Results 1 to 12 of 12

Thread: Dom za stare

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,099
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,454
    Thanked in
    2,365 Posts

    Question Dom za stare

    Nisam uspio da nadjem ovakvu temu (niti neku slicnu) a nisam znao ni gdje da je otvorim ali vjerujem da je ovo nekako najprikladnije mjesto.

    Elem, vjerujem da nije neka 'prijatna' tema ali se nadam da nije ni 'taboo' iako me ne bi cudilo da je tako.

    Koliko imamo starackih domova u CG uopste? Kakvo je stanje u njima? Ima li neko kakvih iskustava?

    Po onome sto sam ja mogao da saznam u ovih par dana... ima neki u Risnu koji je valjda drzavni ali nisam cuo previse dobrih stvari za njega.

    Sa druge strane ima neki 'Nana' u Martinicima, prema DG i on je privatan pa samim tim valjda ima znatno bolje uslove.

    Izgleda se gradi i neki novi na Starom Aerodromu ali je on trebao da bude zavrsen jos pretprosle godine a izgleda da jos ni gradjevinski radovi nisu zavrseni.


    Suvisno je rec' sa koliko sam ogranicenih i pricao ovih dana dje je navodno sramota uopste razmisljat' i pricat' o tome. Ja jesam dosao iz Afrike prije par dana ali mi se nekad cini da je nas mentalitet po mnogo cemu nazadniji i od onih plemena tamo. Prije svega sto neko ne moze da pogleda siru sliku, da mozda nije svaka situacija onakva kakva izgleda 'na prvu loptu', da nije sve crno i bijelo i nikako drugacije.

    Nego ajde... da ne idem presiroko u filozofiju i patologiju naseg drustva nego da se ogranicim konkretno na ovo pitanje koje me zanima.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #2
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Sa biznis strane meni ovi domovi djeluju kao biznis koji ne moze propasti, a sa razvijanjem naseg mentaliteta razvijat ce se i potreba za njima.
    Njak Njak Njak

  3. The Following User Says Thank You to Gorostas For This Useful Post:


  4. #3
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Sa starenjem populacije i sve tanjim porodicnim vezama, stracki domovi su neminovnost. Znam za taj dom u Risnu, a cuo sam i za taj u Martinicima. Cuo sam da ljudi koji ulaze u neke ozbiljne godine, a ne mogu se osloniti na porodicu, prave aranzmane, u smislu prenosenja vlasnistva na sopstveni stan u zamjenu za mjesto u domu. Naravno, zadrzavaju stan do smrti i mogu boraviti u stanu kad zele. Nije to lose. Ako nista drugo, u domu se moze naci drustvo, vrsnjaci/kinje, da se moze s nekim progovoriti.

    Staracki domovi su buducnost
    Last edited by Ostoja; 24-04-21 at 03:36.

  5. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,495
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Ogroman starački dom se upravo završava u Nikšiću... Nekadašnja kasarna sa 4 poveća dvospratna objekta...

    Kako uopšte funkcionišu starački domovi, u smislu da li se mogu napuštati po želji, ili se moraš javiti da to neko odobri (pośeta familiji par dana)? Isto pitanje i za izlazak na dnevnom nivou (pretpostavljam da postoji vrijeme do kod se mora doći nazad)?

    Takođe, da li su sve jednokrevetne sobe ili?

    Ako ovakvih ograničenja nema, ili su "široka", ne vidim problem sa staračkim domovima, prvi bih prije bio tamo, nego da npr sam śedim doma...

    Sent using Tapatalk
    Last edited by MeDo_JE; 24-04-21 at 06:24.
    #fakenews

  7. #5
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Kad bi postojao fond ka za penziju da se uplacuje po malo za staracki dom to bi bio zicer za drzavu....

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  8. #6
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    289
    Thanked in
    190 Posts

    Default

    Ima staracki dom u bijelo polje , a trebalo bi da ima i u pljevlja

  9. #7
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    177
    Thanked in
    133 Posts

    Default

    Ako budem imao porodicu i docekam starost a ne budem obezbijedjen u smislu da ne budem teret bilo kome, zasto da ne. Djeda i babu bih vec sjutra poslao ali oni to dozivljavaju kao najvecu kaznu i cini mi se da ce da budu teret drugima - ako pozive. Mislim da je bas rijetko naci tako dobre odnose ili tu kolicinu ljubavi da mladji 'paze' starije i budu uz njih. Cesto to nije izvodljivo sve i da postoji zelja ili mozda nije dovoljno jaka ali razumijem u potpunosti.

  10. #8
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,647
    Thanks Thanks Given 
    2,664
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    Ima vise domova
    Martinici 2 Nana i Duga
    S time sto Duga ima i u Baru
    Risan drzavni
    Bijelo Polje drzavni
    Ubrzo Niksic
    U najavi Podgorica
    Dok sam bio na put u bugarsku, stric s kojim nisam u dobrim odnosima poveo mi je babu u Dugu,prepisao im kucu i ostavio je.
    Prvi susret sa domom posle puta ,imala me kap ubiti...
    Saznanje da pored troje odrasle djece,osmoro unucadi,sestoro praunucadi,koje su njeni potomci
    bude ostavljena totalnim neznancima na povjerenje je porazavajuce
    -Dom
    Sobe srednja zalost ,imali su medicinsko osoblje ,doktora koji je dolazio dva puta nedeljno
    Hrana solidna, nista specijalno
    E sad osobe koje su bile tu,
    bilo je normalnih starih osoba bez idje ikoga,osoba koje je ostavila rodbina,a bogami bilo je i psihickih slucajeva kojima je mjesto bilo za dusevnu bolnicu a ne za dom.uvijek sam se cudio kako zakon to dozvoljava ,da te osobe mogu da borave tu.
    Pustio sam babu da odluci sama i dao joj rok mjesec.obilazio je taj mjesec i na kraju je poveo sa sobom.drzao je tri godine posle toga i preminula je.
    Sta sam primjetio, da vecina normalnih starih osoba tamo, koje imaju zive potomke, tesko podnose ostavljanje od najblizih.mislim da mi jos nismo, ne zreli ,nego toliko bezosjecajni da bi svoje najblize ostavili kad im treba paznje koju su oni nama davali kad su bili u svojoj punoj snazi.
    Bio sam vezan za nju vise nego za oca i majku i bila je centar mog djetinjstva.tako da ko god dodje u iskusenje da ostavi nekog svog,proguta kneglu zrtvuje sebe zarad ponosa i dostojanstva osoba koje su nam bile sve u zivotu
    Jedno tesko i gorko iskustvo iako je tu bilo svega ,kad pazite staru polupokretnu osobu znate da ima trenutaka kad se uneredi nekad i vise puta dnevno,ali na kraju svega, mirna savjest a ponekad kajanje jesam li mogao dati vise od sebe

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  11. The Following 2 Users Say Thank You to aleksa111111 For This Useful Post:


  12. #9
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Osim "manjine" koji imaju opravdan razlog sto borave tamo..... za vecinu su odgovorni snahe i zetovi. Uzas!!!

  13. #10
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,674
    Thanks Thanks Given 
    1,248
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    570 Posts

    Default

    E kako bi mi lecela iz kuce ta zena koja predlozi da roditelje posaljem u staracki dom. Nego ovi danasnji muzevi sve slusaju zene


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  14. #11
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,622
    Thanks Thanks Given 
    10,577
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Mislim da je tu najbitnije,ujedno i najbolje za potenc.kandidata za starački dom,da ne žuri,provjeri,proba,izvaga...i sam odluči da li je to za njega ili nije.
    Možda bi neko htio u dom a snaha ne da,pa bi mi takva lećela iz kuće jer vjerovatno računa na nekretninu koja u tom slučaju ostaje domu za stare.Ova glupost mi je navrla u glavu a podstaknuta Tripijevom stavu:" Neće meni žena...".
    Bez zezanja,to oko ostavljanja kuće,stana...domu kao nadoknada mi je više u domenu rekla-kazala.Ko bi to izvagao? Šta ako nekretnina nije previše vrijedna a staž u domu bude 10-20g? Ili obratno,ostavi se nekretnina a lice premine brzo nakon ulaska u dom? Tu se odma neke sumnje stvaraju.
    Jednu,meni blisku osobu znam koja je majku morala ostaviti u Dom.Plaćaju 700€ mjesečno.Ženu je totalno razorio alchajmer a dobrog je fizičkog stanja.Sve mi je bilo jasno kad mi je rekao:"Ja bih platio još toliko samo da mi je majka "vezana za postelju" i da je mi presvlačimo,peremo,kupamo,hranimo.To je manji problem.Veći problem je kad ti roditelj obavlja nuždu svuda po stanu,jer misli da je to toalet,kad si na poslu i čekaš oće li se što zapaliti,oće li za unuče pomisliti da je ko zna ko,jer ga ne prepoznaje..."
    To može odlučiti,ponavljam, najbolje osoba koja je (ili nije) za dom a dobrog je psihičkog zdravlja ili u suprotnom bliža familija na koga pada teret.
    Ove priče,ja bih ovo,ono,ja ne bi nikad...to možemo ođe na forum dok nismo došli u tu situaciji da se to nama dešava.Onda,već,nemaš ni vremena za forum

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  15. The Following 3 Users Say Thank You to joni For This Useful Post:


  16. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aleksa111111 View Post
    Jedno tesko i gorko iskustvo iako je tu bilo svega ,kad pazite staru polupokretnu osobu znate da ima trenutaka kad se uneredi nekad i vise puta dnevno,ali na kraju svega, mirna savjest a ponekad kajanje jesam li mogao dati vise od sebe

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    Svaka čast...nemam ti što drugo reći.
    Slažem se i sa @Joni

    Dok je osoba sposobna da se sama stara o sebi, a ne želi da ide u dom, meni je ok da sjedi u svom stanu i uživa u starosti onako kako želi...ukoliko je pak došla u situaciju da je nesposobna da se brine o sebi (govorim iskljucivo iz svog ugla, tj da se meni dogodi da ja budem u toj situaciji) onda smatram da je ok smjestiti je u dom gdje bi se osoblje plaćeno za to brinulo...e sad, ipak, ukoliko staro lice ne želi da ide u dom, a svjesno je, prosto nema pozitivno mišljenje o tom načinu zbrinjavanja starih i nemoćnih, onda smatram da je ljudski i korektno izaći mu u susret i nekako organizovati staranje o njemu u domaćim uslovima.....sve ovo ukoliko ima svoju djecu, naravno. Takođe, ukoliko je stara i nemoćna osoba (a gledala sam slučaj kod mojih kumova) bolesna od demencije, alzhajmera i sličnih bolesti, vjerujem da je najpametnije, bez obzira na njegovu volju (jer na njiihovu volju ne možete računati u takvom stanju svijesti) ipak smjestiti tu osobu u neku ustanovu za brigu o starima...samo onaj ko je dozivio zna koje su to muke za porodicu koja se stara, jer osoba koja je bolesna nije svjesna bukvalno ničega niti se sjeća svoje djece a kamo li nekoga drugoga.

    Jesam za dom, ne bih nikad voljela da budem djeci na teretu u ovu svijest...računam da stari ljudi znaju da budu malo tvrdoglavi i da ne rezonuju bas realno, ili kao nekad sto su, pa zato velim "u ovu svijest"...
    A ako smo đeci na teretu zato sto ih nazovemo da nam kupe ljekove ili da nas povezu do dr ili zbog toga što valja da navrate povemeno i obidju roditelje, onda vala neka je sramota đecu!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  17. The Following User Says Thank You to zvoncica For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dom Revolucije
    By augustin in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-06, 16:09
  2. Bioskop - Dom kulture
    By Fidel Castro in forum Primorski
    Replies: 18
    Last Post: 06-04-06, 18:20
  3. Dom studenata u Niksicu
    By Luximus in forum Centralni
    Replies: 0
    Last Post: 26-09-05, 15:48
  4. Sivi Dom
    By Kapetan in forum Muzika
    Replies: 6
    Last Post: 26-07-05, 10:21
  5. Staracki dom
    By Hari Krisna in forum Sve i svašta
    Replies: 38
    Last Post: 03-10-04, 21:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •