Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 33

Thread: Kriminal, Mafija, Norod & Politika vs Pravni poredak

  1. #1
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default Kriminal, Mafija, Norod & Politika vs Pravni poredak

    Prenosim sa drugog mjesta:



    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Kako mi na ***** ide ovo poistovjećivanje nekog tamo hebenog Nena Kaluđerovića ili bilo koga toga tipa sa Crnogorcima, i obavezno je da su Crnogorci uglavnom profesionalno, ovi pravi su samo sa ovoga foruma uglavnom koji su tu dežuri forobacači.

    Isto to primijeni i na drugu stranu i na Mila Božovića (svježi primjer) i Srbe.

    Kao da je teško reći i zaključiti da imamo dva klana koje booooliiii ***** za nacionalni predznak.


    Sjašite više da ve zamolim, DPS i DF vape za ovakvim kadrom a toboš ih šaljete u istoriju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk



    Kada Brano Mandić neđe napiše ''Ne treba da rušimo kuću Mila Đukanovića, nego njegov sistem vrijednosti...'', ide opšti muk. Čak i napadi po forumu. I šire.


    A tom rečenicom je rekao suštinu sve suštine. I sasvim povezao naizgled apsurdno-raznorodne pojmove iz naslova ove teme.


    Pa da krenemo od izolovanog primjera, baš od te iste Budve.

    Svi znamo što je u Budvi bilo petnaestak godina unazad. Više je ekonomskih prava imala raja u nekom srednjevijekovnom pašaluku nego onaj dio stanovnika ovog grada koji ''nije bio prilagođen sistemu''.
    Otvoreno, javno, brutalno i potpuno neprikrivano Bezakonje.
    I bilo je opšte prihvaćeno, usvojeno do normi standardnog ponašanja.
    I DPS je išao i do 70%.

    Onda su došla ''Hapšenja''.
    Vrlo bitna stvar, hapšenja koja su završila Presudama. Postoji razlog zašto ovu riječ ne pišem pod navodnicima.

    Onda je išao period vrlo tanke vlasti DPS-a. Sve ostalo nepromijenjeno: ''Budvu ne možete uhapsiti'', rekli bi mnogi.

    Onda je došla ''Promjena'' vlasti.
    Došli su ''Novi''.
    Neobično, kada su vlast konsolidovali, i oni su skupno otišli taman do onih DPS-ovih 70%.
    Neko bi rekao- ili je Budva dobila neko novo stanovništvo, tj. ''Narod'', ili su oni isti ''Stari'' postali ''Novi''.

    Tako da danas imamo:

    Prvo lice starog OKG-a najveća je podrška novoj vlasti. I to vrlo konkretna.
    Prva lica nove vlasti na fotografijama sa licima sa vrha liste policijskih interesovanja.
    Vrh crkve na tim istim fotografijama.
    Sva ta lica povezana kroz čuveni SKY sistem.
    Sva ta lica u poznatim, javnim dilovima.

    Masovna zapošljavanja ''po ključu''.
    Orgijanje neznanja u javnim upravama.
    Javne radove skoro isključivo jednog režisera.
    Iskorištavanje urbanističkih planova koje su im ostavili ''Stari'' do nekih novih maksimuma.
    Bezbjedonosno interesantna lica u javnom vršenju vlasti.

    Na kraju ovog spiska komparacija- šta je to isto i kod ''Starih'' i kod ''Novih'', koji inače kraja i nema, dolazi slučaj potonjeg gradonačelnika.
    Čak i ovđe, na forumu, masovno slušate da su indicije stvari zbog kojih je uhapšen, opšte poznata stvar. Svega mi, mislim da nema stanovnika ovog grada koji za to nije čuo.


    Što nas dovodi do dvije ključne stvari.



    1. Taj gradonačelnik je, uz sve to, na slobodnim demokratskim izborima u ovom gradu, dobio apsolutnu vlast. Šire, ta opcija vlasti i dalje ima do 70% podrške.

    Odatle u nazivu teme kriminal, mafija, narod i politika na jednoj strani.


    2. Taj gradonačelnik, dok ne dođe Presuda, nije kriv.

    Odatle Pravni poredak na drugoj. Jer je to ključ kojim se onaj Branov Sistem vrijednosti otvara i gradi bolji.


    A o tome kako se pravni poredak ove zemlje urušavao, urušava i ruši, ćemo dalje na temi detaljnije. Jer je sva poenta upravo u tome.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  2. The Following User Says Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    ......................

    Ovđe u temu hoću da, ovako pogano, uvučem kolegu @shaneman.

    Ne zbog toga što čoek iskazuje očiglednu znavenost u onome što priča, već sasvim konkretno:
    Zato što je, tamo na onoj temi ''Iz raznih medija...'', vezano od slučaja trajekta (u čemu imamo učešće baš onih istih iz Budve) pa sve do beranskog aerodroma, ostavio bar tuce postova kojim se iskazuje kako ova vlast brutalno, nevjerovatno otvoreno i kriminalno krši neke od krovnih zakonskih propisa kojima je, prva od svih, dužna da se vodi.
    Odnosno, direktno urušava Pravni poredak koji je najdužnija da štiti.

    I zato što o tome nikada jednog slova komentara nije dobio.

    Jer, za ''Narod'', priča o brutalnom kršenju zakona od strane ovoga ili onoga, nije priča o krivičnim djelima, suđenjima i Presudama. Nego priča o ''Politici''.
    Upravo zato oboje pod znacima navodnika.

    Jer Milo Božović nije osumnjičeni diler droge. Nego je Srbin, DF-ovac, i Mandićev pulen.
    Jer Neno Kaluđerović nije osumnjičeni ubica. Nego je komita, i pulen DPS-a.

    Jer ni jedan ni drugi ne moraju biti osuđeni, ''Narod'' ih je već ''osudio''.
    Čime je onom Pravnom poretku, koji je jedini dužan i sposoban da ih, ukoliko su krivi, osudi, bitno umanjio ključnu pretpostavku valjanog funckionisanja: Objektivnost i valjanost postupka.

    Neki bi poganiji rekli- kod nas hapšenja nisu pravosuđe, nego su politika, i borba za vlast. Zato ih ovđe i pišem kao ''Hapšenja'' i ''Politika''.

    I baš zato je ono prelivanje onih DPS-ovih budvanskih 70% u nekih ''novih 70%'' završilo na istom mjestu.

    I tako će i biti dokle god je dominantni sistem vrijednosti i pogled na to onaj čuveni: Aha, to je DPS, ovo je DF, ono su komite... a mi smo drugačiji.

    Jer je jedini istinski drugačiji onaj kojemu je krivično djelo krivično djelo, kriminalac kriminalac, i zakon i zatvor posledica za to. A ne politikanstvo i propaganda.

    Jer od te i takve ''Politike'' na kraju dobijemo onih istih čuvenih ''70%'', samo na nekoj novoj adresi. I krug se nastavlja. Jer onaj Branov Sistem vrijednosti ostaje netaknut.

    I volio bih na ovoj temi da vidim ljude kao @Mojsije, @ASC, @remark, @Dži, @Djed Đuro, @avet, @Sidewinder, @NHM, @zvončica, @Hercules, @extravaganca, @Mstslav, @wulfy, @johnny bravo, @crane operator, @NXS,... neka mi oproste svi koje sam preskočio, ima ih još, pišem ovako iz glave...

    Jer se radi o skupini totalno politički raznorodnih i suprotstavljenih ličnosti, ali za koje se, makar iz pisanja ovđe, može reći da su oko ove teme sasvim istomisleći.
    A tu nam je ključ budućnosti.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  4. The Following User Says Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  5. #3
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,774
    Thanks Thanks Given 
    1,483
    Thanks Thanks Received 
    4,929
    Thanked in
    2,310 Posts

    Default

    Mislim da vec imamo slicnu/istu temu https://forum.cdm.me/showthread.php?...u%26%23273%3Be

    Mozda da se objedine?

    Sent from my Motorola 8400

  6. #4
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  7. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  8. #5
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Mislim da vec imamo slicnu/istu temu https://forum.cdm.me/showthread.php?...u%26%23273%3Be

    Mozda da se objedine?

    Sent from my Motorola 8400
    Ova je dosta šira u odnosu na prethodnu, više je u fokusu društvo koje uzgaja takve politike i nosi takav sistem vrijednosti, sa naglaskom na vršioce vlasti koji, kao proizvod svega toga, umjesto čuvara pravde i pravnog poretka postaju njihovi najagilniji rušioci.
    Isto mislim i da bi teme idealno išle spojene, samo da proširiš naslov stare, ako možeš, ili ostaviš ili doradiš ovaj, ako je neprikladan.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  9. The Following User Says Thank You to Buva+gacce For This Useful Post:


  10. #6
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Sa druge teme:

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Oktobar 2015 god. bačen je molotovljev koktel na policiju i krenulo se u razbijanje demonstracija (Demokratskog Fronta). Na cdm-u se pojavila vijest da policija ima saznanja ko je organizovao napad na policiju. Nažalost nisam uradio ,,skrinšot” vijesti (jer je ista nestala poslije nekoliko sati), ali sam prekopirao imena iz Budve… uglavnom, evo kako je pisalo:
    - Milo Božović iz Budve (38), policiji interesantan sa aspekta međunarodnog krijumčarenja narkotika.
    - Radovan Perović (46) takođe iz Budve, dovodi se u vezu sa međunarodnim krijumčarenjem narkotika, zelenašenjem i krvnim deliktima. Četiri puta je bio pravosnažno osuđivan, na ukupno 15 godina i četiri mjeseca zatvora.
    - Nikola Sjekloća, iz Budve (37) poznat je po nasilničkom ponašanju, a policija ga dovodi u vezu sa organizovanom kriminalnom grupom.
    - Na spisku Budvana je i Milić Bubanja.
    Možda se iz sadašnje perspektive (kome još tada nije bilo jasno) vidi zašto nisu procesuirani kada su prozvani. Ova priča advokata se samo nastavlja oko tog fona o ugroženosti ____________ (upisati po želji).


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Evo ga tekst iz 2015: https://www.rtvbudva.me/vijesti/ko-j...protestu/10065
    https://mondo.me/Info/Crna-hronika/a...h-klanova.html

    Rekao bi neko da DF ima podrsku nekog kriminalnog klana.






    Par dana poslije ovog događaja, shjedio sam sa par ljudi visoko izvršno pozicioniranih u DPS-u, i iskomentarisao da imaju kritični momenat na rukama.
    Jer je pokušaj upada u parlament, sa sve medijskom najavom koja je prethodila (od čega se većina može dovoljno jasno viđet i na ova dva snimka), imao sve elemente djela protiv državnog uređenja i ustavnog poretka.
    Odgovor koji sam dobio tada je bio nešto blijedo, u smislu ''... uh, kakve bi to katastrofalne posledice po političku stabilnost imalo da ih sad krenu u proces za državni udar, niko normalan to ne bi smio...''

    Pamtim koliko sam bio frapiran, i to ne znam čime više: što sam vidio da će se puštit da prođe tako ozbiljna stvar, ili što sam vidio da ti ljudi istinski blage spoznaje nemaju da se tu ne radi o politici, no o zakonitosti i pravnom poretku. Potpuno nevažno koja je politička opcija sa koje strane one ograde tad stojala.
    Upravo zato na ovj temi takvu politiku pišem kao ''Politika''.

    Faktografije radi, to veče povrijeđeno je 16 policajaca, jedan teže, 24 demonstranta je zbrinuto zbog dejstva suzavca, a nakon probijanja policije vozilom, brutalno je isprebijan i teško povrijeđen Mijo Martinović.
    Zbog prebijanja Martinovića, dvojica pripadnika SAJ-a dobili su po godinu i pet mjeseci zatvora.
    Zbog prikrivanja odgovornih u istom slučaju, komandant SAJ, inače jedan od najbližih policajaca i prijatelja Mila Đukanovića, još od začetka devedesetih, Rašo Lješković je smijenjen, i osuđen na pet mjeseci zatvora.
    Andrija Mandić i Slaven Radunović, po neobično traljavoj i blijedoj optužnici za djelo pokušaj nasilne promjene ustavnog poretka, oslobođeni su optužbe. Postupajući sudija je bio Vladimir Novović.

    Komparacije radi, Cetinje, 05.09.2021.
    Definitivno nezakonita blokada puteva, blokada grada, paljenje guma.
    Nasilnost demonstranata- bacanje molotovljevog koktela na policiju, dokazano dešavanje tek nekih pet sati nakon otpočinjanja policijske akcije. Podsjećanja radi, u Podgorici 2015. su proboj ograde oko skupštine i bačeni molotovljev koktel (uz krše, petarde, svijetleće rakete i ostale rekvizite) upravo izazvali akciju policije, sve se jasno vidi na priloženom snimku.
    Demonstranti ne uleću u skupštinu, ne pretenduju da postave novu vladu, ili tako što. U Podgorici, proklamovani cilj upada u skupštinu je bio uspostava tehničke vlade.
    Akcijom policije komanduje lanac lica koja za to nemaju zakonitu nadležnost (po sopstvanim iskazima), pri čemu akciju naređuju po osnovu informacije o bačenom molotovljevm koktelu, za koju se utvrđuje da je lažna.
    Povrijeđeno je oko 20 policajaca, i 40 demonstranata. Tačan broj, stepen povreda, način nastanka, kao i sve ostale okolnosti, ostaju u najvećem dijelu nejasni, jer puni izvještaj o tim dešavanjima nikada nismo viđeli, i 42. i 43. vlada, kao i čitav sistem, po tom pitanju ostali su nedorečeni.
    U razbijanju demonstracija učestvovala aktivno i ''civilna'' lica, poput Bata Carevića. U javnosti se naknadno pojavio veliki broj snimaka, u kojima s eksplicitno navode, ili su snimljena, i razna bezbjedonosno interesantna lica koja su takođe bili aktivni učesnici događaja.
    Posledica?

    Danas, učesnici događaja iz 2015. su vlast.
    Učesnike događaja iz 2021. javno i agresivno oglašavaju teroristima, a sam događaj oglašavaju pokušajem državnog udara. Bez razlike, 42. ili 43. vlada, Zdravko, Dritan, Jakov, DF, URA, DCG ili PES.
    Činjenicu da se 2015. jurišalo na krovnu državnu instituciju, sa namjerom uspostavljanja nove vlade, a 2021. ništa od toga, a koja je odlučujući faktor kvalifikacije djela, niko i ne pominje.

    Konačno, i ključno:

    2015. je uslijedila adekvatna reakcija sistema na prekoračenja ovlaštenja policije. U zatvor su otišli i bez položaja su ostali počinioci, pa čak i najbliži ljudi bivšeg preshjednika. Reakcija sistema na djelo koje su osnovnom počinili demonstranti je izostala, i bila je sve bez pravn adekvatna.

    2021. sistem je potpuno zakazao, u svim pravcima. Reakcije je sporadično bilo, skoro isključivo prema demonstrantima, ali bilo kakvog odgovora sistemske prirode, u svim pravcima đe se kršio zakon, niije bilo.

    I zato ova tema, zato ova pisanija.
    Jer se taj izostanak adekvatne reakcije u pravcu zaštite zakonitosti, zove urušavanje pravnog poretka Države, i u prvom i u drugom slučaju.
    A komparacija između ta dva slučaja nam govori koliko je drastično uznapredovala.

    I, vjerujte mi, sasvim nema veze koja je politička opcija, u kom slučaju, bila na kojoj strani sistema. Kada nema zaštite zakonitosti sa vrha kuće koja je dužna da je štiti, svi smo na kraju naebali.

    Zato se nemojte čuditi što nam se, npr., nasilje u školama u vremenu između prvog i drugog primjera, pa sve do danas, toliko tragično uvećalo. To je ono što se kao zakonitost dešava u državi koja gubi pravni poredak.
    I, ovime se ne abolira ni DPS, niti optužuju novi. Samo se ukazuje đe je problem, a ima ga svuda, i u svima.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  11. #7
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    "Zbog prikrivanja odgovornih u istom slučaju, komandant SAJ, inače jedan od najbližih policajaca i prijatelja Mila Đukanovića, još od začetka devedesetih, Rašo Lješković je smijenjen, i osuđen na pet mjeseci zatvora".

    Zar ovaj nije odmah poslije toga opet postavljen na isto mjesto ili ako ne na isto, makar na neku drugu funkciju unutar policije?
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  12. #8
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,661
    Thanks Thanks Given 
    2,679
    Thanks Thanks Received 
    1,068
    Thanked in
    500 Posts

    Default

    Konacno i kljucno, poznajem oba SAJ pripadnika koja su osudjena.ni jedan ni drugi nisu bili u grupi koja je prebila martinovica.ni jedan sajovac nije bio u grupi koja je prebila martinovica.znam licno jednoga koji je bio i odma da ti kazem da nema nikakve dodirne tacke sa policijom osim da je hapsen.i zejak i boro su prihvatili djelo za iznos stana plus novca.a ove ljeskoviceve i dps konstrukcije mogu da prodju kod nekoga ko veze nema o nicemu a kamoli da tvrdnju zasniva na presudi
    Mada sta mene zanima kad je javnost zadovoljna ishodom.ne pitaj kako znam,
    Znam

    Послато са SM-F926B помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  13. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,453
    Thanks Thanks Given 
    1,911
    Thanks Thanks Received 
    5,153
    Thanked in
    1,777 Posts

    Default

    @Buva+gacce da me neko pita zakleo bih se da 2015 sistem nije zakazao nego je funkcionisao baš kako dps-u odgovara, godinama na isti način. Da bia, Rusi crkva i ko sve ne, nisu iskoristili URU i korisne budale koje su glasale za njih (mene i slične meni) dps-ov sistem bi i dalje funkcionisao, uvijek bi bili na ivici da izgube izbore a nikad ih izgubili ne bi. Sadašnje rasulo je rezultat kraha sistema koji nije bio uspostavljen kako treba, odnosno funkcionisao je po onoj Orvelovoj, sve su životinje jednake ali su neke jednakije od drugih.

  14. #10
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    "Zbog prikrivanja odgovornih u istom slučaju, komandant SAJ, inače jedan od najbližih policajaca i prijatelja Mila Đukanovića, još od začetka devedesetih, Rašo Lješković je smijenjen, i osuđen na pet mjeseci zatvora".

    Zar ovaj nije odmah poslije toga opet postavljen na isto mjesto ili ako ne na isto, makar na neku drugu funkciju unutar policije?

    Ne. Osuđen je pravosnažno na pet mjeseci 2017., što je dužina kazne koja dopušta zakonski povratak u službu, odležao svega neđelju dana, ostatak kazne u bolnicu. 2018. raspoređen opet u policiju, ali na mjesto šefa odjeljenja pri sektoru za obezbjeđenje ličnosti i objekata, odnosno, degradiran par svjetlosnih godina.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  15. #11
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    Svakako postavljen za funkcionera u policiji. Prilično sam siguran i da mu je kazna određena na nivou koji ne ometa buduća imenovanja. Kod dps-a ništa nije slučajno. Čak je i jedan Sveto pušten niz vodu na način koji njemu i sinu mu omogućava da ne idu u zatvor i da uživaju u desetinama miliona koje su sklonili. Pri čemu je taj Marović bio pokrovitelj i Marka Janka Bata i Božovića i svih ostalih budvanskih spodoba.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. #12
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    @Buva+gacce da me neko pita zakleo bih se da 2015 sistem nije zakazao nego je funkcionisao baš kako dps-u odgovara, godinama na isti način. Da bia, Rusi crkva i ko sve ne, nisu iskoristili URU i korisne budale koje su glasale za njih (mene i slične meni) dps-ov sistem bi i dalje funkcionisao, uvijek bi bili na ivici da izgube izbore a nikad ih izgubili ne bi. Sadašnje rasulo je rezultat kraha sistema koji nije bio uspostavljen kako treba, odnosno funkcionisao je po onoj Orvelovoj, sve su životinje jednake ali su neke jednakije od drugih.
    Zato što imaš tipsku sistemsku grešku usađenu u percepciju realnosti, kao i svi mi, nažalost. Ova tema i postoji upravo zbog toga.

    A greška je što poistovjećuješ sistem sa DPS-om, ili bilo kime drugim, pa kažeš funkcionisao je kako njima odgovara.
    Jer, u vom slučaju, Sistem obuhvata i pravosuđe, i policiju, i ostale državne organe kojima je posao čuvanje pravnog poretka, ali i cjelokupno društvo i njegov sistem vrijednosti, kojima je isto tako obaveza da pravni poredak čuvaju i zaštite od urušavanja. Umjesto, recimo, da 70% glasaju za one koji ga direktno ruše, koji god to bili.

    tako da bi ispravno bilo, i upravo zato sam i naveo tu konkretnu komparaciju:

    2015. Sistem nije funkcionisao i skoro potpuo je zakazao, jer ga je prethodno urušila vlast DPS-a, kojoj je tako odgovaralo. Time kako ga je urušavala, u godinama nezakonitih uticaja i ukrupnjavanja kapitala prije toga, i infiltracije organizovanog kriminala u vlast koja je većinom uslijedila poslije toga, ovđe ćemo se i te kako baviti, to i jeste tema.

    2021. Sistem je funkcionisao još manje i zakazao je još više. U ovih dvije godine poslije, još i dramatičnije. Time kako nova vlast maltene svaki dan svog postojanja krši neke zakone, pa i Ustav, sasvim otvoreno pa čak i uz obrazloženja zašto to radi, isto tako ćemo se baviti, jer je i to ista tema.

    Ako misliš da je današnji sistemski haos isključiva posledica i epilog vlasti DPS-a, mislim da se varaš. Posledica je ponajviše upravo onih 70% čuvenih, koji su spremni da podrže apsolutno sve što im odgovara ''po njihovom'', pa čak i kriminal.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  17. #13
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Svakako postavljen za funkcionera u policiji. Prilično sam siguran i da mu je kazna određena na nivou koji ne ometa buduća imenovanja. Kod dps-a ništa nije slučajno. Čak je i jedan Sveto pušten niz vodu na način koji njemu i sinu mu omogućava da ne idu u zatvor i da uživaju u desetinama miliona koje su sklonili. Pri čemu je taj Marović bio pokrovitelj i Marka Janka Bata i Božovića i svih ostalih budvanskih spodoba.
    Prikrivanje učinilaca je djelo za koje se kod nas rijetko sudilo, da bi mogao da kažeš A šef odjeljenja u obezbjeđenju nije baš funkcija.

    Ali nas eto opet na poenti:
    Osuđen je. Ko je osuđen za Cetinje, i zbog čega?

    Poenta ove teme i ovog primjera nije da je 2015. bilo kako treba, a 2021. nije. Nego da je 2021. konkretna pojava bila još i gora.

    Što se presude Marovićima tiče, ulaziš u domen dokazivosti. I tu je, nažalost, caka. Ipak nešto čemu su ostali forumaši skloniji od tebe, koliko znam.
    A to je: ''Hapšenja vs Presuda''
    Pri čemu je Presuda riječ koja tu jedina ima suštinsko značenje.

    Tako da, sa ciljem da vidimo kako s po tom pitanju kreću stvari- je li danas bolje ili gore nego što je bilo, a opet, dosađujem, ali to je poenta ove teme, treba da vidimo epiloge svih ovih silnih priča i sve ove silne buke oko čuvenih hapšenja.
    Što se tiče događaja na Cetinju, već smo viđeli.
    Što se tiče svakodnevnih kršenja, recimo, Zakona o javnim nabavkama, od strane kako 43. tako i 42. vlade CG, i to smo već viđeli. Kao i oko kršenja Ustava.
    Što se tiče Marovića, dobar dio djela koje mogu obojici da se ''prikače'', ukoliko postoje Dokazi, i dalje nije u apsolutnoj zastari. Tako da je i ''Novima'' široko polje otvoreno da ni to riješe na kvalitetniji način. A mislim da i ti i ja jednako znamo da nisu, i neće, jer u ovom gradu i dalje vlada jednaka vlast, samo sa drugim imenima.

    I to je, osam pet dosadan, poenta teme.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  18. #14
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    Zbog čega se rijetko sudilo za djelo prikrivanja učinilaca? I zar nije mnogo opasnije kad šef specijalne jedinice krije specijalce koji su uprskali stvar nego kad đevojka sakrije svog momka koji je tražen zbog... neka bude slično krivično djelo, zbog prebijanja nekoga. Po mom mišljenju, isto krivično djelo bi moralo da ima znatno rigoroznije posljedice po onoga ko je to djelo počinio u okviru posla čija je uloga da se sprečavaju ili otkrivaju krivična djela nego po nekoga ko je djelo počinio u uobičajenim okolnostima.

    Što se tiče Marovića, njegov slučaj je dobra ilustracija za temu Pravo vs Pravda. Pravo je formalno zadovoljeno, pravda nikad. Dokazivanje svakako ne može biti ni u mojoj moći ni u moći bilo kog forumaša. Sve što kažem je samo moje mišljenje. Ne mogu da dokažem da je Marovićev slučaj namjenski vođen tako da izbjegne kaznu, niti da je slučaj šefa specijalaca namjenski odrađen tako da može da nastavi da se bavi istom strukom. Niti da ogroman broj dps vedeta, što zvanično partijskih, što onih koji su dps puleni van partije, nikad nisu uhapšeni, nije im suđeno ili nisu osuđeni zbog toga što su se namjenski gubili ili uništavali dokazi, što su se procesi namjenski vodili na način koji ne može da se završi osuđujućom presudom i slično. To što je dps sistem poslije 2020. upregnut od drugog gazde, koji još uvijek nije uspio da svoje pulene postavi na odgovarajuće pozicije, uz poslovičnu sklonost postojećih dps vedeta da promijene stranu jer su svakako na pozicije i postavljeni zato što su ništa roba, nije dokaz da je sadašnji sistem gori. Biranje sudija US, SS i TS po partijskom ključu i slična srnja dokaz su grčevite borbe da dps sistem opstane, uz elemente koji su prilagođeni trenutnoj većini. Zasebna je priča što je trenutna većina ovako nesposobna da zadrži svoj sastav duže od par mjeseci pa su i ta trvenja prenijeta na sistem u cjelini. Drugim riječima, sadašnja verzija istog sistema još uvijek nije stabilna.

    Možda je samo trebalo da kažem da nemam dokaza, ali imam iskustvo življenja u dps sistemu od vremena zajedničkog dps-a, kad je lscg fizički sprečaan da održava mitinge i kad su se bacale bombe na njih, pa do dps sistema Medenice, Jovanića, Piperovića, Begovića, Serribora Markovića i ostalih. Da, u dps sistem ubrajam i bitange koji su politički protiv samog dps-a.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. #15
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Zbog čega se rijetko sudilo za djelo prikrivanja učinilaca? I zar nije mnogo opasnije kad šef specijalne jedinice krije specijalce koji su uprskali stvar nego kad đevojka sakrije svog momka koji je tražen zbog... neka bude slično krivično djelo, zbog prebijanja nekoga. Po mom mišljenju, isto krivično djelo bi moralo da ima znatno rigoroznije posljedice po onoga ko je to djelo počinio u okviru posla čija je uloga da se sprečavaju ili otkrivaju krivična djela nego po nekoga ko je djelo počinio u uobičajenim okolnostima.

    Što se tiče Marovića, njegov slučaj je dobra ilustracija za temu Pravo vs Pravda. Pravo je formalno zadovoljeno, pravda nikad. Dokazivanje svakako ne može biti ni u mojoj moći ni u moći bilo kog forumaša. Sve što kažem je samo moje mišljenje. Ne mogu da dokažem da je Marovićev slučaj namjenski vođen tako da izbjegne kaznu, niti da je slučaj šefa specijalaca namjenski odrađen tako da može da nastavi da se bavi istom strukom. Niti da ogroman broj dps vedeta, što zvanično partijskih, što onih koji su dps puleni van partije, nikad nisu uhapšeni, nije im suđeno ili nisu osuđeni zbog toga što su se namjenski gubili ili uništavali dokazi, što su se procesi namjenski vodili na način koji ne može da se završi osuđujućom presudom i slično. To što je dps sistem poslije 2020. upregnut od drugog gazde, koji još uvijek nije uspio da svoje pulene postavi na odgovarajuće pozicije, uz poslovičnu sklonost postojećih dps vedeta da promijene stranu jer su svakako na pozicije i postavljeni zato što su ništa roba, nije dokaz da je sadašnji sistem gori. Biranje sudija US, SS i TS po partijskom ključu i slična srnja dokaz su grčevite borbe da dps sistem opstane, uz elemente koji su prilagođeni trenutnoj većini. Zasebna je priča što je trenutna većina ovako nesposobna da zadrži svoj sastav duže od par mjeseci pa su i ta trvenja prenijeta na sistem u cjelini. Drugim riječima, sadašnja verzija istog sistema još uvijek nije stabilna.

    Možda je samo trebalo da kažem da nemam dokaza, ali imam iskustvo življenja u dps sistemu od vremena zajedničkog dps-a, kad je lscg fizički sprečaan da održava mitinge i kad su se bacale bombe na njih, pa do dps sistema Medenice, Jovanića, Piperovića, Begovića, Serribora Markovića i ostalih. Da, u dps sistem ubrajam i bitange koji su politički protiv samog dps-a.
    To nije DPS sistem, to je naš sistem, to i pokušavam da kažem. Jer znam da ne misliš da se taj sistem liječi tako što neko nov dođe na vlast, i od prvog dana krene da krši zakone i ne poštuje pravni poredak Države (Sistem), još i otvorenije nego što su to radili prethodni. Odnosno, sa urušavanjem institucija koje u tom obimu nismo gledali ranije. Naravno, sve uz obrazloženje ''morali smo zbog DPS-a''.

    Na kraju, rezultat bude da Sistem stoji još lošije.

    Što se tiče konkretno, Lješkovića, poenta nije bila koliko je osuđen, nego da je uopšte osuđen. Što kod komparativnog primjera sa Cetinja nismo gledali, niti ćemo.

    Što se tiče načina kako se to sudi, nećemo ga toliko simplifikovati na moju ili tvoju logiku kako treba. Tome služe zakoni, zato i postoje. Ako ne valjaju, treba ih mijenjati. I, ako sistem koji ih sprovodi i štiti ne valja, treba i njega mijenjati.
    Poenta ove teme je upravo da se taj sistem ne mijenja, već su uočljive i promjene na gore.

    A oko konkretne presude mogu da iskomentarišem samo, bez ikakvog osvrta i znanja olakšavajućih i otežavajućih okolnosti, da, u slučaju kad počinioci djela dobiju 17 mjeseci, generalno ne možeš da očekuješ da onaj ko ih prikriva dobije više od toga što je dobio, a svakako ne blizu njima.
    Ako se nastavi dalje, zašto su počinioci dobili koliko su dobili, onda u priču ulazi milion miliona novih okolnosti, otežavajućih i olakšavajućih, od onoga objektivnog- šta sleduje kada probiješ policijski kordon i pored znaka zaustavljanja, do onih propaganda priča šta bi ti neki američki šerif uradio da ne staneš na znak stop, ili mu ne pkažeš ruke kada si već stao.
    I onda to nema kraja.
    Tako da, ako ona đevojka krije momka kojeg traže zbog ubistva, proći će gore no Rašo, i tako i treba. Ako ga krije jer je prebio nekog (u istom stepenu ko i nesretnog Mija), proći će bolje no Rašo, i opet tako i treba.

    Još jednom, suština ovoga što pričam nije u tome da je tad valjalo a danas ne valja. Nego da te stvari nisu valjale ni tada, a da danas idu na gore, i to prilično. Jer su institucije dodatno urušene, a kršenje zakonitosti i bezakonje u postupcima vlasti je maltene uvedeno kao standardna, i prihvatljiva norma.

    I to se već vidi, od ulice i kafane do, danas baš aktuelno, škole. Nevolja je što ljudi većinom misle da je to rendom dešavanje, a nije. To je sistemska posledica. I tek ćemo je se nagledati.
    Last edited by Buva+gacce; 15-04-23 at 17:05.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  20. #16
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    Nije dps sistem nego naš sistem... koji je dps stvorio, a df i družina jedva dočekali da ga zajašu. Kad za nekoga kažem da je dps pašče, mislim na karakternu osobinu, a ne da li trenutno glasa za dps. Sama presuda za Lješkovića ne znači mnogo kad je onaj snimak đe 30 divljaka lome Mija Martinovića i poslije toga, što je još bizarnije, tuku prazna kola. To je jedna od onih situacija kad je nešto nekome moralo da se presudi, a Lješković je otvoreno rekao da kaže ko su učesnici. Po mom mišljenju, to ni izbliza nije dobar dokaz da je sistem prethodno funkcionisao bolje. O kršenju Ustava i trećim mandatima predsjednika, predsjednice sudskog savjeta i slično da ne govorimo. Opet po mom mišljenju, najradikalniji i najgori elementi današnje parlamentarne većine produkt su dps kalkulacija za lične potrebe, odnosno za potrebe imidža "zaštitnika" države. Ti elementi bi davno bili na zasluženim robijama da nisu bili potrebni dps-u. Šta je trebalo da se očekuje kad takvi elementi zajašu dps sistem? Upravo ovo što gledamo.

    P.S. Što se tiče stepenovanja odgovornosti za probijanje kordona i slične antipolicijske radnje, taj isti sistem se ni time nije bavio kako treba. Kazna je takva i takva, sigurno nije igranje riverdensa po glavi probijača kordona.
    Last edited by NHM; 15-04-23 at 17:35.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #17
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Sad ulazimo u fiilozofsku diskusiju- što je starije, kokoška ili jaje

    Odnosno, da li je DPS stvorio ovakav narod, ili je sistem vrijednosti, koji taj narod nosi, stvorio takav DPS.

    A poenta je sve vrijeme sasvim druga, može sasvim jednostavno da se kaže:

    DPS nam je godinama prodavao priču o odbrani Države (i nacije), a njegovao sistem koji je ugrožavao i jedno i drugo.
    ''Novi'' nam godinama, a i još će, prodaju priču o odbrani države (i nas) od DPS-a, a njeguju sistem koji dodatno ugrožava i jedno i drugo.

    Zdravorazumski čoek, sa druge strane, braniće Pravni poredak. Jer isključivo taj pravni poredak brani i čuva i Državu i čoeka.



    Dalje, apsoluto tvrdimo neđe isto- da je nova vlast naslijedila istu trulež od sistema i zajahala je punim galopom.
    Jedino što ja tvrdim da je i produbila, ponajviše uvođenjem prakse kršenja zakonitosti kao uobičajenog standarda i prihvatljive prakse.
    I to od prvog dana, i onih zajmova blizu milijarde suprotno Zakonu o budžetu, pa promjene imena raznoraznih sekretarijata da bi se smijenili stari i došli novi, pa otpuštanja direktora škola po Staljinovoj metodi, sve do davanja koncesije MD na trajekte bez zakonitog procesa, i kršenja Ustava zakonom o preshjedniku.

    Ako želiš, i konkretno pitanje ustavnosti poslednjeg Đukanovićevog mandata je isto tako primjer da uvedeš na ovom mjestu, tema je baš o takvim stvarima. Jedino što ti se možda neće dopasti rasplet, osim u slučaju da možeš da anti-datumiraš Ustav Crne Gore na nekih desetak godina ranije

    Što se tiče onog prebijanja, kao što rekoh- pitanje je isključivo Zakona i Suda i Procesa, a nesporno je da je zakon prekršen i da je kazna potrebna. I za Mijovo probijanje, i za policijsko batinjanje bez kraja.
    Opet, poenta moje osnovne priče je da je, tom prilikom, takva kakva je, kazna došla. Dok, za gomilu sličnih dešavanja na Cetinju, nekih i mnogo ozbiljnijih- jer su sistemske prirode, kazna nije došla.
    Još jednom komparacije radi, na Cetinju je akcja policije otpočela pod lažnim pretekstom bačenog molotovljevog, dok u Podgorici nije, na Cetinju su protiv građana i njihove imovine dejstvovala i neovlaštena- civilna lica, od kojih neka i sa BIL liste, i pod komandom lica koja na to nisu imala zakonska ovlaštenja (Zdravkov ''Mali noćni kabinet'').

    I baš ta komparacija je bila samo jedan od pokazatelja idemo li na bolje, ili na gore.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  22. #18
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    Mislim da ćemo se složit da je i u jednopartijskom sistemu stepen pravičnosti bio na višem nivou nego što je to sad. U najmanju ruku je percepcija kod ljudi bila takva. Uz sve loše što je podrazumijevao jednopartijski sistem. Od uvođenja višestranačnog parlamentarizma do prije dvije i po godine, dps je, u ovoj ili onoj svojoj inkaranaciji, bio u pozicijij da diktira kakav će sistem da bude na snazi. Kroz sistem obrazovanja, bjesomučni nepotizam, korupciju, koritašenje i kontinuiranu negativnu selekciju uticali su i na sistem vrijednosti koji su ljudi usvojili. Čal su i sebe sjbali na isti način pošto i sam vidiš na šta im liči podbradak čuš mene podmladak. Po stoti put, o razlici u vrijednostima izmešu prethodnog i sadašnjeg sistema dovoljno govori Milovanova krilatica da su komunisti od stručnjaka pravili poslušnike, a ovi poslije njih od poslušnika prave stručnjake.

    Inače, kad sam govorio o trećem predsjedničkom mandatu, nisam mislio na Milov pokušaj nego na Fijipov treći mandat.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  23. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  24. #19
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default Kriminal, Mafija, Norod & Politika vs Pravni poredak

    Ja rekoh neki dan na poslu treba da se ruši Milu i djiha svi uglas treba, jeba mu pas maiku i tako to. Onda rekoh treba i Careviću. Muk. A vele to njegovo je fino, turisticka atrakcija, lijep pogled… A to “fino” je podignuto na istim vrijednostima kao i Milovo “fino” i neki kolumnisti vele da se ne ruši to no sistem vrijednosti kao pa to nije isto. Srušimo im tih par kula- simbola moći i tih njinih vrijednosti, a njih opravimo u tvorza. Vidljivost maksimalna i momentalna. Tako se pocinju da unistavaju sistemi losih vrijednosti. Ali samo polako, kulturno i dostojanstveno jer tranje su to velike, pozvace se na ljucka prava, politicki progon…


    Sent आत्मनः
    Last edited by Caesar; 15-04-23 at 20:29.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  25. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  26. #20
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    Ako gledamo izolovano samo ta dva slučaja, Carević je napravio mnogo goru stvar od Aca Đukanovića. Đukanović je bespravno gradio na svojoj zemlji, Carević je prisvojio 500 hiljada kvadrata državne zemlje i izgradio deset objekata, iako je originalno imao dozvolu za jedan ili dva objekta na deset puta manjoj površini od one koju je zauzeo. Obojica su ktitori, neka uzmu tu činjenicu u obzir svi oni kojima je bitna za donošenje odluke o tome da li osuditi nezakonito postupanje ili ne.
    Last edited by NHM; 15-04-23 at 20:30.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  27. #21
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Mislim da ćemo se složit da je i u jednopartijskom sistemu stepen pravičnosti bio na višem nivou nego što je to sad. U najmanju ruku je percepcija kod ljudi bila takva. Uz sve loše što je podrazumijevao jednopartijski sistem. Od uvođenja višestranačnog parlamentarizma do prije dvije i po godine, dps je, u ovoj ili onoj svojoj inkaranaciji, bio u pozicijij da diktira kakav će sistem da bude na snazi. Kroz sistem obrazovanja, bjesomučni nepotizam, korupciju, koritašenje i kontinuiranu negativnu selekciju uticali su i na sistem vrijednosti koji su ljudi usvojili. Čal su i sebe sjbali na isti način pošto i sam vidiš na šta im liči podbradak čuš mene podmladak. Po stoti put, o razlici u vrijednostima izmešu prethodnog i sadašnjeg sistema dovoljno govori Milovanova krilatica da su komunisti od stručnjaka pravili poslušnike, a ovi poslije njih od poslušnika prave stručnjake.

    Inače, kad sam govorio o trećem predsjedničkom mandatu, nisam mislio na Milov pokušaj nego na Fijipov treći mandat.

    Svakako ćemo se složit u jednom:
    Ko god je koga tu više stvorio, NAJVEĆA zlo-sledica DPS vlasti je što nije učinila ništa da se takav sistem vrijednosti promijeni na bolje, no ga je koristila do maksimuma i podlivala mu goriva.

    Ono što jednako brine je i što se ''Novi'' ne ponašaju ništa drugačije.

    Možda najlakši pokazni primjer tom bude ona čuvena odluka MUP-a, često pominjana ovđe, o proceduri oduzimanja crnogorskog državljanstva onima koji su dobrovoljno stekli tuđe.
    Tj, odluka da se isti pozovu, i pitaju koje državljanstvo žele da zadrže.
    (đe mi ga je @SKOJ, postavljao je ovđe obrazloženje ''Novog'' MUP-a o tome, da ne tragam sad po netu)

    Uglavnom, MUP kaže, parafraziram, ali vjerno:
    ''Član taj i taj Zakona o crnogorskom državljanstvu kaže da se predmetna lica izjasne da li žele da zadrže crnogorsko državljanstvo ili drugo...''

    Da ne predužujem, pisano j već milion puta, Zakon kaže dijametralno suprotno: Da se državljanstvo gubi dobrovoljnim sticanjem tuđeg, i da se to dešava u momentu tog sticanja.
    Zakon ama baš niđe ne predviđa da se to lice poslije izjašnjava koje državljanstvo želi, niti je to moguće, jer mu je taj isti Zakon oduzeo pravo na crnogorsko državljanstvo u momentu kad je steklo tuđe.
    Član na koji se poziva MUP je inače preuzet iz Zakona o upravnom postupku, kojim se reguliše opšta procedura svakog up, pa i tog, i kaže da lice koje je stranka u postupku ima pravo da se izjasni na navedene okolnosti.
    Što, u prevodu, znači da je obaveza da mu se pruži pravo izjašnjenja- tačno je li netačno ono što mu se predoči, da predstavi nove ili dodatne činjenice, itd.

    Elm, tumačenje MUP-a kako u Zakonu piše da lice ima pravo da s izjašnjava koje državljanstvo želi, je apsolutni i otvoreni falsifikat. Jer je ovđe Zakon toliko decidan da ne postoji čak ni promil mogućnosti za raznolika tumačenja: Državljanstvo se gubi momentom sticanja tuđeg, nema više daljeg izjašnjavanja, odnosno, što si se izjašnjavao, izjašnjavao si se kad si uzeo tuđe.

    I sad, poenta.
    Mislim da sam bio prvi koji je ovom našem forumskom narodu ukazao na to da pomenuta odluka MUP-a, kojom isti najdirektnije moguće krši Zakon koji sprovodi, uopšte nije u originalu odluka MUP-a vlade Zdravka Krivokapića, u vrijeme koje je oko iste nastao pičvajz.

    No je takvu istovrsnu odluku već u sistem uveo MUP u vrijeme vlade Duška Markovića, dok je ovaj sledeći samo dodatno razradio, u pokušaju da se jedan broj takvih lica dodatno ograniči u pravima.

    A prilično je jasno da su je, u oba slučaja, izvršne vlasti koristile u najvećem za otvaranje i čuvanje prostora za izborni inžinjering.
    Prva da bi sačuvala prava ''svojima'' (a.k.a. luksemburžanima), druga da bi tim istima ta ista prava ukinula, dok bi neke druge strane sačuvala.

    Eto na primjeru, identične prakse, skroz. I jedna i druga nezakonite. Znači, ipak nije pošlo na bolje.

    A tadašnji pokušaj da se, kroz specifične izmjene podzakonskih akata promijene zakonski uslovi vezani za prebivalište (opet nezakonitost, zakoni se ne mijenjaju podzakonskim aktima, jednako kao što se ni Ustav ne mijenja zakonima), i time jedna komšijska zemlja zaštiti u postupku koji na kraju znači i gubitak biračkog prava, a da se isti primijene na neke druge, tek je posebna razrada i dopuna kršenja zakonitosti i narušavanja Pravnog poretka od strane MUP-a.

    I ovo je nešto za što sam prilično siguran da ćemo, u narednom periodu ali naročito oko Popisa, viđet kako se dešava.

    p.s.

    što se tiče Filipa III, koliko god cijenim prof. Blažića, a njegovo mišljenje je dalo ključni vjetar u leđa stručnim ocjenama o neustavnosti tog mandata, mislim da je tom prilikom nešto promašio temu:

    nije bio neustavan treći Filipov mandat, jer je Skupština zadržala kontinuitet i postala Ustavotvorna pa se onda i njemu računao kontnuitet u mandatima, no je, u tom slučaju, bila neustavna ta ista Skupština jer je zadržala kontinuitet, iz čega bi, na kraju, proisteklo da ni Crna Gora nije samostalna država, a da međunarodni subjektivitet države SiCG nije naslijedila Srbija, kao što jeste.

    Odnosno, mislim da se suviše uhvatio za formu tom prilikom, no ja sam nebitan, isto su mislile i sudije Ustavnog suda
    Jer je diskontinuitet u državnosti i te kako nastupio.

    A možda ti je ipak tu najlakše da pogledaš bilten US iz, kolko se sjećam, 2013., obrazloženje same odluke bi trebalo da bude dovoljno, bez da išta sami tumačimo, ili da nam neko tumači za nas
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  28. #22
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    Predsjednik države može maksimalno da odradi dva mandata po pet godina, a Fijip je u nezavisnoj Crnoj Gori bio predsjednik 12 godina. Nema tog dva pravnika tri mišljenja "instituta" koji može da od 10 godina napravi 12. Kad smo pominjali neosvojeni Milov mandat, on bi stvarno mogao da se pozove na to da se mandat iz prethodne države ne računa. Fijip je tri godine prvog mandata odradio u SiCG, preostale dvije godine u nezavisnoj CG. Hebe ga to što je državni status promijenjen usred mandata. Ako se mandat u prethodnoj državi ne računa, Fijip je, kao minimum, neustavno bio predsjednik makar te prve dvije godine u nezavisnoj CG. Ako se već mandat iz prethodne države nije računao, onda nije mogao samo da produži da bude predsjednik u novoj državi. Ako je mandat iz prethodne države validan, onda su te dvije godine u novoj državi dio tog prvog mandata i onda je Fijipov posljednji mandat bio treći po redu, odnosno bio je neustavan. Ne može istovremeno mandat u prethodnoj državi da se računa i da se ne računa. U Srbiji su taj problem riješili tako što su eksplicitno naveli da mora ponovo da se bira predsjednik.

    Da li je dvanaestogodišnje trajanje dva mandata od po pet godina pravo ili pravda?
    Last edited by NHM; 15-04-23 at 21:16.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  29. The Following 3 Users Say Thank You to NHM For This Useful Post:


  30. #23
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Pravo i pravda su dva, nažalost, ne identična pojma.

    Naravno da je neustavno bilo produženje mandata iz prethodnog perioda, što proističe posredno i iz pomenutog obrazloženja US na temu prava na ''treći'' mandat.
    Ali je isto tako pravoda bude biran taj put imao.

    Inače, sve su ovo neke jako specifične prave stvari, po naravi vrlo slične ovim zvekovima koje imamo u poslednje vrijeme, tipa što se dešava ako se parlamentarna većina po' godine ne saglasi oko mandatara vlade, a preshjednik nije davao mandat do tada, itd. itd., gomila je primjera samo iz poslednje godine.
    I to su pravne praznine koje se iskazuju u praksi, i koje normalni i zdravi sistemi rješavaju ustavnim amandmanima, dopunama zakona, uvođenjem novih zakona, koji prepoznaju i takve slučajeve.

    No što ja u ovoj temi govorim je da mi to ne radimo, no sve suprotno, i, umjesto da sistem popravljamo tamo đe vidno ne valja, mi te nevaljanosti iskorištavamo do beskraja, dokle god su u prilog ''našima''.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  31. #24
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,790
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,313
    Thanked in
    2,165 Posts

    Default

    Što se tiče nejasnoća u funkcionisanju skupštine i vlade, dps 30 godina nije htio da usvoji zakone o skupštini i vladi koji bi definisali šta može da se radi u tehničkom mandatu ili u situacijama koje proživljavamo u posljednjih par godina, ali im nije padalo na pamet da neće uvijek imati potpunu kontrolu u parlamentu. Ni ovima poslije njih očigledno ne odgovara da postoje precizno definisana ovlašćenja i obaveze parlamenta i vlade u specifičnim situacijama. Ustav svakako pokriva ovlašćenja u regularnim uslovima. Ovo sad je sve osim regularno.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  32. #25
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    904
    Thanks Thanks Given 
    167
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    140 Posts

    Default

    S obzirom da se, iz nekog razloga, na nekoliko mjesta na ovoj stranici provlači da je Mijo Martinović probio kordon:

    Koliko je meni poznato, nije utvrđeno da je probio kordon, na snimku se ne vidi da probija kordon, službenici su svjedočili da nisu vidjeli da probija ili pokušava da probije kordon i protiv njega nije podignuta prijava za tako nešto. Koliko se sjećam, to je informacija sa Pink-ovog 'Minut, dva'. Ispravite me ako griješim.

    Takođe, ono što se da vidjeti na snimku je, ukoliko se dobro sjećam da je neko ovdje ili u novinama brojao (a opet ispravite me ako griješim) da se upisalo četrnaest onih manijaka. Od toga su dvojica osuđeni, plus komadant zbog plave tišine. Dodatno se na snimku vidi da mu izuvaju i kola, kao grupa najobičnijih ultras navijača, umjesto elitnog organa reda.

    E sad, pošto je takođe bilo i poređenja, ne sjećam se slične situacije na Cetinju? Napisa se i da je bilo 'gore'? Mogu li da zamolim za neki konkretan slučaj ili snimak?

    Na stranu moje mišljenje o onakvom ustoličenju, a i moje generalno gađenje prema ponašanju, otprilike svake, osobe kojoj daš palicu i masku. Čestit čovjek se promijeni na gore u tim situacijama, a fukara tek zasija punim sjajem.
    Last edited by LostInHollywood; 16-04-23 at 00:05.

  33. The Following User Says Thank You to LostInHollywood For This Useful Post:


Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem P: iPhone 8 64GB & iWatch 4GEN 44mm
    By cvxcomputers in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 4
    Last Post: 25-07-21, 17:26
  2. Prodajem HDD 3.5" 500GB - 30 / 2.5" 320GB - 20e
    By Pekmen in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-17, 22:10
  3. SPC-Gradjevinska & Likovna mafija......
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-05, 23:43
  4. ПАЛМ О&
    By [azzo-kSv] in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-04, 09:07
  5. POPIS...ПОПИ&#10
    By CarDusan in forum Politika generalno
    Replies: 47
    Last Post: 14-05-04, 00:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •