Page 1 of 117 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 25 of 2925

Thread: Vojska Crne Gore

  1. #1
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Vojska Crne Gore

    Neznam dali je ovo dobri subforum za ovaj predmet, ali ako treba molim nekog moderatera da prebaci.

    Posto me vojska vec odavno zanima, i CrnaGora sada prolazi dane kao samostalna drzava, bi voljeo razgovarati od ovom predmetu/temi.

    Ka sto se zna je Vojska Srbije i Crne Gore (VSCG), (www.vj.yu sada sajt Vojske Srbije) rasformirana posled referenduma 21. Maja 2006 godine.

    Prijed toga se zvala Vojska Jugoslavije skraceno kao VJ, a jos naprijed JNA (mozemo jos malo tako dalje ici).

    Sta bi ja hteo sam ovim topicom je da razgovaramo i dopunjavamo informaciju, nove vijesti i procese okolo formiranja nove Vosjke Crne Gore.

    Do sada se zna da ce se mozda ici pu ovom putu:

    - Je vojni rok, po zakonu ponisten, i da ce nova vojska imati oko 2500 profesijonalnih vojnika.

    - Da buduca Vojska Crne Gore nece imati Vazduhoplovno i Protiv Vazduhoplovnu Odbranu, nego ce umjesto toga raketne instalacije sirom Crne Gore. Koje ce mnogo uspjesnje biti jer je CG brdovina.

    - Da ce fregate Mornarice Vojske Crne Gore da prodaju. Ako ih mozda i vec nisu prodali.

    - Da ce skoljski mornarski brod Jadran, valjda da se dadne kao poklon Mornarici Vojske Srbije ili Hrvatske. To jer su za Crnu Goru troskovi odrzavanja Jadrana i dalje mnogo osjetljivi (to nasi "experti" kazu).

    - Da je Jadran prosle godine dobijo iz Grcke na poklon nove (kako to kazes? maste?

    - Da je Vojska Srbije uskoro zatrazila od Vojske Crne Gore da joj se vrate svi Super Galeb G4 avijona (ukupno ih se 6 nalaze na Vojnom Aerodromu u Podgorici, od dakle ih je 2 iznamljeno Aero Klubu "Nasa Krila") i helikopeteri.

    - Da Vojska Crne Gore ima sledeci materiale koje jos nisu finalno podjeljene pomedu Srbije i Crne Gore:

    * 17 Super Galeb G4 Avijona.

    *50 T-55 tenkova.

    * Oko 300 komada artiljerije razlicitog kalibra.

    * 1 Bell 212

    * 17 Helikoptera Gazela (poznati ispod imena Soko H-42, Jugoslovenska Produkcija, Francuska Lisencija).

    * 5 Utva-75 avijona.

    * 5 MI-8 Helikoptera.

    - Dalje se zna da Crna Gora nemoze vise od 2500 vojnika finansirati jer jedan vojnik vec 10.000 evra kosta.

    Vise podatka mozete naci na zvanicni oficijalni websajt Vojske Crne Gore:

    Vojska Crne Gore (Izgleda vise na neki Clan Website)

    Wikipedia

    Vlada Crne Gore (slike itd).

    EDIT: Kako se vidi na slike sajta Vojske Crne Gore, izgleda da ce Drzavni Simboli Crne Gore i sluziti kao Simboli Vojske Crne Gore.

    (Disclaimer: Moze da nesto nije tacno jer sam ponesto skinuo sa novina, nesto sa interneta, nesto cuo itd.)
    Last edited by MNT; 22-02-07 at 13:38.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A, zar to jos postoji ... mislim ta vojska i to ?
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  3. #3
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Zna li ko može li osoba koja nije služila vojni rok,jer je u međuvremenu ukinut,da se prijavi za profesionalnog vojnika?


  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bolje da malo uloze u postojece vatrogasce, i da ne smisljaju nove

  5. #5
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Montenegro/France
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zar toga jos ima?
    ...Maybe it was wrong to love you?
    But what should i do?
    Cause my heart leads me to you...

  6. #6
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post

    - Da je Jadran prosle godine dobijo iz Grcke na poklon nove (kako to kazes? maste?


    Grčka je 2005. dala 100.000 eura za nova jedra. Zadnja velika plovidba Jadrana bila je dvomesečno krstarenje, učešće na proslavi godišnjice trafalgarske bitke u Engleskoj. Posle toga je Jadran doplovio na Krf a odatle u Tivat. U to vreme sam baš bio u Tivtu, leta 2005.
    Last edited by ssin; 22-02-07 at 19:01.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    A, zar to jos postoji ... mislim ta vojska i to ?
    i ti si mi neki Crnogorac... ali šta ćeš, vremena se menjaju :mrgreen:

  8. #8
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    "pogreshan" pod-forum..hm...relativno pogreshan ali se o tme pisalo na "budutjnost CG"...podji tamo i samo tje ti se kaZZZti o tome...

  9. #9
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    EU
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by MNT View Post

    - Da ce skoljski mornarski brod Jadran, valjda da se dadne kao poklon Mornarici Vojske Srbije
    a zasta ce im, da ga ture u muzej?
    Rijeka će naših vala,
    Uskacući u dva mora,
    Glas nositi okeanu,
    Da je vjecna Crna Gora

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic siti
    Posts
    1,767
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Patriota View Post
    a zasta ce im, da ga ture u muzej?
    bilo je neke frke po dunavu ovih dana, pa da se pojacaju

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    cikotic city
    Posts
    1,890
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    MNT, vojska se profesionalizuje i smanjuje se broj zaposljenih. Vec se oformila Brigada za spec. operacije i polako se radi na njenom osposobljavanju i opremanju. Planira se da se salje nasa vojska i u mirovne misije za koju godinu kao clanica NATO-a.
    C9H13NO3

    One world, Two wheels

  12. #12
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ice View Post
    MNT, vojska se profesionalizuje i smanjuje se broj zaposljenih. Vec se oformila Brigada za spec. operacije i polako se radi na njenom osposobljavanju i opremanju. Planira se da se salje nasa vojska i u mirovne misije za koju godinu kao clanica NATO-a.
    ice,možda ti znaš,koji su uslovi za prijem u vojsku?I da li se primaju samo oni koji su ranije odslužili vojni rok?


  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve sto vidim da ce se nekome napuniti dzepovi od te vojske ,sreca u nesreci je sto ne znam koji ce nam q ?
    Protiv sam poklanjanja Jadrana !

  14. #14
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by E-1 View Post
    Sve sto vidim da ce se nekome napuniti dzepovi od te vojske ,sreca u nesreci je sto ne znam koji ce nam q ?
    Protiv sam poklanjanja Jadrana !
    Evo da kicknem malo topic Slavne Vojske Crne Gore
    I ja isto brate sam protiv al se vlada pita za njega. Cuo sam i da su (ili ce) i da prodaju Raketne Fregate Vojske Crne Gore. Imaju ih ukupno 2 komada ili tako nesto. Oni ce sve da prodaju koliko su pametni. I za cem je onda Jovan Lakcevic General-Potpukovnik? Za nesto naroda koji su pjesacko mobilisani sa puskama :blah:

    Ne svatite me pogresno, volim mnogo Vojsku al je ovo malo vala precerano. Najradije bih video nesto Vojnih Vazduhoplovnih Eskadrila sa nesto SU-27 i 30 borbenih avijona, pa i MiG-29 tka, pa jos Black Hawk Helicoptere, novije tenkove, uniforme, materijal, specialne jedenice i dalje. To bi bilo uzivanje :joint: .

    @ ssin: tu sam rijec trazijo jedra!! Tvoja dupuna informacija o vrijednosti jedrama je tacna. Pitam se i sto bih Srbiji Jadran, pa i cak mornarica. (Mozda da igraju The Pirates of The Carribean na Dunav ).

    Al da kazem njihove Vojne oznake, su fantasticne!
    Last edited by MNT; 08-03-07 at 10:31.

  15. #15
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    Pusti ratnice,uzmi malo gramatiku u ruke, nece ti biti na odmet,a vojsku ostavi kompetentnima da oni o njoj brinu.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Topik Kick:

    - Pocetkom ove godine je VCG transportovala preko Tivta ne zasticeno u komione raketa koje sluze kao protiv vasdusna odbrana na brodove Mornarice Vojske Crne Gore. Akcija nije bas bila uredu al su upaljaci bili skinuti.

    - Ministar Odbrane Boro Vucinic je javio da ce plata profesionalne Crno Gorske Vojske biti oko 200 eura. Ali ce i vojnici VCG dobiti stanove za usluge.

    - Prijed mjesec ili dva su nekoliko oficira RM CG krenuli na misiju na Americke ratne brodove.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jedra ili Jarboli? Mast - jarbol.
    - Ladan ko taština duša -

  18. #18
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Jedra ili Jarboli? Mast - jarbol.
    Jedra... smo dobili od Grca... vrijednost 100.000 eura...

    Za skoljski mornarski brod RM CG... Jadran dobili... i nasi bi da ga poklanjaju... lol

    Bilo bih bolje da skupu nekoliko sponzera pa tako finansirati odrzaj Jadrana itd...

  19. #19
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Mozda ga izdaju da ga Cijevna-komerc koristi za ove nove studente sto ce da budu svestrani strucnjaci.
    - Ladan ko taština duša -

  20. #20
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Mozda ga izdaju da ga Cijevna-komerc koristi za ove nove studente sto ce da budu svestrani strucnjaci.
    Neznam sto je taj Cijevna Komerc...i od koga je to...

    Ali bih ljepse bilo da svoje mornare uce na taj brod... ka sto je prijed i Mornacija Velike Jugoslavije i Male Jugoslavije cinjela...

    Ali dobro tun je problem da je nasa Mornarica prodala ili ce da prodaje... mornarkse (brodove) sa raketnim instalacijama...

    I umjesto toga cemo imati nesto speed boats i to je to...

    Sad je situacija tako da imamo skoljski brod za ucenje a da nemamo neke za pravu upotrebu.

  21. #21
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MNT
    nemamo neke za pravu upotrebu.
    Ja se nadam da ih nikad nece ni bit. Pogledaj na Google Maps kako izgleda "groblje" brodova RM u Tivtu. Vidjeces i fregate, i RT i podmornice i svo ostalo smece koje truli u zalivu. Mozda ne znas, ali jedna od fregata (RF 32) koja se nalazi najsevernije na vezu je jedna od onih sto su rusile Dubrovnik. Od onda je na "remontu" - napravljena joj je rupa na trupu da bi se kao prikrilo sta se cinilo.

    Ja ne znam kome Jadran pripada po papirima, tako da ne znam da li bi ga CG mogla zadrzat ako bi htjela. A lijepo bi bilo da postoji jedan takav brod koji bi bio reprezentativni jedrenjak Crne Gore, ako nista da se napravi pomen cuvenim perastanskim i bokeskim jedrenjacima i pomorcima, koji su ime Crne Gore nosili po svijetu prije no je nekome i nampalo da od nje pravi drzavu.
    - Ladan ko taština duša -

  22. #22
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Ja se nadam da ih nikad nece ni bit. Pogledaj na Google Maps kako izgleda "groblje" brodova RM u Tivtu. Vidjeces i fregate, i RT i podmornice i svo ostalo smece koje truli u zalivu. Mozda ne znas, ali jedna od fregata (RF 32) koja se nalazi najsevernije na vezu je jedna od onih sto su rusile Dubrovnik. Od onda je na "remontu" - napravljena joj je rupa na trupu da bi se kao prikrilo sta se cinilo.

    Ja ne znam kome Jadran pripada po papirima, tako da ne znam da li bi ga CG mogla zadrzat ako bi htjela. A lijepo bi bilo da postoji jedan takav brod koji bi bio reprezentativni jedrenjak Crne Gore, ako nista da se napravi pomen cuvenim perastanskim i bokeskim jedrenjacima i pomorcima, koji su ime Crne Gore nosili po svijetu prije no je nekome i nampalo da od nje pravi drzavu.
    Daj mi link molimte... nemam ovde Google Earth...

    Nevjerujem ni ja da ce ih biti... najbolji material (T-55 tankovi, MiG 21/29) itd su ostali u Srbiju... naravno...posto su i oni najvise para uveli za odrzavanje toga...

    Nas material je star, neodrzan, sistemi nerade... pola je prodato (sto ce nam brodovi + oprema kad nemamo i prodajemo rakete!?)...

    Vjerujem da i necemo imati ni svoju Vazduhoplovnu Odbranu...

    Nasa vlada misli da nam sve to nece trebat... ali sam siguran da ce mo trebati ikad imati nesto za odbranu naseg mora ili vazduha...

    Sad planiraju da rasire strateski raketne instalacije sirom CG za protiv vazdusnu odbranu (umjesto formacije sa borbenim avionima) ali je problem da i material nemamo...a najmanje sto mozemo postaviti su SAM 6 rakete.. koje i Srbija ima...

    Problem je da bih nam u cijelu vosjku otisao drzavni budget...

    Evo sad jos stalno veliki dio nase vojske nosi stare uniforme VJ i VSCG...

    A ima i neke nove koje su nabrzinu sastavljene: Nasijen i naljepljen GRB CG... i to je to... bez ikakvog desajnga...

    Zalosno...

    Zracna teritorija CG ce valjda doci ispod kontrole Srbije tako da bih CG na taj teren pare ustedila...

    Nase podmornie su zbilja go*no... za 6 max osoba jel ne? Vise djecija igrica nego za vojsku... a ostale podmornice se sa puskom ispod vode obore...

    Meni se i cini da je po papirima Jadran od Crne Gore... gradio se jos odavno a prvi put je izplovio iz Crne Gore... i kraja plovidbe opet se vratio i u nasu zemlju. Najvise je aktivan bio u lukama CG... a do 1992 je vise bio u Hrvatsku...

    Hrvatska ga trazi po tim argumentima... da Jadran zadnji bio kod njih...

    Srbiju bas nezanima mnogo... na Dunav nemogu bas puno sa njim... ali bih ga voljeli imati jer su ga dugo godina finansirali...

    A neznam sto je bilo sa fregatom RF 32? Odakle ta rupa? Ostecena by nase vojske ili u akcijama na Dubrovnik?
    Last edited by MNT; 28-05-07 at 14:17.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo ti link

    http://maps.google.com/maps?ll=42.43...k&q=42.43,18.7

    Zumiraj, pa malo sjevero-zapadno od zelene strelice vidjeces ARSENAL - ratnu luku RM. Lako ces naci 2 velike podmornice kase SAVA, odmah do njih dvije mini, a odmah do njih je i RF32.

    MNT, ti si bas odusevljen sa ovom ratnom tehnikom, a ja mislim da je to poslednje sto treba CG da trosi na to pare.
    - Ladan ko taština duša -

  24. #24
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Evo ti link

    http://maps.google.com/maps?ll=42.43...k&q=42.43,18.7

    Zumiraj, pa malo sjevero-zapadno od zelene strelice vidjeces ARSENAL - ratnu luku RM. Lako ces naci 2 velike podmornice kase SAVA, odmah do njih dvije mini, a odmah do njih je i RF32.

    MNT, ti si bas odusevljen sa ovom ratnom tehnikom, a ja mislim da je to poslednje sto treba CG da trosi na to pare.
    Hvala Simme, vec sam nasao bio link, stvarno strasno izgleda i zalosno je videt nasu opremu ovako.

    Nije vlota bas mala... ali je vise stara i neodrzana tako da su operacije sa ovim fregatima sprdanje sa svojom vojskom... ali i bjese cuo da bih neki te fregate da prodaju?

    Volim tu vojnu tehniku i navikao sam se imati nesto bolje... uz Srbiji... ali odkad smo samostalni je sve drugacije...

    Znam da se nevoljaju pare bacati u ratne stvari ali je sigurnost i bjezbjednost svojeg naroda argumenat da se kupuje...

    A sta je bilo sa RF32 i tom rupom? Od kad se vratio iz Dubrovnika je tobos na remont... a koliko shvatih je ostecen od tada ali bih to da skriju?
    Last edited by MNT; 28-05-07 at 14:29.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,691
    Thanks Thanks Given 
    466
    Thanks Thanks Received 
    830
    Thanked in
    318 Posts

    Default

    Btw,zna li iko sto se desilo sa jedinicom Pomorskih Diverzanata 82.pomorskog centra Kumbor,kao jednom od najelitnijih formacija bivse VJ?
    Last edited by Sidewinder; 28-05-07 at 14:33.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

Page 1 of 117 123451151101 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Branko Vojicic: Trinaest godina od rata za mir
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 14
    Last Post: 29-05-10, 21:12
  2. CRNA GORA DO DOSELJAVANJA SLOVENA
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-09, 19:22
  3. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 12:20
  4. Spoljni dug Crne Gore u jednom danu porastao za 50% !!!
    By Vlado Dapčević in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 219
    Last Post: 01-08-07, 00:00
  5. Ustavna Povelja
    By SteVuk in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 26-12-04, 03:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •