Dana 31. maja na cetinjskom Dvorskom trgu, otvorena je prva[size=7] DUHOVNA APOTEKA sa ambulantom[/size], solidno duhovno-farmakološki opremljena i opskrbljena ambulantom u kojima će se (uspješno) izvoditi terapije i operacije kao što su navedene:

[size=6]1. Otvaranje oči

2 Oštrenje uma

3. Širenje vidika

4. Gledanje u ćikaru i tumačenje snova

5. Mudri savjeti (iz zasjede)

6. Razno[/size]

Čist prihod od ove jedinstvene akcije biće upotrijebljen za podizanje spomenika Petru I petroviću Njegošu, koga je narod nazvao Svetim i Čudotvorcem a u čijoj stolici danas suvereno sjedi Njegova Svetost Mitropolit Amfilohije.

Otvaranje ove jedinstvene apoteke, proteklo je u stilu uzrečice velikog pjesnika Duška Radovića, koji je neđe davno rekao otprilike ovako:

Ukoliko se očekivanja svedu na nulu, uspjeh je zagarantovan!

Postupajući u skladu ove izreke, ovog značajnog popodneva, natovaren drvenom skalamerijom provizornih štafelaja, doteturao sam na Dvorski Trg (do nedavno Maršala Tita) i nekako se smjestio na polovini turističke "Staze Slonova" između Muzeja (dvorac kralja Nikole - najveća socijalna ustanova u Cetinju) i Gradske kafane koja je sada u privatnim rukama (Izdata pod najam, čini mi se).

Odmah se dogodilo ono što sam pretpostavljao; narod je očevidno zazirao, jer svaki namjernik, od onih rijetkih koji su ovu moju skalameriju uopšte primijetio, zastao bi za momenat, bacio kratak pogled i onako žestoko zatečen stidljivo bi se osvrnuo i, ubrzavajući korak, nestao iza ćoška.

Najugodnije iznenađenje je bilo ponašanje djece od oko desetak godina koji su čoporativno tumarali trgom po kome su neka dobra djeca vozila električne auotomobilčiće po cijeni od 1 EUR po vožnji. Došli bi do mog izloga i onako tiskajući se međusobno ili zagrljeni, prvo bi pažljivo pročitali tekst, da bi uz kikotanje i ne obazirući se, pobjegli u pravcu šetališta Njegoševom ulicom.

Kad sam se malo odmorio i opustio, pojavile su se dvije lijepe mlade djevojke, stidljivo se raspitujući o čemu se uopšte radi. Rekao sam im da se radi o jedinstvenoj apoteci sa ambulantom u kojoj svi oni koji žele mogu naći određene usluge, uz napomenu da su one već uspješno položile test pod brojem:

1. Otvaranje oči

samim tim što su pročitale izloženu firmu, dok je bezbroj slijepaca prošlo i ne primjećujući. Polaskane ovom primjedbom, malo su se ohrabrile i poželjele da im protumačim jedan od recentnih snova. Jedna od njih (od kuće Kapisoda) htjela je da zna što znači kad snijeva da gradom ide samo u čarapama i to u priličnoj žurbi.

Objasnio sam joj da je taj san posljedica (odnosno arhetip) osjećaja nepriznatosti u užem krugu prijatelja, drugova i poznanika, koji je muči i progoni, što je veoma čest slučaj u tom uzrastu. Mojim odgovorom je bila prilično zatečena jer je, zarumenjena i zbunjena, svoju prijateljicu uhvatila pod ruku i uz zahvaljivanje se udaljila prilično žurno. Dugo sam ih pratio pogledom dok su, spojenih glava, šapatom razmjenjivali svoje neobično iskustvo. Kasnije mi se pridružio jedno mlado i zgodno momče (Krivokapić) kome sam dosta dugo odgovarao na suvisla pitanja puna mladalačke svježine, tako da sam ovo zakašnjelo otvaranje doživio kao veoma uspješno, ovom mladom narodu se zahvaljujući na svesrdnoj i iskrenoj pomoći.

No sad neću da dužim iako je izvana počela padati kiša te ne moram žuriti ali smatram da je za danas dosta pa ću nastaviti sjutra. Znajući koliko ih na ovome forumu ima lijenih duhom, već unaprijed znam da nije zdravo prećerivati a i nije u duhu ove jedinstvene ustanove.

- M -