Results 1 to 15 of 15

Thread: Vrijeme

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default Vrijeme

    Vrijeme

    Svakom njegovo ludilo: moje je bilo da verujem da sam normalan,
    opasno normalan. - Cioran


    Razmišljate li o Vremenu ponekad? Ne o događajima, nego o Vremenu, ovom u ovom, hipersoničnom trenutku, ili nekom drugom. Ali samo čistom Vremenu. Ne i onim što ga ispunjava. Meni je ona rekla da treba da vodim računa o Vremenu. A kakvi su to računi o Vremenu, nema PDV na Vrijeme jer prolazi. I da, rekla mi je da osoba izgubi pojam o Vremenu, Vrijeme svakako prolazi i pojam je subjektivan, zato što nema tog objektivnog lika koji se uz Vrijeme moze šlihtat. Vreme je Novac, a ja pomislih, kakva sitna duša, što si sitna sestro iz Kraljevine, što? Za Vrijeme je uvreda poređenje novac. Ja, kao stari numizmatičar, sa punom kantom rimskog cara Justinijana i carice Teodore... bakrenih novčića, makar znam to, i ti znaš. Ne vrijede ništa sad u ovoj godini nove ere Vremena. Osim malo sentimentalno i Vremenski, vrijede zbog Vremena, ali Vrijeme nije Novac, i ne moze biti, jer prolazi, stalno, čisto, glatko, prolazi, svake sekunde, hirurški, a ti se okreneš, prošlo 7 godina otkad sam je zadnji put vidio na Kalemegdanu tamo ka Ratnom ostrvu, flashback, a ne, to je Vrijeme. Chronos i Eon, Eos, i ta Boginja Manija. Grčka Boginja ludih. Nije bilo psihijatrije, pa je Manija, boginja ludila, kaznjavala lude zbog ludila. Nije li to najveće ludilo. Platon pak kaze da je Manija stanje u kom pjesnik kontaktira sa bozanskim. Samo po sebi, osjećaj blizine Vremena, prisutnosti. Big Ben je jedan veliki sat i on računa Vrijeme. TIME se zove magazin, i naslovnica je Sat. Kao Sahat kula. Koja isto računa Vrijeme. Znam da se jedna sura iz Kurana zove Vrijeme. Eto i Bog razmišlja o vremenu, a zašto kad je Vječan. Znam da je Emil Cioran napisao Pad u vrijeme. Pa i ja imam osjećaj da sam pao u Vrijeme, ne samo pao, nego propao kroz Vrijeme i razbio se na drugom spratu, Chronos bog, zasjekao jednu čitavu sekvencu za mene. Kad kaze neko, nemam vremena, da li uopšte moze da posjeduje to neko potencijalno Vrijeme, pa da ga onda nema, jer ga rezervisao kao bioskop sjedište. Znamo samo da nekako prolazi, a i to znamo samo jer smo izmislili neki sat za koje Vrijeme ni ne mari, to je naša procjena. Da nismo, ne bi ni znali za to kako prolazi, jel bi onda uopšte bilo bitno da li prolazi i šta prolazi, grčki bog titan Chronos je za to kriv. Morali smo prvo da gledamo u Sunce. Pa u Mjesec i zvijezde, izračunamo kako i šta, i sve to samo da nađemo tačno Vrijeme. Kao da Vrijeme moze biti tačno. Sa koje distance, to je cijela svrha. Mi sa njim, Vremenom, svi istovremeno, kroz vremenske hipersekvence i neke kosmičke zone, smjene dana i noći prolazimo, zajednički, cijelo čovječanstvo i sva ostala bića. Kroz svaki minut prolazimo svi zajedno. Ali ako skrajnemo događaje, koje neminovno svi imamo oko nas, i razmislimo samo o Vremenu, kao zasebnom, šta je uopšte Vrijeme, bez sata, bez događaja? Opet grčki bog vremena Chronos...Vrijeme, prolazi, baš zato, zbog Chronosa, koji je između Neba i Zemlje zasjekao svojom sjekirom. Vrijeme i Chronos... su Hronos, logos. Hronologija. Događaji. Znači, i pored sve ove muke oko Vremena, Vrijeme je Događaj. Mozda i samo po sebi. Ali Chronos je sve to odradio, da mi našim sekvencama, nešto uradimo. Štagod. Prošetamo ulicom, popijemo kafu, odemo na pivo. Desilo se Vrijeme. Događaji. Desila se Hronologija događaja. Vrijeme je i jedina stvar koja se dešava, ono se dešava u dešavanjima, a ne obratno. Dešavanja u Vremenu. Nemoguće. Jedino što na svijetu zapravo vrijedi išta, a opet jedino što apsolutno ne kontrolišemo, i ne mozemo imati, drzati, uopšte sa tim komunicirati, prodati, kupiti, van je naše dimenzije gotovo u svojoj nezavisnosti od svega što postoji a stalno je tu, i jedino mozemo kao nekakvi voajeri da gledamo, a to je Vrijeme, Vrijeme, i to kako prolazi... a nemamo osjećaj da prolazi. Sve dok ne prođe. A i kad prođe, mi tu ne mozemo ništa. Vrijeme je zapravo sve, egzistencija jednog loop homo sapiensa je to, odlično Vrijeme, i on pored kojeg ono prolazi. Bez obzira na događaje. Chronos i logos. Mnogi sanjaju da putuju kroz Vrijeme, ali mi u ovoj sekundi putujemo kroz Vrijeme. Ali neki zele dalje sekvence u vremenu da proputuju. Vrijeme uvijek ide istom brzinom. Istom putanjom. Vrijeme... kad sam razmišljao o moći, pitao sam se, da li je to mozda Vrijeme. Ništa drugo se ne moze porediti sa Vremenom. I vrijeme ne mozeš da izgubiš, stalno je tu. U momentu. Ali ga ni nemaš. Jer prolazi pored tebe...a opet, uz tebe. I samo prolazi, prolazi, prolazi... Vrijeme, a ne mozeš ni da budeš ljut zbog toga, što prolazi, jer i dalje prolazi, iako se ljutiš ili mu se moliš. Evo baš sad. I sve mi više pada na pamet, da kupim sat, i počnem da gledam koliko je sati, da znam imam li Vremena, kao da mogu imat Vremena, ono će prolazit imao ga ne imao... iako ga nikad neću imat, a opet evo ga prolazi, i prolaziće cio dan, i noć, i tako dok ja izađem iz ovog Vremena u koje sam upao i propao, sve da bih se vratio starom Vremenu, a koje je isto kao ovo sad Vrijeme, što će kao i ono drugo Vrijeme prolazit još dosta puta sa mnom, a onda jednom bez mene, i biće sasvim svejedno što ja nisam tu a Vrijeme jeste, kao što je bilo svejedno i dok sam bio tu...Vrijeme će nastavit i bez mene, jer Vrijeme, šta ono i ima sa mnom, ono samo prolazi i stalno prolazi, prolazi. nikad neće prestat da prolazi. Ali u tome je i trik. Jer prolazi. I proći će, ali će i prolazit... I prođe, ali opet prolazi. Vrijeme prolazi... Vrijeme je prošlo... a opet evo ga prolazi. I prolaziće, iako baš sad prolazi, i večeras će prolazit. A ja ću gledati na novi sat, i pitat se, pa prolazilo je i bez sata. Nije ni bilo potrebe da računamo. Jer, ne mozemo ni da ga uračunamo... Samo gledat, kako prolazi. Već dugo, a opet kao sad, i tako dok se sve ne vrati, ili ode, a ono će i dalje prolazit... i prolazit... i prolazit... beskonačno, Vrijeme i Vječno, prolazi... I pomalo mi je drago što prolazi, jer i treba da konačno prođe... iako će opet prolazit, kao što treba da prolazi. I prolaziće dok god budeš tu, a i kad prođeš i ti, ono će proč pored tebe zadnji put, ali to će samo rutinski prolaz bit, jer Vrijeme prolazi, i prođe, al opet nekako, eto prolazi...Razmišljate li o Vremenu ponekad? Ne o događajima...

  2. #2
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default Vrijeme

    Vrijeme. Jedni vele da je iluzija drugi da je realnost. Ja sam vise u ovom prvom razmisljanju ali nekako zivim i ovo drugo jos uvijek. Na planini brze prolazi, a na moru sporije. Ima nekakve veze sa gravitacijom.

    Vrijeme je nuzno uslovljeno promjenom. Bez promjene nema vremena i obrnuto. Dakle, uslovljeno je. Nekako sam u uvijek smatrao da realnost je neuslovljena i univerzalna i da ovo sto zovemo realnoscu to bas i nije. Sve nam je uslovljeno i prozeto nekakvim nasim “istinicama” koje zivimo. Mačka moja me naucila i sta je ljubav. Ljubav data i ljubav uzvracena se zapravo desavaju istovremeno. Kad volis onda si i voljen inace odakle taj lijepi osjecaj kad volis ako nisi u istom trenutku i voljen. U konacnom ne postoji ljubav data i uzvracena vec samo ljubav. Neuslovljeno. Tu sam ukapirao da je vrijeme definitivno iluzija. Nekako smo uspjeli da “unistimo” ljubav sa gujom vremena. Sami kreiramo vrijeme u cemu nam pomaze memorija koja se neselktivno koristi kao i ocekivanja. Odatle koncepti proslosti i buducnosti. Um koristimo pogresno. Zapravo pogresno je sto ga koristimo uopste osim za svrhu kako se nahraniti, ugrijati i napojiti.


    Sent from आत्मनः
    Last edited by Caesar; 29-10-22 at 09:48.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  3. #3
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    ALEXA PLAY Toše Proeski - Igra Bez Granica...on repeat.

    ALEXA Turn up volume to max.

    ALEXA Google how to live a life properly and legit

  4. #4
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default

    Kaže šta bi bila radost sunca da nema onih kojima sija? Šta bi bilo vrijeme da nema života? Da li bi postojalo? kome bi postojalo? Da li išta može da postoji ako nema kome da postoji/nema svrhu? Nestanak sveg života je isto što i nestanak prostora/vremena? Ako važi za ukupan život važi i za pojedinačni, istina je jednoznačna u svim okolnostima. Ne umiremo mi nego svijet? U nekim religijama kad se umre veli se isteklo mu je vrijeme. U bibliji ona divna I am full of days. I tako vrijeme čas postoji, a čas ne postoji. Iluzija. Ili su vrijeme oni smiješni brojevi iznad crvenog pješaka na semaforu?
    Last edited by Caesar; 01-11-22 at 12:55.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  5. #5
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Pokušao sam jednom diskutantu da ukažem na biblijskog Propovjednika, ali u, svom golemom neznanju, mislio je da su to molitve bogu. Čak je Boro Čorba, insprisan Propovjednikom; u jednoj pjesmi uskliknuo "sunce izlazi i zalazi..."

    Vanvremenska mudrost koja govori koliko maksimalno daleko možemo otići svojim "intelektom".


    A evo nešto što se tiče vremena u širem smislu:

    "Kakva je korist čovjeku od svega truda njegova, kojim se trudi pod suncem? Naraštaj jedan odlazi i drugi dolazi, a zemlja stoji uvijek. Sunce izlazi i zalazi, i opet hiti na mjesto svoje odakle izlazi. Vjetar ide na jug i obrće se, i u obrtanju svom vraća se. Sve rijeke teku u more, i more se ne prepunja; odakle teku rijeke, onamo se vraćaju da opet teku. Sve je mučno, da čovjek ne može iskazati; oko se ne može nagledati, niti se uho može naslušati.

    Što je bilo to će biti, što se činilo to će se činiti, i nema ništa novo pod suncem.

    Ima li što za što bi ko rekao: vidi, to je novo? Već je bilo za vijekova koji su bili prije nas.

    Ne pominje se što je prije bilo; ni ono što će poslije biti neće se pominjati u onijeh koji će poslije nastati."


    To je samo početak Propovjednika. Čitam to svake večeri pred spavanje.


    A što se vremena tiče, rečeno je: "Čovjek je mjera svih stvari" pa tako i vremena. Organizam stari, nije to do vremena nego do organizma. Šta mi jadni ljudi možemo drugo i očekivati sa 70% vode u sebi i 30% elemenata Periodnog sistema? Vrijeme ne postoji, postoji samo naša fzička prolaznost.
    Last edited by brutajle; 02-11-22 at 12:12.

  6. The Following User Says Thank You to brutajle For This Useful Post:


  7. #6
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Potpuno nebitno i beznačajno, u krajnjoj liniji, došli smo do istog zaključka. Iako ja krenuo sa svoje distance golemog neznanja, a ti sa, valjda, golemog znanja.

    Znam, da ništa ne znam. I u priči se ni ne radi ni o bogu, ni o molitvama, ni o ničem novom pod nebeskim svodom. Zašto bi uopšte moralo da se radi o nečemu?

    Nije u pravu onaj ko zna istinu nego onaj ko je za svoju laž uveren da je istina.


  8. The Following User Says Thank You to Saruman For This Useful Post:


  9. #7
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Iako ja krenuo sa svoje distance golemog neznanja, a ti sa, valjda, golemog znanja
    "Golemo neznanje", jasno piše, se odnosilo na tvoj odnos prema "Knjizi propovjednikovoj", što laserski precizno piše u mom postu.

    Ako još jednom pročitaš, uočićeš to, tako da sarkastična opaska o mom "golemom znanju" gubi smisao.

    Inače, moram priznati da nemam pojma ni o čemu. Nakljukan sam raznim informacijama ali to nije znanje. Možda je 10 ljudi u istoriji čovječanstva imalo pravo znanje. Mi ostali se oslanjamo na, "rekao ovaj, mislio onaj, teoretisao ovaj"...Samo usvajamo, u većoj ili manjoj mjeri, tuđe stavove, teorije, pretpostavke, optimizme i pesimizme...pa čak i apsurde.

    Nego malo i o vremenu...U hinduizmu postoji koncept Maje, principa Neznanja. Maja stvara iluzije tako da se i vrijeme može tretirati kao tvorevina Maje. Dakle, iluzija. Nešto slično dešava se i u Platonovoj Pećini...Sjenke i Iluzije...Smoke and Mirrors...

  10. #8
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default

    Na kreiranje vremena utice i naše shvatanje ove realnosti kao uzročnoposledične. Vratimo li se malo unazad, od Velikog praska na ovamo sve je uticalo na sve. Odatle je ogromna stvar ako neko promjeni sebe jer ako se jedan točkić promjeni svijet je promijenjen. Nejasno je zasto arbitrarno uzimamo nesto kao uzrok necega ako sve utice na sve. Mislim da ovo gledanje mozda kreira vrijeme bas kao i kod ljubavi kad za ljubav-uzrok “trazimo” zauzvrat kao posledicu-ljubav. Uzrok i posledica po logici odozgon bi trebali da se desavaju istovremeno odnosno da zapravo uzrok i posledica su jedno. Svi uzroci su u posledici. Ona polozena osmica mi je neobicna. Citava proslost i buducnost se salivaju u jednu tacku. Sadasnjost. Tesko je ovo rijecima objasniti.

    @brutajle Maya zaista znaci iluzija/cudo ali meni draza sanskitska rijec je Lila a opisuje isto samo se prevodi kao igra ili predstava.


    Sent from आत्मनः
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  11. #9
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    67
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Vrijeme - projekcija -iluzija - programiranje. Nesto kao brojevi reprogramranja DNK 14 xxxx 55xx5, ili frekvencije 440 HZ umjesto 432 HZ. Ko drzi kljuc vremena - vlasnistvo. Vtkn
    Hronologija - matematicari i astronomi do 16. vijeka, a nadalje izmisljena grupa prepisivaca tj "istoricari", najveci propagandisti za zaglupljivanje masa. Propagandni manipulatori, svjesno ili nesvjesno, za izazivanje razdora, utemeljivaci ratova, i vremenske " masine" za sve prosle, sadasnje i buduce svadje i unistavanje civilizacije. U sluzbi, kreatori vremena.

  12. #10
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Kaže šta bi bila radost sunca da nema onih kojima sija? Šta bi bilo vrijeme da nema života? Da li bi postojalo? kome bi postojalo? Da li išta može da postoji ako nema kome da postoji/nema svrhu? Nestanak sveg života je isto što i nestanak prostora/vremena? Ako važi za ukupan život važi i za pojedinačni, istina je jednoznačna u svim okolnostima. Ne umiremo mi nego svijet? U nekim religijama kad se umre veli se isteklo mu je vrijeme. U bibliji ona divna I am full of days. I tako vrijeme čas postoji, a čas ne postoji. Iluzija. Ili su vrijeme oni smiješni brojevi iznad crvenog pješaka na semaforu?
    bas poeticno, ali odgovora nema, jer cas postoji, cas ne postoji - mi religiozni zahtevamo decidirane odgovore

  13. #11
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,729
    Thanks Thanks Given 
    2,636
    Thanks Thanks Received 
    2,506
    Thanked in
    1,424 Posts

    Default

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  14. #12
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Ne znam šta bih vam rekao novo o vremenu. Ovo sam pisao valjda krajem oktobra prošle godine. Vrijeme je prošlo brzo. I dalje samo prolazi... Ko da gledam pješčani sat, i sam se okreće kad istekne. Okreće ga Vrijeme, samo od sebe.

  15. The Following User Says Thank You to Saruman For This Useful Post:


  16. #13
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,815
    Thanks Thanks Given 
    1,656
    Thanks Thanks Received 
    2,043
    Thanked in
    839 Posts

    Default

    Does time really exist?

    https://bigthink.com/starts-with-a-b...box=1690809722


    Sent आत्मन:
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  18. #14
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,390
    Thanks Thanks Given 
    5,517
    Thanks Thanks Received 
    4,936
    Thanked in
    2,066 Posts

    Default

    Dobar tekst.

    Za nas, covjecanstvo, vrijeme postoji i to kao protok informacija do nasih cula. Da nemamo culo dodira, vida i sluha vjerovatno ne bi percipirali vrijeme.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  19. #15
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,185
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,300
    Thanked in
    2,005 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Saruman View Post
    Razmišljate li o Vremenu ponekad? Ne o događajima...
    Nazvaću osobe do kojih mi je stalo kad budem imao više vremena. It destroys me every day...

    The more things change, the more they stay the same.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Chemu vakat, tome i vrijeme GRUPA ZA PROMJENE,
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 36
    Last Post: 01-01-05, 18:11
  2. vrijeme je za promjenu...
    By GTi in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 130
    Last Post: 29-10-04, 14:59
  3. da nebi trosili vrijeme bez veze: Buducnost Crne Gore
    By Njegus in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5
    Last Post: 18-08-04, 13:47
  4. Zastava i himna: Pogresan potez u pogresno vrijeme.
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 16-08-04, 03:43
  5. Studenti ne strajkuju za vrijeme Vasrksa i vikendom :)
    By Guzlar in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 23
    Last Post: 12-04-04, 12:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •