Page 4 of 401 FirstFirst 123456781454104 ... LastLast
Results 76 to 100 of 10016

Thread: Bodybuilding

  1. #76
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CHABI View Post
    Ovo da ti je cilj skidanje mase nikako ne razumijem ,valjda ti je cilj skidanje sala ,ali ako hoces vec da mrsas sta ce ti banana ,ona dosta goji ,a sto se tice dextroze ,treba da se uzima sa wheyom da je brze za misic veze. A ako ti je cilj skidanje sala ,samo reci . . odma cemo ti lijek propisat
    Pa naravno da mi je cilj skidanje masnih naslaga a ne misicnog tkiva. Da mi nije bitno sta cu skidati od to dvoje (ono samo da se smanjuje broj kg-a) ne bih ni isao u teretanu nego bih drzao one smijesne dijete. Znam ja teoriju al svejedno ne zelim da koristim suplemente , najbolja zamjena za WHEY su bjelanca te prema tome njih i koristim , a umjesto dextroze suvo grozdje sto je takodje najbolja zamjena jer valjda ima oko 60g u 100g potrebih materija za povecavanje nivoa insulina. Bananu , kao sto rekoh, stavljam zbog ukusa al mozda ,kad vec sve znate , imate neko elegantnije rjesenje, dakle ? WHEY vecina ljudi hvali ali ja ga ne zelim uzimati i to je to.
    Last edited by kimmi; 18-03-07 at 22:19.

  2. #77
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Uveo sam novi rezim zadnjih nedjelju dana a planiram da nastavim tako u narednom periodu : 3 puta nedjeljno teretana u kojoj radim izmedju ostalog HIIT (high intensive interval training ili tako nesto) i 3 puta nedjeljno stoni tenis po 2 sata (zabavna zamjena za kardio trening).


    Kad vec pomenuste "recepte" za skidanje masnih naslaga jos da i ovo dodam , svako skidanje masnog tkiva koje prelazi 3 do 4 kg mjesecno neumitno vodi i gubljenju misicnog tkiva , zato samo lagano , bez force i rezultati ce biti tu bez gubljenja misica . Moj score za oko 6 mjeseci je izgubljenih 16 kg uz vidno povecanje misicne mase . POZZ.

  3. #78
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ok ako ne zelis uzimati whey,mada bi tvoj napredak bio mnogo bolji.Ako smije da se zna,navedi razlog zasto?
    Kardio ujutru na prazan stomak i odmah posle treninga s tegovima(bez obroka izmedju)
    N*A*S*M*E*J*A*N*I[*] A*N*A*N*A*S

  4. #79
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by <awesome> View Post
    ok ako ne zelis uzimati whey,mada bi tvoj napredak bio mnogo bolji.Ako smije da se zna,navedi razlog zasto?
    Kardio ujutru na prazan stomak i odmah posle treninga s tegovima(bez obroka izmedju)
    Razlog je jednostavan, zadovoljan sam napretkom i bez njega. Fakat je da sam endomorf tako da mi je malo lakse nabaciti misicnu masu ,bez dodataka ishrani, nego recimo jednom ektomorfu.

  5. #80
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Razlog je jednostavan, zadovoljan sam napretkom i bez njega. Fakat je da sam endomorf tako da mi je malo lakse nabaciti misicnu masu ,bez dodataka ishrani, nego recimo jednom ektomorfu.
    Baš to sam i ja htio da kažem za suplemente.
    Nisam extremno zagrijan za nabacivanje mase iako mi malo fali,nego ono,radim "za svoju dušu" što bi se reklo.
    Vjerovatno,kad ne bih bio zadovoljan napredkom,i ja bih ih koristio,a ovako nema potrebe.


  6. #81
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bar ,Montenegro
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa naravno da mi je cilj skidanje masnih naslaga a ne misicnog tkiva. Da mi nije bitno sta cu skidati od to dvoje (ono samo da se smanjuje broj kg-a) ne bih ni isao u teretanu nego bih drzao one smijesne dijete. Znam ja teoriju al svejedno ne zelim da koristim suplemente , najbolja zamjena za WHEY su bjelanca te prema tome njih i koristim , a umjesto dextroze suvo grozdje sto je takodje najbolja zamjena jer valjda ima oko 60g u 100g potrebih materija za povecavanje nivoa insulina. Bananu , kao sto rekoh, stavljam zbog ukusa al mozda ,kad vec sve znate , imate neko elegantnije rjesenje, dakle ? WHEY vecina ljudi hvali ali ja ga ne zelim uzimati i to je to.
    Pa ako ti je cilj skidanje masnih naslaga tu ti banana nista ne treba ,treba da izbacis ugljane hidrate narocito krompir. Skidanja masnog tkiva nema bez jutarnjeg kardio treninga na prazan stomak i bez diete. Ako vec radis kardio potrudi se da to bude HIIT trening (ako ne znas sta je to potrazi negdje na internetu ili pitaj pa cu da ti objasnim). Kad si pomenuo dextrozu i suvo grozdje ,istina je da je ima dosta u suvom grozdju ali kad prvom prilikom nalaze izvadis vidjeces sta se desava sa tvojim trigliceridima. Suvo grozdje nenormalno nabija trigliceride i jos kad bi ga uzimao u kolicinama koje su ti dnevno potrebne to bi bilo katastrofa. Sto se tice ukusa tu pomoci nema , ni meni se ne svidja da mi je 3 obroka dnevno tunjevina a preostala tri bijelo meso i neko povrce bez ulja i zacina. Vjeruj mi da nije nimalo ukusno ,ali ebi ga . . svasta trpimo zarad lijepog izglda.

  7. #82
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    [QUOTE=CHABI;595262]Pa ako ti je cilj skidanje masnih naslaga tu ti banana nista ne treba ,treba da izbacis ugljane hidrate narocito krompir. Skidanja masnog tkiva nema bez jutarnjeg kardio treninga na prazan stomak i bez diete.


    nISAM NIKAD TRCAO UJUTRO ALI MI SE CESTO PUTA DESI DA NPR RUCAM U 2H A PODJEM NA TRAKU DA TRCIM OKO 6. I TAKO SAM TIM TERMINOM NAVIKAO I DESILO MI SE 3-4 PUTA DA NAKON 40MINUTA TRCANJA OSJETIM MALAKSALOST I DA MI SE VRTI, I ONDA PREKIDAM TRCANJE DA NESTO POJEDEM.

    tRAKU SAM KUPIO U JANUAR, TRCIM U PROSJEKU 2-3 PUTA NEDELJNO, I NISAM DEBEO SAMO IMAM STOMAK KOJI BIH DA SKINEM? IMAM 88KG A VISOK SAM 1.84

    pA ZNACI UJUTRO TRCANJE JE NABOLJE JEl? IMA LI JOS KAKAKAV TIP?

  8. #83
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CHABI View Post
    Pa ako ti je cilj skidanje masnih naslaga tu ti banana nista ne treba ,treba da izbacis ugljane hidrate narocito krompir. Skidanja masnog tkiva nema bez jutarnjeg kardio treninga na prazan stomak i bez diete. Ako vec radis kardio potrudi se da to bude HIIT trening (ako ne znas sta je to potrazi negdje na internetu ili pitaj pa cu da ti objasnim). Kad si pomenuo dextrozu i suvo grozdje ,istina je da je ima dosta u suvom grozdju ali kad prvom prilikom nalaze izvadis vidjeces sta se desava sa tvojim trigliceridima. Suvo grozdje nenormalno nabija trigliceride i jos kad bi ga uzimao u kolicinama koje su ti dnevno potrebne to bi bilo katastrofa. Sto se tice ukusa tu pomoci nema , ni meni se ne svidja da mi je 3 obroka dnevno tunjevina a preostala tri bijelo meso i neko povrce bez ulja i zacina. Vjeruj mi da nije nimalo ukusno ,ali ebi ga . . svasta trpimo zarad lijepog izglda.
    Citirao si moj post koji je broj 76 a da nisi pogledao post broj 77 (takodje moj). Kad procitas ukapiraces da znam sta je HIIT. Vezano za HIIT , ako ga vec preporucujes trebao bi reci ljudima da je prilicno naporan za srce , tako da se preporucuju ljekarske kontrole ako je neko stariji od 25 godina ili ima prilicno vecu tezinu od zeljene.
    A nemasni kakao (bez secera naravno) kao dodatak ovsenim ujutro ili PWM-u, sto mislis o tome? Sto se tice hrane meni uopste nije problematicna sto se ukusa tice sem vec pomenutog PWM-a koji mi je katastrofa. Piletina na teflonu , curetina njam njam (pogotovo dimljena) , riba (pa zar ima nesto ljepse) . Znam da je tunjevina prepuna proteina al ni ostala riba ne zaostaje puno tako da se ne ogranicavam bas samo na tunjevinu. Ako si iz PG da ne znas dje ima da se kupi konzervirana tunjevina u vodi , jer me strasno nervira cijedjenje onog silnog ulja prije jela.

  9. #84
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,745
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Kimmy, Awesome, ostavite se problematike koja vam nije jaca strana.Brzina apsorbcije proteina i njihovo vezivanje za misice!Nemojte ljude dovoditi u zabludu. Prvo treba da znate kako se ponasaju razliciti proteini, jer postoje i druge vrste kao recimo sojini. Generalno da znate da se proteini razlazu na lance aminokisjeline, i da se stoga Aminokisjeline tipa MLO 5300 koje se dobijaju jonskom razmjenom na visokim temperaturama najbrze vezu za misice. Najbolje veze su peptidne i trolancane.Ovi lanci veza lako pucaju, i zato se misic brzo snadbjeva kvalitetnim gorivom za svoj rast.Awesome da ti prevedem, koristi onda surutkine amonokisjeline ako zelis brzo kvalitetno vezivanje, jer Whey se razlozi prvo na aminokisjeline,pa se tek onda veze za misic!

  10. #85
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,745
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    U pravu si Lommy.Hemija nista! Ovi momci nisu bili na operaciji koja je trajala 6h, a koja je prouzrokovana koriscenjem najboljih preparata na svetskom trzistu ULTIMATE NUTRITION,MLO,WHEYDER!!
    Treba ti masa,a nju polako izgrađuj upotrebom regulisanom kolicinom recimo: domace surutke,tunjevine, nemasnog jogurta,piletinom... i ostalom visokoproteiskom hranom.
    Last edited by Gigoje; 21-04-08 at 14:33.

  11. #86
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gigoje View Post
    U pravu si Lommy.Hemija nista! Ovi momci nisu bili na operaciji koja je trajala 6h, a koja je prouzrokovana koriscenjem najboljih preparata na svetskom trzistu ULTIMATE NUTRITION,MLO,WHEYDER!!
    Treba ti masa,a nju polako izgrađuj upotrebom regulisanom kolicinom recimo: mladog sira, domace surutke,tunjevine,jogurta,piletinom... i ostalom visokoproteiskom hranom.
    Shto je operisao taj lik i koje je to preparate koristio kumim te bogom?:roll:

  12. #87
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gigoje View Post
    Sto se tice kreatina,anabolika i steroida,da odgovorim nasem prijatelju NE KORISTIM.
    Prije dvije god.sam jedva izvukao zivu glavu od upotrebe kreatina. Pola jetre mi je skinuto operacijom momci,koja se kasnije regenerisala.Preko stomaka imam znak Mercedesa i to ne mali oziljak od operacije !!!
    Kreatin,anabolici... NIPOSTO! Nema potrebe za hemijom.
    Quote Originally Posted by Gigoje View Post
    Ovi momci nisu bili na operaciji koja je trajala 6h, a koja je prouzrokovana koriscenjem najboljih preparata na svetskom trzistu ULTIMATE NUTRITION,MLO,WHEYDER!!
    Quote Originally Posted by Olosh View Post
    Shto je operisao taj lik i koje je to preparate koristio kumim te bogom?:roll:
    Eo ti ga.:neutral:


  13. #88
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Masu momaka znam koji koriste kreatin i prvi put chujem da je neko imao problema sa zdravljem zbog konzumiranja istog!

  14. #89
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bar ,Montenegro
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Citirao si moj post koji je broj 76 a da nisi pogledao post broj 77 (takodje moj). Kad procitas ukapiraces da znam sta je HIIT. Vezano za HIIT , ako ga vec preporucujes trebao bi reci ljudima da je prilicno naporan za srce , tako da se preporucuju ljekarske kontrole ako je neko stariji od 25 godina ili ima prilicno vecu tezinu od zeljene.
    A nemasni kakao (bez secera naravno) kao dodatak ovsenim ujutro ili PWM-u, sto mislis o tome? Sto se tice hrane meni uopste nije problematicna sto se ukusa tice sem vec pomenutog PWM-a koji mi je katastrofa. Piletina na teflonu , curetina njam njam (pogotovo dimljena) , riba (pa zar ima nesto ljepse) . Znam da je tunjevina prepuna proteina al ni ostala riba ne zaostaje puno tako da se ne ogranicavam bas samo na tunjevinu. Ako si iz PG da ne znas dje ima da se kupi konzervirana tunjevina u vodi , jer me strasno nervira cijedjenje onog silnog ulja prije jela.
    To sto si rekao za HIIT je tacno ,a ovsane su nesto strasno zdravo ,nisam ih probao sa nemasnim kakom ali cu probati . . a ja sam iz Bara i ovamo nema da se kupi tunjevina u vodi ,vec ja kupujem u maslinovom ulju ili sopstvenom sosu pa cijedim. A curetina je super ,i dobro je konjsko meso . . . ko moze da ga jede

  15. #90
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bar ,Montenegro
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post

    nISAM NIKAD TRCAO UJUTRO ALI MI SE CESTO PUTA DESI DA NPR RUCAM U 2H A PODJEM NA TRAKU DA TRCIM OKO 6. I TAKO SAM TIM TERMINOM NAVIKAO I DESILO MI SE 3-4 PUTA DA NAKON 40MINUTA TRCANJA OSJETIM MALAKSALOST I DA MI SE VRTI, I ONDA PREKIDAM TRCANJE DA NESTO POJEDEM.

    tRAKU SAM KUPIO U JANUAR, TRCIM U PROSJEKU 2-3 PUTA NEDELJNO, I NISAM DEBEO SAMO IMAM STOMAK KOJI BIH DA SKINEM? IMAM 88KG A VISOK SAM 1.84

    pA ZNACI UJUTRO TRCANJE JE NABOLJE JEl? IMA LI JOS KAKAKAV TIP?
    Najbolji je kardio ujutru i to na prazan stomak ,ako hoces mozes uzeti neki topljac masti tipa L-Carnitine ,on je odlican za skidanje masnog tkiva sa odredjenog dijela tijela ,kod tebe je slucaj stomak . . znaci L-Carnitine i trbusnjaci i nema ga za mjesec dana. A za ove malo gojaznije i koji ozbiljnije treniraju najbolji topljac je Animal Cuts . . koristim ga ,daje nevidjene rezultate kada radite na definiciji ,super stvar ,samo je malo tezak da se pije jer se dnevno piju dvije kesice po 9 tableta prilivno velikih ,znaci 18 tableta na dan . . sadrzi dosta kofeina tako da kardio trening ti izgleda kao setnja . . masu se lako podnosi

  16. #91
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bar ,Montenegro
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gigoje View Post
    U pravu si Lommy.Hemija nista! Ovi momci nisu bili na operaciji koja je trajala 6h, a koja je prouzrokovana koriscenjem najboljih preparata na svetskom trzistu ULTIMATE NUTRITION,MLO,WHEYDER!!
    Treba ti masa,a nju polako izgrađuj upotrebom regulisanom kolicinom recimo: mladog sira, domace surutke,tunjevine,jogurta,piletinom... i ostalom visokoproteiskom hranom.
    E za ovo jos nisam cuo ,sto se tice suplemenata siguran sam da nema nezeljenih dejstava kada se pravilno upotrebljuju ,ali zato STEROIDI NE ,nema nista gore od njih ,narocito je kod nas zastupljen deca-durabolin ili poularnije metan UZAS

  17. #92
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CHABI View Post
    Najbolji je kardio ujutru i to na prazan stomak ,ako hoces mozes uzeti neki topljac masti tipa L-Carnitine ,on je odlican za skidanje masnog tkiva sa odredjenog dijela tijela ,kod tebe je slucaj stomak . . znaci L-Carnitine i trbusnjaci i nema ga za mjesec dana. A za ove malo gojaznije i koji ozbiljnije treniraju najbolji topljac je Animal Cuts . . koristim ga ,daje nevidjene rezultate kada radite na definiciji ,super stvar ,samo je malo tezak da se pije jer se dnevno piju dvije kesice po 9 tableta prilivno velikih ,znaci 18 tableta na dan . . sadrzi dosta kofeina tako da kardio trening ti izgleda kao setnja . . masu se lako podnosi
    E odje si vec kiksao , cus trbusnjaci za skidanje sala sa stomaka. Najveca zabluda u BB ikad. L-Carnitine je neprovjeren (ne djeluje na svakoga) i mnogo iskusnih ljudi u BB-u ne da ga ne preprucuju nego kazu zaobici u sirokom krugu , valjda djeluje kod jako niskog unosa ugljenih hidrata , a fat burneri su cisto smece. Najveca zabluda je da nekom vjezbom mozes da skines salo sa odredjenog dijela tijela , masne naslage se skidaju jednako sa svih dijelova tijela ma sta ti radio HIIT , kardio ,ili drzao dijetu.


    Mislim da sam ovo vec ranije pastovao al ocigledno nije na odmet opet:


    SMANJENJE TJELESNE MASE NA RAČUN SMANJENJA POTKOŽNOG MASNOG TKIVA

    1 kg potkožnog masnog tkiva odgovara oko 7000 kcal.

    = da bismo izgubili 1 kg potkožnog masnog tkiva trebamo unijeti hranom 7000 kcal manje nego što potrošimo dnevnom aktivnošću i bazalnim metabolizmom, odnosno potrošiti dnevnom aktivnošću i bazalnim metabolizmom 7000 kcal više nego što unesemo hranom

    = put do tog cilja je:
    - smanjiti kalorijski unos
    - povećati dnevnu aktivnost
    - povećati bazalni metabolizam
    - napraviti 2 od te 3 stvari
    - napraviti sve 3 stvari

    - tjedno je moguće izgubiti do 1 kg potkožnog masnog tkiva

    - gubitak tjelesne mase veći od 1 kg tjedno neizostavno je praćen velikim smanjenjem mišićne mase, a ono dovodi do smanjenja bazalnog metabolizma i tim putem do povećanja potkožnog masnog tkiva

    - svaki gubitak tjelesne mase veći od 1/2 kg tjedno dovodi do gubljenja 1 kg mišićne mase na svakih izgubljenih 3 kg potkožnog masnog tkiva


    ISHRANA

    1. Kalorijski unos

    - 1.,2.,3. dan: 1000 kcal manje od uobičajenog broja kcal
    - četvrti dan: uobičajeni broj kcal (1000 kcal više nego prethodna 3 dana da ne dođe do usporenja metabolizma)
    - 5,6,7 dan : 1000 kcal manje od uobičajenog broja kcal
    - osmi dan: uobičajeni broj kcal (1000 kcal više nego prethodna 3 dana da ne dođe do usporenja metabolizma)
    - itd...
    prosječno dnevno smanjenje unosa je tako: 750 kcal, što odgovara smanjenju od oko 100 g potkožnog masnog tkiva dnevno

    - svakodnevno uzimanje malog kalorijskog unosa navelo bi tijelo da to stanje prihvati kao normalno, pa bi nestalo razloga za smanjenje tjelesne masti, a kako smanjenje kalorijskog unosa usporava metabolizam, tj. potrošnju kalorija, uz stalno mali kalorijski unos moguće je čak povećanje potkožnog masnog tkiva !

    - svakodnevno uzimanje malog kalorijskog unosa dovelo bi do smanjenja mišićne mase, što bi predstavljalo neželjeni gubitak tjelesne mase jer mišići, i u mirovanju, troše puno više kalorija nego masno tkivo
    - smanjenje mišića, koji su izgarači, dovodi do povećanja potkožnog masnog tkiva !
    - povećanje kalorijskog unosa svaki četvrti dan omogućuje očuvanje mišićne mase

    2. Dnevni raspored obroka

    - ukupnu dnevnu količinu hrane treba podijeliti na što više obroka: barem šest
    - mali broj obroka navodi tijelo na stvaranje zaliha, a veliki broj na trošenje unesenih kalorija
    - kalorijska vrijednost obroka treba se, u načelu, smanjivati prema kraju dana

    3. Izbor hrane

    - masnu hranu izbjegavati!; koliko god izbjegavali evidentne i skrivene masnoće, ipak ćemo unijeti dovoljnu količinu bitnih masnih kiselina

    - od ugljikohidratne hrane radije koristiti onu s manjim glikemijskim indeksom, jer ona dovodi do sporijeg porasta šećera u krvi i manjeg izlučivanja inzulina (tjestenina, raženi kruh, naranča, jabuka)
    - tako je nivo šećera u krvi približno stalan, što rezultira stalnom radnom sposobnošću, a bez izlučivanja inzulina nema mogućnosti pohranjivanja šećera iz krvi u masno tkivo

    - kod uzimanja ugljikohidratne hrane s većim glikemijskim indeksom (kuhinjski šećer, kolači, banana, riža) šećer u krvi naglo poraste pa se izluči inzulin koji taj šećer povuče iz krvi (pad šećera u krvi trenuto izazove pad radne sposobnosti) i pohrani ga u mišić (samo ako je mišić dovoljno iscrpljen) i u potkožno masno tkivo

    - kod uzimanja ugljikohidratne hrane s većim glikemijskim indeksom očito je moguće stalno osjećati umor i istovremeno se debljati

    - ugljikohidratna hrana s većim glikemijskim indeksom poželjna je samo neposredno nakon treninga, kad je potrebno da se izluči inzulin koji će šećer iz krvi što brže uvući u iscrpljeni mišić (ali ako je šećera u krvi više nego što ga mišić može primiti, inzulin će višak šećera ipak pohraniti u masno tkivo koje ima neograničenu mogućnost pohrane)


    - vodu treba piti u što većim količinama, minimalno 1litru na svakih 1000 kcal, a u slučaju pojačanog znojenja još i više


    - proteinska hrana treba sadržavati što manje skrivenih masnoća (pileća prsa bez kože, oslić, bjelanjak, proteini u prahu)




    TRENING

    1. Anaerobni trening

    - opterećenje je toliko veliko da naprezanje mišića traje kratko (u sekundama) pa se ne stigne aktivirati mehanizam korištenja tjelesnih masti za proizvodnju energije
    - posredno djelovanje na smanjenje potkožnog masnog tkiva odvija se preko 2 mehanizma:
    -- nakon anaerobnog treninga metabolizam ostane još neko vrijeme povećan
    -- anaerobnni trening utječe na povećanje mišićne mase, a time i na povećanje bazalnog metabolizma jer veći mišići sagorijevaju više kalorija i kad miruju

    - anaerobnim treningom određenog mišića (npr.trbušnjaka) taj se mišić može povećati i ojačati, ali se NE MOŽE skinuti masno tkivo između kože i BAŠ TOG mišića

    - NITI JEDNA VJEŽBA ne služi za skidanje potkožnog masnog tkiva s nekog određenog mišića, jer masno tkivo između kože i nekog mišića nije ni na koji način povezano baš s tim mišićem

    2. Aerobni trening

    - opterećenje je toliko malo da naprezanje mišića traje dugo (u desecima minuta) tako da se aktivira mehanizam korištenja tjelesnih masti za proizvodnju energije

    - vježba je tako odabrana da se koriste najveći mišići tijela (noge i stražnjica) kako bi se moglo potrošiti što više energije kad se ona već dobiva iz masnog tkiva

    - najveći utrošak masti odvija se pri takvom intenzitetu naprezanja kod kog je nivo pulsa oko 65% od maksimalnog (maksimalni puls iznosi 220 umanjeno za broj godina)

    - bez obzira radi li se o hodanju, trčanju, stepanju, vožnji bicikle, plivanju ili nečem sličnom, masno tkivo izgara s cijelog tijela, jer kod aerobnog treninga, baš kao i kod anaerobnog, NITI JEDNA VJEŽBA ne služi za skidanje potkožnog masnog tkiva s nekog određenog mišića, jer masno tkivo između kože i nekog mišića nije ni na koji način povezano baš s tim mišićem

    - nakon aerobnog treninga metabolizam ostane još neko vrijeme povećan, tako da tjelesna mast pojačano izgara još nekoliko sati

    - uz aerobni trening u teretani, na bicikli ili steperu (kod kog je nivo pulsa oko 65% od maksimalnog i kod kojeg direktno dolazi do efikasnog izgaranja tjelesne masti), poželjno je odmah nakon ustajanja i neposredno prije spavanja odraditi barem po 30 min aerobnog treninga niskog intenziteta : hodanja velikom brzinom (oko 6 km/h) radi povećanja metabolizma

    - kod aerobnog treninga niskog intenziteta utrošak kalorija po satu treninga je manji (nego na bicikli ili steperu), ali je postotak kalorija dobiven od izgaranja tjelesne masti veći

    - kod obavljanja bilo kakvog rada troši se i mišić koji radi (samo taj mišić) i potkožno masno tkivo (ali ne samo s onog mišića koji radi): što je rad teži (intenzivniji) više se troši mišić, a što je lakši - potkožno masno tkivo

    - nikakav oblik treninga ne treba izvoditi u odjeći koja pospješuje znojenje, jer gubitak vode (a s njom i elektrolita) iz tijela predstavlja samo privremeno smanjenje tjelesne mase, ali ne na račun smanjenja potkožnog masnog tkiva

    - kad je tijelo u hladnijoj okolini ono troši više energije za održavanje stalne tjelesne temperature, kad ga utoplimo izvana: ono troši manje, što sigurno nije cilj



    BAZALNI METABOLIZAM

    - Bazalni metabolizam je dnevna potrošnja kalorija bez obavljanja bilo kakvog rada (rad unutarnjih organa, održavanje tjelesne tempetature, održavanje napetosti mišića u mirovanju)

    - Osoba izuzetno brzog metabolizma troši, pri jednakoj dnevnoj aktivnosti, nekoliko stotina kcal dnevno više nego osoba izuzetno sporog metabolizma, što znači da može jesti nekoliko stotina kcal dnevno više i imati jednaku tjelesnu težinu (to je objašnjenje kako je moguće da neko jede više i bude lakši, a neko jede manje i bude teži, uz podjednaku dnevnu aktivnost)

    Bazalni metabolizam se može ubrzati:
    - povećanjem kalorijskog unosa
    - povećanjem udjela proteina u ishrani
    - povećanjem broja obroka (uz isti kalorijski unos)
    - povećanjem mišićne mase
    - povećanjem broja treninga dnevno (aerobnih)
    - intenziviranjem dnevne aktivnosti (više pješačenja, manje vožnje)
    - uzimanjem preparata za ubrzavanje metabolizma (opasno bez nadzora!)ECA=efedrin+kofein+aspirin:T3=hormon štitnjače;Clenbuterol)



    Čovjek se upiše u fitness centar radi zadovoljavanja nekih svojih potreba. Ne zaboravimo da samo mali broj upisanih ostane (prema Latinici na temu body building, svega 1-2 % ). Ostali dožive nemogućnost zadovoljenja svoje potrebe i budu frustrirani.
    Želja mi je pomoći, kako članovima fitness centara tako i samostalnim kućnim vježbačima, u postavljanju realnih ciljeva i nalaženju puta do njihovog ostvarenja.
    Last edited by kimmi; 20-03-07 at 09:47.

  18. #93
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,745
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Chabi,nemoj raspravljati sa nekim ko nekih 18 god neprestano trenira,cak i po 2 puta dnevno.Govorim o jakim treninzima.Nemoj mi pricati o suplementima jer imam iskustva sa njima kao malo ko u CG.Pricam o Anabolicima, ne Steroidima. Ako Creatin Ultimate Nutrition-a ,Whey od Weidera, kao i MLO 5300 nije sam vrh dodatnih preparata ne postoji ni jedan drugi koji moze da im parira. Svojevremeno sam mjesece ostavljao uporedjujuci ih sa drugim.O njihovom koristenju mogu da pisem udzbenike,ali neka hvala!
    Da bih ti docarao pogledaj samo na kojim temperaturama se recimo vrse hemijski procesi za njihovo dobijanje i sve ti je jasno.
    Prije par godina je cuveni lijek Aspirin povucen sa trzista kao lijek kom je otkriveno puno nus pojava, i stetnost po samu krv, pa je ekspresno vracen da se ne bi unistila jedna od najvecih kuca koja proizvodi ljekove.
    Ne postoji preparat koji moze da zastiti vasu jetru i bubrege!
    Last edited by Gigoje; 21-04-08 at 14:34.

  19. #94
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bar ,Montenegro
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja ti garantujem da bez trbusnjaka nema dobrog stomaka . . a za L-Carnitine si u pravu ,ne djeluje na svakoga ,meni je licno djelovao ali znam ih dosta koji kazu da nevalja nista ,a sto kazes da su topljaci smece to si u pravu za neke ,citao sam da ih proizvode samo da bi pare uzimali ,ali budi siguran da je Animal Cuts od UNIVERSALA odlican i da djeluje ,ali isto sam tako siguran da nije dobar za jetru i bubrege . . cus 19 tableta dnevno da popijes i to pola na prazan stomak . . ali ipak ga koristim i odlican je.

  20. #95
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bar ,Montenegro
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gigoje View Post
    Chabi,nemoj raspravljati sa nekim ko nekih 18 god neprestano trenira,cak i po 2 puta dnevno.Govorim o jakim treninzima.Nemoj mi pricati o suplementima jer imam iskustva sa njima kao malo ko u CG.Pricam o Anabolicima, ne Steroidima. Ako Creatin Ultimate Nutrition-a , Glutamin,Whey od Weidera, kao i MLO 5300 nije sam vrh dodatnih preparata ne postoji ni jedan drugi koji moze da im parira. Svojevremeno sam mjesece ostavljao uporedjujuci ih sa drugim.O njihovom koristenju mogu da pisem udzbenike,ali neka hvala!
    Da bih ti docarao pogledaj samo na kojim temperaturama se recimo vrse hemijski procesi za njihovo dobijanje i sve ti je jasno.
    Prije par godina je cuveni lijek Aspirin povucen sa trzista kao lijek kom je otkriveno puno nus pojava, i stetnost po samu krv, pa je ekspresno vracen da se ne bi unistila jedna od najvecih kuca koja proizvodi ljekove.
    Ne postoji preparat koji moze da zastiti vasu jetru i bubrege!
    ti znaci treniras od kad sam ja rodjen ,a ja treniram intezivno tek god dana ,znam dosta o suplementima i o androgeno-anabolickim steroidima ,suplemente koristim ali steroide ni niti cu. Sto se tice suplemenata ,dosta sam citao na kojim se t dobijaju i kako se dobijaju i siguran sam da neki nisu dobri za jetru i za bubrege ali sto se tice wheya ja mogu da tvrdim da se nikom nista nece lose desiti ko bude koristio.

  21. #96
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Bar ,Montenegro
    Posts
    553
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jedan zanimljiv clanak Milosa Sarceva koji je postovao na forum.bodybuilding.com u sekciji Teen Bodybuilding.
    ------------------------------------------------------------------------------------

    Milos: Ovaj clanak sam napisao za FLEX. Nadam se da ce vam biti interesantan.

    Gospodja:
    Dragi gospodine. Obracam vam se u nadi da cete uspjeti da ubjedite mog 13godisnjeg sina da u tim godinama nije dobro da dize tegove.
    Da bi stvari bile jos gore - on jede ogromne kolicine proteina a sada pije i nekakve suplemente u prahu.
    Moj muz je doktor medicine i on mu je vec rekao da trening moze da mu sprijeci daljnji prirodni rast i razvoj i da ekstremno velike kolicine proteina mogu da naskode njegovim bubrezima.
    Ovi suplementi me mnogo plase jos od kad sam citala da su neki klinci sa koledza u Americi umrli nakon sto su konzumirali velike doze suplemenata.
    Moj otac koji ima 65 godina trenira zajedno sa mojim sinom i on ga cak nagovara i podstice da postane profesionalni bodibilder.
    Ne mogu uticati na misljenje svoga oca (star pa tvrdoglav) ali sam mnogo zabrinuta za svog sina. Mnogo cita bodybuilding casopise i sigurna sam kada bi od vas cuo isto ovo sto mu i mi govorimo, napokon bi shvatio da je to sve istina. Unaprijed hvala.

    Milos:
    Postovana gospodjo. Zao mi je ali cu vas morati razocarati. Cak cu ici protiv vase rijeci i savjetovati vasem sinu: nastavi sa treningom momak. Konzumiraj sto vise proteina (ako mozes priustiti) i kupi mnogo korisnih suplemenata!
    Ne zelim da omalovazavam vaseg supruga, ali zelio bih da ga izazovem tako sto bi mi pokazao bar jednu studiju koja je pokazala da visok unos proteina skodi bubrezima kod zdravog covjeka (sa zdravim bubrezima). Stavise, u zadnjoj deceniji je uradjen veliki broj studija kod sportista koji su dugo vremena konzumirali velike kolicine proteina. Rezultati su bili: svi su svi imali i dalje zdrave bubrege i normalna ocitanja. Istrazivanja su se nastavila u raznim zemljama sirom svijeta i tako je razbijen mit koji kaze da visok unos proteina skodi bubrezima odnosno covjeku koji ima zdrave bubrege.
    Sportisti a pogotovo bodibilder imaju potrebu za visokim unosom proteina, zato nemojte da brinete zbog vaseg sina, on je to vjerovatno naucio od osobe koja zna o cemu govori: od vaseg vlastitog oca. Vidim zivite u Evropi. Koliko starijih ljudi u vasoj zajednici izgleda i osjeca se kao vas otac? Ako sada trenira u toj dobi onda sam siguran da je trenirao veliki dio svoga zivota. Da li je on zdrav, aktivan, jak i snazan?
    Jos uvijek se sjecam takmicenja na kojem sam ucestvovao 1991. godine IFBB Niagara Falls Pro Invitational. Albert Beckles, 61godisnji gospodin je pobijedio na takmicenju. Svaki takmicar je mogao da bude njegov sin (ili cak unuk) i naucio nas je lekciju. On jos uvijek trenira i izgleda nevjerovatno dobro u svojoj 73. godini. Jos jedna legenda bodybuildinga Bill Pearl (isto godiste kao Albert) je jos jedan sjajan primjer kako trening i adekvatna ishrana (abeceda bodibildinga) mogu da se odraze na pojedinca.
    Tvrdim da mi (bodibilderi) imamo najzdraviju ishranu i spreman sam da odbranim svoj stav.
    Ali prije nego to uradim nesto bih vas pitao: da vas sin jede gomilu nezdrave hrane (kao sto to rade tinejdzeri) da li bi i tada bili zabrinuti?
    Za mene je nevjerovatno to da roditelji dozvoljavaju, cak i gore: hrane svoju djecu smecem: cheeseburgeri, hot dogovi, pice, slatkisi i ko zna sta jos.
    To je gomila zasicenih masnih kiselina, prostih secera, preradjene hrane itd. Neko kao vas suprug (doktor medicine) i ostali roditelji bi dozvolili ovakvu ishranu svojoj djeci, a kad neki tinejdzer koristi proteinske suplemente ili ostale zdrave dodatke ishrani ljudi se odmah uspanice?!
    Moja 5gosidnja kcerka svaki dan pije proteinske shake-ove! Ona ih obozava, vjerovatno zato sto joj je dodat whey protein izolat u njeno mlijeko kad je bila stara mjesec dana. Ja se pobrinem da ona dobije sve potrebne nutrijente u adekvatnim kolicinama a nakon toga moze pojesti i neki junk food cisto da malo okusi. Danasnji tinejdzeri su strasno preuhranjeni najvise zbog krivice roditelja ili zbog neznanja o ishrani.

    Sada mi dozvolite da vam objasnim nacin ishrane nas bodibildera.
    Mi smatramo da je nase tijelo nas biznis, zato da bi ono bilo uspjesno moramo mu dati sve sto ono trazi i treba.
    Pridajemo veliku vaznost svim osnovnim nutrijentima koje nase tijelo treba da bi normalno funkcionisalo. Ti osnovni nutrijenti znace da ih mi moramo izvana unijeti kroz ishranu i dodatke ishani svakdnevno jer nas organizam nije u stanju sam da ih proizvede. O ovome prosjecna osoba bas i ne razmislja.
    Nasa ishrana je formirana individualno u zavisnosti od nasih fizioloskih i metabolickih potreba. Mozemo izracunati nase energetske potrebe i odabrati zdrave izvore hrane koji ce nas snabdjevati energijom (to su uglavnom slozeni ugljikohidrati i nezasicene masne kiseline). Unos proteina je svakako veci nego sto je to preporuceno prosjecnoj osobi, ali nase potrebe su takodjer mnogo vece – zbog intenzivnih treninga i ostvarivanja naseg cilja (povecanje misicne mase).
    Imamo mnogo manjih obroka (5-10) tokom dana, koji osiguravaju neprestano snabdjevanje nutrijenata svim nasim dijelovima tijela.
    Proteinski izvori hrane sa malim procentom masti (bjelanca, riba, crveno meso, nemasni mlijecni prozvodi i visokokvalitetni proteinski praskovi) konzumirani tokom cijelog dana osiguravaju konstantan protok aminokiselina (gradivni blokovi proteina) kroz nas krvotok. Dakle, kad god imamo potrebu za njima imamo ih na raspolaganju.
    Mnogi ljudi su zbunjeni kad je rijec o potrebi proteina u smislu da ih samo bodibilderi trebaju da izgrade misicnu masu. Proteini su potrebni za mnoge druge stvari. Svaki organ, svako vlakno i celija, svi hormoni, enzimi, krvne celije, kosti, koza, kosa: sve je to izgradjeno od proteina. Ako je potreban protein da bi se nesto obnovilo ili snabdjelo a nemamo protein na raspolaganju, nase tijelo bi moralo otici u katabolizam da bi se snabdjelo potrebnim proteinom.
    Nakon sto utvrdimo potrebe za proteinom takodjer moramo izracunati dnevnu energetsku potrosnju i u skladu sa kalorijskim potrebama odabrati kolicinu ugljikohidrata i/ili masti koje cemo koristiti. Svaki dan moze biti razlicit, tako da cemo jesti hranu koja se koristi za energiju u skladu sa nasim dnevnim aktivnostima. Logicno, koristili bi vise ugljikohidrata ili masti prije fizicke aktivnosti (ili u aktivnom dijelu dana).
    Kada se ne izlazemo mnogo fizickim aktivnostima mozemo smanjiti kalorijski unos da ne bi unosili pretjeranu kolicinu kalorija koje nase tijelo jednostavno ne treba u tom trenutku.
    Kao sto svi znamo, mnogi jedu najvise kalorija navece, za vrijeme vecere tik prije spavanja. Sta mislite sta se desi sa svim tim kalorijama kada spavate?
    Takodjer odabiremo ˝dobre masnoce˝ (riblje ulje, laneno ulje, maslinovo ulje, avokado i sl.) jer su one potrebne za nase zdravlje i opste dobro.
    Na kraju, mi unosimo sve mikronutrijente (mikroelemente – vitamine i minerale) i sto je jos mnogo vazno: mnogo vode.
    Sada, kao majka – sta mislite sta bi vas sin trebao slijediti: prosjenu nezdravu ishranu (nutriciozni deficiti vode do pojave brojnih bolesti) ili jedan dobar prosjecan plan ishrane jednog bodibildera?
    Takodjer bih volio da vam razjasnim da ti suplementi u prahu koje vas sin koristi su zdravi i sigurni i imaju mnogo dobrih ucinaka.
    Proteinski praskovi su veoma hranljivi jer su ekstraktovani iz prirodnih izvora (mlijeko, jaja, soja, sirutka). Obicno su nemasni i sadrze vitamine i minerale, pa tako korisnik iz njih dobija sve ono sto mu i treba (protein) bez nezeljene masnoce.
    I na kraju bih zelio da pitam vaseg supruga jos jedno pitanje.
    Da li moze da nam da naucno profesionalno objasnjenje koje objasnjava kako je fizioloski moguce da trening sa tegovima negativno utice na prirodni rast i razvoj tinejdzera?
    Dizanje tegova moze samo da stimulise razvoj i ne moze nikada biti kontraproduktivno! Nase tijelo konstantno dopunjava i obnavlja ono sto se izgubi i to procesom superkonpenzacije sto znaci da stvara u vecoj mjeri nego sto je to prije bilo moguce. Druga rijec za to je rast! Osim toga, dva vrlo mocna anabolicka hormona se oslobadjaju i povecavaju tokom treninga sa tegovima (hormon rasta i testosteron) i ako se sjecate anabolizam znaci izgradnja!
    Interesantna cinjenica je da je najpoznatiji bodibilder svih vremena Arnold Schwarzenegger poceo sa treninzima u istoj dobi – kada je imao 13 godina.
    Ako ste gledali ijedan film gdje on glumi vidjeli ste da je prilicno visok (nemojte ga pomijesati sa Danny De Vitto-m). Vjerujem da je visok oko 6˝2´ (186-187cm).
    Sada, ja cu reci i to da tinejdzeri ne treba da pocinju odmah sa intenzivnim i teskim treninzima u teretani. Trebaju polako da se adaptiraju i fokusiraju na konekciju izmedju uma i misica radeci veci broj ponavljanja kako bi osjetili misice – a ne da pokusavaju da postignu svjetski rekord.
    Nakon par godina, kada njihovo tijelo bude spremno mogu dovesti trening na jedan slozeniji nivo. Nadam se da nisam unistio vas dan. I zasto ne pitate svog muza da izazove vaseg oca ili svog sina na obaranje ruke? Samo se pobrinite da mu kazete da malo umanji alkohol par dana i da je zabranjeno pusenje!

    Zahvaljujem IFBBPro-u i Petrovicu na ustupljenom tekstu.

    Ima i ovakvih stvari na netu ,znate ko je Milos Sarcev

  22. #97
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,745
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Chaby drug ne zanosi se!Velike pare se okrecu na proizvodnju tih matraka!Velike kompanije placaju ogromne pare da im ljudi poput Sarceva odrade marketing.Boli njih k.... za tvoje zdravlje i moje.Tekst je inace mogao da napise bilo ko u njegovo ime.Ja cak znam da je to bio slucaj h Hrvatskom BB magazinu.Citava frka se digla oko toga bila.On cak ne spominje koji je Whey dobar! Nema razlike po njemu.Po njemu su i izilati jednako dobri poput onih dobijeni jonskom razmjenom.Jos si mlad,vjeruj mi u ovom. Whey je dobra stvar (proteini uopste, ali nista drugo ne preporucujem).Sibaj prirodnu hranu.
    Last edited by Gigoje; 21-04-08 at 14:36.

  23. #98
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat
    Posts
    848
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gigoje View Post
    Kimmy, Awesome, ostavite se problematike koja vam nije jaca strana.Brzina apsorbcije proteina i njihovo vezivanje za misice!Nemojte ljude dovoditi u zabludu. Prvo treba da znate kako se ponasaju razliciti proteini, jer postoje i druge vrste kao recimo sojini. Generalno da znate da se proteini razlazu na lance aminokisjeline, i da se stoga Aminokisjeline tipa MLO 5300 koje se dobijaju jonskom razmjenom na visokim temperaturama najbrze vezu za misice. Najbolje veze su peptidne i trolancane.Ovi lanci veza lako pucaju, i zato se misic brzo snadbjeva kvalitetnim gorivom za svoj rast.Awesome da ti prevedem, koristi onda surutkine amonokisjeline ako zelis brzo kvalitetno vezivanje, jer Whey se razlozi prvo na aminokisjeline,pa se tek onda veze za misic!
    prijatelju nemoras tome da me ucis jer to odavno znam,ali mislim da moj dzep nebi mogao da podnese amino posle treninga jer bi trebao da popijem saku tableta.A za problematiku oko apsorbcije navedi mi ti vec kad se razumijes neki izvor proteina koji se brze vari od wheya?
    N*A*S*M*E*J*A*N*I[*] A*N*A*N*A*S

  24. #99
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Universe:/Earth/America/USA/Michigan/SterlingHts/
    Posts
    1,089
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo jedna knjiga

    moze da pomogne

    Code:
    http://rapidshare.com/files/1801316/sta2nd.rar
    
    pass: www.AvaxHome.ru

  25. #100
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,745
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Mnogo se prije aminokisjeline vezu za misic nego cisti Whey protein Awesome. Uzmi recimo Univerzal 1800. Svaki protein pa i Whey se pretvara u aminokisjeline prvo,tako da tu gubis u vremenu u odnosu na aminokisjeline.Sastav im je odlican.Odlicna odnos glutamina , lizina i leucina.Inace za nekog ko ima 90 kg kao ja mnogo jeftinije te izadje da koristis aminokisjeline.Ide 2 g proteina na 1 kg MISICNE mase,to znas.Nemoj da koristis ''divlje'' proteine kao Scitech i slicne,jer je to obicno smece.Ultimete Nutrition i Weider su kao najbolji i ako bi njoh kupovao brzo bi osjetio razliku u cijeni izmedju Whey-a i amonikisjelina.
    Last edited by Gigoje; 20-03-07 at 23:14.

Page 4 of 401 FirstFirst 123456781454104 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bodybuilding
    By vIbes in forum Ostali sportovi
    Replies: 16
    Last Post: 06-11-04, 10:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •