Results 1 to 3 of 3

Thread: Deizam

  1. #1
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    177
    Thanked in
    133 Posts

    Default Deizam

    Kako se priblizava popis stanovnistva malo razmisljam sta da odgovorim, kako da se izjasnim po pitanju religije i vjerovanja.

    Krstili su me kao dijete, ne sjecam se toga, vec 10 godina nisam usao u crkvu a kad bih to uradio vise bi bilo turisticki jer ne bih poljubio ikonu niti bih se prekrstio.

    Da kazem da sam ateista, malo je grubo - ne zbog vjeroispovjesti od koje odskocih, ne zbog gradjana kojima sam okruzen vec zbog tog ekstrema kao sto je ovo nase vjerovanje ukljucujuci razne postove, pa i taj ateizam dodje fanaticki.

    Biti deista mi djeluje kao neki prirodni put evolucije, inace u toku dana ne razmisljam o ovim stvarima ali cu se najvjerovatnije popisati ovako.

  2. #2
    Join Date
    May 2009
    Location
    Straovina
    Posts
    4,397
    Thanks Thanks Given 
    492
    Thanks Thanks Received 
    587
    Thanked in
    437 Posts

    Default

    Deizam je stvar prošlosti, govore mi na forumu. A i to ti je masonska religija. Šalim se... Deizam ima Boga. Ali deisti nemaju formu prema tom Bogu, ne onu konvencionalnu koju srećemo kod ostalih. Klanjanje, ikone, kretanje, šta ja znam... Deizam je zamro pomalo od tog perioda prosvjetitelja i Francuske revolucije. Transformisao se u neke druge oblike, kako je nauka postajala sveprisutnija i snaznija. Mislim da većinom naučnici, dosta njih, naročito Amerike i tamo, da su deisti. Al deisti nemaju potrebu za reklamiranjem i marketingom, zato se ni ne čuju nigdje. Šta ima da reklamiram nešto što vjerujem da Jeste? A ne sluzi se klasičnim uslovljavanjem i nagrađivanjem u Raju. Ili kaznom u Paklu. Deista nema apsolutno nikakvu potrebu da objašnjava Boga drugom čovjeku. Kamoli da ga indoktrinira... Mozda neki lunatik ima potrebu da kreira nekog svog Boga, ali deizam je equal racionalizam. Je li tebi racionalno da ubjeđuješ ljude oko sebe, po internetu, u svog Boga i stalno štampaš nove argumente o postojanju? Ako jeste, onda se obrati konvencionalnim religijama. Oni su experti. Ako nije, piši se deista. Ako je nešto racionalno, racionalno je, nema druge...

  3. The Following User Says Thank You to Saruman For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Deizam

    Način je neophodan ali ne i dovoljan uslov ostvarenja cilja. Dakle, alat. Imajući kramp i lopatu da bi našli vodu mnogi kopaju mnogo plitkih rupa što po svom što po tudjem dvorištu. Eto imaju alat pa da se pokazu kako bi mogli i kako je Makita bolja od Dewalta kbz. Odatle mozda u zvanicnim religijama toliko nametanja drugima. Zaborave se ljudi.

    Ono sto je jedino bitno je sama čežnja, neiskvarena mislima i činjenjem, cista, koncentrisana koja vodi ka cilju. Motiv je bitan, a ne način. Dakle, zelim vodu i kopaću jednu rupu taman da ću crć kopajući i golim rukama ako treba. Moze svaki nacin stoga.

    To me vodi deizmu. Tu nema ni čežnje ni načina. Stajati, gledati svoje ruke i znati da vode ima ispod je prilicno jalov ali isto slozicu se nenametljiv nacin vjerovanja. Tu nema borbe te stoga ni potencijala. Moze se deizmom nazvati nesto iznad religija do cega se stize kroz religije shvatajuci se da je sve Jedno. Ali mislim da ne govorimo o tom “deizmu” koji je vidjelo vrlo malo njih. U takvim deizmu nema više čežnje ni želje ni straha.


    Sent from आत्मन:
    Last edited by Caesar; 27-10-22 at 13:41.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  5. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •