Page 4 of 25 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 607

Thread: Sukob identiteta

  1. #76
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,412
    Thanks Thanks Given 
    5,548
    Thanks Thanks Received 
    4,986
    Thanked in
    2,081 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Samo mjesto rodjenja moze biti splet okolnosti. I ne mora imati veze s identitetom.

    Ja mogu da razumijem da se neko ne interesuje za sport, ili sto napisa Stradivari, da je neko indiferentan. Ima takvih ljudi koji se ne pale na sport, vaznije im neke druge stvari. Ono sto ne mogu da razumijem jeste da neko slavi poraz svoje zemlje. Da me sad ne hvatate za rijec sto znaci "svoja", valjda je to jasno. Ako je neko rodjen u CG, ako su otud svi preci, ako je tu isao u skolu, vecina drustva je iz CG, pa onda krene da slavi kad CG izgubi, onda se tu radi o nekom problemu. Da li je to kriza identiteta, ili neko inacenje, o tome se moze razgovarati. Ako je tacno ono sto neki od tih ljudi kazu da im je Crnu Goru ogadila DPS vlast, onda to jeste neka vrsta frustracije. I zato kazem da mi je zao tih ljudi. Zivjeti u zemlji koja ti se gadi... Nije lako zivjeti pod takvim stresom.
    Namjerno sam napisao da "nije u pitanju ni zastava i himna" jer sam pretpostavio da ce prica krenuti u pravcu Srbije i Crne Gore. Nebitna sitnica, ali moram da je pomenem radi pogresnih pretpostavki jer je tvoj (i Gagarinov) odgovor bio u tom pravcu.

    Da se nadovezem na temu - bar kad je ova tema u pitanju cini mi se da drustvo daleko vise utice na odabir nacionalne pripadnosti u odnosu na roditelje (vjerovatno je izrazenije kod brakova dje se roditelji nacionalno ili vjerski razlicito izjasnjavaju).
    Ne bih rekao ni da je kriza identiteta to o cemu pricas, jednostavno pojedinci smatraju da pripadaju necem drugom. To sto se kosi sa tvojim ili mojim vidjenjem ne znaci da smo mi u pravu.

    Ista stvar je vezana za himnu i zastavu. To su stvari koje su se tokom istorije mijenjale i (kljucni dio slijedi u nastavku, idealan da se diskusija protegne u potpuno nebitnom smjeru) koje se mogu opet promijeniti. (za one sa disleksijom ovo nije poenta posta).
    I da dodam - znam da je dostini politicka situacija razlog za nepostovanje navedenih stvari. Cini mi se da je to samo izgovor da bi drugima na miran nacin objasnlili da ne pripadaju zeljenom skupu.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Antares For This Useful Post:


  3. #77
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,427
    Thanks Thanks Given 
    2,994
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Ne bih rekao ni da je kriza identiteta to o cemu pricas, jednostavno pojedinci smatraju da pripadaju necem drugom. To sto se kosi sa tvojim ili mojim vidjenjem ne znaci da smo mi u pravu.
    Ово је најважнија реченица.
    Не вјерујем да ће се икад примит код нас.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  4. #78
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,798
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,954
    Thanked in
    2,320 Posts

    Default

    Gledajući čisto naučno (na uzorku od 400 i kusur ljudi, a rađeno 2010 god.) mi u Crnoj Gori (uostalom kao i svuda u svijetu) imamo u ovom procentu zastupljene pojedine haplogrupe (u zagradi je neformalni naziv pojedine haplogrupe):
    haplogrupa I2a (dinarska) – 29.2%
    haplogrupa E1b1b (ilirska) – 27%
    haplogrupa R1b (keltska, zapadno-evropska) – 9.2%
    haplogrupa R1a (slavenska, centralno-evropska) – 7.4%
    J2a haplogrupa (orijentalna) – 4.7%
    J2b haplogrupa (orijentalna)– 4.5%
    J1 haplogrupa (zapadna Azija) – 0.5%
    G2a haplogrupa – 2.5%
    N haplogrupa – 1.5%
    Q haplogrupa – 2.0%
    H haplogrupa – 1.5%
    L haplogrupa – 1.2%
    Evo ovdje rasprostranjenost svake haplogrupe https://www.eupedia.com/europe/origi...s_europe.shtml

    Dakle, čisto naučno, ne postoji izdvojen (nacionalni) indetitet, to zavisi, prije svega, od vaspitanja, a vezano je za neke civilizacijske norme modernog svijeta.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    Last edited by wulfy; 14-06-22 at 14:11.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  6. #79
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,134
    Thanks Thanks Given 
    15,066
    Thanks Thanks Received 
    3,729
    Thanked in
    2,667 Posts

    Default

    To se zove bogatstvo.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  7. #80
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,636
    Thanks Thanks Given 
    94
    Thanks Thanks Received 
    838
    Thanked in
    497 Posts

    Default

    haplogrupe su kao bikini,sve pokazuju ništa ne otkrivaju

  8. #81
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,482
    Thanks Thanks Given 
    61
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Gledajući čisto naučno (na uzorku od 400 i kusur ljudi, a rađeno 2010 god.) mi u Crnoj Gori (uostalom kao i svuda u svijetu) imamo u ovom procentu zastupljene pojedine haplogrupe (u zagradi je neformalni naziv pojedine haplogrupe):
    haplogrupa I2a (dinarska) – 29.2%
    haplogrupa E1b1b (ilirska) – 27%
    haplogrupa R1b (keltska, zapadno-evropska) – 9.2%
    haplogrupa R1a (slavenska, centralno-evropska) – 7.4%
    J2a haplogrupa (orijentalna) – 4.7%
    J2b haplogrupa (orijentalna)– 4.5%
    J1 haplogrupa (zapadna Azija) – 0.5%
    G2a haplogrupa – 2.5%
    N haplogrupa – 1.5%
    Q haplogrupa – 2.0%
    H haplogrupa – 1.5%
    L haplogrupa – 1.2%
    Evo ovdje rasprostranjenost svake haplogrupe https://www.eupedia.com/europe/origi...s_europe.shtml

    Dakle, čisto naučno, ne postoji izdvojen (nacionalni) indetitet, to zavisi, prije svega, od vaspitanja, a vezano je za neke civilizacijske norme modernog svijeta.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk
    Ja sam čuo da se nacionalni identitet gradi na zajedničkom jeziku, svijesti o zajedničkoj istoriji, tradiciji, državotvornosti.

    Nikad nijesam čuo da je neka nacija izgradjena na osnovu zajedničke haplogrupe.

    To je zanimljivo onako svako za sebe da uradi nalaze.

    A sve ostalo je statistika kao bikini.

  9. #82
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,798
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,954
    Thanked in
    2,320 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    Ja sam čuo da se nacionalni identitet gradi na zajedničkom jeziku, svijesti o zajedničkoj istoriji, tradiciji, državotvornosti.

    Nikad nijesam čuo da je neka nacija izgradjena na osnovu zajedničke haplogrupe.

    To je zanimljivo onako svako za sebe da uradi nalaze.

    A sve ostalo je statistika kao bikini.
    Čistota neke nacije je glupost, na to se prije svega odnosi. Nacija je, uostalom, izmišljotina iz XVII vijeka koja se svugdje primila. To je taj evolutivni skok, koji na Balkan dolazi tek u XIX vijeku (Austro-Ugarska nam donijela i tu civilizacijsku normu). Onda svako gradi svoju naciju i njene temelje traži u prošlosti (što daljoj, to valjda čvršći temelji te nacije). Neki za gradnju svoje nacije prisvajaju neke druge govoreći da je ova nepostojeća, onda su neke superiorne, neke su... ma, kako to već ide kod nacionalista.
    Ako si Srbin, budi, ne smaraj.
    Ako si Crnogorac, budi, ne smaraj
    Ako si Hrvat, budi, ne smaraj.
    Ako si Bošnjak, budi, ne smaraj.
    Ako si...
    Ubjeđivanje kojem korpusu (nacija) ja (ili bilo ko drugi) pripadam je degutatno i pripada kategoriji šovinizma (na koji je većina homobalkanusa oguglala pa ga ne primjeti).
    A nacija se ne može graditi na osnovu haplogrupe, prije svega jer nema osnova (zaustupljenosti), a opet, nauka je došla do haplogrupa poslije formiranja većine nacija u svijetu.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  10. The Following 3 Users Say Thank You to wulfy For This Useful Post:


  11. #83
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,134
    Thanks Thanks Given 
    15,066
    Thanks Thanks Received 
    3,729
    Thanked in
    2,667 Posts

    Default

    Odlično.

    "Ubjeđivanje kojem korpusu (nacija) ja (ili bilo ko drugi) pripadam je degutatno i pripada kategoriji šovinizma (na koji je većina homobalkanusa oguglala pa ga ne primjeti)."

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  12. #84
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,229
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Pitam mog mladog rođaka kako može da navija protiv reprezentacije Crne Gore? Kaže on "Ma ne navijam ja protiv CG tokom meča, naprotiv. Ali, ako već izgubimo, onda imam koga da zafrkavam, jer je njemu teže nego meni!"

  13. #85
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Namjerno sam napisao da "nije u pitanju ni zastava i himna" jer sam pretpostavio da ce prica krenuti u pravcu Srbije i Crne Gore. Nebitna sitnica, ali moram da je pomenem radi pogresnih pretpostavki jer je tvoj (i Gagarinov) odgovor bio u tom pravcu.

    Da se nadovezem na temu - bar kad je ova tema u pitanju cini mi se da drustvo daleko vise utice na odabir nacionalne pripadnosti u odnosu na roditelje (vjerovatno je izrazenije kod brakova dje se roditelji nacionalno ili vjerski razlicito izjasnjavaju).
    Ne bih rekao ni da je kriza identiteta to o cemu pricas, jednostavno pojedinci smatraju da pripadaju necem drugom. To sto se kosi sa tvojim ili mojim vidjenjem ne znaci da smo mi u pravu.

    Ista stvar je vezana za himnu i zastavu. To su stvari koje su se tokom istorije mijenjale i (kljucni dio slijedi u nastavku, idealan da se diskusija protegne u potpuno nebitnom smjeru) koje se mogu opet promijeniti. (za one sa disleksijom ovo nije poenta posta).
    I da dodam - znam da je dostini politicka situacija razlog za nepostovanje navedenih stvari. Cini mi se da je to samo izgovor da bi drugima na miran nacin objasnlili da ne pripadaju zeljenom skupu.
    Moj post nije isao u pravcu "zastave i himne". Ne znam dje si to vidio?

    Naravno da postoji kriza idenitieta. Dovoljno je pogledati rezultate popisa.

    Prema popisu stanovništva 1981. bilo je 584.310 stanovnika:
    Crnogorci: 400.488 (68,54 %)
    Srbi: 19.407 (3,32 %)


    Prema popisu stanovništva 1991. bilo je 615.035 stanovnika:
    Crnogorci: 380.467 (61,86 %)
    Srbi: 57.453 (9,34 %)

    Prema popisu stanovništva 2003. bilo je 620.145 stanovnika:
    Crnogorci: 267.669 (43,16 %)
    Srbi: 198.414 (31,99 %)

    Ocigledno je da su mnogi koji su se na popisu 1981. godine izjasnili kao Crnogorci, na kasnijim popisima izjasnili kao Srbi. Jasno je i zasto je tako. Isto ko sto je jasno da ti ljudi imaju problem s identitetom. Ako neko da pod uticajem medija i crkve promijeni svoje nacionalno opredejeljenje, o cemu se tu radi?

    Klasican primjer krize identiteta je bio pokojni Momir Bulatovic, koji je imao tezu da mu ke "ime srpsko a prfezime crnogorsko" (ili obrnuto). Izvini, ne mozes biti i jedno i drugo. Sto wulfy napisa,
    Ako si Srbin, budi, ne smaraj.
    Ako si Crnogorac, budi, ne smaraj
    Naravno, svak ima pravo da se nacionalno izjasnjava kako zeli. Ne mislim da nikome dijelim lekcije, niti mislim da sam ja nesto u pravu. Ja samo imam svoje misljenje. Moj stav je da ne insistiram da se drugi sloze s mojim misljenjem, ali insistiram na pravu da kazem sto mislim.

    Moj jedini stav je bio da smatram cudnim da neko navija protiv svoje zemlje i slavi nene poraze. Radikalan slucaj je bio s onim momcima iz policijske akademije u DG. To su ljudi koji sjutra treba da brane ovu drzavu, a oni slave njen poraz?! Nekome je to normalno. Meni nije. Neko smatra da ima pravo da navija protiv CG. Ne diram u to pravo. Ali sebi dajem za pravo da kazem sto o tom mislim. A on samo nek navija. Meni ni iz dzepa ni u dzep.

    Jasno je meni da se mnogi sa mnom ne slazu. I to je u redu.Ja sam inace cesto bio "crna ovca". Upravo zbog toga sto nijesam dozvoljavao da mi se stav mijenja kako vjetar dune.

    Ovdje cesto nailazim na "crno-bijeli" nacin razmisljanja. Recimo, ako sam nesto kritikovao Zdravka Krivokapica, odma mi se prisije da sam DPS-ovac i podrzavalac Mila Djukanovica. A ja o Milu Djukanovicu imam mnogo gore misljenje nego o ZK. Zato mi se cesto ne mili da zalazim na ovaj dio foruma.

    Ne mislim na tebe, Antares. S tobom se moze voditi civilizovana rasprava, iako se ne slazemo.
    Last edited by Ostoja; 15-06-22 at 01:03.

  14. #86
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,412
    Thanks Thanks Given 
    5,548
    Thanks Thanks Received 
    4,986
    Thanked in
    2,081 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Moj post nije isao u pravcu "zastave i himne". Ne znam dje si to vidio?
    Nismo se razmjeli, ja sam spomenuo zastavu i himnu da bi naveo na pretpostavku da se (u mom slucaju) radi o Crnoj Gori i Srbiji.
    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Naravno da postoji kriza idenitieta. Dovoljno je pogledati rezultate popisa.

    Prema popisu stanovništva 1981. bilo je 584.310 stanovnika:
    Crnogorci: 400.488 (68,54 %)
    Srbi: 19.407 (3,32 %)


    Prema popisu stanovništva 1991. bilo je 615.035 stanovnika:
    Crnogorci: 380.467 (61,86 %)
    Srbi: 57.453 (9,34 %)

    Prema popisu stanovništva 2003. bilo je 620.145 stanovnika:
    Crnogorci: 267.669 (43,16 %)
    Srbi: 198.414 (31,99 %)

    Ocigledno je da su mnogi koji su se na popisu 1981. godine izjasnili kao Crnogorci, na kasnijim popisima izjasnili kao Srbi. Jasno je i zasto je tako. Isto ko sto je jasno da ti ljudi imaju problem s identitetom. Ako neko da pod uticajem medija i crkve promijeni svoje nacionalno opredejeljenje, o cemu se tu radi?
    Meni nije jasno zasto je tako, zbog cega broj Crnogoraca opada a broj Srba raste, pa bih volio da cujem tvoje misljenje. Ako ides na kartu da je uticaj crkve - nije. Pogledaj popise iz 1948, 1961. i 1971. i vidjeces da broj onih koji se izjasnjavaju kao Crnogroci opada.

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Naravno, svak ima pravo da se nacionalno izjasnjava kako zeli. Ne mislim da nikome dijelim lekcije, niti mislim da sam ja nesto u pravu. Ja samo imam svoje misljenje. Moj stav je da ne insistiram da se drugi sloze s mojim misljenjem, ali insistiram na pravu da kazem sto mislim.

    Moj jedini stav je bio da smatram cudnim da neko navija protiv svoje zemlje i slavi nene poraze. Radikalan slucaj je bio s onim momcima iz policijske akademije u DG. To su ljudi koji sjutra treba da brane ovu drzavu, a oni slave njen poraz?! Nekome je to normalno. Meni nije. Neko smatra da ima pravo da navija protiv CG. Ne diram u to pravo. Ali sebi dajem za pravo da kazem sto o tom mislim. A on samo nek navija. Meni ni iz dzepa ni u dzep.
    Moram te isrpaviti - nisu u pitanju momci no djeca. Od 16-25 godine, kad smo mislili da smo popili svu pamet svijeta, vecina nas je bila zadrta/zagrizena i branila svoje ideale. Je li u redu to sto su radili? Moj stav veli da nije, ali da je i to proces odrastanja koji kaci mladjariju.
    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Jasno je meni da se mnogi sa mnom ne slazu. I to je u redu.Ja sam inace cesto bio "crna ovca". Upravo zbog toga sto nijesam dozvoljavao da mi se stav mijenja kako vjetar dune.

    Ovdje cesto nailazim na "crno-bijeli" nacin razmisljanja. Recimo, ako sam nesto kritikovao Zdravka Krivokapica, odma mi se prisije da sam DPS-ovac i podrzavalac Mila Djukanovica. A ja o Milu Djukanovicu imam mnogo gore misljenje nego o ZK. Zato mi se cesto ne mili da zalazim na ovaj dio foruma.

    Ne mislim na tebe, Antares. S tobom se moze voditi civilizovana rasprava, iako se ne slazemo.
    Kako ono kazu - internet izvlaci najgore iz ljudi. A forum je dio interneta. Ovo je vid dokolice i razmjena misljenja i provokacija. Samo lagano i opusteno :]
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  15. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


  16. #87
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Ne znam koliko imas godina i pamtis li "anti-birokratsku revoluciju". To nije bila nikakva "antibirokratska revolucija" vec nacionalisticka kontrarevolucija. Uvezena i orkestrirana iz Srbije. Ukljucujuci "dogadjanje naroda". To je bio talas nacionalizma u izvedbi SANU - SPC - SPS, uz medijsku podrsku. I lokalnu kolaboraciju. To je bilo vrijeme kad su mnogi ljudi zamijenili partiju crkvom. Jedan od mojih najblizih rodjaka je prije toga bio veliko podrzavalac Tita i partije. Odjednom je presao u cetnike koji je psovao Tita i partiju. Takvih imas mnogo, rodjaka sam uzeo kao ilustraciju. Ko sto skoro napisah, vecina naroda u CG je vrsta amorfne mase s kojom je lako manipulisati. Posebno s onim neobrazovanijim dijelom. U casopisu "Vreme" je u to vrijeme izasla jedna jako uspjesna karikatura. Covjek koji umjesto glave ima TV aparat. Ilustracija kako su ljudi razmisljali na nacin na koji im mediji serviraju. Tako, nije crkva sama bila dio posrbljavanja Crne Gore, vec je to radila podruku s drugim akterima, ukljucujuci u CG DPS i "mlade i pametne". Vodecu ulogu je imao tandem Milo Djukanovic & Amfilohije Radovic.
    Dakle, nema nikakve tajne u posrbljavanju Crne Gora. Za onog ko je bio svjedok dogadjaja i uspio je da ne podlegne medijskoj kampanji.

    Naravno da mnogi ovo nece priznati. Posebno oni koji su u medjuvremenu postali Srbi. Jer bi to znacilo da priznaju da su izmanipulisani. Naci ce stotinu izgovora da opravdaju promjenu svog nacionalnog oprdjeljenja. Mada, bilo bi i besmisleno ocekivati od onog kome je mozak ispran propagandom da to prizna. Jer, tog nije ni svjestan. U prosjeku.
    Last edited by Ostoja; 15-06-22 at 05:00.

  17. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  18. #88
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Ne znam kako pravis razliku izmedju djece i momaka. Oni iz policijeske akadmiju u DG su imali 17-18 godina. Barem po snimku kojeg sam vidio. To su momci, nijesu djeca. Tu je bio i neki junirorski reprezentativac Crne Gore u malom fudbalu, koliko se sjecam.

    Za dokolicu, mnogo vise dokolicu na temama o muzici i fotografiji. Ovdje je tesko raspravljati s ljudika koji se "ne daju razlogu", sto bi kazao moj pokojni otac.

  19. #89
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Moram te isrpaviti - nisu u pitanju momci no djeca.
    https://www.policijskaakademija.me/p...ne_prijava.php

    Uslovi: Zavrsena Srednja skola i da nijesu stariji od 28 godina.

    Djeca? Jes, kako ne.

  20. #90
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,389
    Thanks Thanks Given 
    14,849
    Thanks Thanks Received 
    4,148
    Thanked in
    2,097 Posts

    Default

    Ostoja koji kvotuje wulfya i pokazuje upravo ono što je wulfy htio reći za ovakve kao on. Samo bih ja išao malo dalje od ne smaraj. Prvo da se dotaknem ovog kako se tebi zna spočitati da si za Mila. Nemoj se čuditi, jer to tako i jeste. A razlog za takvo mišljenje o tebi je jednostavan. Nisi se pretrgao u kritici vlada Mila Đukanovića. Pa si onda sipao drvlje i kamenje na Zdravka, Mikija i ekipu. A sad te opet nema. Ni tebe ni većeg dijela forumaša koji su kao veliki protivnici dps a. Ne zaboravljamo baš svi vaše pisanije po forumu.
    A što se tiče nacionalnosti i krize indetiteta. Interesantno mi je da ljudi kao ti imaju tako visoko mišljenje o sebi. Ti tačno znaš ko je organizovao AB revoliciju I sa kojim ciljem kao i ko je za šta bio zadužen. Onda toliko plitko gledaš na popise koji su se dešavali i dešavaju u Crnoj Gori. A da ne pričam koliko je šovinistički I licemjerno govoriti ljudima koji se izjašnjavaju kao Srbi da ne mogu biti to što oni hoće. Nego će im jedan Ostoja objasniti šta su i ko su. I to ono kao ne namećem ja nikom ništa samo ću reći svoje mišljenje. A kad ja tebi kažem da si se ti odrekao svega što su bili tvoji preci počećeš da skačeš ovuda kao jarac. Kad se pomenu Petrovići kao Srbi kao da vas neko polije vrelom vodom. Odmah zaskačete sa onom Srbi=pravoslavci. Samo niđe dokaza da je to tako kako ste vi zamisli. Ali ste ubijedili sebe u to i pokušavate i druge. I još im kažeš kako imaju krizu indetiteta.

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  21. #91
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    extravaganca, izvini, ali mi je naporno raspravljati se s likovima kao sto si ti. Mislim da si OK lik. Da se, recimo, druzimo u kafani. Ali imas problema sa razumijevanjem napisanog. Zato nemam ni volju da odgovaram.

    Zbog takvih likova i izbjegavam da se javljam odje.

    Nemoj da se ljutis. Nista licno.

  22. #92
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,412
    Thanks Thanks Given 
    5,548
    Thanks Thanks Received 
    4,986
    Thanked in
    2,081 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ne znam koliko imas godina i pamtis li "anti-birokratsku revoluciju". To nije bila nikakva "antibirokratska revolucija" vec nacionalisticka kontrarevolucija. Uvezena i orkestrirana iz Srbije. Ukljucujuci "dogadjanje naroda". To je bio talas nacionalizma u izvedbi SANU - SPC - SPS, uz medijsku podrsku. I lokalnu kolaboraciju. To je bilo vrijeme kad su mnogi ljudi zamijenili partiju crkvom. Jedan od mojih najblizih rodjaka je prije toga bio veliko podrzavalac Tita i partije. Odjednom je presao u cetnike koji je psovao Tita i partiju. Takvih imas mnogo, rodjaka sam uzeo kao ilustraciju. Ko sto skoro napisah, vecina naroda u CG je vrsta amorfne mase s kojom je lako manipulisati. Posebno s onim neobrazovanijim dijelom. U casopisu "Vreme" je u to vrijeme izasla jedna jako uspjesna karikatura. Covjek koji umjesto glave ima TV aparat. Ilustracija kako su ljudi razmisljali na nacin na koji im mediji serviraju. Tako, nije crkva sama bila dio posrbljavanja Crne Gore, vec je to radila podruku s drugim akterima, ukljucujuci u CG DPS i "mlade i pametne". Vodecu ulogu je imao tandem Milo Djukanovic & Amfilohije Radovic.
    Dakle, nema nikakve tajne u posrbljavanju Crne Gora. Za onog ko je bio svjedok dogadjaja i uspio je da ne podlegne medijskoj kampanji.

    Naravno da mnogi ovo nece priznati. Posebno oni koji su u medjuvremenu postali Srbi. Jer bi to znacilo da priznaju da su izmanipulisani. Naci ce stotinu izgovora da opravdaju promjenu svog nacionalnog oprdjeljenja. Mada, bilo bi i besmisleno ocekivati od onog kome je mozak ispran propagandom da to prizna. Jer, tog nije ni svjestan. U prosjeku.
    Nisi odgovorio - zbog cega je broj Crngoraca opadao za vrijeme komunizma - u periodu izmedju ta 4 popisa? Crkva nije imala uticaja za vrijeme komunizma, a AB revolucija je bila san pojedinaca.
    Ja se necu sloziti da je iko bio izmanipulisan, vec da je to njihov izbor. Kao sto oni nemaju dokaza da su Srbi, tako ni ti nemas dokaza da si Crnogorac. Crnogorac mozes biti po mjestu rodjenja. A nacionalno mozes da se osjecas i recmo kao Irac, Eskim, Turcin ili neka cetvrta nacija koju gotivis (favorizujem Irce), da izostavim Crnogorce i Srbe.

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ne znam kako pravis razliku izmedju djece i momaka. Oni iz policijeske akadmiju u DG su imali 17-18 godina. Barem po snimku kojeg sam vidio. To su momci, nijesu djeca. Tu je bio i neki junirorski reprezentativac Crne Gore u malom fudbalu, koliko se sjecam.

    Za dokolicu, mnogo vise dokolicu na temama o muzici i fotografiji. Ovdje je tesko raspravljati s ljudika koji se "ne daju razlogu", sto bi kazao moj pokojni otac.
    Na onom snimku su bila djeca, istog godista kao i oni sto pjevaju cetnicke pjesme na skupovima koje organizuje ogranak DF-a, ili kao oni sto salju na traktore i kunu se u Krsta, Belveder, DPS i SDP. Nisu formirane licnosti, izmanipulisani su medijima, roditeljima i drustvom. Djeca.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  23. #93
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,485
    Thanks Thanks Received 
    4,442
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Nisi odgovorio - zbog cega je broj Crngoraca opadao za vrijeme komunizma - u periodu izmedju ta 4 popisa? Crkva nije imala uticaja za vrijeme komunizma, a AB revolucija je bila san pojedinaca.
    Ja se necu sloziti da je iko bio izmanipulisan, vec da je to njihov izbor. Kao sto oni nemaju dokaza da su Srbi, tako ni ti nemas dokaza da si Crnogorac. Crnogorac mozes biti po mjestu rodjenja. A nacionalno mozes da se osjecas i recmo kao Irac, Eskim, Turcin ili neka cetvrta nacija koju gotivis (favorizujem Irce), da izostavim Crnogorce i Srbe.
    1961. su priznati Muslimani kao posebna nacija zbog čega muslimanska populacija koja se prethodno izjašnjavala kao "Crnogorci" (popisi 1948 i 1953) od 1961. počinje da prelazi u Muslimane, i nastavlja u još većem broju 1971.
    1960-ih se takođe radi na afirmaciji crnogorskog identiteta kao samostalnog(mauzolej, CANU, univerzitet u Titogradu, sve u pripremi, a polemike zaoštrene) zbog čega dolazi do diferencijacije između Crnogoraca i Srba koji na popisu 1971. rastu sa 3% na 7,5%. Dio počinje da se izjašnjava i kao "Jugosloveni".

    Međutim, od 1971. do 1981. broj Crnogoraca raste sa 67% na 68,5%, a procenat Srba se smanjuje sa 7,5% na 3,3% (djeluje da većinom prelaze u Jugoslovene koji rastu sa 2% na 5,3%)

    Uglavnom, postoje jednostavna objašnjenja, i ne postoje nikakve drastične promjene poput one između 1991. i 2003.
    Last edited by ASC; 15-06-22 at 09:07.

  24. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  25. #94
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,482
    Thanks Thanks Given 
    61
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ne znam koliko imas godina i pamtis li "anti-birokratsku revoluciju". To nije bila nikakva "antibirokratska revolucija" vec nacionalisticka kontrarevolucija. Uvezena i orkestrirana iz Srbije. Ukljucujuci "dogadjanje naroda". To je bio talas nacionalizma u izvedbi SANU - SPC - SPS, uz medijsku podrsku. I lokalnu kolaboraciju. To je bilo vrijeme kad su mnogi ljudi zamijenili partiju crkvom. Jedan od mojih najblizih rodjaka je prije toga bio veliko podrzavalac Tita i partije. Odjednom je presao u cetnike koji je psovao Tita i partiju. Takvih imas mnogo, rodjaka sam uzeo kao ilustraciju. Ko sto skoro napisah, vecina naroda u CG je vrsta amorfne mase s kojom je lako manipulisati. Posebno s onim neobrazovanijim dijelom. U casopisu "Vreme" je u to vrijeme izasla jedna jako uspjesna karikatura. Covjek koji umjesto glave ima TV aparat. Ilustracija kako su ljudi razmisljali na nacin na koji im mediji serviraju. Tako, nije crkva sama bila dio posrbljavanja Crne Gore, vec je to radila podruku s drugim akterima, ukljucujuci u CG DPS i "mlade i pametne". Vodecu ulogu je imao tandem Milo Djukanovic & Amfilohije Radovic.
    Dakle, nema nikakve tajne u posrbljavanju Crne Gora. Za onog ko je bio svjedok dogadjaja i uspio je da ne podlegne medijskoj kampanji.

    Naravno da mnogi ovo nece priznati. Posebno oni koji su u medjuvremenu postali Srbi. Jer bi to znacilo da priznaju da su izmanipulisani. Naci ce stotinu izgovora da opravdaju promjenu svog nacionalnog oprdjeljenja. Mada, bilo bi i besmisleno ocekivati od onog kome je mozak ispran propagandom da to prizna. Jer, tog nije ni svjestan. U prosjeku.
    ABR je bila 1989 godine.
    Pa ne može se baš reći da je 1991 godine na popisu bilo nekih drastičnih promjena u smislu posrbljavanja.

    Ali ima na tim popisima još nekih fenomena, zbog kojih tvoje tvrdnje ne djeluju baš ubjedljivo.

    Recimo, izjašnjavanje po pitanju jezika.
    Neki su možda promijenili nacionalnu pripadnost, ali neki su bogami propričali drugim jezikom.
    Nemam podatke za 1981 godinu, ali pretpostavljam da je u to vrijeme 95% stanovništva pričalo srpsko-hrvatskim. I rekao bih se da se niko nije izjašnjavao da priča crnogorskim.
    Medjutim. 2003 godine već postoji 22% ljudi koji pričaju crnogorskim, a srpskim priča 63%.
    A 2011 već 37% stanovništva priča crnogorskim, a srpski pada na nekih 42%.

    Pa kakose ti podaci uklapaju u tvoje teze o posrbljavanju CG?

    Očigledno da pucanje nekadašnjeg većinskog crnogorskog identiteta po Djilasovoj matrici (crnogorska nacija-srpski jezik i porijeklo) nije bio jednosmjeran proces.
    I jedni i drugi su vukli na svoju stranu, pa je puklo.

  26. #95
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,412
    Thanks Thanks Given 
    5,548
    Thanks Thanks Received 
    4,986
    Thanked in
    2,081 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    1961. su priznati Muslimani kao posebna nacija zbog čega muslimanska populacija koja se prethodno izjašnjavala kao "Crnogorci" (popisi 1948 i 1953) od 1961. počinje da prelazi u Muslimane, i nastavlja u još većem broju 1971.
    1960-ih se takođe radi na afirmaciji crnogorskog identiteta kao samostalnog(mauzolej, CANU, univerzitet u Titogradu, sve u pripremi, a polemike zaoštrene) zbog čega dolazi do diferencijacije između Crnogoraca i Srba koji na popisu 1971. rastu sa 3% na 7,5%. Dio počinje da se izjašnjava i kao "Jugosloveni".

    Međutim, od 1971. do 1981. broj Crnogoraca raste sa 67% na 68,5%, a procenat Srba se smanjuje sa 7,5% na 3,3% (djeluje da većinom prelaze u Jugoslovene koji rastu sa 2% na 5,3%)

    Uglavnom, postoje jednostavna objašnjenja, i ne postoje nikakve drastične promjene poput one između 1991. i 2003.
    Zato sam i postavio pitanje Ostoji i dodao da nije crkva bila presudna u opadanju broja Crnogoraca, bar u tom komunistickom periodu. Period nakon sto je SKJ preimenovan u DPS je ono na sta Ostoja cilja i tu je u pravu, tu su politicari, mediji i crkva zajednickim snagama uradili... dosta.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  27. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:

    ASC

  28. #96
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,035
    Thanks Thanks Given 
    5,034
    Thanks Thanks Received 
    2,442
    Thanked in
    1,316 Posts

    Default

    @Antares,imamo li da sad ne trazim...ambasadu Irske ovdje u Pg?

    Bih ove vrucine da izbjegnem pa da im se obratim...

    Pitam za njih jer ih i ja favorizujem od kad znam za sebe,pa bi mi valjda to bio plus!
    ...

  29. The Following 2 Users Say Thank You to AL no1 For This Useful Post:


  30. #97
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,134
    Thanks Thanks Given 
    15,066
    Thanks Thanks Received 
    3,729
    Thanked in
    2,667 Posts

    Default

    Svojevremeno je bila grupica koji su se izjašnjavali kao džedaji. (sjajna ekipa)

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  31. #98
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,412
    Thanks Thanks Given 
    5,548
    Thanks Thanks Received 
    4,986
    Thanked in
    2,081 Posts

    Default

    Mislim da nema(mo). Sjecam se nedje kad je bila utakmica sa njima, ima 10 i kusur godina cini mi se, veseo narod. Sve super samo im je vrijeme gadno, platforma za migrene.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  32. #99
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Nisi odgovorio - zbog cega je broj Crngoraca opadao za vrijeme komunizma - u periodu izmedju ta 4 popisa? Crkva nije imala uticaja za vrijeme komunizma, a AB revolucija je bila san pojedinaca.




    Na onom snimku su bila djeca, istog godista kao i oni sto pjevaju cetnicke pjesme na skupovima koje organizuje ogranak DF-a, ili kao oni sto salju na traktore i kunu se u Krsta, Belveder, DPS i SDP. Nisu formirane licnosti, izmanipulisani su medijima, roditeljima i drustvom. Djeca.
    ASC ti je odgovorio, i tu se nema mnogo dodati.
    Prema popisu stanovništva 1953. bilo je 419.873 stanovnika: Crnogorci: 363.686 (86,62 %) Muslimana nije bilo
    Prema popisu stanovništva 1961. bilo je 471.894 stanovnika: Crnogorci: 383.988 (81,37 %) Muslimani: 30.665 (6,5 %)
    Prema popisu stanovništva 1971. bilo je 529.604 stanovnika: Crnogorci: 355.632 (67,15 %) Muslimani: 70.236 (13,26 %)

    Iz navedenog je lako zakljuciti da se s priznavanjem nacije Muslimana smanjen broj Crnogoraca. Ne vidim neku filozofiju.

    Ja se necu sloziti da je iko bio izmanipulisan, vec da je to njihov izbor. Kao sto oni nemaju dokaza da su Srbi, tako ni ti nemas dokaza da si Crnogorac. Crnogorac mozes biti po mjestu rodjenja. A nacionalno mozes da se osjecas i recmo kao Irac, Eskim, Turcin ili neka cetvrta nacija koju gotivis (favorizujem Irce), da izostavim Crnogorce i Srbe.
    Nije niko izmanipulisan? Na njihov izbor nije niko uticao? Nemoj da potcjenjujes moc medija. Koliko ljudi je krenulo na Dubrovnik vjerujuci u pricu o napadu U*tasa na Crnu Goru? Nijesu bili izmanipulisani? Ajde?

    Uopste ne diram u to kako se ko izjasnjava. Svako ima legitimno pravo da kze da se osjeca kao Eskim. Ja to nikad nijesam dovodio u pitanje. Ali se dobro sjecam da su me pocetkom 90-ih neki pokusavali da ubijede da nijesam Crnogorac. To je bilo u vrijeme nacionalisticke histerije u Crnoj Gori. Mnogi su podlegli toj histeriji. Da li se moze kazati da su izmanipulisani? Kako je moguce da su tih godina u CG hiljade komunista presli u vjernike? Nije bilo uticaja na njihovu odluku? Bas onako, masovno? Spontano? Iz cista mira im doslo?

    Na onom snimku su bila djeca, istog godista kao i oni sto pjevaju cetnicke pjesme na skupovima koje organizuje ogranak DF-a, ili kao oni sto salju na traktore i kunu se u Krsta, Belveder, DPS i SDP. Nisu formirane licnosti, izmanipulisani su medijima, roditeljima i drustvom. Djeca.
    Moja je slobodna procjena bila da su to bili momci od 17-18 godina. Izgleda da nijesam mnogo promasio. Na sajtu akademije kojeg sam postavio se vidi da je uslov za upis zavrsenja srednja skola. Na osnovu toga je pretpotstavka da su imali najmanje 18 godina. Sto se obicno kaze u CG kaze za nekog od 18 godina: dijete ili momak?

  33. #100
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Massaro View Post
    ABR je bila 1989 godine.
    Pa ne može se baš reći da je 1991 godine na popisu bilo nekih drastičnih promjena u smislu posrbljavanja.
    Amfilohije je postavljen za mitropolita 1991. godine.
    Drasticne promjene nastupaju nakon toga. I to je bio upravo taj period nacionalisticke histerije koju je zdusno podrzavala SPC.
    Naravno, bilo je dosta lokalnih izvodjaca izvan crkve. Ukljucujuci Mila Djukanovica u tom prvom periodu. Ostalo je zapisano ono cuveno da je zamrzio sah.
    Na istom su bili i Momir Bulatovic i Sveto Marovic.

    Crnogorci su poznati po tome da prate vodje. A ova trojka je bila enormno popularna u to vrijeme.

Page 4 of 25 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sukob Crnogorske i Srpske crkve
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 71
    Last Post: 28-08-09, 18:49
  2. Sukob, agresija ili nesporazum ?
    By Lady abu bin crazy in forum Religija i filozofija
    Replies: 20
    Last Post: 15-12-07, 08:42
  3. Tranzicija identiteta
    By Bonja the Zmaj in forum Centralni
    Replies: 45
    Last Post: 07-12-06, 14:06
  4. Hriscanska Crkva-Sukob Rima i Carigrada
    By Kojo in forum Religija i filozofija
    Replies: 9
    Last Post: 16-05-05, 22:54
  5. Dimenzije identiteta
    By Met in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 17
    Last Post: 22-04-04, 12:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •