo, misliti i izjaviti da, narod sposoban tako tragično zaboraviti jednu ovako visoku i tragičnu žrtvu, ne zaslužuje ni bilo kakvu a kamo li - nezavisnu državu!
    Zvuči to dramatično, ali prevelika je to obtužba za jedan narod u cijelosti. Narod po definiciji ima kratko pamćenje, ali su oni kojijema je obaveza bila pod$ećat ga, obrazovat, zakazali. Svjesno ili nemarom. Biće e ima obojega.
    Način na koji si ti opisa svoje impresije više priliči literaturi. Povijest nije tako sentimentalna, ona s ledenijem mirom bilježi podatke, brojeve, činjenice, na način koji može zainteresovat samo ljude iz struke.
    Ono u čem, po mojemu, imaš pravo, to je značaj te bitke ne u povijesti, no upravo danas, u vrijeme ovijeh našijeh zađevica i konfrontacija. Više svijetla na taj herojsko-tragični događaj pomoglo bi zbunjenijem ljudima danas da bolje razumiju sebe i svoje mjesto u stvarnosti. Pomoglo bi i u demontiranju raznijeh mitova, predrasuda i zabluda, na kojijema su počivali pogledi na život i svijet brojnijeh građana CG. Onda bi i ti golobradi momci i njina sudbina dobili mjesto koje zaslužuju i počivali bi u miru ovjenčani slavom koja im pripada. Ali, to nije posa naroda no njegove kulturne, pa i političke elite.

  22. #272
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PISAO SAM O KRIZI DOSTA, ALI U OVOM DIVNOM TOPIKU,PO PRVI PUT UCESTVUJEM...SA ZELJOM KOJA SE MOZE U KRIZI ISPUNIT:zzelim da mladi ljudi, uprkos zlim vremenima, IMAJU LJUBAVI U SRCU...pa da mogu i da hoce da pruze svojim vrsnicima iskreno prijateljstvo....koje se *zaliva* i neguje kao najredji cvijet.

    ...A CIJELA OVA SVETSKA KRIZA NAJVISE STO MOGU DA NAM PRUZI I DA NAS NAUCI (jer u svakom zlu ima i dobra) JESTE DA SE PREISPITAJU PRINCIPI LIBERALNOG KAPITALIZMA I DA SE NA PRAVI NACIN VALORIZUJU IZUZETCI OD GADNOGA ,A TACNOGA U GLOBALU, PRAVILA IGRE, KOJE SE SVODI NA "MIGHT IS RIGHT"
    ....i sve je to povezano...jer nama u MNE nesto bitno nedostaje, i svima nama na ovim sirim prostorima...
    ....ukiratko:gubimo stare provjrene vrijednosti i kriterijume, a nove evropske nismo jos usvojili....

    ........I TU JE RAZLIKA IZMEDJU NAS LOKALNIH I "NASIH A STRANIH" KOJI SU TU DILEMU RIJESILI I NASLI *PRAVU MJERU EVROPEJSTVA*!
    I to je on sto Milovan propovijeda, a i poneki od vrhunskih svjetskih intelektualaca koji se ne uklapaju u trendove, vec koji daju paralelne sisteme vrijednosti, a ne samo kritiku.

    A prica o tome nije nikakva sentimentalnost, nego potreba nasushna svake cjelovite licnosti, jer bez ljubavi u raznim oblicima-CIO ZIVOT JE SAMO "DUSA" I TRCANJE BEZ PRAVOG I VRIJEDNOG CILJA! Bone to iskreno vjeruje......
    A ako se to ne shvati, kriza ce se stalno ponavljati, samo ce mijenjati oblike i imena ljudi koji je izazivaju....pa bili oni u formi ogrezlih u bahatosti komunista, ili bezdusnih novo-tajkuna, sve je to meni ISTI DUHOVNI OBRAZAC-BEZDUSNOST I SAMOZIVOST.
    Pa bili ob
    POzdrav,
    Last edited by Old Bone; 24-05-09 at 08:45.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  23. #273
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Dje nema zajednishtva i zajednichkih ciljeva,
    svaka SHUSHA & MARUSHA ce moci da vrshlja i ucjenjuje po CGi,
    to nam Rusi, Kusi i Repati,
    demonstriraju ovijeh dana.

    Samo sloga LJUBAV ZA BLIZNJEGA,
    i zajednichki ciljevi za nashe potomke, mogu izvuci CGu iz blata,
    ovi shto su se zabavili o SVOM PUPKU&SHUPKU su prolazna pojava,
    jer hovna isplivaju na povrshinu poslije MUTLJAVINE I KLANJA PO KUCAMA,
    kad nam svijest stigne iz SHUPKA DO MOZGA,
    i kad shvatimo da smo svi u ZUTU PODMORNICU, i da samo slozno mozemo zakorachit u buducnost, jer ovaj moderni INDIVIDUALIZAM, je pogubniji od prevazidjenog KOMUNIZMA.

    Katastrofalne su posledice SKOROJEVICA od Triglava pa do VARDARA,
    koji su brinuli samo za svoj PUPAK & SHUPAK,
    to je ostavilo posledice na mlade, koji su odrasli u tom AMBIJENTU,
    mnogi bi majki sisu otkinuli za zadovoljenje lichnih apetita, dok se to ne promijeni, samo Jevropsko dno cheka patrljke balkanskih naroda, dok ne nadju sebe i dok ne pochnu solidarno i humano da brinu jedni o drugima,
    dok KURAJBERI DRKAJU Q:RAC,
    radnici kidaju prste i djelove svoga tijela, da bi tim NIKOGOVICIMA, skrenuli paznju na sebe.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  24. #274
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Słowa, które nie śpią - Antologia poezji czarnogórskiej XX wieku, Grzegorz Łatuszyński

    ("Rijeci koje ne spavaju - Antologija crnogorske poezije u XX vijeku", izdanje na poljskom jeziku
    )

    http://www.okf-cetinje.org/OKF-Antol...m-jeziku_368_1

    ____

  25. #275
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Zaboravljena ambulanta ili...

    Nastavak rata “drugim sredstvima…"


    Prilikom jednog od rijetkih ulazaka na ovaj forum, sa sjetom primijetih u kojoj mjeri sam ovu moju butigu zapustio te se, nevoljno, “ušunjah” kako bih se još jednom potsjetio na dramatično vrijeme njenog postavljenja na glavnom cetinjskom trgu. Pri tome mi se nametnu neugodan osjećaj da ne samo da sam, neoprostivo, zapustio duhovnu farmakologiju već kudikamo više - ambulantu - čija važnost u pogledu duhovne rekonvalescencije (ozdravljenja) ni po čemu ne zaostaje… Naprotiv!

    Prije neki dan, u ovdašnjim (njemačkim) novinama, pročitah jedan veoma zanimljiv prilog o opijatima (drogama) i posljedicama njihovog uzimanja, posebno u pogledu dramatičnih posljedica ovisnosti. Posebno me je potresao statistički podatak o preko 10.000 (i slovima: deset hiljada) žrtava ove moderne pošasti, što jeste pet puta više od broja u Avganistanu poginulih vojnika.

    No nije meni ni ova statistika toliko bila toliko zanimljiva koliko ono skriveno u dubinama istorijsko političke kauzalnosti. Na to me je uputio poseban podatak o načinu na koji se od ove društvene nevolje brani bogati grad Hamburg a sastoji se iz neobične kampanje u kojoj se zavisni nesretnici više i ne tretiraju kao kriminalci već kao bolesnici kojima se neizbježno mora pružiti odgovarajuća medicinska i socijalna pomoć.

    Pri čitanju ovog potresnog izvještaja u sjećanju mi iskrsnuše terapije ponuđene u ambulanti kao što je ono – širenje vidika… Pošto nije bilo nikakvog zanimanja za ovaj zahvat od posebnog značaja za duhovno zdravlje, neko naivan bi mogao zaključiti da je uvid u sveopšte događanje pomenutog općinstva, univerzalan i izvan svake sumnje, poput onog o vatikanskim i inim zavjerama.

    Međutim, ko god, prije no donese bilo kakav zaključak, prvo sa razumnog otstojanja baci “unutrašnji” pogled na činjenice, sa malo sreće može dobiti iznenađujući uvid u globalno događanje i otkriti neslućeno nove aspekte. Prilikom ovog mog nenamjernog osvrta, sjetih se poznate primjedbe o ratu kao “nastavku politike drugim sredstvima…” a to me dovede veoma iznenađujućem “poznaniju prava” da se ovo sa drogom i ostalim opijatima slobodno može uzeti kao: “nastavak rata drugim sredstvima…” na što najbolje ukazuje briga hamburških komunalnih vlasti, koja nesretnike zavisne od droge smatra svojevrsnim “ranjenicima” u ratu koji ne zahtijeva samo uništenje neprijateljske vojne, već i njegove duhovne moći… Posebno radi toga što se radi o sukobu raznih kultura i civilizacija… Tako čoek dodje do zaključka da naši vajni političari nijesu bili daleko od neke opštenarodne istine da se: “Srbija brani u Kninu” pošto se iz navedenog nameće neodoljiv zaključak da se rat za Evropu vodi u Avganistanu, odakle i dolazi ovo podmuklo naoružanje koje napada duh i ličnost.

    (nastavlja se...)

    - M -

Page 11 of 17 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •