Results 1 to 4 of 4

Thread: Waters zvanichno u Pragu iliti "Udaraj me jako i zovi me Charli" !

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    inharmonic whispers street
    Posts
    980
    Thanks Thanks Given 
    322
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    35 Posts

    Default Waters zvanichno u Pragu iliti "Udaraj me jako i zovi me Charli" !

    Vodeni Roger ili nekad glavni klip u mashini Pink Floyd, obreshce se, kako je on sam rekao (obresti - pojaviti) u Pragu. Koncert ce biti podijeljen u dva seta. U prvom setu ce izvoditi neke hitice sa njegovog repertoara "In the Flesh", raniji Floyd Materijali kao shto su, NE ZNAM JESTE LI CHULI ->> "Wall", "Animals", "Wish You Were Here" i "Final Cut".... Jedini bend zbog kojeg bi kucao ovoliko jebenih navodnika. U svom drugom setu Jebeni Vodeni ce izvesti kompletan "Dark Side of the Moon" od pochetka do kraja, jedan od albuma koji je postao ikonografija muzichke istorije, a i dosta se prodavao.

    Prilazem sliku -> Layout rasporeda za Koncert...
    Mjesta za Gornje Crvene redove odakle necete vidjeti da li je u pitanju Perper ili Waters koshtaju 60 eura...
    Druga varijanta zeleni dio (standing) 130 eura.
    Narandzasti dio (seated) 130 eura.
    I sad najljepshe... Dio najblizi bini 160 eura, Stand/Sit varijanta...

    Imam 50 eura, i prodajem neki namjeshtaj shto mi stoji 20 godina u dnevnu... Ocu to da michem...

    Roger Water, co-founder and principal songwriter of the archetypal progressive rock band Pink Floyd, will perform his magnum opus, "The Dark Side Of The Moon," in its entirety, during his upcoming European concert tour. The eagerly-awaited Roger Waters concert tour will combine an evening's worth of music, comprised of two sets plus encores, with state-of-the-art staging, lighting and sound.

    Set One will be a newly-shaped version of Waters' highly-successful "In The Flesh" repertoire providing a comprehensive overview of Waters' music - early Pink Floyd material; classic compositions from the masterpiece "The Wall"; beloved pieces from "Animals," "Wish You Were Here," and "The Final Cut"; and songs from Waters' solo tours de force: "Amused To Death" and "The Pros and Cons of Hitch Hiking."

    Set Two will consist of Roger Waters and full band performing "The Dark Side Of The Moon," one of the defining works of rock music history, from start-to-finish.

    The Roger Waters concerts will utilize elaborate large-scale video projections, theatrical staging, and a dazzling array of special effects to underscore and accentuate the power of the music which is delivered via a state-of-the-art 360° quadraphonic sound system immersing the audience in a 3-dimensional hyperworld.


    Smehotres !!! Dozivjeh ovo Ljudi !
    Ne pomaze Water majko sa korita Ivanova, lijek su mi samo majko medna usta Rogerova !

    Ognjen Amidzic je izjavio povodom ovog koncerta za BK televiziju: "Ne znam koliko je pametno dati toliku svotu novca za jedan dogadjaj. Svakako da su bili poznat bend ali ostarali su, shto nikako ne ide u prilog tome koliko organizatori cijene sam ulazak na koncert. Svakako ce biti josh lijepih dogadjaja, s obzirom na to da ide ljeto. Hvala."

    Eto ljudi, bez misterioznog "Oce li biti?" ili "Bice ali nece bit karata!" ili "Radim trecu smjenu i imam kolokvijum!" ili "Ide mi se namrtvo ali ti javljam chim izmislim neku obavezu!" imate zvanichne informacije. Vidimo se na Mrachnoj Strani Mjeseca!

    "Long you live and high you fly
    And smiles you'll give and tears you'll cry
    And all you touch and all you see
    Is all your life will ever be."

    - Roger Waters, 1973

  2. #2
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler^Durden View Post
    Ognjen Amidzic je izjavio povodom ovog koncerta za BK televiziju: "Ne znam koliko je pametno dati toliku svotu novca za jedan dogadjaj. Svakako da su bili poznat bend ali ostarali su, shto nikako ne ide u prilog tome koliko organizatori cijene sam ulazak na koncert. Svakako ce biti josh lijepih dogadjaja, s obzirom na to da ide ljeto. Hvala."

    mislim da treba postovati svaciji ukus, o njima se ne raspravlja.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  3. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    In A Wordless Chamber
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vala su našli od koga da traže izjavu... :roll:
    Reality is overrated.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    inharmonic whispers street
    Posts
    980
    Thanks Thanks Given 
    322
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    35 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by [neurosong] View Post
    Vala su našli od koga da traže izjavu... :roll:
    Sarkazam, Ironija, Vojkine Shtrudle... To znam ja, to zna GAGA, pridruzi se klubu...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •