Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 60 of 60

Thread: Ekonomski patriotizam - koliko cijenimo naše proizvode?

  1. #51
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,425
    Thanks Thanks Given 
    952
    Thanks Thanks Received 
    546
    Thanked in
    305 Posts

    Default

    Ma znam, naravno da nije crnogorska ali sma navikao na CG način prženja i pripreme, ogromna razlika na Grad, Doncafe i sl SRB kafe..

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by institucija View Post
    Ma znam, naravno da nije crnogorska ali sma navikao na CG način prženja i pripreme, ogromna razlika na Grad, Doncafe i sl SRB kafe..

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
    Prastaj morao sam .
    Inace kafa za tusku tj arapsku ili srpsku ili domacu kako je vec ko zove generalno ne vredi nista . Desi se neka serija bude ok onda nula . Tako kod svih i blizih i daljih . Vjerovatno zato sto svi uvoze najjeftinije i najgore vrste kafa ( posebna prica ko vise umije i kod nas i blizoj okolini da da napravi pravu kombinaciju . .i onda neko pita sto kupujemp kapsule koje su malo jeftinije nego u kaficu . Zato sto je svaka i sad i sad i svaki put istog kvaliteta .

    Ovdje ste vecinom mladji i mozda se ne sjecate da je nekada na svakom proizvodu pisalo " po Jusu " sto znaci da je bilo po standardu za tu vrstu proizvoda .

  3. #53
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,577
    Thanks Thanks Given 
    10,460
    Thanks Thanks Received 
    4,988
    Thanked in
    2,320 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Živa istina, dvoje je bilo prije mene a kod ovih žena niko. I sad kako je mali prostor tu, tačno ti neprijatno bude što čekaš red toliko a 5-6 prodavačica sira te gleda u smislu "nijesmo ni mi gubave"...
    A njih Milan plaća da tu stoje,pa kad Milan proda svoj sir,onda prodaje svoj sir koji je stojao ispred njih

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  4. #54
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,362
    Thanks Thanks Given 
    2,456
    Thanks Thanks Received 
    2,329
    Thanked in
    1,331 Posts

    Default

    E da od sireva dimljenih iskljucivo Katunjanku cisto ako niste znali jedino oni su uz svaku akciju Crvenog krsta doniraju svoje sireve!!!
    Tako kad kupite katunjanku znajte u podsvijesti da i taj proizvodjac pomaze druge

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  5. #55
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Nikad nisam kupovao proizvod na osnovu porijekla istog, kupujem uvijek na osnovu dvije stavke, kvalitet ili kombinacije kvalitet + cijena.
    Naravno, zdrav razum ne gleda nacionalost produkta - kvalitet i odnos kvaliteta i cijene nadilazi te podjele.

    Ipak, u nekim situacijama odabir na osnovu zemlje porijekla može igrati ulogu. Prvo, ima nešto u onoj filozofiji da smo se globalizacijiom maksimalno otuđili od svoje sredine konzumirajući svu hranu koja nije rasla na tlu gdje dišemo i time u organizam unosimo informacije koje ne korespondiraju sa našim bićem. Drugo, transport iz udaljenih krajeva i uslovi skladištenja mjenjaju početni kvalitet i dalje kod nekih vrsta robe utiču na zdravstvenu bezbjednost produkta. U skladu s tim vodim se mišlju da kada domaća firma ima kvalitetan proizvod, prije ću dati i više para za takav - nego za uvozni - npr. 0,5l maslinovog proizvedenog u Baru vs. 1l od italijanskog proizvođača (zapravo je mješavina ulja iz cijele EU), ili prirodno sušeni sir Cijevna vs. prerađeni iz Njemačke. Ista stvar je i sa mineralnom vodom, prednost dajem Radi s našeg podneblja naspram Knjaza i Jamnice. Izuzetak je Prolom. Iako smo bogati vodom, u toj alkalnoj kategoriji nemamo produkt koji joj može parirati.

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Stava sam da nemam sta licno da pomazem nekome ko me ne moze kupiti kvalitetom, nebitno jel' mi komsija, brat ili totalno neko deseti.
    Naravno da ponekad i porijeklo proizvoda direktno utice na kvalitet al' to su skroz druge price.
    Slažem se, konkretno izbjegavam uzimati pršut ili pečenicu cetnjiskih i drugih domaćih proizvođača jer svi redom nude - škart (sirovine uglavnom uvezene u smznutom stanju, po njihovim zakonima većinom spremne za spoalionicu, u obradi napucane aditivima i solju...). Takve firme zaista nemam namjeru finansirati - većina zaslužuju da propadnu. Kvalitet iz te kategorije se može probrati kod konkurencije iz BiH - livanjski pršut/pečenica, miris i ukus neuporedivi. Kad govorim o zdravstvenoj bezbjednosti, otkad sam naišao na podatak da Srbija ima 5 puta veću dozvoljenu vrijednost aflatoksina u mlijeku nego u EU, nastojim Imlek zamjeniti zbregov proizvodima. Ipak, kad je gusti kravica u pitanju, često zažmirim Neko reče, nema preko Lazina... nema ako misle da jogurta treba imati ukus mlijeka u prahu.
    The more things change, the more they stay the same.

  6. #56
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,440
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Pavić pršut/pečenica...? Đe ih ima...? Kad se desi da prifali domaće...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  7. #57
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Pavić pršut/pečenica...? Đe ih ima...? Kad se desi da prifali domaće...
    Pavić u HDL
    The more things change, the more they stay the same.

  8. The Following User Says Thank You to starwalker For This Useful Post:


  9. #58
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,315
    Thanks Thanks Given 
    261
    Thanks Thanks Received 
    840
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Naravno, zdrav razum ne gleda nacionalost produkta - kvalitet i odnos kvaliteta i cijene nadilazi te podjele.

    Ipak, u nekim situacijama odabir na osnovu zemlje porijekla može igrati ulogu. Prvo, ima nešto u onoj filozofiji da smo se globalizacijiom maksimalno otuđili od svoje sredine konzumirajući svu hranu koja nije rasla na tlu gdje dišemo i time u organizam unosimo informacije koje ne korespondiraju sa našim bićem. Drugo, transport iz udaljenih krajeva i uslovi skladištenja mjenjaju početni kvalitet i dalje kod nekih vrsta robe utiču na zdravstvenu bezbjednost produkta. U skladu s tim vodim se mišlju da kada domaća firma ima kvalitetan proizvod, prije ću dati i više para za takav - nego za uvozni - npr. 0,5l maslinovog proizvedenog u Baru vs. 1l od italijanskog proizvođača (zapravo je mješavina ulja iz cijele EU), ili prirodno sušeni sir Cijevna vs. prerađeni iz Njemačke. Ista stvar je i sa mineralnom vodom, prednost dajem Radi s našeg podneblja naspram Knjaza i Jamnice. Izuzetak je Prolom. Iako smo bogati vodom, u toj alkalnoj kategoriji nemamo produkt koji joj može parirati.



    Slažem se, konkretno izbjegavam uzimati pršut ili pečenicu cetnjiskih i drugih domaćih proizvođača jer svi redom nude - škart (sirovine uglavnom uvezene u smznutom stanju, po njihovim zakonima većinom spremne za spoalionicu, u obradi napucane aditivima i solju...). Takve firme zaista nemam namjeru finansirati - većina zaslužuju da propadnu. Kvalitet iz te kategorije se može probrati kod konkurencije iz BiH - livanjski pršut/pečenica, miris i ukus neuporedivi. Kad govorim o zdravstvenoj bezbjednosti, otkad sam naišao na podatak da Srbija ima 5 puta veću dozvoljenu vrijednost aflatoksina u mlijeku nego u EU, nastojim Imlek zamjeniti zbregov proizvodima. Ipak, kad je gusti kravica u pitanju, često zažmirim Neko reče, nema preko Lazina... nema ako misle da jogurta treba imati ukus mlijeka u prahu.
    Slicnog smo misljenja i generalno se vodim i slicnim principom kada god mogu i koliko mogu. Mada sam u dosta slucajeva uzimao i nesto sto djeluje kvalitetno, prodaje se kao 100% domace (iz CG), da bih igrom slucaja na kraju saznao da nema dodirne tacke sa domacim proizvodom.
    No ajd, desava se i tesko je nesto tako saznati osim ako nemas direktne i iskrene kontakte sa proizvodjacem.

    Uvijek sam spreman platiti i dosta vecu cijenu za kvalitet i organski proizvod (jer srecom mogu) ali to dal' je iz CG ili neke zemlje iz regiona ne gledam uopste, nit me interesuje niti najmanje. Neki ce mi mozda zamjeriti na tome, al' moji $$$, moj izbor.

    ---

    O pojedinim proizvodima iz Srbije ne moramo, vjerujem da si upoznat da je Monsanto odavno na tom trzistu (dosli da prodaju "organsko" sjeme, yep, kako da ne).

  10. #59
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    vjerujem da si upoznat da je Monsanto odavno na tom trzistu (dosli da prodaju "organsko" sjeme, yep, kako da ne).
    Kad smo se dotakli teme sjemena i korporacija, predlog za pogledati:

    The more things change, the more they stay the same.

  11. The Following User Says Thank You to starwalker For This Useful Post:


  12. #60
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Niksen Cavor bojkotujem zbog zagadjivanja, ne znam jesu li sta ucinjeli tim povodom.

    Ne probah Drezgino kiśelo, moracu nabavit koju teglu... Al' isto kiśelog nema ka' kod baba i djedova, kad se serpa zamota u aljine i ne smijes joj prici blize od 2 m da te jad ne snadje

    Mljeveno iz Sahovica gazi, mada i Jevrici su me prijatno iznenadili.

    Dje uzimate prasetinu, pomenu neko da uzima tovljeno bez koncentrata... To bi vrijedjelo platit' ako je provjereno.

    Posto o ukusima ne vrijedi raspravljati, kad je kriterijum svjezine mlijeka u pitanju, lokalni moraju biti ispred konkurencije. Samo da Srna i Nika oce vise napravit' tecnije varijante... Npr. Nikin ayran mi se svidio, ali ga odavno nijesam gledao na rafovima.

    Za piva sam neobjektivan, ali moram pomenuti Niksicko nefiltrirano.

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Što Najviše Cijenimo?
    By loken in forum Muzika
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-11, 11:30
  2. Dolar, Patriotizam i Socijalizam na Američki Način
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 9
    Last Post: 08-10-08, 20:03
  3. NACIONALIZAM I PATRIOTIZAM, poslednje predavanje dr Zorana Djindjića
    By Bonja the Zmaj in forum Politika generalno
    Replies: 8
    Last Post: 21-12-07, 13:14
  4. Sto je patriotizam?
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 166
    Last Post: 24-11-07, 12:28
  5. Lokal patriotizam
    By Bonja the Zmaj in forum Centralni
    Replies: 85
    Last Post: 15-06-06, 11:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •