Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 53

Thread: Etnička distanca

  1. #26
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Ono što znam je da ta zavađenost datira odavno, još prije devedesetih. Bili su Bjelaši i Zelenaši, pa četnici i partizani pa onda devedesete.... Lalić je pisao o tom crnogorskom fenomenu - toliko mržnje i netrpeljivosti na tako malom prostoru. Reći ću ti i da je jedna osoba sa kojom sam blizak odbila da bude sahranjena (to se desilo prije devedesetih) u svom selu zato što nije mogla da podnese te podjele na četnike i partizane, odnosno toliku količinu mržnje i netrpeljivosti.

    Što se Srbije tiče, ja sam tamo živio nekoliko godina. Moje iskustvo je da imaju problema da oni (jedan dio) imaju problema sa crnogorskom politikom kao pa i sa crnogorskom nacijom. Ovdje u CG na podgoričkom fakultetu mi se desilo da mi na privatnom dođe profesor sa beogradskog fakulteta i počne da bistri o CG onako kako se to radi u Kuriru i Informeru. To meni nije razlog da se Srbija i Srbi mrze ali ako recio od srpskih zvaničnika pokaže ekstremizam i isključivost onda neka distanca treba da se napravi. Čini mi se da je nešto slično doživio premijer Krivokapić pa je povukao distancu i srpski mediji su ga nazvali izdajnikom. Nisam fan ove vlade al rekao bih da mislim da razumijem čovjeka.

    Bojim se ekstremista, fanatika i ograničenih ljudi. Bojao sam se recimo ovdje i Miga Stijepovića. Ne zato što je Crnogorac ili pripadnik određene partije nego zato što je riječ o ograničenom čovjeku. Takođe u nekim ministrima ove vlade vidim ekstremiste i fanatike. Ja ne mrzim te ljude, niti imam išta protiv njihove nacionalnosti već se bojim njihovog ekstremizma i fanatizma. Biti Srbin je ok, biti Crnogorac je ok, biti vjernik je ok ali vjerske fanatike i nacionalne ekstremiste želim što dalje od funkcija na kojima se donose bitne odluke.
    Sigurno je da ovo sve datira decenijama unazad, ako ne i duze od vijeka. I da svuda ima retardiranih ljudi.

    Ono sto je bitno je sto se desava danas, da na sve nacine potpiruju nacionalizam i mrznju, koja nema uporiste u realnosti.

    Nemam s nikim ni etnicku, ni rasnu ni bilo kakvu drugu distancu. A to sto neko oce da mi je nametne, nece mu poci za rukom.

    I onda vidim ova narucena 'istrazivanja' sa agendom koja se siri naokolo. Nazalost ne ispituje se vjerodostojnost iste. Zato smo kao region najpodlozniji laznim vijestima i raznim manipulacijama, kako bi se uticalo na javno mnjenje.

    Kad bi ovako bili sofisticirani i naredni u ekonomiji, kao sto sto sofisticirani u metodama sirenja zla, mnogo bi nam bolje bilo. A treba ista kolicina napora. Samo je zalosno na sto mi ulazemo napor.

  2. #27
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Kad bi se nacionalizam iskorijenio onda bi dosta ljudi bez posla ostalo... ne isplati se.

  3. The Following User Says Thank You to Babbo Natale For This Useful Post:


  4. #28
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,442
    Thanks Thanks Given 
    5,234
    Thanks Thanks Received 
    3,744
    Thanked in
    1,493 Posts

    Default

    Dosta bi istalo i bez ikakvog smisla u zivotu

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  5. #29
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Slažem se sa Mojsijem - prilikom tumačenja istraživanja treba obratiti pažnju na kredibilitet onoga ko vrši istraživanje. Prvi put čujem za Ninamedia, a evo sad vidim da se bave istraživanjem tržišta i medija, što i nije referenca za sociološka istraživanja kakvo je ovo.

    Uz to, nije jasno kakva je struktura uzorka i na koji način je biran. Još jedna stvar koja dodatno baca sumnju u kvalitet istraživanja je formulacija 'direktni intervjui'. Svaki intervju je direktan. Možda su mislili intervju licem u lice? Takva vrsta intervjua je vrlo osjetljiva, jer postoji opasnost da anketar bude pristrasan prilikom sprovođenja intervjua, što može značajno uticati na rezultate.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  6. #30
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,625
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    830
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    obični samrtni ropac umiruće ideologije.

  7. #31
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ja ne znam odakle ovoliko Crnogoraca u Srbiji koji žive i rade tamo decenijama poslije sve te silne priče o okupaciji nekad, asimilaciji i ugnjetavanju? Kako to? Kako su uopšte svi ti silni doktori, inžinjeri, pjevači, glumci, pa i sa Cetinja, mogli uživati u mrskoj Srbiji, sa tim mrziteljima Crne Gore, državi koja im je dala sve? Odakle se crpi ova smaračka priča non-stop o Srbiji? Više Srbiju pominju forumaši , simpatizeri DPS-a nego Manda i ekipa. Ova priča je toliko izlizana, a i užasno štetna, da je suvišno trošiti energiju...Milogorac, a taman su našli top nadimak.

  8. #32
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Volio bih da u Crnoj Gori živi 60% Srba. Al da su to Lale iz Banata i Bačke, i južnoprugaši ispod Niša, Leskovac, Vlasotince, Vranje...

    Za 30 godina sa našim potencijalom i njihovim mentalitetom i radnim navikama bili bi raj na zemlji.

  9. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  10. #33
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Centar za građansko obrazovanje je radio istraživanje javnog mnjenja na temu etničke distance u aprilu ove godine.

    Stavovi građana i građanki o pitanjima multikulturalizma u Crnoj Gori


    Mislim da je ovo prvo istraživanje na temu objavljeno od 2019. godine.
    Međutim, nisu objavljeni rezultati razloženi po nacijama, već samo u procentima ukupne populacije.

    Jedini izuzetak je odnos prema braku sa pripadnicima drugih naroda:



    Iz čega je jasno da srednje vrijednosti za cijelu populaciju nisu korisne informacije, jer su razlike među nacionalnim zajednicama drastične, između ostalog kao što je bilo i 2019.

  11. #34
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,722
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Baš ne kapiram ovo Musliman medju nacionalnim rezultatima
    Forever young, i want to be forever young

  12. The Following User Says Thank You to technus For This Useful Post:


  13. #35
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,069
    Thanks Thanks Given 
    243
    Thanks Thanks Received 
    847
    Thanked in
    438 Posts

    Default

    Mislim da je sustina toga da se odvoje crnogorski muslimani od bosnjaka. Ne znam koje je to ludilo mozga ali cini mi se da je to razlog, budalastina

  14. #36
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Deseti put ova priča na forumu:
    Quote Originally Posted by ASC View Post

    Bošnjaci kao narod u nekoj formi postoje u Bosni od srednjeg vijeka.(tada su uglavnom po spisima pominjani kao Bošnjani).
    Međutim taj njihov bosanski/bošnjački identitet nikada nije bio pretjerano izražen.

    Muslimani među njima se nisu bahćali izgradnjom nacionalne ideje u 19. vijeku kao drugi narodi već su bili više vezani za religiju i odani Osmanskom carstvu.
    U takvim uslovima, bosanski pravoslavci i katolici su se lagano utopili u Srbe i Hrvate.
    A u Kraljevini SHS, Srbi i Hrvati su posvojatali i same muslimane, tako da su prvom polovinom 20. vijeka praktično svi stanovnici Bosne smatrani za Srbe i Hrvate.

    "Nacionalno osvješćivanje" Bošnjaka je organizovano krenulo tek 60-ih godina među islamskom populacijom Bosne.
    Tražili su da se prizna i bosanska nacionalnost, ali im KPJ, odnosno Srbi i Hrvati, nisu dali da koriste ime Bosanci jer nisu htjeli da im se time zadire u bosanske pravoslavce i katolike, i da se širi bosanski identitet na štetu njihovog.
    Prihvatili su Muslimane po nacionalnosti čime su se pomirili sa tim da otpišu samo onaj islamizovani dio stanovništva.

    "Muslimani" su priznati kao nacija i prvi put popisani na popisu 1971.
    Hamdija Pozderac, predsjednik predsjeništva BIH je tada izjavio:
    "Ne daju bosanstvo, nude muslimanstvo... Da prihvatimo i to što nude, makar i pogrešno ime, ali ćemo otvoriti proces."


    Međutim, priznavanje muslimanske nacije je uzelo maha i van Bosne, jer se islamizovano stanovništvo u Crnoj Gori i Srbiji slabo identifikovalo sa Crnogorcima i Srbima, naročito na prostoru Sandžaka, jer su stotinama godina bili na suprotnoj strani i ne baštine zajedničku kulturu sa nama u periodu koji je vezan za osmansku vladavinu...
    Rezultat toga je da su se 1971. pojavili Muslimani po nacionalnosti i u Srbiji i Crnoj Gori.

    Nakon što se SFRJ raspala 1990-ih, bosanski muslimani su se preimenovali u Bošnjake (naziv koji je bio aktuelan u 19. vijeku).
    Značajan broj crnogorskih muslimana ih je u tome ispratio, jer ih doživljava svojom identitetskom i kulturnom maticom, iako ih u suštini veže samo religijska pripadnost.

    Oni koji se i dalje izjašnjavaju kao Muslimani po nacionalnosti žele da i dalje zadrže određenu distancu u odnosu na Crnogorce, ali su stava da im je Crna Gora matična država a da sa Bosnom i Bošnjacima nemaju veze.

    Po popisu iz 2011. godine u islamskom stanovništvu Crne Gore ima:
    oko 54,000 Bošnjaka
    oko 20,500 Muslimana po nacionalnosti
    oko 13,000 Crnogoraca
    A postoji i tema:
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...Anjak-musliman
    Last edited by ASC; 19-11-23 at 14:39.

  15. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  16. #37
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,722
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Znamo to odlično, ali evo baš kod ovakvih anketa može doći do zabune i pomisli da je medju pitanjima na nacionalnoj osnovi bilo i na vjerskoj
    Forever young, i want to be forever young

  17. #38
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,478
    Thanks Thanks Given 
    2,517
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    Musliman je lokalac a Bosnjak je stranac kod nas

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  18. #39
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Meni je kod ove ankete poražavajuće da postoji i 1% ljudi koji gledaju etničku pripadnost partnera u 21.vijek.

    Tako da su ovi procenti stepen primitivizma.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  19. #40
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,478
    Thanks Thanks Given 
    2,517
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    A gleda se bogme i to dobro, a gleda se i od kojih si imas li nasledneh bolesti a ne sto drugo....

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  20. #41
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Ajde ne skreći sa teme ka što znaš no po ovoj anketi jasno je da Crnogorci najviše napreduju u emancipaciji i da su najmanje nacionalisti.

    Tako anketa veli.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  21. #42
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,478
    Thanks Thanks Given 
    2,517
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    Tacno tako otvoreni i bez predrasuda , nismo kao druge fele

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  22. #43
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    Tacno tako otvoreni i bez predrasuda , nismo kao druge fele

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Što Niče veli što više raširiš ruke to će bolje da te i razapnu tako je i sa Crnogorcima.
    No pasaran!

  23. #44
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Ko ti ga zna. Biće da Crnogorci računaju i Srbe u pripadnike druge etničke grupe, dok dobar dio srpske etničke grupe Crnogorce smatra dijelom svoje etničke grupe pa se to nije uračunalo u navedeni procenat.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  24. #45
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Ko ti ga zna. Biće da Crnogorci računaju i Srbe u pripadnike druge etničke grupe, dok dobar dio srpske etničke grupe Crnogorce smatra dijelom svoje etničke grupe pa se to nije uračunalo u navedeni procenat.
    Površno je istraživanje.
    Imaš tabelu na prošloj strani iz 2019. đe je rađeno ispitvanje odnosa svakoga prema svakom, i tu se jedino dobijaju jasni rezultati.

    Npr. situacija je bila takva da je svega 6,4% Crnogoraca rezervisano prema bliskom srodstvu sa Srbima (brak, ili brak nekoga iz familije) dok je 88,7% rezervisano prema Romima.
    Last edited by ASC; 19-11-23 at 20:49.

  25. #46
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,389
    Thanks Thanks Given 
    14,539
    Thanks Thanks Received 
    3,536
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Ko ti ga zna. Biće da Crnogorci računaju i Srbe u pripadnike druge etničke grupe, dok dobar dio srpske etničke grupe Crnogorce smatra dijelom svoje etničke grupe pa se to nije uračunalo u navedeni procenat.
    Ne samo Crnogorce gotovo sve.Svi su se "odmetnuli" po serBskim nacionalistima od srBstva.To je "nebeski narod" dakle bezgraničan.

    Do Tokija nešto.Niti se ja recimo svrstavam u bilo koje nacije/etničke grupe a o vjerama da ne pričam ali najjači od svega su mi velike srBende.To su fenomeni.
    Kod njih je "nacionalni ponos" toliki da se to ni u jednu metriku ne da izračunat.
    No pasaran!

  26. #47
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Кога интересује ево истраживања из децембра 2023. године.

    NacionalizaM i Etnička distanca u crnoj gori (cedem.me)
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  27. The Following 3 Users Say Thank You to Mstislav For This Useful Post:


  28. #48
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Ако је горње истрживање показало да иако имамо "четнике" на власти, међуетничке дистанце су мање него приликом прошлог истраживања, ово већ сада старо (април 2020) показује које општине имају најмање трпељивости (необични резултати) и који социоекономски разлози доводе до смањења или повећања дистанце (за Муслимане баш чудни и лоши резултати).


    CEDEM_-Efekat-ops-tina-na-etnicko-distanciranje.pdf
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  29. #49
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Sa pozicija vlasti percepcija je uvijek ružičastija.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  30. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  31. #50
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Да је то случај, резултати би увијек ишли набоље, што није био случај у претходном периоду (ако се добро сјећам од 2013-2018 је повећана етничка дистанца).
    Не мора нам истраживање показати постоји ли или не псотоји етничка дистанца, али нам даје бољи увид - неутрални - у односу на наше субјективне осјећаје.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem početnički procesor za gitaru
    By Djera in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 15-12-12, 16:03
  2. Početni koraci u Front Page-u
    By Mojsije in forum Software
    Replies: 9
    Last Post: 23-04-10, 21:30
  3. Replies: 9
    Last Post: 17-12-09, 14:39
  4. Etničko porijeklo Crnogoraca
    By Slavic in forum Istorija
    Replies: 54
    Last Post: 08-05-08, 10:20
  5. Replies: 1
    Last Post: 09-03-08, 00:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •