Results 1 to 13 of 13

Thread: ETFs

  1. #1
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    9 Posts

    Default ETFs

    Zdravo svima,

    Planiram dugorocno (10ak godina) da ulazem novac, pa me zanima gdje je najbolje po vasem misljenju sigurno investirati?
    Nekretnine me ne privlace, jer ne donose dovoljno veliku zaradu za trud koji se ulaze. Tipa, na nekretinu od 40-50k se moze uzeti 200-250 eura, sto je isplata za 20godina, a mora se ulagati, renovirati, i plus je to pod pretpostavkom da je non-stop izdata, sto je nemoguce.

    Privatni biznis me ne privlaci, jer i ovako radim dosta, pa ne bih da se dodatno ukljucujem u aktivnosti.

    Najbolja i najsigurnija opcija mi se cini ulaganje u ETF-ove.
    Krenuo sma da ulazem i u stranu berzu, ali bih nesto sigurnije, sto ce stititi od situacija kakva je upravo sad, gdje se sve srusilo (imam trenutno akcije DOCN, CFLT, TEAM, U). ETFovi su manje podlozni tome.

    Najvise bih ulagao u Vangard-ove VOO i VTI.

    Sta vi mislite o tome? Da li je sigurna investicija, koliki povrat se moze ocekivati?
    Volio bih da iskusni ekonomisti daju misljenje.

  2. #2
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Nijesam iskusni ekonomista ali ti mozda mogu pomoci oko toga.
    Prije svega, isprati trenutak u kom se trenutno nalazi s&p 500 index. Procitao bih ovo da sam na tvom mjestu: https://www.investopedia.com/ask/ans...urn-sp-500.asp i usput pogledaj sta bi moglo da se desi ako bi usao u tu pricu u losem trenutku. Pogledaj npr pad koji se desio 2000. godine, trziste se oporavilo tek 2003. godine, da bi 2005. i 2007. povrat bio daleko ispod godisnjeg prosjeka, pa 2008. opet cuvena ekonomska kriza. Ovo govorim u kontekstu tvoje odluke da ulazes na 10 godina. Mislim da je jako bitan momenat kad se ulazi u takvo ulaganje jer nepovoljan period + kratak rok ulaganja = gubitak. Niko ne zna sta donosi naredni period, zbog svih napetosti oko Rusije a u bliskoj mogucnosti moguce i zbog Kine i kako to sve moze uticati na trziste.

    Sa druge strane, ulaganjem u VOO ili VTI postajes americki porezni obveznik, sto znaci da si obavezan da placas 30% na dividende i kapitalnu dobit. Prije nego sto izaberes fond u koji bi ulagao, bitno je da prvo pogledas parametre kao sto su - da li fond ima stabilan godisnji rast, koliko su troskovi odrzavanja i koliki je povrat od dividendi. Ako uzimas americki fond, u startu sve ove brojeve umanji za 30% da bi mogao da izracunas neku ocekivanu dobit. Kod nas je trenutno porez 15% (do skoro je bio 9%). Umjesto ulaganja u te fondove kao sto su VOO ili VTI, probaj da nadjes neku evropsku alternativu (npr. umjesto VOO sa NY berze preko US brokera uzmes VUSA sa londonske berze i sl) koja je registrovana u Irskoj. USA ima sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Irskom, a Irska strancima ne naplacuje porez na kapitalnu dobit.
    Last edited by Dejan; 21-02-22 at 10:15.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  3. #3
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Hahahah. Ovo je mnogo korisnih informacija, bez obzira na profesiju i staz.
    Hvala!
    Nadam se da ce nekom, a ne samo meni, koristiti.
    Svakako, koliko vidim, izgleda je stvarno cudno vrijeme za investiranje, i mozda je najbolje pricekati jos malo, da se vidi cijela situaciju kako ce se odvijati.
    Ali ETF mi se generalno cini kao najsigurnija investicija na duze staze, samo ako je, kao sto kazes, dobar trenutak.
    Inace, HB uzima 0.35% za kupovinu na stranoj berzi, ili 25 eura po transakciji. Znaci, trebalo bi uloziti oko 7000k da bi se 0.35% izjednacilo sa minimalnih 25 eura.
    Jer malo mi je bzvz da mi npr. na 1000 eura uzmu 25 eura.
    Plus odrzavanje portfolia 80 eura ili 0.15% godisnje. Uz sve ovo sto si naveo gore.

  4. #4
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,979
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Ja kad bi gađa ETF-ove ovako bi izgledalo
    • iShares Global Clean Energy ETF (US4642882249)
    • Vanguard Health Care ETF (US92204A5048)
    • Vanguard Real Estate Index Fund (US9229085538)


    Na 10 godina čista energija ili armagedon od fosilnih goriva, zdravstvena njega i eto da me i u nekretnine ima.

    Što se dividendi tiče, imajući u vidu yieldove nije neka muka 30% poreza, (ne plaćaš naših 15%).
    Kad je riječ o kapitalnoj dobiti porez ne plaćaš u USA nego kod nas. Kupuju se i prodaju na berzi kao i svake akcije.
    Ultralikvidno je, ako priforca sve prodaješ i za dva dana imaš pare. Velika likvidnost znači minimalne spredove.
    I nema sjekiracije, ako ćeš da 10 godina kupi i zaboravi. Čekiranje jednom u par godina.
    Eventualno neki nekretninski fond REIT specijalizovan, da pratim taj market. Mada nije sad najbolje vrijeme za taj market jer će rasti kamate.
    Ne crnjači se oko provizija, ako kupuješ da držiš na deset godina ove koje si naveo su smiješan trošak. Safekeeping jbg... i to se mora. Kad su male investicije žulja, pa sam izvagaj.
    Ispod 5-10.000 K se ne isplati bavit se.
    Viđi može li šta na Interactive broker.
    Uvali, pa ajsasrećom.
    Last edited by Gagarin; 22-02-22 at 13:06.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Ne znam ja je li opklada na cistu energiju dobra na tako kratak rok. 10 godina prodje za cas, a rezerve fosilnih goriva nije da su bas pri kraju. Neki moj utisak je da se tu radi o borbi izmedju dva lobija.
    Mislim, ne mislim da moze izgubiti ulaganjem u cistu energiju, vise postavljam pitanje ko ce da daje boje rezultate u narednih 10 godina - oni sa boljim ili oni sa losijim ESG skorom.

    Sto se tice dividendi, moguce da sam ja imao pogresan izbor rijeci, ali za americke fondove ce platiti 30% poreza prilikom svake isplate, a sve te pare od dividendi ce jednog dana morati da podigne, a kad se to desi slijedi placanje 15% (ili koliko vec bude za 10 godina) kod nas, jer to je sve kapitalna dobit. Ako na londonskoj berzi ima neku irsku alternativu sa visokom likvidnoscu za fond koji mu se svidja, ne vidim razlog da placa dupli porez.
    Last edited by Dejan; 22-02-22 at 13:22.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,048
    Thanks Thanks Given 
    325
    Thanks Thanks Received 
    327
    Thanked in
    175 Posts

    Default

    Provjeri uslove otvaranja castody računa u Erste banci, mislim da je najpovoljnija opcija za manje i povremene investicije.

    Dodao bih još jedan interesatan ETF na ove @Gagarin -ove:
    iShares Self-Driving EV and Tech ETF (IDRV)

  7. #7
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,979
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Fina nam je rasprava ođe.
    No ajmo sad da se izjasnimo odma... jesmo li za Dritana ili Ljalja... . Čisto da smo u trendu.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Izadji napolje
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  9. The Following User Says Thank You to Dejan For This Useful Post:


  10. #9
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,979
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Izadji napolje
    Napusti livadu
    Usput, ja u poresku prijavu ne stavljam dividendu koju primim od napolje.
    Rezon mi je da sam platio porez. Pitao sam neke žene u poresku, one vele da je tako OK.
    Jes da nemamo sporazum sa US no se ja neću činjet vješt.
    Za kapitalnu, plaćam kod nas. Nigdje mi ne naplaćuju.
    U stvari jesu u Republiku Srpsku i u Srbiju jedne rede o jadu me zabavili.
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  11. #10
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,516
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,440
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Čačkah neđe ranije, ali se nijesam previše udubljivao u sam proces kako iz CG najlakše trgovati...

    Ima li ko dokon, da bi mogao makar i približno objasniti najjednostavniju proceduru od trenutka odluke da se uloži, do kupovine...?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  12. #11
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,979
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Čačkah neđe ranije, ali se nijesam previše udubljivao u sam proces kako iz CG najlakše trgovati...

    Ima li ko dokon, da bi mogao makar i približno objasniti najjednostavniju proceduru od trenutka odluke da se uloži, do kupovine...?

    Sent using Tapatalk
    Erste u City Mall, Hiootekarna na Stari, CKB u Capital…
    Sa ličnom otvoriš račun, uplatiš novac i to je to


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  13. #12
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,345
    Thanks Thanks Given 
    1,325
    Thanks Thanks Received 
    1,467
    Thanked in
    593 Posts

    Default

    Stara tema, ali da je osvjezimo...

    Ja bih u btc/eth ulozio, na svaki ulozeni euro u 2022-2023 godini dobijas x10-20-30, 2032 godine.

    Za vise ovakvih savjeta i analiza pisite u inbox.

    Sent from my SM-A505F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  14. The Following User Says Thank You to ^izzy^ For This Useful Post:


  15. #13
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    646
    Thanks Thanks Given 
    139
    Thanks Thanks Received 
    15
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Sta mislite o ETFovima koji se bave gaming i esports trzistem, ta industrija postaje sve dominantnija sa mladjim generacijama.
    Vidim da ima ovaj ETF koji ukljucuje akcije Nvidije, Tencenta(Unreal Engine, Fortnite) itd https://www.justetf.com/en/etf-profi...n=IE00BYWQWR46

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •