Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 80

Thread: Iran - nova Jugoslavija?

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default Iran - nova Jugoslavija?

    Svi znamo ili se sjećamo da je taj raspad maltene počeo na tribinama. A posebno na himnama kad niko više nije pjevao Hej Sloveni.
    No međutim, da se vratimo u 2022. U Iranu se svakodnevno događaju kolosalne stvari protiv rezima, spaljuju se Kuća Imama Homeinia, statue Kasema Soleimanija, Alija Khameneia posteri itd itd... Ali taj rezim sad sve više uvlači etnička pitanja ne bi li nekako izveo neke unutrašnje sukobe među stanovništvom. Počelo je sve ovo još poodavno...



    Sa ubistvom kurdkinje Mahse Amini 16. Septembra, priča dobija novi zaokret. Feministička revolucija i konstantan progon sopstvenih građana, međutim, ne i Perzijanaca Shiita, koliko Kurda i Azera. Iako nama s tačke Balkana izgleda da su to tamo sve neki Arapi i Iranci. Situacija je dublja, i računam na jedan takav zločinački rezim da tu situaciju probudi. A to je situacija i element nacionalizma, odnosno etničkih podjela. Kako smo mi ovdje oko toga experti, znamo da je Zavadi pa vladaj, najjači element ikad ubačen, kad hoćeš jel, da vladaš. Pitanje Rusije i Irana, Kine, bih ostavio zasad po strani jer se stvari dešavaju po dubini.



    Šta hoću reći. Danas 21. novembra 2022. su se nastavili progoni protiv Kurda, da budemo specifični, iako protesti kuljaju širom zemlje. Primjetno je da se na IRGC i Basij puca jedino u manjinskim pokrajinama. Posebno sa Kurdskim stanovništvom i u Balochistanu imamo zabiljezene snimke gdje se puca na Iranski rezim i gdje IRGC i rezim pucaju na njih. U Teheranu je to nešto hipstersko protestovanje. Očigledno je da rezim zeli etnički zaokret u priči feminističke revolucije.




    Kao što se moze vidjeti, u kurdskim provincijama IRGC nemilosrdno ubija. A ono što bi moglo potvrditi moju pretpostavku o etničkim podjelama jeste i ovo... da se Kurdi koji rade za Iransku vlast nazivaju Jash... Izdajnicima.



    Vrijeme radi protiv iranskog stanovništva, bilo koje etničke skupine. Oni mozda trenutno nisu toliko ostrašćeni jer postoje faktori koji ih još jedva drze. Poput jezika i kulture, šiitske religije Islama, ali dosta toga radi protiv njih trenutno. A tu su i strane sile, koje svaka ima svoje ispostave u toj zemlji. Od Rusije i Kine do Amerike i Izraela.

    Pretpostavke su loše za Iran, i pored skorašnjih najavljivanih alijansi sa Rusijom i Kinom, unutrašnja situacija im je sve gora. A Perzijanci ako ne vide drugog izbora, mozda zaista i krenu na ovaj narativ o etničkim podjelama. Mada bi i to bila njihova propast. Ali dobro mi na Balkanu znamo kako to izgleda kad krene... dovoljno je kao i onda u Siriji, da dođe do sukoba u Armiji vs IRGC, i da vidimo novu Jugoslaviju, pardon. Siriju... Ali da ne iznosim svoje scenarije. Vidjećemo šta će reći sile i Porta.



    Sa Erdoganovim novim ratom koji je počeo ovih dana, protiv Kurda u Rojavi, i sa Iranskim napadom na Kurde u Erbilu u Iraku... imamo idealnu situaciju za nastanak ili nestanak Kurdistana. Što bi rekao jedan balkanski haški psihijatar.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Ovo je jako interesantna tema, generalno gledano..

    Pošto Iran trenutno nije u fokusu Rusije na primjer, sa kojom je održavao kakve takve veze tj. imao je relativno jako zaleđe u njima na međunarodnoj ravni..
    Usled ogromnog fejla Ruske diplomatije i meke moći, praćeno uz ogromno ogoljavanje i same vojne moći, Iran je ostao bez tog zaleđa.. To što im isporučuju dronove i određene raketne sisteme je poslednji trzaj u tim odnosima..

    Amerika, prije svih Izrael vrijebaju svoju priliku i realno je za očekivati da su do određenog nivoa umiješani tj. da im je prosto naleglo na penal represivno ponašanje Ajatolaha i njegovih religijskih kerbera..
    Po prvi put od revolucije, mislim da ni jedan protest nije trajao ovako dugo i da je bio na nivou javne građanske neposlušnosti đe se prosto ni ubijanjem protestanata ti protesti nisu ugušili..
    Ne treba govoriti o značaju zaliva i rute kojom ide sovjetska nafta tj. arterija.. Zapali li se Iran, ode i to u istom paketu..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Zedd For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Iran je već zapaljen. Samo toga nema u medijima ni na Zapadu čak. Gori sve, najviše u kurdskim provincijama. A sa skorašnjim iranskim napadom na Erbil, mozemo očekivati još zaoštrenije odnose Kurda i Iranskog rezima. IRGC, revolucionarna garda, su generalno Perzijanci i ljudi odani Ajatolahu, mada je Ajatolah Azer etnički. Ali mu je zabranjeno da priča azerskim jezikom.

    Armija su sve etničke skupine u Iranu. Međutim tu je i Basij policija i još desetine ostalih grupa. A sad imamo i prve veće terorističke napade u zemlji. Ako si pratio, napad na zadnju dzamiju je odnio 20 zivota. A to je prava rijetkost u šiitskom Iranu. Dakle mogu biti i Arapske islamističke poput ISIL i ostalih.

    Silama kroz istoriju nikad nešto posebno nije stalo dal će se nešto zapalit ili ne.

    Iran se, međutim, već zapalio, pitanje je hoće li se ugasit na mirno, i transformisat, ili će kinektički eksplodirat kao sve Bliskoistočne farse dosad. Posebno Sirija i Irak.

    I najveće pitanje, koliko to zapravo, osim nafte, ima veze i sa Kurdistanom protiv kojeg se i Turska i Iran biju ovih dana.

  5. #4
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,388
    Thanks Thanks Given 
    14,537
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Gledam scene s protesta od početka..da nikad ovoliko nije trajalo i izgledalo ovoliko ozbiljno posebno što ova ekipa što je dostavljala dronove barem se tvrdi da je onaj lik što je ubijen prije oko mjesec dana.

    Inače se špekuliše da prebacuju proizvodnju dronova u Ruju koliko je to uopšte i realno.
    A oligarsi (jevreji) iz Ruje su digli i novac i bacili ruski pasoš..zna se gdje će biti naklonjeni sigurno ne Iranu.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 21-11-22 at 18:19.
    No pasaran!

  6. #5
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Generalno jako su čudne relacije, ljubav mržnja što se tiče Iran i USA, kao i Irana i Rusije..
    QUDS (pandan cia-i i mi8 recimo) je imao par operacija po J. Americi, pa su neki njihovi agenti uhapšeni u samoj Americi.. Nije nepoznata njihova saradnja sa Al-Kaid-om tj. finansiranje..
    A onda se dešava država ISIL-a i operacije čišćenja u kojoj je QUDS operisao rame uz rame sa američkim JSOC-om, Iračkim specijalnim jedinicama itd itd..
    Umiješani su i u rat Saudijske Arabije sa Jemenom.. Iran podržava Jemen a usled zahlađenja odnosa sa amerima, Saudijska Arabija je bila našla saveznika u Rusiji, makar do ovog kuršlusa u Ukrajini..

    Opet, mene brine što je jako malo informacija o Kineskom uticaju u svemu ovome, govoriti da ih ovaj dio svijeta ne zanima je ravno elementarnom neznanju..

    Problem u eventualnoj tranziciji Irana je upravo u tome što su etnički mješoviti i polarisani.. U tom nekom vakumu će definitivno doći do borbe tj. najjača etnička grupa pa svi ostali..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Zedd For This Useful Post:


  8. #6
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    E, ja sam htio laički da uletiim u priču, sa 2 posta Wikipedije, i 100 pročitanih Twittowa.

    Međutim, uzeo sam Jugoslaviju kao polaznicu.

    Razumiješ sad da je odnos dakakako između QUDS, Kuds, tj. IRGC i partija, daleko drugačiji nego prosto mapiranje po izgledu faca i tijela.

    Ako Ajtollah sam ne govori azerskim jezikom, šta će onda onaj prosječni azer pomislit ako mu kazu to.

    Kina je umiješana, ali Kina ima svoj, specifičan, za nas, gotovo Zapadnjake, nespecifičan način vođenja geopolitike.

    Kina zeli izgraditi Iran, i od izgrađenog jednostavno uzimati profit. A ne prvo da ga poruši, pa onda gradi, ili da krade naftu. Nego jednostavno, takvi su u principu. To rade svuda. I što je paradoksalno, sa našeg gledišta, ZANIMA ih imaš li ili nemaš platiti. Pa su skoro 15 afričkih nacija oprostili dugove za infrastrukturu. Ali to je neki drugi threadi.

  9. #7
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,388
    Thanks Thanks Given 
    14,537
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Biće dobar kompas kad ODKB koji sve više nestaje oslabi i za Kazahstan kako će Kina da se ponaša.
    Ne sumnjam da imaju pretenzije za bliski istok i biće to grabež oko podjele "kolača" nakon nasukanog broda dojučerašnjeg partnera.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  10. #8
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Sljedeća destinacija geopolitike je Azija, centralna. To svi znaju na svijet. Kakvi Iraki, Qatari bakrači.

    Te zemlje imaju toliko resursa, uključujući Iran, da je to nevjerovatno, gotovo fantazija, šta te Kirgistan, Tadzikistan mogu radit s parama.

    A mi pjevamo pjesme o njima kao o sirotinji. Elem, samo neka ide random.

  11. #9
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,388
    Thanks Thanks Given 
    14,537
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Bezveze je samo poređenje sa Jugoslavijom no hajd tvoj izbor naslova teme.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  12. #10
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    E, ja sam htio laički da uletiim u priču, sa 2 posta Wikipedije, i 100 pročitanih Twittowa.

    Međutim, uzeo sam Jugoslaviju kao polaznicu.

    Razumiješ sad da je odnos dakakako između QUDS, Kuds, tj. IRGC i partija, daleko drugačiji nego prosto mapiranje po izgledu faca i tijela.

    Ako Ajtollah sam ne govori azerskim jezikom, šta će onda onaj prosječni azer pomislit ako mu kazu to.

    Kina je umiješana, ali Kina ima svoj, specifičan, za nas, gotovo Zapadnjake, nespecifičan način vođenja geopolitike.

    Kina zeli izgraditi Iran, i od izgrađenog jednostavno uzimati profit. A ne prvo da ga poruši, pa onda gradi, ili da krade naftu. Nego jednostavno, takvi su u principu. To rade svuda. I što je paradoksalno, sa našeg gledišta, ZANIMA ih imaš li ili nemaš platiti. Pa su skoro 15 afričkih nacija oprostili dugove za infrastrukturu. Ali to je neki drugi threadi.
    Ja sam prije par godina branio diplomski na temu "istorijat bezbjednosti Irana/bezbjedonosne službe".. Mislim da niko prije mene a vjerovatno ni posle nije obrađivao tu temu u CG..
    najgore od svega je što je jako malo materijala za istraživanje i većinu istih čine tekstovi sa net-a (uz ostale vidove informisanja)..
    Generalno, pošto imaju dvije glavne struje - progresivce i konzervativce, na zadnjim izborima su obični ljudi polagali velike nade da će pobijediti umjerena struja.. Ali avaj.. Nažalost (kao kod nas praktično), da bi napredovao u društvu moraš da budeš dio grupe, bila to armija, republikanska garda ili BASIJ/narodna/vjerska milicja..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  13. The Following User Says Thank You to Zedd For This Useful Post:


  14. #11
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Bezveze je samo poređenje sa Jugoslavijom no hajd tvoj izbor naslova teme.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Ima veze, barem za mene, u onom smislu u kom je raspad Jugoslavije donio brojne ekonomske i finansijske beneficije brojnim zemljama, a Jugoslaviju pretvorio u brdo komedije, tragikomedije političara i ratnih vojvodstava i haosa. Kriminalaca i mafijaša. Ja u naslovu postavljam pitanje, da li je Iran nova Jugoslavija. On to ne mora da bude. I još bi bolje bilo da ne bude, ja se iskreno nadam da ne bude roblje kriminalaca i sociopata.

    Ali sve su prilike da će bit. Polakote. Ima se i za to, vremena...

  15. The Following User Says Thank You to Saruman For This Useful Post:


  16. #12
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Ja sam prije par godina branio diplomski na temu "istorijat bezbjednosti Irana/bezbjedonosne službe".. Mislim da niko prije mene a vjerovatno ni posle nije obrađivao tu temu u CG..
    najgore od svega je što je jako malo materijala za istraživanje i većinu istih čine tekstovi sa net-a (uz ostale vidove informisanja)..
    Generalno, pošto imaju dvije glavne struje - progresivce i konzervativce, na zadnjim izborima su obični ljudi polagali velike nade da će pobijediti umjerena struja.. Ali avaj.. Nažalost (kao kod nas praktično), da bi napredovao u društvu moraš da budeš dio grupe, bila to armija, republikanska garda ili BASIJ/narodna/vjerska milicja..
    Pardoniši mi, ja nisam ni polagao ni opći ispit iz bilo koje grane fakulteta, pa ne znam ni što ti je PhD. Razumiješ, Basij, IRGC... sumnjivi su mi. Ali nemojmo sad o Iranu, da govorimo kao Crnoj Gori, to bi bilo krajnje jebeno nepravedno.

  17. #13
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,388
    Thanks Thanks Given 
    14,537
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    To je druga percepcija, Iran je sedamdesetih doživio islamsku "revoluciju" i meni je to tad više ličilo na ovo..odlaženje u fanatizam i slično uz naravno gušenje svake slobode.
    Ovo sad je obrnut točak no ima i ovo "ali" što je sve Zadd naveo tako da je previše rano predvidjeti u tako zatvorenom sistemu šta će biti.

    Mene više brine globalno kako će svijet da podnese ako se desi neki novi raspad RF-a.Ne bi bilo dobro jer prije svega na to sumnjam da je svijet spreman.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  18. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  19. #14
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    To je druga percepcija, Iran je sedamdesetih doživio islamsku "revoluciju" i meni je to tad više ličilo na ovo..odlaženje u fanatizam i slično uz naravno gušenje svake slobode.
    Ovo sad je obrnut točak no ima i ovo "ali" što je sve Zadd naveo tako da je previše rano predvidjeti u tako zatvorenom sistemu šta će biti.

    Mene više brine globalno kako će svijet da podnese ako se desi neki novi raspad RF-a.

    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    Česttitke. Ja ću ti ovako odokativno, iz persone, reć jednu stvar, a jer sam i sam bio eksperimentalni pristalica šiistkog Islama. A to je da IZRAEL najviše strah trenutnih događaja u Iranu nego bilo koga. Znači, Iran ima nuklearni program koji moze da razveze nuklearnu atomku za 2 mjeseca. Nikakav problem. Izrael, a i mene, i tebe, i USA, je trenutno više strah Irana nego Ukrajine i Rusije. Vjeruj mi u tu priču pošteno. Zašto... zato što Iran ima sve balističke rakete spremne na Izrael, samo im glavići trebaju. Nek ih naprave 50 za mjesec dana, odosmo svi u onu stvar, razumiješ me.

    Ovako bi bilo racionalnije da se desi sukob tipa Sirije, neka ginu tamo raja, 500k, 700k, ma samo neka uzivaju.

    I mada nekom zvučim kao zločinac, bolje 700k mrtvih nego 8 milijardi.

  20. #15
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Problem tu je obostran, Iran vs Izrael.. Ovi prvi relativno brzo mogu napraviti nuklearno oružje a ovi drugi ga imaju (po zadnjim analizama 50+)..
    Zamisli ako dođe do bilo kakve nuklearne razmjene, pa i minimalne?
    Usled pozicija i jedne i druge države, zapalio bi se Bliski Istok a potom i svijet..
    Vjerovatno se uveliko planira damage control u slučaju nasilne abdikcije vlasti..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  21. #16
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Problem tu je obostran, Iran vs Izrael.. Ovi prvi relativno brzo mogu napraviti nuklearno oružje a ovi drugi ga imaju (po zadnjim analizama 50+)..
    Zamisli ako dođe do bilo kakve nuklearne razmjene, pa i minimalne?
    Usled pozicija i jedne i druge države, zapalio bi se Bliski Istok a potom i svijet..
    Vjerovatno se uveliko planira damage control u slučaju nasilne abdikcije vlasti..
    Nisam zelio u ovom threadu da ulećem na ovaj post. Ali šta ako nas lazu oko nuklearnih bombi? Šta ako nijedna ne moze pogoditi zadanji cilj. Nego svaka maši i gađa subgradišta od po pola miliona ljudi. Ginu, i tako to na tu temu. Imate braće hiljade koji uopšte vjeruju da su se Hiroshima i Nagasaki ikada desili, a da je sve ustvari bila jedna holivudska predstava.


  22. #17
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    To ti je zapravo bila najčuvanija tajna (Izrael), špekulisalo se 50ih a potvrđeno tek 90tih.. Ali i dalje, govoriti o bilo kakvom tom scenariju je suvišno jer..
    Konvencionalno kao i uvijek, nažalost..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  23. #18
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    To ti je zapravo bila najčuvanija tajna (Izrael), špekulisalo se 50ih a potvrđeno tek 90tih.. Ali i dalje, govoriti o bilo kakvom tom scenariju je suvišno jer..
    Konvencionalno kao i uvijek, nažalost..
    Mogu li ti reć za Izreael. od 1990s i raspada Sovjeta. Cifra je 200 nuklearnih glava.

    Istina, mogo bi u sestru da se zakunem.

  24. #19
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,388
    Thanks Thanks Given 
    14,537
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Te proteste sam pratila zbog hrabrih žena, djevojčica potpuno obespravljenih gdje im se oduzima svako ljudsko dostojanstvo.Zbog muškaraca koji su stali na njihovu stranu boreći se za njihovu slobodu.

    Zbog toga.

    Što mi je preko glave fanatizma i urušavanja nečega što se zove čovjek.
    I ti pitaš šta ako padne nuklearna?
    Šta?Pa ništa, jbg.




    Sent from my SM-A336B using Tapatalk
    No pasaran!

  25. #20
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    #BREAKING: Iran has started enriching Uranium to 60% purity at Fordow nuclear site using IR6 centrifuges, Iran's SNN network reported on Tuesday. (Reuters)

    Obogaćivanje 60 posto.

  26. #21
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Jel se ovo Iran konacno sprema za demokratiju...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  27. #22
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Slijedi veliki bum u priči oko Irana, jer Erdogan kreće kopneno na Kurde u Siriji i Iraku. A i Iran je sam granatirao Erbil tokom prethodne nedjelje, tako da su braća po oruzju.

    Da li je ovo nečiji plan da se formira Kurdistan, vidjećemo. Kurdi u Iranu nisu ostrašćeni Kurdi. Oni jesu Iranci, ali svi mi znamo kako je to kroz istoriju kad se pobude nacionalni osjećaji, plemenski da kazem.

    Posebno nakon ovog konstantnog izivljavanja rezima iz Teherana prema kurdskim provincijama gdje ih ubijaju svakodnevno.

    Tamo je maltene građanski rat već počeo. S tim da se dvije tri etničke grupe terorišu od strane 1. U Mashadu i Qomu nema ovih protesta. Ili se barem ne ubijaju ljudi.

    Kurda u Iranu ima 15 miliona najmanje. Azera isto dosta... ali to su stvari statistike. Da vidimo kolika je jaka ta 5000 godina stara Perzijska drzava.

    https://www.dw.com/en/iran-rights-gr...bad/a-63827269

    Iran: Rights groups warn of crackdown in Kurdish Mahabad

  28. #23
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Šta će biti? Ko zna, možda novo (žestoko) žarište, možda lokalni sukobi, možda tranzicija u... (ko zna kakvo uređenje). Da ostane kao do sada, teško (iz mnogo razloga).
    Granice, niti jedna granica na svijetu nije povučena pravedno, a tu na bliskom istoku granice nisu crtali ,,lokalci" (po nekim svojim interesima, pa se onda pravili kompromisi, kao što je npr. u Evropi), već su te linije (granice) povlačili Englezi i Francuzi po nekom svom nahođenju (poslije prvog svjetskog rata), tako da i tu oko granica Irana sa susedima može biti dodatno ulje...
    Opet, sve može i ,,sa anđelima" (neka tamo, što ne bih bio optimista? nije realno? znam, ali je*iga), kao ovaj krik iz tišine (himna Irana na svjetskom prvenstvu u Kataru), ako ljudi prihvate neke takve simbole (da, simboli, koliko god to zvučalo bez smisla, jer simboli mogu biti jaka ,,zvijezda vodilja") onda ima nade...

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  29. The Following 2 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  30. #24
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Šta će biti? Ko zna, možda novo (žestoko) žarište, možda lokalni sukobi, možda tranzicija u... (ko zna kakvo uređenje). Da ostane kao do sada, teško (iz mnogo razloga).
    Granice, niti jedna granica na svijetu nije povučena pravedno, a tu na bliskom istoku granice nisu crtali ,,lokalci" (po nekim svojim interesima, pa se onda pravili kompromisi, kao što je npr. u Evropi), već su te linije (granice) povlačili Englezi i Francuzi po nekom svom nahođenju (poslije prvog svjetskog rata), tako da i tu oko granica Irana sa susedima može biti dodatno ulje...
    Opet, sve može i ,,sa anđelima" (neka tamo, što ne bih bio optimista? nije realno? znam, ali je*iga), kao ovaj krik iz tišine (himna Irana na svjetskom prvenstvu u Kataru), ako ljudi prihvate neke takve simbole (da, simboli, koliko god to zvučalo bez smisla, jer simboli mogu biti jaka ,,zvijezda vodilja") onda ima nade...
    Granice, šta će ljudima granice. Nego da ne ulazim u taj sloj svoje nekadašnje anarahstičke faze koja će mozda još nekad opet probudit se, ko zna. I to mozda vrlo brzo.

    Činjenica je da su Britanci i kolonijalisti crtali granice po svijetu kako su htjeli i gdje su htjeli, pa posle genocidi kuku majko, Ruanda, Tutsi i Husi. A sad, iako to nema smisla, iz perspektive romantizma i nacionalizma. Ono ipak ima svojevrsne poente, jer bi svi zivjeli u incestoidnim plemenskim zajednicima pod feudalnim vladarima, dakle narod se mora mixat po svijetu. Prema anarhistima, ono nema nikakve poente. Svijet je jedna familija. Granice su sprdnja, i nema granica među ljudima. Međutim, da se vratimo u realnost.

    Granice Irana isto mogu biti vrlo brzo promijenjene, ali isto tako i granice Izraela, i granice još nekih zemalja. Vidjećemo šta će Sultan Erdogan odraditi prema Kurdima u Siriji i Iraku. Jer ovo njegovo najavljivanje mi djeluje kao

    Konačno riješenje Kurdskog pitanja

    A tu su mu se priključili i Iran koji je nestabilan i na kojeg će se ovo uplitanje dosta odnositi. Iako zasad izgleda da se radi o feminističkoj revoluciji. Tim svijetom tamo vladaju muškarci koji imaju 4 zene i ko zna koliko seksualnih robinja, prema Islamu, dozvoljeno, i to je svima jasno.

    Feminizam neće izgraditi novi poredak na Bliskom istoku. Iako bi dosta doprinio.

  31. #25
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,716
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Granice, šta će ljudima granice.
    Granice kao fizički marker teritorije, ali... da li je bitno gdje su granice Vatikana, ili Sjedinjenih Američkih Država, ili Velike Britanije,... ? Ne, jer uticaj tih država daleko prevazilazi fizičke granice tih država, i da, mogu da kažu, granice su nebitne. A šta je sa onim lokalnim silama (da budemo pristojni i ne kažemo poglavicama)? Srbija, ili Albanija, ili Bugarska, ili Izrael, ili, pak Iran? E, tu je bitan taj fizički marker (neki nacionalni ponos ili tako nošto). Pa, sa kojim državama se graniči Iran? Nešto mislim da nema susjede kojima su nebitne granice? Koji neće potezati pitanje o prevednoj liniji istih? Pakistan djeluje stabilno, ali šta ako u Iranu ne pođe onim putim koji njima odgovara? Novi ,,zamrznuti sukob'' taman kao Pakistan-Indija? Avganistan ima dovoljno svojih problema, ali prelivanje problema na susjede je uvjek neko rješenje jer te neke granice? Turkmenistan važi za državu sa najmanje ljudskih sloboda, čini mi se da će neće mješati da se ne bi dešavale kakave revolucije tamo. Azerbejdžan i Jermenija svoga posla (rata) ali ako krene nije isključeno da Azerbedžajn na uštrb Iranske teritorije traži fizičko spajanje svojih teretirija, hm... Turska tu ima intersa, pa ako krene YU scenario ne bi se čudio da traži izmjenu granice da može da kontroliše separatističke grupe Kurda (ili takav neki izgovor). Irak i Iran su dovoljno ratovali, ili nisu?
    Ma, teritorija, bajo moj, pa kada kažeš, e ovo smo osvojili krvlju (dobro, sada, nebitno ko je prolivao, zar ne?) ... i branićemo, jašta.
    Last edited by wulfy; 22-11-22 at 12:20.

  32. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iran - Tehran, Tabriz, Esfahan, Shiraz..
    By Saruman in forum Putovanja
    Replies: 2
    Last Post: 31-01-14, 19:04
  2. Izrael napada Iran?
    By Escobar_BP in forum Politika generalno
    Replies: 42
    Last Post: 14-09-11, 13:11
  3. Izrael priprema napad na Iran?
    By Petar Mrvaljevic in forum Politika generalno
    Replies: 161
    Last Post: 18-10-07, 06:30
  4. 6 april napad na Iran?
    By Hari Krisna in forum Politika generalno
    Replies: 74
    Last Post: 02-05-07, 08:34
  5. Englezi: Nova Jugoslavija sa Srbijom, Crnom Gorom i Bosnom
    By Carski in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 24
    Last Post: 22-05-05, 21:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •