Page 5 of 25 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 101 to 125 of 607

Thread: Sukob identiteta

  1. #101
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Zato sam i postavio pitanje Ostoji i dodao da nije crkva bila presudna u opadanju broja Crnogoraca, bar u tom komunistickom periodu. Period nakon sto je SKJ preimenovan u DPS je ono na sta Ostoja cilja i tu je u pravu, tu su politicari, mediji i crkva zajednickim snagama uradili... dosta.
    Ja taj period nijesam ni imao u vidu. Crkva je bila vrlo pasivna u vrijeme komunizma. Nije imala nikakvu moc uticaja. Mislio sam na period 90-ih, narocito nakon sto je Amfilohije dosao na Cetinje.

  2. #102
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    5,529
    Thanks Thanks Received 
    4,957
    Thanked in
    2,071 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Nije niko izmanipulisan? Na njihov izbor nije niko uticao? Nemoj da potcjenjujes moc medija. Koliko ljudi je krenulo na Dubrovnik vjerujuci u pricu o napadu U*tasa na Crnu Goru? Nijesu bili izmanipulisani? Ajde?

    Uopste ne diram u to kako se ko izjasnjava. Svako ima legitimno pravo da kze da se osjeca kao Eskim. Ja to nikad nijesam dovodio u pitanje. Ali se dobro sjecam da su me pocetkom 90-ih neki pokusavali da ubijede da nijesam Crnogorac. To je bilo u vrijeme nacionalisticke histerije u Crnoj Gori. Mnogi su podlegli toj histeriji. Da li se moze kazati da su izmanipulisani? Kako je moguce da su tih godina u CG hiljade komunista presli u vjernike? Nije bilo uticaja na njihovu odluku? Bas onako, masovno? Spontano? Iz cista mira im doslo?
    Narod je bio izmapulisan za rat, napisah gore, od strane politicara, medija i crkve.
    Vecina ljudi se vratilo religiji jer je religija bio sastavni dio naseg naroda prije komunizma. Slozicemo se da je prije ~90 godina bilo vise vjernika nego komunista. Znaci nije iz cista mira, nije spontano, vec je komunizam napravio zid izmedju religije i naroda. Ne za sve, ali jeste za vecinu.

    Bolje da si postavio pitanje - da je CPC u tom periodu (1991-2003) bio u poziciji u kojoj jetada bio SPC - da li bi se onda narod izjasnjavao kao Crnogorci, da li bi broj Srba opadao ili rastao? Diskusije rade, volio bih da cujem misljenje.

    Usput, Ostoja, mozes li da mi pruzis neki dokaz da si Crnogorac, nacionalno, a da se ne rasprava ne zavrsi sa pricom moj pradjed ili cukundjed se izjasnjavao tako. Isto mogu i ostali forumasi koji tvrde da su Srbi.
    I jos jedno kratko pitanje. Da li je narod koji zivi u Boki Kotorskoj u zabludi te se pisu kao Crnogorci, Hrvati i Srbi. Sta je na njih uticalo te se ne pisu kao Bokelji?

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Moja je slobodna procjena bila da su to bili momci od 17-18 godina. Izgleda da nijesam mnogo promasio. Na sajtu akademije kojeg sam postavio se vidi da je uslov za upis zavrsenja srednja skola. Na osnovu toga je pretpotstavka da su imali najmanje 18 godina. Sto se obicno kaze u CG kaze za nekog od 18 godina: dijete ili momak?
    Tada je vecina, fizicki gledano, daleko od djece, ali su mentalno jos dalje od odrasle osobe, pa se ponasaju kao djeca.
    Last edited by Antares; 15-06-22 at 10:51.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  3. #103
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Crnogorci su povodljiv narod. Komunizam je bio vrlo uspjesan u CG. Uprkos tome sto je, kako kazes, religija bila sastavni dio naroda. Mislim da se prije radilo o tradiciji, nego religioznosti, ali da sad ne otvaramo tu raspravu. Crnogorci mogu biti istovremeno i komunisti i vjernici. Da ne idemo dalje od Svetozara Marovica. Takvih je na hiljade. Nema tu mnogo vjere. Najvise ima interesa. To je, u stvari, glavna religija u Crnoj Gori. Mr. Interes.

    Bolje da si postavio pitanje - da je CPC u tom periodu (1991-2003) bio u poziciji u kojoj jetada bio SPC - da li bi se onda narod izjasnjavao kao Crnogorci...
    CPC nije imala nikakvu realnu moc, pa nije mogla ni imati uticaj. Moje misljenje o CPC je krajnje negativno, znam neke ljude koji su tamo, i radije ne bih dalje isao na tu temu.

    Zasto se Bokelji ne pisu kao Bokelji? Pa , mislim da takva nacija nije priznata. Sto se mene tice, mogu da se pisu kako hoce.

    Usput, Ostoja, mozes li da mi pruzis neki dokaz da si Crnogorac,...
    Nemam namjeru da dokazujem nikom sto sam. Otkad sam se rodio tako sam se osjecao. I nemam namjeru to mijenjati. To i jeste stvar licnog osjecaja. Zato se ni ja nikom ne mijesam u to kako se izjasnjava. To jedanko mislim za one koji se izjasnjavaju kao Srbi. To si je njihova stvar.

  4. #104
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Mogah li ja de se ne petljam u ovu temu?

    Odmorite malo od mene

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  6. #105
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,025
    Thanks Thanks Given 
    5,028
    Thanks Thanks Received 
    2,437
    Thanked in
    1,313 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Mislim da nema(mo). Sjecam se nedje kad je bila utakmica sa njima, ima 10 i kusur godina cini mi se, veseo narod. Sve super samo im je vrijeme gadno, platforma za migrene.
    Migrene su nula prema nashem vremenu...zla,pakosti,ljubomore,itd,itd,predugacha k je spisak.
    ...

  7. #106
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,396
    Thanks Thanks Given 
    5,529
    Thanks Thanks Received 
    4,957
    Thanked in
    2,071 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Crnogorci su povodljiv narod. Komunizam je bio vrlo uspjesan u CG. Uprkos tome sto je, kako kazes, religija bila sastavni dio naroda. Mislim da se prije radilo o tradiciji, nego religioznosti, ali da sad ne otvaramo tu raspravu. Crnogorci mogu biti istovremeno i komunisti i vjernici. Da ne idemo dalje od Svetozara Marovica. Takvih je na hiljade. Nema tu mnogo vjere. Najvise ima interesa. To je, u stvari, glavna religija u Crnoj Gori. Mr. Interes.
    CPC nije imala nikakvu realnu moc, pa nije mogla ni imati uticaj. Moje misljenje o CPC je krajnje negativno, znam neke ljude koji su tamo, i radije ne bih dalje isao na tu temu.

    Zasto se Bokelji ne pisu kao Bokelji? Pa , mislim da takva nacija nije priznata. Sto se mene tice, mogu da se pisu kako hoce.
    Vise sam spomenuo, cisto diskusije radi, jer me interesuje da li je broj Srba rastao zbog SPC ili zbog zajednice sa Srbijom. Nista drugo Mala digresija - nedje i spomenuh na temi o crkvi da imam dva.. blavora iz (meni licno daleke) famlije koji su se i po novinama provlacili jer je jedan u SPC, drugi CPC.
    Bokelje i Boku sam spomenuo sporadicno, jer su Bokom vladali mnogi a ponajmanje Crna Gora.
    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Nemam namjeru da dokazujem nikom sto sam. Otkad sam se rodio tako sam se osjecao. I nemam namjeru to mijenjati. To i jeste stvar licnog osjecaja. Zato se ni ja nikom ne mijesam u to kako se izjasnjava. To jedanko mislim za one koji se izjasnjavaju kao Srbi. To si je njihova stvar.
    Onda se slazes da pustimo narod da se izjasnjava kako hoce, voli sta zeli i da mase zastavama koje zeli, dokle god postuje zakone? Vidis da se ipak slazemo
    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Mogah li ja de se ne petljam u ovu temu?

    Odmorite malo od mene
    Nisam znao da sam te iscrpio. A jos sam isao i laganim tempom Salu nastranu, tj. na stanu, odmjeravacemo snage na drugim, kreativnijim temama.

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Migrene su nula prema nashem vremenu...zla,pakosti,ljubomore,itd,itd,predugacha k je spisak.
    A dobro, nekako nam to dodje kao prirodno, taj Balkanski gen da sje.bemo nesto ili nekog ili kako se od miloste veli - da se snadjiemo
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  8. #107
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,479
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Amfilohije je postavljen za mitropolita 1991. godine.
    Drasticne promjene nastupaju nakon toga. I to je bio upravo taj period nacionalisticke histerije koju je zdusno podrzavala SPC.
    Naravno, bilo je dosta lokalnih izvodjaca izvan crkve. Ukljucujuci Mila Djukanovica u tom prvom periodu. Ostalo je zapisano ono cuveno da je zamrzio sah.
    Na istom su bili i Momir Bulatovic i Sveto Marovic.

    Crnogorci su poznati po tome da prate vodje. A ova trojka je bila enormno popularna u to vrijeme.
    Ali oni nijesu bili Srbi .
    Ajd prečešljaj izjave sve trojice iz tog perioda.
    Oni su Crnogorci, ali ne 100%.

    Dakle, potpuno na liniji Djilasove i komunističke matrice Crnogoraca.
    To su Srbi, ali drugačiji Srbi i posebna su nacija.

    Da je popis u CG bio 1995 ili 1996, ne vjerujem da bi se mnogo razlikovao od onog iz 1991 godine i 1981 g.


    Kad je nastao problem?
    Pa sam si dao indirektno odgovor na to pitanje u ovoj rečenici.

    "Klasican primjer krize identiteta je bio pokojni Momir Bulatovic, koji je imao tezu da mu ke "ime srpsko a prfezime crnogorsko" (ili obrnuto). Izvini, ne mozes biti i jedno i drugo."

    E kad su medijski prostor i "prosvetiteljske funkcije" zauzeli oni koji tvrde da ne možeš biti i jedno i drugo, tu je puklo.
    To je pravi razlog opadanja broja Crnogoraca po popisu izmedju 1991 i 2003.

    Znači, odstupanje od Djilasove i komunističke matrice u koju je uloženo dosta truda tokom 50 godina.

    Ja sam tamo na Istoriji postavio odlomak iz Djilasove knjige gdje on priča o Savi Kovačeviću. I da su komunisti u ratno vrijeme imali muke da ubjede neke Srbe da su "posebni Srbi", to jest Crnogorci.
    Većini naroda je to bilo očigledno prihvatljivo, jer jedno drugo nije isključivalo.

    Medjutim, tamo negdje nakon velike šizme u DPS-u, 1997 godine i razlaza Mila i Momira, na zamahu dobija jedan narativ oličen baš u tome što ti tvrdiš. Ne možeš biti i jedno i drugo. Crnogorci su potpuno drugačiji narod od Srba. Crnogorci su Dukljani, Srbi su okupatori od Nemanjića, Crnogorci su slobodan narod vjekovima, a Srbi robovi i turski izmećari.
    Ja se sjećam Steve Vučinića koji to priča u Beogradu, na BK televiziji, u emisiji "Klopka" kod Olivere Kovačević. Šteta što ne postoji snimak na Youtubeu.

    Znači, umjesto Djilasovog, prezet je narativ o Crnogorcima čiji su utemeljitelji Sekula Drljević i Savić Marković-Štedimlija.
    Osnovana je i DANU 1998 g. na čelu sa Jevremom Brkovićem.
    To je taj neki period od cijepanja DPS-a do popisa 2003 godine, koji je odredio nove trendove.

    A koliko je crkva u tome imala uticaja, najbolje govori činjenica da je Amfilohije podržao Mila Djukanovića u sukobu sa Momirom, zbog čega su mu ovi Momirovci i prosrpski orijentisani skandirali "Amfilohije Turčine".

    Dakle, vrlo kompleksna situacija i ne može se nikako pojednostaviti na način kako bi ti htio prikazati.
    Last edited by Massaro; 15-06-22 at 11:54.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Massaro For This Useful Post:


  10. #108
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,737
    Thanks Thanks Given 
    1,481
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Ali oni nijesu bili Srbi .
    Ajd prečešljaj izjave sve trojice iz tog perioda.
    Oni su Crnogorci, ali ne 100%.

    Dakle, potpuno na liniji Djilasove i komunističke matrice Crnogoraca.
    To su Srbi, ali drugačiji Srbi i posebna su nacija.

    Da je popis u CG bio 1995 ili 1996, ne vjerujem da bi se mnogo razlikovao od onog iz 1991 godine i 1981 g.

    Kad je nastao problem?
    Pa sam si dao indirektno odgovor na to pitanje u ovoj rečenici.

    "Klasican primjer krize identiteta je bio pokojni Momir Bulatovic, koji je imao tezu da mu ke "ime srpsko a prfezime crnogorsko" (ili obrnuto). Izvini, ne mozes biti i jedno i drugo."

    E kad su medijski prostor i "prosvetiteljske funkcije" zauzeli oni koji tvrde da ne možeš biti i jedno i drugo, tu je puklo.
    To je pravi razlog opadanja broja Crnogoraca po popisu izmedju 1991 i 2003.
    Djelimično si u pravu.
    Tu jeste nastao problem, sa tim da je SPC zajedno sa SNP-om i Srpskom narodnom strankom dala sve od sebe da što veći broj ljudi podvede kao Srbe 2003. godine, tako da ne stoji da je proces bio samo "reakcija" no je dobio ozbiljan pogon iz srpskih nacionalističkih krugova koji bilo kakav crnogorski nacionalni identitet negiraju od početka 1990-ih a ne od 1997. ili 2001.

    Inače, jeste da nas je "đedo" nazvao "Đilasovom kopiladi" ali Đilas nije nikakav ultimativni skulptor crnogorskog identiteta u vakat komunističke Jugoslavije.
    Samo je dao svoje tumačenje na datu temu kojeg se poslije i odrekao.

    Dalje, KPJ nije imala neku čvrstu, kako kažeš "matricu", za crnogorski identitet.
    KPJ je priznala crnogorsku naciju na četvrtom kongresu u Drezdenu 1928. godine kao realnost i priliku da borbom za bolju poziciju Crnogoraca kod nas pobere veću podršku.
    Komunisti sa prostora Stare Crne Gore su mahom bili viđenja da je Crnogorski nacionalni identitet nezavisan i odvojen od srpskog, u središnjem dijelu države, na prostoru Brda je situacija bila miješana ali sa preovladavajućom tezom da su Crnogorci posebna nacija nastala zasebnim istorijskim tokom(od 15. i 16. vijeka) izdvajanjem iz srpskog korpusa, dok je na sjeveru na prostoru Vasojevića i Sandžaka (onaj dio koji je ušao u sastav Crne Gore tek 1912. godine) stajalo viđenje da su Crnogorci i dalje grana srpstva, regionalna odrednica.

    Zanimljivo stanje na popisu 2003. u Đilasovom rodnom selu Podbišće u okolini Mojkovca:


    2:30
    Last edited by ASC; 15-06-22 at 22:17.

  11. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  12. #109
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,564
    Thanks Thanks Given 
    1,112
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    775 Posts

    Default

    ASC,ovo dje pomenu srpsku narodnu stranku,sjecas li se kako su zborili prije 10,15 godina da kad bi imali medije i televiziju(srpsku naravno) da bi broj Srba u crnoj gori porastao

    Meni je to preglupo,ove godine si crnogorac,na idući popis si srbin ili obrnuto,nebitno.
    Neka se svako izjasni kako oce i kako se osjeća,to ubjedjivanje ko je ko je opet kažem preglupo,ako čovjek treba da sluša druge šta je po nacionalnosti bolje da se i ne izjasnjava...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #110
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,991
    Thanks Thanks Given 
    14,958
    Thanks Thanks Received 
    3,695
    Thanked in
    2,642 Posts

    Default

    Sve to bi bilo sporedno da se zapravo ne tiče opasnih nacionalističkih ideja koje i dalje zvanični Beograd direktno ili indirektno saopštava.Kroz medije,logistiku itd..Dakle,rat je prošao ali ideologija je ostala.

    "Iz brojnih izveštaja, studija, članaka i svedočanstava proizlazi da je zajednička crta nacionalnih političkih programa u bivšoj Jugoslaviji prisutnih od kraja osamdesetih godina pa do prvih godina trećeg milenijuma to što su ih podržavali i omogućili mediji koji su postali najverniji službenici nacionalističkih stranaka na vlasti u pojedinim republikama."

    (Politička propaganda i projekt “Svi Srbi u jednoj državi”, Na zahtev Tužilaštva Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju,izveštaj sastavio Renaud de La Brosse,redovni profesor na Univerzitetu Reims Champagne-Ardenne (Francuska))

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 15-06-22 at 22:02.
    No pasaran!

  14. #111
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,991
    Thanks Thanks Given 
    14,958
    Thanks Thanks Received 
    3,695
    Thanked in
    2,642 Posts

    Default

    Ne mogu sad editovati,pa da dodam-ne treba upadati u zamku nacionalizma.
    Crna Gora je multietnička zajednica i opasno je prije svega klasifikovati ljude po nacijama osim što to kasnije daje rezultat u nacionalističkim politikama koje glasače stavljaju pred izbor glasanja po nacionalnim ključevima. (ispod svakog ljudskog dostojanstva)

    Crna Gora je država svih nas,i svi mi u njoj se suočavamo sa gotovo istim problemima običnog čovjeka.Negirati nečiji identitet zove se prosto-fašizam.Ubjeđivati nekoga da nije ono kako se osjeća zove se-nesojluk.

    "Ne moraš biti Crnogorac,ko te tjera,ali čuvaj granice ove zemlje jer su krvlju branjene",rekao je Kapičić.

    I branili su ih svi,nije se pitalo ni za vjeru ni naciju a to je najveći amanet koji nam je ostavljen.




    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 16-06-22 at 00:28.
    No pasaran!

  15. #112
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    1,012
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Nije mi jasno sto vi ,koji naginjete DPSu, stalno potencirate odbranu Crne Gore i to "trljate u nos" srbima u Crnoj Gori da je oni ne bi branili?
    Nemojte po defoultu da odustajete od svog komšije, kuma , brata stavljajući ih u DPS mantru kako je Srbija glavni neprijatelj Crne Gore pa logično I srbi u Crnoj Gori. Nema tu neprijatelja,ko ni u Albaniji, Hrvatskoj,Italiji...

    Mora da postoji neki zajednički " neprijatelj " oko koga se ne bi trebalo postavljati pitanje odbrane CG I za jedne i druge i treće.
    Posto ga izvana ja ne vidim , mogli bi ga naci unutra. Npr, pljacka države, korupcija, siromastvo, pregolema javna uprava..
    Takva jedna borba bi izgradila buduci identitet crnogorskog gradjanina na najbolji moguci nacin.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to MLS For This Useful Post:


  17. #113
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,991
    Thanks Thanks Given 
    14,958
    Thanks Thanks Received 
    3,695
    Thanked in
    2,642 Posts

    Default

    Kako se komšija ponaša u skladu s tim će odgovor i dobiti.


    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  18. #114
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Kako se komšija ponaša u skladu s tim će odgovor i dobiti.


    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    Takvim razmisljanjem pocinju ratovi.
    Bolje ja prvi njega da ne bi on mene.

    Predrasude su najgora stvar.
    Ako je jedan komsija ili jedan njegov predstavnik budala ogradi se od njega i udalji - ne gledaj kroz njega sve koji mozda nose isto prezime.

    Ne daj Boze da mene neko gleda kroz naseg predsjednika.

    Valjda vidite i sami da cak i nasi predstavnici nisu nas odraz niti smo ih ikad mi birali.
    Last edited by Kliker17; 16-06-22 at 10:44.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  19. The Following User Says Thank You to Kliker17 For This Useful Post:


  20. #115
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,820
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,047
    Thanked in
    841 Posts

    Default Sukob identiteta

    Mi smo jedno al mislimo da nas ima vise razlicitih? Jel ovo dodje da mi kao ljudi koji zive na tlu drzave CG imamo dijagnozu DID u narodu znanu kao multiple personality disorder? Pojedinci boluju ali izgleda i grupe i covjecanstvo. To smo nazvali nacije al je to poremećaj bejzikli. Priznajmo


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  21. #116
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,737
    Thanks Thanks Given 
    1,481
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MLS View Post
    Nije mi jasno sto vi ,koji naginjete DPSu, stalno potencirate odbranu Crne Gore i to "trljate u nos" srbima u Crnoj Gori da je oni ne bi branili?
    Nemojte po defoultu da odustajete od svog komšije, kuma , brata stavljajući ih u DPS mantru kako je Srbija glavni neprijatelj Crne Gore pa logično I srbi u Crnoj Gori. Nema tu neprijatelja,ko ni u Albaniji, Hrvatskoj,Italiji...

    Mora da postoji neki zajednički " neprijatelj " oko koga se ne bi trebalo postavljati pitanje odbrane CG I za jedne i druge i treće.
    Posto ga izvana ja ne vidim , mogli bi ga naci unutra. Npr, pljacka države, korupcija, siromastvo, pregolema javna uprava..
    Takva jedna borba bi izgradila buduci identitet crnogorskog gradjanina na najbolji moguci nacin.
    Ne bih generalizovao. Znam Srbe koji bi je sigurno branili, bez obzira na to ko je agresor.

    Međutim, konkretno birači DF-a su imali običaj da laprdaju kako bi u situaciji "stani-pani" oni opet bili prvi na braniku države koja njih ugnjetava dok bi "DPS patriJote" pobjegli sa pokradenim parama.
    Nekima od njih sam zaista vjerovao, sve do 24. februara ove godine.

    A onda sam vidio te iste ljude kako su naprasno pronašli neku pacifističku crtu.
    I sad mi je sasvim jasno, čast izuzecima, da bi Crnu Goru branili istim ovim savjetima koje poklanjaju Ukrajini - preporukama za kapitulaciju.

  22. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  23. #117
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    177
    Thanked in
    133 Posts

    Default

    Fon Kramon: Srbija mora da uvede sankcije Rusiji i prizna Kosovo ako želi u EU

    https://m.cdm.me/svijet/region/fon-k...ako-zeli-u-eu/

    I Ukrajina ako ce u EU da prizna DNR, LNR i mozda jos nekolike NR ali prije toga da zaustavi genocid nad ruskim narodom.

  24. The Following User Says Thank You to Vitis For This Useful Post:


  25. #118
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    1,012
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ne bih generalizovao. Znam Srbe koji bi je sigurno branili, bez obzira na to ko je agresor.

    Međutim, konkretno birači DF-a su imali običaj da laprdaju kako bi u situaciji "stani-pani" oni opet bili prvi na braniku države koja njih ugnjetava dok bi "DPS patriJote" pobjegli sa pokradenim parama.
    Nekima od njih sam zaista vjerovao, sve do 24. februara ove godine.

    A onda sam vidio te iste ljude kako su naprasno pronašli neku pacifističku crtu.
    I sad mi je sasvim jasno, čast izuzecima, da bi Crnu Goru branili istim ovim savjetima koje poklanjaju Ukrajini - preporukama za kapitulaciju.
    Ovo ti je jedina konstanta.Bez obzira na napadaca, DPS patriote, bogata fela,bi pobjegla sa parama.

    To je normalno, gledamo takve Ukrajince kod nas.

  26. #119
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Djelimično si u pravu.
    Tu jeste nastao problem, sa tim da je SPC zajedno sa SNP-om i Srpskom narodnom strankom dala sve od sebe da što veći broj ljudi podvede kao Srbe 2003. godine, tako da ne stoji da je proces bio samo "reakcija" no je dobio ozbiljan pogon iz srpskih nacionalističkih krugova koji bilo kakav crnogorski nacionalni identitet negiraju od početka 1990-ih a ne od 1997. ili 2001.

    Inače, jeste da nas je "đedo" nazvao "Đilasovom kopiladi" ali Đilas nije nikakav ultimativni skulptor crnogorskog identiteta u vakat komunističke Jugoslavije.
    Samo je dao svoje tumačenje na datu temu kojeg se poslije i odrekao.

    Dalje, KPJ nije imala neku čvrstu, kako kažeš "matricu", za crnogorski identitet.
    KPJ je priznala crnogorsku naciju na četvrtom kongresu u Drezdenu 1928. godine kao realnost i priliku da borbom za bolju poziciju Crnogoraca kod nas pobere veću podršku.
    Komunisti sa prostora Stare Crne Gore su mahom bili viđenja da je Crnogorski nacionalni identitet nezavisan i odvojen od srpskog, u središnjem dijelu države, na prostoru Brda je situacija bila miješana ali sa preovladavajućom tezom da su Crnogorci posebna nacija nastala zasebnim istorijskim tokom(od 15. i 16. vijeka) izdvajanjem iz srpskog korpusa, dok je na sjeveru na prostoru Vasojevića i Sandžaka (onaj dio koji je ušao u sastav Crne Gore tek 1912. godine) stajalo viđenje da su Crnogorci i dalje grana srpstva, regionalna odrednica.

    Zanimljivo stanje na popisu 2003. u Đilasovom rodnom selu Podbišće u okolini Mojkovca:


    2:30

    Добро си рекао КПЈ није имала чврсту матрицу, али је имала матрицу ипак.
    Једна од омиљених реченица што се тиче идентитета а да су је рекли комунисти јес од Ивана Милутиновића :

    "Поставља се даље питање: да ли Црногорство умањује и искључује Српство? Другови, ко није добар Црногорац тај није ни добар Србин... Црногорци и Србијанци су народ једног племена."


    Међутим како комунисти нису одавно у моди, онда ни ова њихова теорија о србима и црногорцима као скоро једном народу више није популарна. Појавом екстрема са једне и друге стране ствара се отровна атмосфера у којој не постоји средина, већ само "ми" и издајице. Колико јадно дјелују они који негирају било какву везу црногораца са србима, толико одвратно и опасно изгледају они који негирају постојање црногораца који себе виде као посебне (или потпуно другачије) од срба. Надам се да ће се кад тад смирити идентитетске приче у цг, али док год се лако добијају гласови на причи о угрожености......

    П.С.
    Невјероватно је и даље коришћење пописа из доба комунизма у сврху негирања српства у црној гори, Здравко Кривокапић је на тим пописима сигурно био Црногорац (баш као што се и данас изјашњава), као и Новак Килибарда, као и Радован Караџић, Амфилохије итд итд. Мора се схватити и прихватити да појам Црногорац у себи може да садржи више значења, макар још неко вријеме, док све не оде у красни....
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  27. The Following User Says Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  28. #120
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,479
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Djelimično si u pravu.
    Tu jeste nastao problem, sa tim da je SPC zajedno sa SNP-om i Srpskom narodnom strankom dala sve od sebe da što veći broj ljudi podvede kao Srbe 2003. godine, tako da ne stoji da je proces bio samo "reakcija" no je dobio ozbiljan pogon iz srpskih nacionalističkih krugova koji bilo kakav crnogorski nacionalni identitet negiraju od početka 1990-ih a ne od 1997. ili 2001.
    SNP dao sve od sebe?
    Pa njihov lider, Momir Bulatović se do kraja života izjašnjavao kao Crnogorac.
    Ali jbga, Ostoji smeta što je bio Crnogorac popisom i imenom, a Srbin prezimenom. Ili obrnuto.

    Rodjeni brat Amfilohija Radovića je bio Crnogorac po izjašnjavanju.
    Rodjeni brat Slobodana Miloševića, Boro Milošević je bio isto Crnogorac.
    Eno i ćerka Marija je Crnogorka.

    Pa kakva je to bila srpska nacionalistička agenda?
    Da su dali sve od sebe, makar bi toliko učinjeli da sebe i svoje rodjene utjeraju u srpstvo.

    Možda bi i uspjeli da su oni uz sebe imali prava sredstva za ispiranje mozga, a ne oni drugi.

  29. #121
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    SNP dao sve od sebe?
    Ali jbga, Ostoji smeta što je bio Crnogorac popisom i imenom, a Srbin prezimenom. Ili obrnuto.
    Nijesam mislio da se više javljam na ovu temu, ali ...imam pravo na repliku

    Ama ne smeta mene uopste kako se ko izjašnjava i na kraj pameti mi nije bilo da nekog ubjeđujem što je. Neki su me, izgleda, pogrešno razumjeli, pa je red da pojasnim. Moja glavna poenta je da prosječnom Crnogorcu treba neko da kaže što je i da se to vidi i po nacionalnom izjašnjavanju. A to je samo dio šire priče o tome kako je lako manipulisati Crnogorcima. Ka onaj moj rođak koji je od komuniste prije 90'ih postao "četnik" nakon 90-tih. Za to ""do juče" i "od juče" ima jedan poznatiti primjer iz istorije

    Click image for larger version. 

Name:	583a913a-e9c0-4242-8c3c-17620a0a0a69-fatic.jpg 
Views:	68 
Size:	9.2 KB 
ID:	175458

    "Ja vas molim, gospodo, da stavimo na stranu Istoriju Crne Gore. Što se pak tiče njezine političke istorije, ja je dijelim na dva dijela: na do juče i od juče. Mi više nijesmo Crnogorci nego Srbi."

    (Jovan R. Bojović, Podgorička skupština 1918 - dokumenta, Dečje novine, Gornji Milanovac, 1989)


    Rekoh ja ne jednom, no vise puta. Crnogorci su amorfna masa. Ako partija kaze da su Crnogorci, onda su Crnogorci. Ako crkva kaze da su Srbi, onda su Srbi.

    Anaters bi kazao da nijesu izmanipulisani, nego je to stvar slobodnog izbora. Podrazumijeva se, bilo da se izjasnjavaju kao Crnogorci, ili kao Srbi. Ili je stvar slobodnog izbora samo nakon 90'ih, a ono prije je bila direktiva partije? Sto bi Savo Fatic kazao, do juče sam bio Crnogorac, od danas sam Srbin. Može li to? Otpola naniže i otpola naviše? Dopola vino otpola voda. Bevanda. Ni vino ni voda


    Uzgred, kao mlad momak sam bio popisivac 1981. godine. Nikakve instrukcije nijesmo dobijali u pogledu izjasnjavanja. Dobili smo samo papir i olovku. I neki sitni honorar. Ono po cemu mi je taj popis ostao u sjecanju je da sam svaki dan poslije popisa dolazio doma ljuljajuci se. Kad se udje kod nekoga da se uzmu podaci, uz to je često išla rakija. Ono crnogorsko "Moraš!"Mene i druga mi nijesu baš morali da primoravaju Desavalo se da sledeceg dana ponovo udjemo u istu kuci jer smo zaboravili da smo tu vec bili. A domaćin misli da smo zaboravili da uzmemo neki podatak. A mi zaboravili da smo tu uopšte bili. Bruka

    Tad nikom napamet nije bilo da se raspravlja oko nacije. Imali smo pametnija posla. Nije bilo ni interneta, ni foruma. Cerali smo zenske, slusali rok i bavili se nekim sportom. Ovo sad je neko ludilo. Stvarno. Vrijeme turbofolka i turbonacionalista. I zaludnjaka na forumu

    Ama pišite se kako oćete samo nemojte mene ubjeđivat što sam. Ni ja nikog ne ubjedjujem. Samo konstatujem da mnogim Crnogorcima neko treba da kaze sto su. Bilo partija, bilo crkva. Mnogi su 90-tih partiju zamijenili crkvom, jer im vazda treba neki coban. Da im kaze sto su i sto treba da rade.

    Da li je to kriza identiteta? Prosudite sami. A ako neko oce da me ubjedjuje da je partija odredjivala-uticala kako treba da se pises, a da crkva ne odredjuje ili da barem ne utiče, mogu samo da mu porucim, more nosi se u ...znaš vec đe
    Last edited by Ostoja; 16-06-22 at 23:39.

  30. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  31. #122
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,597
    Thanks Thanks Given 
    3,550
    Thanks Thanks Received 
    8,593
    Thanked in
    4,640 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Da su dali sve od sebe, makar bi toliko učinjeli da sebe i svoje rodjene utjeraju u srpstvo.

    Možda bi i uspjeli da su oni uz sebe imali prava sredstva za ispiranje mozga, a ne oni drugi.
    Slobo je radio sve što je mogao da uništi i ugazi Crnu Goru i crnogorstvo. klasični ratni zločinac koji je bio spreman da izazove rat u ovoj državi

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  32. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  33. #123
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,089
    Thanks Thanks Given 
    542
    Thanks Thanks Received 
    750
    Thanked in
    377 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ne bih generalizovao. Znam Srbe koji bi je sigurno branili, bez obzira na to ko je agresor.

    Međutim, konkretno birači DF-a su imali običaj da laprdaju kako bi u situaciji "stani-pani" oni opet bili prvi na braniku države koja njih ugnjetava dok bi "DPS patriJote" pobjegli sa pokradenim parama.
    Nekima od njih sam zaista vjerovao, sve do 24. februara ove godine.

    A onda sam vidio te iste ljude kako su naprasno pronašli neku pacifističku crtu.
    I sad mi je sasvim jasno, čast izuzecima, da bi Crnu Goru branili istim ovim savjetima koje poklanjaju Ukrajini - preporukama za kapitulaciju.
    "Srbin iz Crne Gore" nije etnička, ni nacionalna odrednica, već politčka (nadam se da ne moram da elaboriram ovo). Što nosi sa sobom i sistem vrijednosti, koji kreiraju i oslikavaju eksponenti te politike u Crnoj Gori: srpske političke partije, SPC i ostale parapolitičke organizacije i mediji, uglavnom pod kontrolom rusko-srpskog državnog aparata, uvijek sa imperijalističkim apetitima.

    Sama ta činjenica izuzetno zabrinjava i ja nikakve sumnje nemam da bi se dobar dio njih u hipotetičkoj situaciji, ako ne priključio potencijalnoj agresiji Srbije na Crnu Goru, onda aktivno kolabororirao i (odlično si opisao) nudio pacifističke predloge o kapitulaciji. Govorimo o politici koja je od kraja osamdesetih konstantno na pogrešnoj strani istoriji i konstantno u službi protiv temeljnih nacionalnih interesa Crne Gore.

    Sjetimo se da je, ne tako davno, VJ u službi Miloševića naoružana do zuba bila spremna da vodi građanski rat u Crnoj Gori, sjetimo se Sedmog bataljona, otimanja ljudi, blokada uvoza hrane i lijekova, sjetimo se kako su u Baru provocirali NATO avijaciju, sakriveni među silose sa gorivom, spremni da dignu Crnu Goru u vazduh ne bi li je uvukli u rat, sjetimo se topova uperenih ka Cetinju, topova na Gorici, stand-offa na aerodromu "Golubovci" itd. A imali smo i u posljednjih stotinjak godina neke bjelaše, četnike i sl, koji su sve radili da se zatre crnogorska nacija. Možda su više puta vojno poraženi, ali njihova ideologija se danas prepakovala, prilagodila novom vremenu i manje, više se slobodno propagira.
    Last edited by johnny bravo; 17-06-22 at 08:36.
    In vino veritas

  34. The Following 3 Users Say Thank You to johnny bravo For This Useful Post:


  35. #124
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,991
    Thanks Thanks Given 
    14,958
    Thanks Thanks Received 
    3,695
    Thanked in
    2,642 Posts

    Default

    Osjeti se granica kada se iz patriotizma pređe u nacionalizam.Danilo Kiš je to savršeno opisao.
    Ne vjerujem onima koji toliko potenciraju Njegoša i s jedne i s druge strane.Meni je recimo Vito Nikolić daleko bliži i po senzibilitetu i napisanoj riječi.
    Više pronalazim Crnu Goru u djelima Mihaila Lalića.
    Kolika je tek besmislica ubjeđivanje oko djela nekog pjesnika utvrđivati istorijske činjenice.Za razliku od istoričara pjesnici imaju slobodu u fikciji.
    Sve te prijetnje dogodine ovo,dogodine ono,ne izgovara par pojedinaca to je dobro organizovana skupina.

    Nacionalizam je, pre svega, paranoja. Kolektivna i pojedinačna paranoja. Kao kolektivna paranoja, ona je posledica zavisti i straha, a iznad svega posledica gubljenja individualne svesti; te prema tome, kolektivna paranoja i nije ništa drugo od zbir individualnih paranoja doveden do paroksizma. Ako pojedinac, u okviru društvenog projekta, nije u stanju da se "izrazi", ili zato što mu taj društveni projekt ne ide na ruku, ne stimuliše ga kao individuu, ili ga sprečava kao individuu, što će reći ne daje mu da dođe do svog entiteta, on je primoran da svoj entitet traži izvan identiteta i izvan tzv. društvene strukture. Tako on postaje pripadnik jedne slobodnozidarske skupine koja postavlja sebi, bar na izgled, za zadatak i cilj probleme epohalne važnosti: opstanak i prestiž nacije, ili nacija, očuvanje tradicije i nacionalnih svetinja, folklornih, filozofskih, etičkih, književnih itd.
    No pasaran!

  36. #125
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,479
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    Slobo je radio sve što je mogao da uništi i ugazi Crnu Goru i crnogorstvo. klasični ratni zločinac koji je bio spreman da izazove rat u ovoj državi

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    Majke mi, nekad se čini da je tebi žao što ništa od toga nije bilo. Bar u naznakama nekim.

Page 5 of 25 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sukob Crnogorske i Srpske crkve
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 71
    Last Post: 28-08-09, 18:49
  2. Sukob, agresija ili nesporazum ?
    By Lady abu bin crazy in forum Religija i filozofija
    Replies: 20
    Last Post: 15-12-07, 08:42
  3. Tranzicija identiteta
    By Bonja the Zmaj in forum Centralni
    Replies: 45
    Last Post: 07-12-06, 14:06
  4. Hriscanska Crkva-Sukob Rima i Carigrada
    By Kojo in forum Religija i filozofija
    Replies: 9
    Last Post: 16-05-05, 22:54
  5. Dimenzije identiteta
    By Met in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 17
    Last Post: 22-04-04, 12:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •