Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 247

Thread: EPCG solar gradnja

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default EPCG solar gradnja

    Pretpostavljam da ste upoznati o cemu se radi, ko ne zna http://www.epcg-sg.com (ako moze sajt da se otvori, izgled i njih ugasili, mada mozete naci ja Google vise).

    Meni se cini ovo OK, smatram da pola Crne Gore ovo mora imat.

    Kada sam trazio ponudu od MEPS INZENJERING za 5 KW on grid su trazili 6352€

    EPCG za 5 KW trazi oko 4900€, 55 W mjesecno i sve oni odrade, prijave i papirologiju.

    Garancije su iste.

    Ima neko iskustva? Vidi da se radi po PG?

  2. #2
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,483
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    pitanje je koje panele koje generacije koriste, elektroniku,baterije...

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Moraju biti po EU standardima. Garancija npr na panele je 20 godina da daju makar 85% od specificiranog nakon 10-15 godine..

    Mene vise intersuje iskustva, ima li neki software, kamo znas koliko se proizveo.

  4. #4
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    515
    Thanked in
    337 Posts

    Default

    Nema baterija, sistem je povezan sa mrezom i ne radi kad nema struje.

    Ugradjuje se smart brojilo i sistem je povezan na internet preko wifi ili preko lan kabla u ruteru.

    Postoji aplikacija za korisnika dje prati proizvodnju, potrosnju i prodaju epcg...takodje epcg prati iz centrale a podaci cak idu i do Kine koji mogu da odrade apdejt softvera po potrebi ili izvrse neka dodatna podesavanja.

    Oprema je kineska ali ne bi trebalo da je losa, paneli su po 450w, sistem od 3kw ima 8 panela, sistem od 5kw 12 panela itd...

    1. aprila ili 1. maja se vrsi obracun i epcg isplacuje struju koju je otkupila.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    5,241
    Thanks Thanks Given 
    385
    Thanks Thanks Received 
    1,593
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    Pitanje je sta poslije 10godina, da li ce narod moc odrzavat cijeli sistem i ako se nesto desi koliko ce to sve kostati, servisi i tako...

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Nema baterija, sistem je povezan sa mrezom i ne radi kad nema struje.

    Ugradjuje se smart brojilo i sistem je povezan na internet preko wifi ili preko lan kabla u ruteru.

    Postoji aplikacija za korisnika dje prati proizvodnju, potrosnju i prodaju epcg...takodje epcg prati iz centrale a podaci cak idu i do Kine koji mogu da odrade apdejt softvera po potrebi ili izvrse neka dodatna podesavanja.

    Oprema je kineska ali ne bi trebalo da je losa, paneli su po 450w, sistem od 3kw ima 8 panela, sistem od 5kw 12 panela itd...

    1. aprila ili 1. maja se vrsi obracun i epcg isplacuje struju koju je otkupila.
    Sto su Kinezi ne znaci u opste nista lose, pricao sam sa ljudima koji se bace tim godinama. Zakonski moraju da obezbjede rezervne djelove itd.

    Ovo za software me vise interesovalo, znaci ima nesto.

    Sta mislite o isplativosti, meni se cini da je ovo prava stvar za nas iz CG.

  7. The Following User Says Thank You to GaD For This Useful Post:


  8. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NoLimit View Post
    Pitanje je sta poslije 10godina, da li ce narod moc odrzavat cijeli sistem i ako se nesto desi koliko ce to sve kostati, servisi i tako...
    Odlicno pitanje, bas cu sa vidim sta i kako. Mada tako bi se zapitali za sve. Drazvna je firma, imaju cise odgovonosti nego pricatne u ovom dijelu.

  9. #8
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    515
    Thanked in
    337 Posts

    Default

    Isplativo jeste, rekao bih da vecu korist imaju domacinstva mada ni epcg ne prolazi lose jer ce imati vise struje koju ce moci da prodaje - zato sto ce domacinstvima manje trebati sa mreze. Takodje domacinstva ce trositi samo dio onoga sto proizvedu, ostatak prodavati epcg - racunica je jasna.

    Epcg je mogla da napravi (vjerovatno i oce) solarnu elektranu na nekoj livadi, koju je lakse, jednostavnije i jeftinije napraviti pa tu struju prodavati gradjanima.

    Svakako je (za pametne) buducnost sistem sa baterijama koji je nezavistan od epcg, ali je zbog baterija to mnogo skupo i tu je pitanje da li je i koliko isplativo.

  10. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,908
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Da li će struja koju epcg prodaje biti po jednoj cijeni (većoj) a struja koju potrošači prodaju epcg po drugoj (nižoj)?

  11. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default EPCG solar gradnja

    Ovakva je situacija, ono sto sam ja zakljucio

    1. Treba proizvesti struje samo koliko trosis, od viska koji to ne treba ne dobijas neke pare (placaju ti po mnogo manjoj cijeni - bez gubitaka, bez prenosa, itd). Inace je presjek 2 april i vise se isplati da ne uzimas pare vec da zamijenis za KW kada ti bude trebalo.

    2. Epcg ima debeli interes da mi pravimo sami za sebe struju jer ce MW prodavati po 15 puta vecoj cijeni na berzi neko nama (40 naprema 600€)

    3. Struja ce biti samo skuplja, nevezano za trenutnu situaciju sa plinom (elektricna kola, trotineri, autobusi, bicikla, manje vise sve ka tome)

    4. Novi uredjaji sve manje trose (to je trend) pa ne treba precerivati sa KW na krovu


    Ono sto me interesuje zbog vecih mogucnosti za gradom svake godine, kako su se pokazali, kazu da se to testira na ne znam koliko grama, svakako moramo biti svjesni da se to moze desiti. Gledao sam neke iz Srbije koji rade one cijevne za grijanje vode (vjerovat o su mnogo osjetljiviji) stavljaju kao mrezu.

    Prosjek u Srbiji je 4h proizvodje kada se gleda na cijelu godinu. Ako od 5Kw prosjek 3Kw proizvodnje to ispada 12 kw dnevno ili ti 360kw mjesecno. Npr ja sam u januaru potrosio 544kw skupe (grijanje na inverter klime 24x7 - 120m2).

    Ako uzmem trend koji je trenutno po mojim racunima za ovu godinu bi trebao da mi bude prosjke potrosnje 366kw skupe. Sto se uklapa za 5 kw.

    Ja samo imam nedoumicu dal da idemo na 7 kw i da se prebacim na dnevnu potrosnju struje, da se masine za ves, sudje, susenje pale tokom dana. Tada bih i ovo jeftine struje prebacio na skupu koju bih proizvodio.

    Zasto ovoliko premisljam, nije lako prebacit se sa 5 na 7 KW, mora da se mijenjaju kablovi (vjerovatno veci presjek), inverter (jaci) i je znam da li jos sta.

    Sa druge strane zbog razlike u cijeni i “duge i hladne zime” o nestabilnosti razmisljam da idem sa 5 kw pa ako bude problem da je veca potrosnja da se ide sa dodatnim solarnim panelima ali za grijanje tople vode, bojler najveci potrosac a onda se ta topla voda moze iskoristi da se prikaci na masinu za sudje (svaka masina prima toplu vodu do 60 stepeni) i masinu za ves (ovdje postoji problem, ovo rijetko koja masina za ves podrzava, nema cak ni da se kupi kod nas jer ove masine imaju dovod za toplu i hladnu vodu - mjesa zavisno od programa 30,40,60,90 stepeni - ovdje mi samo pada na pamet da se stavi mjesni ventil i da se podesi na 20-30 stepeni i da onda masina manje dogrijava. Koliko sam se ranije raspitivao neke masine mozes da “zeznes” ovamo dok neke jave gresku.


    Jos jedna stvar fizicko lice ne moze imati preko 10 Kw zakonski, e sada da li je to po brojilu ili po objektu ne znam. Realno mislim da je po brojilu jer isto mogu ugraditi korisnici u zgradama.
    Last edited by GaD; 11-09-22 at 09:42.

  12. The Following User Says Thank You to GaD For This Useful Post:


  13. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,809
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    U sloveniju su se nakon par godina sjetili da oporezuju ovaj dio koji ep otkupljuje odnosno da vam se to smatra prihodom-dobitak.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  14. #12
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,565
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    383
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Da li će struja koju epcg prodaje biti po jednoj cijeni (većoj) a struja koju potrošači prodaju epcg po drugoj (nižoj)?
    Višestruko nižoj.

    Sent from my SM-N980F using Tapatalk
    James Tiberius Kirk

  15. #13
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    515
    Thanked in
    337 Posts

    Default

    Mi sad placamo kilovat 11 centi a ovo sto ce epcg da otkupljuje, oni placaju domacinstvima 5 centi.

    Ne isplati se da proizvedes samo koliko trosis jer bi onda u trenutku kad je najbolji dan iskoriscenost panela bila mozda 20%, ovako sistem stalno proizvodi recimo 5kw, ti trosis 1kw a 4kw prodajes epcg.

    Bolje je sto vise, 3kw je malo...idi na 7kw ako vec mozes, inverter je zanemarljivo veci/tezi sto nikakvu ulogu ne igra, samo imas vise panela na krovu jer je jedan 450w.

    Najbolje bi bilo sto vise iskoristiti povrsinu krova.

  16. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Mi sad placamo kilovat 11 centi a ovo sto ce epcg da otkupljuje, oni placaju domacinstvima 5 centi.

    Ne isplati se da proizvedes samo koliko trosis jer bi onda u trenutku kad je najbolji dan iskoriscenost panela bila mozda 20%, ovako sistem stalno proizvodi recimo 5kw, ti trosis 1kw a 4kw prodajes epcg.

    Bolje je sto vise, 3kw je malo...idi na 7kw ako vec mozes, inverter je zanemarljivo veci/tezi sto nikakvu ulogu ne igra, samo imas vise panela na krovu jer je jedan 450w.

    Najbolje bi bilo sto vise iskoristiti povrsinu krova.
    Nisam siguran dal sam te razumio, ne vidim razlog zasto bi se meni isplatilo da proizvodil vise (ulozim vise) da bih prodavao struju?

    Razgovaorao sam sa ljudima koji ovo rade godinama, tj to im je posao. I kada su mi obajsnili kakva je racunica onda stvarno ispada kao sto rekoh. Isao sam i kod ovih iz MEPS-a isto su rekli.

    Ne idem ja na 3 kw vec na 5 ili 7.

    3 sam uzeo kao prosjecna proizvodnja ovoga od 5 kw.

  17. #15
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    795
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Moze li mi neko prosto objasniti kako ide placanje opreme koja se ugradi ? Da li se placa potrosnja + rata za opremu ?

    Послато са SM-G980F помоћу Тапатока

  18. #16
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    515
    Thanked in
    337 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Nisam siguran dal sam te razumio, ne vidim razlog zasto bi se meni isplatilo da proizvodil vise (ulozim vise) da bih prodavao struju?

    Razgovaorao sam sa ljudima koji ovo rade godinama, tj to im je posao. I kada su mi obajsnili kakva je racunica onda stvarno ispada kao sto rekoh. Isao sam i kod ovih iz MEPS-a isto su rekli.

    Ne idem ja na 3 kw vec na 5 ili 7.

    3 sam uzeo kao prosjecna proizvodnja ovoga od 5 kw.
    Zato sto paneli imaju svoj maksimum, u idealnim uslovima proizvode taj maksimum, kako dan odmice oni proizvode manje.

    Recimo u 12h proizvode 4x vise nego sto ti treba a u 19h proizvode manje nego sto ti treba. Ako bi proizvodio samo koliko ti treba, onda bi imao dovoljno struje (sa njih) samo mali broj sati kad su uslovi idealni i vise bi struje povlacio sa mreze i vise para davao epcg.

  19. #17
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    515
    Thanked in
    337 Posts

    Default

    Sistem od 5kw (12 panela) u idealnim uslovima proizvodi 5kw i ti kao potrosac imas dovoljno struje, ajde da kazemo da trosis tacno 5kw.

    Sistem od 10kw (24 panela) u idealnim uslovima proizvodi 10kw i posto ti trosis samo 5kw, ostalih 5kw prodajes epcg.

    Kad uslovi nisu tako idealni, recimo oblacno ili pred kraj dana, sistem od 5kw proizvodi samo pola - 2.5kw a 2.5kw povlacis sa mreze jer trosis 5kw.

    Dok u istim uslovima sistem od 10kw takodje proizvodi pola, ali je u tom slucaju pola 5kw - tacno onoliko koliko ti treba i ne povlacis nista sa mreze jer imas dovoljno struje sa panela.

    Sto veci sistem imas, vise ces trositi sa panela a manje iz mreze i vise ces proizvoditi u idealnim uslovima a taj visak ce ti biti placen.

  20. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by herkul07 View Post
    Moze li mi neko prosto objasniti kako ide placanje opreme koja se ugradi ? Da li se placa potrosnja + rata za opremu ?

    Послато са SM-G980F помоћу Тапатока
    Placanje opreme ide na rate (nema odlaska u banku, moras biti legalan potrosac i imati legalan objekat).
    Sve sto ne proizvedes ide standardna naplata skupe i jeftine struje. Postoje neki fiksni troskovi na racunu oko 1€.

    Znaci rata + potrosnja koju nisi proizveo. Nakon sto isplatis rate ide ti fiksni dio + struja koju nisi proizveo. Npr to je jeftina (nju proizvodis mozda ljeti od 5:30h do 7 i nedeljom ali to vjerovatno potrosis) i skupa koju nisi stigao da proizvedes.

    Ali ima jedna bitna stvar, nekad proizvodis a ne trosis nista, npr dok si na poslu ljeti, kad si na odmoru itd. To s esve skuplja i prebaca kad a ude svise trosio i skida se od te rezerve.

  21. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default EPCG solar gradnja

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Sistem od 5kw (12 panela) u idealnim uslovima proizvodi 5kw i ti kao potrosac imas dovoljno struje, ajde da kazemo da trosis tacno 5kw.

    Sistem od 10kw (24 panela) u idealnim uslovima proizvodi 10kw i posto ti trosis samo 5kw, ostalih 5kw prodajes epcg.

    Kad uslovi nisu tako idealni, recimo oblacno ili pred kraj dana, sistem od 5kw proizvodi samo pola - 2.5kw a 2.5kw povlacis sa mreze jer trosis 5kw.

    Dok u istim uslovima sistem od 10kw takodje proizvodi pola, ali je u tom slucaju pola 5kw - tacno onoliko koliko ti treba i ne povlacis nista sa mreze jer imas dovoljno struje sa panela.

    Sto veci sistem imas, vise ces trositi sa panela a manje iz mreze i vise ces proizvoditi u idealnim uslovima a taj visak ce ti biti placen.
    Da li se bavis ti ovim ili pricas laicki, pitam cisto zbog mene i razmisljanja o velicini sistema.

    Imas jednu bitnu stvar, ne trosim 5 kw na sat non stop. Vec spomenuh, od 8 do 16:30h potrosnja je tokom ljeta minimalna a ja bukvalno proizvodim mozda maksimum od sistema cijelo to vrijeme mozda do 19h (juzna strana mi je krov) ja sam npr taj dan proizveo u to doba (dok sam na poslu) za 8.5h 34kw (ako uzmem da je 4 kw po satu). Mi imamo mnogo suncanih dana (podatak od ‘61 do ‘90 - Trajanje sijanja sunca (h) 2484.1 ili ti u prosjeku po danu 6,8h)

    Ako uzmemo da je to 5.5h (20% manje) po 3.5kw to dodje 19.5KW na dan ili mjesecno 577 kw a u januaru je npr. meni bilo 544 Kw - skupe. Sve racunam u skupoj.

    Ja samo razmisljam o mogucim skokovima potrosnje u familiji, vise clanova familije, vise kupanja, vise grijanja, vise masina itd.
    Last edited by GaD; 11-09-22 at 11:23.

  22. #20
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    515
    Thanked in
    337 Posts

    Default

    Radim u EPCG SG, ugradjujem ove sisteme.

    Znam da ne trosis konstantno 5kw ali sam pokusao da ti objasnim kako rade paneli.

    Ako bi ugradio tvoj sistem koji proizvodi samo koliko ti treba, placao bi rate za taj sistem + ajde da kazemo duplo manje racune epcg. (50+25 eura)

    Ako bi isao preko epcg kako su oni zamislili sa otkupom viska, placao bi rate za taj sistem + par eura. (50+5 eura)

    To bi bio prosjek da placas 5 eura preko rate jer bi nekad potrosio 10 eura struje sa mreze a proizveo viska i prodao epcg struju za 30 eura.

    Dok bi zimi imao racune 25 umjesto dosadasnjih 50.

  23. The Following User Says Thank You to Zhuangzi For This Useful Post:

    GaD

  24. #21
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Ne znam kako ovo moze da bude isplativo fizickim licima. Neka efektivno solarni panel radi 8 sati dnevno tokom cijele godine, sa 50 % kapaciteta u prosjeku, treba ti ~6 god. da otplatis sistem po sadasnjim cijenama skupe struje 0.12 EUR/KWh. Zasto je sistem skuplji lokalno 2.5-3x nego da se nabavi direktno iz Kine. Koje su opasnosti od pozara (izazvanih strujnim lukovima) na datim sistemima. Projekat totalni promasaj, bolje da se distribuiraju sistemi solarnih kolektora, i toplotnih pumpi za zgrade da se ostvari usteda na elektricnoj energiji za grijanje, i toplu vodu. Korak dalje zasto ne obnoviti fabriku solarnih kolektora i panela (nekad je CG radila ovo), pa da se lokalno proizvodi, zaposle ljudi, pa kad se pokrije domace trziste, onda se orjentise na izvoz. Sve u svemu mislim da ce od ovoga biti vrlo malo benefiti, da ne navodimo potencijalni ekoloski problem sa 'curenjem' teskih metala iz instalacija solarnih panela. Nego kao sve kod nas, sve se radi ad-hoc, bez mnogo razmisljanja, istrazivanja, ozbiljnih studija i planiranja, nego samo na stos, trik, foru i brzinu.

  25. The Following 3 Users Say Thank You to techlinkit For This Useful Post:


  26. #22
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    515
    Thanked in
    337 Posts

    Default

    Isplativo mora biti cim su ti racuni (sa ratom) isti ili slicni dosadasnjim, nekima i manje ispada prosjek.

    Nakon otplate rata ti racuni moraju biti manji, pa nakon xx godina ce paneli oslabiti i bice potrebna zamjena, vjerovatno ce se pojaviti efikasniji, jeftiniji, ali opet se i epcg isplati da uradi zamjenu panela sa novijim, boljim jer ljeti uvozimo struju...zimi je imamo za izvoz.

  27. #23
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Isplativo mora biti cim su ti racuni (sa ratom) isti ili slicni dosadasnjim, nekima i manje ispada prosjek.

    Nakon otplate rata ti racuni moraju biti manji, pa nakon xx godina ce paneli oslabiti i bice potrebna zamjena, vjerovatno ce se pojaviti efikasniji, jeftiniji, ali opet se i epcg isplati da uradi zamjenu panela sa novijim, boljim jer ljeti uvozimo struju...zimi je imamo za izvoz.
    Prica da CG uvozi struju bih rekao vrijedja zdravi razum. Kad su sve fabrike radile (skoro 900 fabrika) u CG, CG je izvozila struju. Struja se izvozi i sad, samo sto prosipaju suplju pricu masama da bi mogli da opravdaju drakonske racune za struju, gdje je 30 % racuna stvarna potrosnja, a ostatak razne 'teleportacije struje iz druge galaksije'. Koliko CG ima hidrocentrala, koji je njihov kapacitet, i koji je kapacitet termoelektrane. Ako pricamo o efikasnosti i ustedama, ulozite pare koje uzimate od gradjana u bolje/efikasnije turbine (kad su zadnji put mijenjane turbine, generatori i sl. u hidrocentralama u CG), gdje se postize bolja iskoriscenost kineticke energije vode, pa onda ulozite u trafostanice (kod nas se jos uvijek koriste trafostanice sa piralenom koji je svuda u svijetu uveliko zabranjen). Sve ce to da dovede do usteda, i vece efikasnosti sistema. Gdje su vam reverzibilne hidrocentrale (nijesu Svajcarci recimo blesavi sto su upravo sad zavrsili izgradnju jednog takvog projekta, koji moze da snadbijeva strujom skoro milion domacinstava).
    Last edited by techlinkit; 11-09-22 at 12:35.

  28. #24
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    515
    Thanked in
    337 Posts

    Default

    @techlinkit mislis li da su akumulacije koje imamo dovoljne da zadrze tu kolicinu vode koja je potrebna za 365 dana?

    Godinama trgujemo sa strujom, zimi vjerovatno ne stizemo da potrosimo akumulacije jer imamo dosta kisnih dana a ljeti je druga prica, uvozimo iz BIH uglavnom.

    Kad se sve sabere i oduzme, proizvodimo vise nego sto trosimo ali su ove godine zeznuli situaciju zbog skoka cijena, mislili su da ce se cijene odmah stabilizovati i sad gube ogromne pare.

  29. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Da ne skrecemo sa teme molim vas. Da li neko ima licna iskustva sa ovim sistemima?

Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Stimulansi za direktore EPCG-e
    By maestro in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8
    Last Post: 27-01-09, 11:17
  2. EPCG dijeli "dobit"
    By maestro in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 39
    Last Post: 08-11-08, 07:13
  3. Auto Solar
    By neon in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 07-02-08, 23:37
  4. Kazu iz EPCG zimus nece biti struje
    By Milos111111 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 23
    Last Post: 11-11-06, 21:44
  5. EPCG na anteniM, danas 16 h.
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 12-10-06, 15:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •