Results 1 to 5 of 5

Thread: Klizišta i nestabilna zemljišta u CG

  1. #1
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    250
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    47 Posts

    Default Klizišta i nestabilna zemljišta u CG

    Mislim da bi valjalo navesti lokacije u Crnoj Gori koje baš i nisu "idealne" za gradnju objekata.
    Laički bih rekao da sve što je u brdu može lako da "sklizne" u slučaju zemljotresa, obilnih padavina i sl., makar što se primorja tiče.
    A pošto je sve blizu mora već izbetonirano, kidaju se brda i prodaje zemlja na kojoj se dižu naselja.
    Tema se ne odnosi samo na primorje već na sve lokacije koje zbog klizišta, plavljenja ili drugih razloga nisu pogodne za gradnju.
    Last edited by 357; 05-06-22 at 18:01.

  2. #2
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    116
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Ne vidim koja je poenta?
    Za lokaciju na kojoj se gradi objekat rade se istrazne busotine i na osnovu njih se radi elaborat koji je u sastavu svakog glavnog projekta.

    Da li se negdje zaobilazi ova procedura? Vjerovatno.

    Mada, danas je moguce svaku lokaciju izabrati za gradnju, samo je pitanje koliko ce to da kosta i dal se isplati investitoru.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    250
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Još nemam iskustva sa gradnjom a čuo sam da se radi ispitivanje zemljišta prije gradnje. Medjutim, da li i kakvu to garanciju daje?
    Evo primjer- od x ljudi sam čuo da su Seoca iznad Jaza na klizištu. A zemljišta su urbanizovana i gradi se uveliko. Pretpostavljam da će svi ti elaborati biti ok i da će se dozvoliti gradnja. Što ako sjutra teren krene?
    Čitao sam za objekat nedje kod Bara, kuća-vila od ne znam koliko kvadrata a zidovi krenuli da pucaju jer teren radi.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,145
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    243 Posts

    Default

    Kad pomenete klizište i Bar prvo mi pada na pamet "Zeleni pojas", dio Šušnja, od Crvene do Šusanjske plaže.
    Predpostavljam da je ta kuca/vila u tom pojasu, koji je planski pošumljavan za vrijeme komunistickog uređenja kako bi se zaustavila erozija tla, i omogućilo stabilno područje za zeljeznicku prugu i Jadransku magistralu koji su inace na maloj udaljenosti u tom pojasu radjeni tih godina.

    E sad sa elaboratima ili bez u poslednjih 20 godina taj dio je preplavljen objektima, uglavnom turistickim, bez građevinskih dozvola, ili sa upitnim papiroloskim magijama, dje je uglavnom devastiran pojas drveća koji je trebao da "stiti" to podrucje od klizišta.

    Par puta su se desila neka pomjeranja, možete to zakljuciti po stanju puta u tom dijelu, ali ne toliko značajno, sto laički ocekujem u nekom momentu.

    Druga lokacija moze biti izlaz iz barske opštine ka Ulcinju, tu ima jedna pozicija za koju se zna da je nestabilna.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    250
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Zeleni pojas, bila je i emisija o tome.
    I upravo ta priča, da se to namjenski posumljavalo da bi se zaustavila erozija.
    A sad tamo sve kuca na kucu.

    Slične probleme ima i Herceg Novi, tamo je bilo dosta klizišta ako se ne varam.
    Budva brdo Spas prema Jazu, mislim da sam cuo i za Crvenu glavicu.
    Bar taj dio koji je pomenut, Bartula gore..
    Kruče u Ulcinju.
    A sigurno ima još dosta lokacija.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Eksproprijacija zemljišta
    By makach in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 10
    Last Post: 25-05-12, 12:59
  2. P: 10 000 kvadrata zemljišta na Žabljaku
    By JOLE in forum Nekretnine
    Replies: 2
    Last Post: 19-11-11, 00:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •