Page 91 of 118 FirstFirst ... 4181878889909192939495101 ... LastLast
Results 2,251 to 2,275 of 2934

Thread: Vojska Crne Gore

  1. #2251
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ono što ja vidim kao problem je što bi dosta ljudi prihvatilo da bude u rezervnom sastavu i da prolazi obuku/e ali već su zaposleni.

    Država treba da napravi zakon po kojem bi odlazak na obuku značio nešto kao bolovanje tj. ne bi uticalo na trenutno zaposlenje. Sigurno bi tako bilo mnogo kvalitetnog kadra koji bi radio i za 140e a kao pomoć svojoj državi.



    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Служење војног рока у трајању од три мјесеца, на добровољној основи, је предвиђено за генерацију од 18 до 25 година, и мислим да та генерација може лакше да издвоји то вријеме.

    Оно што треба дефинисати, је статус резервиста - неактивне резерве.Какав статус имају ти људи, ако их, након војног рока, позовеш у њихову ратну јединицу, не само у ратном или ванредном стању, већ и ради вјежби, дообука и сл.

    Посебно се мора водити рачуна о заштити њихових радних мјеста.

    По мени прекршаје из тог дијела треба дефинисати као кривично дјело, обзиром да је и неодазивање на војни позив, односно недолазак на мјесто по ратном распореду дефинисано, такође кривично дјело.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  2. #2252
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,937
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,327
    Thanked in
    1,859 Posts

    Default

    Upravo na isto mislimo...


    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  3. #2253
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Bar
    Posts
    738
    Thanks Thanks Given 
    93
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Interesuje me, gdje se moze prijavit na dobrovoljni vojni rok, tj. oce li biti javnog konkursa ili...? I zanima me kakva je procedura, on traje koliko sam cuo 3 mjeseca i nakon toga moze se nastaviti radni angazman u vojsci ili biti u rezervnom sastavu? i da li je placen? Unaprijed zahvalan.

  4. #2254
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cola2 View Post
    Interesuje me, gdje se moze prijavit na dobrovoljni vojni rok, tj. oce li biti javnog konkursa ili...? I zanima me kakva je procedura, on traje koliko sam cuo 3 mjeseca i nakon toga moze se nastaviti radni angazman u vojsci ili biti u rezervnom sastavu? i da li je placen? Unaprijed zahvalan.
    Министарство би требало да објави оглас за добровољно служење војног рока, негдје почетком 2019.
    Да би те примили, мораш да испуниш одређене, психофизичке тестове, за некога ко није баш баба, ништа екстремно.Нажалост немам приступ тим таблицама.
    Такође морају се испунити и одређени услови, рецимо да си старији од 18, а млађи од 25 година, да си ЦГ држављанин и да немаш друго држављанство, да ниси кривично кажњаван, итд.Наћи ћу негдје документ па ћу га накнадно поставити.

    Након одслуженог војног рока, који траје три мјесеца, и током којега се пролази основна обука, можеш да конкуришеш за запослење у ВЦГ, као војник по уговору, и да ако желиш даље да градиш каријеру, напредујеш у подофицире.
    Ко не жели да се запосли у ВЦГ биће ангажован у резервном саставу.

    Паралелно са овим, колико сам разумио, мада нисам провјерио, наставиће се са класичним начином пријема војника по уговору, односно конкурс, потписивање уговора па обука.

    Накнада за војнике на добровољном одслужењу војног рока биће између 250 и 300 еура.
    Просјечна плата војника по уговору је 454е, док је просјечна подофицирска плата 603 еура.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  5. #2255
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Буџет МО за 2019. износи око 48 милиона и мањи за око 1.6 милиона, али мимо буџета МО, предвиђено је задуживање од око 30 милиона еура на период од 10 година, ради куповине 67 лако оклопљених возила, у више варијанти.
    Вијести су ставиле скептичан наслов, али мислим да је ово добар посао, обзиром да то дође са каматама, неких 3 милиона еура годишње, а животни вијек тих возила је 20+ година.
    http://www.vijesti.me/vijesti/vlada-...godina-1016065

    По мени, ако се преговара са неком великом кућом, као што је Фиат (Ивеко), или Мерцедес, паметно би било ову понуду проширити и купити барем још једно тридесетак камиона, у разним варијантама, прије свега за логистички батаљон и инжењерију.
    Last edited by BAR; 11-12-18 at 20:26.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  6. #2256
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,495
    Thanks Thanks Given 
    5,341
    Thanks Thanks Received 
    3,830
    Thanked in
    1,518 Posts

    Default

    Budzet 48m za vojsku?

    Lele za navijek

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

  7. #2257
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Budzet 48m za vojsku?

    Lele za navijek

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Нисам видио структуру буџета, али мислим да у тих 48 милиона није урачуната отплата кредита за нове униформе, нове хеликоптере и оклопна возила, јер то не иде преко министарства.То му дође још неких 6-7 милиона.

    И поред договорених и најављених улагања, за која можемо рећи да нису на кашичицу, већ у пристојним количинама, сам буџет за одбрану, још увјек не расте значајно, и још увјек је испод оптимума.
    А шта је за мене оптимум?
    Да имамо још 10 милиона за рате кредита за набавку новог наоружања, и још 5 милиона за обуку резервног састава, ту укључујем и реновирање смјештајних капацитета (касарни) и полигона.
    И онда да се прати раст економије и раст укупног буџета.
    Last edited by BAR; 11-12-18 at 21:11.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  8. #2258
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,070
    Thanks Thanks Given 
    507
    Thanks Thanks Received 
    425
    Thanked in
    236 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Буџет МО за 2019. износи око 48 милиона и мањи за око 1.6 милиона, али мимо буџета МО, предвиђено је задуживање од око 30 милиона еура на период од 10 година, ради куповине 67 лако оклопљених возила, у више варијанти.
    Вијести су ставиле скептичан наслов, али мислим да је ово добар посао, обзиром да то дође са каматама, неких 3 милиона еура годишње, а животни вијек тих возила је 20+ година.
    http://www.vijesti.me/vijesti/vlada-...godina-1016065

    По мени, ако се преговара са неком великом кућом, као што је Фиат (Ивеко), или Мерцедес, паметно би било ову понуду проширити и купити барем још једно тридесетак камиона, у разним варијантама, прије свега за логистички батаљон и инжењерију.
    Jesi ti ozb ?
    Sto ce nama oklopna vozila ?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  9. #2259
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Jesi ti ozb ?
    Sto ce nama oklopna vozila ?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Лако оклопљена возила 4х4 су идеалан вид транспорта и заштите пјешадије у условима сукоба ниског и средњег интезитета.

    Да појасним, то нису оклопни транспортери, какви се виђају у оклопним и механизованим јединицама.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  10. #2260
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,070
    Thanks Thanks Given 
    507
    Thanks Thanks Received 
    425
    Thanked in
    236 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Лако оклопљена возила 4х4 су идеалан вид транспорта и заштите пјешадије у условима сукоба ниског и средњег интезитета.

    Да појасним, то нису оклопни транспортери, какви се виђају у оклопним и механизованим јединицама.
    Da,tacno.
    1. Mi imamo nase oklopno vozilo,Masana.
    Zasto kupovati tudja.?
    2. Sve ovo sto si napisao sta ce to CG.Nista.Mi nemamo vojsku i nama ta oklopna vozila jedino mogu sluzit ako opozicija pravi proteste i probleme



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  11. #2261
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djalac View Post
    da,tacno.
    1. Mi imamo nase oklopno vozilo,masana.
    Zasto kupovati tudja.?
    2. Sve ovo sto si napisao sta ce to cg.nista.mi nemamo vojsku i nama ta oklopna vozila jedino mogu sluzit ako opozicija pravi proteste i probleme :d



    sent from my redmi note 5 using tapatalk
    Мислим да послије ових клиначких тврдњи, бих требао престати трошити вријеме на одговор, али чисто ради оних који читају.

    1.Наше оклопно возило Машан, је недовршени концепт, пун мана, који је далеко од испуњења чак и stanag 1, нивоа заштите.

    2.Црна Гора има војску, и зове се Војска Црне Горе.
    Када се имлеметира нова формација, имаћемо војника колико и Хрватска и Србија, по глави становника.

    Даље Црна Гора има своје обавезе у оквиру савеза, поготово што је Црна Гора спољна чланица савеза, и што мора имати спремне јединице, да у случају неког регионалног пичвајза типа Срби-Косово, Босна, у почетку самостално, а касније уз подршку савезника, ефективно затвори границу Црне Горе, и спријечи преношење ратног пожара на територију ЦГ.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  12. #2262
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Снима се нови спот.Претпостављам промоција добровољног војног рока.

    Црногорце је одржало црногорско срце.

  13. #2263
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,934
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Буџет МО за 2019. износи око 48 милиона и мањи за око 1.6 милиона, али мимо буџета МО, предвиђено је задуживање од око 30 милиона еура на период од 10 година, ради куповине 67 лако оклопљених возила, у више варијанти.
    Вијести су ставиле скептичан наслов, али мислим да је ово добар посао, обзиром да то дође са каматама, неких 3 милиона еура годишње, а животни вијек тих возила је 20+ година.
    http://www.vijesti.me/vijesti/vlada-...godina-1016065

    По мени, ако се преговара са неком великом кућом, као што је Фиат (Ивеко), или Мерцедес, паметно би било ову понуду проширити и купити барем још једно тридесетак камиона, у разним варијантама, прије свега за логистички батаљон и инжењерију.
    To je nešto manje od 450.000 eura po vozilu. To znači da je širok izbor. Neko pravilo je da se ide na unifikaciju tako da pretpostavljam da je Enok ušao u uži izbor.

  14. #2264
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,781
    Thanks Thanks Given 
    1,484
    Thanks Thanks Received 
    4,934
    Thanked in
    2,313 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Лако оклопљена возила 4х4 су идеалан вид транспорта и заштите пјешадије у условима сукоба ниског и средњег интезитета.

    Да појасним, то нису оклопни транспортери, какви се виђају у оклопним и механизованим јединицама.
    To bi bila ova vozila otprilike:

    Enok
    stepen zastite: STANAG 2
    dužina: 4,82 m
    posada: 2 - 6
    snaga motora: 182 KS
    težina: 6 tona
    brzina: 95 km/h
    domet: 700 km

    Iveco LMV
    stepen zastite: STANAG 3
    dužina: 5,5 m
    posada: 4
    snaga motora: 185 KS
    težina: 6,5 tona
    brzina: 130 km/h
    domet: 500 km

    ГАЗ Тигр
    stepen zastite: STANAG ?
    dužina: 5,7 m
    posada: 11
    snaga motora: 180 KS
    težina: 7,2 tona
    brzina: 130 km/h
    domet: 1.000 km

    Renault Sherpa
    stepen zastite: STANAG ?
    dužina: 5,9 m
    posada: 5
    snaga motora: 215 KS
    težina: 7,7 tona
    brzina: 120 km/h
    domet: 800 km

  15. #2265
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Видећемо шта су изабрали, ГАЗ-ов производ свакако отпада, иако би Руси врло лако заборавили све међусобне грке ријечи, када би имали да им љуљнемо ових 30 милиона без кредита.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Мало детаљније о новој организацији.За новогодишње празнике ћу почети да радим Орбат шему, али још увјек немам планирану структуру резервних јединица, тако да ћу сачекати да се донесе нова Формација.


    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Данас је у Летонију упућен један тим специјалних снага, од осам припадника, који ће се налазити у оквиру словеначке чете у мисији EFP.
    Период ротације је шест мјесеци.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  16. #2266
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default


  17. #2267
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Bar
    Posts
    738
    Thanks Thanks Given 
    93
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Министарство би требало да објави оглас за добровољно служење војног рока, негдје почетком 2019.
    Да би те примили, мораш да испуниш одређене, психофизичке тестове, за некога ко није баш баба, ништа екстремно.Нажалост немам приступ тим таблицама.
    Такође морају се испунити и одређени услови, рецимо да си старији од 18, а млађи од 25 година, да си ЦГ држављанин и да немаш друго држављанство, да ниси кривично кажњаван, итд.Наћи ћу негдје документ па ћу га накнадно поставити.

    Након одслуженог војног рока, који траје три мјесеца, и током којега се пролази основна обука, можеш да конкуришеш за запослење у ВЦГ, као војник по уговору, и да ако желиш даље да градиш каријеру, напредујеш у подофицире.
    Ко не жели да се запосли у ВЦГ биће ангажован у резервном саставу.

    Паралелно са овим, колико сам разумио, мада нисам провјерио, наставиће се са класичним начином пријема војника по уговору, односно конкурс, потписивање уговора па обука.

    Накнада за војнике на добровољном одслужењу војног рока биће између 250 и 300 еура.
    Просјечна плата војника по уговору је 454е, док је просјечна подофицирска плата 603 еура.
    Zahvaljujem na ovako opsirnom odgovoru...Zanima me jos ovo, kako ide oko radnog vremena, ima li slobodnih dana i da li je moguce da se zatrazi premještaj u nekom drugom gradu prije potpisivanja ugovora za vojnika (nakon odradjenog dobrovoljnog vojnog roka), kao npr u Baru, jer sam ja otuda?

  18. #2268
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cola2 View Post
    Zahvaljujem na ovako opsirnom odgovoru...Zanima me jos ovo, kako ide oko radnog vremena, ima li slobodnih dana i da li je moguce da se zatrazi premještaj u nekom drugom gradu prije potpisivanja ugovora za vojnika (nakon odradjenog dobrovoljnog vojnog roka), kao npr u Baru, jer sam ja otuda?
    Извињавам се што нисам стигао да одговорим, презаузет сам био, и сад сам, па ће мој одговор бити непотпун, односно упутићу те да сам потражиш неке информације.

    Радно вријеме је стандардно, а прековремено се додатно плаћа.Право на слободне дане ти директно зависи од радног стажа, тј. времена које си провео у служби.Ове информације детаљније можеш наћи у документима са сајта министарства:http://www.mod.gov.me/biblioteka/

    Када се расписује конкурс за мјесто војника по уговору, тачно се специфицира које је радно мјесто и војна пошта (мјесто службе).Вјероватно временом имаш право да захтјеваш промјену мјеста службе, али свакако не одмах, односно мислим да је то веома тешко, барем док не постанеш старешина, тј. подофицир.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  19. #2269
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    9. контигент ВЦГ у мисији "Одлучна подршка" у Авганистану.

    Црногорце је одржало црногорско срце.

  20. #2270
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    http://www.gov.me/ResourceManager/Fi...343503&rType=2

    Дугорочни план развоја одбране 2019-2028.

    Оно што бих посебно истакао је доношење и примјена нове формације до половине 2020. и достизање пуне попуњености активних јединица до 2023., другачија организација артљерије, формирање команди резерве и трећег, планинског, Центра за обуку.

    Од плана опремања ту су свакако најзанимљивије ствари:

    набавка лаких оклопних возила са оружаним системима, набавка нових ПОВРС, домета до 3km,
    набавка система везе,
    набавка личне опреме, балистичке заштите, опреме за боравак у екстремно хладним условима,
    завршетак конверзије двије топовњаче,
    набавка четири патролниа чамца,
    реконструкција инфраструктуре,

    а у даљој перспективи:

    набавка јуришних пушака,
    преносних система ПВО,
    наоружавања нових хеликоптера,
    набавка возила за логистику
    набавка муниције
    набавка инжењеријских средстава
    набавка радара (преко НАТО програма)
    набавка АБХО и оптоелектронске опреме
    набавка новог средњег патролног брода
    Last edited by BAR; 23-12-18 at 15:35.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  21. #2271
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default


  22. #2272
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,780
    Thanks Thanks Given 
    667
    Thanks Thanks Received 
    2,992
    Thanked in
    1,772 Posts

    Default

    Нови промо спотови.Средином јануара биће оглашен позив за добровољно служење војног рока.

    (клик за видео)


    Црногорце је одржало црногорско срце.

  23. #2273
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,754
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    ako odsluzim vojsku, moram li da idem dje mi pedja kaze? ili mogu da se povucem i sjedim doma bez avganistana i tako tih ekskurzija?
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  24. #2274
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Možeš.
    O tome je naširoko diskutovano na nekadašnjoj temi "Da li u NATO". E sad, pitanje je da li ne budeš htio kad čuješ kolike su dnevnice u pitanju (100 €)
    Last edited by Rakun; 30-12-18 at 04:12.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #2275
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    199
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    15
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Kompletna CG vojska ima brojno stanje jedne omanje brigade,ima samo pjesadijsko naoruzanje i par helikoptera...I oni treba da nas zastite od eventualne agresije.Mada otkad su u NATO-u to svakako nije vise moja vojska.

Page 91 of 118 FirstFirst ... 4181878889909192939495101 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. Branko Vojicic: Trinaest godina od rata za mir
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 14
    Last Post: 29-05-10, 20:12
  2. CRNA GORA DO DOSELJAVANJA SLOVENA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-09, 18:22
  3. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 11:20
  4. Spoljni dug Crne Gore u jednom danu porastao za 50% !!!
    By Vlado Dapčević in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 219
    Last Post: 31-07-07, 23:00
  5. Ustavna Povelja
    By SteVuk in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 26-12-04, 02:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •