Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 233

Thread: Crnogorci- svoj narod ili srbi?

  1. #26
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Yakuza View Post
    Pa ja i mislim da to dvoje i nisu tako daleki, pogotovo u vremenu u kojem se mi nalazimo. Nego u svakom slucaju - Ja ti kazem kako mislim da to narod vidi. Koliko je podlozan medijima, autoritetima, koliko je povodljiv
    Onda je crnogorski narod fenomen, jer nikoga u par godina ne mozes ubijedit da nije to sto jeste i da jeste to sto nije.

    P.S. Cetinje je vecinski bilo za Jugoslaviju tada, ali nesto se ne mogu sjetit da su govorili da su Srbi.

  2. #27
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Digresija: Plemenska organizacija društva ne postoji kod nikoga na Balkanu, osim kod Crnogoraca i śevernih Albanaca (Gege). Toske, juzni Albanci nemaju to.
    To nijesam znao za Juzne Albance.

  3. #28
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post

    To što se uči na ukrajinskom fakultetu, sve te podatke o Crnogorcima šalju Srbi.
    Sigurno im nece Crnogorci slat takve informacije. No, vremenom ce sve to doc na svoje sad kad imamo drzavu i adresu.

  4. #29
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Yakuza View Post
    Mozes kad narod sam nezna sto je. Ako im se ta dva pojma cine tako blizu.
    Ranije sam vec pomenuo da nas narod nije isti u Pljevlja i na Cetinje, te da su Srbi grupisani u ona mjesta koja su najmanje bila dio nezavisne Crne Gore. Inace, narod stare Crne Gore itekako zna sto je.

    Quote Originally Posted by Yakuza View Post
    Pa dobro i ne velim. Nego kazem da mislim da u tom vremenu narod nije razgranisavao toliko srpstvo sa crnogorstvom. O tome dosta govori sto smo stali rame u rame sa Srbijom i koliko je vojnika odavde poslo u rat
    U to vrijeme omladina nije znala ni koje je vjere a kamoli da raspravlja o filozofiji i dalekoj istoriji ka ja i ti. Znam kad su mi pitali jednog druga (koji je sluzio vojsku tada i poslat je na Dubrovnik) koje je vjere, on reche da ne zna, onda mu jedan Srbin sapnu da je pravoslavac jer je zapamtio da su Crnogorci iste vjere ka Srbi. Jedan drugi je reka da je katolik, a kad su ga pitali kako to zna, reka je da zna zato sto je iz katunske nahije. To su ih ispitivali oficiri JNA dok su vojnici sjedjeli u klupe, jer su imali neko predavanje.
    Last edited by Admiral Krsto Djurovic; 23-01-07 at 01:52.

  5. #30
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Inace, kako javni servis djeluje na mijenjanje politickih misljenja nije diskutabilno.

    Sjecam se kad je ono pocela politika da bude aktuelna, bijah djetic tada, kad sam se raspravlja sa vrsnjakom o tome je li Tito bio dobar ili los. On je mene zborio ono sto je cuo od roditelja, a ja sto sam cuo od mojih, tako da je to bio prakticno razgovor nasih roditelja. On je falio Tita, a kad je cuo mene da govorim da nemam dobra osjecanja prema Titu, ali ni losa nesto posebno, on se skoro uvrijedi i zacudi kako to da neko ne voli Tita. Poslije par godina je postalo popularno da se brlja Tito (i dalje je Milosevic na vlast) i opet pricamo ja i on, a on se sad cudi i uvrijedi kako ja ne mrzim Tita no sam ravnodusan prema njemu.

    Ili ovo, jedna baba na Cetinje gleda dnevnik i sadje na prizimlje puna utisaka o Slavku Perovicu 'ustashi', a onda poche da ga brlja i svasta o njemu. Njeni sinovi je ubijedise da Slavko nije ustasha no da su ovi sto su na vlast i sto imaju medije ovakvi i onakvi, te baba poche da brlja ove sto kontrolisu medije, a da fali Slavka. Podje ona da gleda drugi dnevnik u 23:00 i vrce se dolje i opet svasta o Slavku 'ustashi', itd.

    Glas te babe vrijedi isto kolko i moj i tvoj.

  6. #31
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Sigurno im nece Crnogorci slat takve informacije. No, vremenom ce sve to doc na svoje sad kad imamo drzavu i adresu.
    To se do sad slalo iz Beograda, ti podaci.
    Ali od sada će pitati Živka Andrijaševića i Šerva Rastodera, dakle katedru za istoriju u Nikšiću.

  7. #32
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zamisli ti to a ? Nova himna ,nova zastava a ??? I to je sve smislijo Milo No jos u vrijeme kad su serbi naseli Bjelasicu ( u ledeno doba) himna i zastava je bila veljeserbska Steta sto ni na zastavu (ovu novu Milovu) ne stoji Patek Philipe !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  8. #33
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    evo ovako: iskreno, sasvim mi je svejedno kako se ko u crnoj gori nacionalno izjasnjava; smatram da je bogastvo veliko sto na ovom malom ima toliko nacija, toliko vjera...
    sto se tice te price srbi-crnogorci... 2 brata u kuci, oba pjesivci, starocrnogorci, jedan srbin, jedan crnogorac... gluposti.

    licno, sebe smatram srbinom. tj smatram da sam dio istog naroda koji zivi u beogradu, banjaluci, mom niksicu. dalje, smatram da najbolji odgovor na ovo pitanje, jesmo li ili nijesmo isti narod, najbolje moze odgovoriti na osnovu vremenskog perioda koji pokriva aktuelizaciju ovog pitanja - a taj period, po meni, nije duzi od 60 godina... ne znam, o ovome bi mogli raspravljati danima i danima, povlaciti milion istorijskih dokumenata, pozivati se na one ili one licnosti... ili mozda da i jedni i drugi naucimo da onaj ideal o jednoj i iskljucivoj istini jednog istorijskog pitanja u nasem slucaju jednosavno ne pije vodu

    glavno je da smo mi zdravo. svi
    Smatram da je ovo jedini odgovor koji na ovoj temi zasluzuje paznju. Iz razloga sto je getaway blues iznio sopstveno misljenje, a ne naglabanja, ideoloske zablude i politicka trvenja.

    Politizacija nacionalnog pitanja Crnogoraca rezultat je podlog, neutemeljenog, anahronog i smisljenog napada onih kategorija srpskog drustva koje u posebnosti crnogorskog nacionalnog bica vide problem, opasnost. S druge strane, "obranom" Crne Gore i Crnogoraca na takodje neadekvatan, primitivan i nadasve prostacki nacin, cini se magareca usluga onom dijelu Crne Gore koji sopstvenim kvalitetnim angazmanom zeli pokazati da je ova drzava ipak drugacija od onoga kakvim je mnogi dozivljavaju.

    Pitanje crnogorske nacije, a to bi pokretac ove teme morao da objasni svojim ukrajinskim uciteljima i kolegama, nije pitanje ratova, istorije i romantizma. Pitanje postojanja crnogorske nacije moze se postaviti samo u smislu nacina stvaranja, odrzanja i opstanka. Nikako se ne moze dovesti u sumnju postojanje iste. Ne zato sto smo mi bas posebno nadareni, da se razumijemo.

    Pitanje drzave i nacije, odnosno uzrocno-posljedicne veze izmedju ova dva drustvena fenomena, moze se sagledavati samo kroz objektivnu prizmu opsteprihvacenih nacela koja su savremenom posmatracu vise nego jasna i apsolutno dostupna. Italijani i dan danasnji jacaju nacionalnu svijest filmovima o Garibaldiju, jer su svjesni da je osnivanjem jedinstvene velike drzave na Apeninskom poluostrvu, doslo do formiranja jedne velike nacije. Isto je u Francuskoj proizvela Revolucija predvodjena gologrudom Jovankom.

    Kod naroda ovog podneblja, koji su zivjeli u "dvostrukoj provinciji" (Zapada i Istoka) nacionalni identitet je odredjen prije formiranja drzave, zato sto je malo koja od ovih drzava (a samo je Crne Gora to uspjela na zapadnom Balkanu) uspijevala da kroz vjekove odrzi teritorijalnu autonomiju u odnosu na velike sile i postane prepoznatljiva po odredjenim karakteristikama.
    Alterius non sit qui suus esse potest

  9. #34
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by igy View Post
    U Ukrajini na najelitnijem drzavnom fakultetu gdje studirah prosle god. rekose kako su danasnji crnogorci dio srpskog a makedonci dio bugarsko naroda?!!! Iako mnogo hvale Crnu Goru i mnogo s me cijenili pogotovo poslije nezavisnosti, cesto u predavanjima kazu da trebaju da budu odlucni kao crnogorci cesto se sjetim ovog ranije navedenog!
    Ja Ruse ubijedih godinu dana prije no se odvojismo da smo razlichit` narod i da cemo se odvojit`(o tome mi je bio diplomski rad), tako da se ne daj, momche.

    Arhiepiskop Sava Nemanjić tek 1219. godišta u Zetu uveo pravoslavlje, koje se do tada nalazilo u sastavu srpske arhiepiskopije u Žiči i patrijašije u Peći. Iz toga razloga Njegoš drži da su njegovi sunarodnici etnički i nacionalno Crnogorci, a po vjeri Srbi.
    Ovo ja pokushavam da objasnim narodu: da su mu Srbi bili - pravoslavci, a Turci - muslimani.

    CRNOGORCI - svoj narod.
    Never Complain, Never Explain

  10. #35
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mistral_u_pitanju View Post
    ja mislim da crnogorac uopste nije covek,
    crnogorac to je ustvari zec ! ima sve odlike jednog zeca!
    A ja mislim da si ti fijufic.
    Never Complain, Never Explain

  11. #36
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Odje si opisa pravoslavlje, a srpstvo je i bilo sinonim za pravoslavlje. Samo da napomenem da su Hrvati i Srbi iz Knina, Sinja i okolice porijeklom s ovih prostora tako da to objasnjava slicnost u nosnji, kapama, guslama itd. Dok pravi Srbi nemaju nista slicno s nama osim pravoslavlja (koje su nam oni i donijeli).

    P.S. Ja smatram sve ove sto pricaju srpsko-hrvatski istim narodom, samo zato sto se razumijemo. Od njih su mi najblizi Dalmatinci, Hercegovci i ovi oko Knina i Sinja (bez obizira na vjeru, odnosno, nacionalno izjasnjavanje).
    pravi srbi, krivi srbi ... objasni mi?
    francuz iz normandije i francuz iz provanse - vjerujem da nemaju ni 10% zajednickog genetskog koda, tesko da se i razumija kad pricaju, drugacije imaju i tradiciju i pjesme i sve - al opet, mislim da bi se jako uvrijedili kada bi ti ili bilo ko rekao nekom od njih dvojice da nije pravi francuz ili sicilijanac i covjek iz pijemonta, prus ili neko sa svarcvalda, neko iz devona i lankeseira... ljudi koji su kroz istoriju i ratovali medju sobom (sto se nama hvala bogu nikad nije desilo, niti ce), al isu kroz vjekove znali da su pripadnici istog nacionalnog bica...
    vrijeme nacional-romantizma je davna proslost. to su pitanja koje je zdrava evropa sredinom 19og vijeka zakljucila, kod i velikih naroda se vise ne postavljaju, niti iko o tome razmislja. a u vremenu kada su svi narodi evrope o tome razmisljali (1848, budjenje nacionalne svijesti i stvaranje jakih nacionalnih drzava) crnogorci su, cini mi se, jasno znali i ko su i sta su

    i da te pitam: ti stogi kriterijumi pipadnosti jednoj naciji, na koji nacin se primjenjuju crnogorce? i objasni mi: ako postoje "pravi srbi", onda sigurno postoje i "pravi crnogorci", etnicki cisti - pa da mi objasnis, po kojim kriterijumima se determinisu, koju teritoriju obuhvataju, sta ih odvaja od drugih indoevropskih naroda, kada su doselili na balkan, koji su jasni tragovi njihove posebnosti u vrijeme naseljevanja balkan, da li su sloveni, karakteristicne jezicke odrednice...

    mnogo se narod koji govori istim jezikom i ispovjede istu vjeru na ovim prostorima selio i migrirao u zadnjih 600-700 godina - sa kosova i makedonije u crnu goru, iz sandzaka u vojvodinu, iz istocne srbije u bosnu, iz hercegovine u krajinu, i dalje, iz crne gore u zapadnu srbiju, krajinu, pa i dalje, u austriju, rusiju... sve do pocetka 19og vijeka. i to je ljepota ovog naroda, ta raznolikost, to nema nikakve veze sa genetikom i cudima.
    Just to slip the skin...

  12. #37
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    pravi srbi, krivi srbi ... objasni mi?
    Kad je Sukovic pita Bogoljuba Karica je li i on porijeklom iz Crne Gore, ovaj mu je odgovorio: "Ne. Ja sam pravi Srbin."

    Za Srbe iz Srbije se podrazumijeva da su Srbi, za razliku od Srba iz drugih zemalja (Makedonaca, Crnogoraca, Bosanaca itd. kojima se ne zna sto su no mijanju nacionalnost ka charape).

  13. #38
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    francuz iz normandije i francuz iz provanse - vjerujem da nemaju ni 10% zajednickog genetskog koda, tesko da se i razumija kad pricaju, drugacije imaju i tradiciju i pjesme i sve - al opet,
    Tacno, nemaju puno zajednickog osim drzave. A posto ne postoji velika srbija onda su se Srbi poznavali po pravoslavlju, a danas nije ni to dovoljno no moras bit ne samo pravoslavac no i vjernik SPC. Zato su Makedonci i Crnogorci poceli da idu u svoje Crkve. Makedonci su skoro skroz zapostavili SPC, a Crnogorci ce uskoro osamostalit Crnogorsku Mitropoliju.

  14. #39
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    ljudi koji su kroz istoriju i ratovali medju sobom (sto se nama hvala bogu nikad nije desilo, niti ce),
    Mislis da se nikad nije desio Bozicni Ustanak? Ili da nikad srpska vojska nije harala Crnom Gorom? Zar se u drugi svjetski rat nijesu chetnici borili protiv partizana i obratno? Zar se Balsici nikad nijesu borili protiv nasljednika Nemanjica? Zar nije vas sveti sava zapisa da je Nemanja spalio Crnu Goru? Zar se nijesu Vojislavljevici borili protiv Nemanjica, kad su ovi napali Crnu Goru (tadasnju Duklju)?

    A sad mi nabroj par bitaka dje smo se zajedno borili protiv stranog osvajaca balkanskih naroda, samo nemoj prvi svjetski rat dje ste nas prevarili i izdali da bi nam zbacili Petrovice s prijestola.

  15. #40
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    vrijeme nacional-romantizma je davna proslost. to su pitanja koje je zdrava evropa sredinom 19og vijeka zakljucila, kod i velikih naroda se vise ne postavljaju, niti iko o tome razmislja. a u vremenu kada su svi narodi evrope o tome razmisljali (1848, budjenje nacionalne svijesti i stvaranje jakih nacionalnih drzava) crnogorci su, cini mi se, jasno znali i ko su i sta su
    Dabome:

    1876. godine pita jedan Cheh obican narod u Crnu Goru sto je po narodnosti

  16. #41
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ista tradicija? :lolblue:

    Ne postoje plemena kod Srba, ti si iz nekog crnogorskog plemena, ne postoje plemena, u Sumadiji, Macvi ...
    Crnogorci i Srbi vjekovima su imali potpuno razlicite obicaje, recimo krvna osveta kod Crnogoraca, to ne postoji kod Srba, običaji na sahranama, svadbama, običaji oko krađe, svakodnevni život tvojih predaka i Srba ... NEMAJU NIČEG ZAJEDNIČKOG, što naravno dobro znaš, a ako meni ne vjeruješ i knjigama, pitaj đeda ... :blah:



    Kako da ne, gledali smo u filmu Zona Zamfirova, one pjesme iz Zone Zamfirove, pjevale su se u Pjesivce, Cuce, Čevo, Vasojeviće, Kuče



    :lolblue:

    O da, u proslosti kod Srba je bio rasiren kult Svetog Vasilija Ostroskog, Svetog Petra Cetinjskog, narocito se slavio oko Ćićevca i Baljurevca Sveti Vladimir Dukljanski!

    U svim djelima koje je napisao i u još 1700 pisama nikada u životu Njegoš nije spomenuo Svetog Savu!
    To sve govori, zar ne!



    Mžda su i nekoliko mileniuma željeli da budu zajedno, 10-12 mileniuma su patili da budu zajedno.



    Možeš navesti kada su Hrvati napali Crnogorce?



    Svetosavske bajke su jedine bajke koje su proglašene za pravu istoriju!
    Mislim bajke su bajke, ali nijesu ničim potkrijepljene, te ostaju, naravno, samo bajke! :blah:

    Dakle, tvoji preci su živjeli u plemenima, da li su Srbi imali plemesnku organizaciju društva?
    Tvoji preci su se borili na Carevom Lazu, protiv Napoleona, na Vučjem Dolu, Fundini, Grahovcu ...
    Srbi su se borili na Marici, Kosovu, Pločniku, Ceru, Kolubari, solunskom frontu ...
    Ima li ikakave veze istorija tvojih predaka sa istorijom Srba?
    Navedi jednu bitku za 600 godina koliko su Turci bili na Balkanu, da su se u njoj zajednički borili Srbi i Crnogorci protiv Turaka.
    Postoji li jedan narod sa dvije različite istorije.

    Zašto tvoji preci nijesu slavili Svetog Savu, nego su slavili Svetog Vasilija Ostroškog, Svetog Petra Cetinjskog, Svetog Vladimira Dukljanskog ....???
    ok, idemo polako... prvo to tvoje, pitaj djeda, sto malo i posprdno zvuci ... kada se 91. prvi put izjasnjavalo o nacionalnoj pripadnosti javno, i pokrenule neke teme, upravo sam djeda pitao, tada jos zivog, ciji je otac poginuo na mojkovcu, djede, sta smo mi? a on je rekao: sine, nase rane ce ti reci...

    savindan se ne slavi u cg? ja u subotu idem na 2 mjesta, kod pavicevica pjesivaca, i kod davidovica golijana. svetu petku slave shushici - drobnjaci npr... najmanje se slave svudje "nacionalni sveci", moji slave svetog djordja, majcini arandjelovdan. u svim krajevima se najvise slavi nikoljdan, djurdjevdan, arandjelovdan i jovanjdan otprilike podjednako rasprostranjeni svudje... podji po drobnjacima, jezerima, ili pivi, raspitaj se koliko se legendi vezanih za imena pojedinih geografskih objekata vezu za ime svetog save. kult svetog vasilija, cini mi se, nigdje nije rasprostranjen kao u hercegovini, ili krajini...
    obicaji na sahranama i svadbama - kakve to ima veze sa nacionalnom pripadnoscu? cak se i slavljenje slava razlikovalo od sela do sela, pa bilo to u pomoravlju, crnoj gori ili kordunu. najslicniju svadbu crnogorskoj sam na kosovu gledao
    o pjesmama koje pominjem - dobro znas da sam mislio na narodnu epiku. to, da njegos nije spomenuo svetog savu... kog sveca jeste? i koje je istorijske junake pominjao? sigurno balsice i vojislavljevice

    dje su se moji preci borili, istorijski potvrdjeno: na kosovu, na vucijem dolu, u hercegovackom ustanku, na bregalnici, na mojkovcu, solunskom frontu... valjda ti to govori nesto
    licno, imam utisak da nijesi citao moj post... ili barem da si izvukao ono sto ti odgovara. a ja sam samo govorio ono sto je moj licni osjecaj, a pritom pokusao da budem maximalno dobronamjeran. bez trunke malicioznosti
    Just to slip the skin...

  17. #42
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    i da te pitam: ti stogi kriterijumi pipadnosti jednoj naciji, na koji nacin se primjenjuju crnogorce? i objasni mi: ako postoje "pravi srbi", onda sigurno postoje i "pravi crnogorci", etnicki cisti - pa da mi objasnis, po kojim kriterijumima se determinisu, koju teritoriju obuhvataju, sta ih odvaja od drugih indoevropskih naroda, kada su doselili na balkan, koji su jasni tragovi njihove posebnosti u vrijeme naseljevanja balkan, da li su sloveni, karakteristicne jezicke odrednice...
    Crnogorci su mjesavina Slovena i starosjedilaca (Vlaha) koji su se vremenom slovenizirali, ali zadrzali sve svoje obicaje i tradiciju, dakle od Slovena je preuzet samo jezik. Crnogorci su etnicki isti sa Hercegovcima i narodom oko Knina i Sinja (danasnji Srbi i Hrvati - vjerska podjela: pravoslavac je postaja Srbin, katolik Hrvat). Kod pravih Srba i Hrvata nema gusala, vec je to od ovih iz Hercegovine i okoline Knina i Sinja. Oni, takodje imaju i nasu nosnju i kape, mentalitet, obicaje, krvnu osvetu, plemensku organizaciju, tradiciju itd. itd.

    Zbog ovoga gore navedenog prije bi reka da Crnogorci imaju vise vlaskog gena od slovenskog. Sloveni koji su nam donijeli jezik nijesu bili ekavci te to iskljucuje mogucnost da su to bili Srbi.

  18. #43
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    dje su se moji preci borili, istorijski potvrdjeno: na kosovu, na vucijem dolu, u hercegovackom ustanku, na bregalnici, na mojkovcu, ...
    Ako si Crnogorac nijesu se borili na Kosovo, ako si Hrvat ili Srbin onda jesu.

  19. #44
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Mislis da se nikad nije desio Bozicni Ustanak? Ili da nikad srpska vojska nije harala Crnom Gorom? Zar se u drugi svjetski rat nijesu chetnici borili protiv partizana i obratno? Zar se Balsici nikad nijesu borili protiv nasljednika Nemanjica? Zar nije vas sveti sava zapisa da je Nemanja spalio Crnu Goru? Zar se nijesu Vojislavljevici borili protiv Nemanjica, kad su ovi napali Crnu Goru (tadasnju Duklju)?

    A sad mi nabroj par bitaka dje smo se zajedno borili protiv stranog osvajaca balkanskih naroda, samo nemoj prvi svjetski rat dje ste nas prevarili i izdali da bi nam zbacili Petrovice s prijestola.
    bozicni ustanak - zelenasi i bjelasi... braca iz istih plemena, i to uglavnom iz stare crne gore cetnici i partizani - oces da kazes da su crnogorci bili partizani, a srbi cetnici? licno, u mojoj porodici je bilo i jednih i drugih. balsici protiv nemanjica - mrnjavcevici medju sobom - altomanovic sa urosem - lazar sa dragasem... takvo je vrijeme bilo, "velikasi, proklete im duse..." to ti je sigurno poznato?
    Just to slip the skin...

  20. #45
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Ako si Crnogorac nijesu se borili na Kosovo, ako si Hrvat ili Srbin onda jesu.
    pa procitaj lijepo prvi post: jedni iz krajine, drugi iz golije... balsici se nijesu borili na kosovu? udzbenik za 6ti osnovne u ruke, molicu!
    Just to slip the skin...

  21. #46
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    balsici se nijesu borili na kosovu?
    Ne znam koje udzbenike citas, ali nijesu.

  22. #47
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Crnogorci su mjesavina Slovena i starosjedilaca (Vlaha) koji su se vremenom slovenizirali, ali zadrzali sve svoje obicaje i tradiciju, dakle od Slovena je preuzet samo jezik. Crnogorci su etnicki isti sa Hercegovcima i narodom oko Knina i Sinja (danasnji Srbi i Hrvati - vjerska podjela: pravoslavac je postaja Srbin, katolik Hrvat). Kod pravih Srba i Hrvata nema gusala, vec je to od ovih iz Hercegovine i okoline Knina i Sinja. Oni, takodje imaju i nasu nosnju i kape, mentalitet, obicaje, krvnu osvetu, plemensku organizaciju, tradiciju itd. itd.

    Zbog ovoga gore navedenog prije bi reka da Crnogorci imaju vise vlaskog gena od slovenskog. Sloveni koji su nam donijeli jezik nijesu bili ekavci te to iskljucuje mogucnost da su to bili Srbi.
    kojih slovena? i sta su vlasi - oni sto zive u istocnoj srbiji, ili oni koje je srpski narod zvao vlasima - a to su otprilike svi oni koje su zatekli na balkanu kad su dosli? primorci - vlasi. iliri - vlasi. tracani - vlasi, vizantijci - vlasi...
    Just to slip the skin...

  23. #48
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    bozicni ustanak
    Postoji izvjestaj neutralnih medjunarodnih posmatraca koji pisu o masakru koji Srbi vrse u Crnu Goru i pozivaju na vojnu intervenciju americkih i britanskih snaga da se sprijeci pokolj.

    Ako znas engleski dacu ti link za taj izvjestaj.

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    kojih slovena? i sta su vlasi - oni sto zive u istocnoj srbiji, ili oni koje je srpski narod zvao vlasima - a to su otprilike svi oni koje su zatekli na balkanu kad su dosli? primorci - vlasi. iliri - vlasi. tracani - vlasi, vizantijci - vlasi...
    Kad sam pominja Vlahe, mislio sam iskljucivo na Crne Vlahe.
    Last edited by Hari Krisna; 23-01-07 at 17:47.

  24. #49
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Admiral Krsto Djurovic View Post
    Postoji izvjestaj neutralnih medjunarodnih posmatraca koji pisu o masakru koji Srbi vrse u Crnu Goru i pozivaju na vojnu intervenciju americkih i britanskih snaga da se sprijeci pokolj.

    Ako znas engleski dacu ti link za taj izvjestaj.
    postoji hiljadu tekstova, knjiga i cuda napisanih na ovu temu. opet, mislim da je isorijska gradja koja podupire moju tezu mnogo sira, i da su bozicni ustanak gusili domaci bjelasi, da je npr u niksickom garnizonu u to vrjeme bilo 9(!) srbijanskih vojnika, da je to bio iskljuciv sukob izmedju brace. mislim da se cak od svih zelenasa - federalista niko nije negirao pripadnost srpskom nacionalnom bicu, o tome su i drljevic i popovic pisali izmedju ratova cini mi se.

    za balsice evo trazim, nasao sam podatak da su upravo oni preuzeli kontrolu nad zapadnim kosovom u prvim godinama 15og vijeka i da su direktno podrzali izbor srpskog patrijarha kojeg je predlagao vuk brankovic, kao poglavara zajednicke crkve
    Just to slip the skin...

  25. #50
    Admiral Krsto Djurovic Guest

    Default

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    postoji hiljadu tekstova, knjiga i cuda napisanih na ovu temu.
    Vrlo je vazno ko to pise. Razlika je ogromna izmedju tekstova srpskih naucnika tipa Jovana Deretica i zvanicnih izvjestaja 'neutralnih medjunarodnih posmatraca'.
    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    za balsice evo trazim, nasao sam podatak da su upravo oni preuzeli kontrolu nad zapadnim kosovom u prvim godinama 15og vijeka i da su direktno podrzali izbor srpskog patrijarha kojeg je predlagao vuk brankovic, kao poglavara zajednicke crkve
    Jesi li zna da su Balsici bili katolici kao i tadasnja Crna Gora do 1403. godine kad nam vladar umire a sin mu je maloljetan te ga majka Jelena nagovori da promijeni zvanicnu vjeru u pravoslavnu?

    P.S. Jelena je bila scer srpskog vladara te je razumljivo zasto je zeljeda da promijeni drzavnu vjeru u Crnu Goru (tadasnju Zetu). Balsici su vladali od 1360 do 1421.

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jevrem Brkovic: Vuk je Crnogorcima oteo jezik
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 158
    Last Post: 06-01-11, 17:38
  2. Ustav i naziv sluzbenog jezika
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 97
    Last Post: 04-10-06, 16:38
  3. KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??
    By Knjaz in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 19-03-04, 00:11
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52
  5. Za profi borce protiv fasizma - evo ga u Crnoj Gori, danas
    By SKOJ in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16
    Last Post: 09-02-04, 09:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •