Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 197

Thread: Neuronauka

  1. #51
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default


  2. #52
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,859
    Thanks Thanks Given 
    14,864
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    A to je sve vidiš težak bulšit.Tehnički Haksli je bio na LSD kad je pisao bravi nju vorlde.Zato je i tamo ubacio neku somu,no to je metaforički.
    Nadrogirani bravi koji pod uticajem nekakve bježanije od realnosti,a pogotovu bježanja od onoga što čovjeka čine čovjekom prave nekakav novi svjetski poredak.
    Može na tu temu dosta u okviru ove teme kako to sve hemijski/fizički/biološki pa i etički izgleda.

    Etički nula prekrižena jer laž koliko god se u njoj čovjek natapao endorfinom i (samo)zadovojstvom je prosto bježanje od istine.
    Last edited by Bluemoon; 31-05-23 at 11:47.
    No pasaran!

  3. #53
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    ...je prosto bježanje od istine.
    Istina, kakva čudna riječ.

    Hajde da ne zvučim previše depresivno, ali u ovom sad trenutku svijeta i poretka, jako je neozbiljno tvrditi da postoji neka precizna istina.

    Nije u pravu onaj ko zna istinu, nego onaj koji je u svoju laž uvjeren da je istina.

    Istina... koja istina, lol...

    Monopol sile, monopol dopamina, monopol serotonina, monopol adrenalina...



    ///


  4. #54
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,401
    Thanks Thanks Given 
    605
    Thanks Thanks Received 
    629
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Nije u pravu onaj ko zna istinu, nego onaj koji je u svoju laž uvjeren da je istina.
    Ovo je inače definicija zablude.

    Evo fin članak đe su objašnjene posljedice uzimanja psihoaktivnih supstanci:

    https://www.brainfacts.org/archives/...and-punishment
    Čupatelj

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Solid For This Useful Post:


  6. #55
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Nemoj neko pogrešno da shvati da ja promovišem nešto ovuda. Naročito ne psihoaktivne supstance, niti jednu. Počevši od kafe i cigara pa nadalje.

    Posljedice su fakt i često kobne. Samo mi je malo paradoksalno ovo oko istine u ovom globalnom haosu da neko može znati šta je to, onako, kristalno jasno. Ili je samo navikao na svoju neku istinu? Ne znam.

    Jer s filozofskog stanovištva živimo u Post-istinskom svijetu.

    Iliti Post-Truth Era.

  7. #56
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,859
    Thanks Thanks Given 
    14,864
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    Ja samo velim da je Haksli napisao knjigu pod uticajem nečega što je Hofman izolovao laboratorijski u ww2 a sad najjače iz parazita na žitu.
    Dakle.Njegovo cijelo djelo je napisano pod uticajem jednog od najjačih halucinogena i to ozbiljan čovjek može čitati i sa kompletnim uživanjem no ne može shvatiti ozbiljno ko i sa saj faj filmovima.U to vrijeme su se pojavili oni pokreti Timoti Lirija i tako to - raznorazna ekspanzija u muzici i sve je to onako lijepo iz nekog ugla ali je prosto laž da se na takvim temeljima može nositi ljudska zajednica.To je zapravo laž u smislu - lažno "oslobađanje" od sebe samoga.

    Ne rješavaju se tako problemi jer to je ono klasično nojevsko guranje glave u pijesak ili življenje u oblacima.
    Last edited by Bluemoon; 31-05-23 at 12:54.
    No pasaran!

  8. #57
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Pa za tebe onda SSRI antidepresivi, benzodiazepini, sedativi, hipnotici, antipsihotici, pa dobro i zamjenske opijatske terapije i ostalo nisu nikakve droge. Nego šta su? Posebice u CG znamo količinu po glavi stanovnika benzodiazepina, SSRI i antipsihotika, od kojih neki izazivaju strašnu i veoma jaku zavisnost. Mogao bih o tome dosta napisat.

    A skoro bijaše vijest koliko ono CG uzima benzose i antidepresive, 2 kutije po glavi stanovnika... Ne mogu se sjetit.

    I kazes ne moze se društvo graditi na takvim temeljima. Haha. Pa cijela Amerika je prozvana Prozac i Benzo nacija. A od devedesetih i ranije, opijatska, Oxycodonska, Percocets, Adderall, amfetamin i tako to, sad i marihuana.

    Marihuana je toliko puna THC ovih dana, naročito tamo gdje je legalna, da je neki smatraju snaznijim psihodelikom i od LSD.

    I što veliš Haksli bio isparanoisan na LSD i ne moze se društvo graditi... a ne no sam ja.

    Post Truth Era...je Brave New World sa AliExpressa.

  9. #58
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    A o alkoholu, kokainu i cigarama neću govoriti. Bila je i o tome vijest, da se u CG kolko ono litara po glavi stanovnika pije...

    Normalno nisu svi alkoholičari, ali ja sam poznavao jednog pijanog mašinovođu, vozi voz. Eh eto...

  10. #59
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Iz gore navedenog mi je smiješno da neko govori o bjezanju od istine.

    I da neko zaista zna šta je istina.

    Znam ja šta je statistika. Više vjerujem statistici nego istini.

  11. #60
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,401
    Thanks Thanks Given 
    605
    Thanks Thanks Received 
    629
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    Čupatelj

  12. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  13. #61
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,401
    Thanks Thanks Given 
    605
    Thanks Thanks Received 
    629
    Thanked in
    510 Posts

    Default



    Sent from my S23 ultra using Tapatalk
    Čupatelj

  14. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  15. #62
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default


    Fenomenalna priča stručnog čovjeka.

  16. The Following User Says Thank You to Tauruss For This Useful Post:


  17. #63
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,859
    Thanks Thanks Given 
    14,864
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    Tedd ima odlične serijale na ovu temu.



    Ali Bozzetto.

    Last edited by Bluemoon; 10-06-23 at 10:58.
    No pasaran!

  18. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  19. #64
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,859
    Thanks Thanks Given 
    14,864
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    Može bit.

    https://bigthink.com/neuropsych/military-method-sleep/

    Ono da uključivanje vojne metode u noćnu rutinu može poboljšati navike spavanja i oupšte.
    Last edited by Bluemoon; 14-06-23 at 12:34.
    No pasaran!

  20. #65
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,401
    Thanks Thanks Given 
    605
    Thanks Thanks Received 
    629
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    The third structure of importance when taking a closer look at the orca brain, is the enlarged limbic lobe. Importantly, the limbic system is the emotion-processing area in mammalian brains. It is relevant for the emotional life, behavior and memory formation (8).For a long time, spindle cells that are associated with limbic system processing of social organization and empathy, were assumed to be unique to the great apes. Now researchers found that the relative number of spindle cells is in fact larger in the brain of orcas than in the human brain (11).This expansion of cortical areas nicely correlates with the coordinated group behavior and social interaction observed in orca pods(12). As Lori Marino summarized, it suggests that there is something that evolved or adapted over time that cannot be found in humans but in orcas
    Orke imaju razvijeniji limbički sistem od čovjeka, što znači da te neke stvari koje se tiču emocionalne inteligencije ili kako se to već zove itd. i emocionalnih veza sa drugim članovima grupe/familije, one zbog toga možda bolje razumiju te stvari od samog čovjeka wtf

    evo link izvora:

    https://www.immunosensation-blog.de/...hales-empathy/
    Čupatelj

  21. The Following User Says Thank You to Solid For This Useful Post:


  22. #66
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Dešava li se vama da pomislite (ne izgovorite) na nešto, i ono vam izbaci recimo odmah reklamu na internetu, pjesmu na YouTube, članak u novinama, na portalu ili ne znam šta sve ne. Takođe i događaji, dešavaju se i događaji na koje se pomisli.

    Da li je to neki efekat mozga, ili slučajnosti, anticipacija, polupsihoza neka koja kroz neki Deja Vu specifičan efekat prolazi, mislim kako objasniti to? Metatizika ili biologija, psihologija, ko može objasniti?

    Pošto se meni prečesto dešava. U početku mi je bilo jako čudno, sad sam navikao. Bukvalno pomislim na naziv pjesme, na YouTube je izbaci odmah u recommended iako je nikad ranije nisam slušao niti imam istoriju pregleda. Pomislim na neki događaj, on se dogodi u narednih par dana. Čak sam onda i otvorio 2021. I to 1. Aprila temu u Ukrajini i ratu na forumu kad su mi govorili da nema šansi da će biti rata, da sam lud... Kad je počeo rat svi su mi govorili posle, bi ti u pravu. Naročito sam familiji trabunjao o tom nadolazećem ratu čitavu godinu. Imao sam i snove.

    Da li je to moja anticipacija emocionalno i psihogeno smixovana s deja vu ili nekim drugim efektom koji ima naziv ili šta bi to bilo u mozgu? Mislim najvjerovatnije mi je da ima neke šizo obrise, ali da li postoji neki specifičan termin oko toga u mozgu? Ili sve ovo što utiče oko nas, od medija do haosa utiče na to da se stvari tako očekuju i koncentracija je fokusirana na baš specifikacije. Mislim, dešavaju mi se poput algoritma na Spotify ili društvenim mrežama. Neurologija mora imati neki termin za to.

  23. #67
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,927
    Thanks Thanks Given 
    3,209
    Thanks Thanks Received 
    5,593
    Thanked in
    2,265 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Dešava li se vama da pomislite (ne izgovorite) na nešto, i ono vam izbaci recimo odmah reklamu na internetu, pjesmu na YouTube, članak u novinama, na portalu ili ne znam šta sve ne. Takođe i događaji, dešavaju se i događaji na koje se pomisli.

    Da li je to neki efekat mozga, ili slučajnosti, anticipacija, polupsihoza neka koja kroz neki Deja Vu specifičan efekat prolazi, mislim kako objasniti to? Metatizika ili biologija, psihologija, ko može objasniti?

    Pošto se meni prečesto dešava. U početku mi je bilo jako čudno, sad sam navikao. Bukvalno pomislim na naziv pjesme, na YouTube je izbaci odmah u recommended iako je nikad ranije nisam slušao niti imam istoriju pregleda. Pomislim na neki događaj, on se dogodi u narednih par dana. Čak sam onda i otvorio 2021. I to 1. Aprila temu u Ukrajini i ratu na forumu kad su mi govorili da nema šansi da će biti rata, da sam lud... Kad je počeo rat svi su mi govorili posle, bi ti u pravu. Naročito sam familiji trabunjao o tom nadolazećem ratu čitavu godinu. Imao sam i snove.

    Da li je to moja anticipacija emocionalno i psihogeno smixovana s deja vu ili nekim drugim efektom koji ima naziv ili šta bi to bilo u mozgu? Mislim najvjerovatnije mi je da ima neke šizo obrise, ali da li postoji neki specifičan termin oko toga u mozgu? Ili sve ovo što utiče oko nas, od medija do haosa utiče na to da se stvari tako očekuju i koncentracija je fokusirana na baš specifikacije. Mislim, dešavaju mi se poput algoritma na Spotify ili društvenim mrežama. Neurologija mora imati neki termin za to.
    Ovo se i meni pocelo desavati zadnjih mjeseci, da nesto pomislim, i pri vrhu google recommended linija se nalazi...

    Crepy, sto god da je u pitanju.

    Sent from my SM-A536B using Tapatalk

  24. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  25. #68
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Moguće da su slučajnosti, a da je mozak "prenapregnut" ovim događajima oko nas, tako da ekspresno anticipira i fokusira se na pojedinosti koje specifično kalkuliše i anticipira, i onda "potvrđuje". Mozak nije ni 0,001% istražena stvar. Mi znamo samo u grubom smislu, šta bi to bilo i kako. A ko zna i šta rade ovi što vladaju ovim haosom, šta sipaju u vodu sa česme, bilo je skoro u vijestima u USA, da se zaprepasti.

    U drugom scenariju, moguće da se radi o nekom fenomenu tipa Deja Vu, ali ja ne znam puno o toj temi, pa ne mogu spekulisati.

  26. #69
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,401
    Thanks Thanks Given 
    605
    Thanks Thanks Received 
    629
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    Mislim da postoji dosta jednostavniji odgovor, a to je da je Machine Learning jednostavno dostigao taj nivo inteligencije da totalno može sad da provali koje vrste klipova/pjesama i drugih stvari ti se sviđaju, onda u kalkulaciji sa time koliko imaš godina i da li si mentalni profil osobe koji voli te nostalgične stvari i što je bilo moderno kad si bio mlađi, u kalkulaciji sa time što si ovih dana pričao i u kalkulaciji sa mnogo drugih parametara koji su postali dio tog tvog machine learning modela koji postoji neđe na nekom cloud-u, on ti sad vrlo precizno baš nudi ono što ti treba, a čak iako pogriješi ti to samo nesvjesno ignorišeš, ne kažeš a što je ovo brate youtube mi sve nudi nešto što me ne interesuje, a kad ti potrefi onda ono ostaneš u šoku vaauuu, kako mi je potrefio, ovo je neko čudo ja sam vidovnjak prizvao sam ovo svojim mislima . A u principu se samo vremenom ta AI tehnologija toliko usavršila da daje bolje predikcije, a ko zna što će bit za što će bit za 2,3, 5 i više godina . I ljudi ukapirajte da je ova tema posvećena neuronauci a ne psihologiji i paranormalnim stvarima.
    Čupatelj

  27. The Following 3 Users Say Thank You to Solid For This Useful Post:


  28. #70
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    To sam i ja prvo pomislio, kad je već neko spominjao Artificial Super Intelligence, a da i Machine Learning. Izvinite ako je zvučalo paranormalno, ne mislim ja da sam to "prizvao", nego prosto, pomislim recimo "odavno nije bio zemljotres", i desi se u Turskoj par dana ili nedjelju nakon toga. Ne znam ni što razmišljam o zemljotresu, a kamoli zašto se baš desio kasnije.

    Posle čitam o tom zemljotresu i hiljadu teorija zavjere, od toga da je upotrijebljeno tektonsko oružje do Vanzemaljaca.

    A ako već postoji takvo tektonsko oružje, onda je i taj Machine Learning, psihološki i tehnološki takav da mi može dati takvu sugestiju i razmišljanje unaprijed kroz bezbroj različitih podsvjesnih i svjesnih kontakata i kalkulacija.

    Praštajte na offtopicu.

  29. #71
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Saruman, nekad kao slučajno pomisli kako će pecaros (tj. ja) doć do nekih ozbiljnijih para. Znacilo bi mi puno a tebi je to samo nekoliko sekundi potrošenog vremena

  30. The Following 3 Users Say Thank You to pecaros For This Useful Post:


  31. #72
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,859
    Thanks Thanks Given 
    14,864
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    To sam i ja prvo pomislio, kad je već neko spominjao Artificial Super Intelligence, a da i Machine Learning. Izvinite ako je zvučalo paranormalno, ne mislim ja da sam to "prizvao", nego prosto, pomislim recimo "odavno nije bio zemljotres", i desi se u Turskoj par dana ili nedjelju nakon toga. Ne znam ni što razmišljam o zemljotresu, a kamoli zašto se baš desio kasnije.

    Posle čitam o tom zemljotresu i hiljadu teorija zavjere, od toga da je upotrijebljeno tektonsko oružje do Vanzemaljaca.

    A ako već postoji takvo tektonsko oružje, onda je i taj Machine Learning, psihološki i tehnološki takav da mi može dati takvu sugestiju i razmišljanje unaprijed kroz bezbroj različitih podsvjesnih i svjesnih kontakata i kalkulacija.

    Praštajte na offtopicu.
    Ja mislim da je to kao u onom filmu Dan Mrmota.Ti misliš da si nešto predvidio ali sve na planeti je postalo predvidivo kao deja vu.

    Još ako si u maloj zemlji kao ova to je tačno ko u Dan Mrmota.
    No pasaran!

  32. #73
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default

    The Fractal Nature of the Brain:
    EEG Data Suggests That the Brain Functions as a “Quantum Computer” in 5‐8 Dimensions

    https://jneuroquantology.com/index.p...wnload/279/291

    Davno su Jung i Pauli zapoceli saradnju.


    Sent आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  33. #74
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,859
    Thanks Thanks Given 
    14,864
    Thanks Thanks Received 
    3,669
    Thanked in
    2,619 Posts

    Default

    No pasaran!

  34. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  35. #75
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default



    Efektivnost mozga posle kafe i šećera.

    Pa posle kazu kafa nije droga. A ne no sam ja. Samo su joj dali pametan naziv, nootropik, odnosno pametna droga.

    Kao da postoje i glupe droge.

  36. The Following 2 Users Say Thank You to Saruman For This Useful Post:


Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •