Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 69

Thread: Zemljotresi u Turskoj i Siriji

  1. #26
    Join Date
    May 2008
    Location
    At Home
    Posts
    1,641
    Thanks Thanks Given 
    50
    Thanks Thanks Received 
    645
    Thanked in
    307 Posts

    Default


  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,656
    Thanks Thanks Given 
    746
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Je l’ moras da saljes te cifre?

  3. The Following 5 Users Say Thank You to Sale For This Useful Post:


  4. #28
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,685
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Čini mi se da je ova katastrofa u Turskoj prilično posledica loše gradnje.
    Na dosta snimaka se vidi kako prvo popusti prizemlje, bukvalno nestane, onda ostatak naravno padne. Ponekad i ostane ucijelo.
    I onda na jednom snimku vidjeh kako mještanin tvrdi da je u prizemlju naknadno napravljen supermarket i da su makli dio nosećih stubova jer su im smetali.
    Moguće da je ovo bila ne tako rijetka praksa.
    Na drugom mjestu nadjoh da su posle prethodnog zemljotresa uveli nove strožije propise....ALI postoji procedura da se objekat izuzme iz tih propisa.
    Svakakve su budalaštine očigledno rađene.

    A nije da ne znaju. Kad je projektovan Portonovi bilo je dosta priče oko načina izrade temelja. Mnogo je loš i nestabilan teren.
    Glavni ekspert koga su Englezi angažovali jer bio iz Turske. I na osnovu njegovog izvještaja je Investitor uložio dodatnih 50-tak miliona ispod zemlje.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  5. The Following 3 Users Say Thank You to high For This Useful Post:


  6. #29
    Join Date
    May 2008
    Location
    At Home
    Posts
    1,641
    Thanks Thanks Given 
    50
    Thanks Thanks Received 
    645
    Thanked in
    307 Posts

    Default

    Ja pričah sa jednim projektantom. Koji je projektovao nesyo po CG. Kaže da u Budvu ima 2 ili 3 zgrade ukupno koje su po standardu urađene.
    Pazi ovo: na 1 šipku koja je projektovana, tipa željezo 18 a stavi se željezo 16 uštedi se do 20,000€ i zgrada će fizički da stoji, ali ne može da izdži e sad kad na jedno ovo može i tako štede, što misliš kolko je ovakvih po Podgorici i ostalim mjestima....

  7. #30
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pauki View Post
    Ja pričah sa jednim projektantom. Koji je projektovao nesyo po CG. Kaže da u Budvu ima 2 ili 3 zgrade ukupno koje su po standardu urađene.
    Pazi ovo: na 1 šipku koja je projektovana, tipa željezo 18 a stavi se željezo 16 uštedi se do 20,000€ i zgrada će fizički da stoji, ali ne može da izdži e sad kad na jedno ovo može i tako štede, što misliš kolko je ovakvih po Podgorici i ostalim mjestima....
    Budva je ipak najgore (iz)gradjena od svih gradova u CG.

    Ne kazem da su drugim zgrade koje bi izdrzale bog-zna-sto ali imam osjecaj da ce Budva pocet' sama da propada i bez ikakvog zemljotresa koliko je lose gradjena i koliko je sve divlje gradjeno.

    Imam jedno drugo pitanje vezano za zemljotrese... kakvim osiguranjem ste vi pokriveni u tom slucaju? Ili je to visa sila pa nije pokriveno uopste?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,656
    Thanks Thanks Given 
    746
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Ima nivo pokrica koji pokriva i zemljotres.

  9. #32
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,648
    Thanks Thanks Given 
    2,664
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Budva je ipak najgore (iz)gradjena od svih gradova u CG.

    Ne kazem da su drugim zgrade koje bi izdrzale bog-zna-sto ali imam osjecaj da ce Budva pocet' sama da propada i bez ikakvog zemljotresa koliko je lose gradjena i koliko je sve divlje gradjeno.

    Imam jedno drugo pitanje vezano za zemljotrese... kakvim osiguranjem ste vi pokriveni u tom slucaju? Ili je to visa sila pa nije pokriveno uopste?
    Ja stanove osiguravam evo 10godina od svega i svacega plus posebna polisa za zemljotres.mada zalud mi osiguranje ako ga ne prezivim

    Послато са SM-F926B помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  10. #33
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,278
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pauki View Post
    Ja pričah sa jednim projektantom. Koji je projektovao nesyo po CG. Kaže da u Budvu ima 2 ili 3 zgrade ukupno koje su po standardu urađene.
    Pazi ovo: na 1 šipku koja je projektovana, tipa željezo 18 a stavi se željezo 16 uštedi se do 20,000€ i zgrada će fizički da stoji, ali ne može da izdži e sad kad na jedno ovo može i tako štede, što misliš kolko je ovakvih po Podgorici i ostalim mjestima....
    To je standardno kod nas. Ja kad sam kucu gradio staticar je projektovao sipke zeljeza fi12 za stubove, bukvalno svako ko mi je dosao na kucu a da je prije toga gradio svoju mi je rekao ti si budala koja baca pare, lagano ti fi8 zavrsava posao a ima i onih koji su fi6 stavljali(jezivo) i sa takvima treba covjek da raspravlja. Cinjenica je da ne valja ni premalo ni previse zeljeza. Struka (provjerena) treba da se pita i to je to.

  11. #34
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,685
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Građevinska struka je kod nas usvojila Euro kodove. Oni su još strožiji od naših prethodnih propisa.
    Osim ovoga, sad recimo za PG treba da stupe na snagu strožiji koeficijenti za dodatni teret.
    To je zbog onog ekstremnog snijega koji je pao 2012. Standardi su OK.
    Koliko se sve poštuje na zgradama koje je radio ko je stigao....ne znam. To je bio jedan od razloga zbog kojeg sam kupio stan u starogradnji.
    On je provjeren u realnim uslovima. :-)

    Meni je recimo jako čudno kako se novi stanovi prodaju i kupuju. Kad se kupuju nova kola dobije se spisak do zadnjeg detalja po pitanju opreme. I to je OK.
    A kad se kupuje novi stan, sve đuture, komada 1.
    Ni Zeta gradnja ne daje materijalizaciju.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  12. The Following User Says Thank You to high For This Useful Post:

    NSX

  13. #35
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    I meni je stan od svega osiguran ali mislim da moja polisa i kradja i požar i zemljotres ima neki limit dokle moze, nije ono kao auto "kasko" da mi komplet štetu isplate...
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  14. #36
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Budva je ipak najgore (iz)gradjena od svih gradova u CG.

    Ne kazem da su drugim zgrade koje bi izdrzale bog-zna-sto ali imam osjecaj da ce Budva pocet' sama da propada i bez ikakvog zemljotresa koliko je lose gradjena i koliko je sve divlje gradjeno.

    Imam jedno drugo pitanje vezano za zemljotrese... kakvim osiguranjem ste vi pokriveni u tom slucaju? Ili je to visa sila pa nije pokriveno uopste?
    bio sam u St. Julianu na Malti prije 20ak dana, a prije toga sam bio 2013. znači 10 godina i krenuli su i tamo da prave BD, nije toliko načičkano ali se isto prave desetospratnice na baš trusnom području (bio je zemljotres 5 rithera baš kad sma bio na 10. spratu hotela i nije nimalo prijatno)

    sa lokalcima sam pričao i kažu da je korupcija ogromna u građevinarstvu i da je dosta para ušlo iz Rusije itd.
    She is only here to annoy herself!

  15. #37
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22,093
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    752
    Thanked in
    524 Posts

    Default

    Ovaj radi zgrade kod nas -> prizor.

    https://m.facebook.com/story.php?sto...ibextid=Nif5oz

  16. #38
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ka da su ovi naši bolji?! Nikome ništa nije sveto, samo pare i to što više para! Ne pita se za cijenu, preko leševa ako treba!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  17. #39
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Malo je morbidus al' kad vec pomenu... prilicno sam siguran da je Baća (Zetagradnja) u Baru bas i gradio preko groblja, onamo blize marini...

    A onda kad je pocelo da se suska i da se vade dokazi, odlucili su da napravi u blizini kao neki memorijal zrtvama bla bla kao da nije bas tu bilo nego malo pored...

    Ne bih dalje a nije ni tema...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  18. The Following User Says Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  19. #40
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,685
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Naši danas obustavili pretragu i vraćaju se u Crnu Goru.
    Potraga je izgleda prekinuta iz bezbjednosnih razloga. Bilo je nemira jer su ljudi bijesni.
    U istoj oblasti su potragu obustavili Njemci, Austrijanci i Švajcarci.

    Crnogorski spasioci napustili Hataj, sjutra stižu u Podgoricu - CdM
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  20. #41
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    bijesni su jer su im vlasti tamo kako bi skinuli odgovornost sa sebe prosule priču kako su zapadnjaci aktivirali HAARP jer nisu htjeli da prime Švedsku u NATO
    She is only here to annoy herself!

  21. #42
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by high View Post
    Građevinska struka je kod nas usvojila Euro kodove. Oni su još strožiji od naših prethodnih propisa.
    Osim ovoga, sad recimo za PG treba da stupe na snagu strožiji koeficijenti za dodatni teret.
    To je zbog onog ekstremnog snijega koji je pao 2012. Standardi su OK.
    Koliko se sve poštuje na zgradama koje je radio ko je stigao....ne znam. To je bio jedan od razloga zbog kojeg sam kupio stan u starogradnji.
    On je provjeren u realnim uslovima. :-)

    Meni je recimo jako čudno kako se novi stanovi prodaju i kupuju. Kad se kupuju nova kola dobije se spisak do zadnjeg detalja po pitanju opreme. I to je OK.
    A kad se kupuje novi stan, sve đuture, komada 1.
    Ni Zeta gradnja ne daje materijalizaciju.
    Bijah par dana posredno uključen u dešavanja.
    Dakle u Turskoj je pred skoro svake izbore, Erdoganova AKP partija i njena Vlada sporovidila amnestiju od kršenja raznih zakona. Između ostalog sve velike građevinske firme su bliske Erdoganu, i svi su uz neke naknade amnestirani za nepoštovanje struke prilikom gradnje. Meni su rekli, a ako mene lažu lažem i ja vas, da su NVO analizirale i došle do podataka da je pola zgrada sagrađeno mimo propisa i da se najveći dio njih nalzi u Istanbulu. kako je građevina ogroman činilac Turskog GDP-a Vlade su bile spremne da zažmure na to.
    I ovo je samo posljedica toga. Bio je predsjednik komoe građevinskih inženjera na TV a su ga brzo makli koji je pričao da je korupcija i nepoštovanje standarda glavni krivac za kataklizmu koja ih je zadesila.

    Quote Originally Posted by high View Post
    Naši danas obustavili pretragu i vraćaju se u Crnu Goru.
    Potraga je izgleda prekinuta iz bezbjednosnih razloga. Bilo je nemira jer su ljudi bijesni.
    U istoj oblasti su potragu obustavili Njemci, Austrijanci i Švajcarci.

    Crnogorski spasioci napustili Hataj, sjutra stižu u Podgoricu - CdM
    Quote Originally Posted by NSX View Post
    bijesni su jer su im vlasti tamo kako bi skinuli odgovornost sa sebe prosule priču kako su zapadnjaci aktivirali HAARP jer nisu htjeli da prime Švedsku u NATO
    Tamo je mnogo veći bijes što je spora reakcija države bila. Putevi i arodromi su uništeni pa je dopremanje pomoći dosta sporo, a helikoptere slabije koriste.
    Erdogan je skoro priznao da odgovor države nije bio najbolji i da je moglo bolje ali da nema države koja može bit spremna na ovakvu katastrofu (što jes istina).
    Masu su ga kritikovali zapadni mediji CNN Turska npr, i isti dan predsjednik naredi gašenje twittera u cijeloj Turskoj. Tamo su valjda izbori ove godine. pa je svaki poen bitan.

    E sad ovi najnoviji teoretičari kažu da je to donekle namjerno, jer su tu regiju Turske masovno naselile izbjeglice iz Sirije i da je zato sve tako sporo i haotično jer su žrtve većinom izbjeglice.

    Ovaj što su ga uhapsili - prvo sa tog aerodroma se ne leti za Podgoricu uopšte. Drugo to što je gradio po Crnoj Gori nema ama nikakve veze, jer je neko morao da radi nadzor i da potpiše papire vezane za to kao i za statiku i reviziju projekta.
    Tako da može bit jedino kriva lokalna radinost, a ne on što se Cg tiče.
    Last edited by hercules; 11-02-23 at 22:46.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #43
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,685
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    I u Turskoj mu je neko potpisao papire.
    Inspekcija bi trebalo pod hitno da provjeri kako je ovde radio.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  23. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Zavrsena je to prica. niko normalan ne bi onamo dozvolio ni kokosinjac da se napravi a ne onoliki objekat.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  24. #45
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Bijah par dana posredno uključen u dešavanja.
    Dakle u Turskoj je pred skoro svake izbore, Erdoganova AKP partija i njena Vlada sporovidila amnestiju od kršenja raznih zakona. Između ostalog sve velike građevinske firme su bliske Erdoganu, i svi su uz neke naknade amnestirani za nepoštovanje struke prilikom gradnje. Meni su rekli, a ako mene lažu lažem i ja vas, da su NVO analizirale i došle do podataka da je pola zgrada sagrađeno mimo propisa i da se najveći dio njih nalzi u Istanbulu. kako je građevina ogroman činilac Turskog GDP-a Vlade su bile spremne da zažmure na to.
    I ovo je samo posljedica toga. Bio je predsjednik komoe građevinskih inženjera na TV a su ga brzo makli koji je pričao da je korupcija i nepoštovanje standarda glavni krivac za kataklizmu koja ih je zadesila.





    Tamo je mnogo veći bijes što je spora reakcija države bila. Putevi i arodromi su uništeni pa je dopremanje pomoći dosta sporo, a helikoptere slabije koriste.
    Erdogan je skoro priznao da odgovor države nije bio najbolji i da je moglo bolje ali da nema države koja može bit spremna na ovakvu katastrofu (što jes istina).
    Masu su ga kritikovali zapadni mediji CNN Turska npr, i isti dan predsjednik naredi gašenje twittera u cijeloj Turskoj. Tamo su valjda izbori ove godine. pa je svaki poen bitan.

    E sad ovi najnoviji teoretičari kažu da je to donekle namjerno, jer su tu regiju Turske masovno naselile izbjeglice iz Sirije i da je zato sve tako sporo i haotično jer su žrtve većinom izbjeglice.

    Ovaj što su ga uhapsili - prvo sa tog aerodroma se ne leti za Podgoricu uopšte. Drugo to što je gradio po Crnoj Gori nema ama nikakve veze, jer je neko morao da radi nadzor i da potpiše papire vezane za to kao i za statiku i reviziju projekta.
    Tako da može bit jedino kriva lokalna radinost, a ne on što se Cg tiče.
    Pa bjese u novine prije neki dan podatak da od 13 miliona zgrada u Tursku, vise od pola ne ispunjava standarde.

    Da je normalna drzava Erdogan bi prvi letio.

    Tj, da je normalna Ervogan ne bi letio, jer se ovo ne bi moglo desit u normalnu drzavu.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  25. #46
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Ako mu je u Tursku proslo sve ovo, ne vidim zasto ne bi u Crnoj Gori.

    Ovdje se vodi racuna o tome kako se gradi? Nemojmo se zayebavat', zaista. Dovoljno je da se vidi sve sto je izgradjeno i sve sto se planira i da sve bude jasno... ko se pita i kako funkcionise gradjevinska masinerija u CG, gradio to Crnogorac, Turcin ili neko treci.

    Nego nije tema, prikladnija je ona na arhitekturi.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  26. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Zna li se možda još koliko će potrage trajati?
    Ovo postaje pretužno.

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  27. #48
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post

    Nego nije tema, prikladnija je ona na arhitekturi.
    Nije bas i da nije tema da budemo iskreni, usko je vezano za zemljotres jer je na zalost neminovno da i nas ceka jedan jaci. Pitanje je sta ce od primorja ostati da stoji al' je velika vjerovatnoca da ce malo onoga sto je izgradjeno poslije raspada YU biti na istom mjestu... Mada ni ono staro nije bas bas sigurno...

  28. #49
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Nije bas i da nije tema da budemo iskreni, usko je vezano za zemljotres jer je na zalost neminovno da i nas ceka jedan jaci. Pitanje je sta ce od primorja ostati da stoji al' je velika vjerovatnoca da ce malo onoga sto je izgradjeno poslije raspada YU biti na istom mjestu... Mada ni ono staro nije bas bas sigurno...
    Djelimicno se slazem.

    Ipak, mislim da nije fer uporedjivat' svu ovu muku koja se trenutno desava sa stotinama hiljada ljudi (milionima?) i onim sto bi se moglo desit' kod nas.

    Ako stigne, danas cu odvojit' post-ove i napravit' novu temu 'Zemljotres u Turskoj i Siriji' jer smo ovu temu skoro iskljucivo koristili za potrese u Crnoj Gori, ne i sire.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  29. #50
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    4,987
    Thanks Thanks Given 
    1,132
    Thanks Thanks Received 
    1,463
    Thanked in
    629 Posts

    Default




    Sent from my iPhone using Tapatalk

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Zemljotresi
    By septembar in forum Nauka generalno
    Replies: 26
    Last Post: 29-01-15, 06:37
  2. U Turskoj 250.000 iseljenika iz Crne Gore
    By Dobrusky in forum Politika generalno
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-14, 09:28
  3. Protesti u Turskoj
    By funestis in forum Politika generalno
    Replies: 93
    Last Post: 23-07-13, 10:42
  4. A Zemljotresi?
    By The_Age_of_Love in forum Primorski
    Replies: 20
    Last Post: 05-10-09, 00:16
  5. Odmor u Turskoj?
    By Kapo in forum Putovanja
    Replies: 15
    Last Post: 13-07-05, 17:22

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •