Results 1 to 7 of 7

Thread: Os

  1. #1
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    74
    Thanks Thanks Given 
    13
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    12 Posts

    Default Os

    Preporuke. Šta je bolje? Zbog čega? Koristio sam linux Manjaro svidio mi se dosta. Trenutno koristim idalje win 10 ali razlog igrice... Ali inace po čemu je linux bolji od win? Osim što znam da drajveri skoro pa nisu potrebni na linux, a na win za sve...

    Sent from my SM-A305F using Tapatalk

  2. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    583
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Šta je bolje u odnosu na šta ? Ako misliš na neki linux distro u odnosu na neki drugi distro onda se to pitanje svodi na pitanje ukusa neko voli čokoladnu tortu a neko voćnu, e sad kod linuxa možeš da biraš desktop okruženje
    što je po meni prednost u odnosu na win ti možeš da koristiš manjaro sa GNOM desktop okruženjem a ja mogu da koristim ubuntu sa GNOM desk. okr. s tim što sveko ima svoj software repo. pa ja mogu da imam noviju verziju
    nekog softwarea dostupnu u mom repou u odnosu na tvoj repo.

    E sad šta je bolje zavisi a i trebao bi da promijeniš par distribucija pa da vidiš sam šta je bolje za tebe

    Ja koristim Mint sa mate desktop okruženjem to je ustvari debian platforma koja se oslanja na ubuntu i za skoro sve postoji .deb sofware na pr viber ili anydesk ili visual studio code milim na neki software koji se ne nalazi u repou moje distribucije,
    Po meni linux je bolji od win-a jer je dosta brži, anrivirus ti be brani da instaliraš najobičniji program koji nema njihov serifikat i odmah ga predstavlja kao prijetnu. Primjetio si da drajveri nije da ne trebaju trebaju ali dođu u kernelu tako da je samo
    updajte-uješ software redovno i hardewer kao na pr wifi antena ili neki usb uređaj je samo plug and play.

    linux je dosta stabilniji ja moj računar ne gasim po nedjelju dana i programi se ne "crash-uju" sve radi kako treba

  3. The Following User Says Thank You to Vido89 For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Osim što znam da drajveri skoro pa nisu potrebni na linux
    Ovo me je zaboljelo.

  5. #4
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,625
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    830
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    kad svecano neko napise krsten window manager za linuks nek se jave

  6. #5
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    74
    Thanks Thanks Given 
    13
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vido89 View Post
    Šta je bolje u odnosu na šta ? Ako misliš na neki linux distro u odnosu na neki drugi distro onda se to pitanje svodi na pitanje ukusa neko voli čokoladnu tortu a neko voćnu, e sad kod linuxa možeš da biraš desktop okruženje
    što je po meni prednost u odnosu na win ti možeš da koristiš manjaro sa GNOM desktop okruženjem a ja mogu da koristim ubuntu sa GNOM desk. okr. s tim što sveko ima svoj software repo. pa ja mogu da imam noviju verziju
    nekog softwarea dostupnu u mom repou u odnosu na tvoj repo.

    E sad šta je bolje zavisi a i trebao bi da promijeniš par distribucija pa da vidiš sam šta je bolje za tebe

    Ja koristim Mint sa mate desktop okruženjem to je ustvari debian platforma koja se oslanja na ubuntu i za skoro sve postoji .deb sofware na pr viber ili anydesk ili visual studio code milim na neki software koji se ne nalazi u repou moje distribucije,
    Po meni linux je bolji od win-a jer je dosta brži, anrivirus ti be brani da instaliraš najobičniji program koji nema njihov serifikat i odmah ga predstavlja kao prijetnu. Primjetio si da drajveri nije da ne trebaju trebaju ali dođu u kernelu tako da je samo
    updajte-uješ software redovno i hardewer kao na pr wifi antena ili neki usb uređaj je samo plug and play.

    linux je dosta stabilniji ja moj računar ne gasim po nedjelju dana i programi se ne "crash-uju" sve radi kako treba
    Ja sam koristio dosta linux distro oprobavao koje mi sve leže najviše za sada Manjaro on je baziran na arcu. Probao sam svakakve. Pogledaj Deepin jer je on kao win 10 on je isto baziran na debain čini mi se i Zorin OS. Sad ne znam da li si ih kad probao. Ja kada sam tražio neki linux više sam pribjegavao da bude sličan windowsu. Sad me nije briga liči li. Manjaro mi se sviđa ima te neke efekte to neko okruženje možeš da instaliraš sa onog njihovog managera i može posebno čini mi se i deb pakete

    Sent from my SM-A305F using Tapatalk

  7. #6
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    583
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by umart View Post
    kad svecano neko napise krsten window manager za linuks nek se jave
    Vjerovatno misliš na desktop menager a šta je navikao si na explorer pa ti ništa ne valja, šta hvali GNOME-u, MATE-u, KDE-u, Unity, Cinnamon-u ?
    Čar linuxa je što možeš ako ti se nešto ne sviđa da uzmeš određeni desktop manager i prilagodiš ga onako kako ti odgovara

  8. #7
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,625
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    830
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    ne,mislim na window manager i ni jedan ne valja,svaki je ostao u 2003coj.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •