Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 33

Thread: Ustakljivanje balkona - INFO

  1. #1
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default Ustakljivanje balkona - INFO

    Kao prvo mozda sam na totalno pogresnom podfurmu pa prastajte, ako jesam neka mod prebaci gdje treba.

    Zanima me procedura sa legalnog aspekta koja se mora ispostovati u slucaju ustakljivanja balkona.
    Stan je u zgradi, minijaturni balkon je u pitanju koji je vec bio zatvoren (ko zna kada) od strane proslih vlasnika ali nista, nikada nije prijavljeno nadleznim organima (mozda nije ni potrebno?). Dal' neko ima informacije sta sve mora da se ispostuje u ovom slucaju?

    Pitam jer je odredjeni broj stanara zgrade poprilicno dokon pa prijavljuju redom sve i svasta, tako da bih htio da ispostujem sve procedure koje su potrebne sa legalne strane.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Za nove zgrade recimo stoji u ugovoru da se nemsije mijenjati nista na fasadi. Ako je zgrada starija, vidi sa skupstinom stanara da ide na glasanje.
    Ili kao sto radi vecina u pg, samo ugradis i pravis se lud

  3. The Following 2 Users Say Thank You to montenegrina For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,526
    Thanks Thanks Given 
    1,048
    Thanks Thanks Received 
    777
    Thanked in
    545 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Kao prvo mozda sam na totalno pogresnom podfurmu pa prastajte, ako jesam neka mod prebaci gdje treba.

    Zanima me procedura sa legalnog aspekta koja se mora ispostovati u slucaju ustakljivanja balkona.
    Stan je u zgradi, minijaturni balkon je u pitanju koji je vec bio zatvoren (ko zna kada) od strane proslih vlasnika ali nista, nikada nije prijavljeno nadleznim organima (mozda nije ni potrebno?). Dal' neko ima informacije sta sve mora da se ispostuje u ovom slucaju?

    Pitam jer je odredjeni broj stanara zgrade poprilicno dokon pa prijavljuju redom sve i svasta, tako da bih htio da ispostujem sve procedure koje su potrebne sa legalne strane.
    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Za nove zgrade recimo stoji u ugovoru da se nemsije mijenjati nista na fasadi. Ako je zgrada starija, vidi sa skupstinom stanara da ide na glasanje.
    Ili kao sto radi vecina u pg, samo ugradis i pravis se lud
    Ovo ti je zlata vrijedno sa nasim procedurama

    Ako ti savjest vec ne da (razumijem te), onda prvo moras da se prijavis gradjevinskoj inspekciji da ces raditi adaptaciju zivotnoga prostora. Ako oni ocijene da se radi o rekonstrukciji (a hoce jer se mijenja vanjski izgled) onda ce ti odgovoriti da si duzan da izvadis dozvolu za rekonstrukciju i to ti podrazumijeva UTU, saglasnost stanara, projekat, petljanje i cekanje na Urbanizam itd

    Tj sve ovo je ovako bilo prije neku godinu, vjerujem da je i sad (kad smo mi ista olaksali).

    Ako je balkon vec bio zatvoren, a ti npr samo to da obnovis - onda te briga, ne mijenjas nista u izgledu, vjerovatno je u snimcima grada tvoj balkon vec zastakljen, te ti inspekciji samo prijavi da ces da mijenjas stolariju ako ko od komsija zovne (a vazda ima neki nesoj), oni ce vidjeti da imaju prijavu radova i nece ni doci.
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  5. #4
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Hvala na odgovorima!

    Stara zgrada je u pitanju te pola zgrade ima zastakljene balkone, pola nema, neko je to radio prije 30+ godina, neko u zadnjih par godina i slicno. U principu kod mene je situacija sledeca.

    Veci balkon je zatvoren tipa 30+ godina, tu sam vec zamijenio sve sa aloksirom prosle godine vodeci se logikom "Ne treba se nikome nista prijavljivati, vec je bilo zatvoreno!". Manji balkon je jedno vrijeme bio djelomicno zatvoren pa je to skinuto a ja bih sada da ga u potpunosti zatvorim ali znajuci pojedine komsije pomislih da to odradim prateci sve procedure i pravila.

  6. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Ako mene pitas ja se nikome ne bi javljao kada je takva situacija sa cijelom zgradom, samo ces sebi zakomplikovat zivot, ako dodje da te neko prijavi onda ces proci tu istu proceduru. Da je nova zgrada tu vec imas ugovornu obavezu koji si potpisao i ne smijes da mijenjas izgled zgrade. (mada ni na staru ali to je vec uradjeno tako da nikome ne smeta, sto bi tebi branili).

    Ali moram priznati da dosta tih starih zgrada i sarenih balova ciganisanje klasicno na sta to lici.

  7. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,836
    Thanks Thanks Given 
    4,707
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Kad ovome stručnjaku eo 20 godina nisu došli da ruše ovaj Alkatraz...








    Sent from my SM-A725F using Tapatalk
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  8. The Following 5 Users Say Thank You to BiTrAtE For This Useful Post:


  9. #7
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Ali moram priznati da dosta tih starih zgrada i sarenih balova ciganisanje klasicno na sta to lici.
    Yep, stvarno ima raznih primjera zato i mislim da bi to trebalo adekvatno urediti zakonom (ako vec nije) a onda i sprovoditi isti. U Novom je u starom gradu jedno vrijeme bilo toliko sarenilo od fasada i raznih shkura da je to izgledalo zalosno, srecom pa su to dotjerali koliko-toliko u normalu u zadnjih desetak godina.


    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Kad ovome stručnjaku eo 20 godina nisu došli da ruše ovaj Alkatraz...




    Sent from my SM-A725F using Tapatalk
    Dobro sam se nasmijao.

  10. #8
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,116
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    648
    Thanked in
    316 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Za nove zgrade recimo stoji u ugovoru da se nemsije mijenjati nista na fasadi. Ako je zgrada starija, vidi sa skupstinom stanara da ide na glasanje.
    Ili kao sto radi vecina u pg, samo ugradis i pravis se lud
    Znaci ni ono sklopivo staklo na novogradnji ne moze?
    Tipa ovo https://fb.watch/9u7WfipUti/
    Podgorica Podgoricanima!

  11. #9
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,481
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    moze staklo ne smijes farbati fasadu ))

    Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока

  12. #10
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,526
    Thanks Thanks Given 
    1,048
    Thanks Thanks Received 
    777
    Thanked in
    545 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Ako mene pitas ja se nikome ne bi javljao kada je takva situacija sa cijelom zgradom, samo ces sebi zakomplikovat zivot, ako dodje da te neko prijavi onda ces proci tu istu proceduru. Da je nova zgrada tu vec imas ugovornu obavezu koji si potpisao i ne smijes da mijenjas izgled zgrade. (mada ni na staru ali to je vec uradjeno tako da nikome ne smeta, sto bi tebi branili).

    Ali moram priznati da dosta tih starih zgrada i sarenih balova ciganisanje klasicno na sta to lici.
    Kad su iz tazbine mi htjeli da renoviraju potkrovlje odlucili su da to urade legalno. BUKVALNO samo 2 stana na zgradu nijesu bista mijenjala (dodala badze) + je na sve okolne zgrade svaki krov promijenjen, od cega je na jednu zgrad dozidan sprat na ~pola zgrade dje nije bilo potkrovlja i na kraju su zavrsili tako sto su se 2 godine sekali sa gradom oko dozvole
    I to nisu usamljeni slucajevi, oko Venoma skoro sve zgrade imaju ekstra sprat, Krstarica cijela u dodate stanove i ko zan dje sve ne - skoro pa dje god da stanes na ulicu i okrenes se 360 stepeni nacices barem jedan prepravljeni krov


    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Kad ovome stručnjaku eo 20 godina nisu došli da ruše ovaj Alkatraz...

    Sent from my SM-A725F using Tapatalk
    Skadar na Bojanu

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Yep, stvarno ima raznih primjera zato i mislim da bi to trebalo adekvatno urediti zakonom (ako vec nije) a onda i sprovoditi isti. U Novom je u starom gradu jedno vrijeme bilo toliko sarenilo od fasada i raznih shkura da je to izgledalo zalosno, srecom pa su to dotjerali koliko-toliko u normalu u zadnjih desetak godina.
    Dobro sam se nasmijao.
    Uredjeno je to zakonom bas davno... nas, po obicaju, ogranicava primjena zakona kao i za dosta drugih stvari.


    Quote Originally Posted by .Bole View Post
    Znaci ni ono sklopivo staklo na novogradnji ne moze?
    Tipa ovo https://fb.watch/9u7WfipUti/
    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    moze staklo ne smijes farbati fasadu ))

    Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
    Da, ovo moze jer ne utice na izgled fasade... ali ne smijes da kacis klimu dje ti se cefne, ne smjes da dodas stolariju, drugi balkon itd
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  13. #11
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Uh... Poucen novim iskustvom mogu samo reci nemojte ni da pokusavate da idete legalnim putem ako ste u staroj zgradi, za nove zgrade je svakako definisano sve u ugovoru i potpuno jasno tako da tu nema dileme.

    Ne da se ne smije ustakliti balkon, nego ni ovo sto je .Bole pitao ne smije ako te zapadne "pravi inspektor" jer navodno "takodjer mijenja ukupan izgled zgrade"... Klime moraju na balkonski zid da idu svugdje, zastakljivanja balkona je prakticno nemoguce izvesti legalno (nebitno sto vecina zgrada ima i po 50%+ balkona zastakljeno), milion nekih peripetija i gluposti da je to uzas...

    U kratkim crtama... Od situacije u kojoj sam krenuo da legalno poguram zastakljivanje manjeg balkona sam dosao u situaciju da je moguce da cu krivicno da odgovaram sto sam zamijenio prozore na balkonu koji je bio zastakljen (preko 30+ godina) kad je stan kupljen. To je taj nivo debilizma.

  14. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,245
    Thanks Thanks Given 
    711
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Samo cetas metu i upoznajes ih sa tobom. Ne javljaj nikome i radi. Zivimo dje zivimo.

  15. #13
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,481
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    mada realno ako se plati kvadrat tarase u nove zgrade od 1100 do 2500eura imas pravo da je zastaklis a ako si pripadnik starogradnje dje nisu uracunate tarase u stan e tu vec sa opstinom se dogovaras )


    Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока

  16. The Following User Says Thank You to NetworkMaster For This Useful Post:


  17. #14
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Znam za slučaj u Central Point gdje je osoba zastaklila balkon, momentalno je došla inspekcija, rješenje o skidanju je uručeno.

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  18. #15
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Realno bi bilo da ono sto je propisano zakonom bude i sprovedeno ali za sve a ne sporadicno, nebitno dal' su stare ili nove zgrade u pitanju. Nema logike da moze da ko hoce i kako hoce narusava izgled zgrade jer onda imamo situaciju kao sto imamo, sarene zgrade na svakom koraku sto je potpuno smijesno.

  19. The Following User Says Thank You to beatnological For This Useful Post:


  20. #16
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johninum View Post
    Znam za slučaj u Central Point gdje je osoba zastaklila balkon, momentalno je došla inspekcija, rješenje o skidanju je uručeno.

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
    Mislim da su bile roletne ali da Gospodja nije makla i pored svega. Djiha će bolje znati

  21. #17
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Ja samo ne kapiram što se to ne pokriva u projktu. Zna se kakvi su vjetrovi i kiše u PG. Ako ne pokriješ terasu ništa tu ostaviti ne možeš. Trebaju sve zgrade da se orave kao ona ispod delte đe svi imaju iste roletne i kraj

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  22. #18
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johninum View Post
    Ja samo ne kapiram što se to ne pokriva u projktu. Zna se kakvi su vjetrovi i kiše u PG. Ako ne pokriješ terasu ništa tu ostaviti ne možeš. Trebaju sve zgrade da se orave kao ona ispod delte đe svi imaju iste roletne i kraj

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
    Sta bi onda rekao za primorje kada pocnu vjertrovi da udaraju sa svih strana?

    Salu na stranu, za nove zgrade mi je potpuno sve jasno i tu nema price, dobijes ugovor, u ugovoru je jasno definisano sta se smije, sta ne smije i na kraju krajeva ako je sve ok za bilo kakav vid problema ce da odgovara investitor (tacnije trebalo bi da odgovara...).

    Kod starih zgrada je druga prica... Propali balkoni, prokisnjavaju, fasade u haosu a one koji ne placaju odrzavanja niko da goni sudski... I ako se pokrene proces kod to stoji godinama i godinama a ljudima stanovi propadaju.
    Da sve bude jos veca ironija najvece neplatise su pretezno drzavni stanovi (primjer zgrade u kojo zivim) pa opet nikom nista.

    I sta u ovakvim situacijama nego uzeti stvari u svoje ruke pa barem srediti sve vezano za svoj stan? Ali ne, ne moze, mora sve po zakonu (nikakav problem da sve funkcionise kako treba ali...) a ako krenes po zakonu zaboravi da ce ikada ista da se zavrsi radi retardirane birokratije....

  23. #19
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,326
    Thanks Thanks Given 
    263
    Thanks Thanks Received 
    841
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    I ako se pokrene proces kod to stoji godinama i godinama a ljudima stanovi propadaju.
    Htjedoh reci "I ako se pokrene proces kod vjestaka to stoji godinama i godinama"... Ne znam kako pojedoh par rijeci.

  24. #20
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Srodna je tema

    Radi li ovo neka firma u CG?:
    https://www.leeb.si/produkti/montazn...ntazni-balkon/
    Last edited by starwalker; 05-12-21 at 18:22.
    The more things change, the more they stay the same.

  25. #21
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Srodna je tema

    Radi li ovo neka firma u CG?:
    https://www.leeb.si/produkti/montazn...ntazni-balkon/
    ako ne radi, odlična biznis ideja

  26. #22
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,526
    Thanks Thanks Given 
    1,048
    Thanks Thanks Received 
    777
    Thanked in
    545 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Srodna je tema

    Radi li ovo neka firma u CG?:
    https://www.leeb.si/produkti/montazn...ntazni-balkon/
    provjeri sa 7. avgustom
    Oni su radili projektovanje celicnih kontrukcija
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  27. #23
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,256
    Thanks Thanks Given 
    1,347
    Thanks Thanks Received 
    1,813
    Thanked in
    836 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    mada realno ako se plati kvadrat tarase u nove zgrade od 1100 do 2500eura imas pravo da je zastaklis a ako si pripadnik starogradnje dje nisu uracunate tarase u stan e tu vec sa opstinom se dogovaras )


    Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
    Jedino ovo ima smisla. Kvadrat balkona plaćam isto kao kvadrat stambenog prostora. Zašto je to tako - ne znam, ali kad ga već preplatim ima da ga zapatam i preuredim i spojim u stambeni dio.
    9 kvadrata balkona me izlazi 13.000€, koji bi mi 9 mjeseci godišnje služio ni za šta. Poređenja radi u istom stanu spavaća soba je 9 kvadrata.

    U ostalom, šta je uzrokovalo taj trend da se balkoni upisuju na 100% površine?

    Sent from my IN2020 using Tapatalk
    Last edited by guvarana; 20-12-21 at 19:57.
    Those about to rock, we salute you!

  28. #24
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Jedino ovo ima smisla. Kvadrat balkona plaćam isto kao kvadrat stambenog prostora. Zašto je to tako - ne znam, ali kad ga već preplatim ima da ga zapatam i preuredim i spojim u stambeni dio.
    9 kvadrata balkona me izlazi 13.000€, koji bi mi 9 mjeseci godišnje služio ni za šta. Poređenja radi u istom stanu spavaća soba je 9 kvadrata.

    U ostalom, šta je uzrokovalo taj trend da se balkoni upisuju na 100% površine?

    Sent from my IN2020 using Tapatalk
    Metar kvadratni balkona se racuna kao pola kvadrata u papirima...
    Sve poskupljuje samo je covjek sve jeftiniji...

  29. #25
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,256
    Thanks Thanks Given 
    1,347
    Thanks Thanks Received 
    1,813
    Thanked in
    836 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by fotograf View Post
    Metar kvadratni balkona se racuna kao pola kvadrata u papirima...
    E vidiš, tu nisi u pravu. Prije tri dana sam išao da premjerim ovaj stan što me interesuje. Oglašen je i prodaje se kao 49. Premjerim laserom sve i dobijem 40 stana i 9 balkona.
    U vlasničkom listu površina je zavedena kao 49m2.

    Ne pričam na pamet, đe god sam u novogradnji gledao, svi upisuju komplet površinu balkona. Čak sam i išao da gledam stanove koji se vode kao 50 kvadrata, ali imaju 20 kvadrata balkona i 30 stana. Nevjerovatno. Ovaj jedan investitor mi priča, a vjerovatno me laže, da kad građevinsku dozvolu plaćaju,cds im opština računa balkone 100%.

    Sent from my IN2020 using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info Zastakljivanje balkona,
    By stavor4 in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 18-05-16, 10:47
  2. Uredjenje balkona
    By notinaf in forum Domaćinstvo
    Replies: 23
    Last Post: 04-08-14, 19:39
  3. Replies: 4
    Last Post: 08-04-14, 14:13
  4. Pg nebo...pogled sa balkona
    By Obican_Deterdzent in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 9
    Last Post: 17-10-05, 01:53
  5. evo sad gledam sa balkona
    By E_K_V in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 49
    Last Post: 12-02-04, 02:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •