Results 1 to 9 of 9

Thread: Da li neko postavlja tecni metal na CPU I GPU?

  1. #1
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Crna Gora
    Posts
    375
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Da li neko postavlja tecni metal na CPU I GPU?

    Pozdrav drugari,

    Moj drug je mnogo zainteresovan za menjanje termalne paste na CPU i GPU, i to tecnim metalom. (Tehnologija mjesavine tecnog metala i termalne paste koji ubjedljivo snizava temperaturu).

    Ali ipak to nije lako staviti jer ko nema iskustva moze da zapali PC. Ja sam ipak pribjegao staroj metodi i uzeo ponovo termalnu pastu dok on bi ipak na tecni metal.

    Pa me interesuje ima li neko iskistva I da li to neko radi u CG?

    S postovanjem

  2. #2
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    261
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Nemam iskustva, ali pogledaj ovaj klip:

  3. #3
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,633
    Thanks Thanks Given 
    93
    Thanks Thanks Received 
    838
    Thanked in
    497 Posts

    Default

    samo estetika,funkcionalno nema posledica.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,111
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    54
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Vas je domunantno estetski staviti tecni metal ispod coolera tu se bas estetski vidi , a daleko bilo daneko uradi delid pa unutar procesora stave tecni metal. Bas estetski.

    Nisu mi jasni ovi kometari i ovakvi kometari druze @umart.


    Tehnicki u zavisnosti od termo provodnosti materijala , materijal se ponasa kao izolator ili kao manje ili vise termalno provodljiv. Sto je veca termalna provodljivost bolje prenosi temperaturu sa topije na hladniju zonu.


    I mislim da je ovaj topic zalutao u "oglase", a to da finkcionalno nema posledice ... pa svako ima pravo i na misljenje i na infomrisanost. I svako ima pravo da se ne slaze


    Moj odgovor bi bio:

    Zavisi id mnog stvari, ispativosti, realne potrebe , cilja koji treba da se postigne.

    Recimo za ATOM procesor sa pasivnim hladnjakom nece se vidjeti nikakva razlika.
    ALi za naprzeni 10700k na 5.2ghz sa nekom dzonzulom od Coolera ili AIO vidjece se itekako razlika.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Crna Gora
    Posts
    375
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Realno, ja nikad nisam vidio tubu sa tom mjesavinom tecnog metala I termalne paste u jednom. Ali Youtube, strani forumi itd... su prepuni testova predobrih rezultata, zadovoljnih korisnika. I to je ogromna razlika. Cijena tube je 40 dolara, a traje bar 5 godina. Sto se i tek kako isplati. Ja ne umijem stavit ni termalnu pastu, ali kako mi je drug objasnjavao dovoljno je samo da se zastiti okolica procesora i prilikom stavljanja da se ne prelije.

    Ne vjerujem da je estetika posle toliko testova a i nove generacije konzola stavljaju tu vrstu zastite. A jos u gaming laptop koji moj drugar ima onda bi se to osjetilo masu.

    Temu sam otvorio jer me interesuje da li je neko imao iskustva s ovim i da li ko to radi u CG.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    261
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Nijeste se razumjeli, umart je pogledao klip sa linka koji sam mu poslao i smatra da su posledice po hladnjak samo estetske prirode. Kada se stavlja tecni metal, kontaktna povrsina mora biti od inoxa da ne bi došlo do infuzije tečnog metala i bakarnog hladnjaka. Toplotna provodljivost tecnog metala je visetruko bolja od termalnih pasti (5W vs 73W), stim sto je tecni metal elektricno provodan i ako se razlije van moze da napravi haos. Mislim da PS5 koristi tecni metal ali sa posebnim kanalima i sundjerima koji sprecavaju prelivanje.
    Tecni metal je inače "mix of gallium, indium, and tin". Sa aluminijumskim hladnjacima nikako, jer galijum rastvara aluminijum i stvara sloj oksida, tj ima efekat kao da se pasta osušila itd... Ima na netu jako puno informacija o ovom hemijskom procesu.

    Nego, čovjek je dao oglas, ako neko ima tečnog metala javljajte.

  7. The Following User Says Thank You to Ilija 1981 For This Useful Post:


  8. #7
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,633
    Thanks Thanks Given 
    93
    Thanks Thanks Received 
    838
    Thanked in
    497 Posts

    Default

    ...a ti okačio klip đe klinac frkiše što mu je baza hladnjaka pitovana,i ja napisao momku da se ne obazire ako ga estetika ne zanima.

  9. #8
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic,prinudni rad PG
    Posts
    1,602
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Evo malo iz iskustva. Na niklovani blok se stavlja jednom , postavljeno tada kako valjabzavrsen posao. Na bakarni treba ponoviti nekoliko puta jer se stvara sloj koji je mjesavina tecnig metala koji ulazi u bakar , oa popije malo metala, 3 do 4 stavljanja na nekoliko mjeseci i dalje ne treba. Na aluminijum nikako . I ako imate lose finisiran blok koji u naslonu na cip nema savrseno prijanjanje , sa tecnim metalom cete dobiti losije temperature, jer je njegov sloj tanji i ne moze da pokrpi vece zazore kao pasta.

  10. #9
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2,633
    Thanks Thanks Given 
    93
    Thanks Thanks Received 
    838
    Thanked in
    497 Posts

    Default

    plus pritisak treba,lepi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 12-12-16, 00:10
  2. Probam kako se postavlja POLL (pa obrisite)
    By punisher in forum Sve i svašta
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-05, 07:02
  3. ProMonte postavlja prvi HP Integrity Superdome server u SCG
    By Silvester in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 14
    Last Post: 25-02-05, 07:54
  4. Da li se na ovom forumu postavlja ista drugo
    By Georgeous in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 7
    Last Post: 12-09-04, 21:38
  5. E sad se postavlja jedno vazno pitanje...
    By intruder in forum Sve i svašta
    Replies: 8
    Last Post: 29-04-04, 01:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •