Results 1 to 16 of 16

Thread: Niži porezi na računare

  1. #1
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    montenegro-pg
    Posts
    19,795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    143
    Thanked in
    93 Posts

    Default Niži porezi na računare

    prenijeto iz Vijesti!!!

    Niži porezi na računare

    Podgorica - Potpredsjednik Vlade Vujica Lazović najavio je juče da će porez na dodatu vrijednost za sektor informaciono-komunikacionih tehnologija (ICT) biti snižen sa sadašnjih 17 odsto, ali nije precizirao na koliko.
    Lazović je juče na trećoj sjednici Odbora za ICT Privredne komore Crne Gore rekao da će lično insistirati da poreska politika koja se odnosi na ICT sektor bude što je moguće više stimulativna.
    Iako su planirane tri, na sjednici su prisutni pažnju usmjerili na jednu tačku dnevnog reda - analizu stanja ICT privrede i mogućnosti za stvaranje povoljnijeg privrednog ambijenta u Crnoj Gori u ICT sektoru.
    Pred Lazovića je iznijeto više ključnih problema koji koče dalji razvoj ICT sektora, pored ostalog i pitanje PDV-a.
    PDV po stopi od 17 odsto, kako je kazao Vladan Tabaš, predsjednik Odbora Udruženja, dodatno opterećuje prodajnu i kupovnu moć i može se smatrati jednim od glavnim razloga za spor rast broja korisnika računara.
    Niža poreska stopa u ICT sektoru mogla bi kod krajnjih korisnika, u domaćinstvima, gdje računare ima oko 38 odsto, stimulisati njihovu nabavku, što bi bio jedan od prvih koraka u daljoj edukaciji onih koji su potencijalni korisnici ICT-a.
    Kao problem za dalji rast broja korisnika informaciono-komunikacionih teghnologija, navode se i visoke cijene ADSL-a, ali i visoke cijene za međunarodni saobraćaj, iznos koji svaki novi provajder mora platiti nosiocu licence (T-Com i Promonte), kako bi obezbijedio izlazak na globalnu mrežu za svoje korisnike.
    Lazović je ocijenio da se Vlada i nosioci ICT sektora moraju zalagati za otvoreno tržište, podržao stav učesnika sjednice da u Crnoj Gori na polju telekomunikacija vlada monopol, i kazao da se taj monopol mora razbiti.
    Još neka od pitanja koja su pokrenuta na sjednici su utvrđivanje tačnog broja preduzeća koja se u Crnoj Gori direktno ili indirektno bave ICT-jem, problem sive ekonomije koja je prisutna i u ICT sektoru, piraterija, partnerstvo sa Vladom u smislu agnažovanja domaćih ICT firmi u projektima koji se realizuju sredstvima iz budžeta ili kreditnim zaduženjima...
    Tabaš je predložio da se do kraja godine u Crnoj Gori sprovedu kontinuirane, seminarske, prezentacione i sajamske aktivnosti širom Republike, nalik Godini informatičke kulture, organizovanoj tokom 2001.
    Tokom jučerašnje sjednice, predloženo je preispitivanje stepena realizacije Strategije razvoja informacionog društva, njene dopune i korekcije, pošto su protekle tri godine, od njenog donošenja, nametnule novije tehnologije.
    Na kraju sjednice, dogovoreno je da se od velikog broja pitanja postavljenih pred potpredsjednika Vlade Vujicu Lazovića izaberu ključna i proslijede, i da na njih odgovore ili da budu predmet rasprave tokom neke naredne sjednice Odbora ICT Udruženja Privredne komore.
    Leo Messi no es de este mundo !!! Gvardiola...14. Grazias Pep.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,108
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    divota.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,133
    Thanks Thanks Given 
    2,238
    Thanks Thanks Received 
    2,412
    Thanked in
    1,242 Posts

    Default

    A dok to oni realizuju....
    Dobro su se sjetili. Kao da smo ne znam kako informatički pismena i opremljena nacija pa udarili PDV 17%.
    Samo se nadam da će ovo uskoro i da neće ostati prazna najava

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    3,465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    znajuci vujicu, bice smanjeno na 16,9 posto
    one step at a time dont be living on the line
    i dont need a friend i got morbid on the mind

  5. #5
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    prica se da ce da smanje na 7%...
    tako sam ja cuo prije 10ak dana...a sta ce biti vidjecemo...

  6. #6
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic,prinudni rad PG
    Posts
    1,602
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    14 Posts

    Default eh...

    Vi ko da ne znate crnogorski metalitet! Kad je u ovoj drzavi nesto pojeftinilo a da je to bio benefit za krajnjeg korisnika??? Svako iole normalan zna da je to opet neka zvrcka da neko stavi pare u dzep ,ako i mi ukrademo koji procenat pojeftinjenja-sve nogama u prkno!Cim se smanji PDV dileri ce da povecaju svoje ugradjivanje ,a ko zna ko je to progurao i za ciji racun...Ako i bude nesto malo pojeftinjenja znajte da je to nista u odnosu na kajmak koji ce pojedini da skidaju...Sve je to proracunato ...Sve vladi puca k... razumijes , pa rijesila da za dobrobit nas (nazovi gradjana) ucini nesto humano...

    Pucina je stoka jedna grdna!
    Rusimo sistem!!!
    XEXEXEXeeee
    Ma salim se ja...mozda...
    Sa mnom plase malu djecu!

  7. #7
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,012
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim da bi 7% bilo sasvim ok,ali previse je lijepo da bi bilo istinito...

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    A dok to oni realizuju....
    Dobro su se sjetili. Kao da smo ne znam kako informatički pismena i opremljena nacija pa udarili PDV 17%.
    Samo se nadam da će ovo uskoro i da neće ostati prazna najava
    Neka de, moramo zastitit domace proizvodjace :-)
    Mora se punit budzet nekako, odgovrio bi Igor Luksic sad. Na cem mi sve imamo carine i poreze cccc...

    Quote Originally Posted by chatnick View Post
    znajuci vujicu, bice smanjeno na 16,9 posto
    Sto ti imas protiv moga bivsega dekana a :P

    Iskreno ne znam za kolice smanjit, ali ne ocekujem neka znacajna pojeftinjenja racuanra. Prije ce bit veca marza za firme, ali vidjecemo. Nadajmo se najboljem.
    Loe stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Porez bi svakako trebalo ukinuti. Te pare bi mogle biti refundirane nametima na domaci softever, IT inzinjering i debelim kaznjavanjem "Tender" programera. Treba svim silama raditi na popularizaciji opensource i freeware aplikacija, graditi industriju koja se zasniva na savremenijim IC servisima (prije svega brze broadband konekcije, video on demond, triple play etc.) i tek onda praviti strategiju o autorskim pravima.

    O ovakvim se stvarima non stop pokrece prica, a apsolutno nista nije uradjeno niti se radi, osim u negativnom smislu. Sve je to stvar prestiza, takmicenja budaletina u "ko je savremeniji" disciplini.

    Suplja prica, ka i do sad. Bilo je najavljeno da ce od "Nove godine" biti ukinuta sramotna licenca, 100 000EUR, za distribuciju interneta, pa nas evo u 2007, i dalje ljubicasti od muke.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,944
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    254
    Thanked in
    137 Posts

    Default

    Kako mislite onda da zashtitite proizvodjacha grafichkih kartica DZIBUTI iz Tolosha ako ukinete taxe na uvozne proizvode???

  11. #11
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Liberalno trziste. Neka prave 1GB, 600MHZ za 30EUR, manji su im troskovi prevoza

  12. #12
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ja sam takodje sklon kritici svega i svacega...
    koliko sam cuo da je vujica imao sluha na ove inicijative...ostaje da se vidi sta ce vlada odluciti...

    u svakom slucaju nece odustati od poreza, jer se vise desetina miliona proda racunarske opreme svake godine...i mislim da bi bilo glupo ne naplacivati taj porez firmama poput T-Coma, promontea...i slicim "ekstraprofiterima"...a svakako i oni i ostale firme prebiju taj porez preko ulaznog/izlaznog PDV-a...

    ali za obicnog covjeka/gradjanina 10% je dosta..to je 50 eura na jeftini racunar...nadajmo se da ce istrajati i uspjeti u ovome...

  13. #13
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    1,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ako i bude sta od ukidanja/smanjenja poreza, bice ko i 2001-e: CG bez poreza je bila skuplja od Srbije sa porezom, i to toliko da se isplatilo avionom poc do BG po comp. Smijurija

  14. #14
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic,prinudni rad PG
    Posts
    1,602
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    14 Posts

    Default To je ono sto ja pricam

    Ako i bude kakvog smanjenja poreza ,od toga ce dobra vidjet nas sveukupno 5-6 dok ce neki gigant tipa T-com ili neki drugibitan uvoznik da skine kajmak sa jeftinije uvezenim kontigentima i vecim marzama ,a nama samo mrvice sa stola velikih
    Sa mnom plase malu djecu!

  15. #15
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    PG
    Posts
    2,114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    iskreno...mislim da je bole strasno negativan i da treba da se napase stidnih dlacica ahahaha...people...bez ljutnje...samo jedan neslani pozdrav za grunu...please continue
    Last edited by RiddicK; 12-03-07 at 09:24.

  16. #16
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic,prinudni rad PG
    Posts
    1,602
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    14 Posts

    Default A tu si kljucmooode celavi!!!

    Ne mozes ti bez komentara uvredljivog karaktera...Moderatori molim reagujte ,ovo je neprimjereno stvaaaaarno!!!:mad::mad::mad::mad::mad::evil::evil ::evil::evil::evil:
    Sa mnom plase malu djecu!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •