Page 221 of 574 FirstFirst ... 121171211217218219220221222223224225231271321 ... LastLast
Results 5,501 to 5,525 of 14337

Thread: Iz raznih medija [Edicija 2022]

  1. #5501
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,209
    Thanks Thanks Given 
    15,139
    Thanks Thanks Received 
    3,762
    Thanked in
    2,690 Posts

    Default

    Neka je.

    https://www.portalanalitika.me/clana...ili-vise-djece

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  2. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  3. #5502
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...otpisati-neces
    Hoce li doci sa muzem i Lazovicima, da ih sunce vidi...
    I Katnic sa onim novim X3 ili ga pazi da ga sunce ne spali unutra

  4. The Following User Says Thank You to Hell Raiser For This Useful Post:


  5. #5503
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,381
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    A Spajic mislio da od CG pravi nekakvu oazu za kriptovalutu. Kako? S funkcionalno polupismenom populacijom?
    Ima CG itekako sposobnih ljudi, mnogo vise nego sto pojedini mogu i da zamisle. Nije sve bas tako crno kao sto izgleda - sto ne znaci da nece biti za 10-15 godina.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to beatnological For This Useful Post:


  7. #5504
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,644
    Thanked in
    1,286 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Vrhunski rezultat našeg obrazovanja.
    Ko ima dijete školslog uzrasta i mora svaki predmet sa njim da uči, biće mu sve jasno.

    https://www.cdm.me/drustvo/crna-gora...jesta-cudenju/
    Ali zato je svako drugo dijete danas luconosa.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  8. The Following 3 Users Say Thank You to VanjaTheMan For This Useful Post:


  9. #5505
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    878
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    372
    Thanked in
    259 Posts

    Default

    Pa kad je to toliko važno, da podijelimo djeci prvog dana te škole Luče i onda neka relaksirano svi uče kome treba.

  10. The Following User Says Thank You to NotRobot For This Useful Post:


  11. #5506
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Ima CG itekako sposobnih ljudi, mnogo vise nego sto pojedini mogu i da zamisle. Nije sve bas tako crno kao sto izgleda - sto ne znaci da nece biti za 10-15 godina.
    U to da ima sposobnih ljudi, ne sumnjam. Pitanje je koliko i da li je to dovoljno? Da bi drzava mogla da bude uspjesna u prihvatanju i primjeni novih tehnologija, uslov je visoki kvalitet obrazovanja. U cemu je tajna uspjeha Istocne Azije? Ovo je jedan od indikatora:

    https://factsmaps.com/pisa-2018-worl...ience-reading/

    Medju prvih 10 u svijetu, sedam drzava je iz Istocne Azije. Spajic je, u kontekstu projekta o kriptovalutama, pomenuo Estoniju, kao zemlju koja je bila uspjesna u prihvatanju novih tehnologija. Nije bilo slucajno. Estonija je na na ovoj listi na petom mjestu. Dje je Montenegro? U zadnjoj grupi, medju najgorim. I to je staitistika od prije cetiri godine. Ocigledno je da smo u medjuvremenu - nazadovali. Osvojiti samo 2 poena, ubjedljivo najgori, a pretposlednja je Albanija s 22 poena - deset puta vise?! Kako smo uspjeli da se do te mjere obrukamo?

    Za apsorpciju novih tehnologija, kao sto je blockchain, potrebno je tehnicko obrazovanje. Ne moze se projekat graditi na "par sposobnih ljudi". Posebno kad se zna da najsposobniji idu van Crne Gore. Moze nesto na mikro nivou, ali se tako ne gradi uspjesna ekonomija.

    Dizanje nivoa obrazovanje je uslov za ekonomski iskorak Crne Gore. A mi prdnjavimo o temeljnom ugovoru s crkvom, koja bi htjela da uvede vjeronauku u skole. Uzgred, Estonija se smatra najmanje religioznom drzavom u EU.

    Pametnom, dosta.
    Last edited by Ostoja; 07-07-22 at 14:59.

  12. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  13. #5507
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,209
    Thanks Thanks Given 
    15,139
    Thanks Thanks Received 
    3,762
    Thanked in
    2,690 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Ali zato je svako drugo dijete danas luconosa.
    Metafizika.

    Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  14. #5508
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,786
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Da postoji ovdje normalnih novinara pa da vidimo ko je predstavljao CG na takmičenju,ko su nastavnici koji su ih selektovali i pripremali,na osnovu kojih kriterijuma su otišli tamo da se takmiče,koliko je brojala naša delegacija takmičara koliko pratilaca koliko je to sve koštalo itd itd ali toga filma gledati nećemo a koliko sjutra ovoga se niko sjećati neće.

    Послато са SM-A536E помоћу Тапатока
    Сваки Црногорац и Брђанин једнак је пред судом.

  15. The Following User Says Thank You to kurogane For This Useful Post:


  16. #5509
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,668
    Thanks Thanks Given 
    3,568
    Thanks Thanks Received 
    8,639
    Thanked in
    4,659 Posts

    Default

    ođe su novinari za onu prevaru o chelu pisali na osnovu komentara na ovom forumu. zar zaista očekuješ da istraže malo dublje razloge za ovo?
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  17. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  18. #5510
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,381
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    U to da ima sposobnih ljudi, ne sumnjam. Pitanje je koliko i da li je to dovoljno? Da bi drzava mogla da bude uspjesna u prihvatanju i primjeni novih tehnologija, uslov je visoki kvalitet obrazovanja. U cemu je tajna uspjeha Istocne Azije? Ovo je jedan od indikatora:

    https://factsmaps.com/pisa-2018-worl...ience-reading/

    Medju prvih 10 u svijetu, sedam drzava je iz Istocne Azije. Spajic je, u kontekstu projekta o kriptovalutama, pomenuo Estoniju, kao zemlju koja je bila uspjesna u prihvatanju novih tehnologija. Nije bilo slucajno. Estonija je na na ovoj listi na petom mjestu. Dje je Montenegro? U zadnjoj grupi, medju najgorim. I to je staitistika od prije cetiri godine. Ocigledno je da smo u medjuvremenu - nazadovali. Osvojiti samo 2 poena, ubjedljivo najgori, a pretposlednja je Albanija s 22 poena - deset puta vise?! Kako smo uspjeli da se do te mjere obrukamo?

    Za apsorpciju novih tehnologija, kao sto je blockchain, potrebno je tehnicko obrazovanje. Ne moze se projekat graditi na "par sposobnih ljudi". Posebno kad se zna da najsposobniji idu van Crne Gore. Moze nesto na mikro nivou, ali se tako ne gradi uspjesna ekonomija.

    Dizanje nivoa obrazovanje je uslov za ekonomski iskorak Crne Gore. A mi prdnjavimo o temeljnom ugovoru s crkvom, koja bi htjela da uvede vjeronauku u skole. Uzgred, Estonija se smatra najmanje religioznom drzavom u EU.

    Pametnom, dosta.
    Kolega dva posta iznad mene je postavio kljucna pitanja al' to su pitanja koja na zalost niko od novinara nece postaviti.

  19. #5511
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,151
    Thanks Thanks Given 
    259
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    U to da ima sposobnih ljudi, ne sumnjam. Pitanje je koliko i da li je to dovoljno? Da bi drzava mogla da bude uspjesna u prihvatanju i primjeni novih tehnologija, uslov je visoki kvalitet obrazovanja. U cemu je tajna uspjeha Istocne Azije? Ovo je jedan od indikatora:

    https://factsmaps.com/pisa-2018-worl...ience-reading/

    Medju prvih 10 u svijetu, sedam drzava je iz Istocne Azije. Spajic je, u kontekstu projekta o kriptovalutama, pomenuo Estoniju, kao zemlju koja je bila uspjesna u prihvatanju novih tehnologija. Nije bilo slucajno. Estonija je na na ovoj listi na petom mjestu. Dje je Montenegro? U zadnjoj grupi, medju najgorim. I to je staitistika od prije cetiri godine. Ocigledno je da smo u medjuvremenu - nazadovali. Osvojiti samo 2 poena, ubjedljivo najgori, a pretposlednja je Albanija s 22 poena - deset puta vise?! Kako smo uspjeli da se do te mjere obrukamo?

    Za apsorpciju novih tehnologija, kao sto je blockchain, potrebno je tehnicko obrazovanje. Ne moze se projekat graditi na "par sposobnih ljudi". Posebno kad se zna da najsposobniji idu van Crne Gore. Moze nesto na mikro nivou, ali se tako ne gradi uspjesna ekonomija.

    Dizanje nivoa obrazovanje je uslov za ekonomski iskorak Crne Gore. A mi prdnjavimo o temeljnom ugovoru s crkvom, koja bi htjela da uvede vjeronauku u skole. Uzgred, Estonija se smatra najmanje religioznom drzavom u EU.

    Pametnom, dosta.
    Radio sam ja to PISA testiranje u prvi srednje, to je sprdacina. Pocev od profesora pa sve do NVO strucnjaka koji su nam za vratom visili tih sat vremena. Niko ozbiljno ne gleda na to, nisam ni ja jer kad su me izabrali rekli su mi "nasumicno si izabran za PISA testiranje, to rade iz svake skole na drzavnom nivou, slobodan si taj dan cim zavrsis". Za mene apsolutni win kad sam slobodan da idem kuci.

    Ista stvar je i za matematicku olimpijadu, niko to NE shvata ozbiljno i to se sve zavrsava preko kurca.

    Realno stanje u drzavi, po mojem iskustvu(a i vjv sam odje medju mladjima pa imam najsvjezije info) je da smo malo, ali veoma malo bolji nego sto je prikazano. Po mojem misljenju, najveci problem je katastrofalan kadar od ministra pa sve do profesora. Od 12 profesora koji su mi predavali mogu reci da je njih 2 normalno, ostali su bukvalno indijanci. Program koji djeca uce je raspad sistema, radjen prije 20 godina i samo prepisan(sa mijenjanjem godine i tjt).

    Da bi se stanje poboljsalo trebaju jake reforme a bgm to je sa stanjem u drugim sferama poprilicno nemoguce uciniti bez da izgubis glavu uzalud.

  20. The Following User Says Thank You to JigSaw For This Useful Post:


  21. #5512
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,786
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    Djeca ne mogu biti kriva to je jasno,nastavni kadar je blago rečeno užasan a i selekcija je znamo kakva od porodilišta.

    Послато са SM-A536E помоћу Тапатока
    Сваки Црногорац и Брђанин једнак је пред судом.

  22. #5513
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,761
    Thanks Thanks Given 
    2,126
    Thanks Thanks Received 
    4,665
    Thanked in
    2,486 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...otpisati-neces
    Hoce li doci sa muzem i Lazovicima, da ih sunce vidi...
    I Katnic sa onim novim X3 ili ga pazi da ga sunce ne spali unutra

    Koliko je ova žena poremećena, ovo je za žaljenje.
    Forever young, i want to be forever young

  23. The Following User Says Thank You to technus For This Useful Post:


  24. #5514
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Naš sistem vrijednosti je do te mjere devastiran da sve ostalo postaje efemerno. Koliko ste sreli roditelja u CG koji su vam rekli da je njihovo dijete vrijedno, ali ne baš previše nadareno? Jako malo. S druge strane svi imaju genijalce koji ne vole da uče... ali su baš snalažljivi. Umiju da falsifikuju, prepišu... a to je kod nas dokaz pameti, umjesto potvrda da ih od malih nogu učimo da varaju.

  25. #5515
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,841
    Thanks Thanks Given 
    2,689
    Thanks Thanks Received 
    2,567
    Thanked in
    1,451 Posts

    Default



    Opet aveta ...



    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  26. #5516
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    A možda ovo i nije u potpunosti avetanje?

  27. #5517
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,841
    Thanks Thanks Given 
    2,689
    Thanks Thanks Received 
    2,567
    Thanked in
    1,451 Posts

    Default



    jos jedna budala hrvatska koja je protiv EU odluke... brzo ce ovo kod nas

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  28. The Following User Says Thank You to NetworkMaster For This Useful Post:


  29. #5518
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,412
    Thanks Thanks Given 
    4,164
    Thanks Thanks Received 
    365
    Thanked in
    241 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Koliko sam razumio, Milo je postigao dogovor s EU liderima o mirnom povlacenju:



    To, naravno, znaci trajno napustanje politicke scene.
    Ne vidim na koji nacin bi njegovo povlacenje iz politike znacilo legalizaciju sveg loseg? Naprotiv, to znaci vjerovatni kraj DPS-a. Ili, u namanju ruku, znatno slabljenje.

    Milo je jos uvijek na poziciji da moze da nanosi stetu. Povlacenjem s mjesta predsjednika taj maligni uticaj nestaje.

    Milo je bio dugogodisnji saveznik Zapada. Vise im ne treba. Postao je smetnja. Zapad zeli da to rijesi na bezbolan nacin. Milo ne bi bio prvi dikator koji na takav nacin zavrsava politicku karijeru. Uz podrsku zapadnih mentora. Uostalom, zasto bi ga oni kaznjavali? Bio je samo jedan mali koristan diktator. Stetu je nanio Crnoj Gori, nije Zapadu.

    Iz aspekta interesa Crne Gore, ovakav dil je imao smisla prije 30. avgusta, kad je izgledalo da ce DPS biti vjecno na vlasti. U tom periodu je imao takvu ponudu od nekih ljudi iz opozicije. Pomenuo sam Milana Popovica i Milku Tadic. To nijesam kazao napamet.

    Koja je danas alternativa? Da ostane na mjestu predsjednika i pravi stetu vladi Abazovica? Da se ne lazemo, ta vlada zavisi od podrske DPS-a. Kako mislite da ce ta vlada da povede postupak za nekakvo kaznjavanje MDj? Kako?! Kad on moze da tu vladu srusi jednim pokretom. Da se ceka neka nova vlada? Dokad? Ikad?

    Uostalom, koliko se CG tu, uopste, pita? Ako EU lideri kazu da tako treba? Ko ce to da sprijeci? Dritan? Jes, kako ne.

    Treba biti realan. Crna Gora nije u poziciji da se suprotstavi onom sto EU lideri odluce. Drugo je ko sto u CG misli o MDj. I kakvo mjesto ce imati u istoriji.
    Takav dogovor je vec jednom postigao i zajebao ih je. Isto im nije vise trebao, postao smetnja, htjeli su na bezbolan nacin iii trt.

    Pravo povlacenje koje nece ispaliti vjerovatno bi ukljucivalo oprost svega sto ispliva nakon toga i nedodirljivost pravosudnim organima CG, reko bih da bi to predstavljalo problem buducim istragama protiv ostatka ekipe iz vrha

    Ja ne znam ko je lud da pomisli da bi on tek tako pustio sve poluge moci koje ga stite bez ikakvih garancija?!?

    Sent from my phone
    Last edited by nikolaf7; 07-07-22 at 21:17.

  30. #5519
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,841
    Thanks Thanks Given 
    2,689
    Thanks Thanks Received 
    2,567
    Thanked in
    1,451 Posts

    Default

    hahahaha CDM uveo google translate
    https://m.cdm.me/zabava/showbiz/osam...enom-glumicom/

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  31. #5520
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    USA
    Posts
    11,455
    Thanks Thanks Given 
    4,230
    Thanks Thanks Received 
    4,545
    Thanked in
    2,203 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    hahahaha CDM uveo google translate
    https://m.cdm.me/zabava/showbiz/osam...enom-glumicom/

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    E tuge. Aj da je neki tezi tekst za razumjet i prevest ali ovo. Kako mogu postirat i onda reci sve je ok?

    Sent from my SM-S906U using Tapatalk
    "S tim nasim vojnicima, kazem vam, ne mozemo ni da idemo u lov na zeceve..."

  32. #5521
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Radio sam ja to PISA testiranje u prvi srednje, to je sprdacina. Pocev od profesora pa sve do NVO strucnjaka koji su nam za vratom visili tih sat vremena. Niko ozbiljno ne gleda na to, nisam ni ja jer kad su me izabrali rekli su mi "nasumicno si izabran za PISA testiranje, to rade iz svake skole na drzavnom nivou, slobodan si taj dan cim zavrsis". Za mene apsolutni win kad sam slobodan da idem kuci.

    Ista stvar je i za matematicku olimpijadu, niko to NE shvata ozbiljno i to se sve zavrsava preko kurca.

    Realno stanje u drzavi, po mojem iskustvu(a i vjv sam odje medju mladjima pa imam najsvjezije info) je da smo malo, ali veoma malo bolji nego sto je prikazano. Po mojem misljenju, najveci problem je katastrofalan kadar od ministra pa sve do profesora. Od 12 profesora koji su mi predavali mogu reci da je njih 2 normalno, ostali su bukvalno indijanci. Program koji djeca uce je raspad sistema, radjen prije 20 godina i samo prepisan(sa mijenjanjem godine i tjt).

    Da bi se stanje poboljsalo trebaju jake reforme a bgm to je sa stanjem u drugim sferama poprilicno nemoguce uciniti bez da izgubis glavu uzalud.
    Apsolutno se slazem. Ova bruka od rezultata moze biti samo incident, koji moze da sluzi kao ilustracija generalno loseg stanja u CG obrazovanju. Dao sam pimjer Estonije, koja je, pretpotstavljam, primijenila recept Finske, koja je napravila revoluciju u obrazovanju nudeci odlicne uslove nastavnom osoblju od osnovne skole pa navise. To je za rezultat imalo da su najkvalitetniji mladi ljudi birali profesiju u obrazovanju, a to je dalo rezultat u visokom kvalitetu obrazovanja. To se dalje odrazilo i na ekonomski uspjeh Finske. Nije Nokia pala s neba. Mislim da kvalitet obrazovanja kod nas nije bio toliko los ranije, ali je s ukupnom krizom nakon devedestih, doslo i do pada kvaliteta u obrazovanju. To ima veze i s posrnucem kriterijuma vrijednosti i s generalnim prefeririranjem ka "precicama", sto ide na ustrb znanja. Nasi djaci su "strucnjaci" za bubice i prepisivanja, vise se cijene "mangupi" nego vrijedni djaci. Na kojem mjestu u svijetu je nas drzavni univerzitet? Ako nemate dobar univrzitet, ne mozete imati dobre strucnjake. A za unapredjenje obrazovanja potrebno je mnogo vise uloziti u obrazovanje, kao sto su to uradile Finska i Estonija. Nazalost, obrazovanje je politicarima samo deklarativno bitno. Strucnjaci ne padaju s neba. Bez kvalitetng obrazovanja Crna Gora ne moze biti ekonomski uspjesna zemlja. Osim ako se zeli nesto ucariti na svercu. To nije zdravo. I ne moze da traje dugo.

  33. The Following 3 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  34. #5522
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaf7 View Post
    Takav dogovor je vec jednom postigao i zajebao ih je. Isto im nije vise trebao, postao smetnja, htjeli su na bezbolan nacin iii trt.

    Pravo povlacenje koje nece ispaliti vjerovatno bi ukljucivalo oprost svega sto ispliva nakon toga i nedodirljivost pravosudnim organima CG, reko bih da bi to predstavljalo problem buducim istragama protiv ostatka ekipe iz vrha

    Ja ne znam ko je lud da pomisli da bi on tek tako pustio sve poluge moci koje ga stite bez ikakvih garancija?!?

    Sent from my phone
    Ne znam sto je tacno dogovoreno, ni da li je stvarno dogovoreno. Ono sto sam gore napisao je pod pretpotstavkom da je dogovoren njegov silazak s vlast s liderima EU. Ako jeste, tesko da ce Milo uloziti da njih prevari. Stari je to mangup i zna dje moze, a dje ne. Pretpostavka je da mu se garantuje neka vrsta sigurnosti u slucaju dobrovoljnog silaska s vlasti. Obzirom na trenutno stanje u CG, nije realno ocekivati otvaranje istrage u dogledno vrijeme. To, naravno, EU i ne interesuje. Njih interesuje samo stabilnost i da im neko ne pravi probleme na Balkanu. Milo je u jednom periodu bio koristan kao "faktor stabilnost" i neko ko je radio u interesu Zapada. Rok upotrebe je istekao. Zato, pretpotstavljam, EU i zeli da mu "pomogne da ode".

    Sve je ovo na nivou spekulacija baziranih na tvrdnji u onom tekstu. Vrijeme ce pokazati.

  35. #5523
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,151
    Thanks Thanks Given 
    259
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    456 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Apsolutno se slazem. Ova bruka od rezultata moze biti samo incident, koji moze da sluzi kao ilustracija generalno loseg stanja u CG obrazovanju. Dao sam pimjer Estonije, koja je, pretpotstavljam, primijenila recept Finske, koja je napravila revoluciju u obrazovanju nudeci odlicne uslove nastavnom osoblju od osnovne skole pa navise. To je za rezultat imalo da su najkvalitetniji mladi ljudi birali profesiju u obrazovanju, a to je dalo rezultat u visokom kvalitetu obrazovanja. To se dalje odrazilo i na ekonomski uspjeh Finske. Nije Nokia pala s neba. Mislim da kvalitet obrazovanja kod nas nije bio toliko los ranije, ali je s ukupnom krizom nakon devedestih, doslo i do pada kvaliteta u obrazovanju. To ima veze i s posrnucem kriterijuma vrijednosti i s generalnim prefeririranjem ka "precicama", sto ide na ustrb znanja. Nasi djaci su "strucnjaci" za bubice i prepisivanja, vise se cijene "mangupi" nego vrijedni djaci. Na kojem mjestu u svijetu je nas drzavni univerzitet? Ako nemate dobar univrzitet, ne mozete imati dobre strucnjake. A za unapredjenje obrazovanja potrebno je mnogo vise uloziti u obrazovanje, kao sto su to uradile Finska i Estonija. Nazalost, obrazovanje je politicarima samo deklarativno bitno. Strucnjaci ne padaju s neba. Bez kvalitetng obrazovanja Crna Gora ne moze biti ekonomski uspjesna zemlja. Osim ako se zeli nesto ucariti na svercu. To nije zdravo. I ne moze da traje dugo.
    Vidi, ja sam misljenja da je nama uslo u gene to svercovanje, fatanje krivina i pravljenje precica bas za vrijeme komunizma. To je neki moj "hot take" pa necu o tome sad.


    Slazem se sa svime medjutim problem je znatno dublji. Ako uzmemo da nam u prosjeku profesori imaju 40ak godina(+-5 god, moje iskustvo kroz osnovnu i srednju je takvo) onda u realnosti povecanjem plate profesorima nisi rijesio apsolutno nista. Neko kad se navikne na fatanje krivina ce to povecanje u prihodima samo iskoristiti da posle prica "e kako mi platu povecase a ja muda ladim", primjer toga su poreski inspektori kojima su plate povecane +30% + evropa sad. Sta smo dobili time? Apsolutno nista jer su ti ljudi navikli da svoj posao ne rade. Treba sad poceti sa relativno mladim profesorima(do 30. god) koji nisu imali kad poceti da lade muda za stolom(jer su i dalje paranoicni jer su novi) da se radi na planu poboljsanja edukacije. U to treba uloziti bgm dosta, a problem je sto su rezultati na duze staze te ne idu u prilog izborima(sto je cilj svakoj partiji).

    A slika i prilika nasih univerzitetskih profesora(koji su sigurno gori i od ovih u srednjim i onih u osnovnim skolama) je kad sam na gradjevinskom fakultetu isporucio 3 racunara koja sam trebao da im postavim. Kad sam rekao covjeku iz IT-a fakulteta da zovne te profesore da vide racunare covjek mi je rekao da nemam sta ja tu da radim bez da isporucim jer ce ovi tek za 2-3 mjeseca doci na posao i upaliti te racunare(bio je januarski rok u toku). Ti ljudi primaju po 2000-2500e

  36. #5524
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JigSaw View Post
    Vidi, ja sam misljenja da je nama uslo u gene to svercovanje, fatanje krivina i pravljenje precica bas za vrijeme komunizma. To je neki moj "hot take" pa necu o tome sad.
    Za svercovanje, to je, izgleda, u genima, ili u ovom poganom balkanskom prostoru. Toga je bilo mnogo prije komunizma. I prije stvaranja Jugoslavije.

    Tesko je obrazovanje postaviti na zdrave temelje kad je sve okolo u raspadu. A nedje treba poceti. Nazalost, politicari se bave svojim interesima. Premalo ljudi je posveceno javnom interesu. A onda je tesko ocekivati neke promjene i napredak.

  37. #5525
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,786
    Thanks Thanks Given 
    620
    Thanks Thanks Received 
    1,002
    Thanked in
    522 Posts

    Default

    To je najveća katastrofa što smo za ovih 30-ak godina svi postali DPSovci i sad to je što je.
    Сваки Црногорац и Брђанин једнак је пред судом.

  38. The Following User Says Thank You to kurogane For This Useful Post:


Page 221 of 574 FirstFirst ... 121171211217218219220221222223224225231271321 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 2022.
    By starwalker in forum Forumaški život
    Replies: 69
    Last Post: 06-01-23, 20:32
  2. Iz raznih medija [Edicija 2021]
    By Ben Dover in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 13556
    Last Post: 03-01-22, 09:56
  3. Iz raznih medija [2020]
    By Gandalf_White in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5228
    Last Post: 06-01-21, 22:27
  4. Prodajem stereo kondenzatorski mikrofon Audio Tehnica AT 2022, nov. 180 eura.
    By Fernando in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 24-12-13, 11:53
  5. Replies: 1
    Last Post: 24-12-13, 11:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •