Page 6 of 21 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 126 to 150 of 510

Thread: Gradnja kuće od nule

  1. #126
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,958
    Thanks Thanks Given 
    1,362
    Thanks Thanks Received 
    1,670
    Thanked in
    948 Posts

    Default







    Meni se ovako nešto svidja.....
    Nadam se uskoro da kreće gradnja

  2. The Following User Says Thank You to stefke For This Useful Post:


  3. #127
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,958
    Thanks Thanks Given 
    1,362
    Thanks Thanks Received 
    1,670
    Thanked in
    948 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Naravno, pricam o gradnji kuce samo. Dakle useljiva kvalitetna kuca od 100 kvadrata moze da se zavrsi za 35 000, bez namjestaja, bez demit fasade ali omalterisana.
    Sve ostalo, bojanje kuce spolja, demit fasada, namjestaj, bijela tehnika, televizori, kuhinja itd. Sve je to dodatno sto treba da se odradi.
    Racunam da i tu treba jedno 20 000e da to bude jedan zaista lijep paketic.
    Znaci 55 000e ukupno.
    Napominjem da ova kuca u sklopu nje nema garazu za auto!
    Izracunajte koliko bi jedna pristojna garaza u sklopu kuce jos kostala.

    A dje je kupovina placa ko ga nema?
    A dje je legalizacija kuce?
    A dje je kultivisanje placa i da se ogradi, kapija?

    Ne vele zalud kuca je jama bez dna.
    Nikad kraja, ali...ko ima para zaista vrijedi napravit raj za sebe.
    Ko je ogranicen finansijski, i ko zeli sa se muci od plate, da se kreditno zaduzi i upusti u sve to, bolje da ga nema, jer je od sebe napravio najvecu sirotinju naredne 25 godina zivota. Pola plate na kredit, prebaci se na posa svaki dan, gorivo, troskovi, oce da se jede, a dje su djeca, jos ako idu u skolu, na treninge, vozi ovamo, vozi onamo... Provjereno je mrtav covjek taj ko zivi od plate i ko iz kredita udje u taj projekat.
    A stan od 100m2 i garaza jedna koliko kosta?

    Nekih 130 000€ MINIMUM.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to stefke For This Useful Post:


  5. #128
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,295
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    1,181
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Eee ali u stan ti ne treba namjestaj. Ima jedna bitna stvar, nije se racunala cijena placa, cijena dokumentacije (projekat i sve sto treba), komunalije, priključak na struju/vodu i ono sto je najbitnije Delta nije preko puta.

  6. #129
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,364
    Thanks Thanks Given 
    14,797
    Thanks Thanks Received 
    4,118
    Thanked in
    2,084 Posts

    Default

    Boga mi Računaj da će i tebe ova kuća sa placom da košta taman toliko. Možda malo manje.

    Sent from my KB2003 using Tapatalk

  7. #130
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Ja cu za par dana da napisem kolko ce meni tacno izaci gradnja. A inace ima firmi koji za 350-400€ po m2 rade kljuc u ruke

  8. #131
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    @stefke lijepo. ja imam u favorites sacuvan jedan plan koji ima slican raspored, ali je nesto manja kvadratura. manja je i garaza. ali kad vidim ovo, kontam ako bi covjek vec radio garazu, neka onda to bude velika garaza. super je ovaj plan. jedino je mozda malo zavrzlama oko mokrih cvorova, raspored kupatila, wc-a, kuhinje

    Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  9. The Following User Says Thank You to Dejan For This Useful Post:


  10. #132
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,420
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post






    Meni se ovako nešto svidja.....
    Nadam se uskoro da kreće gradnja
    Jedno kupatilo na 4 spavaće??? Premalo!!!

    Ako imaš keša radi master bedroom svaku. To ja zovem luksuz.


    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  11. The Following 2 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  12. #133
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,958
    Thanks Thanks Given 
    1,362
    Thanks Thanks Received 
    1,670
    Thanked in
    948 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Boga mi Računaj da će i tebe ova kuća sa placom da košta taman toliko. Možda malo manje.

    Sent from my KB2003 using Tapatalk
    Plac imam + bazen...

    Nema stana u PG koji se moze uporediti plus je ovo skoro 200m2

    Neka izadje i 100 000€ al meni je ovo san


    Naravno malo izmjene bih napravio...


    Kimi dolje ima wc, gore kupatilo.... Valjalo bi 2 kupatila

  13. The Following User Says Thank You to stefke For This Useful Post:


  14. #134
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    + garaza ne sluzi samo za auto nego za svasta nesto sto mozes ostavit, a u ovim garazama u zgradi trt
    She is only here to annoy herself!

  15. #135
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    A stan od 100m2 i garaza jedna koliko kosta?

    Nekih 130 000€ MINIMUM.
    Brate pricas o velikom novcu koji vecina nema a pritom uporedjujes babe i zabe.
    Totalno dva razlicita svijeta.

    1. Da bi se kao mladi covjek skućio stambeni kredit za kupovinu placa i gradnju kuce ne mozes da dobijes. Za stan mozes, ima dosta opcija bez obzira na sve da covjek neeeekako i dodje do stana, ma koliki bio, i ma koliko krvoloci uzimali para, ta opcija za stalno zaposlenog je zaista opcija koja je moguca.

    2. Prednost stana je grad, prevoz za svakodnevne obaveze koje se mogu obavljati tipa za nula eura, pjeske, biciklom, trotinetom, skroz nebitno. Dakle troskovi su svedeni na minimum.

    3. Troskovi zivota na periferiji su bukvalno u visini necije plate samo za svakodnevni prevoz, do posla i nazad, do prodavnica, racuni da se placaju, cak smece moras da odes kolima da poneses. Ako imas porodicu, zenu i djecu, dje su skolovanja, treninzi, dje je zena. Nema vas brate nidje, sirotinja postajete totalna. Da ne pominjem koliko se vremena gubi.
    Dakle to vise nije rata za kredit za stan sa kojom se pomiris i imas stan, nego dodjes na dvije rate za kredit, jedna za kredit sto se mucis i gradis a druga za ogromne troskove koje niko ne pominje a koji su evidentni iako ih nema na papir.

    4. Opcija - ajde da kupim 500 kvadrata placa za 10 000e nedje u p*cku materinu i da pocnem kucu iz kredita pa ce Bog pomoc, kao sto je stara dobra izreka, u danasnje vrijeme koje je uvjek neizvjesno, dje su relativno mala primanja je bukvalno pogibija.

    Nebrojeno primjera znam dje se cijela familija raspada zbog takvog nepromisljenog poteza.
    Istina, ima i onih kojima je Bog pomoga, dje ima sirine u siroj porodici, pa pomogne i uskoci neko malo ovo, neko malo ono, da se nekako izadje na kraj, ali to je rijetkost danas jer se svako o svojem jadu zabavi.
    Ima i onih nadarenih koji umiju mnogo toga sami da urade da snize mnogo troskova, zavidim im.
    Samo kazem, tesko je vrijeme, cijene su visoke nerealno za nase podneblje i za nasa primanja, mi smo generalno sirotinja sa prosjecnom platom od 500e a kamoli ko ima 300-400e platu.

  16. The Following User Says Thank You to N-I-K-O For This Useful Post:


  17. #136
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,420
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Brate pricas o velikom novcu koji vecina nema a pritom uporedjujes babe i zabe.
    Totalno dva razlicita svijeta.

    1. Da bi se kao mladi covjek skućio stambeni kredit za kupovinu placa i gradnju kuce ne mozes da dobijes. Za stan mozes, ima dosta opcija bez obzira na sve da covjek neeeekako i dodje do stana, ma koliki bio, i ma koliko krvoloci uzimali para, ta opcija za stalno zaposlenog je zaista opcija koja je moguca.

    2. Prednost stana je grad, prevoz za svakodnevne obaveze koje se mogu obavljati tipa za nula eura, pjeske, biciklom, trotinetom, skroz nebitno. Dakle troskovi su svedeni na minimum.

    3. Troskovi zivota na periferiji su bukvalno u visini necije plate samo za svakodnevni prevoz, do posla i nazad, do prodavnica, racuni da se placaju, cak smece moras da odes kolima da poneses. Ako imas porodicu, zenu i djecu, dje su skolovanja, treninzi, dje je zena. Nema vas brate nidje, sirotinja postajete totalna. Da ne pominjem koliko se vremena gubi.
    Dakle to vise nije rata za kredit za stan sa kojom se pomiris i imas stan, nego dodjes na dvije rate za kredit, jedna za kredit sto se mucis i gradis a druga za ogromne troskove koje niko ne pominje a koji su evidentni iako ih nema na papir.

    4. Opcija - ajde da kupim 500 kvadrata placa za 10 000e nedje u p*cku materinu i da pocnem kucu iz kredita pa ce Bog pomoc, kao sto je stara dobra izreka, u danasnje vrijeme koje je uvjek neizvjesno, dje su relativno mala primanja je bukvalno pogibija.

    Nebrojeno primjera znam dje se cijela familija raspada zbog takvog nepromisljenog poteza.
    Istina, ima i onih kojima je Bog pomoga, dje ima sirine u siroj porodici, pa pomogne i uskoci neko malo ovo, neko malo ono, da se nekako izadje na kraj, ali to je rijetkost danas jer se svako o svojem jadu zabavi.
    Ima i onih nadarenih koji umiju mnogo toga sami da urade da snize mnogo troskova, zavidim im.
    Samo kazem, tesko je vrijeme, cijene su visoke nerealno za nase podneblje i za nasa primanja, mi smo generalno sirotinja sa prosjecnom platom od 500e a kamoli ko ima 300-400e platu.
    Znaš kako, može se plac od 600-700m2 u Doljanima kupiti za 25€/m2. Ucrtano je obično 500m2 BRGP, što je i više nego dovoljno. Dva brata, kuma ili prijatelja uzmu po pola (po7.5k) i naprave dvojnu kuću. Doljani su KO Masline, ima škola na Zlatici, vrtić isto nije pod nos ali nije ni predaleko.... Komunalije tamo nisu skupe... Ako već pričamo o jeftinom rješenju za skućiti se.



    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  18. #137
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Znaš kako, može se plac od 600-700m2 u Doljanima kupiti za 25€/m2. Ucrtano je obično 500m2 BRGP, što je i više nego dovoljno. Dva brata, kuma ili prijatelja uzmu po pola (po7.5k) i naprave dvojnu kuću. Doljani su KO Masline, ima škola na Zlatici, vrtić isto nije pod nos ali nije ni predaleko.... Komunalije tamo nisu skupe... Ako već pričamo o jeftinom rješenju za skućiti se.



    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    U doljane 25m2? To jedino ako je u brdo.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  19. #138
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,958
    Thanks Thanks Given 
    1,362
    Thanks Thanks Received 
    1,670
    Thanked in
    948 Posts

    Default

    A odje nema priče, odma neko ako je za stan nadje 100 stvari koje su prednosti stana tj "mane" kuće.

    I sad bih ja trebao da nabrojim 101 kontra?

    Svako nek živi dje mu više odgovara i cao

  20. The Following 2 Users Say Thank You to stefke For This Useful Post:


  21. #139
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,364
    Thanks Thanks Given 
    14,797
    Thanks Thanks Received 
    4,118
    Thanked in
    2,084 Posts

    Default

    Tebe boli briga imaćeš i stan i kuću

    Sent from my KB2003 using Tapatalk

  22. The Following 2 Users Say Thank You to extravaganca For This Useful Post:


  23. #140
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    A odje nema priče, odma neko ako je za stan nadje 100 stvari koje su prednosti stana tj "mane" kuće.

    I sad bih ja trebao da nabrojim 101 kontra?

    Svako nek živi dje mu više odgovara i cao
    Brate po meni vise prednosti ima kuca, slobodan si ono znas, ogradjen, uzmes crijevo i prskas oko kuce, ljepota bozja, auto u garazu, zalivas loze, pravi se rostilj ispred kuce, ljepota je to nema sto.
    Al kad od 500-600 eura plate uzmes kredit 250-300, pa ti ostatak plate ode na gorivo, racune i burek ujutro na posa, pa kad dodjes doma i bacis na rostilj jednu paucinu iz coska, onda shvatis da bi ipak bilo bolje stan u grad manji, da makar pretekne od plate toliko da se nebi bacio sa Blazovoga mosta na slepocnicu

  24. The Following User Says Thank You to N-I-K-O For This Useful Post:


  25. #141
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,420
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    U doljane 25m2? To jedino ako je u brdo.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Na ravno....

    Ima ođe 8 Urbanističkih parcela DUP Murtovina II, površina od 600-700m2, na svaku po 500 kvadrata ucrtano. 25€/m2 bi to čoek dao.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 07-07-21 at 21:55.

  26. #142
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post






    Meni se ovako nešto svidja.....
    Nadam se uskoro da kreće gradnja
    Ovajo nesto sam i ja imao u planu al ipak sam se na kraku odlucio za prizemnu
    kucu. Kad budes htio da radis ovo javi se poslacu ti jos par planova sa boljim rasporedom od ovoga

  27. The Following User Says Thank You to biancoceleste For This Useful Post:


  28. #143
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Brate pricas o velikom novcu koji vecina nema a pritom uporedjujes babe i zabe.
    Totalno dva razlicita svijeta.

    1. Da bi se kao mladi covjek skućio stambeni kredit za kupovinu placa i gradnju kuce ne mozes da dobijes. Za stan mozes, ima dosta opcija bez obzira na sve da covjek neeeekako i dodje do stana, ma koliki bio, i ma koliko krvoloci uzimali para, ta opcija za stalno zaposlenog je zaista opcija koja je moguca.

    2. Prednost stana je grad, prevoz za svakodnevne obaveze koje se mogu obavljati tipa za nula eura, pjeske, biciklom, trotinetom, skroz nebitno. Dakle troskovi su svedeni na minimum.

    3. Troskovi zivota na periferiji su bukvalno u visini necije plate samo za svakodnevni prevoz, do posla i nazad, do prodavnica, racuni da se placaju, cak smece moras da odes kolima da poneses. Ako imas porodicu, zenu i djecu, dje su skolovanja, treninzi, dje je zena. Nema vas brate nidje, sirotinja postajete totalna. Da ne pominjem koliko se vremena gubi.
    Dakle to vise nije rata za kredit za stan sa kojom se pomiris i imas stan, nego dodjes na dvije rate za kredit, jedna za kredit sto se mucis i gradis a druga za ogromne troskove koje niko ne pominje a koji su evidentni iako ih nema na papir.

    4. Opcija - ajde da kupim 500 kvadrata placa za 10 000e nedje u p*cku materinu i da pocnem kucu iz kredita pa ce Bog pomoc, kao sto je stara dobra izreka, u danasnje vrijeme koje je uvjek neizvjesno, dje su relativno mala primanja je bukvalno pogibija.

    Nebrojeno primjera znam dje se cijela familija raspada zbog takvog nepromisljenog poteza.
    Istina, ima i onih kojima je Bog pomoga, dje ima sirine u siroj porodici, pa pomogne i uskoci neko malo ovo, neko malo ono, da se nekako izadje na kraj, ali to je rijetkost danas jer se svako o svojem jadu zabavi.
    Ima i onih nadarenih koji umiju mnogo toga sami da urade da snize mnogo troskova, zavidim im.
    Samo kazem, tesko je vrijeme, cijene su visoke nerealno za nase podneblje i za nasa primanja, mi smo generalno sirotinja sa prosjecnom platom od 500e a kamoli ko ima 300-400e platu.
    Uporedi koliko ti novca treba za stan od 70 kvadrata i kucu od 100 kvadrata.

    Fasada na kuci koju si pominjao ne moze preci 5k, a svi radovi (ogradjivanje, kultivisanje zemljista...) dodatnih 10k za sasvim prihvatljivim rjesenjima.

    Znaci 50k zavrseno sve, doduse bez zemljista, koje se moze kupiti za razliku u cijeni stana koji nije ispod 75k. Ne racunam trosak naknade za komunalno opremanje jer se placa mjesecno na tu kvadraturu, koja zavisi od zone i moze biti od par desetina do stotinu eura.

    Ako ce covjek da sitnicari, onda se moze reci da ti 50 kvadrata baste pored kuce moze ustedjet lijepe pare, a istovremeno omoguciti zdravu zanimaciju.

    Za gradnju kuce nemas mogucnost podici stambeni kredit jer nepokretnost nije izgradjena. Ukoliko je kuca izgradjena i legalizovana (ili je pokrenut proces legalizacije) za kupovinu se moze podici stambeni. Za gradnju imas mogucnost da podignes hipotekarni kredit i isfinansiras projekat. U ovom slucaju je malo jaca kamata, ali vrijednost koju stvaras je najcesce veca, pri cemu finansiras trosak nepokretnosti i ne placas nerealno visoku cijenu kvadrata stana.

    Stavka 2 nije pravilo. Koliko samo ljudi sa starog ide na posao kolima do donje gorice ili zabjela, a zive u stanu. Istovremeno ako su ti kuca i posao u donjoj gorici, ides pjeske...

    Tacka 3 takodje nije pravilo. U sustini bitno je definisati sta smatras periferijom. Ako zivis u kokote onda ti sigurno treba novca i vremena, ali vecina podgorickih prigradskih naselja su urbanizovana. Racuni se placaju online, a kontejner bi trebao biti u krugu od 50m

    Familije mnogo vise pate od dugorocnih kredita za stanove od 1000 i kusur eura po kvadratu nego od kuca, ukljucujuci one bez fasade i maltera...

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  29. #144
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile_Djikanovic View Post
    Uporedi koliko ti novca treba za stan od 70 kvadrata i kucu od 100 kvadrata.

    Fasada na kuci koju si pominjao ne moze preci 5k, a svi radovi (ogradjivanje, kultivisanje zemljista...) dodatnih 10k za sasvim prihvatljivim rjesenjima.

    Znaci 50k zavrseno sve, doduse bez zemljista, koje se moze kupiti za razliku u cijeni stana koji nije ispod 75k. Ne racunam trosak naknade za komunalno opremanje jer se placa mjesecno na tu kvadraturu, koja zavisi od zone i moze biti od par desetina do stotinu eura.

    Ako ce covjek da sitnicari, onda se moze reci da ti 50 kvadrata baste pored kuce moze ustedjet lijepe pare, a istovremeno omoguciti zdravu zanimaciju.

    Za gradnju kuce nemas mogucnost podici stambeni kredit jer nepokretnost nije izgradjena. Ukoliko je kuca izgradjena i legalizovana (ili je pokrenut proces legalizacije) za kupovinu se moze podici stambeni. Za gradnju imas mogucnost da podignes hipotekarni kredit i isfinansiras projekat. U ovom slucaju je malo jaca kamata, ali vrijednost koju stvaras je najcesce veca, pri cemu finansiras trosak nepokretnosti i ne placas nerealno visoku cijenu kvadrata stana.

    Stavka 2 nije pravilo. Koliko samo ljudi sa starog ide na posao kolima do donje gorice ili zabjela, a zive u stanu. Istovremeno ako su ti kuca i posao u donjoj gorici, ides pjeske...

    Tacka 3 takodje nije pravilo. U sustini bitno je definisati sta smatras periferijom. Ako zivis u kokote onda ti sigurno treba novca i vremena, ali vecina podgorickih prigradskih naselja su urbanizovana. Racuni se placaju online, a kontejner bi trebao biti u krugu od 50m

    Familije mnogo vise pate od dugorocnih kredita za stanove od 1000 i kusur eura po kvadratu nego od kuca, ukljucujuci one bez fasade i maltera...

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    Ima istine kad gledas sve crno bijelo.
    Ja gledam iz licne perspektive i perspektive rodjenog brata.

    Da pojasnim.

    Zivim u dvosobnom stanu, u Lepu Katu.
    4 djece, 3 djaka, od kojih jedan osnovac a dva su srednjoskolca. Najmladji tek treba da krene u skolu. Svi uce i svi treniraju na pragu od kuce.

    Realno dvosoban stan za moju 6clanu porodicu je mali, i kako djeca sve vise rastu sve se vise stiskamo.
    Rjesenje i zelja u narednih nekoliko godina, dakle u bliskoj buducnosti znam da cu morati da napravim neki iskorak u prosirenju. Prodaja stana je evidentna i krecanje u projekat kupovine placa i izgradnje kuce, kako bih svima nama obezbijedio dodatni prostor.
    Nebi vjerovao koliko sam papira iscijepao sa spiskom vaganja, mogu li ja to.
    Ja znam da imam dobar temelj finansijski koji nije mali, plus sam kreditno sposoban i stalno zaposlen.
    Gledao sam placeve izmedju 1500 i 3000 m2 na periferiji Podgorice, prvo iz razloga sto pocinju odrasli zivot i moram razmisljat o njima na nacin da sjutra imaju svoje nekoliko stotina kvadrata da zapocnu svoje kuce, ako krenu da se zene itd.,a drugo jer sam vidio da su cijene manjih kvadratura krecu do duplo vise od vecih kvadratura po 1m2, pa mi je isplativije gledati veci plac nego manji s obzirom da imam toliko djece, realna prica.
    Dosao sam do cifre od 30 000e za najjeftiniji plac koji bih kupio neke srednje kvadrature.
    Dakle, ako bih stan prodao tipa 70 000e, ostalo bi mi 40 000e kesa i rijesen plac.
    Krecem u legalizaciju, projekat kuce, sve kako treba, kontam da ce mi trebat za svu papirologiju, projekat, dozvole i legalizaciju u toj nekoj zadnjoj ili prezadnjoj zoni okk 15 000e. Sto me dovodi do cifre od 25 000e koja mi je ostala da napravim kucu. Svjestan da je za te pare ne mogu napraviti ja moram bar jos 25 000 uzet kredit da bih se iscupao i bio siguran da cu useliti sa komplet porodicom, jer ne smijem sebi da dozvolim da se ne uselim.
    Uzmem kredit, sklopim 50 000e, uspijem da zavrsim kucu i uselim se.
    Sve ok, zavrsio sam posao, uselio sam se u kucu na livadu koja nije ogradjena, imam kredit u visini od pola plate, drugu polovinu imamo da platimo racune i zivimo. Kako ja to da izvedem?
    Kako da prezivim svaki mjesec? Nikako.
    To je poenta moje price. Pricam o surovoj realnosti.
    Cak i da sam platio samo troskove projekta i dozvole a da sam legalizaciju pustio da ide na rate, opet bi mi ostalo nedovoljno para da napravim kucu, morao bih se pomoci nekim manjim kes kreditom tipa u iznosu od 10 000e. Onda bih imao ratu za legalizaciju i ratu za kredit. Pa sve i da ne moram kredit da dignem, na sta bi nam spao kvalitet zivota, na minimum.

    Brat mi je kupio plac i napravio kucu, duplo vecu platu od mene ima, ne zna dje udara, troje djece ima. Po pola dana su mu djeca kod mene u grad, jer su razlicite smjene, razlicite generacije, organizacija, troskovi i logistika da bi se racionalizovali troskovi, da bi mogli da prezive sve to su strahovit posao za njega sa kojim se jedva bori, zajedno sa zenom. Jako ne tesko pored sve zelje.
    Pricam o svemu ovome iz prve ruke iz naseg iskustva. Jos smo mi imali jaki temelj, po dobar stan u ruke da krenemo (u prevodu po 70 000 eura u dzep), a kako bi to mogli ljudi koji nemaju nista, nego od nule da krenu?

    Da covjek nema porodicu ok, sam covjek moze sve, jer nema svih ovih troskova, ali vecina ljudi je vec formiralo porodice, ne mogu iz njihove koze nikako, vecina su podstanari koji bi da se skuce i traze nacin kako to da urade. O tome pricam.

  30. The Following 2 Users Say Thank You to N-I-K-O For This Useful Post:


  31. #145
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,498
    Thanks Thanks Given 
    5,350
    Thanks Thanks Received 
    3,846
    Thanked in
    1,520 Posts

    Default

    Samo polako drugari. Imam ja strasno lijepu kucu u doljane. Ima na dva sprata 320kv sa balkonima.
    Placa 650kv. Premalo
    Djeca ne uce u dragisa ivanovic jer je teze tamo ih povezt nego u v nazor. V. Nazor se sad zatvara. Vozi u s.pejanovic. vozi na trening, vozi na engleski, vozi na plivanje, vozi vozi. Ta utopija kuce je za penzionera. Sad bih rado mijenjao kucu za stan u blok 6-9. Pa od 50 se vratio ovamo. Ne moze kuca ispast jeftino jer vazda posla ima oko nje. Komunalije za lijepu vecu kucu na ok lokaciju su oko 8-10k. Plac u doljane ne znam dje ima 25e ovamo kod mene je 40 a bogu iza nogu, a ulica uska, ne mozes se razminut.plac neka je 600x40=24000. Vec 32k za zivot u pm. Dje slusas svaku noc rafale, dje slusas svaku noc najjacu muziku iz balkana, gosovica itd. Komsije koje pricaju ko je najbolji u nikad nije kasno i kako nas truju za vakcinama plus masoni,5G i bil gejc djeca im od 2god dizu 3 prsta i pjevaju o kosovu
    Vjerujte mi stan je gospodin i to veliki
    Na ovako make placeve to dodje isto kao stan, kad se komsije svadjaju sve se cuje. Da ne pricam da svako nelegalbo siba vodu i svima se livada zeleni da moras imat hidrofor da bi se umio. Kad sam rekao da mi je racun za vodu 29e sprdali su se sa mnom.
    Moram se vracat u masline, zeru su bistriji no ovamo

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
    Last edited by kaemSe; 07-07-21 at 23:20.

  32. The Following 6 Users Say Thank You to kaemSe For This Useful Post:


  33. #146
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Ima istine kad gledas sve crno bijelo.
    Ja gledam iz licne perspektive i perspektive rodjenog brata.

    Da pojasnim.

    Zivim u dvosobnom stanu, u Lepu Katu.
    4 djece, 3 djaka, od kojih jedan osnovac a dva su srednjoskolca. Najmladji tek treba da krene u skolu. Svi uce i svi treniraju na pragu od kuce.

    Realno dvosoban stan za moju 6clanu porodicu je mali, i kako djeca sve vise rastu sve se vise stiskamo.
    Rjesenje i zelja u narednih nekoliko godina, dakle u bliskoj buducnosti znam da cu morati da napravim neki iskorak u prosirenju. Prodaja stana je evidentna i krecanje u projekat kupovine placa i izgradnje kuce, kako bih svima nama obezbijedio dodatni prostor.
    Nebi vjerovao koliko sam papira iscijepao sa spiskom vaganja, mogu li ja to.
    Ja znam da imam dobar temelj finansijski koji nije mali, plus sam kreditno sposoban i stalno zaposlen.
    Gledao sam placeve izmedju 1500 i 3000 m2 na periferiji Podgorice, prvo iz razloga sto pocinju odrasli zivot i moram razmisljat o njima na nacin da sjutra imaju svoje nekoliko stotina kvadrata da zapocnu svoje kuce, ako krenu da se zene itd.,a drugo jer sam vidio da su cijene manjih kvadratura krecu do duplo vise od vecih kvadratura po 1m2, pa mi je isplativije gledati veci plac nego manji s obzirom da imam toliko djece, realna prica.
    Dosao sam do cifre od 30 000e za najjeftiniji plac koji bih kupio neke srednje kvadrature.
    Dakle, ako bih stan prodao tipa 70 000e, ostalo bi mi 40 000e kesa i rijesen plac.
    Krecem u legalizaciju, projekat kuce, sve kako treba, kontam da ce mi trebat za svu papirologiju, projekat, dozvole i legalizaciju u toj nekoj zadnjoj ili prezadnjoj zoni okk 15 000e. Sto me dovodi do cifre od 25 000e koja mi je ostala da napravim kucu. Svjestan da je za te pare ne mogu napraviti ja moram bar jos 25 000 uzet kredit da bih se iscupao i bio siguran da cu useliti sa komplet porodicom, jer ne smijem sebi da dozvolim da se ne uselim.
    Uzmem kredit, sklopim 50 000e, uspijem da zavrsim kucu i uselim se.
    Sve ok, zavrsio sam posao, uselio sam se u kucu na livadu koja nije ogradjena, imam kredit u visini od pola plate, drugu polovinu imamo da platimo racune i zivimo. Kako ja to da izvedem?
    Kako da prezivim svaki mjesec? Nikako.
    To je poenta moje price. Pricam o surovoj realnosti.
    Cak i da sam platio samo troskove projekta i dozvole a da sam legalizaciju pustio da ide na rate, opet bi mi ostalo nedovoljno para da napravim kucu, morao bih se pomoci nekim manjim kes kreditom tipa u iznosu od 10 000e. Onda bih imao ratu za legalizaciju i ratu za kredit. Pa sve i da ne moram kredit da dignem, na sta bi nam spao kvalitet zivota, na minimum.

    Brat mi je kupio plac i napravio kucu, duplo vecu platu od mene ima, ne zna dje udara, troje djece ima. Po pola dana su mu djeca kod mene u grad, jer su razlicite smjene, razlicite generacije, organizacija, troskovi i logistika da bi se racionalizovali troskovi, da bi mogli da prezive sve to su strahovit posao za njega sa kojim se jedva bori, zajedno sa zenom. Jako ne tesko pored sve zelje.
    Pricam o svemu ovome iz prve ruke iz naseg iskustva. Jos smo mi imali jaki temelj, po dobar stan u ruke da krenemo (u prevodu po 70 000 eura u dzep), a kako bi to mogli ljudi koji nemaju nista, nego od nule da krenu?

    Da covjek nema porodicu ok, sam covjek moze sve, jer nema svih ovih troskova, ali vecina ljudi je vec formiralo porodice, ne mogu iz njihove koze nikako, vecina su podstanari koji bi da se skuce i traze nacin kako to da urade. O tome pricam.
    Ne bih rekao da je crno bijelo jer i ja tebi pisem iz licnog iskustva.

    Trudim se da ohrabrim svakoga ko razmatra da stambeno pitanje rijesi gradnjom kuce. Ja sam sve stavio na papir i na kraju investirao u kucu.

    Nijesam siguran koliko kupovina tolikog placa ima smisla, na kraju krajeva mozda tvoji klinci nece zeljeti da zive u kuci ili pored tebe, ili u CG uopste lijepo je otvoriti odredjene opcije najblizima, ali nemoguce je udovoljiti svima...

    Troskove naknade (komunalija) u tvom slucaju ne bih placao odmah, vec bih dogovorio odlozeno placanje na rok od npr. 10 godina. Kada sam potpisivao ugovor u Agenciji za izgradnju i razvoj Podgorice saznao sam da oni nijesu pretjerano zahtjevni kad je ova naknada u pitanju iz prostog razloga sto oni kao druga ugovorna strana svoje obaveze ne izvrsavaju efikasno - tj. dovodjenje rasvjete, asfaltiranje, kanalizacija, vodovodna infrastruktura... Znaci racunaj da 35 hiljada imas, ostalih 5 neka ti ode za ucesce za naknadu, projekat i nadzor...

    Ogradjivanje placa je sustinski sporedna stvar, recimo da glupi Amerikanci ne dizu zidove od po 2m i zive kvalitetno.

    U mnogo si povoljnijoj situaciji nego sto sam ja bio, jer imas 70k za pocetak... Ne znam o kom redu velicina primanja govorimo, ali rata za manji kredit u slucaju manjka sredstava (za dodatnih 10000 e) i legalizaciju moze biti 150-200e mjesecno...

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    "The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter."

  34. #147
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Samo polako drugari. Imam ja strasno lijepu kucu u doljane. Ima na dva sprata 320kv sa balkonima.
    Placa 650kv. Premalo
    Djeca ne uce u dragisa ivanovic jer je teze tamo ih povezt nego u v nazor. V. Nazor se sad zatvara. Vozi u s.pejanovic. vozi na trening, vozi na engleski, vozi na plivanje, vozi vozi. Ta utopija kuce je za penzionera. Sad bih rado mijenjao kucu za stan u blok 6-9. Pa od 50 se vratio ovamo. Ne moze kuca ispast jeftino jer vazda posla ima oko nje. Komunalije za lijepu vecu kucu na ok lokaciju su oko 8-10k. Plac u doljane ne znam dje ima 25e ovamo kod mene je 40 a bogu iza nogu, a ulica uska, ne mozes se razminut.plac neka je 600x40=24000. Vec 32k za zivot u pm. Dje slusas svaku noc rafale, dje slusas svaku noc najjacu muziku iz balkana, gosovica itd. Komsije koje pricaju ko je najbolji u nikad nije kasno i kako nas truju za vakcinama plus masoni,5G i bil gejc djeca im od 2god dizu 3 prsta i pjevaju o kosovu
    Vjerujte mi stan je gospodin i to veliki
    Na ovako make placeve to dodje isto kao stan, kad se komsije svadjaju sve se cuje. Da ne pricam da svako nelegalbo siba vodu i svima se livada zeleni da moras imat hidrofor da bi se umio. Kad sam rekao da mi je racun za vodu 29e sprdali su se sa mnom.
    Moram se vracat u masline, zeru su bistriji no ovamo

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
    Hahaahahahahahaa

  35. The Following User Says Thank You to N-I-K-O For This Useful Post:


  36. #148
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile_Djikanovic View Post
    Ne bih rekao da je crno bijelo jer i ja tebi pisem iz licnog iskustva.

    Trudim se da ohrabrim svakoga ko razmatra da stambeno pitanje rijesi gradnjom kuce. Ja sam sve stavio na papir i na kraju investirao u kucu.

    Nijesam siguran koliko kupovina tolikog placa ima smisla, na kraju krajeva mozda tvoji klinci nece zeljeti da zive u kuci ili pored tebe, ili u CG uopste lijepo je otvoriti odredjene opcije najblizima, ali nemoguce je udovoljiti svima...

    Troskove naknade (komunalija) u tvom slucaju ne bih placao odmah, vec bih dogovorio odlozeno placanje na rok od npr. 10 godina. Kada sam potpisivao ugovor u Agenciji za izgradnju i razvoj Podgorice saznao sam da oni nijesu pretjerano zahtjevni kad je ova naknada u pitanju iz prostog razloga sto oni kao druga ugovorna strana svoje obaveze ne izvrsavaju efikasno - tj. dovodjenje rasvjete, asfaltiranje, kanalizacija, vodovodna infrastruktura... Znaci racunaj da 35 hiljada imas, ostalih 5 neka ti ode za ucesce za naknadu, projekat i nadzor...

    Ogradjivanje placa je sustinski sporedna stvar, recimo da glupi Amerikanci ne dizu zidove od po 2m i zive kvalitetno.

    U mnogo si povoljnijoj situaciji nego sto sam ja bio, jer imas 70k za pocetak... Ne znam o kom redu velicina primanja govorimo, ali rata za manji kredit u slucaju manjka sredstava (za dodatnih 10000 e) i legalizaciju moze biti 150-200e mjesecno...

    Sent from my SM-A515F using Tapatalk
    Ohrabrujem i ja sebe vjeruj mi godinama, no nikako da krenem. Kad god krenem da se presabiram svaki put dodjem do onoga - sjedi smirom moooj Niko.
    Lokacija je cudo.

    Sam si dao odgovor na mnoga pitanja.
    150-200e kredita na platu koja je nekih 100-200e iznad prosjeka, sto se smatra dobrom platom medju nama smrtnicima, obicnim gradjanima je na periferiji izuzetno mnogo kad uzmem u obzir da racuna jos toliko kucnih moram placat (struju, vodu, internet itd.), brat bratu 50e goriva moram potrosit goriva da se prebacim na posa, djecu u najboljem slucaju da ih ja ne vozim no da im kupim po mjesecnu da prte autobusima ka dobri, jer su dovoljno odrasli, tu je jos 100e, clanarine za treninge po 30e. Da ne pominjem po burek u skolu, dodjosmo do racunice da plate vise nema.
    Sto znaci da bi morali narezat po malo demit fasade svaki dan da jedemo doma.

    U grad si car sto se tice tih troskova, svako se moze snac i prilagodit pa sve iako se desi da ostanemo par dana bez para, pojede se nesto kad podjes, kad si gladan dodjes, jer ti je sve tu, svudje mos pjeske ako nemas goriva poc, sve ti je ispred nosa, desava se uvjek nesto da se prezivi.
    Mnogo vise izbora i mogucnosti imas u odnosu na periferiju jer nemas pod obavezu sve te troskove, napore i logistiku.
    Prosto je zivot u gradu lakse podnosljiv finansijski.
    A da li je lijepa kuca i sva slobodica sto dolazi uz kucu ljepsa i zdravija za zivot, da covjek ne zivi u kutiju, naravno da jeste.
    Ja svakako nisam tip osobe koja ce kupiti kucu ili birati da je pravi na mjestu dje su mi svi na vrh glave, dje imam milion komsija oko sebe. Prije bih otisao par km dalje da imam svoj prostor i vise privatnosti oko sebe za disanje, da zaista osjetim te cari slobode oko svoje kuce, nego da zivim zid do zida medju 50 kuca oko sebe. Prosto ne zamisljam niti sebe vidim da zivim u takvoj kuci. Ako bih tako morao onda bih def. uvjek prije izabrao stan.

  37. #149
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Kuće grade oni koji imaju da grade. U mjestu đe živim zadnjih 10-15god napravljeno je dosta novih kuća. Sve su to uglavnom dobrostojeći ljudi i porodice,znatno iznad prosjeka, koji imaju dobre poslove, sopstvene firme, biznise i sl.
    Vrlo je mali broj mladih ljudi sa prosječnim zaradama, ako ih i ima to su uglavnom čitave porodice, otac, majka, odrasla đeca a nerijetko i babe i đedovi.
    Last edited by autodijagnostika; 08-07-21 at 07:39.

  38. #150
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,364
    Thanks Thanks Given 
    14,797
    Thanks Thanks Received 
    4,118
    Thanked in
    2,084 Posts

    Default

    To može da bude jedino iz razloga jer je lakše podići stambeni kredit. Što se tiče same cijene koštanja kuća VS stan prednost je na strani kuće.

    Sent from my KB2003 using Tapatalk

Page 6 of 21 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. [DILEMA] Gradnja kuće ili stan?
    By karamazov in forum Arhitektura, građevina i urbanizam
    Replies: 110
    Last Post: 13-08-21, 09:08
  2. Gradnja kuće sistemom ključ u ruke
    By Grdoba in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 19-04-13, 09:48
  3. Razlika izmedju nule i uzemljenje
    By Visi elektriskie in forum Sve i svašta
    Replies: 9
    Last Post: 25-12-10, 12:44
  4. Divlja gradnja u Herceg Novom...
    By super kojot in forum Primorski
    Replies: 4
    Last Post: 29-10-06, 22:49
  5. LSCG ispod nule
    By amaro99 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5
    Last Post: 04-10-04, 20:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •