Page 12 of 25 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast
Results 276 to 300 of 607

Thread: Sukob identiteta

  1. #276
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Ada sigurno da Bokelji crnogorske nacionalnosti jedva cekaju da se odvoje od CG

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Pitao bih tebe da ti neko stavlja ruku u džep. Mada i ti si više u BD nego u BP. Samo slovo razlike, šta je to...

    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

  2. The Following User Says Thank You to guvarana For This Useful Post:


  3. #277
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Pitao bih tebe da ti neko stavlja ruku u džep. Mada i ti si više u BD nego u BP. Samo slovo razlike, šta je to...

    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    Kako se ti STAROpodgoricanin potresas oko Boke, cudo jedno
    Cuvajte Vojvodinu i Sandzak, zaboravite vise na Kosovo i CG, tu je Amerika stavila šapu i zbog toga je i ne volite

    A ne, nisi ti podgoricanin, pomijesao sam te sa kuroganeom. Ali svakako nisi originalno iz cg (boke) i oces da mijenjas ustavni poredak, pakao

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Last edited by Tripleta; 03-12-22 at 21:46.
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  4. #278
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,587
    Thanks Thanks Given 
    3,546
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Ja sam pominjao PG u postu na koji si se indirektno nadovezao.
    Ne zagovaram cijepanje nego ga pominjem kao vrlo realan ishod višedecenijske zapuštenosti, ako se ovako nastavi postupati. 1944/5 ulaskom Boke u sastav Crne Gore, Boka nije dobila ništa, a Crna Gora sve.
    I te floskule, sezona - auto - stan, osim što su cringe, primjenjivije su za pristaše OKG.

    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    za to kako se postupa prema Boki je kriv sistem ove države. i neće bit bolji ni u narednih 20 godina, možemo da se kladimo ti i ja. čist primjer su požari koji svake godine uništavaju Boku, a ovi novi ne mogu da im obezbijede ništa nego odu da se slikaju sa tim herojima da uberu koji politički poen. rješenje da se sjedne sa ljudima i vidi što i kako. a ne da se cijepa teritorija države. Boka je biser Evrope, pa neka me sad ođe pljuju koliko oće.

    kakve floskule i OKG? meni je drago što ljudi uzmu dovoljno keša od sezone da kupe stan ili auto

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  5. #279
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    za to kako se postupa prema Boki je kriv sistem ove države. i neće bit bolji ni u narednih 20 godina, možemo da se kladimo ti i ja. čist primjer su požari koji svake godine uništavaju Boku, a ovi novi ne mogu da im obezbijede ništa nego odu da se slikaju sa tim herojima da uberu koji politički poen. rješenje da se sjedne sa ljudima i vidi što i kako. a ne da se cijepa teritorija države. Boka je biser Evrope, pa neka me sad ođe pljuju koliko oće.

    kakve floskule i OKG? meni je drago što ljudi uzmu dovoljno keša od sezone da kupe stan ili auto

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    Ne mogu jer možda nemaju okle. Ali to je drugi par rukava. Nije da nismo imali CanadAir avione i da ne znamo kako su završili.
    Problem da bi se prevazišao, treba regija da se ujedini. A kad i ako se ujedini biće, bojim se, a little too late.
    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Kako se ti STAROpodgoricanin potresas oko Boke, cudo jedno
    Cuvajte Vojvodinu i Sandzak, zaboravite vise na Kosovo i CG, tu je Amerika stavila šapu i zbog toga je i ne volite

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Nije Sandžak nego Raška, stručnjače. Vojvodina je pokrajina odavno i uz mali push ka autonomiji bi bila prilično samoodrživa sa ogromnim izvoznim potencijalom. Što se Raške oblasti tiče, ne vidim samoodrživost, osim vlažnih snova separstističkog muslimanskog stanovništva da dobiju mikroteritoriju da zajedno klanjaju i otvore par ekspozitura za obuku ovih u gaćama na tri kvarta, a la Maoča.

    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    Last edited by guvarana; 03-12-22 at 21:52.
    Those about to rock, we salute you!

  6. The Following User Says Thank You to guvarana For This Useful Post:


  7. #280
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Ne mogu jer možda nemaju okle. Ali to je drugi par rukava. Nije da nismo imali CanadAir avione i da ne znamo kako su završili.
    Problem da bi se prevazišao, treba regija da se ujedini. A kad i ako se ujedini biće, bojim se, a little too late.Nije Sandžak nego Raška, stručnjače. Vojvodina je pokrajina odavno i uz mali push ka autonomiji bi bila prilično samoodrživa sa ogromnim izvoznim potencijalom. Što se Raške oblasti tiče, ne vidim samoodrživost, osim vlažnih snova separstističkog muslimanskog stanovništva da dobiju mikroteritoriju da zajedno klanjaju i otvore par ekspozitura za obuku ovih u gaćama na tri kvarta, a la Maoča.

    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    Odlicno ja znam sta je Vojvodina a sta Sandzak, samo kazem da pazite da vam se ne desi novo Kosovo Pustite CG, imate vi precih stvari

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  8. #281
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Alo Rambo, gledaj ti svoju kesu, da te šošoni ne mobilišu kad krenu da otcijepljuju Rašku

    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    Last edited by guvarana; 03-12-22 at 22:07.
    Those about to rock, we salute you!

  9. #282
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,587
    Thanks Thanks Given 
    3,546
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Ne mogu jer možda nemaju okle.

    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    imaju, imaju.

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...u-cipele-dps-a

    ovo je samo dio. iljade zaposlenih u CEDIS i EPCG, od čega ko zna koliko ih ne ide na posa. možemo i dalje. novi nastavljaju putem ovih koje svaki dan pljuju. nema tu brige za tebe il mene, Boku ili Kolašin. samo za njih sve, to su ljudi koji su glasali složno onda kad se njima povećavala plata. nikad im nije dosta, vazda bi još. ako ima volje, neke stvari kojima se godinama uništava Boka se rješavaju brzo. al toga nema. al ima toga da bače pred narod čija je Boka, a isti se napali. a o istoriji Boke pojma nema 90% naroda van toga mjesta

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  10. #283
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    imaju, imaju.

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...u-cipele-dps-a

    ovo je samo dio.

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    Pa vidiš da je trebalo pustiti DF u vlast. Oni bi samo do BG, ovakav budžet za putovanja bi trajao mandatima.

    P.S. Sa ostatkom pisanije se u načelu slažem. Malo sam umoran od ubadanja po telefonu.


    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

  11. #284
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,794
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    1944/5 ulaskom Boke u sastav Crne Gore, Boka nije dobila ništa, a Crna Gora sve.
    I te floskule, sezona - auto - stan, osim što su cringe, primjenjivije su za pristaše OKG.
    Dakle 1944/5 ušla Boka u sastav CG? Dobra ta neka istorija. Piše li još što tamo?
    Aleksandar Puškin je živio od 1799 - 1837 i autor je pjesme Bonaparta i Crnogorci koja s odnosi na Napoleonove osvajačke pohode u ovim krajevima tačnije na teritoriju današnje Boke Kotorske.
    E sad ili je Puškin izmislio istoriju i sami događaj, ili tvoj kalendar nije ažuriran.

    Ne vidim kako je primorje zapostavljeno kad na račun ovih floskula kako ti reče se generiše milijardu prihoda od turizma.
    Neka je 2/3 od toga prihod na primorsku regiju a 1/3 na sjever.

    Boravišne takse za godinu iznose 2,500,000 eura. Ono što na ruke prime od gositju, preko bookinga i AirBNBa im država ne otima, nego je njihovo pa je njihovo. Država tu propušta PDV.
    E sad koliko toj državi daješ toliko će se i obrnut prema tebi.
    Veća je šteta napravljena sjeveru CG nego primorju u tom pogledu, pa se to pokušava ispeglati transferima i Egalizacionim fondom.
    A neki regionalni vodovod, neka infrastruktura, aerodrom u Tivat, tunel Sozina, pomorski kabal za Italiju se morao od nečega napravit pa su tu i Podgoričani pomogli iako je u tu istu Podgoricu ugašeno podosta firmi.

    Inače vezano za sami koncept odvajana Boke, tu povremenu priču od odvajanju Boke većinom lansiraju prosrpski orjentisani pojedinci i meni je to uvijek interesantno.
    Sjećam se orgijanja po fb prosprskih momaka iz Boke kako će more pet bit Srpsko, doček patrijarha sa onim trasnparentima u nekad kulturni Herceg Novi.
    Greote na što je onaj grad spao. Od grada gdje su na pjacu dolazili i rivom šetali jedan Ivo Andrić i krem kulture, došlo se ove tuge i zastiđa danas. Nego dobro, tamo su Novljana u manjini svakako.
    Ako je vjerovati istoriji, kad god Srbi krenu da se šire, desi se suprotno. Valjda nekad nauče.
    Last edited by hercules; 03-12-22 at 22:39.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  12. The Following 6 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  13. #285
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    A ne, nisi ti podgoricanin, pomijesao sam te sa kuroganeom. Ali svakako nisi originalno iz cg (boke) i oces da mijenjas ustavni poredak, pakao
    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Da se osvrnem i na ovo, nisam vidio edit na vrijeme.
    Nisam podgoričanin, hvala veljem Bogu na tome.
    Nisam ni originalno iz Boke, a nisam ni rođen u CG.
    To ne znači da moji korijeni ne vuku odavdje, svijetovno i duhovno. Znam ko su mi preci, bili i ostali, za razliku od nekih.
    Ako ćemo da se poravnamo na brzinu, na tvoj nivo da se spustimo - ova zemlja je više moja, nego tvoja. Tako da mi ne držiš lekcije.



    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

  14. The Following User Says Thank You to guvarana For This Useful Post:


  15. #286
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5,423
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    4,401
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Ali nisu svima preci bili i ostali. Neki su bili pa postali. Ali bi morali znati sto su bili kad vec znaju sto su postali.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. The Following 4 Users Say Thank You to Pasha For This Useful Post:


  17. #287
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Dakle 1944/5 ušla Boka u sastav CG? Dobra ta neka istorija. Piše li još što tamo?
    Aleksandar Puškin je živio od 1799 - 1837 i autor je pjesme Bonaparta i Crnogorci koja s odnosi na Napoleonove osvajačke pohode u ovim krajevima tačnije na teritoriju današnje Boke Kotorske.
    E sad ili je Puškin izmislio istoriju i sami događaj, ili tvoj kalendar nije ažuriran.
    Сад су пјесме валидни историјски извор?

    Занимљив обрт.

    "Ево га Вуле"...

  18. #288
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pasha View Post
    Ali nisu svima preci bili i ostali. Neki su bili pa postali. Ali bi morali znati sto su bili kad vec znaju sto su postali.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pa sta su bili, Crnogorci jel? Ja se slazem ako je tako, ali pretpostavljam da ti mislis da su bili Srbi Vele za jedno pleme pored pg koje se sad dici srpstvom da je 100% albanskog porijekla toliko o ostajanju i postajanju jer da je tako ti bi sad bio Albanac

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Last edited by Tripleta; 03-12-22 at 23:23.
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  19. #289
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,794
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Сад су пјесме валидни историјски извор?

    Занимљив обрт.

    "Ево га Вуле"...
    Moraš da odabereš ili su Rusi na pravoj strani istorije i ispravni ili nisu? (Ukrajina ovo ono)
    A osim Puškina, kojeg pravoslavni živalj baš gotivi, ima još zapisa od kad je Boka dio CG.
    E sad što se to nekome ne sviđa, jbg što da se radi.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  20. #290
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,564
    Thanks Thanks Given 
    1,112
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    775 Posts

    Default

    Nije brat iz boke,nije ni rodjen u cg,ali forsira priču oko nekakve autonomije boke i eventualne nezavisnosti.

    Ja sam kriv sto ulazim odje


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. The Following 4 Users Say Thank You to AdO_pG For This Useful Post:


  22. #291
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    U kuću(i)
    Posts
    7,346
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    165
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Pa sta su bili, Crnogorci jel? Ja se slazem ako je tako, ali pretpostavljam da ti mislis da su bili Srbi Vele za jedno pleme pored pg koje se sad dici srpstvom da je 100% albanskog porijekla toliko o ostajanju i postajanju jer da je tako ti bi sad bio Albanac
    To, to. Ti su najbolje znali sto su sto veli Pasa. I jos su najglasniji. Vele od Mrnjavcevica su, nema vecih Srbah.

    Eno na Srbija Global pokusavaju da peglaju tu pricu. Novi momenat je da su oni ustvari bili Srbi, pa su onda siptarizovani (koriste taj izraz), ali su uspjeli da se izbore protiv te asimilacije i vrate srbstvu.
    Dodao bih i (ponovo) nauce srbski jezik.

    A zanimljivo da danas Srbi iz "Brda" tek glasni sa "nismo mi nikad bili Crnogorci", a opet recimo ti Kuci tesko da bi se "vratili srbstvu" da nije bilo Crnogoraca. Kao ni ta ista Brda. Koja opet znacajnim dijelom vode porijeklo od Klimenti plemena.
    Pa kad je onaj sa Poljacima probao od Vasojevica da pravi drzavu zanimljivo da mu nije palo na pamet da Srbuje, vec zemlju htio nazvati Homlija...

    Ali opet, ti sto kao Pasa govore da znaju sto su bili i da su ostali i nisu postali misle da je tradicionalna crnogorska kapa sa 4 C. I tu treba staviti tacku na njihovo tumacenje istorije.
    Last edited by Mr_Gospodin_Signore; 03-12-22 at 23:25.

  23. #292
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Da se osvrnem i na ovo, nisam vidio edit na vrijeme.
    Nisam podgoričanin, hvala veljem Bogu na tome.
    Nisam ni originalno iz Boke, a nisam ni rođen u CG.
    To ne znači da moji korijeni ne vuku odavdje, svijetovno i duhovno. Znam ko su mi preci, bili i ostali, za razliku od nekih.
    Ako ćemo da se poravnamo na brzinu, na tvoj nivo da se spustimo - ova zemlja je više moja, nego tvoja. Tako da mi ne držiš lekcije.



    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    Kad si se vec spustio toliko nisko moram ti reci da nema sanse da imas vise povezanosti sa CG od mene jer su moji SVI iz Cg, niti se doseljavali niti nista slicno. Sto ne znaci da je to nesto lose, samo takvi ljudi ne bi trebalo da se mijesaju u unutrasnje stvari CG, nego neka crnogorci odlucuju o svojoj zemlji

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  24. #293
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Moraš da odabereš ili su Rusi na pravoj strani istorije i ispravni ili nisu? (Ukrajina ovo ono)
    A osim Puškina, kojeg pravoslavni živalj baš gotivi, ima još zapisa od kad je Boka dio CG.
    E sad što se to nekome ne sviđa, jbg što da se radi.
    Не знам како да упростим, праштај, не знам јеси ли функционално писмен , и за то праштај, али питање је било просто - јесу ли сада пјесме валидан историјски извор или нису?

    Јер само слушајући од главе Зете до града Спужа , или како се већ зове та пјесма, неко би могао,рецимо, да тврди да је Спуж град.

  25. #294
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Istu pricu i u Dalamciji pricaju... I sve vise zagovaraju Slobodnu Dalamciju (pun!)
    Kontaktirati Dritana. Vjerujem da bi podrzao SAO Boka.

  26. #295
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    U kuću(i)
    Posts
    7,346
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    165
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Koliko Srbi zahvacaju od istorije sto im odgovara i jos to filuju da ucine jos boljim najbolje govori ovaj poslednji dogadjaj u Beranama, i ovo u Srpskoj kuci, dje se slavi 1918. i ujedinjenje sa Srbijom.

    A pritom istorijski fakat da je doslo do ujedinjenja sa danasnjom Slovenijom, Hrvatskom, Bosnom, Kosovom i Makedonijom, osim sa Srbijom. I da je predmet te skupstine bilo izglasavanje ulaska u "Jugoslaviju".

    Srbija i CG se istorijski po prvi put zvanicno ujedinjuju 1995. godine u SR Jugoslaviju. I to je tih neslavnih 11 godina zajednickog zivota tih dvaju drzava.

    I onda neki pokusavaju da nam otvaraju glavu, "truju" djake kroz obrazovni sistem da su Srbija i CG kao neka prirodna prica, a za cjelokupno poznavanje istorije bile zajedno 11 godina.

    A te price tek da Boka zbog ekonomije... Eh, kad bi to tako moglo... Cio svijet bi se razdijelio i rascijepao na hiljade drzavica. Meni sad dobro ide, ja se otcjepljujem. Pa onda za 50 godina nije bas vise dobro, pa hajde da se ujedinjujemo.

    Mozda je centar grada PG htio prije 15 godina da se otcijepi jer im je sjajno islo, prostori svi zauzeti, basnoslovne rente... Pa danas se nijedan prazan prostor ne moze reizdati bez muke i fiskova.
    Last edited by Mr_Gospodin_Signore; 03-12-22 at 23:36.

  27. #296
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post

    - ova zemlja je više moja, nego tvoja.
    Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk
    ?
    CG je zemlja svih njenih gradjana. Podjednako.

  28. The Following 7 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  29. #297
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,262
    Thanks Thanks Given 
    1,354
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Dakle 1944/5 ušla Boka u sastav CG? Dobra ta neka istorija. Piše li još što tamo?
    Aleksandar Puškin je živio od 1799 - 1837 i autor je pjesme Bonaparta i Crnogorci koja s odnosi na Napoleonove osvajačke pohode u ovim krajevima tačnije na teritoriju današnje Boke Kotorske.
    E sad ili je Puškin izmislio istoriju i sami događaj, ili tvoj kalendar nije ažuriran.

    Ne vidim kako je primorje zapostavljeno kad na račun ovih floskula kako ti reče se generiše milijardu prihoda od turizma.
    Neka je 2/3 od toga prihod na primorsku regiju a 1/3 na sjever.

    Boravišne takse za godinu iznose 2,500,000 eura. Ono što na ruke prime od gositju, preko bookinga i AirBNBa im država ne otima, nego je njihovo pa je njihovo. Država tu propušta PDV.
    E sad koliko toj državi daješ toliko će se i obrnut prema tebi.
    Veća je šteta napravljena sjeveru CG nego primorju u tom pogledu, pa se to pokušava ispeglati transferima i Egalizacionim fondom.
    A neki regionalni vodovod, neka infrastruktura, aerodrom u Tivat, tunel Sozina, pomorski kabal za Italiju se morao od nečega napravit pa su tu i Podgoričani pomogli iako je u tu istu Podgoricu ugašeno podosta firmi.

    Inače vezano za sami koncept odvajana Boke, tu povremenu priču od odvajanju Boke većinom lansiraju prosrpski orjentisani pojedinci i meni je to uvijek interesantno.
    Sjećam se orgijanja po fb prosprskih momaka iz Boke kako će more pet bit Srpsko, doček patrijarha sa onim trasnparentima u nekad kulturni Herceg Novi.
    Greote na što je onaj grad spao. Od grada gdje su na pjacu dolazili i rivom šetali jedan Ivo Andrić i krem kulture, došlo se ove tuge i zastiđa danas. Nego dobro, tamo su Novljana u manjini svakako.
    Ako je vjerovati istoriji, kad god Srbi krenu da se šire, desi se suprotno. Valjda nekad nauče.
    Azuriran, jos kako, vidi sta pise: Boka od
    1797 do 1806 pod upravom Austrije
    1806 do 1807 pod upravom Rusije
    1807 do 1813 pod upravom Francuske
    svega nepunih godinu izmedju 1813 i 1814 Bokom "vlada" zajednicka bokesko-crnogorska uprava
    Naredne 104 godine pod Austrijskom, ostalo valjda znamo? Ili se pravimo blesavi?
    U HN ima jedan malo poznati spomenik (finansiran od strane Vlade Francuske) francuskim vojnicima pomenutog doba i kratkom pricom na koju bi se mogla nadovezati Puskinov uradak. Nego, naravno, kontenentalni dio zemlje je nezainteresovan, pa kako bi i znao.

    To 2/3 mozete macku o rep da okacite. Ponovo dolazimo na onu moju - sidjite van sezone da vidite na sta biser Jadrana lici, pa mi onda pricajte bajke kako dvije trecine prihoda ostaju ovdje. Znas li ti na sta bi licio ono dole kad bi se 700 milki ulagalo godisnje kako ti tvrdis? Pa nemojmo.

    Da znas kako se izdaju sobe i kontrolise protok gostiju, ne bi pisao ove besmislice. Moji izdaju sobe i apartmane, pa odlicno znam kroz sta ljudi prolaze i da je to daleko od "lezi hljebe da te jedem" sistema, kako vas dostina misli. Prvo, postoji obavezna prijava gostiju, koju granicna policija prilikom skeniranja pasosa odmah vidi: dje je doticni bio i koliko dana. Za sve dane koji nedostaju od ulaska u zemlju do izlaska iz iste (tj. dane bez pokrica) se krpe povelike kazne GOSTU, kao jedan vid stimulacije da nam opet dodje (to me podsjeti na ono ljeto zatvorenih granica, kakva briljantna odluka mastermajndova CG politike, jos jedan veliki naklon za taj debilan potez, koji naravno nikme nije nadoknadjen. Tesko je to nadmasiti), pa onda posalje inspekcije svima kod koji je taj gost odsjedao, pa onda i njih malo po rebara, za ovo ili za ono. Pa ako si se dje oglasio zovu te telefonom da se zakazu kao gosti i onda dodju i predstave se kao inspektori, pa krenu da pregledaju i prevcu sve. Ma milion je primjera, poput onog za kategorizaciju smjetaja i ugostiteljskih objekata, ne sjecam se vise koliko je kostalo, znam samo da je PLASTICNA tabla, ona sa zvjezdicama bila 300 eura, pa se poslije dvije godine promjenio dizajn i opet se morala kupovati, samo sto je bila 500. Pogadjaj koliko firmi u CG pravi te table i odakle su. A dje je dalje porez na dobit? Dvocifren procenat, zar ne?

    Reginalni vodovod je karina, vode vise nema nego sto ima u sezoni, stalno neki kvarovi, da nisu mozda stedjeli na materijalima i projektima nije dobro pogodjen potreban kapacitet? Ili su fuserske firme radile to preko one rabote?
    Aerodrom u Tivat su opremili sa vojnog pohoda na Dubrovnik, ponijelo se sa Cilipa sve sta je moglo, neka te o tome.
    Sozina nije u Boku, a svakako se i dalje placa sto znaci da drzava se i dalje masno naplacuje za njega.
    Kabal za Italiju, zamoli centralu da pruze jos jedan, jer nama struje nema kad malo zagrmi, tako da je reklamirana stabilnost mreze izostala. Mozda valja da Zobla prodaje svoju struju.

    A sta cemo sto svakog ljeta sidje 40-50 neizivljenih inspektora pa se razlete po primorju i za sezonu napisu desetine miliona eura raznoraznih kazni. Kako i nece kad je ugostiteljima 3200 eura minimalna po novom zakonu plus 500 za odgovorno lice - direkotora. A to pisu za sta im padne na pamet. Pa obavezni neki debilni seminari za radnike, tipa one zastite na radu kuku majko, cura iz (pogadjak koliok firmi to radi i odakle su) od 22-3 godine drzi predavanje o rukovanju nozemivma kuvaru sa 30 godina iskustva Sta je sa desitinama vanporeskih nameta koji su van svake pameti? 101 metoda legalne pljacke sopstevong stanovnista, ma bravo za oceve nacije!

    U strahu su velike oci, sigurno masni srbljevi hoce bez razloga da odvoje Boku. Sigurno je to.
    Last edited by hercules; 04-12-22 at 00:00. Reason: bez dijagnoza forumaša
    Those about to rock, we salute you!

  30. #298
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Kad si se vec spustio toliko nisko moram ti reci da nema sanse da imas vise povezanosti sa CG od mene jer su moji SVI iz Cg, niti se doseljavali niti nista slicno. Sto ne znaci da je to nesto lose, samo takvi ljudi ne bi trebalo da se mijesaju u unutrasnje stvari CG, nego neka crnogorci odlucuju o svojoj zemlji

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    А ти си и твоји су,шта?

    Бај д веј, ЦГ је држава њених грађана који одлучују о стварима од општег интереса простом већином,уколико Устав не прописује другачије.

    А шта Устав прописује у тим специјалним случајевима,па и о државно-правном статусу, у њему је фино написано.

    Тако да у guvaraninom ставу ,начелно, нема ништа нелегитимно.

    Фштен?
    Last edited by Geralt of Rivia; 03-12-22 at 23:46.

  31. #299
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,794
    Thanks Thanks Received 
    3,988
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Не знам како да упростим, праштај, не знам јеси ли функционално писмен , и за то праштај, али питање је било просто - јесу ли сада пјесме валидан историјски извор или нису?

    Јер само слушајући од главе Зете до града Спужа , или како се већ зове та пјесма, неко би могао,рецимо, да тврди да је Спуж град.
    Ja probah najjednostavnije moguće da odgovorim jer vidim da si ti jedva upao u ovu grupu za koje me pitaš da li joj pripadam. Ne zamjeri, ja inače nemam problem da komuniciram sa svima do jednog momenta.
    Isto vidim da ne želiš da razumiješ a ja imam limit dokle ću da idem. Preko toga nema potrebe i nije vrijedno truda, a jer neki minimuma dostojanstva se mora odražati.
    Ništa onda do narednog čitanja i nekog novog izdanja.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  32. #300
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    U kuću(i)
    Posts
    7,346
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    165
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Moraš da odabereš ili su Rusi na pravoj strani istorije i ispravni ili nisu? (Ukrajina ovo ono)
    A osim Puškina, kojeg pravoslavni živalj baš gotivi, ima još zapisa od kad je Boka dio CG.
    E sad što se to nekome ne sviđa, jbg što da se radi.
    Prije 206 godina, 29. oktobra 1813. godine, opštenarodnom voljom iskazanom u aktu svojih najviših predstavnika, ujedinile su se u jednu državu Crna Gora i Boka.
    Tog dana 1813. godine, u ime Crne Gore i Brda, ugovor su u Dobroti potpisali Petar I Petrović Njegoš i guverner Radonjić, a u ime Boke predstavnici Paštrovića, Grbljana, Pobora, Maina, Luštice i drugih opština u Boki.
    Boka kotorska je u srednjem vijeku bila u sastavu države Duklje, a djelovima Boke kasnije je upravljao i Ivan Crnojević.
    Boka je bar 70% naseljena iz crnogorskih plemena: Plemenska organizacija društva je jedna od karakteristika crnogorske nacije, a jedan narod ne može imati dvije organizacije društva tokom cijele istorije. Iz toga se vidi da je priča da su Crnogorci Srbi ništa drugo do 19-vjekovna bajka, jer srpska plemena ne postoje u Mačvi, Šumadiji, Banatu, na Kosovu, u okolini Beograda... i nikada nijesu ni postojala.
    Zapadna Boka je većinom naseljena iz plemena crnogorske nacije kao što su Grahovo, Banjani, Krivošije... zatim, jedan dio stanovništva, oko H. Novog i u zaleđu je naseljen iz istočne Hercegovine poslije oslobođenja H. Novog 1687. godine. Oni nijesu naseljeni kao Srbi, već kao VLASI (u mletačkim dokumentima - Morlaci), tako ih onovremeni istorijski izvori predstavljaju i ne postoje nikakva dokumenta o Srbima u Boki kotorskoj prije 19. vijeka, na tu temu je Analitika objavila dva teksta koja su pročitale hiljade ljudi, niko se nije suprostavio toj tvrdnji, iako u Boki postoje nacional-fanatični srpski istoričari, književnici i istoričari.
    Čitava istočna Boka naseljena je iz podlovćenskog kraja, recimo Grbljani su najobičniji Crnogorci koji su u Boku počeli da se naseljavaju tako što su oružjem pokorili stare Grbljane u februaru 1452. godine, o čemu je Analitika pisala u tekstu "Nakon vojnog sloma krajem srednjeg vijeka, Grbalj je naseljen iz stare Crne Gore". Oružanu bunu starih Grbljana u krvi je ugušio Stefanica Crnojević, otac Ivana Crnojevića, a stari Grbljani, Sloveni, počeli su tada masovno da bježe, lađama iz Dubrovnika i Budve - u Italiju. U ispražnjeni Grbalj naselili su uglavnom Crnogorci. Da je u Grblju od kraja 15. vijeka u potpunosti zavladao crnogorski duh, vidimo odmah iz mletačkih dokumenata ali i iz kasnijih predanja Grbljana. U junu 1469. Mlečani su ostavili zabilješku u vezi sa Grbljanima za koje su napisali da im je vrhovni autoritet Ivan Crnojević "jer ih samo njegov duh vodi." (Istorija Crne Gore, knjiga druga, tom drugi, Crna Gora u doba oblasnih gospodara, Titograd, 1970, str 291)
    Morlaci kao iz nekog sci-fi filma, takva im je danas prica o Boki. Sci-fi.

    Srbovanje u Boku pocinje tek sa Austro-Ugarskom. Zanimljivo, jos jedan osvajac pomaze Srbima da formiraju svoj identitet. Kao recimo sto je sultan radio...

    Naime, kako je bilo dosta pravoslavnog zivlja u Boki, AU tu oblast "dodijeli" Karlovackoj mitropoliji i oni onda, kao i danasnja SPC, pocnu da filuju tar narod dolje srbstvom.

    Sve normalno, logicki. Da ne mora da me rahmetli Deretic uci Svevladovicima, Vlastimirovicima... Pa jos malo bilo da su obicna vlastela, no carevi bili.

Page 12 of 25 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sukob Crnogorske i Srpske crkve
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 71
    Last Post: 28-08-09, 18:49
  2. Sukob, agresija ili nesporazum ?
    By Lady abu bin crazy in forum Religija i filozofija
    Replies: 20
    Last Post: 15-12-07, 08:42
  3. Tranzicija identiteta
    By Bonja the Zmaj in forum Centralni
    Replies: 45
    Last Post: 07-12-06, 14:06
  4. Hriscanska Crkva-Sukob Rima i Carigrada
    By Kojo in forum Religija i filozofija
    Replies: 9
    Last Post: 16-05-05, 22:54
  5. Dimenzije identiteta
    By Met in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 17
    Last Post: 22-04-04, 12:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •