Results 1 to 12 of 12

Thread: Inspiracija

  1. #1
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default Inspiracija

    Eh, pa ljudi moji, gdje vi tražite inspiraciju?

    Kada se pojavite na mjesto fotografisanja, izvadite svoju mašinicu iz torbe, da li imitirate neku omiljenu scenu koju ste od ranije zapamtili, da li je ta neka fotografija izvor vašeg stila fotografisanja, ili ste tip fotografa koji se pojavi na mjesto, vidi oko sebe svijet, i vidi inspiraciju na licu mjesta.

    Ja volim fotografiju od samih svojih početaka, kao mali sam uzimao mojima onaj najobičniji aparat da pravim fotografije svega samo ne ljudi. Sa eskurzija sam dolazio sa filmom punim fotografija mjesta koje sam obilazio, a za mene i moje društvo na tim fotografijama nije bilo mjesta. Kada su se kamere počele pojavljivati na mobilnim telefonima, dan i noć sam fotografisao Podgoricu i te snimke sam dijelio na Panoramio i DeviantArt a kasnije i na druge slične, vremenom i kvalitetnije fotografske servise. Kod fotografisanja pejzaža, inspiracija je najčešće u nogama , par stotina metara lijevo ili desno. Kod ostalih tipova fotografija, često ni imitacija drugih fotografija ne pomaže. Jednostavno kada pogledam na kraju tu fotografiju ne osjećam se zadovoljno, ne osjećam se kao da sam napravio neki kvalitetan proizvod. Ne mislim na podešavanje aparata, već na kadriranje. Napravim razne varijante, ali sve što pogledam nisam zadovoljan, možda mi objektiv ne odgovara jer ne znam na šta da se fokusiram.
    Ljude da ne pominjem. Njih ne volim nikako fotografisati. Kod ljudi samo vidim neku sprdnju neko fora kao šmekersko namještanje jer ne mogu da se uozbiljim da se skoncentrišem na pravu vrijednost i poziranje te osobe, te na kraju na lokaciju poziranja.

    Eto tako, dušu oslobodih, sad mi recite šta imate
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

  2. The Following 3 Users Say Thank You to ssaajjkkoo For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,185
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,300
    Thanked in
    2,005 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssaajjkkoo View Post
    Eh, pa ljudi moji, gdje vi tražite inspiraciju?

    Kada se pojavite na mjesto fotografisanja, izvadite svoju mašinicu iz torbe, da li imitirate neku omiljenu scenu koju ste od ranije zapamtili, da li je ta neka fotografija izvor vašeg stila fotografisanja, ili ste tip fotografa koji se pojavi na mjesto, vidi oko sebe svijet, i vidi inspiraciju na licu mjesta.
    Najčešće vidim neki zanimljiv motiv, složim kompoziciju u glavi a aparatom zabilježim harmoničnu cjelinu.

    Quote Originally Posted by ssaajjkkoo View Post
    Kod ostalih tipova fotografija, često ni imitacija drugih fotografija ne pomaže.
    A zašto bi to radio? Fokusiraj se na jedan tip fotografije koji ti leži i u okviru istog istražuj svoje domete i izgradi neki svoj stil.

    Quote Originally Posted by ssaajjkkoo View Post
    Jednostavno kada pogledam na kraju tu fotografiju ne osjećam se zadovoljno, ne osjećam se kao da sam napravio neki kvalitetan proizvod. Ne mislim na podešavanje aparata, već na kadriranje. Napravim razne varijante, ali sve što pogledam nisam zadovoljan, možda mi objektiv ne odgovara jer ne znam na šta da se fokusiram.
    Ljude da ne pominjem. Njih ne volim nikako fotografisati. Kod ljudi samo vidim neku sprdnju neko fora kao šmekersko namještanje jer ne mogu da se uozbiljim da se skoncentrišem na pravu vrijednost i poziranje te osobe, te na kraju na lokaciju poziranja.

    Eto tako, dušu oslobodih, sad mi recite šta imate
    Kako vele veliki majstori, onog momenta kada pomisliš da radiš odlične fotografije - to ti je siguran dokaz da si loš fotograf.
    Budi i dalje nezadovoljan
    The more things change, the more they stay the same.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


  5. #3
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post

    A zašto bi to radio? Fokusiraj se na jedan tip fotografije koji ti leži i u okviru istog istražuj svoje domete i izgradi neki svoj stil.
    Ne osjećam svoj stil, Kada bi pogledao sve šta sam radio, vidio bi milion različitih tema i priča, koje ništa ne povezuje.
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

  6. #4
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    1,057
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    530
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Evo od početka 2019-e se bavim na nekom većem ''levelu'' od amatera fotografijom, i za dušu fotkam lendskejp. Još uvijek nisam napravio fotografiju koja je vrijedna da je okačim na zid i na koju sam ponosan, ima jedna ali na nju nisam 100% ponosan, tipa nekih 95% jer sam jedan od onih koji je uvijek previše samokritičan i kako je to sve moglo bolje. Uslovi baš moraju da su mi cakum pakum za fotografiju, sve do tad mi je mediocre. Kompozicija + Uslovi + Obrada to je jedini način kako može fotografija da bude ''savršena'' za moje kriterijume.
    KOME ZINE, TAJ POGINE

  7. The Following 3 Users Say Thank You to iMMERSION~ For This Useful Post:


  8. #5
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    238
    Thanks Thanks Given 
    1,096
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssaajjkkoo View Post
    Eh, pa ljudi moji, gdje vi tražite inspiraciju?

    Kada se pojavite na mjesto fotografisanja, izvadite svoju mašinicu iz torbe, da li imitirate neku omiljenu scenu koju ste od ranije zapamtili, da li je ta neka fotografija izvor vašeg stila fotografisanja, ili ste tip fotografa koji se pojavi na mjesto, vidi oko sebe svijet, i vidi inspiraciju na licu mjesta.
    Kod mene ovo drugo, trazim inspiraciju na licu mjesta, bez prethodnog plana i pripreme. I cudno, kad god sam otisao na neku lokaciju s namjerom da fotografisem, jer su neka mjesta, eto, popularna za fotkanje, nikad nijesam bio zadovoljan rezultatom. Uvijek su mi drazi bili slucajni "ulovi", slike uhvacene usput, jer su se meni ucinile interesantnim. Sto rece ovdje kolega forumas, nikad nijesam 100% zadovoljan napravljenim, ali su mi neke fotografije draze od ostalih, a to su one koje za mene imaju pricu. Nekad je to prica koja se sama namece, a nekad je ja stvaram, prvo u svojoj glavi, a zatim u kadru. Mozda tu pricu ne vidi i ne osjeti neki neutralan posmatrac, ali ja je znam i podsjetim je se svaki put kad vidim taj kadar.
    Malo mi cudno da raspredam ozbiljno o ovome, jer se ne bavim ozbiljno fotografijom, vec je to amaterizam iz cistog zadovoljstva


    A sto se tice ljudi, ni ja ne volim da ih fotografisem. Ne volim cak ni da posmatram portretne fotografije, sve mi je to izvjestaceno, namjesteno i... dosadno. Jedino one neplanske, ne-pozerske, iz realnog zivota, me zaista zainteresuju.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Low-key For This Useful Post:


  10. #6
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    238
    Thanks Thanks Given 
    1,096
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssaajjkkoo View Post
    Kod fotografisanja pejzaža, inspiracija je najčešće u nogama , par stotina metara lijevo ili desno. Kod ostalih tipova fotografija, često ni imitacija drugih fotografija ne pomaže. Jednostavno kada pogledam na kraju tu fotografiju ne osjećam se zadovoljno, ne osjećam se kao da sam napravio neki kvalitetan proizvod. Ne mislim na podešavanje aparata, već na kadriranje. Napravim razne varijante, ali sve što pogledam nisam zadovoljan, možda mi objektiv ne odgovara jer ne znam na šta da se fokusiram.
    Ajde da probam da napisem svoj utisak, koji naravno jeste subjektivan i ne mora uopste biti tacan
    Djeluje mi da je kod tebe problem sto tesko pronalazis pravi motiv. Gledam sad ove dvije tvoje fotke, sa takmicenja Klupa i Nocna fotografija...



    Ova prva ima, po meni, pogresan motiv, jer klupe nijesu dobro izdvojene od pozadine koja je previse uocljiva, nekako zbrkana, previse bespotrebnih detalja ima, nije cak ni estetski dopadljiva... Da je bar out-of-focus, mislim da bi bilo efektnije. I najzad, cini mi se da dvije klupe, sa psiholoske strane nijesu optimalno rjesenje, sjecam se da sam nedje na pocecima svog interesovanja za fotografiju citao u knjizi o osnovama fotografije da treba izbjegavati objekte u paru jer to zbog nekih psiholoskih mehanizama nije prijemcivo i tesko je izvesti da fotka bude dobra. A sad zasto, ne sjecam se bez da lazem, ali sam se iz licnog iskustva uvjerio da jeste tako. Zato sam jednom i otvorio odje temu Par, da vidim kako cete se pokazati na teskom terenu



    Druga fotka, nocna, mi se dopala, jer ima dobar motiv, kisnu noc na zeljeznickoj stanici, prljave prozore skoro praznog voza, mutna svjetla signalizacije i barice na peronu... Osjetis se nekako ko da i ti u mraku cekas sledeci voz sa rijetkim putnicima namjernicima
    Fotka nije sasvim ostra, nocna je fotografija naravno zahtjevna i tesko je postici telefonom dobar rezultat, ali je cilj i ovako postignut, bar sto se mene tice.
    Dakle, sugestija je da i dalje eksperimentises, niko nije dobar u svim zanrovima i podzanrovima fotografije, ali svakome neki od njih bolje leze. I mislim da trebas malo vremena odvojiti i za post processing, rijetko kad senzor daje onu sliku koju su nase oci gledale, ili onu koju smo zeljeli stvoriti.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Low-key For This Useful Post:


  12. #7
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Dobro što se klupa tiče, tada sam sjedio preko puta i čekao nekoga, pa se sjetih foto takmičenja i protivno svemu onome što sam pisao na temu sa komentarima opalio, tj, gledao sam da bude što je više moguće poravnatija. A nisam znao za ono pravilo za dva objekta u fotografiji..

    https://www.instagram.com/p/B9iBz_IJWN9/

    Od dana kada je ovo fotkano je moja omiljena fotografija, ali je nemam na Insta...

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

  13. #8
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,390
    Thanks Thanks Given 
    5,516
    Thanks Thanks Received 
    4,935
    Thanked in
    2,066 Posts

    Default

    Zarobljen sam teksturama predmeta i minimalizmom, geometrijom i u zadnjih godinu dvije - oblacima. Minimalizam je interesantan i neobicno tezak jer se tesko pronalazi a ima ga svugdje.
    A opet suprotno od minimalizma, odusevljavaju me teksture - prepune su detalja i razlicitih boja.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Antares For This Useful Post:


  15. #9
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    238
    Thanks Thanks Given 
    1,096
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssaajjkkoo View Post
    Dobro što se klupa tiče, tada sam sjedio preko puta i čekao nekoga, pa se sjetih foto takmičenja i protivno svemu onome što sam pisao na temu sa komentarima opalio, tj, gledao sam da bude što je više moguće poravnatija. A nisam znao za ono pravilo za dva objekta u fotografiji..
    Nije pravilo, vise preporuka, po nekom perceptivnom obrascu oku su nam ugodniji neparni nego parni skupovi. Pa i da je pravilo, pravila se krse, ako je covjek vjest u tome
    Evo ti odmah primjer kod tebe






    https://www.instagram.com/p/B9iBz_IJWN9/

    Od dana kada je ovo fotkano je moja omiljena fotografija, ali je nemam na Insta...
    Bas sam pogledao sta imas tamo i napravio jednu selekciju onih koje su za moj ukus najuspjelije.



    Meni je ovo bas dobro, ne mogu ni da se odlucim za najbolju, jer pokrivaju citav spektar tema i zanrova koje volim. I vrlo bitno, nijesu stilski istovjetne, a opet djeluju kao harmonicna cjelina.

  16. The Following User Says Thank You to Low-key For This Useful Post:


  17. #10
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    238
    Thanks Thanks Given 
    1,096
    Thanks Thanks Received 
    441
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    E, @ssaajjkkoo, zaboravih ti ovu



    Top! Da si malo vise kropovao knjige, mogla je proc ko "The alien conquers the library"

  18. #11
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Low-key View Post
    Nije pravilo, vise preporuka, po nekom perceptivnom obrascu oku su nam ugodniji neparni nego parni skupovi. Pa i da je pravilo, pravila se krse, ako je covjek vjest u tome
    Evo ti odmah primjer kod tebe








    Bas sam pogledao sta imas tamo i napravio jednu selekciju onih koje su za moj ukus najuspjelije.



    Meni je ovo bas dobro, ne mogu ni da se odlucim za najbolju, jer pokrivaju citav spektar tema i zanrova koje volim. I vrlo bitno, nijesu stilski istovjetne, a opet djeluju kao harmonicna cjelina.
    Sa 4 od tih i nisam nešto prezadovoljan, za dvije sam bio u momentu objajivanja, vjerovatno, a dvije su mi ono ok, ni tamo ni amo...

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

  19. #12
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Zarobljen sam teksturama predmeta i minimalizmom, geometrijom i u zadnjih godinu dvije - oblacima. Minimalizam je interesantan i neobicno tezak jer se tesko pronalazi a ima ga svugdje.
    A opet suprotno od minimalizma, odusevljavaju me teksture - prepune su detalja i razlicitih boja.
    Ali su i veoma slični za recimo teksture sam napokon našao odgovarajuću aplikaciju za fotkanje (HedgeCam2). Na žalost ne mogu da koristim ful megapixele kamere ali mi daje čistiju fotku nego original aplikacija. Ova šaomijeva originalna daje neki ružni blur. Vjerovatno da pokriju mrtve piksele ili tako nešto. A većina korisnika je i zadovoljna time.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Žena kao inspiracija...
    By Raquel in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 16
    Last Post: 21-07-12, 18:22
  2. Inspiracija za web desing
    By Local in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-12, 15:30
  3. T - mobile kao vjecita inspiracija :)
    By Doctor in forum Operatori
    Replies: 15
    Last Post: 30-09-10, 07:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •