Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 101 to 125 of 248

Thread: EPCG solar gradnja

  1. #101
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,072
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    867
    Thanked in
    547 Posts

    Default

    Ovaj komsija moj preceruje u gradnji, pa zato i pitam, jer racunam da je moguce on nakitio sve to.

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,290
    Thanks Thanks Given 
    718
    Thanks Thanks Received 
    1,178
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Evo nesto na konto te price


  3. The Following User Says Thank You to GaD For This Useful Post:


  4. #103
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobar dan,

    Da li znate da li je isplativo za kucu koja trenutno koristi centralno grijanje (pec na pelet) ugraditi ove solarne panele? Sto u tom slucaju? Prelazak centralnog grijanja sa peleta na struju ili ima neki drugi nacin?

    Unaprijed zahvalan

  5. #104
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,290
    Thanks Thanks Given 
    718
    Thanks Thanks Received 
    1,178
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Prvo moras da vidis sta ti je potrebno da bi tu pec prebacio na struju i da li ima nekih izmjena sem toga dijela. A onda koliko to trosi KW po satu pa da vidis koliko je tvoja potrosnja... Moras malo staviti na papir.

  6. #105
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    888
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Ima li nekih zakonskih, ili 'vjestackih' prepreka da covjek sam kupi solarne panele koji mu odgovaraju, inverter, baterije i sl., instalira sistem, pa samo da dodju iz EPCG da takav sistem povezu na elektro mrezu radi vracanja viska elektricne energije u istu?

  7. #106
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,728
    Thanks Thanks Given 
    10,780
    Thanks Thanks Received 
    5,111
    Thanked in
    2,381 Posts

    Default

    Pa ako imaš mogućnosti i sposobnosti da to ugradiš mimo EPCG,mislim da ti je najisplativije projektovati tako da pokriješ svoju potrošnju u 100,90,80% a da ti je nepotrebno projektovati višak koji bi predavao EPCG jer im je otkupna cijena smiješna

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  8. #107
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,290
    Thanks Thanks Given 
    718
    Thanks Thanks Received 
    1,178
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by techlinkit View Post
    Ima li nekih zakonskih, ili 'vjestackih' prepreka da covjek sam kupi solarne panele koji mu odgovaraju, inverter, baterije i sl., instalira sistem, pa samo da dodju iz EPCG da takav sistem povezu na elektro mrezu radi vracanja viska elektricne energije u istu?

    Nema, mozes sam da ugradis ali moras neke projekete da im dostavis. EPCG u tom slucaju ne radi nista, samo CEDIS (mislim da je tako).

  9. #108
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,828
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    41 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Pa ako imaš mogućnosti i sposobnosti da to ugradiš mimo EPCG,mislim da ti je najisplativije projektovati tako da pokriješ svoju potrošnju u 100,90,80% a da ti je nepotrebno projektovati višak koji bi predavao EPCG jer im je otkupna cijena smiješna

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    A ROI u tom slučaju bi počeo negdje, za par decenija, otprilike. A možda i više čak, jer ovo je po računici prije ovih poskupljenja svega.

    Pomenuta investicija u sopstvenoj režiji se kreće od ~5-6 hiljada, pa eventualno do 10ak. Zavisno od dosta faktora. Možda i više po ovoim novim cijenama svega i svačega.

    Ovo je cijena bez baterije, "bidona" za struju, povelikog, koji bi se punio viškom struje u toku dana i napajao domaćinstvo dok sunce ne uhvati krug.
    Mislim da pomenuti bidon za struju nije ispod 4-5 hiljada, ako ne više.
    Plus sistem radi zivisno od sunca, te ga projektovat da daje dovoljno struje i kad je sunca najmanje znači napravit ga da u peak periodima daje vjerovatno 2-3x puta više nego što vam treba.
    Što naravno znači da je ipak dobra ideja prodavat distribuciji pa pošto-zašto


    Elem, ako se za struju godišnje troši 600€ (50€ mjesečno), to znači da ta investicija, kao što rekoh, krene da se vraća za 10-15-20 godina..
    Dakle bah i blah.
    ><

  10. #109
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,728
    Thanks Thanks Given 
    10,780
    Thanks Thanks Received 
    5,111
    Thanked in
    2,381 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NexusVI View Post
    A ROI u tom slučaju bi počeo negdje, za par decenija, otprilike. A možda i više čak, jer ovo je po računici prije ovih poskupljenja svega.

    Pomenuta investicija u sopstvenoj režiji se kreće od ~5-6 hiljada, pa eventualno do 10ak. Zavisno od dosta faktora. Možda i više po ovoim novim cijenama svega i svačega.

    Ovo je cijena bez baterije, "bidona" za struju, povelikog, koji bi se punio viškom struje u toku dana i napajao domaćinstvo dok sunce ne uhvati krug.
    Mislim da pomenuti bidon za struju nije ispod 4-5 hiljada, ako ne više.
    Plus sistem radi zivisno od sunca, te ga projektovat da daje dovoljno struje i kad je sunca najmanje znači napravit ga da u peak periodima daje vjerovatno 2-3x puta više nego što vam treba.
    Što naravno znači da je ipak dobra ideja prodavat distribuciji pa pošto-zašto


    Elem, ako se za struju godišnje troši 600€ (50€ mjesečno), to znači da ta investicija, kao što rekoh, krene da se vraća za 10-15-20 godina..
    Dakle bah i blah.
    Pa dobro prodaj onda EPCG ako misliš da je tako isplativije.
    Ja sam mislio bez bidona,nego da proizvodiš za sebe a da u periodima kad nema dovoljno zbog atm.prilika koristiš njihovu struju.Kolko je brz povratak takve investicije,ne znam a mislim ni da bog sami to ne može izračunati.Isto to mislim i za projekat preko Solara jer UVJEK IMAJU NEKE ZVJEZDICE I SITNA SLOVA NA UGOVORU a puk je uvjek 'donji'

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  11. #110
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,828
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    41 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    *Pa dobro prodaj onda EPCG ako misliš da je tako isplativije.
    Ja sam mislio bez bidona,nego da proizvodiš za sebe a da u periodima kad nema dovoljno zbog atm.prilika koristiš njihovu struju.Kolko je brz povratak takve investicije,ne znam a mislim ni da bog sami to ne može izračunati.Isto to mislim i za projekat preko Solara jer UVJEK IMAJU NEKE ZVJEZDICE I SITNA SLOVA NA UGOVORU a puk je uvjek 'donji'

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Razumijem ideju, ideš na minimalno ulaganje. No bojim se da i kod ovog sistema, kao i kod većine, -Što su manji to su "skuplji". Manje i teže isplativi.
    + kutara postavljanja-održavanja skoro pa ista.


    Sem toga, ako ti je potrošnja u trenucima kad struju dobijaš iz svoje elektrane minorna do skromna, kakva je poenta čitavog projekta?

    Da uložiš sad i počneš da štediš mjesečno 15-20 eura za 10ak godina, kad se sistem otplati?
    ><

  12. #111
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,728
    Thanks Thanks Given 
    10,780
    Thanks Thanks Received 
    5,111
    Thanked in
    2,381 Posts

    Default

    Iskreno,s obzirom da živim u zgradi,neću ulaziti ni u kakvu priču oko solara.Stavio bih sve na papir što se tiče ulaganja i knapirao snagu panela da bude blizu maksimalnog opterećenja koje je kod mene zimi i toku dana.Slažem se da su baterije extra˛ ulaganje pa bih to preskočio i išao na napajanje od Epcg u toku noći i tokom oblačnih dana.Svako predimenzionisanje sistema-može, ako je ulaganje malo veće a i tada je upitno jer shvatih da ti tu struju otkupljuju po 5c kw a oni će je EU prodavati X10.Znači radiš za njih.
    Shvatih od jednog zaposlenog u Solar da je i njihova preporuka da se ide na tvoju potrošnju,ecentualno malo preko jer ih može snać jad od naroda kad veliki višak struje(za koji treba i više ulaganja) budu plaćali mizerno pa se narod alaverti kad bude kasno,odnosno kad je ugovor već potpisan.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  13. #112
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,828
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    41 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Iskreno,s obzirom da živim u zgradi,neću ulaziti ni u kakvu priču oko solara.Stavio bih sve na papir što se tiče ulaganja i knapirao snagu panela da bude blizu maksimalnog opterećenja koje je kod mene zimi i toku dana.Slažem se da su baterije extra˛ ulaganje pa bih to preskočio i išao na napajanje od Epcg u toku noći i tokom oblačnih dana.Svako predimenzionisanje sistema-može, ako je ulaganje malo veće a i tada je upitno jer shvatih da ti tu struju otkupljuju po 5c kw a oni će je EU prodavati X10.Znači radiš za njih.
    Shvatih od jednog zaposlenog u Solar da je i njihova preporuka da se ide na tvoju potrošnju,ecentualno malo preko jer ih može snać jad od naroda kad veliki višak struje(za koji treba i više ulaganja) budu plaćali mizerno pa se narod alaverti kad bude kasno,odnosno kad je ugovor već potpisan.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Razumijem da zbog svega kod nas običan čovjek uvijek očekuje nekakvu prevaru i marifetluk, no makar u ovom slučaju nema potrebe za mistifikacijom i nepovjerenjem,
    KWh je ~11 centi kad je distribucija prodaje potrošaču. (trenutna cijena kod nas).

    Dakle otkupna cijena je relativno pristojna, posebno znajući otkupne cijene varenike, poljoprivrednih poizvoda, itd.


    Jedino što nisam siguran da je 5 centi, već se bojim da je 4 centa.
    ><

  14. #113
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,911
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Joni ne moze ta struja da se prodaje u EU vec je trose obliznje kuce, po 11 centi.

    Ako je preko EPCG isplativost sistema nakon 5-7 godina, to sto ti pricas sistem koji bi maksimalno proizvodio skoro onoliko koliko ti treba, isplatio bi se mozda za 50 godina.

  15. #114
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    888
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Joni ne moze ta struja da se prodaje u EU vec je trose obliznje kuce, po 11 centi.

    Ako je preko EPCG isplativost sistema nakon 5-7 godina, to sto ti pricas sistem koji bi maksimalno proizvodio skoro onoliko koliko ti treba, isplatio bi se mozda za 50 godina.
    Ako ne prodajete struju EU, prodajete li onda mozda Hamovicu, i Lazarevicu npr.

  16. #115
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,728
    Thanks Thanks Given 
    10,780
    Thanks Thanks Received 
    5,111
    Thanked in
    2,381 Posts

    Default

    Ok.Stvarno nisam ulazio u detalje A što se tiče "prevara" odnosno prevara ,ne tako davno stavih na papir isplativost ugradnje peći na pelet(pelet bio 160-170€) akredit za peći na pelet "povoljan".Proračun za par godina pade u vodu.Drug mi ugradio prije par godina centralno i kotao na pelet.Prije mjesec ugradio dvije inverterske klime

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Last edited by joni; 31-10-22 at 21:41.

  17. #116
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,290
    Thanks Thanks Given 
    718
    Thanks Thanks Received 
    1,178
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Samo da potvrdim ono sto sam pisao ranije oko poskupljenja:

    1. Prvo poskupljenje (za vecinu potrosaca) je bilo 13% - https://www.rtvbudva.me/vijesti/ukid...trosnjom/57919
    2. Drugo poskupljenje za sve potrosace od 1.2023 6.48% - https://bizniscg.me/2022/11/21/od-1-...plja-648-odsto


    Znaci ukupno skoro 20%. Mislim da se i ranije isplatila ugradnja solara (nevezano od koga uzimate) a tek sada jos vise.

  18. #117
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    680
    Thanks Thanks Given 
    1,009
    Thanks Thanks Received 
    365
    Thanked in
    160 Posts

    Default

    U ponedjeljak mi stižu za ugradnju .
    Prema njihovom sleduje me 10 KW al bi radije ovaj od 7 KW jer je cini mi se 85 eura mjesecno u odnosu na 115 E za 10 KW.
    Ali..
    1.Grad, koji moze sve u trenu da uništi pa bi bi u tom slucaju placao fiksni iznos + razliku potrošenih KW koja bi bila na strani EPCG. Bukvalno dupli račun.
    2.Održavanje nakon isteka garantnog roka od 2 godine. Da i tu ne ispadne skuplja dara nego mjera.
    3.Nadam se da se kilovati "trejduju" fer , KW za KW
    npr. Povučem iz mreze 5000 Kw za god. i prozvedem 5000 KW I vratim u mrezu u istom preriodu.
    Ali ako racunaju 5000 * 11 centi - 5000* 5,5centi = 250 Eura . Opet u minus.

  19. #118
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,911
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Niko ne bi ugradjivao da se ide u minus.

  20. #119
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,490
    Thanks Thanks Given 
    5,331
    Thanks Thanks Received 
    3,825
    Thanked in
    1,515 Posts

    Default

    Ne znaju izgleda da racunaju

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  21. #120
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,290
    Thanks Thanks Given 
    718
    Thanks Thanks Received 
    1,178
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Solarna elektrana Podgorica - 7Kw 17.12.2022. 12:11

    https://streamable.com/pyocyo

    U 12:37 bila na 16Kw. Danas je standardno suncan dan u PG. Nisam ugrabio da ukljucim kada su oblaci i kise, ali u Pg su u 80% ovakvi dani zimi.

    Zadovoljan.

  22. #121
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,911
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    5.43 dodje 77% od 7kw.

    Koji ti je inverter ugradjen, od 7 ili 8 kw?

  23. #122
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,290
    Thanks Thanks Given 
    718
    Thanks Thanks Received 
    1,178
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Valjda 7, kako da provjerim?

  24. #123
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,290
    Thanks Thanks Given 
    718
    Thanks Thanks Received 
    1,178
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Trenutna


  25. #124
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,911
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    344 Posts

    Default

    Na naljepnici sa strane invertera pise snaga.

  26. #125
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,290
    Thanks Thanks Given 
    718
    Thanks Thanks Received 
    1,178
    Thanked in
    660 Posts

    Default

    Mislim da je 8? Ovo je za danas, vise nema proizvodnje. Koja je razlika izmedju 7 i 8 ako je solarna 7kw?





Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Stimulansi za direktore EPCG-e
    By maestro in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 27-01-09, 10:17
  2. EPCG dijeli "dobit"
    By maestro in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 39
    Last Post: 08-11-08, 06:13
  3. Auto Solar
    By neon in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 07-02-08, 22:37
  4. Kazu iz EPCG zimus nece biti struje
    By Milos111111 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 23
    Last Post: 11-11-06, 20:44
  5. EPCG na anteniM, danas 16 h.
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 12-10-06, 14:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •