Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast
Results 201 to 225 of 233

Thread: Crnogorci- svoj narod ili srbi?

  1. #201
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Evo zanimljivog teksta dje se prica da SPC ima velik uticaj u posrbljavanju Rumuna i Vlaha u Vojvodinu:

    Poseban slučaj predstavlja Rumunska pravoslavna crkva u Vojvodini koja je danas, zbog promene u svom ustrojstvu, nepriznata kao «tradicionalna» crkva. Njeni sveštenici školsku versku nastavu ne izvode ili je izvode polu-legalno. Ovo je posebno značajno jer su vojvodjanski Rumuni etnička grupa koja opada brojem brže od većine drugih, a značaj veronauke za održanje etničkog identiteta je nesumnjiv. Pitanje RPC u praksi je umnogome pitanje etničkog identiteta istočno-srbijanskih Vlaha. Odbijanje države Srbije da dozvoli nastavu veronauke na rumunskom jeziku obrazloženo je kanonskim razlozima, a u velikoj je meri izazvano političkom igrom oko etničkog karaktera značajnog dela stanovništva istočne Srbije. Pri tom značajan broj rumunskih svetovnih intelektualaca, jednako kao i sveštenika, tvrdi da se u vezi sa ovim pitanjem SPC javlja kao deo državne uprave, te da su poznate napetosti izmedju ove crkve, Ministarstva vera i Ministarstva prosvete pacifikovane kada se radi o «rumunskom slučaju». Ovo je vrlo zamršen problem koji iziskuje posebnu raspravu. Ceh plaćaju banatski Rumuni.

    Cio tekst




    P.S. Pravoslavni Rumuni u Banatu bili su pod jurisdikcijom Karlovačke mitropolije do 1864, kada su se izdvojili, što je potvrđeno carskim dekretom Beča četiri godine kasnije. Bas me interesuje jesu li i oni ubrajani u Srbe ka sto su to bili pravoslavni Crnogorci, Makedonci, Bosnjaci i Albanci.
    Last edited by Admiral Krsto Djurovic; 25-01-07 at 00:15.

  2. #202
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    rumuni srpske vjere... ao ljudi, dokle dodjosmo a sjutra trazim nesto od vladike vasilija i save, da vidimo pominju li se prije 250 godina srbi u cg

    e da, savi je to ime vladicensko, monasko, mislim, koje je on izabrao: po kom svecu ga je dobio?
    Just to slip the skin...

  3. #203
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    sjutra trazim nesto od vladike vasilija i save, da vidimo pominju li se prije 250 godina srbi u cg
    Pominju, ka vjerska odrednica.

  4. #204
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    opet ti sa mojom porodicom... to sam gore objasnio. seobe, stradanja, vjecito na granici, i vjecito kamen, stijenje... hoces cijelu geneologiju u zadnjih 600 godina? moze i to, ali ne na ovom topicu

    cipure, ja bi volio da shvatis, sto ja mislim: jesu li tvoji pjevali pjesme svetom savi prije 50, 100, 150, 200, 300 godina, ili jesu li moji isto to radili... na kraju krajeva nije ni bitno! ne znam, osjecaj koji i ja i ti nosimo u srcu je najbitniji, nikakvi dokumenti, istorija, ne moze to da promijeni, ni kod mene ni kod tebe. niti ni mene ni tebe bilo sta moze ugroziti, taj osjecaj...

    Ja se slazem, osjecas se kako se osjecas i gotovo.
    Samo da vidimo na cemu je sazdana tvoja svijest?
    Na svetosavskim bajkama ili na istoriji tvoje porodice i naroda?

  5. #205
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Vuk Karadžić srijeće u Crnoj Gori potpuno mu nepoznate običaje ?!?! ha ha ha

    Iz knjige


    Vuk Karadžić o tretmanu krađe u Crnoj Gori



    Interesantna je treca recenica u ovom odjeljku. Kaze Vuk:

    ==========================
    ..."Neobican je (kao i sve u Crnoj gori) nacin kako se lopov trazi"...
    ==========================


    Sve mu je bilo neobicno u Crnoj Gori, i nama tako kad odemo turistički, recimo u Maroko, ili Kambodžu, sve nam je neobično, jer se srijećemo sa potpuno različitim narodom od našeg!

    Tako se i Vuk ocigledno sa svim ovim sreo po prvi put u zivotu, samo mu nije bilo neobicno da proglasi Crnogorce za Srbe.

    Legendarni Vuk, koji je izmislio Srbe ijekavce, kome je na prvom mjestu bio nacionalni program, da stvori, da konstruise novu naciju, a ''reforma'' jezika mu je bila samo sredstvo za prvi i glavni zadatak.

    Takodje objasnjava kako nema napada na kuće, a ne zna da ih nema jer su u okviru plemena, a svaki član plemena brani saplemenikovu kucu kao svoju. Tako da je potpuno bezumno napasti zarad pljačke bilo koju kuću u Crnoj Gori.

    Tako je to bilo po kodeksu plemena, a plemena naravno ne postoje kod Srba.
    Last edited by Ćipur; 25-01-07 at 02:13.

  6. #206
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    EU
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by EgZeKuToR View Post
    Hahahahahhahahaha
    bravo kraljuuuuuuuuu
    Ljudi,eo nam ga novi vladika
    Pametniji je no Njegoš
    Dje si ti bio kad je Njegoš zablude prosipa po Crnoj Gori?Odmah bi smo ga smijenili da smo znali za tebe
    hahahahahahahha

    coece jesuli nekad i najmudrije glave svjeta mislile da je zemlja ravna???????!!!!! njegos je odlican pjesnik bio ali je druga prica sto su ga manipulacije njegovih ucitelja i pogresno shvatanje srpstva-pravoslavlja u crnoj gori okrenule na to da pokusa da utopi crnogorce u to srpstvo nekako....
    Rijeka će naših vala,
    Uskacući u dva mora,
    Glas nositi okeanu,
    Da je vjecna Crna Gora

  7. The Following User Says Thank You to Patriota For This Useful Post:


  8. #207
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Patriota View Post
    coece jesuli nekad i najmudrije glave svjeta mislile da je zemlja ravna???????!!!!! njegos je odlican pjesnik bio ali je druga prica sto su ga manipulacije njegovih ucitelja i pogresno shvatanje srpstva-pravoslavlja u crnoj gori okrenule na to da pokusa da utopi crnogorce u to srpstvo nekako....
    Naravno.
    Crna Gora je jedina zemlja u svijetu dje su prvo napisane istorije ( na osnovu bajki, predanja i mitova), pa se tek onda poslo u arhive da se pogledaju dokumenta!
    Naravno, prvo su napisane bajkovite istorije da bi se Crnogorci izludjeli i da bi im se promijenio identitet.
    Tako je Sima Sarajlija, izmedju ostalih, bio napisao "istoriju" Crne Gore, naravno nikada nije bio ni u jedan arhiv, niti je pogledao bilo koji dokument ?!?!
    Last edited by Ćipur; 25-01-07 at 21:02.

  9. #208
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    Uopste nijesam primijetio da Amfilohije negira Crnogorce.A ne znam kako bi to uopste bilo moguce,s obzirom da je i sam Crnogorac.
    Pa zar nije Amfilohije izjavio da su "Crnogorci komunisticka kopilad" ?
    Amfilohije Crnogorac?
    Jesi li ti sa neke druge planete ili si samo na nekim jacim drogama?


    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    Pored Njegosevih,Markovih,Nikolinih,Ljubisinih i djela svih vidjenijih Crnogoraca prije WW2 ja da zakljucujem iz americkih dokumenata jesu li Crnogorci Srbi???????????
    Pa dje ces naci vjerodostojnije dokumente od tih Americkih? I ne zakljucujes ti tu nista od Amerikanaca, vec od nasih ljudi, Crnogoraca, koji su se deklarisali tu kao Crnogorci.
    Vec ti je objasnjeno zasto su Njegos i ostali bili naklonjeni Srbiji.


    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    Uvijek bili,jesmo i uvijek cemo ostat' .....,Vasojevici,Brdjani,Crnogorci,Srbi (da da,sve to).
    Dodaj jos i Rusi, da mocnije zvuci.


    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    Ima li iko ovdje obraza da kaze da su popis,referendum i parlamentarni izbori u CG bili demokratski? !
    Referendum su pazljivo nadgledale Evropa i Svijet, tako da ako oni smatraju da je sve bilo regularno ja cu im vjerovati na rijec. Ja znam da je tebi milije da vjerujes kako se citav Svijet urodio protiv Srba, kako su opsjednuti Srbima i kako jedva cekaju nesto da vam napakoste... ali masta je jedno a realnost je drugo.
    Popis s' pocetka 90tih se poklapa sa izjasnjavanjem nasih emigranata u Americi 1900 tako da ne vidim sto je i tu neregularno.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  10. #209
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Da nemas ovaj tekst nedje prepisan jer mi treba a ne mogu bas sve da iscitam sa slike?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  11. #210
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Skrek imas na Digitalna biblioteka Montenegrina !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  12. #211
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Cuo sam da je jedan dio Rumuna srpske vjere. Znas li sto o tome?
    pravoslavna , katolicka, muslimanska vjeroispovjest ali srpske vjere nema. Cisto da se ne brka nacionalnost i vjeroispovijest. Srbin je nacionalnost, a moze bit raznih vjera.

  13. #212
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kokaina View Post
    Srbin je nacionalnost, a moze bit raznih vjera.
    Istina je.
    Postoji jedno 20-30 katolika i muslimana na ovoj planeti koji se izjasnjavaju kao Srbi.
    Bas su Srbi multivjerska nacija, kao Njemci, ili Albanaci, ili Crnogorci.
    Naravno, zahvaljujuci tih 20 Srba muslimana i katolika, Srbi ustvari nijesu vjerska grupa. :blah:

  14. #213
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Znači brojka od 20-30 muslimana i katolika koji se izjašnjavaju kao Srbi, je za respekt? Zahvaljujući toj grandioznoj brojci može se reći da su Srbi multivjerska nacija?
    Srbi jesu multiverska nacija.U današnjoj Srbiji postoji više desetina hrišćanskih verskih zajednica(adventisti,evanđelisti,nazareni itd.) uglavnom protestantske orijentacije koje deluju od sredine 19 veka a zvanično od 1903.Njihov broj se procenjuje na nekih 200 000 možda i 300-400 000.Sve su to Srbi iako nisu pravoslavci i svetosavci a ima ih možda više nego što ima Crnogoraca.
    Postojali su i Srbi-katolici,jer je i barski biskup nosio naslov "primus srpski" a zbog čega bi imao takvu titulu da nije bilo Srba-katolika.
    Srbi-katolici su asimilovani od Hrvata jer je Rimokatolička crkva nametnula takvu orijentaciju.
    Postojali su i Srbi-muslimani koji su pretvoreni prvo u Muslimane a onda u Bošnjake.

  15. #214
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Istina je.
    Postoji jedno 20-30 katolika i muslimana na ovoj planeti koji se izjasnjavaju kao Srbi.
    Bas su Srbi multivjerska nacija, kao Njemci, ili Albanaci, ili Crnogorci.
    Naravno, zahvaljujuci tih 20 Srba muslimana i katolika, Srbi ustvari nijesu vjerska grupa. :blah:
    A pritom Bugara, koji su udaljeniji od Rima od nas ima katolika preko 50.000.

  16. #215
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    A pritom Bugara, koji su udaljeniji od Rima od nas ima katolika preko 50.000.

    22 000 muslimana se u Crnoj Gori izjasnilo kao Crnogorci!
    Ja sam izuzetno ponosan na to!
    Prava smo nacija, nacija koja nije omeđena vjerom. Kao Albanci, Njemci ...
    Last edited by Ćipur; 28-01-07 at 01:49.

  17. The Following User Says Thank You to Ćipur For This Useful Post:


  18. #216
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Prava smo nacija, nacija koja nije omeđena vjerom. Kao Albanci, Njemci ...
    Albanci? Pa zar nema Albanaca Katolika i Muslimana?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  19. The Following User Says Thank You to shrek For This Useful Post:


  20. #217
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima jos i pravoslavnih, kao i kod Njemaca katolika, adventista, muslimana.... i on kaze u tom smislu da te nacije nijesu omedjenje jednom vjerom vec sa vise.

  21. The Following User Says Thank You to Hari Krisna For This Useful Post:


  22. #218
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Albanci? Pa zar nema Albanaca Katolika i Muslimana?
    Ima i pravoslavnih Albanaca, nisam siguran ali čak mislim da ih ima i više nego katolika. Elem, to je Ćipur i rekao, nisi ga razumeo dobro.

  23. #219
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ima jos i pravoslavnih, kao i kod Njemaca katolika, adventista, muslimana.... i on kaze u tom smislu da te nacije nijesu omedjenje jednom vjerom vec sa vise.
    Ahaa, pogresno sam razumio sto je htio da kaze...

    Hvala na odg i tebi i ssinu!
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  24. #220
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Hari bio brži. Kad smo kod toga setimo se da su se Nemci međusobno svojevremeno gotovo istrebili u verskim ratovima reformacije i kontrareformacije. Izuzetno krvavi ratovi su to bili.

    Albanci su bili pošteđeni ovih verskih trvenja zbog specifičnosti svog društva i velike svesti o krvnoj povezanosti. Naravno radi se o plemenskom ustrojstvu i ostavštini Leke Dukađinija.

    Mislim da su pravoslavni koji žive daleko na jugu ostali izvan ovih kanona, ali opet - nisam siguran, ako neko ima da potvrdi baš bi me to interesovalo.

  25. #221
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Postoje Gege koji su sjeverni Albanci i koji imaju iste obicaje s Crnogorcima i postoje Toske koji su juzni Albanci i koji nemaju cak ni plemensko ustrojstvo (cini mi se, jer sam davno to cita).

  26. #222
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Postoje Gege koji su sjeverni Albanci i koji imaju iste obicaje s Crnogorcima i postoje Toske koji su juzni Albanci i koji nemaju cak ni plemensko ustrojstvo (cini mi se, jer sam davno to cita).
    Gege i Toske je prilicno uopstena podjela - koja je vise bila vezana za raspravu oko knjizevnog jezika. Sto se tice plemenskog ustorjstva - da, na jugu ga nije bilo, mada su patrijahalne porodicne zajednice itekako bile drustveni osnov i u djelovima Juzne Albanije i danasnje Istocne Makedonije. Razlog zbog cega to nije upgeade-ovano u plemenske organizacije? Nisam pametan... Mogu samo da pretpostavljam.


    Juzni dio Albanije, gdje pravoslavci i zive (nazivaju ih Chamerioti), zajedno sa grckom manjinom (Djirokastro je najveci grad oblasti...koja je prilicno zaostala) je dugo smatran kulturno najnaprednijim dijelom Albanije - sto ima vise veze sa uticajme Grcke, nego samom religijom. S druge strane, centar katolika (kojih je najmanje) je Skadar. Naravno, muslimani su apsolutna vecina.

    Price o nacionalnom jedinstvu uprkos religijskim podjelama - imaju ponajvise veze sto Albanci uprkos promjeni vjere nisu mogli poprimiti drugacije nacionalno identifikovanje zbog nikad oslabljenog patrijahalnog drustva (i s tim u vezi - jakih drustveno-porodicnih veza) - ali ponajvise zbog jezika (sto je kod Slovena dovelo do potpuno drugacijeg procesa...)
    Last edited by Bonja the Zmaj; 30-01-07 at 11:39.
    Vecina ljudi je zla

  27. #223
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Činjenica koja jako boli Velike Srbe! Istinita naravno, ja ne baratam bajkama

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ima i pravoslavnih Albanaca, nisam siguran ali čak mislim da ih ima i više nego katolika. Elem, to je Ćipur i rekao, nisi ga razumeo dobro.
    Primjetio sam nešto vrlo zanimljivo.
    Veliki Srbi kad uđu u raspravu o crnogorskoj naciji, pokušavaju da prikažu činjenicu što se veliki (procentualno) broj muslimana i katolika izjašnjavaju kao Crnogorci, kao sramotnu i uvrijedljivu činjenicu.
    Međutim, kad istim tim Velikim Srbima ukažeš da su Crnogorci činjenicom da ih ima i katolika i muslimana i pravoslavnih, da su Crnogorci PRAVA nacija, PRAVI NAROD, kao recimo Njemci ili Albanci, za razliku od Srba, koji su čista vjerska pravoslavna grupa, kad Velikim Srbima dakle ukažeš na to, ta ih činjenica izuzetno zaboli!
    Izuzetno ih zaboli kad shvate da se muslimani i katolici u Crnoj Gori osjećaju kao dio CRNOGORSKOG bića, znači tada u trenu shvate da su to odlike pravog naroda, naroda koji ima svoju vlastitu istoriju, tradiciju, običaje. To ih naravno jako zaboli, jer im odmah napraviš poređenje sa Albancima, za koje svaki Veliki Srbin, ZNA DA SU čisti, originalni narod. Dakle, Velike Srbe jako zaboli kad shvate da Crnogorci imaju sve odlike originalnih, samobitnih, istrorijskih naroda. Kad Velikim Srbima kažeš: "Mi smo prava nacija, ima nas sve tri vjere, a vi ste samo vjerska grupa", to ih jako zaboli!
    Ovo sam od skoro primjetio.

    Inače, vjerovao ili ne, vjerovatno ne znaš, jedna od taktika osrbljavanja Crnogoraca u posljednjih 15 godina bila je priča kafanskih, uličnih srbizatora:
    "Eto muslimani se izjašnjavaju kao Crnogorci, e ja neću kad se oni izjašnjavaju, sramota je velika što se muslimani izjašnjavaju kao Crnogorci"!!!
    Kod jednog priglupog sloja to je dalo ploda, i posrbljeni su na tu foricu! Međutim, siguran sam, već njihova đeca (veće svijesti valjda), odbačiće te fore i fintice kao jadne i pokvarene.
    Last edited by Ćipur; 30-01-07 at 12:08.

  28. #224
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Price o nacionalnom jedinstvu uprkos religijskim podjelama... ponajvise zbog jezika
    Tome treba dodat da su se njihovi hriscani i muslimani zajedno borili za stvaranje Albanije isto ka sto su se niksicki i podgoricki muslimani sa ostalim Crnogorcima zajedno borili za oslobadjanje ostalih djelova Crne Gore.

  29. #225
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Primjetio sam nešto vrlo zanimljivo.
    Veliki Srbi kad uđu u raspravu o crnogorskoj naciji, pokušavaju da prikažu činjenicu što se veliki (procentualno) broj muslimana i katolika izjašnjavaju kao Crnogorci, kao sramotnu i uvrijedljivu činjenicu.
    To je odlična stvar a ne sramota jer to znači uspostavljanje striktne granice između verskih pitanja i političkog života gde nijedna religija ne može da se proglasi "državnom" pa da se petlja u dnevnu politiku. To će takođe dovesti do lakšeg uspostavljanja pravog građanskog društva. I insistiranje na tome je lek protiv talibanskog nacionalizma. Bilo bi jako lepo kad bi crnogorska nacija zauvek uspela tako da se definiše, ja najiskrenije navijam za to. Ipak, čini mi se da postoji tendencija kopiranja uslovno rečeno "srpskog" modela. Meni se bar čini da sintagma "pravi Crnogorac" danas sve više označava Katunjanina stalno nastanjenog u CG koji govori crnogorski i pripadnik je CPC. Što znači da bi taj Crnogorac katolik ili musliman (i svi ostali koji se ne uklapaju u ovaj model) bili "manje" Crnogorci. A znamo koliko ljudi u Crnoj Gori vole da budu manji u bilo čemu.

    Takođe mislim da je potezanje pitanja jezika na ovaj način kako se to radi u Crnoj Gori čist autogol. Čitam onog Radulovića što si postovao na temi o jeziku i hvata me nelagoda kad vidim da se neko onako koprca, ubeđuje, politizuje i opravdava. Čemu sve to, i žali bože uludo potrošene energije. Ako hoćeš crnogorski, ne pričaj mnogo, daj kratko pragmatično objašnjenje, proglasi, uvedi i ćuti. Ne talasaj, ne ispravljaj krive drine i ne pravi problem većim nego što on jeste. Najpraktičnije rešenje je bilo uopšte ne promovisati to pitanje u vrhunski politički problem. Nažalost, sada je suviše kasno za to.

Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jevrem Brkovic: Vuk je Crnogorcima oteo jezik
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 158
    Last Post: 06-01-11, 17:38
  2. Ustav i naziv sluzbenog jezika
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 97
    Last Post: 04-10-06, 16:38
  3. KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??
    By Knjaz in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 19-03-04, 00:11
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52
  5. Za profi borce protiv fasizma - evo ga u Crnoj Gori, danas
    By SKOJ in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16
    Last Post: 09-02-04, 09:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •