Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast
Results 126 to 150 of 248

Thread: EPCG solar gradnja

  1. #126
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    Jeste 8kw, ti imas 18 panela po 450w sto je 8.1kw.

    87% od tih 8kw je 7kw sto znaci da ces u realnim uslovima imati snagu od 7, nekad i malo preko 7...snaga od 8 je u idealnim laboratorijskim uslovima.

  2. #127
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,332
    Thanks Thanks Given 
    733
    Thanks Thanks Received 
    1,195
    Thanked in
    667 Posts

    Default

    Aaaaa, sada kapiram zasto 8kw.

  3. #128
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    12
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    moze li jos neko ko je ugradio ove panele da prenese svoje iskustvo ? Da li imaju neko odrzavanje ? Kolika je garancija i sta obuhvata? Kolika je rata za panele ot 7kw ?

  4. #129
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    Trebalo bi da je garancija 10 godina na inverter a 12 godina na panele, ako nije nesto mijenjano.

    Nema odrzavanja, mozda da se operu ako pane prljava kisa po njima ili snijeg da se ocisti...da se zamijeni panel ako ga slomije grad ili tako nesto.

  5. #130
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,332
    Thanks Thanks Given 
    733
    Thanks Thanks Received 
    1,195
    Thanked in
    667 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by *Marko* View Post
    moze li jos neko ko je ugradio ove panele da prenese svoje iskustvo ? Da li imaju neko odrzavanje ? Kolika je garancija i sta obuhvata? Kolika je rata za panele ot 7kw ?
    U ugovoru stoji ovako

    OBAVEZE KUPCA za vrijeme dok ne isplati cjelokupan iznos kupoprodajne cijene su:

    • da redovno placa rate kupoprodaine cijene u svemu kako je to utvrdeno ovim Ugovorom i Planom otplate,
    • da predmet kupoprodaje koristi sa povecanom pażnjom sve dok ne isplati u potpunosti kupoprodajnu cijenu
    • da predmet kupoprodaje ne daje na koriscenje(privremeno ili stalno) drugim licima, fizickim ili pravnim
    • da u slucaju kvara na predmetu kupoprodaje odmah o tome obavijesti Prodavca radi otklanjanja kvara,
    • da ne vrsi fizicko premijestanje opreme bez prisustva ovlascenog montazera Prodavca,
    • da snosi troskove tekuceg odrzavanja i popravki predmeta kupoprodaje koji su nastali usled redovnog koriscenja,
    • da o svakom ostecenju predmeta kupoprodaje nastalog krivicom Kupca used lose ili neovlascenog koriscenja odmah obavijesti Prodavca.


    Ali ne znam na sta se ovdje tacno misli

  6. #131
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    Da ces ti placati zamjenu panela ako ga slomije grad.

  7. #132
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,086
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Koliki je, realno, radni vijek ovih panela? Izgleda mi taman istekne garancija i plaćanje i eto vrijeme za zamjenu
    Koliko ispade cijena za 7kw?

  8. #133
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    25 godina, cijena je mozda 6000.

  9. #134
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,944
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    254
    Thanked in
    137 Posts

    Default

    garantni rok za panele je 12 godina, siguran sam da im je radni vijek duži. sistem od 5kw košta 4.910€

  10. #135
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,690
    Thanks Thanks Given 
    127
    Thanks Thanks Received 
    624
    Thanked in
    277 Posts

    Default

    1 kWp instalisane snage u PG godišnje proizvede oko 1300kwh, ako nema sjenke na mjestu ugradnje.
    Što znači da će 5kw proizvesti 6500kwh za godinu dana.
    Ako računamo cijenu struje po 10 centi za kwh, godišnje će se proizvesti energiije za 650 Eura.
    Što znači da će se investicija od 4910 Eura vratiti za oko 7 godina.
    Odnosno tada će korisnik imati benefit od posla od koga EPCG odmah ima veliki interes jer će tu istu struju na berzi prodavati znatno skuplje.
    Ili drugačije rečeno, umjesto da EPCG kupi zemlju na kojoj bi ugradila solarnu elektranu , ona ovako džabe dobije lokaciju i stražara.
    Last edited by high; 30-12-22 at 22:59.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  11. The Following User Says Thank You to high For This Useful Post:


  12. #136
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,987
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Svaka investicija koja se povrati za 7 godina je uspješna.
    To što većina ne želi da EPCG ima zaradu je u rangu samo neka komšiji crkne krava.

    Niko te ne sprečava da uvezeš opremu, montiraš je i krenete u biznis.
    Niko te ne ćera da uošptš uradiš panele. Ovo je opcija pa kome se sviđa ili mu je isplativa neka izvoli.

    Ovako je u rangu komšije i krave...

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  13. #137
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,690
    Thanks Thanks Given 
    127
    Thanks Thanks Received 
    624
    Thanked in
    277 Posts

    Default

    Ja sam konkretno napisao podatke, ti pričaš o kravama i komšijama.
    Nisam napisao da EPCG treba da radi džabe to što radi.
    Napisao sam da im ponuda prema građanima nije korektna, a puna im usta brige za nas.
    Ovo što rade nije dobro ni za CEDIS, jer se elektrane montiraju haotično gdje kome padne na pamet.
    Kao posledica takvog haotičnog montiranja pojaviće se problemi u mreži, pa će je trebati ojačavati, što će se raditi parama svih nas.....i to je opet pravljanje neefikasnog sistema.
    A krše slobodnu konkurenciju. Samo EPCG dobija 20% iz eko fonda za PV panele....ostali koi ugrađuju iste panele taj podsticaj nemaju.
    E to je ovo tvoje...da drugome crkne krava.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  14. #138
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,332
    Thanks Thanks Given 
    733
    Thanks Thanks Received 
    1,195
    Thanked in
    667 Posts

    Default

    Kako nemaju ostali, evo ja znam vise firmi i dvije osobe koje su dobile podsticaj. Ugradili prego privatnih firmi.

  15. #139
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    Ne moze EPCG tako da prodaje struju koju bi inace prodao domacinstvima. (ako su oni ugradili panele pa im ne treba)

    Nije to komad neke materije, recimo parce aluminijuma pa ako korisniku ne treba, oni ga vec imaju na stanju i samo ga prodaju nekom drugom.

    Korisnik sa panelima pumpa struju na mrezu i potrebno je vrijeme, recimo par godina, kako bi se sve to sinhronizovalo i odredilo da recimo naselje Rogami u PG trosi 50% manje struje ljeti (jer su domacinstva ugradila panele) pa se onda gleda taj 'visak' koji bi se proziveo u HE Perucicu, da se proda nedje u inostranstvo.

  16. #140
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by high View Post
    Ili drugačije rečeno, umjesto da EPCG kupi zemlju na kojoj bi ugradila solarnu elektranu , ona ovako džabe dobije lokaciju i stražara.
    Evo ti je prica kao da korisnik ne trosi struju sa panela nego mu i to naplacuju po 10 centi.

  17. #141
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,987
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by high View Post
    Ja sam konkretno napisao podatke, ti pričaš o kravama i komšijama.
    Nisam napisao da EPCG treba da radi džabe to što radi.
    Napisao sam da im ponuda prema građanima nije korektna, a puna im usta brige za nas.
    Ovo što rade nije dobro ni za CEDIS, jer se elektrane montiraju haotično gdje kome padne na pamet.
    Kao posledica takvog haotičnog montiranja pojaviće se problemi u mreži, pa će je trebati ojačavati, što će se raditi parama svih nas.....i to je opet pravljanje neefikasnog sistema.
    A krše slobodnu konkurenciju. Samo EPCG dobija 20% iz eko fonda za PV panele....ostali koi ugrađuju iste panele taj podsticaj nemaju.
    E to je ovo tvoje...da drugome crkne krava.
    I ja sam napisao konkretno.
    Svaka investicija koja se korisniku vrati nakon 7 godina (a to je broj koji si ti napisao) je odlicna.

    Svaka firma koja je registrovana za poslove isporuke ili proizvodnje el energije može da dobije podsticaj iz Fonda.
    To što bi neko kao piljara da to radi je...
    Komšija i krava


    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #142
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Ne moze EPCG tako da prodaje struju koju bi inace prodao domacinstvima. (ako su oni ugradili panele pa im ne treba)

    Nije to komad neke materije, recimo parce aluminijuma pa ako korisniku ne treba, oni ga vec imaju na stanju i samo ga prodaju nekom drugom.

    Korisnik sa panelima pumpa struju na mrezu i potrebno je vrijeme, recimo par godina, kako bi se sve to sinhronizovalo i odredilo da recimo naselje Rogami u PG trosi 50% manje struje ljeti (jer su domacinstva ugradila panele) pa se onda gleda taj 'visak' koji bi se proziveo u HE Perucicu, da se proda nedje u inostranstvo.
    Ovdje bas nisi u pravu. Koliko znam nas EPCG ima SCADA sistem sto znaci da je sve to ubaceno i uvezano sa ostalim sistemima u Evropi. Sve ide prilicno automatiozovano.
    Drugo, mi imamo Pivu HE koja je akumulaciona, imamo Perucicu HE koja je protocna i imamo TE PV.
    HE Perucica i TE PV pokrivaju baznu potrosnju dok se HE Piva moze angazovati po potrebi i ta snaga je najskuplja jer se brzo aktivira i isporuci energija. Vjerujem da ce, obzirom da nedostaje snage da se pokrije bazna potrosnja bez Pive, nju tako osloboditi u vecem dijelu i samim tim prodavati energiju iz njene akumulacije dok ce njeno angazovanje djelimicno zamjeniti Solarnim i Vjetrenjacama. Tako da na kraju dodje da solarnim zamjene Pivu koju kasnije mogu da prodaju kad god zele.

    Послато са SM-F936B помоћу Тапатока
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  19. #143
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,942
    Thanks Thanks Given 
    1,500
    Thanks Thanks Received 
    791
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    A imati npr mogucnost da se ona npr aktivira i struja proda u ljetnjem periodu je win win situacija
    .. Ili makar da se tada ne uvozi po ludim cijenama

    Sent from my Mate 40 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  20. #144
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Ovdje bas nisi u pravu. Koliko znam nas EPCG ima SCADA sistem sto znaci da je sve to ubaceno i uvezano sa ostalim sistemima u Evropi. Sve ide prilicno automatiozovano.
    Drugo, mi imamo Pivu HE koja je akumulaciona, imamo Perucicu HE koja je protocna i imamo TE PV.
    HE Perucica i TE PV pokrivaju baznu potrosnju dok se HE Piva moze angazovati po potrebi i ta snaga je najskuplja jer se brzo aktivira i isporuci energija. Vjerujem da ce, obzirom da nedostaje snage da se pokrije bazna potrosnja bez Pive, nju tako osloboditi u vecem dijelu i samim tim prodavati energiju iz njene akumulacije dok ce njeno angazovanje djelimicno zamjeniti Solarnim i Vjetrenjacama. Tako da na kraju dodje da solarnim zamjene Pivu koju kasnije mogu da prodaju kad god zele.

    Послато са SM-F936B помоћу Тапатока
    Poenta price je da preko noci 100 kuca sa solarnim panelima ne moze zamijeniti angazovanje HE i ne moze se na tako sitno planirati i prodavati taj "visak".

  21. #145
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,042
    Thanks Thanks Given 
    3,968
    Thanks Thanks Received 
    6,542
    Thanked in
    3,117 Posts

    Default

    Pitam za druga:

    vrijedi li staviti panele na cijeli krov kuce u kojoj se rijetko boravi i koje su prednosti i mane, korist ili sta vec?
    nothing comes from violence and nothing ever could

  22. #146
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,799
    Thanks Thanks Given 
    10,947
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    2,409 Posts

    Default

    Ne

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  23. #147
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    Pitam za druga:

    vrijedi li staviti panele na cijeli krov kuce u kojoj se rijetko boravi i koje su prednosti i mane, korist ili sta vec?
    Vrijedi.

    Svakih sat vremena rada panela se mnozi sa snagom sistema, pa se mnozi sa prodajnom cijenom od 4 ili 5 centi.

    10h rada sistema x 10kw sistem x 5 centi = 5 eura

    Znaci on ce svaki dan to sto proizvede prodavati EPCG za 5 eura, 150 eura mjesecno (ljeti).

    Rata bi trebalo da je manja od tih 150 eura, ljeti je u plusu, a zimi kad manje proizvodi - placa tu razliku...recimo da mu je rata 100 eura a uspio je da proizvede/proda 'samo' 80 eura.

    Kad isplati sve rate onda krece u debeli plus.

  24. #148
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,799
    Thanks Thanks Given 
    10,947
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    2,409 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Vrijedi.

    Svakih sat vremena rada panela se mnozi sa snagom sistema, pa se mnozi sa prodajnom cijenom od 4 ili 5 centi.

    10h rada sistema x 10kw sistem x 5 centi = 5 eura

    Znaci on ce svaki dan to sto proizvede prodavati EPCG za 5 eura, 150 eura mjesecno (ljeti).

    Rata bi trebalo da je manja od tih 150 eura, ljeti je u plusu, a zimi kad manje proizvodi - placa tu razliku...recimo da mu je rata 100 eura a uspio je da proizvede/proda 'samo' 80 eura.

    Kad isplati sve rate onda krece u debeli plus.
    Raspitaj se koliki sistem
    (koje snage) treba da ugradiš da bi proizveo 100kw(10kw po 10 sati,kako ti računaš) svaki dan u godini.Po njihovoj procjeni,eto da uzmemo da je realna.Ne zato što je nemoguće proizvesti 100kw svaki dan nego koje snage treba da je sisitem,koliko treba da krov ima m˛ bez sjenke u toku dana i koliko to košta.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Last edited by joni; 31-12-22 at 16:26.

  25. #149
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,988
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    557
    Thanked in
    359 Posts

    Default

    Nisam rekao svakog dana u godini, da je tako onda bi svakog mjeseca bio u plusu.

    10kw sistem (koji je 12kw) ce svakog suncanog dana proizvesti vise od 100kw.

    U koliko sati svice a kad zalazi u PG?

    Samim smanjivanjem naziva sistema - 10 je 85% od 12, pa evo ako ti kazes da u PG nema 10 sati sunca, onda je tako.

  26. #150
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,799
    Thanks Thanks Given 
    10,947
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    2,409 Posts

    Default

    1.Mislim da ne ugrađuju sistem od 12kw.
    2.Ti si računao na godišnjem nivou 36.500kw proizvedene energije
    OK.Vrijeme će pokazati.Ne bih se usudio da to ugrađujem a da ne živim tu,odnosno na kuću đe nemam potrošnju.
    Jedino što ću se usuditi da prognoziram je da će u januaru 2024 početi prve prijave da su brojila koja mjere proizvedenu energiju a koja ugrađuje EPCG neispravna odnosno da "me kradu" i da "ja proizvedem sigurno više ali mi se priključio ili komšija lopov ili lopovska EPCG".Pa evo samo na forumu svaki mjesec bar 4-5 forumaša se raspituje kako se reklamiraju postojeća brojila jer nemoguće da su toliko potrošili.
    Otprilike kao kad bi(iako niko nije da ja znam) se žalili na deklarisanu potrošnju 1.5dCi koja je fabrički na 4-4,5 a u stvarnosti svima i uvjek od 5,5-7,5

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Last edited by joni; 31-12-22 at 16:53.

Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Stimulansi za direktore EPCG-e
    By maestro in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 27-01-09, 10:17
  2. EPCG dijeli "dobit"
    By maestro in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 39
    Last Post: 08-11-08, 06:13
  3. Auto Solar
    By neon in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 07-02-08, 22:37
  4. Kazu iz EPCG zimus nece biti struje
    By Milos111111 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 23
    Last Post: 11-11-06, 20:44
  5. EPCG na anteniM, danas 16 h.
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 12-10-06, 14:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •