Results 1 to 5 of 5

Thread: Filozofija Astronomije

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Filozofija Astronomije

    Evo teme đe možemo da se raspričano i fantaziramo naravno poštujući poznate činjenice.
    Ima dosta povezanih tema i interesantnih pitanja za koje nauka još uvijek nema konačni odgovor. Eto prostora za našu maštu .


    Tema "Nastanak Svemira" https://forum.cdm.me/showthread.php?...stanak-Svemira je jedno od pitanja
    Druga pitanja mogu biti -
    Ima li života još neđe tamo ?
    Jeli svemir mlad ili je zašao u srednje godine i kakva ga budućnost čeka ...? :-)
    Koja je naša uloga i smisao u svemu tome ?


    Zanimljiv video

    Naprijed . Nemojte se izuvat
    Last edited by septembar; 21-11-13 at 21:31.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nisam baš siguran da je naziv topika prikladan s obzirom da astrofizika ima poprilično striktnu definiciju i područje proučavanja.

    Možda je prikladnije da se upotrebila Kosmologija s obzirom da se ta nauka upravo bavi proučavanjem pitanja koja su početno bila vezana za filozofiju (nastanak svemira, budućnost svemira i odnosi veličina u svemiru).

    S druge strane, ipak, kozmologija nije filozofska disciplina već striktno naučna s obzirom da se prvenstveno bavi matematičkim modeliranjem i posmatrnjem (limitirano i eksperimentom kada se naravno ima sredstava i tehnologije da se eksperiment obavi, u tom kontekstu eksperimentalna kozmologija kaska daleko iza matematičkog modeliranja i posmatranja s obzirom na potrebne resurse i energiju da se kozmološki eksperiment uspiješno obavi, primjer LHC).

    Što se tiče astrobiologije, ta nauka je prvenstveno statistička i bazirana je samo na biološkim spoznajama koje imamo o životu na Zemlji. Sama po sebi je jako limitirana nauka jer postoji vrlo malo definicija i modela koji se mogu uzeti kao referentne tačke unutar te nauke. Naime čak i najosnovnija definicija ove nauke "Što je život?" je tek proizvoljna i varira od autora do autora kroz izuzetno šitok spektar kontradikcija.

    Moj predlog je da se ime topika promijeni u Filozofija Astronomije, da obuhvati sve moguće filozofske rasprave unutar širokog poima nauka u okviru astronomije (kozmologija, astrobiologija, astrofizika itd).

    Astrofizika sama po sebi je striktna nauka koja u suštini nema puno veze sa filozofijom (iako postoji jedan limitirani broj tema koje se mogu filozofski obrađivati, a koje su tek frugalno vezane za spoznaje koje proističu iz astrofizike) koja proučava nuklearne i hemijske reakcije na astronomskom nivou (stvaranje zvijezda, evoluciju zvijezda različitih masa, evoluciju zvijezdanih sistema, molekularne i ionske interakcije unutar maglina, "geologiju" planetarnih tijela na hemijskom i atomskom nivou itd).

    "geologiju" planetarnih tijela sam stavio pod navode jer ne znam prikladniji naziv za taj tip istraživanja jer to proučavanje obuhvata čitav niz interakcija koje nisu u opće geološke prirode u najstriktnijem značenju tog termina, na primer razvoj gasovitih džinova i procesi unutar jezgre takvih planetarnih tijela, razni oblici atmosfera, magnetska polja itd.
    Last edited by funestis; 22-11-13 at 08:47.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Nisam baš siguran da je naziv topika prikladan s obzirom da astrofizika ima poprilično striktnu definiciju i područje proučavanja.
    I ja sam oko ovoga razmišljao i nijesam bio siguran šta da stavim za naslov
    :biggrin:
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Možda je prikladnije da se upotrebila Kosmologija s obzirom da se ta nauka upravo bavi proučavanjem pitanja koja su početno bila vezana za filozofiju (nastanak svemira, budućnost svemira i odnosi veličina u svemiru).
    Bojao sam se da ako stavim Kosmologija priča bi lako i logično mogla da ode "off topic" (van teme). Želio sam da stavim nešto šire pa mi je "Astrofizika" izgledala najzgodnija mada nijesam 100% siguran.
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    S druge strane, ipak, kozmologija nije filozofska disciplina već striktno naučna s obzirom da se prvenstveno bavi matematičkim modeliranjem i posmatrnjem (limitirano i eksperimentom kada se naravno ima sredstava i tehnologije da se eksperiment obavi, u tom kontekstu eksperimentalna kozmologija kaska daleko iza matematičkog modeliranja i posmatranja s obzirom na potrebne resurse i energiju da se kozmološki eksperiment uspiješno obavi, primjer LHC).
    Ja sam mislo da je Astronomija eksperimentalna posmatračka osnova Astrofizike
    Naprimjer neki astronom posmatra i bilježi rezultate posmatranja zvijezda sličnih Suncu (to je kao neki eksperimentalni dio Astrofizike - osnova na kojoj se posle grade teorije)
    Astrofizičar (može biti isti čovjek :-) ) se bavi teorijama koje objašnjavaju ponašanje tih zvijezda , šta se u njima dešava , kako nastaju i kako će umrijeti.
    U dalekoj budućnosti ,pred kraj svog života Sunce će da se proširi i da sprži Zemlju - to kaže Astrofizika

    A šta će biti sa nama i svim ostalim koji tada budu na Zemlji? - Astrofizika i ostale nauke ne daju odgovor na pitanje "Šta da radimo u tom trenutku? " samo kažu kolika će biti temperatura u hiljadama stepeni Kelvina
    To pitanje "Šta da radimo?" je filozofsko.
    Oslanjajući se na fizičke činjenice Astrofizike ostavljen je slobodan prostor za našu imaginaciju, zabavnu priču jer se radi o dalekoj budućnosti i smišljanje plana.
    Imaju tri logične mogućnosti
    - Da nestanemo (1)
    - ili da opstanemo tako što će mo se prilagoditi životu na visokoj temperaturi (2) ili odseliti (3)

    Takođe se može ići i dalje pa da neko napravi film, napiše knjigu , izkomponuje muziku ... razmišljajući o ovoj temi
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Što se tiče astrobiologije, ta nauka je prvenstveno statistička i bazirana je samo na biološkim spoznajama koje imamo o životu na Zemlji. Sama po sebi je jako limitirana nauka jer postoji vrlo malo definicija i modela koji se mogu uzeti kao referentne tačke unutar te nauke. Naime čak i najosnovnija definicija ove nauke "Što je život?" je tek proizvoljna i varira od autora do autora kroz izuzetno šitok spektar kontradikcija.
    Mislo sam da i u osnovi ovog stoji fizika. U osnovi biologije su hemiske reakcije a u njihovoj osnovi fizika elementarnih čestca.
    Vjerovatnoća postojanja vanzemaljskog života bilo bi pitanje astrobiologije (ili ako je moguće šire gledati kao dio Astrofizike)
    Pod pretpostavkom postojanja vanzemaljskog života otvaraju se "filozofska" pitanja šta da radimo u susretu sa njim.

    Da li imamo moralno pravo da naprimjer pojedemo "vanzemaljski kupus" ili "antilopu"?
    Ili ako ima inteligentnh bića kolika je šansa da im je sasvim normalno da nas pretvore u robove ?
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Moj predlog je da se ime topika promijeni u Filozofija Astronomije, da obuhvati sve moguće filozofske rasprave unutar širokog poima nauka u okviru astronomije (kozmologija, astrobiologija, astrofizika itd).
    Ja sam mislo da su ostale u okviru astrofizike mada sve zavisi od tačke posmatranja
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Astrofizika sama po sebi je striktna nauka koja u suštini nema puno veze sa filozofijom (iako postoji jedan limitirani broj tema koje se mogu filozofski obrađivati, a koje su tek frugalno vezane za spoznaje koje proističu iz astrofizike) koja proučava nuklearne i hemijske reakcije na astronomskom nivou (stvaranje zvijezda, evoluciju zvijezda različitih masa, evoluciju zvijezdanih sistema, molekularne i ionske interakcije unutar maglina, "geologiju" planetarnih tijela na hemijskom i atomskom nivou itd).
    Mijenjam , hvala na sugestiji
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    "geologiju" planetarnih tijela sam stavio pod navode jer ne znam prikladniji naziv za taj tip istraživanja jer to proučavanje obuhvata čitav niz interakcija koje nisu u opće geološke prirode u najstriktnijem značenju tog termina, na primer razvoj gasovitih džinova i procesi unutar jezgre takvih planetarnih tijela, razni oblici atmosfera, magnetska polja itd.
    Last edited by septembar; 22-11-13 at 10:28.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo nekih interesantnih astronomskih pitanja ...

    Da li u svemiru smije da se postavi oruzje za masovno uništenje ?
    Po http://en.wikipedia.org/wiki/Outer_Space_Treaty nesmije ali može "obično" konvencionalno oružje

    Šta može da se radi i da li neko može da uspostavi pravo vlasništva ? Nije jasno definisano .
    http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_Treaty
    http://en.wikipedia.org/wiki/Extrate...al_real_estate

    Šta mislite kao treba definisati prava šta i ko smije da radi ?

  5. #5
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,135
    Thanks Thanks Given 
    15,067
    Thanks Thanks Received 
    3,730
    Thanked in
    2,668 Posts

    Default

    Mali rifreš teme s obzirom na događaje nakon početka 2024.

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Evo nekih interesantnih astronomskih pitanja ...

    Da li u svemiru smije da se postavi oruzje za masovno uništenje ?
    Po http://en.wikipedia.org/wiki/Outer_Space_Treaty nesmije ali može "obično" konvencionalno oružje

    Šta može da se radi i da li neko može da uspostavi pravo vlasništva ? Nije jasno definisano .
    http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_Treaty
    http://en.wikipedia.org/wiki/Extrate...al_real_estate

    Šta mislite kao treba definisati prava šta i ko smije da radi ?
    Na temu članak na Space i pitanje.

    U svjetlu ovih događaja, mnogi kreatori politike i stručnjaci se pitaju: Je li vrijeme za novi Ugovor o svemiru?
    Link:
    https://www.space.com/russia-space-n...on-us-congress

    Čak i da prekrše takav ugovor,bilo ko napravili bi najveću glupost na svijet.
    No pasaran!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Filozofija života
    By gaul in forum Religija i filozofija
    Replies: 21
    Last Post: 20-12-12, 00:15
  2. Filozofija štiklica...
    By Raquel in forum Ženski kutak
    Replies: 65
    Last Post: 13-11-12, 08:28
  3. filozofija ljubomore
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-10, 22:52
  4. Religija i filozofija
    By CeNtuRY-GirL in forum Religija i filozofija
    Replies: 30
    Last Post: 18-09-07, 20:36
  5. Filozofija kao predmet!
    By Masinac081 in forum Religija i filozofija
    Replies: 9
    Last Post: 21-07-07, 20:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •