Results 1 to 22 of 22

Thread: Djeca i Književnost

  1. #1
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default Djeca i Književnost

    Nekako mislim da je potrebno ozbiljno shvatiti ove male ljude,buduće generacije a ništa ozbiljnije nije kao književnost.
    I sve se promjenilo više nema ni prinčeva na bijelim konjima,niti vukova u šumi i tako to..Baš se nešto zamislih kad mi na lektiru mačka Toše dođe pitanje a kako je mačka strpao u vreću?Gdje je tu društvo za zaštitu životinja...
    A za pepeljugu i tako te mučenice što čekaju nekog princa...tu su munje letjele.

    I svašta ima od uzrasta pilića sa 3 godinice pa nadalje drugačije od onoga što smo mi odrasli.Prije svega naglasak na kreativnost i iznalaženje rješenja izvan ustaljenih okvira.
    Eto da započnem temu sa Elmerom.
    Elmer živi sa krdom slonova, ali se veoma razlikuje od drugih. Njegovi drugari su obični i sivi, dok je Elmer pačvork slon svih boja! Posebno je poznat po svom humoru i “kada bi se neko nasmešio, obično bi to učinio baš zbog Elmera

    Ima cijela edicija a kad ovi slonovi u kršu zaglave sa svojim uobičajenim putevima razmišljanja Elmer bi vazda nailazio na potpuno luda i kreativna rješenja pa bi se moglo reći da ovako recimo nešto kod djece razvija potpunu individualnost i ono..ako svi tamo..ne znači da je ispravno.

    https://lonacslikovnica.com/2019/06/28/elmer/


    Last edited by Bluemoon; 27-11-22 at 23:12.
    No pasaran!

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Howl's Moving Castle je fantastični roman britanske autorke Diane Wynne Jones prvi put objavljen 1986. u izdanju Greenwillow Books iz New Yorka.
    Bio je drugoplasirani na godišnjoj Boston Globe–Horn Book Award,i osvojio je nagradu Phoenix dvadeset godina kasnije.

    Adaptiran je u istoimeni animirani film iz 2004. godine, koji je bio nominiran za Oskara za najbolji animirani film.
    (veličanstveni Mijazaki je odradio sjajnu stvar sa ilustracijama)

    Knjiga je prevedena i kod nas.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  4. #3
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    I ovo je dobro, moderno, nije knjiga ali svejedno:
    https://www.crnogorskabojanka.me/me/...zne-djevojcice
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  5. The Following User Says Thank You to Raulio For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Ilija Nikčević inače grafičar iz Nikšića ima zanimljivu knjižicu Krtica i Sunce.

    Malo riječi a dosta dobre grafike. Što ne znači da pričica nije poučna, naprotiv.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  7. #5
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Dizni treba zaboravit, samo klasika, Ivica i Marica, Crvenkapa...spaljivanje vještice žive u peći, klanje vuka i bačanje u bunar...Baš Čelik i ljudi nabodeni na ražanj...
    Treba đecu prepadat dok su mala.
    Poslije im dat pripovijetke ili kraće romane, što realnije i brutalnije. Da ne zamišljaju da su Hari Poter i da će mađijama nešto postić.
    Tinejdžerima zabranit one vampirske sage i eto.
    To je moj plan, kako kaže Sioran:
    "Kad bi ova djeca, koju nisam želio, samo znala kakvu mi sreću duguju!"
    Lijepo li je ovo čitat ka dijete:
    "...Tako je dugo išao, kad najednom dođe u pećinu. U njoj gori velika vatra i oko nje devet divova; natakli dva čoveka i peku ih uz vatru. Na vatri stoji veliki kazan pun isečenih ljudi. Kad to carev sin vide, jako se uplaši; vratio bi se, ali ne može, nema kud.
    Onda poviče: — Dobro veče, družino, ja vas tražim odavno! Oni ga dobro dočekaju i kažu mu: — Ako misliš naš drug da budeš, hoćeš li ljude jesti i s nama u lov ići? Odgovori carević: — Hoću, što god vi radite, to ću i ja. — E, kad je tako, onda sedi!
    Pa svi posedaju oko vatre, skinu kazan, povade meso i počnu jesti. S njima i carević jede, ali im oči zavarava, pa baca meso preko sebe..."
    Last edited by Raulio; 29-11-22 at 19:57.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  8. #6
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Dizni je samo ekranizacija, a to prije što je radio bila je monotonija sad šalje malo snažnije poruke i kreativnije je od onoga što smo mi gledali.Sad djevojčica da gleda pepeljugu smorila bi se realno.
    Ne treba im ništa zabranjivati nego ponuditi veći izbor.
    I grčka mitologija ima masu morbidnosti ako se tako gleda pa to ne znači da nije zanimljivo da je djeca upoznaju.


    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 29-11-22 at 20:13.
    No pasaran!

  9. #7
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Grčka mitologija - odlična ideja. Ali treba čitat s đecom, to je dusa.
    Baš čitam kod Žida, ovaj jedan lik, nije branio đeci ništa da čitaju, ali ih nije dovodio u situaciju da požele da čitaju neke "kontroverzne" knjige. Doduše, sin mu je pobjegao od kuće jer je saznao da mu je majka imala aferu i da mu u stvari i nije sin...no aj sad....
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  10. #8
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,481
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    Branko Ćopić njega svi izbjegavaju a fantasticne knjige za djecu ima

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  11. #9
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Sjeća li se ko Karela Čapeka i njegovih bajki. Imao sam to neđe.
    Tolkin, H. Dž. Vels, Dž. Svift, M. Tven...ne bih rekao da su "zastareli". Danas je moderno već staro.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  12. #10
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    Branko Ćopić njega svi izbjegavaju a fantasticne knjige za djecu ima

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    Ma ko? Mi smo je odslušali n puta.
    Ima odlična audio verzija.

    Ima i kratki film što je dobio nagrade u Berlinu od jednog lutkarskog pozorišta iz Hrvatske prije par godina.
    Doduše ne želim ni da mislim što se onaj most u Beogradu zove po njemu..Branko je bio veliki emotivac.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 30-11-22 at 20:40.
    No pasaran!

  13. #11
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Francuski pisac Antoan de Sent Egziperi, autor knjige Mali princ jedne od najčitanijih knjiga u svijetu, (misli se da je rijetka ruža, koja se spominje u knjizi, njegova žena).
    Život je izgubio pod nerazjašnjenim okolnostima tokom ljeta nad Sredozemnim morem kao pilot izviđačkog aviona Vazduhoplovnih snaga Slobodne Francuske u Drugom svjetskom ratu.U knjizi na jednostavan način propovijeda razumevanje, toleranciju i etičnost u odnosima u svijetu, naglašavajući vjeru u moć preobražavanja čovjeka.Mobilisan od strane francuske avijacije, Egziperi se obučavao za pilota i po izbijanju ww2 piše ovu knjigu.

    1928. godine postao je upravnik zabačenog aerodroma Kep Džubi u Rio de Oro u Sahari. Dom mu je bila drvena koliba, a spavao je na slamarici.
    Tada Egziperi se polagano sve više zaljubljivao u pustinju i iskoristio je njenu ljepotu kao pozadinu za ovu knjigu.

    (foto: Saint-Exuperyja u Argentini 1929. sa svojim prijateljem Henri Guillaumet)

    „Ono što pustinju čini lijepom“, reče mali princ, „je saznanje da se negdje u njoj skriva izvor…“








    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 03-12-22 at 19:11.
    No pasaran!

  14. #12
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    U susret zimi i praznicima.

    Ova edicija o Grozonu je prevedena i u izdanju Kreativnog Centra (imaju sjajne knjižice za djecu).

    Opis..

    "Uprkos upozorenju tate Grozona da ne smije sama u duboku i mračnu šumu, Grozončica se jedne snježne i vjetrovite noći iskrala iz pećine. Nije vjerovala u očeve priče i željela je da se uvjeri da je miš najstrašnije stvorenje u šumi. Različite životinje koje je srela pokušavale su joj pomoći da ga pronađe, ali miša jednostavno nigdje nije bilo. Taman kada je odlučila odustati od potrage i pomislila da je tata zapravo izmislio priču, miš se pojavio ispred nje. Da li je taj miš zaista toliko strašan i da li će uspjeti da prevari Fevergirl kao što je to uradio sa njenim tatom?"

    Inače motiv "neposlušne kćerke" aluzija i na čuvenu Ljepoticu i Zvjer kao lajt motiv.



    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 07-12-22 at 11:20.
    No pasaran!

  15. #13
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    Nikšić
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    264
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Evo ti tema....

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...-jos-bili-mali

    Možda nađeš nešto zanimljivo
    M. Day Shalimar.

  16. #14
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Moj faul nisam tu temu vidjela,mada trebao mi je momenat na podforumu roditeljstvo sa fokusom na sadašnjost prije nego prošlost.
    Nema mi mrznije rečenice od one..e kad smo mi bili mali ove današnje generacije i tako te fore pa stave teret nekim novim generacijama koji im ne pripada.
    Ako je višak moderatori nek spoje njihova odluka.
    Što se tiče sadašnjosti potpuno novi horizont je otvoren za djecu,gdje daleko više i kreativnije rade na sopstvenom "ja" i izgrađivanju stavova.
    Suočavanje sa svim njihovim strahovima i rješavanje problema iz više uglova što recimo kreativni centar je izbacio ozbiljne knjižice.

    I ono što je najbitnije u cijeloj priči razbijanje tabua i daleko otvorenija komunikacija roditelj-dijete.
    Last edited by Bluemoon; 10-12-22 at 15:13.
    No pasaran!

  17. #15
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Kada je izašao iz aviona ugedao je pješčanu pustinju, zapuhnuo je topao vjetar. Iz razgovora nekih naših ljudi shvatio je da avion za Snježavu polijeće tek sjutra. Šta da radi do sjutra. Preko puta je vidio urođenike sa kamilama krenuo je ka njima. Gledao je u čudu kako se bijele njihovi zubi. Zatim se odmače sjede u hladovinu da nešto pojede. Hrana ga podsjeti na dom, ali ga iz razmišljanja prenu vika domorodaca. Željkova radoznalost opet pobijedi brzo zatvori torbu i potrča ka njima. Pope se na jednu kamilu i uglavi između dva sanduka. Putujući tako Željko se pokajao, bilo mu je vruće, mutilo mu se u glavi. Tako su stigli do oaze On provjeri da li ga svemoćno oko štiti od putnika karavana, zatim se povuče u hladovinu. Bilo mu je lakše kada je popio malo vode iz tuđeg krčaga.Odlučio je da put nastavi sam.


    Last edited by Bluemoon; 06-04-23 at 19:32.
    No pasaran!

  18. #16
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    "Mala Mu uvijek želi sama odlučivati o stvarima. Nered i neurednost joj nimalo ne smetaju: u stvari, život je na taj način mnogo uzbudljiviji. Budući da je prilično mala, može se sakriti u vrč za mlijeko ili među kutljače i metlice u kuhinjskoj ladici.

    Mumi je ugodan momak koga zanima sve što vidi. Svijet je pun uzbudljivih stvari za istraživanje, ali Mumi posebno voli prikupljanje kamenja i školjki. Takođe voli more, kao i cijela porodica Mumijevih.

    Nakon fenomenalnog crtanog filma čija je bh. sinhronizacija proglašena za jednu od najboljih na svijetu, došlo je vrijeme i na strip. Stripovi o Mumijevim su sporadično sedamdesetih objavljivani u Politikinom zabavniku, ali nikada do danas kao zasebne knjige u koloru. Agarthi Comics nam sada donosi četiri naslova: “Mumijevi i zimske ludorije”, “Mumijevi na rivijeri”, “Mumijevi i porodični život” i “Mumijevi na pustom ostrvu”. Sve naslove možete pronaći u bolje snabdjevenim knjižarama u Bosni i Hercegovini, Striparnici Agarthi Comics."

    (oslobođenje.ba)

    Last edited by Bluemoon; 04-06-23 at 17:04.
    No pasaran!

  19. #17
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    42
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Za svu djecu ovog svijeta smatram da je OBAVEZNO da procitaju barem 20 bajki i priča od najveceg svih vremena kad je
    literatura za djecu u pitanju ,jedinog i nenadmašnog Hansa Kristijana Andersena

  20. #18
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    146
    Thanks Thanks Received 
    84
    Thanked in
    64 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Dizni je samo ekranizacija, a to prije što je radio bila je monotonija sad šalje malo snažnije poruke i kreativnije je od onoga što smo mi gledali.Sad djevojčica da gleda pepeljugu smorila bi se realno.
    Ne treba im ništa zabranjivati nego ponuditi veći izbor.
    I grčka mitologija ima masu morbidnosti ako se tako gleda pa to ne znači da nije zanimljivo da je djeca upoznaju.


    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    One Diznijeve dugometrazne koje smo mi gledali, sad gledaju bas mala deca (mahom devojcice) od 3,4 godine. Menjaju se generacije.

  21. #19
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Moram reći da sam protiv da se bilo sto sto se djeci servira audio vizuelno, nego iskljucivo kao inereakcija sa roditeljem...te stoga preferiram citanje djeci, pricanje prica, i pjevanje djecijih pjesmica...ja sam moje svaku bogovetnu noc uspavljivala uz pjesme Jove Zmaja koje su tako mali svaku napamet naucili pa posle po par djecijih pjesmica im otpjvam i oni bukvalno zaspu uz moj glas najcesce,,,kad su bili malo stariji onda sam izmislila neke junake kojima sam dala imena a koji su bila dva brata stariji mladji i svi smo znali da su njiih dvojica ustvari moji djecaci...i onda sam tu kroz pricu pokusavala da im prezentujem u kakve nevolje mali brat upadne a onda mu stariji pomaze da se vadi, pa kao zajedno naprave neki nestasluk pa onda kao prica povjherenju izmedju brace pa ne cinkarenju...ma svasta je tu bilo milion prica...sad su odrasli ljudi pa se smiju za stolom avanturama nasih junaka
    imali smo jednu sjajnu zbirku najljepse bajke svijeta pa one diznijeve bajke i naravno i Bracu Grim i Andersena...jako su voljeli da citaju kasnije prvo uz moju pomoc a posle i sami Branka Copica i pionirsku trilogiju, Magarece godine, Nikoletinu Bursaca pa Autobiografija Nusiceva im je bila interesantna....poslije su dosle skolske lektire koje sam insistirala da se citaju ali moram reci da su ponesto rado citali, ali ponesto bas i nijesu...ja bih po mom iskustvu malog princa ostavila da dijete cita ne kad mi mislimo da treba nego kada samo zazeli....mozda ga teba kupiti kao neki poklon i da bude na oku...iz mog iskustva bolje ne nametti kao obavezu...uostalom nekom djetetu je citanje omiljena zabava a nekome bas i ne...danas sve teze uz drustvene mreze i zabavu koju donosi tik tok i ostale aplikacije ali bas zato bi danas morali djecu uciti knjizi i citanju od najraniijih dana. Ja preferiram ovo kao i vodjenje djece u pozoriste za djecu od najranijih dana i u bioskop na djecije projekcije
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  22. #20
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    14,541
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Ja sam baš rano počela da čitam ali to je bilo i bježanje od grozne realnosti jer tek što sam krenula u školu počeo je rat.
    Bukvalno sam bježala u stranice knjiga i nema šta mi sve nije okupiralo pažnju od astronoma,preko sf-a,naših pisaca preko raznih knjiga prevedenih kod nas.
    Majka nam je čitala uglavnom neke partizanske teme i tako te knjige ali znam da je mene zanimalo toliko toga opet više da izvučem misli iz grozote koja je tutnjela oko nas.

    A najviše mi se svidjela knjiga Priča bez Kraja.Potpuno sam se identifikovala sa glavnim junakom koji se skriva i čita još je maznuo knjigu iz biblioteke.Ta knjiga je baš ostavila utisak na mene zamišljala sam sve što prolazi svaki detalj kao da je stvaran.Imala sam osjećaj da on i ja sve to zajedno prolazimo.Moja stvarnost su bili ti junaci iz knjiga a rat je bio košmar.

    Što se tiče današnjeg vremena mislim da djeca manje čitaju jer teško je držati pažnju u svijetu tolike simulacije koja je tehnološki na nivou koji se nije mogao zamisliti prije i deset godina.

    No pasaran!

  23. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  24. #21
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    146
    Thanks Thanks Received 
    84
    Thanked in
    64 Posts

    Default

    Beskrajna prica, divna knjiga. Film joj nije ni do kolena! Bastijan Baltazar Buks, Atreju, Detinja Carica - glavni likovi; eto, secam ih se i danas. Razumem Bluemoon kad kaze da su joj knjige sluzile za besktvo iz stvarnosti- iskreno, ja sam ih toliko koristila za to da je to vec u stvari bila i zloupotreba tih knjiga. Inace ranu mladost mi je obelezio Tolkin: bila najveci fan Gospodara Prstenova! Takodje mislim da filmovi originalu nisu ni do kolena. Upinju se da postignu tu humanost i dubinu koju ima original, ali nesto ne ide.

  25. The Following User Says Thank You to GerdaBuddenbrook For This Useful Post:


  26. #22
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Autorka je kao mala pisala pjesme i nedavno ukoričila zbirku. Jako lijepo i jako interesantno kako tako mlado biće puno kaže sa malo riječi. Preporuka.

    "I shut my mouth and hold the light"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Književnost uopšte...
    By Xerxes in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-15, 20:17
  2. Francuski jezik i književnost
    By francophil1986 in forum Nauka generalno
    Replies: 9
    Last Post: 12-04-14, 22:36
  3. Crash course književnost
    By funestis in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 0
    Last Post: 18-12-12, 17:12
  4. Erotska književnost
    By Grofica in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 23
    Last Post: 24-02-05, 14:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •