Results 1 to 8 of 8

Thread: SHUPLJA ZEMLJA - zabranjeni svjetonazor...?

  1. #1
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default SHUPLJA ZEMLJA - zabranjeni svjetonazor...?

    Buduci da sam iskustveno spoznao onu narodnu da niko nije prorok u svom selu..., ovu svoju "Sliku Svijeta" sam prvo postavio u komsiluku pa je sad red da je postavim i na ovome domacem u nadi da ce izazvati makar malo vise pozornosti i zanimanja no sto je to, nazalost, bio slucaj na forumu B92 i forumu beogradcafč- a...

    evo ga Link sa Monitor.hr foruma:

    http://www.forum.hr/showthread.php?t=187849

    Prijatno!

    - M -

  2. #2
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  3. #3
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Hej, Nikollaki!

    Fala ti sto si ovaj thread od prije godinu dana tako munjevito postirao, jer ga vjerovatno sam ne bih ni primijetio...

    Medjutim ova moja tema se samo uzgredno bavi (shupljim) oblikom nase planete, dok se prava tematika odnosi na robovanje vladajucoj nemastovitosti kojom shachica "Jajoglavaca" pokushava da nam pod nauchno ozvanichenom idejom nastanka Svijeta uvali ponizavajucu viziju " SANDUKA BOJEVE MUNICIJE" koji ciklicno eksplodira svake novonastale vjechnosti...

    No, poshto mi lichno dostojanstvo nije dozvoljavalo da prihvatim takvo, makar i nauchno "dokazano" baljezganje, promotao sam se po ostelim vidjenjima ove esencijalne problematike i konachno shvatio da niko i nista drugo za tako ozbiljan chin, kao sto je stvaranje, nije zaduzen osim - ZIVOTA!

    Zato meni nije vazno da lie je Zemlja puna ili shuplja vec u mnogome - ZASTO?

    - M -

  4. #4
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

  5. #5
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Evo samo da potsjetim narod ovoga foruma ovim osvježenim linkom, da se nanovo mogu zabaviti ovom temom koja nesumnjivo pripada skoroj budućnosti...

    http://www.forum.hr/showthread.php?t=488396

    pozdrav od
    - M -

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pitanje šuplje zemlje u opće nije pitanje. Naravno postoje teoretičari koji vole da govore o ovoj temi pošto ona na neki način obijašnjava NLO i ostale zavijerske stvari koje naša vlada u sijenci krije.

    Međutim sve to je u redu dokle god se neko ne zapita dali je šuplja zemlja moguća.

    Prvo niko ne precizira kako ta šuplja zemlja funkcioniše, dali se radi o ovojnici oko centralnog zvijezdolikog obijekta ili se radi o slojevitoj formaciji nalik ljuspama luka (čipule).

    U oba slučaja postoje neriješivi problemi stabilnosti ovog obijekta zbog gravitacije. Ne samo to šuplja zemlja koja se bazira na hipotezi ovojnice oko centralnog obijekta (vidi sliku),



    Ima još mnoge svoje neriješive probleme.

    Što o zemlji znamo, prvo njena rotacija je očigledno duga oko 24 sata. Ovo postavlja pitanje kako bića koja žive na unutrašnjem dijelu ovojnice ne padnu na centralni obijekat i bivaju sprženi s obzirom da centrifugalna sila proistekla iz 24satne rotacije nije ni približno jaka da ih priljepi za površinu.

    Kako ovo znamo? Pa jednostavno, ista centrifugalna sila dijeluje i na nas i ako se oni uz pomoć nje priljepe za unutarnju površinu poništavajući gravitaciju centralnog tijela onda ta ista centrifugalna sila bi poništila i našu gravitaciju i mi bi smo odletjeli u svemir.

    Ovo znači ako su oni priljepljeni za unutarnju površinu mi bi smo odletijeli u svemir, ako smo mi gravitacijom vezani za površinu (kao što jesmo) onda su oni svi pali u centar zemlje.

    Ne može na žalost biti oboje zbog zakona gravitacije.

    Naravno neko može komentirati da oni imaju naprednu tehnologiju poput antigravitacije koja ih drži priljepljene na unutrašnju stranu ali i to ne stoji pošto antigravitacija (da postoji) se ponaša jednako kao gravitacija samo sa izvrnutim znakom, tako da u slučaju da upotrebljavaju takvu tehnologiju da ponište svoju gravitaciju, opet bi poništili i našu i rezultat bi bio isti, mi bi smo odletjeli u svemir (nešto sporije ovaj put).

    Naravno tu je i pitanje ukupne gravitacije našeg planeta. Zemlja sa ovojnicom i centralnim obijektom bi imala takav raspored gravitacionog polja da bi najveći dio 90% mase morao biti koncentriran u centralnom obijektu a tek 10% u ovojnici.

    Zašto ovo mora biti tako?, Pa zbog hidrostatskog pritiska gdje pritisak (odnosno gustina) raste exponencijalno dubinom za datu masu.

    Ako kažemo da šuplja zemlja ima masu upravo onoliku koliku danas mijerimo (preko orbitalnih komponenti mijeseca i satelita) onda to zahtijeva da je najveći dio mase upravo komprimiran u centralnom tijelu zbog (kako se na slici vidi) praznog prostora između ovojnice i centralnog tijela, a da bi se ispoštovao paskalov zakon (makar nominalno, sam zakon ne dozvoljava postojanje ovakvog praznog prostora ali to je neka druga priča).

    Malo dalje u razmatranju se može procijeniti i kvalitet centralnog tijela odnosno njegova gustina u tom slučaju. Radilo bi se o tijelu sačinjenom od degenerisane tečnosti (http://en.wikipedia.org/wiki/Degenerate_matter) odnosno tipa materijala koji se može naći na zvijezdama tipa bijeli patuljak i koji imaju gustinu od nekoliko hiljada tona po centimetru kubnom.

    Ovo ima svoje probleme naravno. Magnetno polje takvog obijekta bi bilo izuzetno jako zbog osobine degenerirane tečnosti da stvara parove elektrona što tu tečnost esencijalno čini superprovodnom. Ovo magnetno polje bi bilo toliko jako da bi vijerovatno spržilo ovojnicu u oblak gasa oslobađajući centralno tijelo da zrači slobodno u svemir esencijalno stvarajući malog bijelog patuljka. Mi i oni sa unutarnje strane bi postali dijelom maglice koja bi se širila oko novonastalog mini bijelog patuljka.

    Ovo je samo efekat magnetskog polja ovakvog obijekta da ne govorim o standardnom zračenju crnog tijela (http://en.wikipedia.org/wiki/Black-body_radiation) koje bi bilo negdje u sferi ultravioletnog i X zračenja zbog trenja tokom komprimacije obijekta u datu gustinu (kao što se zna momenti se održavaju i jedino trenje je u stanju smanjiti te momente, rezultat je zračenje prema principima zračenja crnog tijela).

    Ovo bi dodatno spalilo ostatke ovojnice.


    Na kraju ovakva konfiguracija je možda samostalno stabilna (barem neko vrijeme) ako je ugaoni momenat rotacije baš kakav treba (a nije), međutim mijesec bi svojim plimskom silama brzo narušio ravnotežu i ovojnica bi pukla i srušila se na centralni obijekat (naravno ako zanemarimo u potpunosti radijaciju crnog tijela i jako magnetsko polje, recimo da ih nekim čudom i protivno zakonima fizike nema).


    Bez obzira na sve argumente o tome da se rupe na polovima kriju i sve ostale izgovore koji se koriste tokom odbrane ove fantazije, zakoni fizike daju jasno do znanja da je ovakav koncept nemoguć.





    S druge strane postoji sličan koncept koji i te kako funkcioniše i zove se globalni prsten ili Ring World (populariziran u igri HALO i mnogim SF ostvarenjima).

    ovaj koncept funkcioniše u okvirima fizike ali postoje limiti za njegovu izgradnju, poput ugaonog momenta rotacije, mase itd, tako da se fizika tog obijekta ne može primjeniti na koncept šuplje zemlje.


    http://en.wikipedia.org/wiki/Ringworld







    Da se na kraju osvrnem na naslov ovog topika SHUPLJA ZEMLJA - zabranjeni svjetonazor...?


    Po meni se ne radi o zabranjenom nego nemogućem svijetonazoru. Radi se o maštovitom riješenju nekih UFO fenomena ali svojim konceptom spada u domen fantastičnih priča koje ne spadaju čak ni u rang naučne fantastike već više u domen na primer Steem Punk fantastike autora Terry-a Pratchett-a i njegovog Discworld-a
    Last edited by funestis; 22-08-13 at 11:52. Reason: Dodao još jedan pasus

  7. #7
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    976
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,987
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Jedino da na dubini od recimo 15km imaju tunele visine 500 metara... Onda bi ovo imalo smisla. Druga (naprednija) rasa bi mogla da živi neometano i neopaženo, a Zemlja i dalje ne bi bila šuplja..




    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy Note 2 x2
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 17-12-10, 18:35
  2. Razlozi zbog kojih cu glasati PROTIV na referendumu
    By punisher in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 485
    Last Post: 09-05-06, 08:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •