Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: Kako su se Crnogorci u doba Njegoša i Nikole među sobom nacionalno oslovljavali?

  1. #1
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Kako su se Crnogorci u doba Njegoša i Nikole među sobom nacionalno oslovljavali?

    Koji je bio prvi narodni osjećaj Crnogoraca u vrijeme Njegoša, Nikole?
    Znamo da prije Njegoša nema Srba u Crnoj Gori, pa ne treba ni pominjati kakav je bio narodnosni osjećaj Crnogoraca prije Njegoša - naravno crnogorski i samo crnogorski.
    Ja naime ne sporim da su Crnogorcima Njegoš i Nikola nabili srpske nadnarodne osjećaje, ali to je isto bilo kao što smo bili Jugosloveni prije 20 godina.
    To su Crnogorci isključivo shvatali kao vjersko i nadnarodno srbovanje.
    Kako su se Crnogorci u međusobnom govoru oslovljavali??
    Da li su se ikada zvali u međusobnom razgovoru: "Srbine"!
    Ja nikada nijesam naišao na tako nešto! Nikada!
    Nikada nijesma sreo nijedan dokument da su se obični Crnogorci zvali među sobom Srbima.
    Možda jesu političari, pjesnici i umjetnici, ali narod crnogorski nikada.
    Isto tako nikada se nije prije 20 godina govorilo u Crnoj Gori: "Đe si Jugoslovenu" ?!!

    Što mislite, imate li vi neki dokaz da su se Crnogorci među sobom, u doba Njegoša i Nikole Srbima oslovljavali?

  2. #2
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Znam da se zborilo "Za mnom ko je Crnogorac!" kad se u boj ishlo, nikad nijesam cuo za poklich "Za mnom ko je Srbin!".

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Pavle Rovinski navodi riječi Crnogoraca!

    Evo svjedočenje čuvenog Pavla Rovinskog kako su Crnogorci sebe oslovljavali u nekim vrlo važnim momentima:

    [...] Tu su plemena: Ćeklići, Bjelice, Cuce, Ozrinići i druga, sa mnoštvom sela i crkava, a čovjek koji poznaje ove krajeve tačno nam može reći gdje se nalazi svako od njih, ali može i da ispriča njihovu istoriju. Ali, selo ćete uzaludno tražiti pogledom: sva su ona razbacana po udolinama i kao u zasjedi skrivaju se među stijenama, tako da je pred vama samo neprekidna siva masa, i taj tužni izgled s pravom upoređuju sa morem koje je zahvatila bura. To je kamena pustinja u kojoj, može se pomisliti, niko ne živi.
    Ali čim se čuje poklič: „A ko je vitez, ko je Crnogorac! U ime Boga, za krst časni!” - zadimi se svaka hridina, zastenju gore i dolovi, uskomeša se svaka jama, kao mravinjak, i kuku tome ko se odluči da sve to uznemiri! [...]

    Dakle sve je jasno, kako se narod između sebe oslovljavao, ponavljam srpstvo nije bilo ukorijenjeno u narodu nego je srpčenje Crnogoraca, dolazilo iz vladajućeg kruga, od Petrovića i ljudi oko njih, a naročito od Srba izvanjaca koji su bili bliski sa Petrovićima.

    Ovo sam preuzeo iz feljtona "Pobjede" od dana 24. 09. 2004 god.

  4. #4
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Dakle sve je jasno, kako se narod između sebe oslovljavao, ponavljam srpstvo nije bilo ukorijenjeno u narodu
    Postoja je taj termin ka vjerska odrednica.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Koji je bio prvi narodni osjećaj Crnogoraca u vrijeme Njegoša, Nikole?
    Znamo da prije Njegoša nema Srba u Crnoj Gori, pa ne treba ni pominjati kakav je bio narodnosni osjećaj Crnogoraca prije Njegoša - naravno crnogorski i samo crnogorski.
    Ja naime ne sporim da su Crnogorcima Njegoš i Nikola nabili srpske nadnarodne osjećaje, ali to je isto bilo kao što smo bili Jugosloveni prije 20 godina.
    To su Crnogorci isključivo shvatali kao vjersko i nadnarodno srbovanje.
    Kako su se Crnogorci u međusobnom govoru oslovljavali??
    Da li su se ikada zvali u međusobnom razgovoru: "Srbine"!
    Ja nikada nijesam naišao na tako nešto! Nikada!
    Nikada nijesma sreo nijedan dokument da su se obični Crnogorci zvali među sobom Srbima.
    Možda jesu političari, pjesnici i umjetnici, ali narod crnogorski nikada.
    Isto tako nikada se nije prije 20 godina govorilo u Crnoj Gori: "Đe si Jugoslovenu" ?!!

    Što mislite, imate li vi neki dokaz da su se Crnogorci među sobom, u doba Njegoša i Nikole Srbima oslovljavali?

    Ovo si dobro primjetio. Zaista mi tako nešto nije palo na pamet:yipiiii:

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Thumbs up "Za mnom, ko je Crnogorac"!

    Evo još jednog prikaza kako su se Crnogorci među sobom oslovljavali !
    Opet, čisto je i jasno, Crnogorci između sebe se nikada nijesu nazivali Srbima!
    Radi se o trećoj sjednici prve crnogorske skupštine, iz 1906. godine




    ---------------------------------
    TREĆA SJEDNICA

    Konstituisanje skupštinskih organa

    ZA MNOM U PRVU SEKCIJU, KO JE CRNOGORAC


    Milo Dožić: Gospodo, sada je na dnevnom redu podjela poslanika na sekcije, a da bi se taj posao što prije svršio, ja mislim, najbolje je da samo prijedsjedništvo izvrši diobu poslanika na sekcije.

    - Pa lijepo, vaistinu, neka tako bude! - čuje se odobravanje.

    Predsjedništvo je izvršilo podjelu poslanika u sedam sekcija. Za ovim sekretar Dušan Petrović poče da čita koji je poslanik u kojoj sekciji, a kada dođe na treću sekciju i objavi da su u pomenutoj sekciji Đuro Drecun i Obren Rnjez, ova dvojica poskočiše iz klupa i kliknuše:

    - Ko u trećoj sekciji?! Mi je li? E nećemo, čoče, zadajemo vi čistu i Božju vjeru!... Mi smo vazda bili među prve, pa ćemo i sad u prvu sekciju!...

    Zbog podjele u sekcije izrodi se velika svađa. Drecun i Rnjez neće za živu glavu u treću sekciju; Krsto Tokov i Mujo Vlahović neće u četvrtu; Mijajlo Nišin i Nikola Milošev zapali čak u pošljednju (sedmu) i ljuti zbog toga kao lafovi!

    Graja i vika prolamaju skup-štinsku salu; stari poslanici junački traže da svi uđu u prvu sekciju. Ne mogu nikako da se oko toga pogode. Odjednom se iz klupe hitro izdvoji Đuro Drecun i viknu:

    - Za mnom, u prvu sekciju, ko je Crnogorac!...

    Za njim na poklič, polećeše svi stari poslanici.

    - I ja sam s tobom, Đuro, sivi sokole! - klikuje sa galerije Mašan Kosovac, stari junak koji, istina, nije poslanik, ali je došao da čuje šta se govori u Skupštini.

    Predsjednik sa ministrima i još nekojim poslanicima posreduje, e da bi se nekako pogodili i došli do reda, ali sve uzalud, jer Đuro sa drugovima neće ni da čuje ni za jednu sekciju osim prve! A kad viđeše da ništa ne pomaže, poslaše ministra Marka Đukanovića do Gospodara da mu kaže šta se događa i da ga moli za posredovanje.

    Kada Gospodar sazna u čemu je stvar, odmah zatraži poslanički spisak pa sam podijeli poslanike u sekcije. U prvu i drugu sekciju ušli su svi bolji junaci. Tako je Đuru Drecunu i drugovima data junačka satisfakcija.
    ---------------------------------------------




    .

  7. #7
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E vala Ćipure,svašta od tebe. Kako su se oslovljavali? Možda po imenu
    Šalu kraju, oslovljavali su se kako kad i kako đe...
    Ukoliko kriviš Petra 1-og i Petra 2-og za "posrbljavanje" Crnogoraca, šta ćemo onda sa stavom vladike Danila, koji kaže: na Balkanu žive tri hrišćanska naroda Grci, Bugari i Srbi?

  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanjo View Post
    E vala Ćipure,svašta od tebe. Kako su se oslovljavali? Možda po imenu
    Šalu kraju, oslovljavali su se kako kad i kako đe...
    Ukoliko kriviš Petra 1-og i Petra 2-og za "posrbljavanje" Crnogoraca, šta ćemo onda sa stavom vladike Danila, koji kaže: na Balkanu žive tri hrišćanska naroda Grci, Bugari i Srbi?
    Petra I zaista ne "krivim", jer nikad nije srbovao, pa ga nemam što kriviti.

    A đe je to Vladika Danilo rekao? U tvojim snovima?
    Pa u doba Vladike Danila, ruski car nije imao pojma da postoje neki Srbi.
    Proglasi i gramote ruskog cara Petra Velikog su jasne!
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=18248
    Last edited by Ćipur; 16-02-07 at 11:56.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    [quote=Ćipur;570100]Proglasi i gramote ruskog cara Petra Velikog su jasne! https://forum.cdm.me/showthread.php?t=18248[/quote]
    Ovo nije orginal dokumenta, vec skenirana verzija koju je napravio Sekula Drljevic i objavio u svojoj knjizi "Balkan i Orijent". U originalu je stajalo: "Brate Srbine"
    Last edited by Bonja the Zmaj; 16-02-07 at 13:50.
    Vecina ljudi je zla

  10. #10
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Sekula smutio Petra Velikog!

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Proglasi i gramote ruskog cara Petra Velikog su jasne! https://forum.cdm.me/showthread.php?t=18248[/quote]
    Ovo nije orginal dokumenta, vec skenirana verzija koju je napravio Sekula Drljevic i objavio u svojoj knjizi "Balkan i Orijent". U originalu je stajalo: "Brate Srbine"
    :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    Sekula je umiješao prste i na ovaj ruski sajt! Sekula je sastavio Petru Velikom ovu gramotu crnogorskim plemenima!
    Sekula je Petru Velikom naredio da Srbe ne pominje!
    http://www.magister.msk.ru/library/h...v/solv16pd.htm

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    Sekula je umiješao prste i na ovaj ruski sajt! Sekula je sastavio Petru Velikom ovu gramotu crnogorskim plemenima!
    Sekula je Petru Velikom naredio da Srbe ne pominje!
    http://www.magister.msk.ru/library/h...v/solv16pd.htm
    Sekula je samo precrtao neke stvari
    Vecina ljudi je zla

  12. #12
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nekom na ovom forumu očigledno žešće smeta iznošenje bilo kakvog stava koje nije identično Ćipurovom mišljenju!:mad:

    Ajde da probam opet, u nadi da mi i ovaj post nećete skinuti iz meni nejasnih razloga...

    Ćipure, pitaš me đe sam pročitao izjavu vladike Danila da na Balkanu žive tri pravoslavna naroda: Grci, Bugari i Srbi.

    Pošto ti Srbima ništa ne vjeruješ, možda ćeš povjerovati profesorima Živku Andrijaševiću i Šerbu Rastoderu, u čijoj "Istoriji Crne Gore", iz 2006-e godine, u poglavlju "Oblikovanje državne ideje", strana 119, pasus prvi, možeš naći potvrdu ovih mojih riječi. Ili su možda i njih dvojica, kako bi ti to rekao zadojeni "svetosavskom mitomanijom"?

    Vidiš Ćipure da sam ja ozbiljan čovjek, koji može i da dokaže svoje tvrdnje, i da to ni u kom slučaju nijesam "sanjao", nego si ti naprosto istoričarski analfabeta, koji se skriva iza hrpe papira koje je samo dopola isčitao.

    Koliko god da te plaćaju za ovaj tvoj posao, preplatili su te...

    I još samo jedna stvar, tvoj istorijski guru(pošto se na njega pozivaš svaki dan) Novak Adžić, nikad u životu nije završio istorijski fakultet, a koliko je meni poznato nije ga čak ni pohađao. Toliko o "autoritetima"

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Na ovom forumu jedino sto "žešće smeta" su uzajamne uvrede a o istoriji se obicno prica dokumentima. Niciji stav nije bitan na to kakav je bio ishod na primjer pelopozeskih ratova jer to izlazi izvan okvira pojma i znacenja rijeci istorija.

  14. #14
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Sacramento
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari ok. Samo mi objasni koje su to uvrede i na čiji račun bile iznijete u mojim postovima? Kažeš da ovdje treba iznositi precizne podatke i u tome se potpuno slažem sa tobom. Samo se nešto ne sjećam da je iko od moderatora reagovao, kad je u okviru topica: Crnogorci nijesu učestvovali u kosovskoj bitci, iznešeno mišljenje da je izuzetno pozitivno što su tom prilikom Srbi masovno poklani! Doživljavam te kao realnog i korektnog sagovornika,pa od tebe očekujem i realan odgovor.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    Sekula je umiješao prste i na ovaj ruski sajt! Sekula je sastavio Petru Velikom ovu gramotu crnogorskim plemenima!
    Sekula je Petru Velikom naredio da Srbe ne pominje!
    http://www.magister.msk.ru/library/h...v/solv16pd.htm
    Izvanredan link, nijesam do sad znao za njega.

  16. #16
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Bajke i mitovi su jedno, istorija je nešto drugo!

    Quote Originally Posted by stanjo View Post
    Nekom na ovom forumu očigledno žešće smeta iznošenje bilo kakvog stava koje nije identično Ćipurovom mišljenju!:mad:

    Ajde da probam opet, u nadi da mi i ovaj post nećete skinuti iz meni nejasnih razloga...

    Ćipure, pitaš me đe sam pročitao izjavu vladike Danila da na Balkanu žive tri pravoslavna naroda: Grci, Bugari i Srbi.

    Pošto ti Srbima ništa ne vjeruješ, možda ćeš povjerovati profesorima Živku Andrijaševiću i Šerbu Rastoderu, u čijoj "Istoriji Crne Gore", iz 2006-e godine, u poglavlju "Oblikovanje državne ideje", strana 119, pasus prvi, možeš naći potvrdu ovih mojih riječi. Ili su možda i njih dvojica, kako bi ti to rekao zadojeni "svetosavskom mitomanijom"?

    Vidiš Ćipure da sam ja ozbiljan čovjek, koji može i da dokaže svoje tvrdnje, i da to ni u kom slučaju nijesam "sanjao", nego si ti naprosto istoričarski analfabeta, koji se skriva iza hrpe papira koje je samo dopola isčitao.

    Koliko god da te plaćaju za ovaj tvoj posao, preplatili su te...

    I još samo jedna stvar, tvoj istorijski guru(pošto se na njega pozivaš svaki dan) Novak Adžić, nikad u životu nije završio istorijski fakultet, a koliko je meni poznato nije ga čak ni pohađao. Toliko o "autoritetima"
    Kao što ti je Hari rekao, ovo je podforum ISTORIJA, a ne svetosavske bajke.
    Osim šuplje svetosavske priče za ono što tvrdiš nijesi nijedan dokument pokazao, a kao što vidiš ja sam do sad na ovom podforumu ostavio hiljadu dokumenata.
    Ako ti je mozak pun svetosavskih bajki i mitova, to ne znači da su bajke i mitovi prava istorija.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by stanjo View Post
    Hari ok. Samo mi objasni koje su to uvrede i na čiji račun bile iznijete u mojim postovima? Kažeš da ovdje treba iznositi precizne podatke i u tome se potpuno slažem sa tobom. Samo se nešto ne sjećam da je iko od moderatora reagovao, kad je u okviru topica: Crnogorci nijesu učestvovali u kosovskoj bitci, iznešeno mišljenje da je izuzetno pozitivno što su tom prilikom Srbi masovno poklani! Doživljavam te kao realnog i korektnog sagovornika,pa od tebe očekujem i realan odgovor.
    Na tom topicu ima dosta izbrisanih postova, ali cak ni medju njima ne nadjoh tu tvrdnju. Ako mislis na ovaj dio teksta
    Bitka na Kosovu nije bila srpska bitka,to je u stvarnosti bila bitka velike vojne koalicije raznih naroda: (Albanaca,Bosnjaka,Madjara,Grka) protiv Turaka. Jedino sto su Srbi jedini bili redom poklani..

    Ja tu ne vidim nikakvo radovanje i to razumijem kao to da su Srbi bili prvi koji su se nasli na udaru turskog osvanja, a onda redom druge drzave i narodi.... sto se poklapa sa istinom jer caru Dusanu se nije vjerovalo kad je htio organizovati neku zajednicku vojsku i krenuti na Tursku koja je jacala... a zaboravio sam bas detalje kad je to bilo....
    Last edited by Hari Krisna; 19-02-07 at 21:41.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Izvanredan link, nijesam do sad znao za njega.
    Google zna i ruski jezik, pa kad ubačiš neku riječ na ruskom, recimo CRNOGORAC, CRNOGORCI ... svašta zanimljivog se nađe.

  19. #19
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dobra tema. i dosta informacija. hvala za linkove
    Stone the crow

  20. #20
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Izvori su izvori, a bajke su bajke, hoćete li istoriju vaših predaka ili bajke?

    Crnogorci su se među sobom oslovljavali po svojem C R N O G O R S K O M nacionalnom/narodnom/etničkom imenu, za što imamo hiljade izvora. Evo jednog, od Martina Đurđevića koji je napisao knjigu "Memoari sa Balkana", izdatu 1910 godine.
    Odlomak koji nam jasno pokazuje duh vremena i nacionalni osjećaj i odnos prema nacionalnom imenu!




    Quote Originally Posted by Martin Đurđević godine 1876. priča:

    Crnogorci su danom i noćom navaljivali na utvrde Spuža, Veljeg i Malog brda

    Društvo nam je bilo otmeno. Ja sam već kazao poimence, kakova je bila kneževa pratnja i okolica, pa bismo na Orijoj luci sastavili partije, da se igramo karata. Tu bi se neka gospoda igrala hazardne igre, a ja sam se igrao samo preferanca. Moja je partija bila: srpski general Belimarković, Stevan Radonjić, a katkada i Stanko Radonjić. Premda je vrijeme našeg boravka na Orijoj luci padalo u septembar 1876. g., ipak je onde još uvijek bila velika vrućina. Zato smo se igrali preferanca na livadi u hladu pod smokvom. Od Orije luke prostire se ravno polje sve do Spuža, do Veljeg i Malog brda, u daljinu od 8 kilometara. Crnogorci su svakim danom i noćom navaljivali na utvrde Spuža, Veljeg i Malog brda. Dok bi se mi igrali preferenca pod smokvom, onamo bi dalje pucali topovi s tih turskih uvrda i čuo bi se prasak pušaka na dugačkoj liniji ispod spomenutih brda. Kad bi na tvrđavi pukao top, ugledala bi se bijela tačka dima kao guščije jaje, onda bi se bijela točka razvila u mali oblak, a nakon nekoliko sekunda doprla do nas i tutnjava topovskog metka. U noći je zanimljivije gledati bitku: iz topa sine plamen kao gromovna munja, a na hiljade puščanih hitaca svjetluca se kao modrušaste zvijezde na tamnoj zemaljskoj površini. Taj smo prizor gledali svaki dan i noć, te nam je to na neki način uveče vrijeme kratilo. Jednog dana pucahu topovi na turskim utvrdama Spuža i Veljeg i Malog brda, kao i puške crnogorske, kad nadođe u to doba jedan star, visok i suhonjav Crnogorac od 80 godina pred knežev dvorac: objesio o ramenu čađavu pušku kremenjaču, zadio handžar i kuburu za pojas, pa stade zasukivati sijede brkove i gledati prema Spužu niz dolinu. “Šta gledaš, šta li misliš Crnogorče?” - upita ga Blažo Petrović. “Mislim, kojim ću putem udariti prema Spužu, da i ja ispalim nekoliko hitaca na Turčina” - reče stari Crnogorac, pa ode putem niz polje prema Spužu. Mi se malko nasmijasmo, ali se nijesmo rugali sijedom starcu, jerbo smo znali, koliko svaki Crnogorac čezne skočiti u vatru protiv Turčinu ...

  21. #21
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    puno bitno... nas sve iz crne gore, i srbe i crnogorce, u srbiji nazivaju "crnogorci"...
    neka bude borba neprestana...

  22. #22
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andrija81210 View Post
    puno bitno... nas sve iz crne gore, i srbe i crnogorce, u srbiji nazivaju "crnogorci"...
    Da, da zovu nas tako jer imamo drzavu, al kako su se medju sobom Crnogorci zvali prije 100-150, ili prije 250 godina?

    Ako su Crnogorci bili Srbi kao što tvrde prevaranti iz SPC i SANU, što se nijesu nikad zvali srpskim imenom?
    Što su se zvali crnogorskim imenom, ako su sebe smatrali Srbima??????

    Ko ih je to naučio da se tako oslovljavaju?
    Komunisti prije 150 godina? Đilas? Jevrem? Milo Đukanović?
    Last edited by Ćipur; 16-04-07 at 19:01.

  23. #23
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Thumbs up

    Vuk Vrčević prepričava riječi Njegoševog oca Toma Markova, nad Njegoševim odrom u Biljardi



    [...] Ne mogu izostaviti da ne javim osobitost o Tomu Markovu Ocu vladičinu (koi je onda imao 98 godina a posle jošt živio 4) kad dođe s Njeguša malo posle ove gornje tužbe i među nama u Biljardi uljeze: Svi u njega očima uprijesmo, a on ni u jednoga nas nego pravo uputi se k biljardi na kojoj ležaše pok. Vladika, pogleda ga malo s glave do noga, skide kapu pa ga najprije celiva u krst na prsima, pa u mitru, i prijeđe s one strane biljarde te celiva sljaku i desnu ruku. Okrenu se put svijeh i pozdravi:
    Dobro jutro Crnogorci!
    Svi mu kape podigosmo i odpozdravismo, a Pero sin mu diže se iz Vladičine stolice te sjede Oca u nj. Bez da on koga upita, ali ko njega za zdravlje – kao što je običaj – reče:
    »E pa Crnogorci! Evo Vladika moj sin a vaš Gospodar umrije, pokoj mu Bog duši dao i carstvo nebesno! Čujte me što ću vam reći: doklen je on živ bio njegova se broila u zlu i u dobru, a sad pošto je on umro, i dok nastane Danilo broiće se vaša i pred Bogom i pred svijetom, nego otvorite oči da ne propadne ova šaka naše siromašne braće, i dosadašnje poštenje crnogorsko. Nemoj te da svijet reče da u Crnu Goru nema ljudi koi će upravljati s Crnom Gorom kao što je Vladika upravljao, no eto vas i eto vam Crne Gore na teški boži amanet, ovako vas molim! (podiže kapu, a svi mi njemu). Tek sad sjede, reče:
    Daj te đeco! donesite rakije da pijemo s pomoću božjom i crnogorske mišice davno se stekla i nabavila u ovoj kući za ovakve ljude«.

    Suze jedne nije prolio ne znam, ali zato da pred narodom pokaže pravo srce crnogorskog rijedkog trpeza, ili zato što narod misli da se nad Vladikama ne plače ni kuka kao nad ostalijem ljudima. [...]


    Preuzeto iz Glasnika Etnografskog muzeja na Cetinju, III, 1963. strana 347 - 352

  24. #24
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Uvjek smo bili Crnogorci, ******** sada pokusavaju da izmijene istoriju i dodavaju razne izjave crnogorskih licnosti o nama kao serbima.

    Ne vjerujem ni jednoj takvoj izjavi

    Pa kad bude neka masina za vracanje u proslost onda cemo vidjet

    A da li vi djecice(had to :P) mislite da danas se vrati recimo Njegos, bili on bio Crnogorac ili Serbin?
    rm -rf /

  25. #25
    Join Date
    May 2007
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    njegos nikad u zivotu u srbiju nije krocio

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. ŽIVOT DUKLJANSKE KRALJEVINE
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-11, 11:42
  3. Sexy vicevi...
    By [azzo-kSv] in forum #montecafe
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-06, 21:46
  4. S V A S T A R A
    By [azzo-kSv] in forum #montecafe
    Replies: 0
    Last Post: 21-05-04, 13:26
  5. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •