Results 1 to 20 of 20

Thread: Primjeri samozaposlenja u CG - iskustva

  1. #1
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default Primjeri samozaposlenja u CG - iskustva

    Evo ovako jedan frešak video kod nas, za početak. Dosta negativan ali jbg to je naša realnost.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Evo ovako jedan frešak video kod nas, za početak. Dosta negativan ali jbg to je naša realnost.
    Gospoda iz dps. Znamo se dobro. Zivi se nisu culi dok je dps vladao nego je sve super bilo. Evo su im sad povecane i premije itd i opet ne valja. Ne znam sta ce im ova prica. Tako je i miljanic iz nk pricao i vodio protest pa ga Bog kazni i sve u vatru podje, a ziv se nije cuo dok je dps bio jer je i on kao i ovi gore sa snimka kao i 95% onih sa protesta sa traktorima bili u povlascenom polozaju i uzimali od drzave po grlu 10 puta vise para od drzave, a to nije moglo biti za od 90% stocara i poljoprivrednika u ovoj drzavi... i sad oni kukaju i protestuju, znamo se dobro, sve je to dirigovano i u politicke svrhe.... sad je kriv stijovic, kojeg ne podrzavam da se zna, sto je cijena brodova 5 puta poskupila pa doslo do poskupljenja koncetrata, i ovi oce smjenu jer nema drzava da im da dodatno 4 miliona eura subvencija za koncetrat... pih.
    Da je madjionicar stijovic za ove pola godine nije mogao ispravit sve greske u poljoprivredi koje su za 30 god napravili ivanovic i simovic. Budimo realni.
    Last edited by lucke91; 23-07-21 at 17:58.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  3. The Following 3 Users Say Thank You to lucke91 For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Vjerujem da ima i političke pozadine. Ali jel ovo realno opisano stanje? Po meni jes.
    Ja se slažem da je sve to produkt 30-godišnje vladavine bivše vlasti jer je dopušteno previše slobodno tržište đe se sve uvozi po mnogo manjim cijenama nego što ođe može da se proizvede.
    Ali imaju i druge privredne djelatnosti đe čovjek ako oće pošteno da radi, ne može puno da zaradi.
    Ođe se jednostavno rad ne isplati. Eto to je poenta čitave priče, i ja se slažem sa ovima u tom pogledu.

  5. #4
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Vjerujem da ima i političke pozadine. Ali jel ovo realno opisano stanje? Po meni jes.
    Ja se slažem da je sve to produkt 30-godišnje vladavine bivše vlasti jer je dopušteno previše slobodno tržište đe se sve uvozi po mnogo manjim cijenama nego što ođe može da se proizvede.
    Ali imaju i druge privredne djelatnosti đe čovjek ako oće pošteno da radi, ne može puno da zaradi.
    Ođe se jednostavno rad ne isplati. Eto to je poenta čitave priče, i ja se slažem sa ovima u tom pogledu.
    Nije realno opisano.
    Ujaci mi imaju farmu 20 krava, 10 junadi... pored toga za svoje potreae imaju prasad itd... kad se svi troskovi odbiju mjesecno po kravi mora, ali mora da ostane čisto u prosjeku 130-150e po kravi ako ne i vise od toga ako imas svoju hranu i sijeno. Eto samo to pa imaju oko 2500 eu mjesecno. Preko toga imaju 10 junadi tovnih, franca ti doćera i junad i hranu tvoje samo da ima daješ, tu se plata uzme mjesecno.
    Mimo toga svake godine imaju oko 15 teladi, svako tele 550e, to je oko 9000e samo telad....
    Kompletnu mehanizaciju i stale su kupili i drzava im refundirala 50% troska po fakturama a opstina jos po 20-30%, znaci investirali su u to 20-30%... krave dio su kupili tj imali od ranije, ostatak isto uz 50% subvencija uzeli...
    Godisnju subvenciju po grlu imaju 75e pa racunajte na 30 stalnih grla plus telad....
    Oni su prezadovoljni, imaju posla ljeti 2 mjeseca dok pokupe travu, zito itd a i za to imaju sve masine za traktor pa se ne umaraju mnogo. Ostatak godine im se svodi na to da imaju ujutru i navece po 2 sata posla i to je to... inace su opozicionari vazda bili... nego bi kod nas svako da bude gazda, da se ne oznoji, da mu na prag od kuce uzimaju proizvod i da ima 5000 mjesecno, e ne moze jbg...
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  6. The Following 8 Users Say Thank You to lucke91 For This Useful Post:


  7. #5
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,483
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    Ako braca Od 30 Krava ne mogu da zive a u jedna krava plata inzenjera pa nek fino sve to prodaju Goranovicu i da cute

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  8. #6
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    Ako braca Od 30 Krava ne mogu da zive a u jedna krava plata inzenjera pa nek fino sve to prodaju Goranovicu i da cute

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Mogu itekako, nego gospoda navikla od partije nepovratna sredstva pa sad frka.

    Opet da se vratim na primjer koji imam u familiji koji gore navedoh, dva mi ujaka u ranim 50tim godinama imaju kupljen po stan trosoban oboje u gradu, imaju po troje djece koje skoluju, voze fina auta, sinovi dzipove voze, a pazite ovo, cijeli zivot su opozicija bili... samo radili, ukljucili mozak iskoristili subvencije i eu fondove na koje ima svako pravo... zive ka gospoda, mimo 2 mjeseca ljeti kad je priprema zime, 10 mjeseci imaju posla po 2 sata ujutru i 2 sata navece, da se ocisti, polozi i pomuze i to je to... a i za to imaju muzilice i laktofriz, opet sve kupljeno uz 50-70% subvencije...

    Pa svi imamo u nasim rodbinama po nekog da ima 2-3 krave samo pa drzi porodicu od toga, a odje se prosipa prica da se ne moze zivjet od farmi od po 20-30 grla... e pakla...

    Neradnici i lenčuge navikle da im partija preko drzave sipa pare. A takvih je 10%... ostali cute i rade... pa eto i kad je bio ovaj cuveni protest pred skupstinu traktorima, sve ukupno nije bilo 100 ljudi... nemojmo...
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  9. The Following User Says Thank You to lucke91 For This Useful Post:


  10. #7
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Nije realno opisano.
    Ujaci mi imaju farmu 20 krava, 10 junadi... pored toga za svoje potreae imaju prasad itd... kad se svi troskovi odbiju mjesecno po kravi mora, ali mora da ostane čisto u prosjeku 130-150e po kravi ako ne i vise od toga ako imas svoju hranu i sijeno. Eto samo to pa imaju oko 2500 eu mjesecno. Preko toga imaju 10 junadi tovnih, franca ti doćera i junad i hranu tvoje samo da ima daješ, tu se plata uzme mjesecno.
    Mimo toga svake godine imaju oko 15 teladi, svako tele 550e, to je oko 9000e samo telad....
    Kompletnu mehanizaciju i stale su kupili i drzava im refundirala 50% troska po fakturama a opstina jos po 20-30%, znaci investirali su u to 20-30%... krave dio su kupili tj imali od ranije, ostatak isto uz 50% subvencija uzeli...
    Godisnju subvenciju po grlu imaju 75e pa racunajte na 30 stalnih grla plus telad....
    Oni su prezadovoljni, imaju posla ljeti 2 mjeseca dok pokupe travu, zito itd a i za to imaju sve masine za traktor pa se ne umaraju mnogo. Ostatak godine im se svodi na to da imaju ujutru i navece po 2 sata posla i to je to... inace su opozicionari vazda bili... nego bi kod nas svako da bude gazda, da se ne oznoji, da mu na prag od kuce uzimaju proizvod i da ima 5000 mjesecno, e ne moze jbg...
    Vidi, nije da nemam baš iskustva sa kravama. Đed, baba i otac su mi držali. Radio sam i ja u sijeno dosta.
    Ove mljekare što otkupljuju, pitaj ujake plaćaju li im redovno baš ?
    A i to što su opozicionari vjerujem da nije samo zbog ideala, već i ekonomskih okolnosti?

  11. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Vidi, nije da nemam baš iskustva sa kravama. Đed, baba i otac su mi držali. Radio sam i ja u sijeno dosta.
    Ove mljekare što otkupljuju, pitaj ujake plaćaju li im redovno baš ?
    A i to što su opozicionari vjerujem da nije samo zbog ideala, već i ekonomskih okolnosti?
    Dio ide u mljekare i to mi kažu da im je redovna isplata. Vecina ide u sir i kajmak koji proizvode, a koji prodaju na pjacu, preko interneta i u par restorana sa kojima saradjuju i nemaju problem sa naplatom jer to odma ide iz ruke u ruku. Kazu da nikad laksa nije bila prodaja nego danas kad imas sajtove, oglase, fb stranice, kuriri za 3e voze 10kg dje god oces po cg, obicno objedine vise posiljki npr za tu sedmicu i napune pikap kuriru i ispane im i prevoz masu jeftiniji.
    Opet uracunaj na to zaradu od teladi, junadi, subvencije po grlu, itd da ne ponavljam, citaj gore.

    Jedino sto imaju kao prednost, sto mozda neko nema, jeste sto imaju djedovinu tj selo i livade, racunam da to mozda neko nema ko bi to radio, ali realno 70% cg ima selo koje ćuti zapušteno i zaraslo... da ne pricam da ima koliko oces drzavnih katuna dje svako moze da dzabe izdigne i drzi stoku po 6-8 mjeseci i ne razmislja o hrani i vodi za stoku...

    Ne kazem da se moze biti milioner, ali od ovog rada moze itekako pristojno da se zivi i da ne zavisi od nikog.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  12. #9
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Danas se sve mjeri novcem. Ono jes ko ima tako na selo i drži stoku i drugo živo, ima za sebe domaće hrane da ne može bit gladan i ne kupuje dosta toga.
    Vjerujem da može lijepo da se zaradi od 20 i više krava (realno ispod 10 nema neke vajde), ali se opet postavlja pitanje da li je toliki rad nagrađen novcem?
    Kad radite samostalno, vi svaki onaj cent morate da stvarno radom realizujete i zaradite, jer morate proizvesti ali i prodati proizvod. I jedno i drugo je teško, posebno prvih godina.
    Jes lakše danas prodavati preko interneta, ali je i konkurenciji lakše. Ne vjerujem da je svaki mjesec isti. Nekad se proda manje nekad više. Mislim da nema sigurne mjesečne kvote, pa iako mljekara otkupljuje.

    I sad ako uporedimo to sa sigurnim državnim poslom (o kojem govore braća i sebe upoređuju) realno đe ne radiš puno, đe ne razmišljaš koliko ti je para uplaćeno za PIO i zdravstveni fond a imaš makar prosječnu platu u državi onda je pitanje koji tas na vagi ovdje preteže u korist nekog normalnog života? Nisam siguran da tih 2500eur čiste zarade od 20 krava, ako se uzme koliko je tu posla oko njih, je linearan odraz i realna zarada u odnosu na one državne poslove?
    Iz mog ugla i da je 5000eur (ako treba plaćati za penziju i osiguranje, ili štednja) ne čini mi se kao neka velika zarada u odnosu na uložen trud i sve što ide uz to. Jer znam kolko je tu posla, svaki dan.

    Mene je drago ako su ovi tvoji zadovoljni zarađenim i sa tim uloženim trudom, ali ja lično sam vjerovao da ko dosta radi taj treba i da zarađuje dosta, linearno . Ali sa svojih 40god nisam baš ubijeđen da je tako uvjek.
    Last edited by autodijagnostika; 23-07-21 at 22:21.

  13. #10
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Inače tpoik nisam pokrenuo samo zbog onih likova i njihovog primjera.
    Može ko bilo da napiše svoje iskustvo sa svojim privatnim poslom, bilo pozitivno ili suprotno.

  14. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Danas se sve mjeri novcem. Ono jes ko ima tako na selo i drži stoku i drugo živo, ima za sebe domaće hrane da ne može bit gladan i ne kupuje dosta toga.
    Vjerujem da može lijepo da se zaradi od 20 i više krava (realno ispod 10 nema neke vajde), ali se opet postavlja pitanje da li je toliki rad nagrađen novcem?
    Kad radite samostalno, vi svaki onaj cent morate da stvarno radom realizujete i zaradite, jer morate proizvesti ali i prodati proizvod. I jedno i drugo je teško, posebno prvih godina.
    Jes lakše danas prodavati preko interneta, ali je i konkurenciji lakše. Ne vjerujem da je svaki mjesec isti. Nekad se proda manje nekad više. Mislim da nema sigurne mjesečne kvote, pa iako mljekara otkupljuje.

    I sad ako uporedimo to sa sigurnim državnim poslom (o kojem govore braća i sebe upoređuju) realno đe ne radiš puno, đe ne razmišljaš koliko ti je para uplaćeno za PIO i zdravstveni fond a imaš makar prosječnu platu u državi onda je pitanje koji tas na vagi ovdje preteže u korist nekog normalnog života? Nisam siguran da tih 2500eur čiste zarade od 20 krava, ako se uzme koliko je tu posla oko njih, je linearan odraz i realna zarada u odnosu na one državne poslove?
    Iz mog ugla i da je 5000eur (ako treba plaćati za penziju i osiguranje, ili štednja) ne čini mi se kao neka velika zarada u odnosu na uložen trud i sve što ide uz to. Jer znam kolko je tu posla, svaki dan.

    Mene je drago ako su ovi tvoji zadovoljni zarađenim i sa tim uloženim trudom, ali ja lično sam vjerovao da ko dosta radi taj treba i da zarađuje dosta, linearno . Ali sa svojih 40god nisam baš ubijeđen da je tako uvjek.
    Ko oce da radi taj i zaradi. Pored 2500 imas zaradu od teladi, junadi, premija itd, dodje ta cifra znacajno veca. A zivis kao gazda, od svog rada i truda.

    Poredit sa drzavnim poslom je totalno po meni bzv, prosjecna plata u drzavnom sektoru je 500e, aj da vidim kome to moze biti dosta da zivi... u privatnom sektoru da ne pricam, tu si rob i za manje pare od toga..

    Ne mogu da shvatim ljude da nece da budu svoje gazde i za isti ili manji trud uzimaju nekoliko puta vise para nego sto ce uzet nedje za platu da rade... naravno tu mislim na ljude koji imaju neku mogucnost, uslove, priliku, kapiram da ne moze ni biti svakom.
    Last edited by lucke91; 24-07-21 at 07:37.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  15. #12
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,408
    Thanks Thanks Given 
    1,602
    Thanks Thanks Received 
    1,704
    Thanked in
    1,022 Posts

    Default

    "zive ka gospoda, mimo 2 mjeseca ljeti kad je priprema zime, 10 mjeseci imaju posla po 2 sata ujutru i 2 sata navece, da se ocisti, polozi i pomuze i to je to... "
    Druze,vidi se da nisi imao dodira sa stokom
    Ovo ti je samo prica,kada imas stoku tj jos farmu kao sto ti pricas moras da se posvetis njima cio dan,pogotovo rasne vrste krava muza ide ljeti i do 3 puta.
    Od poljoprivrede moze da se zivi,al se ne mozes obogatiti...

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  16. #13
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Sa mehanizacijom je sve mnogo lakše, drugo je to što u CG 99% poljoprivrednika/stočara radi kao što su njihovi preci radili prije 100+ godina...

    Šta znači obogatiti se...? Većina koje poznajem, a koji se ozbiljno bave stočarstvom, su više nego bogati za CG prilike...
    #fakenews

  17. #14
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by miovrag View Post
    "zive ka gospoda, mimo 2 mjeseca ljeti kad je priprema zime, 10 mjeseci imaju posla po 2 sata ujutru i 2 sata navece, da se ocisti, polozi i pomuze i to je to... "
    Druze,vidi se da nisi imao dodira sa stokom
    Ovo ti je samo prica,kada imas stoku tj jos farmu kao sto ti pricas moras da se posvetis njima cio dan,pogotovo rasne vrste krava muza ide ljeti i do 3 puta.
    Od poljoprivrede moze da se zivi,al se ne mozes obogatiti...

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
    Ne vala bez sto sam se podigao na selo, do fakulteta sam provodio po 4 mjeseca godisnje na selo, radeći u livade i oko stoke. Nista ovo ne pricam napamet, sve sam ovo prolazio sa njima, znam o cemu pricam.

    Tacno je ne mozes se obogatiti, ali može pristojno da se zivi. Bolje nego vecina drzave. Pa oni su kupili od toga 2 stana trosobna, kula, dzipove, skoluju djecu na fax itd, nemaju eura duga ili kredita i opet im ostaje da štekaju... nema tih plata u cg da ovo mogu obezbijedit prije 50te godine, i jos sami svoje gazde....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  18. #15
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,408
    Thanks Thanks Given 
    1,602
    Thanks Thanks Received 
    1,704
    Thanked in
    1,022 Posts

    Default

    Ja ne ulazim u tu porodicu kako sto,al samo se ovo 2h samo samo uvece i 2h ujutru za stoku ,ni da imas 1 kravu to je malo a kamoli farmu. Samo ta konstatacija u svemu se ne poklapa....

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  19. #16
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by miovrag View Post
    Ja ne ulazim u tu porodicu kako sto,al samo se ovo 2h samo samo uvece i 2h ujutru za stoku ,ni da imas 1 kravu to je malo a kamoli farmu. Samo ta konstatacija u svemu se ne poklapa....

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
    Super. Sve si u pravu. Ne treba ni pomislit da se neko bavi tim poslom. Naprotiv, nagurajmo se svi u grad, radimo za 300e, taxi i marketi vape za radnicima.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  20. #17
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,408
    Thanks Thanks Given 
    1,602
    Thanks Thanks Received 
    1,704
    Thanked in
    1,022 Posts

    Default

    Druze shvati ti to kako oces,samo je daleko od istine. Blizu cu u 4 deceniju,moji se bave poljoprivredom,nekada smo drzali i stoku,tako da znam dobro sve.
    Ko ce da radi,neka ide na selo,ko nece kao sto si sam reko Voli lakovic taxi....
    Ja sam vazda za ovo prvo

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  21. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Neka rade i osam sati dnevno pa sta . Toliko bi radili tj i vise bilo gdje cak i tzv drzavnoj sluzbi
    Danas ko ne moze da proda proizvode domace ili ih cijeni nerealno ili mi nisu dobri .
    Citav komsiluk znam da narucuje preko fb grupe . A na grupi su cijene jacw dosta nego u marketima ali prolazi kvalitet-cijena . Cekam sir mjesec dana jer ne moze da ga napravi takp brzo ( i da se prosusi) koliko joj prolazi

    To je plys
    Minus je sto je to posao od 365 dana godisnje . Im tri psa odrasla . Dva rotvajlera i civavu i nigdje zbog njih ne mozemo otici e sad onda zamislitw ko ima 20-30 grupne stoke i sigurno stotinak sitne .

    Ali niko nece da zivi na selu i to je nepovratan trend . Prvo odu djevojke a za njima i momci . Gledam to citavog zivota u Bydvi . Zive kao postanari , muce se po raznoraznim poslovima ali jbg zive u BD a ne na sele gdje im sve propada

  22. The Following User Says Thank You to swinger For This Useful Post:


  23. #19
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    je li teško pronaći posao za studenta?

  24. #20
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,483
    Thanks Thanks Given 
    2,518
    Thanks Thanks Received 
    2,396
    Thanked in
    1,360 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnmotor View Post
    je li teško pronaći posao za studenta?
    Ne

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Primjeri cojstva i junastva..
    By PrijekiLijek in forum Sve i svašta
    Replies: 25
    Last Post: 20-06-13, 19:37
  2. Replies: 71
    Last Post: 11-09-10, 23:21
  3. Najbolji primjeri foto-zurnalizma u proteklih pola vijeka
    By Regi in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 22
    Last Post: 20-10-05, 10:03
  4. Primjeri kulture iz kolijevke tisucljetnje demokracije
    By Janko23- in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 20
    Last Post: 15-03-05, 19:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •