Page 3 of 10 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 233

Thread: Crnogorci- svoj narod ili srbi?

  1. #51
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by igy View Post
    Crnogorci- svoj narod ili...
    Svoji na svome. Bez 'ili'.

  2. #52
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Cipir je lijek za srpske kvaziistoricare tipa Deretic i slicno koji idu tolko daleko da su Homera prozvali Momirom i da je Ilijada napisana na stari srpski jezik.

    Izgleda da na postene crnogorske istoricare taj lijek ne djeluje.Pitajte Zivka Andrijasevica ko su bili Crnogorci prije komunizma.
    No,koliko ste objektivni,i njega cete proglasit' "********m".
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  3. #53
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    Izgleda da na postene crnogorske istoricare taj lijek ne djeluje.Pitajte Zivka Andrijasevica ko su bili Crnogorci prije komunizma.
    No,koliko ste objektivni,i njega cete proglasit' "********m".
    Mislim da Zivko i ja imamo isto razmisljanje o tome. Znam, jer smo razgovarali. Ne znam okle ti crpis te (dez)informacije.

  4. #54
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ovaj izbor patrijarha se desio poslije 1403...
    opet ti kazem, istorijski izvoris u kontradiktorni. kad bi se brojali jedni i drugi, cini mi se da bi brojnost jednih bila mnogo veca cak i feljton u republici koji je isao ovih dana, cini mi se podrzava moju tezu - a sami znamo cija je republika
    i evo novi podatak - jedno krilo srpske vojske vodio bosanski vlastelin Vlatko Vukovic, Katolik, cija je teritorija obuhvatala npr moj niksic, i veci dio zapadne crne gore sam stefan prvovjencani je razmisljao o prelasku u katolicanstvo, a srbija je u to vrijeme balansirala izmedju rima i kostantinopolja, na kraju i definitivno otisla u pravoslavlje...
    Just to slip the skin...

  5. #55
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Mislim da Zivko i ja imamo isto razmisljanje o tome. Znam, jer smo razgovarali.
    Ne znam okle ti crpis te (dez)informacije.
    Covjek je bar hiljadu puta izjavio da su Crnogorci bili Srbi.Pa,nijedan posten i objektivan covjek to ne moze da spori.N
    I nikad mi nece bit jasno kako mozete da tvrdite da NIKO u Crnoj Gori nije umio da shvati razliku izmedju srpstva i pravoslavlja.Sto se na prozvase Rusima,Grcima,Gruzijcima ili Etiopljanima no bas Srbima?
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  6. #56
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    Covjek je bar hiljadu puta izjavio da su Crnogorci bili Srbi.
    Ja to nijesam tako razumio, a ima sam prilike da se upoznam s njegovim izjavama. No, najbolje je da ti postujes to sto kazes da je reka i da zavrsimo o tome.
    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    I nikad mi nece bit jasno kako mozete da tvrdite da NIKO u Crnoj Gori nije umio da shvati razliku izmedju srpstva i pravoslavlja.Sto se na prozvase Rusima,Grcima,Gruzijcima ili Etiopljanima no bas Srbima?
    Zato sto su nam Srbi donijeli pravoslavlje. Zasto se muslimani ne prozvase Arapima?

  7. #57
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    i naravno, kosovski boj ima i drugu stranu, od koje ja ne bjezim: cinjenica da je npr kostantin dejanovic pomagao turcima za pripremu boja...

    evo nesto o balsicima:
    Na novcu Balšica se dosledno pojavljuje vucja glava okrenuta nadesno i na štitu i na celenci. Ovaj oblik štita i kacige se mogu videti na pecatu duke Balše iz 1385. godine dok se plašt i kruna detaljnije raspoznaju na novcu Balše III. Ima dosta sporova o izgledu samog štita, u kasnijim varijantama grba Balšica javljaju se i osmokrake srebrne ili zlatne zvezde. Rumunska porodica Bals, koja pretenduje da vodi poreklo od zetskih Balšica, takode na svom grbu ima osmokraku zlatnu zvezdu na crvenoj podlozi. Obrenovici su koristili svoje porodicne veze sa ovom rumunskom porodicom da predstave da i sami vode poreklo od Balšica, dakle i Nemanjica tako da su zbog toga legalni naslednici srpske krune.Prvi pomen vlasteoske porodice Balšic nalazi se u povelji koju je car Uroš izdao Dubrovackoj republici 1360. g. Ne zna se ništa pouzdano o njihovim precima a romanska osnova prezimena je navodila neke istoricare da ih traže medu napuljskim i provansalskim plemstvom.
    Rodonacelnik porodice, Balša I, je upravljao samo jednim selom da bi uz pomoc sinova uskoro ovladao Gornjom Zetom, Skadrom i teritorijom do Kotora, moguce je cak da su upravljali i Barom. Ratovali su i sa albanskim vlastelinom Karlom Topijem gde je Đurad pao i zarobljeništvo da bi kasnije (1366.) bio osloboden po uspostavljanju mira. Vec 1368. Đurad kontroliše i Ulcinj - postavši mocan vlastelin više ne priznaje Uroša za svog gospodara i dolazi u sukob sa njim. On se pominje uz kneza Lazara 1375. kao sazivac crkvenog sabora što govori o njegovom nesumnjivom uticaju i moci.

    Nasleduje ga najmladi brat Balša II koji je potukao kralja Tvrtka i uz posredovanje Venecije sklopio mir 1385. Turci su sve više upadali na njegovu teritoriju i on gine u boju na Saurskom polju iste, 1385. g. Unuk Balše I, Đurad se pojavljuje kao naslednik i u prvi mah im se i pridružuje da bi se okrenuo protiv njih i prešao u katolicanstvo obecavši svoje zemlje papi Bonifaciju IX ukoliko ne bi imao naslednika. Njegov sin, Balša III, je krenuo u zauzimanje starih poseda svoje porodice i uz pomoc Turaka je zauzeo Skadar. Vešto balansirajuci izmedu Venecije, Ugarske i Turaka je uspeo da održi svoje posede; umire na dvoru svog ujaka despota Stefana Lazarevica koji postaje naslednik zemalja Balšica jer Balša III nije imao muških naslednika. Venecija je brzo reagovala i osvojila sve gradove pod vlašcu Balšica.
    Just to slip the skin...

  8. #58
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasto se muslimani ne prozvase Arapima?
    To pitanje ja tebi treba da postavim.Ako su se Crnogorci zbog pravoslavlja nazvali Srbima,muslimani (ne zamjerite,stvarno vise ne znam ide li veliko slovo ovdje) su trebali da se nazovu Turcima.Koliko ja znam,Turaka nema u CG.
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  9. #59
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    To pitanje ja tebi treba da postavim.Ako su se Crnogorci zbog pravoslavlja nazvali Srbima,muslimani (ne zamjerite,stvarno vise ne znam ide li veliko slovo ovdje) su trebali da se nazovu Turcima.Koliko ja znam,Turaka nema u CG.
    Zato su i dosli do krize identiteta (da li da se zovu Muslimani ili Bosnjaci ili nesto trece). Zvali su se Turcima dok su Turci bili tu. Najveci dio njih se prozva Bosnjacima, jer su Bosnjaci ti koji su iste vjere ka oni i jaki da im budu zastitnici. Takodje je najveci dio katolika izvan Hrvatske odlucio da se prozove Hrvatima iz istog razloga.
    Last edited by Admiral Krsto Djurovic; 23-01-07 at 19:49.

  10. #60
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    ko su bili Crnogorci prije komunizma.
    Kralju, ti se ponasas ka' da je komunizam trajao hiljadama godina a ne svega 40tak godina. To je nepuna generacija kralju tako da se tu tesko bilo sto moglo promjeniti.

    Uostalom, vi koji za sebe mislite da ste Srbi, objasnite mi kako to da se na prijestonici Crne Gore Cetinju Srbi mogu na jednu ruku izbrojat?! Takodje mi objasnite zar ne bi bilo logicno da ako je Srpstvo ikad postojalo u Crnoj Gori, najjaci temelj bi trebao da mu bude upravo na Cetinju?
    Last edited by shrek; 23-01-07 at 20:09.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  11. #61
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    i naravno, volio bi da mi posaljes onaj link na engleskom...
    za balsice jos ne nadjoh konkretan dokaz na netu da su ucestvovali na kosovskom boju... u svakom slucaju, ako ne nadjem, dugujem ti izvinjenje

    kako skontah iz ovog izvora koji sam nasao, djuradj balsic ucestvuje na crkvenom saboru sa lazarom, kasnije prima katolicanstvo od mletaka, posle drugi djuradj (ili isti) prima katolicanstvo... velika zbrka, jedino sto se moze skontat je da su ceste promjene konfesije bile nista drugo nego politicko orudje u rukama vlastele.
    Just to slip the skin...

  12. #62
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Kralju, ti se ponasas ka' da je komunizam trajao hiljadama godina a ne svega 40tak godina. To je nepuna generacija kralju tako da se tu tesko bilo sto moglo promjeniti.

    Uostalom, vi koji za sebe mislite da ste Srbi, objasnite mi kako to da se na prijestonici Crne Gore Cetinju Srbi mogu na jednu ruku izbrojat?! Takodje mi objasnite zar ne bi bilo logicno da je Srpstvo ikad postojalo u Crnoj Gori da bi najjaci temelj trebao da mu bude upravo na Cetinju?
    prije komunizma nije postoja popis u kome se crnogorci pominju kao nacija. to ipak govori nesto

    sto se cetinja tice, iskreno mislim da se tu radi o nekom tradicionalnom cetinjskom ponosu, zelji da budu posebni i da se razlikuju, mozda tu ima i malo inacenja... jako specificna sredina. inace, veliki broj prijatelja imam gore, volim te ljude. ako iko ima pravo na poseban identitet, to su cetinjski crnogorci!

    inace, mrzim da raspravljam o popisima, procentima, cudima... o tome niko od nas ne treba da razmislja. ni u ciji nacionalno osjecaj ne zelim da se mjesam.
    Just to slip the skin...

  13. #63
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Kralju, ti se ponasas ka' da je komunizam trajao hiljadama godina a ne svega 40tak godina. To je nepuna generacija kralju tako da se tu tesko bilo sto moglo promjeniti.

    Uostalom, vi koji za sebe mislite da ste Srbi, objasnite mi kako to da se na prijestonici Crne Gore Cetinju Srbi mogu na jednu ruku izbrojat?! Takodje mi objasnite zar ne bi bilo logicno da ako je Srpstvo ikad postojalo u Crnoj Gori, najjaci temelj bi trebao da mu bude upravo na Cetinju?
    Ne pominji im Cetinje e nece poc zaspat nocas. Ipak treba bit human.

  14. #64
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    prije komunizma nije postoja popis u kome se crnogorci pominju kao nacija. to ipak govori nesto
    Popisivani su emigranti u Ameriku (krajem 19. i pocetkom 20. vijeka) i svaki se moga izjasnit kako oce. Neki Crnogorci su se pisali ka Srbi neki ka Srbin-Crnogorac (samo jedan, da sam ja vidio), a daleko najvise se pisalo ka Crnogorci. Odnos je bio otprilike isti ka na popis iz 1991-e.


    P.S. Prvi slobodan popis u Crnu Goru je bio 1948-e godine. U okupiranu Crnu Goru nijesi ima mogucnost da se upises ka Crnogorac, Makedonac ili Bosnjak.
    Last edited by Admiral Krsto Djurovic; 23-01-07 at 20:18.

  15. #65
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Kralju, ti se ponasas ka' da je komunizam trajao hiljadama godina a ne svega 40tak godina. To je nepuna generacija kralju tako da se tu tesko bilo sto moglo promjeniti.

    Uostalom, vi koji za sebe mislite da ste Srbi, objasnite mi kako to da se na prijestonici Crne Gore Cetinju Srbi mogu na jednu ruku izbrojat?! Takodje mi objasnite zar ne bi bilo logicno da je Srpstvo ikad postojalo u Crnoj Gori da bi najjaci temelj trebao da mu bude upravo na Cetinju?
    Trebalo je da citiras kompletnu recenicu a ne da izvlacis odredjene rijeci iz konteksta ali nema veze.

    Na osnovu mog iskustva je lako zakljucit kako je komunizam djelovao na Srbe u CG.Mog djeda (otac moga oca) i jos sestoricu uglednih ljudi iz mog kraja,su ubili komunisti (i to nekoliko mjeseci nakon zavrsetka rata).Ja sad imam 27 godina pa izracunaj koliko je on imao onda.
    Moras priznat da su ovakve stvari bar malo uticale na razvoj dogadjaja.

    To za Cetinje me apsolutno ne interesuje.Ja sam Vasojevic,Bogu hvala.
    Mogu samo da kazem da znam nekoliko Srba sa Cetinja i da ih posebno postujem.
    Inace,(tragi)komicno je to sto se veliki broj porodica sa Cetinja tu doselio upravo iz Srbije.Admiral ili Cipur vjerovatno znaju nesto vise o tome.

    A ti mi sad objasni kako mozes nekoga sa sjevera ili iz Boke da ubjedjujes da nije Srbin nego Crnogorac iako se dobro zna koliko dugo su ti predjeli u sastavu Crne Gore.
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  16. #66
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    To za Cetinje me apsolutno ne interesuje.
    Pitam se zasto

  17. #67
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Popisivani su emigranti u Ameriku (krajem 19. i pocetkom 20. vijeka) i svaki se moga izjasnit kako oce. Neki Crnogorci su se pisali ka Srbi neki ka Srbin-Crnogorac (samo jedan, da sam ja vidio), a daleko najvise se pisalo ka Crnogorci. Odnos je bio otprilike isti ka na popis iz 1991-e.


    P.S. Prvi slobodan popis u Crnu Goru je bio 1948-e godine. U okupiranu Crnu Goru nijesi ima mogucnost da se upises ka Crnogorac, Makedonac ili Bosnjak.
    a za vrijeme kralja nikole? ti se rezultati manje-vise ne razlikuju od onih iz vremena kraljevine jugoslavije... sad, pojma nemam na sta je to licilo, da li je narod uopste pitan sta misli o tome, i da li je narod iko ista pitao 1948...
    Just to slip the skin...

  18. #68
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zato sto ste vazda bili "mimo naroda"!

    A,kad smo vec kod Cetinjana,cuo sam jedan vrlo zanimljiv podatak.Naime,jedan od "vasih" istoricara je jednom rekao da je procenat Starocrnogoraca koji su se borili na strani cetnika mnogo veci od procenta Vasojevica,npr.
    Sad me stvarno interesuje je li to istina???
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  19. #69
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    Trebalo je da citiras kompletnu recenicu a ne da izvlacis odredjene rijeci iz konteksta ali nema veze.

    Na osnovu mog iskustva je lako zakljucit kako je komunizam djelovao na Srbe u CG.Mog djeda (otac moga oca) i jos sestoricu uglednih ljudi iz mog kraja,su ubili komunisti (i to nekoliko mjeseci nakon zavrsetka rata).Ja sad imam 27 godina pa izracunaj koliko je on imao onda.
    Moras priznat da su ovakve stvari bar malo uticale na razvoj dogadjaja.

    To za Cetinje me apsolutno ne interesuje.Ja sam Vasojevic,Bogu hvala.
    Mogu samo da kazem da znam nekoliko Srba sa Cetinja i da ih posebno postujem.
    Inace,(tragi)komicno je to sto se veliki broj porodica sa Cetinja tu doselio upravo iz Srbije.Admiral ili Cipur vjerovatno znaju nesto vise o tome.

    A ti mi sad objasni kako mozes nekoga sa sjevera ili iz Boke da ubjedjujes da nije Srbin nego Crnogorac iako se dobro zna koliko dugo su ti predjeli u sastavu Crne Gore.
    Moji su sa Zabljaka, djed mi je bio Crnogorac, otac mi je Crnogorac. Baba mi je isto sa Zabljaka i bas mi kaze da je i ona ono sto su bili njeni roditelji, odnosno Crnogorka. Baba mi ima 70 godina.

    Ne mozes mi reci 'mog djeda su ubili komunisti' i da ti to bude argument ako mi ne kazes zasto su ga ubili? Oces da kazes da su oni sto su se izjasnjavali kao Srbi ubijani za vrijeme Komunizma?

    Cetinje te ne interesuje? Tebe izgleda interesuje samo ono sto ti ide u korist.

    Cetinje je prijestonica Crne Gore i da je ikad bilo toga Srpstva u Crnoj Gori tamo bi trebalo da je najjace. Medjutim, cinjenica je da se Srbi na Cetinju na jednu ruku mogu izbrojat.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  20. #70
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    a za vrijeme kralja nikole? ti se rezultati manje-vise ne razlikuju od onih iz vremena kraljevine jugoslavije... sad, pojma nemam na sta je to licilo, da li je narod uopste pitan sta misli o tome, i da li je narod iko ista pitao 1948...
    Nije postoja popis nacionalnosti za vrijeme Kralja Nikole, no su ubrojani u Srbe oni koji su pricali naski. Tako da je po tome bilo 0% Crnogoraca sto se poklapa sa popisima iz Kraljevine Jugoslavije dje je bilo 0% i Bosnjaka i Makedonaca.

    1948. godine se narod pita i to bio prvi slobodan popis nacionalnosti u CG. Mozda su se neke chetnicke familije prepale i upisali ka Crnogorci, ali je to bio mali broj.

  21. #71
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Jeronimo View Post
    Zato sto ste vazda bili "mimo naroda"!
    Cak i onda kad su drugi bili 500 godina pod Turcima

  22. #72
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne mozes mi reci 'mog djeda su ubili komunisti' i da ti to bude argument ako mi ne kazes zasto su ga ubili? Oces da kazes da su oni sto su se izjasnjavali kao Srbi ubijani za vrijeme Komunizma?
    Sta god da je uradio (a nije uradio nista lose,vjeruj mi) niko nije imao pravo da njega i jos sestoricu ljudi,hladnokrvno ubije (bez ikakvog sudjenja).

    Cetinje te ne interesuje? Tebe izgleda interesuje samo ono sto ti ide u korist.
    Rekao sam da me ne interesuje nacionalna struktura na Cetinju.Cetinjane odlicno poznajem pa me nista od njih zacudilo ne bi (ni pozitivno ni negativno).A i premalo ih je da bi bitnije uticali na ukupno stanje u CG.

    Cetinje je prijestonica Crne Gore i da je ikad bilo toga Srpstva u Crnoj Gori tamo bi trebalo da je najjace. Medjutim, cinjenica je da se Srbi na Cetinju na jednu ruku mogu izbrojat.
    ...A na (tvom) Zabljaku?
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  23. #73
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Cak i onda kad su drugi bili 500 godina pod Turcima

    Da da,i onda.
    Ipak,moram da kazem i to da bi Turci osvojili (i) Cetinje samo da im je to bilo u interesu.Mislim i da su ga "posjetili" nekoliko puta.
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  24. #74
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Nije postoja popis nacionalnosti za vrijeme Kralja Nikole, no su ubrojani u Srbe oni koji su pricali naski. Tako da je po tome bilo 0% Crnogoraca sto se poklapa sa popisima iz Kraljevine Jugoslavije dje je bilo 0% i Bosnjaka i Makedonaca.

    1948. godine se narod pita i to bio prvi slobodan popis nacionalnosti u CG. Mozda su se neke chetnicke familije prepale i upisali ka Crnogorci, ali je to bio mali broj.
    a zasto je taj narod za vrijeme knjazevine popisivan kao srpski?

    1948, i sve dalje do 1981, nikog iz moje porodice nijesu pitali o nacionalnoj pripadnosti na popisu. no, to je pojedinacni slucaj, tako da ne mogu da garantujem da nije bilo izjasnjavanja ranije.

    meni je npr interesantna cinjenica da su se po rezultatima popisa 1948 90% pravoslavnih, u svim krajevima, izjasnjavali kao crnogorci, i u krajevima koji do 1912 nijesu bili dio cg... npr da su se moji rodjaci u goliji sa crnogorske strane granice pisani kao crnogorci, a sa bosanske kao srbi... iste primjere imas po banjanima, sandzaku...
    Just to slip the skin...

  25. #75
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    meni je npr interesantna cinjenica da su se po rezultatima popisa 1948 90% pravoslavnih, u svim krajevima, izjasnjavali kao crnogorci, i u krajevima koji do 1912 nijesu bili dio cg... npr da su se moji rodjaci u goliji sa crnogorske strane granice pisani kao crnogorci, a sa bosanske kao srbi... iste primjere imas po banjanima, sandzaku...
    Sah-mat!
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

Page 3 of 10 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jevrem Brkovic: Vuk je Crnogorcima oteo jezik
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 158
    Last Post: 06-01-11, 18:38
  2. Ustav i naziv sluzbenog jezika
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 97
    Last Post: 04-10-06, 17:38
  3. KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??
    By Knjaz in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 19-03-04, 01:11
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 20:52
  5. Za profi borce protiv fasizma - evo ga u Crnoj Gori, danas
    By SKOJ in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16
    Last Post: 09-02-04, 10:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •