Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 56

Thread: Nacija, nacionalizam, nacionalista ...

  1. #1
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Exclamation Nacija, nacionalizam, nacionalista ...

    • Moram da otvorim ovaj topic, jer ovđe ima puno ljudi koji barataju teminima: nacija, nacionalizam, nacionalista, a pojma nemaju što to znači!

      Pa evo da vidimo neke definicije tih stranih izraza.






    Da napomenem, ima više definicija pojma - nacija. No, za neke je dobro da za početak saznaju bilo što o ovom stranom izrazu, za sad im je ova definicija odlična!

    .
    Last edited by Ćipur; 05-11-09 at 16:09.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

  3. #3
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Formice,dobro si nasao adresu foruma koju ces da das.Nacisticki forum.....
    Otvorite knjigu iz sociologije za cetvrti gimnazije i tu je sve fino objasnjeno....

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Otvorite knjigu iz sociologije za cetvrti gimnazije i tu je sve fino objasnjeno....
    Lako je sad otvoriti kad sam ovo postavio.
    90% ljudi koji na forumima pricaju o ovim pojmovima, pojma nemaju sto znace.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Formice,dobro si nasao adresu foruma koju ces da das.Nacisticki forum.....
    Otvorite knjigu iz sociologije za cetvrti gimnazije i tu je sve fino objasnjeno....
    Ako neki znaju sta je sociologija...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Formice,dobro si nasao adresu foruma koju ces da das.Nacisticki forum.....
    Otvorite knjigu iz sociologije za cetvrti gimnazije i tu je sve fino objasnjeno....
    Kao što sam i rekao, ilustracija za temu.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bar
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo ja sam nacionalista od '89. Nesto su nas svi tretirali kao nenormalne. Sada procitah da to znaci rodoljub. Jeste li bili nepismeni ili smo mi ludi. Pljuvate nas na svakom koraku, tretirate nas kao stoku, brisete nam postove, kunete nas,..... a mi Rodoljubi. Gospode Boze ovdje neko nije normalan.

  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dejobar View Post
    Evo ja sam nacionalista od '89. Nesto su nas svi tretirali kao nenormalne. Sada procitah da to znaci rodoljub. Jeste li bili nepismeni ili smo mi ludi. Pljuvate nas na svakom koraku, tretirate nas kao stoku, brisete nam postove, kunete nas,..... a mi Rodoljubi. Gospode Boze ovdje neko nije normalan.
    Nijesi šovinista / extremista?

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja zaista nisam procitao na ovm forumu sta znaci nacionalista,ali ono potice od francuske rijeci nationalisme-rodoljublje,patriotizam,narodnjestvo,narodni egoizam,po Vujakliji...E sad druga je stvar sto su se javljali pojedini kroz istoriju pa su skrnavili taj naziv....
    Cipure trebao si odma da napises sta znaci pojedini pojam......

  10. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dejobar View Post
    Evo ja sam nacionalista od '89. Nesto su nas svi tretirali kao nenormalne. Sada procitah da to znaci rodoljub. Jeste li bili nepismeni ili smo mi ludi. Pljuvate nas na svakom koraku, tretirate nas kao stoku, brisete nam postove, kunete nas,..... a mi Rodoljubi. Gospode Boze ovdje neko nije normalan.
    Pa dejobare,nacionaliz je imao pozitivan predznak u nacional-romantizmu,kasnije u xx vijeku pod uticajem Hitlera je poprimio negativnu konotaciju.....

  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A evo da objasnim koja je razlika izmedju naroda i nacije,posto vidim da nema objasnjenja.
    Narod,rijec koja je starija od nacije.Narod je Njemacki,Francuski....
    Nacija,skup naroda,npr.:americka nacija,svajcarska nacija itd.,itd,.....

  12. #12
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Pa dejobare,nacionaliz je imao pozitivan predznak u nacional-romantizmu,kasnije u xx vijeku pod uticajem Hitlera je poprimio negativnu konotaciju.....
    Hitler je promovisao nacizam, koliko ja znam, njegovo je učenje opisano kao NACIZAM.
    Ovaj Vujaklija je napravio ovu knjigu poslije II svjetskog rata, poslije Hitlera, dakle.
    Primitivni Balkanci su dali terminu nacionalista negativan kontekst, umjesto da su ljudi koji su po Balkanu zvani nacionalistima, umjesto da su zvani šovinistima, ili extremistima.

  13. #13
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Hitler je promovisao nacizam, koliko ja znam, njegovo je učenje opisano kao NACIZAM.
    Ovaj Vujaklija je napravio ovu knjigu poslije II svjetskog rata, poslije Hitlera, dakle.
    Primitivni Balkanci su dali terminu nacionalista negativan kontekst, umjesto da su ljudi koji su po Balkanu zvani nacionalistima, umjesto da su zvani šovinistima, ili extremistima.
    Pa da,i ne samo on nego i fasisti italijanski i spanski,mozlijevci.....
    Puni naziv Hitlerovog ucenja je bio nacionalni-socijalizam,nacizam.Ideoloski pravac koji uci da svi Njemci trebaju da zive dobro i da su jednaki pred zakonom,ali samo Njemci..

  14. #14
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Pa da,i ne samo on nego i fasisti italijanski i spanski,mozlijevci.....
    Puni naziv Hitlerovog ucenja je bio nacionalni-socijalizam,nacizam.Ideoloski pravac koji uci da svi Njemci trebaju da zive dobro i da su jednaki pred zakonom,ali samo Njemci..
    Da njihova je zastava crvena što znači krv prolivenu za slobodu naroda i sticanje prava za svakog čovjeka (kao i komunisti) sa bijelim krugom što znači nadmoć bijele rase i crnom svastikom što znači nacional-socijalizam.

  15. #15
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bar
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam ja Cipure sto je Sovinizam a sto je Nacionalizam. Ali znam i to da je jedino Srpski nacionalizam predstavljen kao sovinizam (i to onaj najcistiji nacionalizam), a da se svaki ostali, pa i Crnogorski nacionalizam(samo mi nemojte pricati kako ga ovdje nema) predstavlja kao nesto pozitivno. Nemam ja nista protiv nijednog nacionalizma u cistom obliku. Cak i vise volim kad mi neko kaze da je Albanc, Hrvat, Crnogorac, itd. nego kada cujem kako je neko kosmopolita. Ali tvrditi za Srbe da su sovinisti, zato sto vole svoju drzavu, svoj narod i svu istoriju, to je apsolutno besmisleno.
    Neobrazovanost i nepismenost ovog naroda je frapantna.

  16. #16
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Biti kosmopolita danas,znaci odreci se svog naroda i svoje tradicije i proslosti.Zdrav nacionalizam je onaj nacionalizam koji u sebi sadrzi ljubav prema otadzbini.Svaki nacionalizam koji se gradi na mrznji je bolestan nacionalizam.
    A sto se tice Srpkog nacionalizma,to je kao sto kaze njegova svetost vladika Nikolaj ``ram u kome je ikona Hristos``.
    Postoje ljudi kod nas Srba koji su oskrnavili taj nacionalizam,a to smo imali priliku da vidimo tokom proteklih osmanest godina.Ljudi su se smatrali za patriote samo ako su mrzili iz dna duse svoje neprijatelje,a tu nije bilo ni `p` od patrotizma.

  17. #17
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bar
    Posts
    164
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Biti kosmopolita danas,znaci odreci se svog naroda i svoje tradicije i proslosti.Zdrav nacionalizam je onaj nacionalizam koji u sebi sadrzi ljubav prema otadzbini.Svaki nacionalizam koji se gradi na mrznji je bolestan nacionalizam.
    A sto se tice Srpkog nacionalizma,to je kao sto kaze njegova svetost vladika Nikolaj ``ram u kome je ikona Hristos``.
    Postoje ljudi kod nas Srba koji su oskrnavili taj nacionalizam,a to smo imali priliku da vidimo tokom proteklih osmanest godina.Ljudi su se smatrali za patriote samo ako su mrzili iz dna duse svoje neprijatelje,a tu nije bilo ni `p` od patrotizma.
    Potpuno se slazem.

  18. #18
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Da njihova je zastava crvena što znači krv prolivenu za slobodu naroda i sticanje prava za svakog čovjeka (kao i komunisti) sa bijelim krugom što znači nadmoć bijele rase i crnom svastikom što znači nacional-socijalizam.
    Evo sta znaci zastava Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP) - Nacionalsocijalisticka njemacka radnicka partija

    "...A to je zaista simbol! Ne samo da se jedinim bojama, koje smo svi zarko voljeli, a koje su nekada njemackom narodu toliko casti donijele, potvrduje nase strahopostovanje pred prosloscu, ona je najbolje otjelotvorenje htjenja pokreta. Kao nacionalni socijalisti u nasoj zastavi vidimo nas program. U crvenom vidimo socijalnu ideju pokreta, u bijelom nacionalisticku, u kukastom krstu misiju borbe za pobedu arijevskog covjeka, a istovremeno sa njom i pobjedu ideje stvaralackog rada koji je uvijek bio antisemitski i bice antisemitski..." A.H."Mein Kampf"


  19. #19
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  20. #20
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lommy View Post
    Evo sta znaci zastava Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP) - Nacionalsocijalisticka njemacka radnicka partija

    "...A to je zaista simbol! Ne samo da se jedinim bojama, koje smo svi zarko voljeli, a koje su nekada njemackom narodu toliko casti donijele, potvrduje nase strahopostovanje pred prosloscu, ona je najbolje otjelotvorenje htjenja pokreta. Kao nacionalni socijalisti u nasoj zastavi vidimo nas program. U crvenom vidimo socijalnu ideju pokreta, u bijelom nacionalisticku, u kukastom krstu misiju borbe za pobedu arijevskog covjeka, a istovremeno sa njom i pobjedu ideje stvaralackog rada koji je uvijek bio antisemitski i bice antisemitski..." A.H."Mein Kampf"
    Nijesam bio u prilici da pročitam to zanimljivo djelo. Drago mi je što sam uspio "pročitati" značenje njemačke zastave prema značenju boja i oblika. Inače kukasti krst je pozitivni simbol koji se zove još i SVASTIKA na sanskritu a odatle i na svim drugim jezicima. Na grčkom i u simbolici uopšte je to tetraskelion što znači četvoronogi i znači brtno kretanje (ima u + i - smjeru) i predstavlja vječito kretanje kao uslov napretka.

  21. #21
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako nekog interesuje nešto detaljnije o pitanjima nacije i sl., predlažem da pročita jednu interesantnu novu knjigu. (Pod uslovom da ju se može u CG nabaviti, jer izašla je u HR):

    Srđan Vrcan - "Nacija, nacionalizam, moderna država : između etnonacionalizma, liberalnog i kulturnog nacionalizma i
    građanske nacije i postnacionalnih konstelacija", Zagreb: Golden marketing - Tehnička knjiga, 2006.
    Last edited by The Severed Garden; 09-02-07 at 15:04.

  22. #22
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Ja zaista nisam procitao na ovm forumu sta znaci nacionalista,ali ono potice od francuske rijeci nationalisme-rodoljublje,patriotizam,narodnjestvo,narodni egoizam,po Vujakliji...E sad druga je stvar sto su se javljali pojedini kroz istoriju pa su skrnavili taj naziv....
    Cipure trebao si odma da napises sta znaci pojedini pojam......
    I rijec idiot je nekad oznacavala osobu koju mnogo vise brinu sopstveni nego opsti interesi, pa pogledaj u sto se izrodi
    Vecina ljudi je zla

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    A sto se tice Srpkog nacionalizma,to je kao sto kaze njegova svetost vladika Nikolaj ``ram u kome je ikona Hristos``.

    Je li to ona ista svetost koja:
    za kulturu kaže da je to “nula ispod jedinice, blato, mutljag, glupačka ništarija”, a kad govori o Evropi piše da “to nisu narodi, nego jazavci, dvonogi majmuni, zverovi, neljudi” i opominje Srbiju da se ne sme povesti za Evropom, jer “Evropom vlada jeres”. Sva tehnička dostignuća – mikroskop, voz, avion, telefon – za njega su “izumi Đavola i njihovog oca Židova”. Kaže da su sva evropska gesla sastavili Židi “koji su i Hrista razapeli, i demokratiju su stvorili, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam”, sve su to, kaže Nikolaj Velimirović, “izumi Židova, odnosno oca njihova, Đavola, sve u nameri da ponize Hrista”.

    Divno je kad ovakvo slobodo/siroko-umna osoba definise nacionalizam
    Strasno...
    Vecina ljudi je zla

  24. #24
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    471
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nikolaj?


    nego... Milan Kangrga onomad reče:


    Tvrdite da ne postoji tzv. dobri nacionalizam, odnosno da je svaki oblik isticanja partikularnog i posebne privrženosti onom partikularnom maligan i opasan. Odnosi li se to i na patriotizam, koji se već i pojmovno razlikuje od nacionalizma? Uzimate li tu u obzir, primjerice, Habermasova razmatranja ustavnog patritozma i druge autore koji patriotizam smatraju važnim uvjetom funkcioniranja jedne političke zajednice?

    Nisam siguran da je patriotizam, čak i u svojim »najpozitivnijim oblicima«, u jednoj istinski demokratski konstituiranoj državi i društvu potreban, na primjer, kao tzv. »ustavni patriotizam«. Čudna mi je ta sintagma u kontekstu jedne moguće demokratske solucije, uključujući i današnju Njemačku u kojoj živi i djeluje Habermas.

    Patriotizam je samo »ublaženi« nacionalizam, što je iskazano i samim njegovim pojmom. »Patria« kao domovina samo je moja, u odnosu i protiv svake druge »patriae«, te mi je na toj osnovi stalo samo do dobrobiti moje, a ne tuđe domovine. U tom je smislu patriotizam svojevrsni plemensko-nacionalni egoizam koji me ni na koji način (ni politički, ni etički) ne obavezuje da se brinem za »tuđu domovinu«. Inače, i samom tom pojmu dodajemo više nego što mu pripada.

    Ostajem stoga pri svojoj tezi kako ne postoji nešto poput tzv. »dobrog nacionalizma«, jer bi samo kozmopolitizam mogao biti »dobar nacionalizam«, a to je ipak nešto bitno drugačije i nacionalizmu suprotno. Uostalom, ako se dobro promisli, svi ti pojmovi i atributi nemaju svog prvog mjesta i »usidrenja« u jednoj normalnoj i pravoj demokratskoj zajednici, u kojoj postajem ravnopravan građanin sa svojim slobodama i dužnostima kao državljanin takve države. Dakako, tako dugo dok i sama država preživljava u svim svojim bitnim oblicima kao, kako bi Marx rekao, »nužno zlo«. A sve dotle se i može govoriti o demokraciji kao obliku života na pretpostavci postojanja države kao »prividne zajednice« ili »posrednika između čovjeka i njegove slobode«, u obliku tzv. pravne države ili vladavine prava. Ni rod, ni pleme, ni nacija, ni nacionalizam nemaju što da rade u pretpostavci jedne istinske pravne države, nazivali se oni dobrima ili lošima. Nacionalizam je u demokraciji već zreo za »staro željezo«.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=22233

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post

    Je li to ona ista svetost koja:
    za kulturu kaže da je to “nula ispod jedinice, blato, mutljag, glupačka ništarija”, a kad govori o Evropi piše da “to nisu narodi, nego jazavci, dvonogi majmuni, zverovi, neljudi” i opominje Srbiju da se ne sme povesti za Evropom, jer “Evropom vlada jeres”. Sva tehnička dostignuća – mikroskop, voz, avion, telefon – za njega su “izumi Đavola i njihovog oca Židova”. Kaže da su sva evropska gesla sastavili Židi “koji su i Hrista razapeli, i demokratiju su stvorili, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam”, sve su to, kaže Nikolaj Velimirović, “izumi Židova, odnosno oca njihova, Đavola, sve u nameri da ponize Hrista”.

    Divno je kad ovakvo slobodo/siroko-umna osoba definise nacionalizam
    Strasno...
    Bolje je on da ga definise,nego drugi......
    Mir i svako dobro.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Drzava i/ili nacija
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 112
    Last Post: 01-10-07, 17:49
  2. SNPu doslo iz ziceGu u vuGla?!
    By shrek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 10
    Last Post: 08-06-06, 19:57
  3. Kljucna Stvar!
    By shrek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 84
    Last Post: 03-06-06, 11:19
  4. Srbi, ka nacija, nijesu zreli da imaju svoju drzavu
    By Petar Mrvaljevic in forum Politika generalno
    Replies: 22
    Last Post: 18-08-05, 22:08
  5. ponovo: crnogorski nacionalizam i radikalizam
    By castel nuovo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 25
    Last Post: 12-06-04, 12:41

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •