Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 60

Thread: Ekonomski patriotizam - koliko cijenimo naše proizvode?

  1. #1
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Lightbulb Ekonomski patriotizam - koliko cijenimo naše proizvode?

    Već duže se kanim da pokrenem diskusiju na ovu temu koju smatram izuzetno važnom za lokalnu ekonomiju, pogotovo u izazovnim okolnostima pandemije.
    Puna su nam usta ljubavi prema državi, a da bi se prešlo sa riječi na dijela smatram da je ekonomski patriotizam konkretna mjera.

    Prilikom kupovine u marketima povremeno bacim pogled na korpe drugih kupaca i primjećujem da većinski nemamo osjećaj da kupimo naš proizvod, niti razvijenu svijest da kupovinom našeg proizvoda direktno ili indirektno pomažemo sebi, našem bratu, komšiji, prijatelju.

    Ne proizvodimo mnogo, niti ćemo vjerovatno ikada proizvoditi, imamo očajan procenat pokrivenosti uvoza izvozom i samim tim ogroman odliv kapitala, pa smatram da je najmanje što kao društvo možemo učiniti kupovina tog malog broja naših proizvoda.

    Borba lokalnih proizvođača sa velikim uvoznicima i kompanijama iz okruženja je kao borba Davida i golijata, usled čega smatram da ih treba podržati koliko je u našoj moći.

    Bilo bi interesantno prodiskutovati zbog čega prednost dajemo stranoj vodi, mlijeku, mliječnim proizvodima, mesnim preradjevinama, vinima, pivima, kisjeloj vodi i svemu ostalom za šta postoje kvalitetne lokalne alternative.

    PS. Moguće da slična tema već postoji, u tom slučaju zamoliću moderatore da prebace moj post tamo gdje bi trebalo da bude u nadi da ćemo aktuelizovati temu.
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  2. #2
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,882
    Thanks Thanks Given 
    219
    Thanks Thanks Received 
    859
    Thanked in
    501 Posts

    Default

    Mislim da smo mi malo trziste da bi o tome pricali, narod u ovoj situaciji besparice ne gleda domaci i strani proizvod nego cijenu, tako da nema tu sto da se prica, imas mineralnu vodu radu kao domaci proizvod i knjaz kao uvoz i rada skuplja, nerealno...
    Normalno je da ce narod da kupuje naspram svoje platezne moci, tako da meni nije nista cudno sto biraju jeftinije proizvoda jer ih je vecina primorana na to.
    Mada za knjaz milosa je specificno sto ako hoces da prodajes Coca Colu moras i knjaz, tako da su domaci proizvodjaci nezasticeni, uvozi se tone i tone mesa, ko ce od domacih da parira tome i tim cijenama? Prosto nemamo veliku proizvodnju pa da mozemo da kazemo e batali uvoz ovoga ili digni cijenu pa da nasi proizvodi se vise prodaju, ali i nasi su pohlepni, gledaju da zarade odma, ako moze za 2 dana 5 miliona, e ne moze tako...

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Whisperer View Post
    Mislim da smo mi malo trziste da bi o tome pricali, narod u ovoj situaciji besparice ne gleda domaci i strani proizvod nego cijenu, tako da nema tu sto da se prica, imas mineralnu vodu radu kao domaci proizvod i knjaz kao uvoz i rada skuplja, nerealno...
    Normalno je da ce narod da kupuje naspram svoje platezne moci, tako da meni nije nista cudno sto biraju jeftinije proizvoda jer ih je vecina primorana na to.
    Mada za knjaz milosa je specificno sto ako hoces da prodajes Coca Colu moras i knjaz, tako da su domaci proizvodjaci nezasticeni, uvozi se tone i tone mesa, ko ce od domacih da parira tome i tim cijenama? Prosto nemamo veliku proizvodnju pa da mozemo da kazemo e batali uvoz ovoga ili digni cijenu pa da nasi proizvodi se vise prodaju, ali i nasi su pohlepni, gledaju da zarade odma, ako moze za 2 dana 5 miliona, e ne moze tako...
    Knjaz će uvijek imati mogućnost da se cjenovno podvuče ispod Rade ili bilo koje domaće kisjele vode, iz prostog razloga - iskorišćavaju ekonomiju obima i njihovi proizvodni troškovi su sigurno mnogo niži nego kod lokalnih proizvođača. Uz to Knjaz se prodaje na svim tržištima regiona, naše vode nemaju podršku od nas samih zbog par centi razlike u cijeni. Slično je za mesne industrije ili bilo kog većeg proizvođača.

    Mislim da dugoročno zbog te razlike u cijeni, o kome god proizvodu govorimo, plaćamo kao društvo mnogo veću cijenu i gubimo značajno više od par centi ili eura. Znam da je ovo praktično nemoguće objasniti onome ko prima 250e mjesečno, ali da pokušamo za početak.
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Ne kupujemo vecinom domace iz vise razloga ,cijena je tek na trecem cetvrtom mjestu .
    Prvo izbor
    Drugo kvalitet
    Trece konstanta ( jednpm super jogurt ili sit drugi put nula )
    Cetvrto cijena ( odnos kvalitet proizvod )
    Isto vazi zasto u prodavnicama a ne kod malih proizvodjaca !

    Ps nisu u pitanju par centi sto nego napisa nego i dupla cijena . Da li je logicno da su banane i ananas duplo jeftiniji od breskve i kajsije koje rastu tu u komsiluku bukvalno na desetak km ?
    Ili narandza koje je duplo skuplja od uvozne i duplo neukusnija , samo nemojte kako ovi nase gaje iskljucivo organski bez hemije . U te bajke vise ni djeca na vjeruju
    Last edited by swinger; 21-07-21 at 15:14.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,362
    Thanks Thanks Given 
    2,456
    Thanks Thanks Received 
    2,329
    Thanked in
    1,331 Posts

    Default

    a kad spomenes domace proizvode jedino je kafa dominantna, Mineralna Rada bi se kupovala da je vise zastupljena tj da je ima na rafove.
    Domace mlijeko i varenika iskljucivo lazine i nika
    Povrce iskljucivo u Lakovic jer je vecinom od domacih proizvodjaca a i pise vam na deklaraciju
    Pa sto se tice kupujmo domace i nemamo bas sa cim da se pofalimo


    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Imamo čokoladu od 5e.
    Mlijeko Lazine koje se puni u Srbiju...

    Recimo proizvodimo dosta eurokrema (tačnije pandana), ali ga niđe kod nas ne vidim jer sve ode na izvoz...

    Poslato sa škatulice
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  7. #7
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Falcon grupa iz Podgorice proizvodi kremic, cokolade... Tesko smece... Jeste da je jeftino, 1e 500gr kremica, i cokolade po 50c, ali je stvarno kvalitet nikakav...

    Ja sam uzimao taj CreMonte, jer je nas, ali sam prestao jer kvalitet je pakao...

    Zaposljavaju oko 100 ljudi, sto je za svaku pohvalu, ali moraju kvalitet da podignu.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    koji nas proizvod ima konstantan kvalitee samo mi jedan nabrojite .

    banalan primjer kisjelo mlijeko jedan dan gusti drugi kao voda i zapitam se ima li iko u ove nase firme da ista kontrolise pre nego ode u prodaju

  9. #9
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,827
    Thanks Thanks Given 
    1,116
    Thanks Thanks Received 
    1,051
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    Које млијеко/јогурт је наш а добар?

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Sate sate sate

  10. #10
    Join Date
    Nov 2016
    Location
    Bar
    Posts
    735
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Sto se mljecnih proizvoda tice uvijek kupujem nase (Lazine jogurt Vitko najcesce), sir Srna, mlijeko Lazine iako se puni u Leskovac, surutku nasu.

    Povrce i voce uzimam u Voli, Nasa basta. Od kisjelih iskljucivo Rada. Ne znam, bas gledam koliko je najvise moguce da uzimam nase proizvode i isto tako pomognem nase prozivodjace.

    Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  11. #11
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,827
    Thanks Thanks Given 
    1,116
    Thanks Thanks Received 
    1,051
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    То што се пуни у Србију ми не улива се повјерење.

    Јел Срна наша?

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Sate sate sate

  12. #12
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Sto se jogurta tice uzimam Lazine u ljubicastoj boci i veoma sam zadovoljan. Pritom znam da to mlijeko mora biti svjezije nego bilo koje iz Srbije koje osim sto prolazi kroz otkupne stanice gubi i vise dana u transportu.

    Za UHT mlijeko mljekare nemaju isplativost zbog kolicine i investicija u linije, mislim da su neki pokusali da pune u Srbiji, ali ne znam je li se odrzalo.

    Mislim da se, sto se kvaliteta tice, mlijeko ne moze zaostajati od bilo kog uvoznog.
    Nika i Srna su gusci i rijetko ih kupujem, valjalo bi da izbace pitkije varijante, ali to nema veze sa kvalitetom.

    Ovaj nas krem je pandan crvenom takovo kremu, nista losiji po ukusu, a necu bit lijen da uporedim deklaracije.

    Tvrdim da su nasa voda, vina i piva bolja od svih uvoznih pandana.

    Proizvodi Franca i Goranovic imaju par vrhunskih proizvoda koji kvalitetno mogu da se nose sa konkurencijom, no sve je pitanje ukusa.

    Nase mlijecne preradjevine kidaju...

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Zasto mi ova prica djeluje ocemo li da punimo dzepove ovih ili onih kontraveznih biznismena ? Sem toga odakle znamo da kad kupimo nesto je kao nase da je zaista nase ? Zar se pre mlijeks nije pricalo da se pivo proizvodilo u Apatinu ?
    Cija je voda Knjaz Milos ?
    Odakle znamo da nije nekog naseg ?

    Kupujem ono sto nudi kvalitet za realnu cijenu i nije me briga cije je ! Budimo realni kupili ove ili one iste ljude bogatimo

    Ps za prednodni post .
    Odakle je meso za Francu ? A krem je dupla nula moze na deklaraciji pisati sto pozelis
    Ako nasi mlijecni proizvodi kidaju onda zaista nemam rijeci
    Dobri su sirevi Carevic i Miljanic ( potpuno razlicite politicke strujs su im vlasnici ) ali zato kostajuuuu
    Last edited by swinger; 21-07-21 at 18:11.

  14. #14
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,827
    Thanks Thanks Given 
    1,116
    Thanks Thanks Received 
    1,051
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    Мени је нпр дрезга млади кајмак брука добар

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Sate sate sate

  15. The Following 3 Users Say Thank You to nimfa For This Useful Post:


  16. #15
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by swinger View Post
    Zasto mi ova prica djeluje ocemo li da punimo dzepove ovih ili onih kontraveznih biznismena ? Sem toga odakle znamo da kad kupimo nesto je kao nase da je zaista nase ? Zar se pre mlijeks nije pricalo da se pivo proizvodilo u Apatinu ?
    Cija je voda Knjaz Milos ?
    Odakle znamo da nije nekog naseg ?

    Kupujem ono sto nudi kvalitet za realnu cijenu i nije me briga cije je ! Budimo realni kupili ove ili one iste ljude bogatimo
    Moze i tako da se protumaci s tim sto nijesu bas svi kontroverzni biznismeni, a i da jesu, prije cu dati pare nekom ko zaposaljava ljude iz mog grada/drzave, ukoliko govorimo o proizvodima uporedivog kvaliteta.

    Za mlijeko je bilo tetrapaka iz Srbije, za pivo cu ti potvrditi da se vazda proizvodilo u CG za domace trziste, u Apatinu po licenci za trziste Srbije.

    Fabrika Knjaz Milos je u Srbiji, vlasnik je mozda iz katunske nahije, ali to je sasvim irelevatno..

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  17. #16
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Мени је нпр дрезга млади кајмак брука добар

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Da, htio sam pomenuti, redovno ga uzimam nego ih cesto ne bude u Voli...

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  18. #17
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,827
    Thanks Thanks Given 
    1,116
    Thanks Thanks Received 
    1,051
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    А нема га јер пролази одмах, значи у року од сат времена.

    Везано за неке прошле постове, па неће нико куповати на силу неке производе сумњивог квалитета само јер су наши ал ако је квалитет ту онда нема разлога куповати иностране производе

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Sate sate sate

  19. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Suma sumarum sve se svodi na odnos kvalitet - cijena bilo nase il iz tunguzije

  20. #19
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Naravno, s tim sto i sama percepcija kvaliteta moze da bude upitna, tj. cesto je diktiraju ukusi, navike ili cak pakovanje proizvoda.

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  21. #20
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,686
    Thanks Thanks Given 
    1,460
    Thanks Thanks Received 
    4,849
    Thanked in
    2,274 Posts

    Default

    Ja sam se jedno vrijeme navukao na ono kisjelo mlijeko u tegli (Srna) no se ,,skinuh" jer sam pred spavanje znao bez pardona cijelu teglu da pojedem.

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  22. #21
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    90 Posts

    Default Ekonomski patriotizam - koliko cijenimo naše proizvode?

    Da preporucim, koziji sir kod javorke, trubjela niksic, bolji nisam probao, a i niko u okruzenju mom. Da ima drzave da se ulozi, najjaci bi brend u cg bila.

    Dok carevicev je smece

  23. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,792
    Thanks Thanks Given 
    4,683
    Thanks Thanks Received 
    9,651
    Thanked in
    3,652 Posts

    Default

    Kad ste kod sireva da preporučim straaaašan pljevaljski, nit je preslan, nit prejak - taman.

    Kad uđete na sireve u "Bazar", prvi s desna, ćelav je čoek, strašan sir ima.

    Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  24. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Kad ste kod sireva da preporučim straaaašan pljevaljski, nit je preslan, nit prejak - taman.

    Kad uđete na sireve u "Bazar", prvi s desna, ćelav je čoek, strašan sir ima.

    Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
    Ovo je korisna informacija
    Jos kad bi neko znao za kozji ali da ima jak smek na kozu , ono bas da se osjeti . A da ne kosta 25-55 evra kilo

  25. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,265
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Ja svaki dan "suknem" pola litra kozjeg jogurta. Neka firma iz NK sa plavim čepom je pravila i dopunjavala samo u Voli.

    Sada ih više nema, pa sam prinuđen da kupujem ono iz SRB (koje je meni lično lošijeg ukusa), a ni njega nema često.

    Poslato sa škatulice
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  26. #25
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,362
    Thanks Thanks Given 
    2,456
    Thanks Thanks Received 
    2,329
    Thanked in
    1,331 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Kad ste kod sireva da preporučim straaaašan pljevaljski, nit je preslan, nit prejak - taman.

    Kad uđete na sireve u "Bazar", prvi s desna, ćelav je čoek, strašan sir ima.

    Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
    Potvrdjujem za sir koji god da uzmes kod njega nema greske a za kajmak Drezga!

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Što Najviše Cijenimo?
    By loken in forum Muzika
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-11, 11:30
  2. Dolar, Patriotizam i Socijalizam na Američki Način
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 9
    Last Post: 08-10-08, 20:03
  3. NACIONALIZAM I PATRIOTIZAM, poslednje predavanje dr Zorana Djindjića
    By Bonja the Zmaj in forum Politika generalno
    Replies: 8
    Last Post: 21-12-07, 13:14
  4. Sto je patriotizam?
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 166
    Last Post: 24-11-07, 12:28
  5. Lokal patriotizam
    By Bonja the Zmaj in forum Centralni
    Replies: 85
    Last Post: 15-06-06, 11:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •